بلاک چین در بانکداری و امور مالی چه کاربردهایی دارد؟

تاریخ انتشار: 7 دی 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 18 فروردین 1403
زمان مطالعه:  6 دقیقه
اگر فریلنسر هستید، گزینه پرداخت کریپتویی را حتما بررسی کنید

قوانین مالی در صنعت بانکداری، قانون‌گذاران را وادار به انجام اقدامات سختگیرانه و محافظه‌کارانه کرده است و باعث شده سیستم بانکداری کشورها، مقاومت خاصی نسبت به بلاک چین داشته باشند. اما از طرفی دیگر با توجه به پیشرفت بلاک چین در سال‌های اخیر و افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال، موسسات مالی و بانک‌ها به این نتیجه رسیده‌اند، نمی‌توانند فناوری بلاک چین را نادیده بگیرند.

در دنیایی که جهانی از شکل متاورس ایجاد شده است، بانک‌ها نیز ناگزیر به همگام شدن با تکنولوژی هستند. طی مطالعاتی که توسط شرکت Accenture انجام شده است، نشان می‌دهد ، بالغ بر 50 دصد از مدیران برتر نظام بانکداری جهان، باور دارند در آینده نزدیک بلاک چین نقش مهمی را در موفقیت موسسات مالی ایفا خواهد کرد. در این نوشتار قصد داریم شما را با کاربرد بلاک چین در صنعت بانکداری آشنا کنیم چون باور داریم فناوری بلاک چین راه‌حلی ویژه برای سرعت، امنیت و کارایی بالاتر در صنعت بانکداری کشورها است.

تاثیر بلاک چین در سیستم‌های مالی

وجود بلاک چین با عث افزایش کارایی در پرداخت می‌شود. بسیاری از بلاک چین‌ها قابلیت تسویه تراکنش‌ها با کامزد 0.01 دلار یا کمتر را دارند و این موضوع سبب کمتر کردن هزینه‌ها برای مشتریان و شرکت‌ها می‌شود. با استفاده از بلاک چین، موسسات می‌توانند در معاملات بین‌المللی خود صرفه‌جویی کنند. از تاثیرات دیگر بلاک چین در بانکداری نگهداری کامل و توزیع شده سوابق تراکنش‌ها است که همین امر، باعث بالا رفتن چشمگیر امنیت می‌شود.

حضور بلاک چین در بانکداری با استفاده از برخی استیبل کوین‌ها

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  مزایای بلاک چین در سیستم‌های مالی

  بلاک چین اتریوم، شبکه‌های تجاری فراگیرتر و ایمن‌تر، مدل‌های عملیاتی مشترک، فرآیندهای کارآمدتر، کاهش هزینه‌ها و محصولات و خدمات جدید در بانکداری و امور مالی را امکان‌پذیر می‌کند.

  به کار بردن بلاک چین اتریوم در بانکداری این امکان را فراهم می کند که اوراق بهادار دیجیتال در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر، با هزینه‌های کمتر و با سفارشی‌سازی بیشتر منتشر شوند. بنابراین، ابزارهای مالی دیجیتال ممکن است متناسب با خواسته‌های سرمایه‌گذاران، گسترش بازار برای سرمایه‌گذاران، کاهش هزینه‌های صادرکنندگان و کاهش ریسک طرف مقابل طراحی شوند.

  در طول پنج سال گذشته، فناوری بلاک چین در بانکداری رشد زیادی کرده است و از مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امنیت: امنیت یکی از مواردی از ابتدای شکل‌گیری صنعت بانکداری اهمین ویژه‌ای داشته است. بدون امنیت، کاربران چگونه می‌توانند دارایی‌های خود را به بانک بسپارند؟ و در حال حاضر به دلیل هکرها و انواع روش‌ها برای سرقت موضوع امنیت بیش از پیش اهمیت خود را نشان داده است. امنیت از ویژگی‌های بارز بلاک چین در بانکداری است. در بلاک چین جهت امنیت بیشتر از دفتر کل رمزگذاری استفاده می‌شود و تنها افرادی که کلید مخصوص و یا به بیان دقیق‎‌تر الگوریتم رمزگشایی را دارند قادر به دسترسی به اطلاعات هستند. به علاوه تراکنش‌ها در بلاک چین به صورت غیر متمرکز و همتا به همتا انجام می‌شود که سطح بالاتری از امنیت را ایجاد می‌کند.
  • شفافیت: از استانداردها، پروتکل ها و فرآیندهای مشترک متقابل استفاده می کند و به عنوان یک منبع مشترک حقیقت برای مشارکت کنندگان شبکه عمل می کند. تمامی اطلاعات در دفتر کل توزیع شده ثبت می‌شوند و نتیجه این موضوع افزایش شفافیت در کل شبکه است که خود باعث امنیت می‌شود.
  • قابلیت برنامه‌ریزی: بلاک چین از ایجاد و اجرای قرارداد هوشمند پشتیبانی می‌کند. وجود نرم‌افزارها ضد مخرب باعث ایجاد اعتماد و کارایی بالاتر در سیستم می‌شود.
  • حریم خصوصی: با وجود لایه‌های مختلف در بلاک چین و جلوگیری از نفود ابزارهای مختلف، به طور چشمگیری شفافیت، اعتماد و بهره وری شبکه افزایش پیدا می‌کند.
  • کارایی بالا: شبکه‌های خصوصی بلاک چین برای حفظ صدها تراکنش در ثانیه و افزایش بهره‌وری شبکه مهندسی شده‌اند.
  • مقیاس‌پذیری: مقیاس‌پذیری از ویژگی تعامل‌پذیری بین زنجیره‌های خصوصی و عمومی پشتیبانی می‌کند و نرم‌افزارهای خاص، دسترسی جهانی، انعطاف‌پذیری فوق العاده و یکپارچگی بالای شبکه اصلی را ارائه می‌دهند.

  بر اساس گزارش، مجهز شدن بانک‌ها به بلاک چین این امکان را می‌دهد، تا پایان سال 2023، 27 میلیارد دلار در تراکنش‌های مرزی‌شان صرفه‌جویی ککند و هزینه تراکنش‌ها را تا 11 درصد کاهش دهند.

  آینده بلاک چین در بانکداری چگونه خواهد بود؟

  مزایای بلاک چین و ویژگی‌های خاصی که این تکنولوژی با خود همراه کرده است، چشم‌انداز روشنی از آینده بلاک چین در صنعت بانکداری را نشان می‌دهد. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. بر اساس گزاراش، در آینده نزدیک شاهد افزایش سرمایه‌گذاری کمپانی‌ها برای استفاده از بلاک چین در امور مالی خواهیم بود. در حال حاضر سرمایه‌گذاران زیادی، ثروت خود را در زمینه کاربرد بلاک چین در خدمات مالی گذاشته‌اند و بسیاری از استارتاپ‌ها بر روی بلاک چین و صنعت مالی کار می‌کنند.

  بیشتر بخوانید: چرا به اکوسیستم چند بلاک چینی (Multichain) نیاز داریم؟

  ساخت توکن یکی از راه‌حل‌های بلاک چین برای فعالیت و سرمایه‌گذاری در امور مالی است و با توکن سازی است که بلاک چین‌ها دارایی واقعی خود را نشان می‌دهند. بنابراین، با معرفی ارزهای دیجتال بانک‌ها زمینه جدیدی برای فعالیت پیدا می‌کنند. اگر از بٌعد مالی به بلاک چین نگاه کنیم شاید مهم‌ترین بخش، وجود سرمایه‌گذارانی است که آینده این صنعت را روشن می‌بینند و حاضر هستند ثروت خود را در بلاک چین بگذارند. بر اساس داده‌های گزارش شده از Crunchbase، شرکت‌های زیادی از سال 2016 نزدیک به 23.2 میلیارد دلار در بلاک چین سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

  کاربرد بلاک چین در بانکداری با ظهور امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)

  شاید بتوان مهم‌ترین مزیت بلاک چین در بانکداری را به دیفای یا امور مالی غیر متمرکز نسبت داد. در امور مالی غیر متمرکز، خدمات مالی بر اساس ثبت داده‌های توزیع شده در بلاک چین صورت می‌گیرد، بنابراین دیفای جایگزین بسیار مناسبی برای بانکداری سنتی است و امنیت بالاتری را به کاربران می‌دهد. برخی از مزایای دیفای در بانکداری عبارتند از:

  • کاهش هزینه‌های مربوط به خدمات
  • افزایش سرعت ارائه خدمات مالی
  • افزایش سطح شفافیت
  • معاملات جهانی با کمک بلاک چین

  در بانکداری سنتی قوانین سخت‌گیرانه زیادی بر سر راه تجارت و معاملات بین‌اللملی قرار گرفته است که این قانون‌ها بستر را برای تجار سخت و امکان فعالیت در حوزه صادرات و واردات را محدود می‌کنند. از طرفی دیگر، در بسیاری از موارد در حال حاضر با توجه به نیاز به پر کردن اسناد است، ردیابی محصولات و کالاها از طریق پردازش دستی اطلاعات تجاری به دست می‌آید. این در حالی‌ است که در بلاک چین به لطف دفتر کل توزیع شده امکان ردیابی کالاها در هر لحظه فراهم می‌شود  و تراکنش‌ها و معاملات در سطح بلایی از شفافیت انجام خواهند شد.

  ذخیره بیت کوین در قلک به جای پول سنتی

  تراکنش‌های بانکی در بلاک چین چگونه خواهند بود؟

  در بلاک چین داده‌ها در لحظه و با یکپارچگی بالایی پردازش می‌شوند، که این به تنهایی می‌تواند دلیلی بسیار خوبی برای جایگزینی بانکداری سنتی با بانکداری بلاک چینی باشد.

  بیشتر بخوانید: زنجیره جانبی (Sidechain) چیست؟ تکامل مقیاس‌ پذیری در بلاک چین‌ها

  در  تراکنش‌های بانکی مخصوصا تراکنش‌های جهانی کارمزد بسیاری بالایی هزینه می‌شود، اما بلاک چین این مژده را می‌دهد که تا حد خیلی زیادی این هزینه‌ها را کاهش داده است. در بلاک چین از ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود، بنابراین دیگر معامله‌گران نیاز ندارند هزینه‌ای را که قبلا بابت کارمزد تبدیل پول فیات خود به ارز مقصد پرداخت می‌کرده‌اند هزینه کنند. نام برخی از شرکت‌های معروفی که در تلاش برای استفاده از بلاک چین برای استفاده در تراکنش‌ها هستند، در زیر ذکر شده است.

  • ویم(Veem)
  • مستر کارت (Mastercard)
  • ویزا (VISA)
  • میکرددائو (MakerDao)
  • ریپل (Ripple)
  • آمریکن اکسپرس (American Express)
  • (Barclays PLC)

  گفتار پایانی

  با توجه به مواردی که ذکر شد با وجود همه چالش‌ها و حتی برخی از مقاومت‌ها، اینجور به نظر می‌رسد استفاده از بلاک چین در بانکداری، آینده غیر قابل انکار برای صنعت مالی کشورها است. همچنین وجود مفاهیمی مانند دیفای و CBDC به گسترش این فناوری کمک خواهند کرد. با استفاده از بلاک چین، خدمات مالی با شفافیت و امنیت بالاتری به کاربران ارائه خواهد شد و این مزیت بخش جدایی ناپذیر بلاک چین در هر صنعتی است.

  سوالات متداول

  • مهم‌ترین مزایای بلاک چین در بانکداری چیست؟

  امنیت، شفافیت، اعتماد، قابل برنامه نویسی کردن، داشتن حریم خصوصی و مقیاس‌پذیری از بزرگ‌تریم مزایای بلاک چین در بانکداری محسوب می‌شوند.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  7 توکن برتر BRC20 برای به حداکثر رساندن سود کریپتویی شما

  توکن‌های BRC20 نوعی دارایی دیجیتالی هستند که روی بلاک چین هو ...

  نکاتی جالب و کمتر شنیده شده در مورد هاوینگ و بیت کوین

  هاوینگ یک لحظه مهم در سیاست پولی بیت کوین است که تقریبا هر چ ...

  آزمون تورینگ کریپتویی؛ اندازه‌گیری قابلیت استفاده روزمره از رمزارزها

  این مقاله به بررسی مفهوم آزمون تورینگ کریپتویی می‌پردازیم و ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر