ارز دیجیتال ایدکس (IDEX) چیست؟ همه چیز درباره ایدکس

روزبه‌روز بر تعداد ارزهای دیجیتال مختلف افزوده می‌شود و هر روزه پروژه‌های جدیدی در دنیای کریپتو ظهور می‌کنند. اما علاوه بر پروژه‌های مبتنی بر ارزهای دیجیتال، پروژه‌های ارائه دهنده خدمات ارزهای دیجیتال و امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای «Defi» نیز در حال ایجاد یک انقلاب در سیستم‌های مالی هستند.

صرافی‌های غیرمتمرکز، نمونه‌ای از این پروژه‌ها هستند که توجهات بسیاری را به سمت خود جلب کرده‌اند. در ادامه قصد داریم تا به بررسی ارز دیجیتال ایدکس بپردازیم که متعلق به یک صرافی غیرمتمرکز است. در مسیر پرداختن به ارز دیجیتال IDEX، با نحوه کار این صرافی نیز آشنا خواهیم شد. پس اگر شما هم در مورد آیدکس شنیده‌اید و می‌خواهید اطلاعات خود در زمینه آن را تقویت کنید، با ما همراه شوید.

خرید ارز دیجیتال ایدکس IDEX

IDEX چیست؟

ایدکس «IDEX» یک صرافی غیرمتمرکز است که امکانات یک صرافی متمرکز را به کاربران خود ارائه می‌کند. در واقع ایدکس این کار را به‌وسیله نقدینگی ترکیبی یا نقدینگی هیربدی «Hybrid Liquidity» انجام می‌دهد. در این نوع نقدینگی، دفتر سفارشات مربوط به صرافی‌های متمرکز و سیستم بازارساز خودکار «AMM» مربوط به صرافی‌های غیرمتمرکز با هم ادغام می‌شوند. در وصف بیشتر این پلتفرم می‌توان گفت:

 • صرافی IDEX یک پلتفرم معاملاتی جامع و پیشرفته است که به عنوان پیشرفته‌ترین صرافی ارز دیجیتال در جهان نیز شناختهارز دیجیتال ایدکس (IDEX) چیست؟ می‌شود.
 • صرافی IDEX از نظر تمرکززدایی و مالکیت جامعه، پرطرفدارترین پلتفرم تجاری در عصر دیجیتال است
 • صرافی ایدکس روی زنجیره هوشمند اتریوم «Ethereum» و بایننس «Binance smart chain (BSC)» میزبانی می‌شود.
 • با صرافی IDEX، کاربران می‌توانند کنترل کامل وجوه خود را داشته باشند و دسترسی به این وجوه تنها با اجازه صاحب حساب امکان‌پذیر است.
 • صرافی ایدکس، ارز دیجیتال بومی خود را با همان نماد «IDEX» در بازار کریپتو عرضه کرده است.
با توجه به آن‌چه که گفته شد، مشخص می‌شود که صرافی ایدکس، یک صرافی سطح بالا با امکانات متفاوت است که می‌تواند برای جامعه کریپتو جذابیت بالایی داشته باشد.

IDEX چگونه کار می‌کند؟

پلتفرم ارز دیجیتال ایدکس که به مزایای معاملات همتابه‌همتا «P2P» کمک می‌کند، از قراردادهای هوشمند برای به‌روزرسانی تراکنش‌ها در اتریوم استفاده می‌کند و به صاحبان حساب‌ها اجازه می‌دهد تا موجودی خود را به صورت آنلاین و ایمن به‌روزرسانی کنند.

این پلتفرم برای افزایش مقیاس‌پذیری در لایه دوم اتریوم از فناوری آپتیمیستیک رول‌آپس «Optimistic Rollups» استفاده می‌کند. این فناوری، راه‌حلی برای مقیاس‌بندی است که از سرعت بیشتری در پردازش تراکنش‌های خارج از زنجیره استفاده می‌کند و در عین حال مدل صرافی‌های غیرمتمرکز را نیز حفظ می‌کند.

بنیان‌گذاران IDEX چه کسانی هستند؟ (تاریخچه IDEX)

ایدکس در ابتدا در سال 2017 با نام تجاری ارورا «Aurora» تأسیس شده و توسعه پیدا کرد. این پروژه توسط الک سورن «Alex Wearn» و فیلیپ ورن «Philip Wearn» که یکی از بنیان‌گذاران «EtherEx» است، پایه‌گذاری شد. ارورا «Aurora» در سال 2019 با ایده ایجاد و توسعه اولین صرافی غیرحضوری بلادرنگ که ترکیبی از یک سیستم متمرکز برای مطابقت سفارشات و تمرکززدایی است، به «IDEX» تغییر نام داد.

ارز دیجیتال ایدکس (IDEX) چیست؟الکس ورن «Alex Wearn» مدیر عامل ایدکس است و سابقه‌ای رنگارنگ در توسعه نرم‌افزار با نقش‌های مدیریتی قبلی در شرکت‌های آمازون «Amazon»، آی‌بی‌ام «IBM» و ادوبی «Adobe» دارد.

ایده پشت این پروژه این است که کاربران را قادر می‌سازد تا به ابزارها و ویژگی‌های بانکی و مالی برای تبادل فوری ارزهای دیجیتال در چندین پلتفرم مانند اتریوم، زنجیره هوشمند بایننس، پولکادات و ادغام‌های آینده آن‌ها دسترسی داشته باشند.

چه چیزی IDEX را منحصر به فرد می‌کند؟

برای درک قابلیت‌های برتر صرافی ایدکس، باید از تفاوت صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز آگاه باشیم. در صرافی‌های متمرکز برای سفارش‌گیری از دفتر سفارشات «Order Book» استفاده می‌شود که یک لیست الکترونیکی از سفارشات خریدوفروش در صرافی است.

اما در صرافی‌های غیرمترکز به‌جای دفتر سفارشات از سیستمی به نام بازارساز خودکار «Automated Market Maker» استفاده می‌شود که اختصاراً به آن «AMM» گفته می‌شود. در این سیستم، از مجموعه‌ای قراردادهای هوشمند برای اتصال دو کاربر به‌هم به‌صورت همتابه‌همتا و بدون وجود سیستم واسط صورت می‌گیرد.

در صرافی‌های متمرکز، باید کاربران اطلاعات هویتی کامل خود را ارائه کنند، اما در صرافی‌های غیرمتمرکز، کاربران نیازی به انتشار اطلاعات هویتی خود ندارند و کاملاً ناشناس به معامله می‌پردازند. اگرچه بیشتر افراد به سمت صرافی‌های غیرمتمرکز تمایل پیدا کرده‌اند، اما هنوز عده زیادی ترجیح می‌دهند تا برای امنیت بیشتر مبادلات خود از دفتر سفارشات صرافی‌های متمرکز استفاده کنند.

حالا صرافی ایدکس با ترکیب دو سیستم فوق صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز (ادغام دفتر سفارشات و بازارساز خودکار) مشکل هردو صرافی متمرکز و غیرمتمرکز را حل کرده و امکان انجام معاملات سریع، امن و ارزان را برای کاربران فراهم کرده است.

از این رو صرافی ایدکس یک صرافی منحصربه‌فرد تا به این لحظه محسوب می‌شود!

چه چیزی به IDEX ارزش می‌دهد؟

صرافی IDEX ارزش خود را از ظرفیت فنی، فناوری و کاربرد آن می‌گیرد. IDEX به عنوان یک افزودنی ارزشمند به بازار صرافی‌های غیرمتمرکز، پروژه‌ای مرتبط و منحصربه‌فرد را ارائه می‌دهد که ارزش‌های متمرکز و غیرمتمرکز را ترکیب می‌کند و در عین حال یکپارچگی خود را به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز یا دکس «DEX» همچنان حفظ می‌کند. از طرف دیگر، این پروتکل با زنجیره هوشمند بایننس و اتریوم سازگار است، در حالی که یکپارچگی پولکادات را نیز در خود دارد!

برای دریافت اطلاعات بیشتر و کامل‌تر درباره پروژه ایدکس می‌توانید وایت‌پیپر ایدکس را از لینک – https://blog.idex.io/resources/idex-whitepaper – مطالعه بفرمایید.

ماهیت ارز دیجیتال ایدکس و تعداد عرضه آن

گفتیم که صرافی ایدکس، ارز دیجیتال بومی خود را با نماد «IDEX» در بازار کریپتو عرضه شده است و با نرخ زیر یک دلار معامله می‌شود. در واقع ارز دیجیتال ایدکس «IDEX» یک توکن با استاندارد «ERC-20» مبتنی بر شبکه اتریوم است. همچنین ارز دیجیتل ایدکس، توکن حاکمیتی صرافی ایدکس است که برای رأی‌دهی در این پلتفرم به کار ‌می‌رود. لازم به ذکر است که از ارز دیجیتال ایدکس می‌توان برای سهام‌گذاری یا استیکینگ «Staking» از آن استفاده کرد. در واقع نودهایی که ‌می‌خواهند تراکنش‌ها را به صورت خارج از زنجیره «Off-Chain» صرافی ایدکس تایید کنند، می‌توانند از استیکنیگ استفاده کنند.

در حال حاضر حدود ششصد و شصت و دو میلیون «662,515,102» واحد از ارز دیجیتال IDEX در گردش قرار دارد. این در حالی است که تعداد کل عرضه این ارز دیجیتال را یک میلیارد واحد «1,000,000,000» اعلام کرده‌اند. ارز دیجیتال ایدکس، مانند بیت‌ کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر، عرضه محدودی دارد.

عرضه محدود از کاهش ارزش کوین‌های IDEX از طریق تورم جلوگیری می‌کند و به این معنی است که پس از اتمام عرضه، هیچ ارز دیجیتال ایدکس جدیدی نباید ارائه شود!

سیستم استیکینگ IDEX چگونه کار می‌کند؟

صرافی ایدکس برنامه سهام خود را آغاز کرد و یک شبکه سهامداری قابل اعتماد برای سهامداران ایجاد کرد که به کسب درآمد 25٪ در اتر «ETH» برای پشتیبانی از ثبات مالی پلتفرم استفاده می‌کند. استیکرها می‌توانند توکن‌های ایدکس خود را خریداری کرده و در برنامه استیک IDEX که به حفظ زیرساخت تبادل این صرافی کمک می‌کند، مشارکت نمایند.

گفتار پایانی!

IDEX یک صرافی منحصربه‌فرد است که تمرکز و تمرکززدایی را با هم ترکیب می‌کند تا یک دکس «صرافی غیرمتمرکز – DEX» را به استفاده جهانی برساند.

IDEX به عنوان اولین دکس در نوع خود شناخته می‌شود که به کاربران امکان می‌دهد مالکیت کامل وجوه ارزهای رمزنگاری شده را در عین حفظ امنیت موجودی در شبکه حفظ کنند، همچنین امکان اجرای فوری معاملات و تراکنش‌های سریع را فراهم می‌کند. آیا شما مایلید از این صرافی استفاده کنید؟!

سؤالات متداول

 • ارز دیجیتال ایدکس چیست؟

ارز دیجیتال ایدکس «IDEX» توکن بومی یک صرافی غیرمتمرکز به همین نام است که از سال 2019 در بازار کریپتو عرضه شده است.

 • صرافی ایدکس «IDEX» چیست؟

IDEX یک صرافی غیرمتمرکز است که امکانات صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز را با استفاده سیستم نقدینگی ترکیبی هیبریدی «Hybrid Liquidity» فراهم کرده است.

 • صرافی ایدکس از کدام ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند؟

صرافی ایدکس از کلیه ارزهای شبکه اتریوم و زنجیره هوشمند بایننس پشتیبانی می‌کند. این پلتفرم به طور انحصاری از توکن‌های استاندارد «ERC20» پشتیبانی کرده و با انواع توکن‌های دیگر نیز معامله می‌کند.

 • آیا استفاده از صرافی ایدکس به احراز هویت «KYC» نیاز دارد؟

معامله‌گران صرافی ایدکس برای تراکنش‌های کمتر از 5000 دلار نیازی به احراز هویت ندارند و می‌توانند با استفاده از اطلاعات آدرس کیف‌پول خود معامله کنند. اما همه تراکنش‌های بالای 5000 دلار، نیاز به آپلود یک عکس سلفی از طرف کاربر دارند.

 • آیا صرافی ایدکس از معاملات مارجین پشتیبانی می‌کند؟

صرافی ایدکس با محدودیت‌های خاصی، معاملات مارجین را به معامله‌گران ارائه می‌کند.

 • آیا ارز دیجیتال IDEX برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

چشم‌انداز کلی نسبت به آینده ارز دیجیتال ایدکس «IDEX» مثبت است. اما سرمایه‌گذاری روی این ارز دیجیتال نیز مانند هر ارز دیجیتال دیگر با ریسک همراه است. بنابراین اگر مایلید روی این ارز سرمایه‌گذاری کنید، شخصاً آن را مورد تحلیل قرار دهید یا از یک متخصص مشورت بگیرید.

3.1/5 - (10 امتیاز)


اشتراک در
اطلاع از
guest

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x