ارز دیجیتال کاوا (KAVA)؛ پلتفرم وام‌دهی غیرمتمرکز مبتنی بر کازماس

تاریخ انتشار: 9 بهمن 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 8 اسفند 1402
زمان مطالعه:  10 دقیقه
ارز دیجیتال کاوا (KAVA)؛ پلتفرم وام‌دهی غیرمتمرکز مبتنی بر کازماس

در این مقاله ارز دیجیتال کاوا (KAVA) و استیبل کوین USDX را معرفی و ویژگی‌ها، مزایا و چالش‌های این پروژه را بررسی می‌کنیم.

بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) بزرگ‌ترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار هستند و بیش از نیمی از کل سهم بازار ارزهای دیجیتال را در اختیار دارند. جای تعجب نیست که این دو تا حد زیادی محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال باشند. بااین‌حال، این توکن‌های برجسته هرکدام با محدودیت‌های عمده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

مکانیسم اجماع اثبات کار بیت کوین، روشی برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها در بلاک چین با حل کدی محاسباتی پیچیده که انرژی زیادی نیاز دارد و شلوغی و ازدحام شبکه اتریوم که مقیاس‌پذیری آن را زیر سؤال می‌برد. خوشبختانه، امروزه چشم‌انداز ارزهای دیجیتال به سرعت در حال تغییر است و ارزهای دیجیتال مبتکرانه‌ای مانند Kava.io سریع‌تر و مقیاس‌پذیرتر هستند.

ارز دیجیتال کاوا چیست؟ معرفی پروتکل توکن KAVA

Kava.io، سرویس دیفای (DeFi) است که توسط کاوا لبز در سال 2018 ایجاد شد تا به‌عنوان پلتفرمی برای وام‌دهی عمل کند. این پروتکل فقط در ازای استیبل‌کوین USDX وام می‌دهد، اما کاربران می‌توانند در آن ارزهای دیجیتال مختلف دیگری را هم وام بدهند. USDX توکن بومی USD کاوا و KAVA هم توکن کاربردی Kava.io است.

ارز دیجیتال کاوا چیست؟ معرفی پروتکل توکن KAVA

ارز دیجیتال کاوا به‌عنوان استخر ذخیره‌ای برای اطمینان از وجود وثیقه کافی استفاده می‌شود و همچنین توکنی حکومتی است که اعضای جامعه برای اخذ تصمیم‌گیری در پلتفرم، مانند انجام فعالیت‌های حاکمیتی و رأی‌دادن به تغییرات مورد‌نظر، از آن استفاده می‌کنند. این توکن روی شبکه‌ای راه‌اندازی شده که با استفاده از طراحی منحصر‌به‌فردی ساخته شده و عملکرد دو مختلف بلاک چین را با هم ترکیب می‌کند تا به‌عنوان زنجیره‌ای مشترک با ظرفیت بهبود‌یافته ظاهر شود. این بلاک چین‌ها، اتریوم و کازماس هستند.

کاوا از ماشین مجازی اتریوم برای استقرار قرارداد هوشمند کاوا استفاده می‌کند؛ این پروتکل با پروتکل ارتباطی بین بلاک چینی (IBC) کار می‌کند و با مکانیسم اجماع مبتنی بر اثبات سهام (PoS) – اثبات سهام تندرمینت سابق – امنیت تراکنش‌ها را تأمین می‌سازد.

پروژه کاوا سایر خدمات دیفای مانند قرض گرفتن دارایی‌های مصنوعی یا مشتقات را نیز ارائه می‌دهد، این پروتکل از سیستم وضعیت بدهی وثیقه (CDP) استفاده می‌کند که در آن وثیقه‌ای در قرارداد هوشمند، برای تولید استیبل کوین غیرمتمرکز – USDX در پروتکل کاوا – قفل می‌شود، تا اطمینان حاصل شود که وام‌ها وثیقه شده باقی می‌مانند. به‌غیراز وام‌گرفتن و وام‌دادن در Kava، کاربران می‌توانند چندین توکن را نیز برای کسب سود به اشتراک بگذارند.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  معرفی خلاصه‌ای از Kava.io

  کاربرانی که دارایی‌های دیجیتالی خود را برای مینت USDX به وثیقه می‌‌گذارند، پاداشی هفتگی دریافت می‌کنند که شبکه آن را در قالب ارز دیجیتال کاوا توزیع می‌کند. اندازه پاداش دریافتی کاربران با مقدار USDX که مینت می‌کنند و ارز دیجیتالی که برای استفاده به‌عنوان وثیقه انتخاب می‌کنند، متناسب است. در اصل، Kava.io دارایی‌های دیجیتال بسیاری، مانند بیت کوین، اتریوم و ADA را در پلتفرم استقراض و وام‌دهی خود ارائه می‌دهد.

  کاوا لبز، شبکه اصلی بلاک چین را در 19 ژانویه 2022 راه‌اندازی کرد و از پروتکل ارتباطات بین بلاک چینی Cosmos SDK برای تسهیل انتقال کاوا به زنجیره‌های دیگر بهره برد. Kava.io قصد دارد استیبل کوینی با پشتوانه ریپل را برای حمایت از وضعیت بدهی وثیقه خود راه‌اندازی کند.

  • در سال ۲۰۱۸، شرکت کاوا لبز (Kava Labs) توسط برایان کر (Brian Kerr)، روآری اٌدُنل (Ruaridh O’Donnell) و اسکات استوارت (Scott Stuart) بنیان‌گذاری شد. این شرکت با هدف بهبود عملکرد سیستم‌های وام‌دهی سنتی با استفاده از بلاک چین و دیفای شروع به کار کرد.
  • در سال ۲۰۱۹، با عرضه اولیه صرافی (IEO) کاوا در لانچید بایننس، ۴۶٫۲ میلیون ارز دیجیتال کاوا به قیمت ۰٫۴۶ دلار به فروش رسید.
  • در سال ۲۰۲۰، شبکه کاوا روی بلاک چین کازماس فعال شد و پس از آن دیگر کاربران می‌توانستند با وثیقه گذاشتن ارز BNB، در قالب استیبل کوین USDX وام دریافت کنند، پشتیبانی از رمزارزهای جدیدی مانند بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، اتم (ATOM) و ایکس آر پی (XRP) به پلتفرم کاوا اضافه شد و امنیت و قابلیت اطمینان شبکه با استفاده از مکانیزم‌های حاکمیتی و انگیزشی تقویت شد.
  • در سال ۲۰۲۱ هم، کاوا از ایجاد ارتباط و همکاری با پروژه‌ها و صنعتگران دیگر در حوزه دیفای و بلاک چین خبر داد.

  Kava.io چگونه کار می‌کند؟

  کاوا (Kava) پروتکل استقراض و وام‌دهی است که به کاربران خود اجازه می‌دهد تا پس از استیک کردن مقداری ارز دیجیتال به‌عنوان وثیقه، در قالب استیبل کوین USDX، وام دریافت کنند. شبکه به طور هم‌زمان وضعیت بدهی وثیقه ایجاد می‌کند و در قالب رمزارز استیک شده برای وام قرض گرفته‌شده، وثیقه می‌سازد.

  اعضای اکوسیستم کاوا به چندین برنامه وام‌دهی دسترسی دارند و می‌توانند برای هر ارز دیجیتالی که سیستم پشتیبانی می‌کند، اهرم‌های مصنوعی ایجاد کنند. برای مثال، اگر کاربران بیت کوین یا بایننس کوین (BNB) را استیک کنند، مقدار متناظری از دارایی خود را در قالب USDX دریافت خواهند کرد. آن‌ها می‌توانند از USDX تازه دریافت شده برای خرید بیت کوین یا BNB بیشتر و کسب پوزیشن‌های اهرمی در بازار ارزهای دیجیتال استفاده کنند.

  فرایند وام‌گرفتن در پلتفرم Kava.io شامل موارد زیر است:

  • کاربران کیف پول خود را به kava.io متصل کرده و مقداری ارز دیجیتال به آن واریز می‌کنند.
  • شبکه، کریپتوی استیک شده را در قراردادی هوشمند قفل و وضعیت بدهی وثیقه ایجاد می‌کند.
  • کاربران، معادل ارزش CDP خود، بخشی از USDX را به‌عنوان وام دریافت می‌کنند.
  • برای دسترسی به دارایی استیک شده، کاربران باید وام را همراه با کارمزد تراکنش، بازپرداخت کنند.
  • پس از بازپرداخت وام‌ها، شبکه کاوا دارایی‌های قفل شده را آزاد کرده و هم‌زمان USDX را می‌سوزاند.
  • کاربران شبکه کاوا می‌توانند از طریق وام‌دادن، استقراض در مقابل وثیقه خود و استیکینگ با مزیت مشارکت در فعالیت‌های حاکمیتی شبکه، سود کسب کنند.

  نسبت وثیقه

  نسبت وثیقه (Collateralization Ratio)، نوعی استراتژی است که برای حفاظت از شبکه در برابر نوسانات بازار استفاده می‌شود و ممکن است ارزش وثیقه وام‌گیرنده را کاهش دهد. Kava.io از کاربران می‌خواهد که مقدار بیشتری دارایی‌ دیجیتال از مقدار USDX که پروتکل پس از مینت کردن در دسترس قرار می‌دهد، واریز کنند و به همین ترتیب از شبکه خود در برابر نوسانات محافظت می‌کند.

  ارزش بدهی به وثیقه، ارزش انحلال را مشخص می‌کند. برای مثال، نسبت وثیقه ۳۰۰ درصد به این معنی است که انحلال زمانی رخ می‌دهد که دارایی قفل شده کاربر، کمتر از ۳ برابر ارزش USDX وام‌گرفته شده باشد. اگر نسبت بدهی به وثیقه به مقداری کمتر از آستانه تعیین‌شده برسد و انحلال اتفاق بیفتد، کل دارایی قفل‌شده سوزانده می‌شود.

  ارز دیجیتال کاوا (KAVA)

  ارز دیجیتال KAVA، توکن بومی، کاربردی و حاکمیتی اکوسیستم کاوا است. عملکرد حاکمیتی کاوا برای فرایندهای اعتبارسنجی در طول تصمیم‌گیری در جامعه استفاده می‌شود. هر کاربر بسته به مقدار ارز دیجیتال کاوا که در اختیار دارد می‌تواند به تعیین فعالیت‌های مرتبط با شبکه مانند ارتقای شبکه رأی دهد. داشتن توکن بیشتر نماد قدرت در جامعه است و هر عضو را قادر می‌سازد تا در مورد جنبه‌های مختلف سیستم مانند سیستم بدهی، نسبت‌های وثیقه و غیره رأی دهد.

  ارز دیجیتال کاوا (KAVA)

  حداکثر عرضه ارز دیجیتال کاوا برابر با 102,080,765 واحد بوده و پاداش استیکینگ هم سالانه، همان‌طور که در Stakingrewards.com ذکر شده، 9٫43 درصد است. تمام تراکنش‌های KAVA بدون استثنا مستلزم کارمزد هستند. در پایان هر بلوک، کارمزد تراکنش‌ها بر اساس سهم وزنی آن‌ها بین اعتباردهندگان و نمایندگان تقسیم می‌شود. در شبکه KAVA امکان دریافت هزینه از وضعیت بدهی وثیقه (CDP) وجود دارد. بااین‌حال، این هزینه‌ها را می‌توان برای کاهش مقدار کلی ارز دیجیتال کاوا سوزاند. علاوه بر این، ولیدیتورها می‌توانند از کاربرانی که دارایی‌ را به آنها واگذار می‌کنند، کمیسیون دریافت کنند.

  درصورتی‌که کل مبلغ استیک شده توسط کاربران کم باشد، نرخ درصد سالانه (APR) برای اعتبارسنجی کوین‌ها حداکثر تا 20 درصد افزایش پیدا می‌کند. اما اگر توکن‌های قوی وجود داشته باشد، APR به حداقل 3 درصد کاهش می‌یابد.

  معرفی استیبل کوین USDX و کاربردهای آن در KAVA

  پلتفرم کاوا، استیبل کوینی به نام USDX دارد که به‌عنوان وام به وام‌گیرندگان داده می‌شود. USDX به دلیل ویژگی‌های پیشرفته‌ای که برای اهداف پرداخت استاندارد است، سریع‌تر از هر رمزارز دیگر خواهد بود؛ کاربران می‌توانند انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال را استیک کنند، اما وام‌ را در قالب توکن USDX دریافت خواهند کرد.

  پروتکل کاوا بستری را هم برای معاملات مارجین فراهم می‌کند که در آن کاربران می‌توانند جفت رمزارز USDX/KAVA را برای خرید سایر دارایی‌های کریپتویی معامله کنند. امکان انجام معاملات مارجین به کاربران اجازه می‌دهد تا از دارایی‌های خود برای سایر گزینه‌های کسب درآمد بهره ببرد. علاوه بر این، USDX می‌تواند به‌عنوان دارایی دیجیتالی استفاده شود که در برابر نوسانات بازار از سرمایه کاربر محافظت می‌کند. داشتن USDX برای دوره‌ای پایدار، سود انباشته‌ای را برای سرمایه‌گذار به ارمغان می‌آورد.

  چطور می‌توانیم در پروژه کاوا، کسب درآمد کنیم؟

  برای کسب درآمد از پروژه کاوا، شما می‌توانید راه‌های زیر را امتحان کنید:

  • وثیقه گذاشتن رمزارزهای پشتیبانی شده مانند بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین، اتم و ایکس آر پی در پلتفرم کاوا و دریافت وام USDX یا رمزارزهای دیگر. شما می‌توانید از این وام‌ها برای ایجاد اهرم مصنوعی، تجارت یا سرمایه‌گذاری استفاده کنید.
  • مینت کردن USDX با استفاده از رمزارزهای وثیقه شده و دریافت پاداش هفتگی به صورت ارز دیجیتال کاوا.
  • استیک کردن ارز دیجیتال کاوا در یکی از ولیدیتورهای شبکه کاوا و دریافت سود به صورت توکن KAVA.

  ارز دیجیتال کاوا روی چه شبکه‌ای (هایی) فعال است؟

  توکن KAVA روی دو شبکه اتریوم و همان بلاک چین کازماس فعال است.

  تیم توسعه‌دهنده Kava.io

  کاوا لبز در سال ۲۰۱۸ فعالیت خود را در مقیاس کامل آغاز کرد و تیم توسعه‌دهنده پروتکل آن شامل افراد زیر است:

  • اسکات استوارت، بنیان‌گذار و مدیر اجرایی
  • کوین دیویس، بنیان‌گذار و مدیر ارشد فناوری
  • روآری اٌدُنل، یکی از بنیان‌گذاران و مهندس پروتکل لایه 1
  • تری چن، مدیر ارشد عملیات و مشاور
  • تامی کاراندینی، معاون ارشد امور مالی
  • آرون چوی، معاون توسعه تجارت جهانی

  چرا Kava.io ارزش دارد؟

  ارزش دارایی‌های دیجیتال در فضای کریپتو به اصل عرضه و تقاضا بستگی دارد. هرچه عرضه ارز دیجیتال کاوا کمتر باشد، ارزش ارز دیجیتال کاوا هم بیشتر است. حداکثر عرضه حدود 100 میلیون توکن کاوا به ارزش‌آفرینی برای این رمزارز کمک می‌کند و ولیدیتورها در شبکه کاوا می‌توانند از این توکن بومی برای تصمیم‌گیری در حاکمیت شبکه و رأی‌دهی درباره سیاست‌ها و قوانینی که در مورد بلاک چین اعمال می‌شود، مشارکت کنند.

  آنچه Kava.io را منحصر‌به‌فرد می‌کند؟

  برخلاف سایر سرویس‌های دیفای که پلتفرم وام‌دهی ارائه می‌کنند، Kava.io به کاربران اجازه می‌دهد با دارایی‌های زنجیره‌ای متقابل مانند اتریوم (ETH)، ریپل (XRP) و BNB تعامل داشته باشند. کاربران کاوا می‌توانند از طریق استیکینگ مستقیم روی پلتفرم یا مینت توکن‌های USDX سود کسب کنند. بااین‌حال، تنها 100 ولیدیتور اول، پاداش دریافت می‌کنند. این پروتکل ارزش استیبل کوین خود را با استفاده از مکانیزمی برای سوزاندن توکن‌ها برای کاهش عرضه در گردش آن‌ها حفظ می‌کند.

  مشخصات ارز دیجیتال کاوا
  نام Kava
  نماد KAVA
  وب‌سایت پروژه kava.io
  وایت پیپر whitepaper.io/coin/kava-io
  بلاک چین کازماس

  چرا از Kava.io استفاده کنیم؟

  Kava.io، پروتکل بلاک چینی است که خدمات دیفای، مانند وام غیرمتمرکز ارائه داده و از مکانیزم منحصربه‌فردی استفاده می‌کند تا اطمینان حاصل کند که کاربران تنها مالک دارایی‌های دیجیتال خود باقی می‌مانند. پروتکل وام‌دهی کاوا بر اساس خرید دارایی‌های دیجیتال کاربران و انتشار دارایی دیگری که کاربران می‌توانند برای انجام تراکنش‌های دیگر از آن استفاده کنند، عمل می‌کند؛ سرمایه‌گذاران هم اغلب پلتفرم‌های مالی، مانند کاوا را ترجیح می‌دهند، چرا که واسطه‌ها در آن نقشی ندارند.

  محصولات اصلی پروژه کاوا (KAVA)

  پروژه کاوا (KAVA) سه محصول اصلی دارد:

  • کاوا مینت (Kava Mint): به کاربران اجازه می‌دهد تا با استیک کردن ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، بایننس کوین، ریپل و غیره، استیبل کوین USDX به صورت وام دریافت کنند.
  • کاوا لند (Kava Lend): به کاربران اجازه می‌دهد که با قرض‌دادن رمزارزهای خود به دیگران، سود کسب کنند. این محصول از قراردادهای هوشمند برای تنظیم شرایط وام و پرداخت بهره استفاده می‌کند.
  • کاوا ارن (Kava Earn): به کاربران اجازه می‌دهد که با استیکی کردن رمزارزهای خود در شبکه کاوا، پاداش دریافت کنند.

  کیف پول مناسب برای ذخیره ارز دیجیتال KAVA

  برای ذخیره ارز دیجیتال کاوا می‌توانید یکی از کیف پول‌های زیر را انتخاب کنید:

  • کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند لجر یا ترزور
  • کیف پول نرم‌افزاری مانند Coinomi یا Trust Wallet

  کیف پول کاوا هم کیف پول نرم‌افزاری است که به شما امکان مدیریت، ارسال و دریافت ارز دیجیتال کاوا را می‌دهد. این کیف پول برای سیستم‌عامل‌های اندروید و آی او اس در دسترس است و از طریق اسکن کد QR یا وارد کردن آدرس کلید عمومی، می‌توانید به حساب خود دسترسی داشته باشید. کیف پول کاوا از قابلیت‌هایی مانند نمایش موجودی، تاریخچه تراکنش‌ها، ایجاد و بازیابی حساب، ارسال و دریافت ارز دیجیتال، اتصال به برنامه‌های دیفای مانند کاوا مینت و کاوا لند و دریافت پاداش برخوردار است.

  کیف پول مناسب برای ذخیره ارز دیجیتال KAVA

  البته شما برای خریدوفروش آسان و انجام معاملات با ارز دیجیتال کاوا می‌توانید از کیف پول صرافی بیت پین نیز استفاده کنید. این کیف پول با قابلیت ذخیره‌سازی سخت‌افزاری، از دارایی شما محافظت کرده و استفاده از آن بسیار ایمن و راحت خواهد بود.

  پیش‌بینی آینده و روند ارز دیجیتال کاوا

  آینده و روند ارز دیجیتال کاوا را نمی‌توان به ‌راحتی پیش‌بینی کرد، اما با توجه به برخی از منابع موجود، می‌توان گفت که ارز دیجیتال کاوا پتانسیل رشد و توسعه در زمینه دیفای را دارد و ممکن است در سال‌های آینده قیمت بالاتری نسبت به زمان حال پیدا کند. برای مثال، وب‌سایت DigitalCoinPrice.com که یکی از مراجع پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال است، بر اساس تحلیل‌های خود پیش‌بینی می‌کند که ارز دیجیتال کاوا در سال‌های آینده قیمت‌های حدودی زیر را داشته باشد:

  • پایان 2025 : 13٫03 دلار
  • پایان 2026 : 16٫59 دلار
  • پایان 2028 : 23٫14 دلار

  البته این قیمت‌ها تنها بر اساس داده‌های گذشته و فرضیات موجود تخمین زده شده‌اند و نمی‌توان به طور قطعی به آن‌ها اعتماد کرد. در کل توصیه می‌شود تا قبل از سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال کاوا، به طور جامع و دقیق تحقیق کرده و از منابع معتبر و به‌روز استفاده کنید.

  گفتار پایانی

  کاوا، پروتکلی مبتنی بر دو زنجیره است که با استفاده از ماشین مجازی اتریوم و بلاک چین کازماس ساخته شده و خدماتی اعم از استقراض، وام‌دادن و سرمایه‌گذاری و معاملات حاشیه و اهرم را ارائه می‌دهد. این پروتکل با استفاده از چهار ماژول مختلف عمل می‌کند و با دیگر بلاک‌چین‌های لایه 1 که خدمات مشابهی ارائه می‌‌دهند، تفاوت زیادی داشته و به کاربران اجازه می‌دهد با توکن‌های مختلف تعامل داشته و انجام عملیات در بلاک چین‌های مختلف را تسهیل می‌کند.

  سؤالات متداول

  • ارز دیجیتال کاوا چیست؟

  ارز دیجیتال کاوا، پلتفرم وام‌دهی غیرمتمرکز روی بلاک چین کازماس است که دو رمزارز اصلی دارد: استیبل کوین USDX و ارز دیجیتال کاوا.

  • بهترین کیف پول برای نگهداری رمزارز کاوا چیست؟

  بهترین کیف پول برای نگهداری رمزارز کاوا عبارت‌اند از لجر، ترزور، کوینومی، تراست والت و کیف پول نرم‌افزاری کاوا

  • از چه توکن‌ها و دارایی‌هایی می‌توان در بلاک چین کاوا استفاده کرد؟

  برخی از توکن‌ها و دارایی‌هایی که می‌توان در بلاک چین کاوا استفاده کرد عبارت‌اند از: بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، بایننس کوین، اتم، USDX و KAVA.

   

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  توکن Soulbound چیست؟ معرفی کاربردهای توکن هویتی سول باند

  در دنیای رو به گسترش و تحول بلاک چین، متاورس‌ و ان اف تی‌ها، ...

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

  حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های م ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر