چین لینک چیست؟ معرفی رمز ارز LINK و بلاک چین ChainLink

تاریخ انتشار: 18 آبان 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 5 اسفند 1402
زمان مطالعه:  10 دقیقه
چین لینک چیست؟ معرفی رمز ارز LINK و بلاک چین ChainLink

چین لینک، شبکه‌ای غیرمتمرکز است که برای تأمین امنیت و اعتبار داده‌های خارجی برای قراردادهای هوشمند در بلاک چین استفاده می‌شود.

هدف یک سری از پروژه‌های بلاک چینی، رفع مشکلات صنعت ارزهای دیجیتال است. چین لینک یکی از همین پروژه‌هاست که در تلاش است تا همکاری چند جانبه و بینابینی را وارد دنیای بلاک چین‌ها کند. تا به امروز، شبکه‌های بلاک چینی مهمی نظیر بیت کوین، اتریوم، ریپل پا به عرصه گذاشته‌اند. تا پیش از این، هیچ راهی برای متصل کردن این بلاک چین‌ها به یکدیگر و به داده‌های دنیای واقعی خارج از بلاک چین‌ها وجود نداشت.

این در حالی است که بیت کوین، دنیا را با بلاک چین آشنا و ایده غیرمتمرکز شدن را مطرح کرد. بعد از آن، اتریوم در صدد رها‌سازی قدرت مکانسیم بلاکچین با استفاده از قراردادهای هوشمند بود. اما شبکه و ارز دیجیتال چین لینک قدم بعدی در انقلاب بلاک چینی است که به ایجاد ارتباط بین زنجیره‌های مختلف و منابع دنیای خارج کمک می‌کند.

در حال حاضر، مکانسیم‌های اجماع متفاوتی در بلاک چین‌های مختلف وجود دارد که اجازه ارتباط آزاد بین زنجیره‌های مختلف را به کاربران نمی‌دهند؛ اما چین‌لینک این مشکل را با استفاده از شبکه‌ای از اوراکل‌های امن برای ساخت یک راه‌حل کاملا غیرمتمرکز، حل کرده است. این کار، نیاز به اعتماد به اشخاص را محدود کرده و قراردادهای هوشمند را غیرقابل‌دستکاری و با کیفیت‌تر می‌کند. توکن LINK ارز دیجیتال محلی شبکه ChainLink است که در ادامه درباره نحوه ایجاد محیط بلاک چینی پایدار توسط آن صحبت می‌کنیم.

چین لینک (ChainLink) چیست؟

چین لینک (ChainLink) پروژه بلاک چینی منحصربفرد و اولین در نوع خود است. این سرویس اوراکلی غیرمتمرکز، در حال حاضر روی شبکه اتریوم قرار دارد و امکان توسعه راه‌حل‌های مبتنی بر بلاک چین برای شرکت‌ها و کسب‌وکارهای سنتی را فراهم می‌کند. چین لینک در وبسایت رسمی خود، خودش را اینگونه معرفی کرده است:

شبکه چین لینک، دسترسی ورودی‌ها و خروجی‌های معتبر غیرقابل دستکاری را برای تمامی قراردادهای هوشمند پیچیده روی هر بلاک چینی فراهم می‌کند.

حالا فاکتورها و عوامل زیادی باعث منحصربفردی شبکه رمز ارز چین لینک می‌شوند. ChainLink مفهومی است که به‌طور کامل به اتصال بیشتر اسمارت کانترکت‌ها به دنیای خارج می‌پردازد. مفهوم قرارداد هوشمند برای اولین بار توسط اتریوم (Ethereum) مطرح شد؛ اما اسمارت کانتکت‌های اتریوم تنها داده‌های روی بلاک چین را مدیریت کرده و از ایجاد ارتباط با کسب‌وکارهای دنیای واقعی دور مانده‌اند. هدف چین لینک کمک به غیرمتمرکزسازی اینترنت در جهت ساخت ارتباطی بین بلاک چین و برنامه‌های دنیای واقعی است.

کاربران قراردادهای هوشمند، توانایی بهره‌برداری از اوراکل‌های داخل شبکه را دارند تا داده‌های حاصل از ای‌پی‌آی‌ها (API‌)، استخرهای داده و دیگر منابع خارج از زنجیره را دریافت کنند. این اسمارت کانترکت‌ها را می‌توان در داخل بلاک چین یکپارچه‌سازی کرد. در اصل، آن‌ها از طریق API‌ها، داده‌های مربوط به برنامه‌های خارجی را گرفته و وارد شبکه بلاک چین می‌کنند. چین لینک می‌تواند اپلیکیشن‌های مختلف نظیر پی پال (PayPal) را به بلاک چین اتریوم متصل کند. همچنین توانایی کمک به کاربران برای ارسال پرداخت‌های خود از قرارداهای هوشمند به حساب بانکی به صورت مستقیم را دارد.

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  تاریخچه ایجاد ارز دیجیتال چین لینک

  پروژه چین لینک توسط برنامه‌نویسی ۳۳ ساله به نام Sergey Nazarov راه‌اندازی شده؛ اما بنیان‌گذار آن Steve Ellis است. او فردی است که سرپرستی تیم توسعه‌دهنده‌ای را در کالیفرنیا بر عهده دارد.

  Nazarov در دانشگاه نیویورک در رشته مدیریت تحصیل کرده است. در سال ۲۰۰۹ ، او بازار همتا‌به‌همتا ExistLocal را تاسیس کرد. پس از آن، او به مدت سه سال به عنوان یک شریک در QED Capital سرمایه‌گذاری و سرویس غیرمتمرکز CryptoMail را تاسیس کرد.

  در سال ۲۰۱۴، Nazarov پروژه Secure Asset Exchange یا SAE را تاسیس کرد. این سرویس برای کمتر از دو سال وجود داشت؛ زیرا در ژانویه ۲۰۱۶ به‌خاطر یکی از بنیان‌گذاران آن که مورد اتهام نهادهای نظارتی آمریکایی قرار گرفت، به طور کل منتفی شد. در نتیجه Ellis و Nazarov که در ایجاد SAE شرکت داشتند بر توسعه پروژه دیگری به نام اسمارت کانترکت متمرکز شدند که در نهایت با نام شبکه چین لینک وارد دنیای بلاک چین شد.

  شبکه چین لینک چگونه کار می‌کند؟

  وظیفه چین لینک، متصل کردن اکوسیستم بلاک چین به اپلیکیشن‌های خارجی است. از یک طرف، چین لینک به بلاک چین متصل بوده و از طرف دیگر، با یک API ادغام شده است. پایه‌های این راه‌حل بر مبنای اوراکل‌ها ساخته شده‌اند که باعث محدود کردن نیاز به اعتماد به اشخاص و غیر‌متمرکز کردن زیرساخت‌های این شبکه می‌شود.

  فعالیت اصلی چین لینک بر اساس دو فرایند است: درون شبکه‌ای (On-Chain) و برون شبکه‌ای (Off-Chain). قراردادهای هوشمند در این شبکه «شدیدا آگاهانه» هستند؛ به این معنا که محتوای درون آن‌ها، باعث ادغام قراردادهای هوشمند با برنامه‌های غیر بلاک چینی می‌شود. زیرساخت غیربلاک چینی، به انتخاب و ساخت سابقه Oracleها کمک می‌کند. پس از این کار، پیش از آن‌که توافق مربوطه وارد زیرساخت درون شبکه‌ای شود، بیرون از شبکه حاصل می‌شود. معماری برون شبکه‌ای چین لینک، دارای چندین کار فرعی و آداپتورهای خارجی است. تمامی این عناصر زیرساختی، قابلیت به‌روزرسانی دارند. این راه‌حل در حال حاضر روی اتریوم سوار است، اما در آینده برای فراهم‌آوری امکان انجام تراکنش‌های بین زنجیره‌ای، آپدیت خواهد شد.

  نحوه کار شبکه ChainLink

  نحوه کار درون شبکه‌ای چین لینک

  معماری درون شبکه‌ای ChainLink، بر مبنای بلاک چین اتریوم توسعه داده شده است. بر این اساس، قراردادهای هوشمند بیشتر کارها را انجام می‌دهند و داده‌ها توسط نودها (گره‌ها) بازیابی می‌شوند. سپس اسمارت کانترکت درخواست‌هایی را که گره‌ها باید انجام دهند، تامین می‌کند. شبکه چین لینک از ۳ عنصر یا قرارداد تشکیل شده است: اولین عنصر، قرارداد اعتبار (Reputation Contract) است که معیارهای اوراکل‌ها را کنترل می‌کند.

  دومین عنصر، قرارداد تطبیق سفارش (Order Matching Contract) است که درخواست‌ها (سفارش‌ها) را از نودهای فردی مبتنی بر SLA (تفاهم‌نامه سطح سرویس) می‌گیرد و پارامترهای مربوطه، توسط سازنده اسمارت کانترکت تعیین می‌شود. سومین عنصر شبکه، قرارداد تجمیع (Aggregating Contract) است که پاسخ‌های نودها را گرفته و آن‌ها را به نتیجه نهایی مربوط به درخواست کاربر تبدیل می‌کند.

  حال، تجمیع درون شبکه‌ای را می‌توانیم به ۳ مرحله: انتخاب اوراکل، گزارش‌دهی داده و جمع‌آوری نتیجه تقسیم کنیم.

  مرحله انتخاب اوراکل را کاربر نهایی یا سازنده قرارداد هوشمند کنترل می‌کند تا شرایط کانترکت دقیقا مشخص شود. این شرایط می‌تواند شامل نوع اطلاعات لازم، گردآوری نودها و اعتبار گره‌های مورد استفاده و غیره باشد. سپس یک سرویس فهرست‌بندی به کاربران ارائه می‌شود تا بتوانند اوراکل‌ها را راحت‌تر انتخاب کنند.

  این فعالیت در ابتدا به صورت برون شبکه‌ای انجام می‌شود، اما در نهایت به داخل شبکه اضافه خواهد شد. انتخاب نودها هم می‌تواند بسته به تناسب آن‌ها با کار مربوطه، به صورت خودکار و از طریق قرارداد تطبیق سفارش انجام شود. گره‌ها هم می‌توانند نحوه انتخاب شدن خود برای فعالیت مربوطه به صورت خودکار را تعیین کنند.

  پس از تطبیق شرایط نودها با قرارداد مربوطه، هزینه‌ای باید توسط گره‌ها پرداخت شود که «جریمه» نام دارد. این هزینه برای زمانی است که نودهای انتخابی، داده‌های مورد قبولی را ارائه نکنند. سپس قرارداد، نودهای مورد نظر را انتخاب کرده و آن‌هایی که انتخاب نشدند، هزینه پرداختی را پس می‌گیرند.

  در مرحله گزارش‌دهی داده، نودها باید بر اساس وظایف مشخص شده توسط SLA، وظیفه خود را انجام دهند. این وظایف می‌تواند شامل اتصال به API، پردازش داده از طریق آداپتورهای بیرونی، امضای دیجیتالی بازخوردها و بازگردانی پاسخ‌ها به داخل شبکه باشد.

  در مرحله آخر که همان جمع‌آوری نتایج است، قرارداد تجمیع، نتایج را از نودها دریافت کرده و سپس، پاسخ مربوط به سوال سازنده قرارداد هوشمند را محاسبه می‌کند.

  نحوه کار برون شبکه‌ای چین لینک

  معماری برون شبکه‌ای چین لینک یکی از جالب‌ترین و منحصربفردترین ویژگی‌های آن است. خود شبکه ChainLink بخشی از معماری برون شبکه‌ای آن است که تمامی نودها را به هم متصل می‌کند. هر کدام از گره‌ها برای گردآوری پاسخ به قراردادهای هوشمند، از طریق APIها به ذخیره برون شبکه‌ای متصل می‌شوند. همچنین ممکن است یک سری آداپتورهای خارجی برای کمک به گسترس ارتباطات با APIهای شخص ثالث وجود داشته باشد.

  تمامی داده‌های برون شبکه‌ای، از طریق نرم افزار مرکزی چین لینک در خارج از شبکه به گونه‌ای ترجمه می‌شوند که قابلیت بازخوانی آن در درون شبکه وجود داشته باشد. فعالیت‌های فرعی مورد نظر نیز توسط این نرم‌افزار پردازش می‌شوند. یکی از مهم‌ترین عناصر این معماری، آداپتورهای خارجی آن هستند. از این آداپتورها برای اتصال به APIهای شخص ثالث استفاده می‌شود که به ایجاد پلی برای از بین بردن فاصله میان بلاک چین و برنامه‌های دنیای واقعی کمک می‌کند. تمامی آداپتورها باید بر اساس طرح قالب چین لینک نوشته شوند.

  قراردادهای هوشمند ChainLink چه کارهایی را انجام می‌دهند؟

  پیش از پرداختن به مبحث قرارداد هوشمند چین لینک، اجازه دهید ابتدا راجع به اینکه اصلا اسمارت کانترکت چیست و اوراکل‌ها چه هدفی را دنبال می‌کنند، صحبت کنیم.

  قرارداد هوشمند در اصل برنامه‌ای حاوی یک سری کد است که بدون نیاز به اعتماد به طرف درگیر در قرارداد، روی بلاک چین اجرا می‌شود. این قراردادها به حذف واسطه‌ها و جلوگیری از شکسته شدن تراکنش‌ها کمک می‌کنند.

  اوراکل‌ها برای بازیابی و تائید داده‌های خارج از بلاک چین کاربرد دارند. این مفهوم تا حدودی جدید است، اما هجوم آن به صنعت Blockchain، باعث افزایش محبوبیت آن‌ها در این حوزه شده است. به‌عنوان‌مثال، دو سیاست‌مدار را در نظر بگیرید که همراهشان مترجم دارند. زمانی که این دو نفر از دو منطقه مختلف، با دو زبان کاملا متفاوت با یکدیگر صحبت می‌کنند، به این مترجم‌ها وابسته هستند. کار این مترجم‌ها هم ایجاد پلی بین این دو نفر برای از بین بردن فاصله زبانی است تا بتوانند حرف یکدیگر را بفهمند.

  اوراکل‌ها هم دقیقا همین کار را برای بلاک چین و دیگر پلتفرم‌های موجود انجام می‌دهند. Oracleها درخواست‌های بلاک چین را گرفته، پاسخ آن‌ها را در پلتفرم‌های خارجی جستجو کرده و سپس جواب مربوطه را به آن‌ها برمی‌گردانند. آن‌ها برای برنامه‌های دنیای واقعی مبتنی بر فناوری بلاک چین بسیار کاربردی هستند.

  قراردادهای هوشمند و اوراکل‌های شبکه

  حال برسیم به اصل موضوع! قراردادهای هوشمند ChainLink می‌توانند طیف وسیعی از کارها را انجام دهند، از جمله:

  • دسترسی به داده‌های خارجی: قراردادهای هوشمند می‌توانند از طریق اوراکل‌های چین لینک به داده‌های خارجی دسترسی داشته باشند. این داده‌ها می‌توانند برای تصمیم‌گیری‌های خودکار قراردادهای هوشمند استفاده شوند.
  • اجرای تراکنش‌ها بین بلاک چین‌های مختلف: قراردادهای هوشمند ChainLink می‌توانند برای اجرای تراکنش‌ها بین بلاک چین‌های مختلف استفاده شوند. این امر امکان ایجاد کاربردهای بین بلاک چینی مانند صرافی‌های غیرمتمرکز را فراهم می‌کند.
  • ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) پیچیده: این قراردادهای هوشمند می‌توانند برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز پیچیده استفاده شوند. این برنامه‌ها می‌توانند طیف وسیعی از نیازهای کاربران را برآورده کنند، از جمله مدیریت دارایی‌ها، مدیریت قراردادها و ارائه خدمات مالی.

  در یک کلام، این سیستم مشوق محور، پلی را ایجاد می‌کند که فاصله بین مسائل دنیای واقعی و همتایان آن‌ها در بلاک چین را از بین می‌برد.

  آیا چین لینک غیر متمرکز است؟

  بله، ChainLink یک شبکه غیر متمرکز است. هر کسی که علاقه به اجرای یک اوراکل را داشته باشد، می‌تواند در این شبکه فعالیت کند. چین لینک همچنین سیستم اعتباری قدرتمند دارد. به هر Oracle یک اعتبار و هویت درون شبکه‌ای داده می‌شود که به تعریف قابلیت اطمینان آن کمک می‌کند. حتی نودهای شبکه هم باید رمز ارز LINK را در شبکه استیک کنند که در صورت ارائه داده‌های بد، به عنوان جریمه از آن‌ها دریافت می‌شود. این امر، شبکه ارز دیجیتال چین لینک را در کنار حفظ یک معماری غیر متمرکز، کاملا آزاد گذاشته و افراد را از تهیه داده‌های نادرست برحذر می‌دارد.

  توکن ارز دیجیتال LINK چیست و چه کاربردهایی دارد؟

  توکن LINK، رمز ارز محلی شبکه چین لینک و در واقع یک توکن ERC20 است؛ به این معنا که روی شبکه اتریوم ساخته شده است. توسعه‌دهندگان، ارز دیجیتال لینک را به صورت زیر تعریف کرده‌اند:

  توکنومیکس ChainLink

  لینک، توکنی براساس ERC20، به‌همراه قابلیت «ارسال و فراخوانی» استاندارد ERC223 است که به آن اجازه بازیابی و پردازش توسط قراردادهای درون یک تراکنش واحد را می‌دهد.

  از رمز ارز LINK برای پرداخت دستمزد نودهای شبکه استفاده می‌شود. ارزش و تقاضای این توکن‌ها، مستقیما به تعداد اپراتورهایی که روی معماری درون شبکه‌ای چین لینک کار می‌کنند، بستگی دارد. ارزش رمز ارز لینک همچنین براساس کاربردهای شبکه تعیین می‌شود؛ یعنی هرچه کاربردهای پلتفرم ChainLink افزایش یابد، ارزش توکن LINK نیز بیشتر خواهد شد.

  وایت پیپر ارز دیجیتال LINK

  وایت پیپر ChainLink توسط استیو الیس، اری یولز و سرگی نازاروف نوشته شده است. نسخه اول این وایت پیپر در ۴ام سپتامبر سال ۲۰۱۷ (۱۳ شهریور ۹۶) منتشر شد و به مرور زمان بروزرسانی‌های متعددی بر روی این وایت پیپر انجام شد. این نسخه، حاوی زیرساخت پروژه، مشکلاتی که حل می‌کند، معماری درون شبکه‌ای و برون شبکه‌ای، کاربرد ارواکل‌ها، مدل اعتبارسنجی نودها ، جریمه نودها و کاربرد ارز دیجیتال LINK است. این وایت پیپر همچنین چشم‌انداز رمز ارز چین لینک در جهت ایجاد اسمارت کانترکت‌های «هوشمندتر» را معرفی می‌کند که باعث اتصال APIهای خارجی به بلاک چین می‌شود.

  چطور ارز دیجیتال چین لینک (ChainLink) بخریم؟

  در حال حاضر صرافی ارز دیجیتال ایرانی بیت پین امکان خرید رمزارز چین لینک را فراهم کرده است. برای خرید چین لینک فقط کافی است در صرافی بیت پین ثبت‌نام و وارد حساب کاربری خود شوید. سپس با شارژ کیف پول بیت پین خود می‌توانید خرید و فروش ارز دیجیتال چین لینک را انجام دهید.

  گفتار پایانی

  چین لینک سرویس غیرمتمرکز اوراکلی است که می‌تواند توسعه‌دهندگان قراردادهای هوشمند را با انعطاف‌پذیری برای دستیابی یکپارچه به اطلاعات خارجی توانمند کند. همچنین، Chainlink می‌تواند به پر کردن شکاف بین سیستم‌های سنتی خارج از زنجیره و شبکه‌های مختلف بلاک چین کمک کند.

  با توجه به مجموعه‌ای منحصر به فرد از ویژگی‌ها و معماری قدرتمند، سرویس غیرمتمرکز اوراکل چین لینک آینده درخشانی پیش رو دارد. جدای از تسهیل تعامل ایمن بین قراردادهای هوشمند و سیستم‌های داده خارجی، چین لینک کاربردهای ویژه‌ای دارد که می‌توانند در آینده آن تاثیرگذار باشند.

  نظر شما درباره آینده شبکه چین لینک چیست؟ آیا ارزش آن روزبه‌روز بیشتر خواهد شد؟ در صورت تمایل، نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک گذارید.

  سوالات متداول

  • برای خرید چین لینک باید از کجا اقدام کنیم؟

  توکن لینک در بسیاری از صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال نظیر بیت‌پین معامله می‌شود. فقط کافیست داخل سایت ثبت نام و احراز هویت کنید.

  • کیف پول چین لینک چیست؟

  از آنجا که لینک یک رمز ارز با استاندارد ERC20 است، برای نگهداری آن باید از کیف‌پول‌هایی که از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند استفاده کرد. همچنین برای نگهداری بلندمدت LINK می‌توان از ولت‌های سخت‌افزاری مثل لجر و ترزور استفاده کرد.

  • آینده چین لینک چگونه خواهد بود؟

  این شبکه، اوراکل غیرمتمرکزی است و می‌تواند دیتاها را از دنیای واقعی وارد بلاک چین و قراردادهای هوشمند کند. این مشهورترین و محبوب‌ترین Oracle بلاک چینی در دنیاست و بسیاری از پروژه‌ها از این سیستم برای تامین داده‌های خود استفاده می‌کنند؛ بنابراین می‌توان آینده درخشانی را برای آن متصور شد.

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

  حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های م ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر