هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

تاریخ: 31 اردیبهشت 1403
زمان مطالعه:  12 دقیقه
هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت در حال همه‌گیری و پذیرش است و بسیاری از کاربران امروزی این حوزه، از امکانات پروتکل‌های مختلف به‌منظور افزایش بازدهی سرمایه و سایر امور مالی بهره می‌برند. یکی از پروتکل‌هایی که امروزه سروصدای زیادی به پا کرده، هاروست فایننس به همراه توکن خود به نام ارز FARM است.

هاروست فایننس را می‌توانیم نمونه‌ای از پلتفرم‌های دیفای برای ایجاد بازدهی سرمایه و پیشبرد استراتژی‌های مالی برای کاربران به شمار آوریم که امکانات و زیرساخت این پروژه، برای هر سرمایه‌گذار ارز دیجیتال کاربردی و قابل‌دسترسی است.

در همین جهت، در مقاله امروز از دانشنامه آلت‌کوین‌ها، قصد داریم که به معرفی کامل پروژه دیفای هاروست فایننس بپردازیم و در کنار بررسی سازوکار، کاربرد‌ها و نحوه استفاده از پلتفرم، به مزایا و معایب آن نیز گذاری داشته باشیم. توصیه می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

هاروست فایننس (Harvest Finance) چیست؟

هاروست فایننس (Harvest Finance)، پروتکل غیرمتمرکز مالی در حوزه دیفای (DeFi) است که با هدف ارائه بازدهی مناسب و پویاتر به سرمایه‌گذاران در این حوزه فعالیت می‌کند. در واقع این پروژه در تلاش است تا با خودکار کردن فرایند استفاده از استراتژی‌های ییلد فارمینگ بهترین بازده را برای کاربران در دسترس قرار دهد.

 شاید در نگاه اول به پروژه هاروست فایننس، فکر کنید که با پروژه دیگری در حوزه دیفای روبه‌رو هستید که مانند بسیاری از پروژه‌های این حوزه، امکانات رایجی را مانند، استیکینگ، ییلد فارمینگ و سایر قابلیت‌ها برای ارائه بازدهی فراهم می‌کند.

اما در واقع پروژه Harvest Finance، نوعی پروتکل تجمیع‌کننده بازدهی (Yield Aggregator) است که وجوه کاربران را به‌صورت خودکار با اجازه آنها سرمایه‌گذاری کرده و سرمایه آنها را در معرض رشد و ایجاد بازدهی بهتری قرار می‌دهد.

در بیانی ساده، این پروژه بلاک چینی را می‌توانیم نوعی پروتکل مدیریت دارایی و ایجاد بازدهی به‌صورت تخصصی در حوزه دیفای محسوب کنیم که به‌تمامی سرمایه‌گذاران قابلیت استفاده از استخرهای نقدینگی مختلف، استیکینگ، ییلد فارمینگ و تمامی مسیرهای افزایش درآمد و سرمایه را ارائه می‌دهد.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  معرفی بنیان‌گذار و توسعه‌دهنده رمزارز هاروست فایننس

  رمزارز هاروست فایننس که در سال 2020 فعالیت خود را آغاز کرده است، دارای بنیان‌گذاران و توسعه‌دهندگان ناشناسی بوده و تیم توسعه این پروژه بلاک چینی شناخته شده تا به امروز، معرف حضور فعالان بازار ارز دیجیتال نیستند.

  تنها اسمی که در بین توسعه‌دهندگان یا بنیان‌گذاران پروژه هاروست فایننس به چشم می‌خورد، فردی با نام مستعار «Bread» است. این فرد با این نام مستعار، به‌عنوان ارائه‌دهنده اطلاعات فنی، وایت پیپر و اهداف پروژه به جامعه حوزه دیفای شناخته می‌شود.

   ایجاد پلتفرم غیرمتمرکز هاروست فایننس، ارتباط نزدیکی با محبوبیت دیفای در سال‌های 2019 و 2020 داشته که همه فعالان بازار، این موفقیت را مدیون شبکه بلاک چینی اتریوم می‌دانند. در واقع، با معرفی قابلیت‌های جدید دیفای و ظهور امور مالی غیرمتمرکز آن، پلتفرم‌های ییلد فارمینگ مانند هاروست فایننس، موردتوجه دو چندانی قرار گرفتند.

  داستان و تاریخچه شکل‌گیری پروژه هاروست فایننس تا به امروز، دارای فراز و نشیب زیادی بوده و این پروژه از بدو راه‌اندازی در اول سپتامبر 2020 تا به امروز، حواشی زیادی را به دنبال خود ایجاد کرده است.

  پلتفرم غیرمتمرکز هاروست فایننس، با جو صعودی بسیاری از سرمایه‌گذاران به حوزه دیفای و هجوم کاربران برای استفاده از قابلیت ییلد فارمینگ، در روزهای اولیه خود موفقیت بسیار چشمگیری را ثبت کرد. به طرزی که ارزش کل قفل شده (TVL) آن در کمتر از یک هفته به یک میلیارد دلار رسید.

  اما این موفق، بیشتر از 30 روز به قدرت خود باقی نماند و طی هک بزرگ فلش لون از این پروتکل و به سرقت رفتن 24 میلیون دلار استیبل کوین، ارزش قفل شده این پروژه، تنها در مدت دو روز تا مرز 290 میلیون نیز ریزش عظیمی را تجربه کرد.

  با تمامی این تفاسیر، حتی باوجودآنکه پلتفرم هاروست دیگر نتوانست به ارزش کل قفل شده یک‌میلیارددلاری خود باز گردد، این پروژه همچنان از اولین پروژه‌های دیفای با رویکرد تجمیع بازدهی بوده و می‌تواند برای بسیاری از کاربران دیفای، چه مبتدی و چه حرفه‌ای مفید واقع شود.

  نحوه عملکرد پروتکل هاروست فایننس چگونه است؟

  نحوه عملکرد پروتکل دیفای هاروست فایننس، با رویکردهای مدیریت شده آن تحت پشتیبانی قراردادهای هوشمند، برای ایجاد بازدهی سرمایه کاربران خلاصه می‌شود. در واقع، عملکرد این پروتکل را می‌توانیم در موارد زیر خلاصه کنیم:

  • طبق این ساختار، کاربران وجوه خود را به خزانه‌های هاورست فایننس واریز می‌کنند تا از سپرده‌گذاری این میزان دارایی و برنامه‌های افزایش بازدهی پروژه سود کسب کنند.
  • هر خزانه پروتکل هاروست فایننس، نوعی استخر ییلد فارمینگ است که توسط قرارداد هوشمند مبتنی بر شبکه اتریوم مدیریت می‌شود. این استخر، به‌عنوان مخزنی برای وجوه جمع‌آوری شده از بسیاری از کاربران عمل کرده و سود حاصل از سپرده‌گذاری هر کاربر را به آن اهدا خواهد کرد.
  • این پروتکل با جمع‌آوری وجوه کاربران به‌عنوان تجمیع‌کننده بازدهی، این وجوه را به‌منظور استیکینگ و استفاده در استخرهای نقدینگی سایر پلتفرم‌ها استفاده می‌کند. این رویکرد در کنار کاهش هزینه‌های مربوط به گس فی شبکه، بازدهی بیشتری را به دلیل سرمایه تجمیع شده بیشتر فراهم خواهد کرد.
  • در خزانه‌های قرارداد هوشمند هاروست فایننس که برای ییلد فارمینگ استفاده می‌شود، طبق توضیحات پروژه 70 درصد از سود ایجاد شده به سپرده‌گذاران تعلق می‌گیرد. از طرفی دیگر، 30 درصد باقی سود، به خرید ارز دیجیتال بومی پروتکل به نام FARM اختصاص یافته که در بین استیک‌کنندگان استخرها توزیع می‌شود.
  • بخش مهمی از عملکرد و پیاده‌سازی قابلیت‌های ییلد فارمینگ این پروژه به مفهوم Fasets باز خواهد گشت که به روشی اشاره دارد که هر خزانه برای بهینه‌سازی بازده تخصیص‌یافته به هر کاربر ارائه می‌دهد. 
  • در واقع فاست‌ها بر اساس استراتژی خاصی کار می‌کنند که توسط توسعه‌دهندگان پروتکل طراحی و از پیش برنامه‌ریزی شده است. هنگامی که وجوهی را در خزانه پلتفرم واریز می‌کنید، برای شما FASSET صادر می‌شود تا نشان‌دهنده سهم شما از سرمایه‌گذاری در خزانه مربوطه باشد.
  • در بیانی ساده FASSET ها، نوعی دارایی دیجیتال مصنوعی هستند که به‌عنوان گواهی سپرده کاربر برای دریافت پاداش‌های پلتفرم عمل می‌کنند. هر FASSET مربوط به ارز دیجیتال خاص سپرده شده از سوی کاربر است. برای مثال، اگر کاربری USDC را در خزانه سرمایه‌گذاری کند، برای او توکن‌های fUSDC صادر می‌شود تا نشان‌دهنده سهم وی در خزانه باشد.

  هاروست فایننس چه هدفی را دنبال می‌کند؟

  پروتکل تجمیع‌کننده سود هاروست فایننس، از بدو راه‌اندازی پروژه در سال 2020 تا به امروز، با هدف ایجاد دسترسی آسان و ایجاد بازدهی مناسب به کاربران حوزه دیفای فعالیت می‌کند. در واقع، این هدف از ساختار و رویکردهای پروژه که تا زمان نگارش این مقاله طی شده، کاملا مشخص است.

  به‌صورت غالب اگر درباره امور غیرمتمرکز دیفای و قابلیت‌های آن صحبت کنیم، فعالان ارز دیجیتال به دودسته تقسیم خواهند شد. کاربرانی که درک درستی از عملکرد حوزه دیفای نداشته و کاربرانی که با وجود درک عمیق از رویکردهای این حوزه، روش مناسبی را افزایش بازدهی سراغ ندارند.

  در واقع، هدف و رویکرد اصلی پروژه هاروست فایننس، ساده‌سازی فرایند افزایش بازدهی از طریق امور غیرمتمرکز دیفای است که در همین راستا، استفاده از این پلتفرم چه برای مبتدیان و چه برای افراد حرفه‌ای در این حوزه کاربردی در نظر گرفته می‌شود.

  با استفاده از پلتفرم ییلد فارمینگ هاروست فایننس، هر کاربر بدون دانش‌پایه از این فضا و نیاز به ایجاد استراتژی‌های پیچیده برای کسب سود، می‌تواند با تجمیع سرمایه در خزانه‌ها، بهره مناسبی را دریافت و تبدیل به بخشی از اکوسیستم هاروست شود.

  معرفی توکن FARM

  پروتکل غیرمتمرکز هاروست فایننس، برای ایفای نقش حاکمیت، اهدای پاداش و بهینه‌سازی فرایند ییلد فارمینگ، توکن بومی خود را با نماد FARM معرفی کرده است که نوعی توکن ERC-20 در شبکه اتریوم به شمار می‌رود.

  توکنومیک هاروست فایننس

  این توکن در پلتفرم هاروست، نقش بسیاری مهمی دارد و به‌عنوان مشوق اصلی شامل جوایزی برای مشارکت در استخر اشتراک سود استفاده می‌شود. در واقع، سپرده‌گذاران خزانه‌های هاروست، علاوه بر بهره‌مندی از رشد FASSETهای سرمایه‌گذاری شده، توکن‌های FARM را به‌عنوان بخشی از پاداش‌های خود به دست می‌آورند.

  توکن بومی فارم (FARM)، همان‌طور که اشاره شد، قابلیت توکن حاکمیتی (Governance Token) را نیز داشته و دارندگان این توکن می‌توانند در پیشنهادها مهم پروژه مشارکت داشته باشند. این مشارکت می‌تواند برای تصمیم‌گیری‌های بزرگ و پیشنهادهای مهم پروژه نقش مهمی را ایفا کند.

  مشخصات ارز فارم
  نام فارم (Harvest Finance)
  نماد FARM
  نوع توکن حاکمیتی
  بلاک چین اتریوم – بایننس اسمارت چین
  عرضه کل 690,420
  سایت پروژه https://www.harvest.finance

  به‌عنوان‌مثال می‌توانیم به رأی‌گیری در مورد بازپرداخت قربانیان حمله فلش لون پلتفرم در اکتبر 2020 و رأی دادن به تغییرات در مکانیسم عرضه توکن اشاره کرد. در واقع، حتی با وجود تعیین عرضه 5 میلیون توکنی در پیش از راه اندازی پروژه، بلافاصله پس شروع به کار این پلتفرم، توسط آرای جامعه حاکمیتی، این میزان عرضه کل، به عرضه 690,420 توکن محدود شد.

  شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما ارز دیجیتال فارم مانند بسیاری از ارزهای دیجیتالی که امروز می‌شناسید، توزیع نشده است. بلکه توکن FARM به‌صورت منظم هر هفته ضرب شده و 70 درصد از عرضه جدید به‌منظور نیازهای نقدینگی پلتفرم، 20 درصد به خزانه‌داری عملیاتی آن و 10 درصد به تیم توسعه ارسال می‌شود.

  اطلاعات توکن فارم - هاروست فایننس - FARM

  هاروست فایننس چگونه موجب بهبود استراتژی فارمینگ می‌شود؟ 

  حال که با سازوکار و نحوه عملکرد پروژه هاروست فایننس آشنا شدید، شاید با خود فکر کنید که در واقع چگونه این پروژه موجب بهبود استراتژی فارمینگ می‌شود؟

   پلتفرم Harvest Finance باهدف بهینه‌سازی استراتژی‌های فارمینگ برای کاربران، تلاش می‌کند تا با استفاده از پروتکل‌های مختلف حوزه DeFi و ادغام چندین استراتژی فارمینگ متنوع، این فرایند را در پلتفرمی واحد نهایی سازد.

  در واقع، سیستم قرارداد هوشمند Harvest Finance به طور خودکار وجوه کاربران را به فعال‌ترین فرصت‌های حوزه دیفای تخصیص داده و بازدهی مناسب را از پلتفرم‌های مختلف DeFi جمع‌آوری می‌کند. این رویکرد به کاربران اجازه می‌دهد تا از پروتکل‌های مختلف دیفای به‌صورت هم‌زمان پاداش دریافت کنند.

  با وجود تمامی قابلیت‌های بالا، این پلتفرم طیف گسترده‌ای از استخرهای کشاورزی را پوشش داده و به کاربران طیف متنوعی از ارزهای دیجیتال و پروتکل‌های دیفای را برای بهینه‌سازی فرصت‌های کشاورزی بازدهی ارائه می‌دهد.

  بخش مهم و قابل‌توجهی از رویکردهای پروژه FARM که در بهبود بازدهی فارمینگ تأثیر به سزایی دارد، استفاده از سود مرکب در سرمایه‌گذاری است. در واقع، در این پلتفرم وجوه سپرده‌گذاری شده کاربران سود مرکب دریافت می‌کند. 

  یعنی، بهره یا سود پرداختی به کاربر با استفاده از بازده درصدی سالانه (APY)، به‌جای نرخ درصد ساده سالانه (APR) اندازه‌گیری می‌شود. در کنار وجود قابلیت سود مرکب، این پلتفرم به‌جای برداشتن سود انباشته کاربران در خزانه‌های فارمینگ، به طور منظم آن را به کل مبلغ سرمایه‌گذاری شده در استخر اضافه می‌کند که در افزایش بازدهی یا سود پرداختی نقش اصلی را ایفا کند.

  کاربران چه نوع دارایی‌هایی را می‌توانند به‌عنوان نقدینگی در Harvest Finance ارائه دهند؟ 

  کاربران در پروتکل غیرمتمرکز Harvest Finance، می‌توانند به‌عنوان نقدینگی تمامی دارایی‌های با استاندارد ERC-20 را ارائه یا سپرده‌گذاری کنند و این پروژه با رویکردهای ویژه خود، به همراه نیاز کاربر بازدهی مناسبی را تأمین می‌کند.

  استخرهای فارمینگ پروژه هاروست فایننس، از شبکه‌های بلاک چینی متعددی مانند، پالیگان (Polygon)، آربیتروم (ARB) و بیس (BASE) نیز پشتیبانی کرده و به‌صورت کلی این استخرها به دودسته استخر ذخیره و استخر بهره تقسیم می‌شوند.

  در استخر ذخیره، Harvest Finance از استراتژی‌هایی برای به حداکثر رساندن بازدهی وجوه سپرده‌گذاری شده کاربران استفاده می‌کند که به طور بالقوه بازدهی بالاتری را در مقایسه با حساب‌های پس‌انداز سنتی یا سایر گزینه‌های سرمایه‌گذاری ایجاد می‌کند. (بازدهی متفاوت به نسبت ارز دیجیتال و نوع سرمایه‌گذاری)

  در استخر‌های بهره، رویکرد کمی متفاوت بوده، اما همچنان به‌منظور افزایش بازدهی کاربران استفاده می‌شود. در واقع، این استخر، نوعی خزانه برای دریافت بهره است که وجوه سپرده‌گذاری شده کاربران برای مشارکت در پروتکل‌های مختلف DeFi، جهت ایجاد بازدهی از طریق پروتکل‌های وام‌دهی و استقراض، استخرهای نقدینگی و سایر فعالیت‌های سودآور دیفای استفاده می‌شود.

  در نمای کلی، هر دو استخر فارمینگ پروژه و پشتیبانی از شبکه‌های بلاک چینی مختلف، به‌منظور ایجاد راحتی و فراهم‌کردن نهایت بازدهی کاربران ایجاد شده است که در انتخاب پلتفرم و تشویق کاربران به استفاده نقش مهم خواهد داشت.

  بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری ارز فارم

  ارز دیجیتال فارم (FARM)، تا به امروز در بهترین کیف پول‌های نرم‌افزاری کریپتو قابل‌ذخیره سازی و نگهداری است. با این حال، برای نگهداری ایمن این رمزارز، بهتر است که همیشه به بهترین گزینه‌ها مراجعه کرده و از معتبرترین کیف پول‌ها استفاده کنید.

  در بخش زیر، در جهت ذخیره‌سازی ایمن و انتقال آسان رمز ارز FARM، به چندی از معتبرترین کیف پول‌های نرم‌افزاری و غیرحضانتی اشاره می‌کنیم که می‌توانید به‌راحتی آنها را دانلود و برای ذخیره‌سازی ارز دیجیتال استفاده کنید.

  • تراست والت
  • متامسک
  • کیف پول imToken
  • کیف پول TokenPocket

  اگر قصد خریدوفروش سریع، بدون کارمزد و آسان ارز دیجیتال FARM را دارید، استفاده از کیف پول صرافی بیت پین نیز می‌تواند گزینه مناسبی تلقی شود.

  از کجا ارز دیجیتال FARM بخریم؟

  ارز دیجیتال FARM، توکن بومی پلتفرم هاروست فایننس، با وجود لیست‌شدن در صرافی ایرانی و معتبر بیت پین، به‌راحتی قابل خریداری و فروش است. کاربران ایرانی، می‌توانند در کمترین زمان ممکن با مراجعه به پلتفرم هوشمند صرافی بیت پین و جستجو رمز ارز FARM، این ارز دیجیتال را با هرگونه سفارشی مارکت و لیمیت خریدوفروش کنند.

  معامله فارم

  اگر قصد خریدوفروش FARM را دارید، تنها کافی است که به صفحه خریدوفروش فارم در بیت پین مراجعه کرده و پس از بررسی و تحلیل نمودار قیمتی لحظه‌ای، سفارش خود چه در بخش معاملات و چه در بخش خریدوفروش آسان ثبت کنید.

  ارز دیجیتال هاروست فایننس در بیت پین

  سؤالات متداول

  هاروست فایننس چیست؟

  هاروست فایننس ((Harvest Finance، پروتکلی غیرمتمرکز مالی در حوزه دیفای (DeFi) است که باهدف ارائه بازدهی مناسب و پویاتر به سرمایه‌گذاران در این حوزه فعالیت می‌کند. در واقع این پروژه در تلاش است تا با خودکار کردن فرایند استفاده از استراتژی‌های ییلد فارمینگ بهترین بازده را برای کاربران در دسترس قرار دهد.

  استخرهای بازدهی هاروست فایننس در چه شبکه‌های پشتیبانی می‌شود؟

  استخرهای بازدهی هاروست فایننس، تا به امروز در شبکه اتریوم، پالیگان، آربیتروم و بیس پشتیبانی شده و کاربران می‌توانند در کنار ایجاد بازدهی مناسب از طریق این استخرها، انتخابی آزادانه برای مشارکت در استخرهای مختلف داشته باشند.

  ارز دیجیتال FARM در چه شبکه‌های بلاک چینی پشتیبانی می‌شود؟

  ارز دیجیتال FARM، در کنار پیاده‌سازی در شبکه اتریوم با استاندارد ERC-20، در شبکه بایننس اسمارت چین یا استاندارد BEP-20 نیز پشتیبانی شده و کاربران می‌توانند به نسبت نیاز خود از این شبکه‌های بلاکچینی بهره ببرند.

  چه کیف پول‌هایی برای نگهداری FARM قابل‌استفاده است؟

  ارز دیجیتال FARM، در معتبرترین کیف پول‌های نرم‌افزاری و غیرحضانتی امروزی مانند، تراست والت و متامسک قابل‌استفاده بوده و توصیه می‌کنیم برای نگهداری ایمن این رمز ارز، از کیف پول‌های ذکر شده با رعایت موارد امنیتی استفاده کنید.

  ماجرای هک پلتفرم هاروست فایننس چیست؟

  پلتفرم هاروست فایننس، در روزهای اولیه آغاز فعالیت خود در 26 اکتبر، مورد حمله فلش لون قرار گرفت که در این هک، بیش از 24 میلیون دلار استیبل کوین به سرقت رفته و ارزش کل قفل شده پروژه به کاهش شدیدی رو به رو شد.

  محمد رجبی

  محمد رجبی

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

  حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های م ...

  آشنایی با یورو تتر (EURT): اولین استیبل کوین مبتنی بر یورو

  استیبل کوین USDT که توسط کمپانی تتر منتشر و راه‌اندازی شده، ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر