آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

تاریخ: 29 اردیبهشت 1403
زمان مطالعه:  12 دقیقه
ارز سیویک (CVC)

حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های مالی متمرکز، با ایجاد نیازی بزرگ در اذهان جمعی، جرقه بزرگی را برای ظهور بیت کوین، به همراه فناوری بلاک چین به وجود آورد. با این حال، همچنان حریم خصوصی افراد، اطلاعات شخصی و به‌طورکلی امنیت کاربران برای استفاده از برخی از پلتفرم‌ها، با استفاده از سیستم‌های تأیید هویتی سنتی در خطر است. در راستای حل این مشکل بزرگ و نیاز شدید کاربران به حفظ هویت و اطلاعات شخصی، پلتفرم غیرمتمرکز سیویک (Civic) و ارز CVC ایجاد شده‌اند که به هر فرد در فضای بلاک چین و در زمان استفاده از پروتکل‌های مختلف، هویت دیجیتالی، امنیت و حریم خصوصی را ارائه می‌دهند.

در مقاله امروز از دانشنامه آلت کوین‌ها در آکادمی بیت پین، به سراغ معرفی پروژه بلاک چینی سیویک (CVC) و بررسی سازوکار، کاربرد و ویژگی‌های این ارز دیجیتال خواهیم رفت و در کنار کلی پروژه، به مزایا و معایب قابل‌توجه در پلتفرم نیز اشاره می‌کنیم. اگر نگران حریم خصوصی و اطلاعات خود در زمان استفاده از شبکه‌های بلاک چینی هستید و نیاز به تأیید هویت خود به صورتی غیرمتمرکز و ایمن دارید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

ارز دیجیتال سیویک (CVC) چیست؟

ارز دیجیتال سیویک (CVC) پلتفرمی غیرمتمرکز برای ارائه خدمات تأیید هویت شخصی است که از دنیای کریپتوگرافی، فناوری بلاک چین و قراردادهای هوشمند برای ارائه خدمات مربوط به تأیید هویت دیجیتالی و حفظ حریم خصوصی استفاده می‌کند.

ارز civic چیست؟

پلتفرم سیویک و ارز CVC در سال 2015 و در شبکه بلاک چینی اتریوم راه‌اندازی شده و فضایی به شدت امنیتی و فناوری محور را با پشتیبانی از قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم و فناوری هوش مصنوعی برای فرایند تائید هویت کاربران ارائه می‌کند. 

در بیانی ساده، با استفاده از پلتفرم سیویک، به‌راحتی می‌توانید یک هویت دیجیتالی برای خود ایجاد کنید که با آن ، دیگر نیازی به احراز هویت و ارائه اطلاعات در پلتفرم‌های دیگر نبوده و هر پلتفرم امروزی با اتصال به پروژه سیویک این اطلاعات را دریافت خواهد کرد.

نام اکوسیستم تأیید هویت غیرمتمرکز سیویک، Identity است که برای اتصال کاربران، درخواست‌کنندگان احراز هویت و اعتباردهندگان پلتفرم‌ها در سراسر جهان طراحی شده است. در واقع، هنگامی که اطلاعات شخصی با استفاده از Identity تأیید شود، کاربران می‌توانند از این هویت دیجیتال در پلتفرم‌های مختلف بدون نیاز به تأیید مجدد هویت خود استفاده کنند.

در کنار موارد بالا، پیاده‌سازی این پلتفرم در شبکه اتریوم و پشتیبانی از الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS)، در کنار پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و ماشین مجازی اتریوم (EVM)، امنیت بالایی را برای آن به ارمغان آورده است.

در نمای کلی، پذیرش شبکه اتریوم و استانداردهای این شبکه بلاک چینی قدرتمند به این پلتفرم اجازه می‌دهد تا ابزارهای ساخت هویت دیجیتالی خود را به‌راحتی در دسترس مصرف‌کنندگان اصلی قرار دهد. در کنار این مزیت، استانداردهای حریم خصوصی شبکه اتریوم به سیویک کمک می‌کند تا چارچوبی مبتنی بر حریم خصوصی را برای انطباق و مقررات بهتر بسازد.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  معرفی تیم توسعه‌دهنده پروژه سیویک

  برای معرفی تیم توسعه پروژه سیویک، باید اضافه کنیم که این پروژه و کمپانی بزرگ در سال 2015 توسط وینی لینگهام، کارآفرین موفق با بیش از ده سال تجربه تجارت الکترونیک و جاناتان اسمیت از دیگر بنیانگذاران پروژه تأسیس شد.

  بنیانگذاران سیویک

  • لینگهام، به‌عنوان بخشی از اعضای بنیاد بیت کوین، سابقه خوبی در حوزه فناوری و اقتصاد دارد.
  • جاناتان اسمیت، مدیر ارشد بخش فناوری سیویک، بیش از 15 سال تجربه و سابقه فعالیت را در زمینه توسعه تحلیل‌های فنی نرم‌افزاری و مدیریت نهادهایی مانند Deloitte و RBS دارد.

  در واقع، اگر بخواهیم به تاریخچه شکل‌گیری این کمپانی و پروژه بلاک چینی نگاهی داشته باشیم، سیویک در ابتدا برای کمک به مدیریت هویت شخصی کاربران و جلوگیری از تقلب در هویت دیجیتالی تأسیس شد. 

  سیویک برای اینکه به مصرف‌کنندگان قدرت و کنترل بهتری را روی اطلاعات شخصی خود بدهد، تعریف مجددی از هویت دیجیتال را با ارائه پلتفرم Secure Identity App و مکانیزم احراز هویت ChainAuth، در سال 2017 به میان آورده است.

  اکوسیستم تأیید هویت سیویک به طور پیوسته با پیشرفت‌های فناوری از زمان راه‌اندازی پروژه تا زمان‌نگارش این مقاله در حال گسترش بوده و در کنار ارائه خدمات احراز هویت (KYC) غیرمتمرکز، در حال ایجاد خدمات و سازگاری بیشتر با شبکه‌های بلاک چینی مختلف است.

  عملکرد ارز دیجیتال CVC به چه صورت است؟

  عملکرد ارز دیجیتال CVC، ارتباط مستقیمی با قابلیت‌ها و فناوری پروژه دارد که طبق این ساختار، فرایند تأیید هویت سیویک به کاربران امکان دسترسی انحصاری و کنترل اطلاعات هویت شخصی را می‌دهد. در واقع، این امر با استفاده از اکوسیستم تأیید هویتی است که اطلاعات هویتی شخصی (PII) را قبل از هش‌کردن آن در بلاک چین رمزگذاری می‌کند.

  عملکرد CIVIC

  با این رویکرد، این شبکه قادر خواهد بود که اطلاعات شخصی فرد را به روش ایمن و قابل‌تأیید در بلاک چین ذخیره کرده و آن را با اجازه کاربران در اختیار ارائه‌دهندگان خدمات قرار دهد.

  در واقع، پس از تأیید اطلاعات هویتی شخصی، ارائه‌دهندگان خدمات و اعتبارسنج‌ها، با رضایت کاربر، حقوق مربوط به اطلاعات تأیید شده را در بازار سیویک (Civic marketplace) خریداری کرده و می‌فروشند. خریدوفروش این اطلاعات هویتی و هرگونه فعالیت در پلتفرم از سوی فعالان، با ارز CVC تسهیل شده است که قابلیت ایفای نقش حاکمیتی (Governance) را نیز برای دارندگان توکن دارد.

  توکن کاربردی و حاکمیتی CVC، با استاندارد توکن ERC-20 در شبکه اتریوم راه‌اندازی شده و به‌منظور انجام فرایند احراز هویت، ثبت شناسه‌های هویتی و استفاده از برنامه Secure Indentity، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

   اگر نگاهی عمیق‌تر به بررسی اطلاعات هویتی شخصی (PII) داشته باشیم، در پلتفرم سیویک، این مدارک مهم شخصی از هویت افراد، قابلیت خارج از زنجیره (Off-chain) نیز داشته و در تلفن‌های همراه کاربران از طریق اپلیکیشن پلتفرم ذخیره می‌شود.

  این فرایند تأیید خارج از زنجیره و پشتیبانی از شبکه بلاک چینی، به کاربران اطمینان می‌دهد که داده‌ها هرگز در سرورهای Civic ذخیره نشده و در صورت هرگونه هک و رفتار مخرب در این شبکه اطلاعات کاربران مورد  سوءاستفاده قرار نگیرد.

  اپلیکیشن Secure Identity چیست؟

  اپلیکیشن Secure Identity، نرم‌افزار پلتفرم سیویک برای گوشی‌های هوشمند است که به کاربران امکان می‌دهد هویت خود را به طور ایمن در پلتفرم‌های مختلف مدیریت کنند. در واقع این اپلیکیشن، مسیری برای هویت تأیید شده در سراسر وب، بلاک چین‌ها و برنامه‌های گوناگون را از طریق یکپارچه‌سازی کلیدهای API فراهم می‌کند.

   کاربران می‌توانند با دانلود اپلیکیشن تا هویتی Secure Identity به پلتفرم سیویک و قابلیت‌های آن دسترسی پیدا کرده و هویت خود را به‌صورت ایمن ثبت و برای استفاده در برنامه‌های مختلف مدیریت کنند. این برنامه به ارائه‌دهندگان خدمات و کاربران امکان می‌دهد از هویت‌های دیجیتالی ایمن، خصوصی و قابل‌استفاده در برنامه‌ها بهره‌مند شوند.

  پلتفرم سیویک، دارای قابلیت‌های متعدد دیگری مانند CIVIK ID و CIVIK Pass است که در زمینه تأیید اطلاعات هویت کاربران، در کنار اطمینان آنها از به اشتراک گذاشتن اطلاعاتی که مایل‌اند در دسترس قرار دهند، امنیت و حریم و خصوصی بالایی را فراهم می‌کند.

  • قابلیت CIVIK ID، به کاربران و فعالان حوزه اینترنت و فضای Web3، این قابلیت را می‌دهد که با ایجاد شناسه دیجیتالی خود مانند کارت شهروندی دیجیتالی که حاوی اطلاعات شخصی، مدارک احراز هویتی و سایر اطلاعات ضروری است، در پلتفرم‌های مختلفی  احراز هویت کنند. لازم به ذکر است در حین این پروسه، امکان درز اطلاعات مهم دیگری وجود ندارد. شاید با این تعاریف و قابلیت‌های پروژه سیویک، از در هم آمیختن حفظ حریم خصوصی و احراز هویت کمی سردرگم شده باشید؛ اما، مدیریت و کنترل داشتن بر روی داده‌های مهم شخصی به این معنی است که شما فقط داده‌های خاص موردنیاز برای تراکنش داده را به اشتراک می‌گذارید، درحالی‌که اجازه می‌دهید بقیه داده‌های شما خصوصی بماند.
  • قابلیت CIVIK Pass برای احراز هویت در برنامه‌های بلاک چینی مختلف و اشتراک‌گذاری اطلاعات هویتی ایمن، کاربردی است. در واقع CIVIK pass، نوعی توکن غیرقابل‌انتقال را حاوی اطلاعات هویتی و شخصی فرد در کیف پول ذخیره می‌کند که با آن ، امکان احراز هویت و تأیید اطلاعات کاربر در پلتفرم مربوطه وجود دارد.

  رمزارز سیویک چه ویژگی‌هایی به همراه دارد؟

  رمز ارز سیویک و اکوسیستم گسترده آن، برای تحقق هدف احراز هویت کاربران در کنار حفظ حریم خصوصی، ویژگی‌های امنیتی، کاربردی و نوآورانه‌ای را به همراه دارد. در واقع، خط تولید سیویک بر دو محور متمرکز است:

  • حفاظت از داده‌های خصوصی کاربران با استفاده از اکوسیستم منبع‌باز Identity.com
  • ایجاد راه‌حل‌هایی که به شرکت‌ها کمک می‌کند الزامات ضد پول‌شویی (AML) و احراز هویت (KYC) را برآورده کنند.

  از جهاتی دیگر، ویژگی‌های اصلی و قابلیت‌های این پلتفرم در اکوسیستم گسترده آن نیز خلاصه خواهد شد که با درنظرگرفتن پیشرو بودن پلتفرم سیویک در زمینه تأیید هویت دیجیتالی بر بستر بلاک چین، شامل بخش‌های گسترده‌ای برای تمام نیازهای امروزی کاربران، ارائه‌دهندگان سرویس، خدمات و هرگونه پلتفرم وب 3 (Web3) است.

  مشخصات ارز زتاچین
  نام سیویک (Civic)
  نماد CVC
  نوع توکن حاکمیتی
  بلاک چین اتریوم
  عرضه کل 1,000,000,000
  سایت پروژه https://www.civic.com/

  در این اکوسیستم گسترده، پلتفرم سیویک در ابتدا، Civic Pass را ارائه می‌کند که راه‌حلی زنجیره‌ای است که به برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) امکان می‌دهد که با بررسی اطلاعات کاربران، دسترسی به آنها دسترسی دهد.

   این قابلیت، با ذکر توکنی غیرقابل‌انتقال برای اطلاعات هویتی، به‌گونه‌ای طراحی شده است که از حریم خصوصی کاربران محافظت کرده و درعین‌حال به سازندگان و کاربران dApp آزادی استفاده از این برنامه‌های کاربردی را ارائه می‌دهد.

  این ابزار آنلاین تأیید هویت جهانی بلاک چین، بررسی موقعیت IP برای امنیت، و دسترسی مجاز به امور غیرمتمرکز دیفای (DeFi) را برای همه فعالان ارز دیجیتال، اعم از سرمایه‌گذاران خرده‌فروش، ارائه‌دهندگان نقدینگی، توسعه‌دهندگان dApp و سرمایه‌گذاران نهادی ارائه می‌دهد.

  در بیانی ساده، Civic Pass به‌گونه‌ای طراحی شده که با استفاده از سیستم راستی‌آزمایی بهینه‌شده با هوش مصنوعی که با مقررات AML و KYC مطابقت دارد، احراز هویت و فعالیت کاربران را در پلتفرم‌ها هموار کرده و به آنها امکان استفاده در دنیای NFTها و دیفای را نیز فراهم کند.

  دلیل منحصربه‌فرد بودن پروژه Civic در چیست؟

  ارز CVC و پروژه Civic، همان‌طور که تا به اینجای مقاله با توضیحات پروژه مشخص است، دلایل زیادی برای منحصر‌به‌فرد بودن داشته و قابلیت‌های که در این پلتفرم برای تأیید هویت می‌بینید، در مفهومی بزرگ به نام هوش مصنوعی خلاصه می‌شود.

  توکنومیکس CVC

  این مفهوم، در تعریفی ساده، به قابلیت کلی تأیید هویتی سیویک برای کاربران اشاره دارد که به آنها امکان می‌دهد در کنار ایجاد فرایند تأیید هویت شخصی، احراز هویت و ثبت اطلاعات به صورت ایمن و خصوصی، هر اطلاعاتی را که مایل‌اند به اشتراک بگذارند. برای مثال، شاید در پلتفرمی نیاز به شناخت IP کاربر برای جلوگیری از نقض قوانین OFAC در نظر گرفته شده باشد. در این صورت، هویت دیجیتال شما در سیویک تنهابه درخواست خود شما در اختیار پلتفرم قرار داده می‌شود و و باقی اطلاعات شما افشا نخواهد شد.

  از جهتی دیگر، این پلتفرم برای رشد و اتصال اقتصادی‌های بزرگ سنتی به حوزه دیفای بسیار ارزشمند و کلیدی است. زیرا، به کمپانی و نهادهای بزرگ امکان دسترسی به ارزهای دیجیتال، به‌خصوص حوزه دیفای را در کنار KYC خواهد داد.

  امروزه، بسیاری از مؤسسات و کمپانی‌ها، درحالی‌که می‌خواهند در چارچوب قانونی باقی بمانند، علاقه‌مند به دسترسی به فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تجارت در حوزه DeFi هستند. 

  اما علاوه بر KYC و AML که برای هرگونه فعالیت کمپانی‌های بزرگ ضروری است، این مؤسسات ممکن است مجبور باشند با قوانین دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (OFAC)، گروه ویژه اقدام مالی (FATF) و استانداردهای مختلف مقابله با تأمین مالی تروریسم (CTF) سروکار داشته باشند.

  در نتیجه، پلتفرم سیویک با ارائه لایه هویت داخلی خود مبتنی بر بلاک چین به dApp ها، امکان دسترسی مجاز به‌تمامی بخش‌های حوزه دیفای را به سرمایه‌گذاران نهادی و کمپانی‌ها با ایجاد راه‌حل تأیید هویتی  فراهم می‌کند که معضل عملکرد غیرقانونی را برای این فعالان از بین خواهد برد.

  بررسی امنیت ارز CVC

  در جهت بررسی امنیت ارز CVC، این ارز دیجیتال با وجود پیاده‌سازی در شبکه اتریوم و استاندارد توکن ERC-20 ارز دیجیتال بومی آن، دارای امنیت بالایی بوده و خدمات خود را به بهترین شکل با پشتوانه قراردادهای هوشمند اتریوم و ماشین مجازی آن ارائه خواهد کرد.

  علاوه‌براین، این پروژه به‌منظور تشویق کاربران به فعالیت در پلتفرم و اهدای پاداش به آنها، قابلیت استیکینگ ارز CVC را ارائه می‌دهد که کاربران با استیک توکن‌های خود در کنار کمک به امنیت این شبکه اثبات سهام، سود مناسبی نیز کسب کنند.

  سیویک، در سال 2021 نیز خبر همکاری و ادغام با شبکه بلاک چینی سولانا را در کنار تمرکز فعالیت خود در بلاک چین اتریوم منتشر کرده است که این ادغام، به مقیاس‌پذیری، امنیت و قابلیت انجام تراکنش‌های سریع و مقرون‌به‌صرفه کمک بزرگی می‌کند.

  بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری ایمن از ارز سیویک

  ارز دیجیتال سیویک، تا به امروز در بسیاری از بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال معتبر نرم‌افزاری و سخت‌افزاری قابل پشتیبانی است و کاربران پلتفرم یا دارندگان این ارز دیجیتال، از کیف پول‌های متعددی برای نگهداری این رمزارز بهره می‌برند.

  بااین‌وجود، اگر قصد نگهداری ایمن و انتقال آسان رمزارز CVC را دارید، توصیه می‌کنیم که کیف پول‌های زیر را استفاده کرده و آنها را تنها از مراجع معتبری مانند گوگل‌پلی یا اپ‌استور دانلود نمایید:

  • تراست والت
  • متامسک
  • کیف پول Guarda
  • کیف پول اتمیک

  برای ذخیره‌سازی و خریدوفروش آسان ارز دیجیتال CVC، از دیگر کیف پول‌های مناسب کاربران، کیف پول صرافی بیت پین است. با استفاده از این کیف پول در کنار بهره‌مندی از ذخیره‌سازی دارایی دیجیتال شما و امنیت بالا، می‌توانید به‌سرعت معاملات خود را با کارمزد کمتری انجام دهید.

  نحوه خرید ارز دیجیتال سیویک از بیت پین

  خریدوفروش ارز دیجیتال سیویک، به لطف پلتفرم هوشمند معاملاتی بیت پین در نهایت سادگی قابل‌انجام است و کاربران ایرانی می‌توانند در کمترین زمان ممکن، با بهترین قیمت لحظه‌ای و کم‌ترین کارمزد معاملاتی این رمز ارز را از صرافی بیت پیت تهیه کنند.

  برای خریدوفروش لحظه‌ای و ایجاد انواع سفارش خرید/ فروش بازار، لیمیت و OCO، تنها کافی است که به صفحه خرید ارز دیجیتال سیویک در بیت پین مراجعه کرده و پس از ثبت نام و احراز هویت آسان، اقدام به خریداری سیویک و هر ارز دیجیتال دیگری کنید.

  کارمزد معاملات سیویک و هر گونه ارزهای دیجیتال امروزی در صرافی بیت پین، به نسبت سطح کاربردی و حجم معاملاتی تعیین خواهد شد. 

  سؤالات متداول

  • ارز دیجیتال سیویک (CVC) چیست؟

  ارز دیجیتال سیویک (CVC) پلتفرمی غیرمتمرکز به‌عنوان ارائه‌دهنده خدمات تأیید هویت شخصی است که از دنیای کریپتو گرافی، فناوری بلاک چین و قراردادهای هوشمند برای ارائه خدمات مربوط به تأیید هویت دیجیتالی و حفظ حریم خصوصی استفاده می‌کند. 

  • آیا ارز دیجیتال CVC برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

  در دنیای ارزهای دیجیتال، تصمیم به سرمایه‌گذاری بر روی ارز دیجیتال CVC و هرگونه پروژه مستعد دیگر در حوزه‌های مختلف، می‌تواند با تحقیق و زیر نظر گرفتن نقشه راه پروژه مناسب باشد. بااین‌وجود، برنامه‌ریزی و ایجاد سرمایه‌گذاری هدفمند لازمه تجربه و درک مناسبی از سازوکار پروژه‌های بلاک چینی است.

  • اپلیکیشن Secure Identity چیست؟

  اپلیکیشن  Secure Identity،نرم‌افزار پلتفرم سیویک برای گوشی‌های هوشمند است که به کاربران امکان می‌دهد هویت خود را به طور ایمن در پلتفرم‌های مختلف مدیریت کنند. در واقع این اپلیکیشن، مسیری برای هویت تأیید شده در سراسر وب، بلاک چین‌ها و برنامه‌های گوناگون را از طریق یکپارچه‌سازی کلیدهای API فراهم می‌کند.

  • ارز دیجیتال CVC در چه شبکه بلاک چینی پشتیبانی می‌شود؟

  ارز CVC، توکنی با استاندارد ERC-20 در شبکه اتریوم بوده و تا به امروز برای انتقال و استفاده، تنها در این شبکه پشتیبانی خواهد شد. بااین‌وجود، این پلتفرم امکان تعامل‌پذیری و همکاری با سایر بلاک چین‌ها را برای ارائه خدمات دارا است.

  محمد رجبی

  محمد رجبی

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  آشنایی با یورو تتر (EURT): اولین استیبل کوین مبتنی بر یورو

  استیبل کوین USDT که توسط کمپانی تتر منتشر و راه‌اندازی شده، ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر