فین تک (Fintech) چیست؟ همه چیز درباره فناوری‌های مالی

تاریخ انتشار: 17 دی 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 6 تیر 1402
زمان مطالعه:  4 دقیقه
فین تک چیست؟

هرچند که ارتباط تکنولوژی و خدمات مالی به خیلی قبل و شاید دهه‌های پیش برمی‌گردد اما واژه فین تک کلمه جدید است که از سال ۲۰۱۸ به فرهنگ لغت اضافه شده است.

فین تک (Fintech) از دو کلمه مالی (Finacial) و فناوری (Technology) تشکیل شده و این کلمه به معنای استفاده از فناوری برای ارائه خدمات مالی است. اگر شما نیز مشتاق هستید که با این واژه جدید آشنا شوید در این مقاله با آکادمی بیت‌پین همراه باشید.

فین تک چیست؟

همان طور که گفتیم فین تک از دو واژه Finacial و Technology گرفته شده است. کلمه فین تک به نرم افزارها، اپلیکیشن‌های کاربردی موبایل‌ها و به صورت کلی فناوری‌هایی که برای بهبود و خودکار‌سازی خدمات سنتی مالی خلق و ایجاد شده‌اند اشاره دارد.

فین تک به تمام نرم‌افزارهای ساده پرداخت در موبایل تا تا اپلیکیشن‌های بسیار قوی در حوزه بلاکچین که خدمات مالی ارائه می‌دهند، گفته می‌شود. به بیان ساده‌تر، به هر نوع تکنولوژی نوآورانه در خدمات مالی فین‌تک گویند که این خدمات می‌تواند در زمینه‌های مختلفی مانند بانکداری، صرافی‌های ارز دیجیتال بیمه و… باشد.

حتما بخوانید: بلاک چین در بانکداری و امور مالی چه کاربردهایی دارد؟

هدف اصلی فین تک ساده سازی تراکنش‌ها است. به عنوان مثال سیستم پرداخت قبض. در قدیم افراد مجبور بودند برای پرداخت قبوض خود به بانک مراجعه کنند اما در حال حاضر فین تک این قابلیت را برای آنها به وجود آورده است که از خانه و در هر ساعت از شبانه روز قبوض خود را به راحتی هر چه تمام‌تر پرداخت کنند و این تنها مثالی ساده از خدمت فین تک محسوب می‌شود.

مزایای استفاده از فین تک

استفاده از این فین‌تک مزایای بسیاری به همراه دارد به صورتی‌که می‌توان ادعا داشت جایگزین اصلی برای ارائه خدامات مالی شده است.

فین تک تراکنش‌های مالی را برای کسب‌وکارها و مشتری‌ها ساده تر می‌کند و این سادگی باعث در دسترس‌تر بودن و کاهش هزینه‌ها ‌می‌شود.

یکی از مزایای فین تک بهره‌بری در شرکت‌ها و کمپانی‌هایی  است که از هوش مصنوعی، مه داده و بلاک چین برای ایجاد تراکنش‌های امن استفاده ‌می‌کنند.

از فین تک در ارزهای دیجیتال استفاده زیادی ‌می‌شود و ترکیب فین تک و ارزهای دیجیتال باعث راحتی خیلی بیشتر در تراکنش‌های مالی بین المللی برای سرمایه‌گذاران و تجار است.

۴ تکنولوژی‌های فین تک به‌راحتی می‌توانند خدمات خود را برای هر فردی شخصی‌سازی کنند به هر فرد با توجه به یک سری از فاکتورها خدمات خاص مالی ارائه دهند.

کاربردهای فین تک

از فین تک در بسیاری است خدمات مالی استفاده ‌می‌شود. در زیر به مهم‌ترین آنها اشاره شده است.

 • فین تک در بانکداری

امروزه در صنعت بانکداری مشتریان ترجیح ‌می‌دهند به حساب‌های بانکی خود به راحتی دسترسی داشته باشند و بتوانند تراکنش های مالی خود را بدون نیاز به مراجعه به بانک انجام دهند . از این رو فین تک به کمک ارائه خدمات نوین بانکداری آمده است.

 • صرافی‌های ارز دیجیتال

صرافی های ارز دیجیتال نمونه بارزی از فین‌تک هستند، زیرا این صرافی‌ها اولاً مبتنی بر بلاک چین و ارزهای دیجیتال کار ‌می‌کنند که شاید بتوان این دو فناوری را به‌روزترین علم دنیا دانست و از طرف دیگر این خدمات پایه و اساس مالی دارند و از طریق ارزهای دیجیتال خدمات مالی ارائه می‌دهند.

 • یادگیری ماشین و معاملات

یکی از کاربردهای یادگیری ماشین استفاده از از توانایی پیش‌بینی و شناسایی روند یک موضوع است. بنابراین از یادگیری ماشین که از زیر مجموعه‌های از هوش مصنوعی است؛ برای خلق و ایجاد الگوریتم‌هایی با هدف شناسایی ترند ها و یافتن بهترین مسیرهای سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود.

 • صنعت بیمه

در صنعت بیمه استفاده از تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت و گسترش است و این کار جز با فین تک حاصل نمی‌شود.

فین تک در ایران چه جایگاهی دارد؟

در حال حاضر اکثر موسسات مالی و یا شرکت‌هایی که در زمینه اقتصادی فعالیت ‌می‌کنند، سعی در استفاده از تکنولوژی و ساده‌سازی خدمات خود برای مشتریان دارند و این امر خوشبختانه نشان دهنده حضور فعال فین‌تک در ایران است. صرافی ارز دیجیتال بیت‌پین مثال روشنی بر این ادعا است؛ که توانسته با استفاده از از تکنولوژی های روز دنیا سهمی‌در خدمات مالی ایران داشته باشد و کاربران بسیاری برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال خود مانند بیت کوین، اتریوم و لایت کوین و یا خرید تتر از آن استفاده کنند.

فین تک در بلاک چین

شاید بتوان سال ۲۰۲۳ را عصر  فین‌تک دانست. شرکت‌های متعددی در حوزه فین تک از سال ۲۰۰۰ شروع به کار کردن اما در چند سال اخیر این شرکت‌ها با بهر‌گیری از فناوری‌های مدرن، راه حل‌هایی در کمک خدمت‌رسانی هرچه بیشتر به مشتریان در سیستم‌های مالی ارائه داده‌اند و موفقیت‌های بزرگی را تجربه کرده‌اند.

فین تک در بلاک چین

امور مالی غیرمتمرکز یاDeFi گام بعدی از این تکامل است که از قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز استفاده ‌می‌کند.‌ کمپانی‌های بسیار بزرگی از دنیا شروع به سرمایه‌گذاری در بلاک چین و تحقیقات توسعه در این امر کرده‌اند.

ترکیب فین تک با بلاک چین را می‌توان دیفای گفت. بلاکچین و فین تک مانند هم نیستند اما در امور مالی موارد اشتراک بسیاری دارند. بلاک چین در امور مالی به دلیل ویژگی‌های غیرمتمرکز بودن، توزیع شدگی، تغییر ناپذیر بودن و شفافیت بالا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

گفتار پایانی

با گسترش علم و دانش و با وجود فناوری‌های پیشرفته، مجهز شدن سازمان‌ها و صنایع مالی به تکنولوژی دور از انتظار نیست و با توجه به اهمیت مسائل مالی تکیه بر دنیای فناوری باید با به‌روزترین دانش‌ها همراه شود و این باعث رقم زدن فین تک می‌شود.با کمک فین تک می‌توان اکثر خدمات مالی گذاشته را به صورت راحت‌تر و کم هزینه‌تر انجام داد.

دنیای فین تک در سال‌های پیشرو پیشرفت‌های چشمگیری خواهد داشت و یکی از دلایل آن محبوبیت فین تک بین استارت آپ‌ها و صنعت بانکداری است.

سوالات متداول

 • فین تک چیست؟

فین تک از دو واژه Finacial و Technology گرفته شده است. کلمه فین تک به نرم افزارها، اپلیکیشن‌های کاربردی موبایل‌ها و به صورت کلی فناوری‌هایی که برای بهبود و خودکار‌سازی خدمات سنتی مالی خلق و ایجاد شده‌اند اشاره دارد.

 • آیا بیت کوین یک فین تک است؟

البته، یکی از بارزترین نمونه های فین تک، ارزهای دیجیتال هستند. تعاملات با  ارزهای دیجیتال در چند سال گذشته رشد چشمگیری داشته است. فین تک در ارزهای دیجیتال توانسته کاربران بازارهای مالی را بهم متصل کند و به آنها امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال را بدهد.

آکادمی بیت‌پین

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

اردینالز (Ordinals) چیست؟ آموزش ساخت NFT در شبکه بلاک چین بیت کوین

پروتکل اردینالز بیت کوین، به‌جرئت یکی از بحث‌برانگیزترین موض ...

از کجا مطمئن باشیم که فقط 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت؟

محدودیت عرضه بیت کوین، با تبدیل‌کردن آن به‌نوعی دارایی کمیاب ...

ارز دیجیتال بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟ همه‌چیز درباره Bitcoin

بیت کوین، ارزی دیجیتالی است که برای انتقال آن به بانک یا نها ...

دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
در پاسخ به دیدگاه کاربر
 1. جواد خسروی
  جواد خسروی | 25 دی 1401

  سلام عزیز از کجا به تعهد نامه را به دیت بیاوریم