استاندارد BEP-1155 چیست؟ معرفی استاندارد ساخت NFT بر بایننس اسمارت چین

تاریخ: 23 اسفند 1400
زمان مطالعه:  6 دقیقه
BEP-1155

توسعه توکن‌های غیرمثلی «NFT» به سال 2020 برمی‌گردد. اگرچه این توکن‌ها سابقه چندان طولانی ندارند، ‌اما سرعت رشد خوبی دارند؛ چراکه با استقبال فراوانی از طرف جامعه کریپتو روبه‌رو شده‌اند. شبکه بلاکچین اتریوم، اولین شبکه‌ای بود که با پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز، فرصت کافی برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز و توکن‌های غیرمثلی را هموار کرد. اما حالا در کنار شبکه اتریوم، می‌توان روی شبکه اسمارت‌چین بایننس هم برای طراحی و توسعه توکن‌های NFT حساب کرد. این توکن‌ها با دو استاندارد BEP-721 و BEP-1155 عرضه می‌شوند. در ادامه قصد داریم تا بیشتر روی توکن‌های با استاندارد BEP-1155 مانور داده و اطلاعات بیشتری در رابطه با آن را در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر به هر دلیلی می‌خواهید بیشتر درباره این توکن‌ها بدانید، با ما همراه شوید.

استاندارد BEP-1155 چیست؟

اگر بخواهیم به یک زبان بسیار ساده بیان کنیم که BEP1155 چیست، می‌توانیم بگوییم، استاندارد بپ 1155 یا «BEP1155» یک استاندارد برای تولید توکن‌های غیرمثلی «NFT» است. اما برای درک بهتر این موضوع، بهتر است ابتدا تعریفی از توکن‌های غیرمثلی داشته باشیم و سپس به بررسی استاندارهای آن بپردازیم:

 • توکن‌های غیرمثلی «NFT»:

nft-icon-non-fungible-token«NFT» مخفف عبارت «Non-fungible token» به معنای «توکن‌های غیر قابل تعویض» یا «توکن‌های غیرمثلی» است. این توکن‌ها، شکل دیگری از دارایی‌های دیجیتال هستند که با ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین، استلار، ریپل و …. تفاوت دارند. ارزهای دیجیتال می‌توانند جایگزینی برای پول‌های رایج باشند. اما توکن‌های ان‌اف‌تی جهت توکنیزه کردن به کار می‌روند. یعنی به واسطه‌ی این توکن‌ها می‌توان هر چیزی مانند هنر دیجیتال، ترک‌های موسیقی، آیتم‌ و کاراکتر بازی‌های رایانه‌ای، بلیت رویدادهای مختلف، املاک داخلی بازی‌ها یا حتی املاک در دنیایی واقعی و ….. را دیجیتالی کرده و حق مالکیت یا خرید و فروش آن را بر بستر شبکه‌ی بلاکچین ارائه داد!

 • استاندارد توکن در شبکه اتریوم:

همان‌طور که اشاره کردیم، اتریوم اولین شبکه بلاکچینی بود که فرصت و فضای کافی برای توسعه توکن‌ها را فراهم کرد. معمولاً توکن‌هایاتریوم غیرمثلی که بر بستر شبکه اتریوم توسعه پیدا می‌کنند از دو استاندارد «BEP-721» و «ERC-1155» بهره می‌گیرند. اما شبکه‌ی اتریوم دارای اشکالاتی از قبیل تأخیر در پردازش تراکنش‌ها و کارمزدهای بالا، است. از همین رو جامعه کریپتو به دنبال جایگزین بهینه‌تری برای توسعه توکن‌های غیرمثلی است.

 • استاندارد توکن در شبکه بایننس اسمارت‌چین:

برای حل مشکلات توکن‌سازی در اتریوم، شبکه‌ی بایننس اسمارت‌چین «Binance Smart Chain» که اختصاراً «BSC» نامیده می‌شود، مطرح شد. توکن‌هایی که بر بستر این شبکه ارائه می‌شوند، دارای استاندارد «BEP-1155» هستند.

با توجه به مفاهیم فوق، حالا می‌دانیم که BEP-1155 چیست و تحت چه شبکه‌ای عرضه می‌شود. در واقع BEP-1155 استاندارد و دستورالعملی در شبکه‌ی اسمارت‌چین بایننس است که برای تولید توکن‌های غیرمثلی به کار می‌رود.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  کاربرد توکن‌های با استاندارد BEP-1155 چیست؟

  تا به اینجا متوجه شدیم که BEP-1155 چیست؛ بنابراین تا حدی بر کاربرد اصلی آن هم آگاهی داریم. اما اگر بخواهیم به‌صورت موردی و جزئی کاربردهای این استاندارد را بیان کنیم، موارد زیر در اولویت قرار دارند:

  • ترکیب خاصیت تعویض‌پذیری استاندارد BEB-20 (استاندارد تولید توکن‌های مثلی در شبکه بایننس‌اسمارت‌چین) و تعویض‌ناپذیری استاندارد BEP-721 (استاندارد توکن‌های غیرمثلی در شبکه اتریوم) برای توکن‌های NFT متنوع.
  • طراحی و اجرای توکن‌های NFT در محیط بازی‌های کریپتویی و صنعت گیم‌فای (GameFi)
  • امکان توکنیزه کردن اقلام دنیای واقعی مانند اشیاء، املاک و ….
  دستورالعمل‌ها و الگوهایی که در استاندارد BEP-1155 وجود دارد، سبب می‌شود تا بتوان انواع توکن‌های غیرمثلی را در شبکه اسمارت‌چین بایننس ایجاد کرد.

  تفاوت استاندارد توکن BEP-721 با BEP-1155 چیست؟

  BEP-1155

  همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد، دو شبکه بلاکچین مشهور برای توسعه توکن‌های غیرمثلی وجود دارند که یکی از آن‌ها شبکه بلاکچین اتریوم و دیگری هم شبکه بایننس اسمارت‌چین است. اگر کسی بخواهد، به هر دلیلی به طراحی و ارائه یک توکن غیرمثلی (NFT) بپردازد، می‌تواند از استانداردهای این دو شبکه استفاده کند. بنابراین بزرگ‌ترین تفاوت این دو استاندارد را می‌توان به این صورت بیان کرد:

  • استاندارد «BEP-721» برای تولید توکن غیرمثلی در شبکه اتریوم
  • استاندارد «BEP-1155» برای تولید توکن غیرمثلی در شبکه بایننس‌اسمارت‌چین

  به نظر می‌رسد، قابلیت‌های بهبود یافته شبکه بایننس، عملکرد بهتری برای تولید توکن‌های غیرمثلی را برای توسعه دهندگان این توکن‌ها، فراهم کرده باشد. اگرچه اتریوم هنوز هم BEB-20 تولید توکن در بین توسعه دهندگان است، اما شبکه اسمارت‌چین بایننس هم توانسته است توانایی خود را در تولید توکن‌های غیرمثلی اثبات کرده و مورد توجه قرار بگیرد!

  چطور می‌توان توکن‌هایی با استاندارد BEP-1155 ایجاد کرد؟

  برای تولید و توسعه توکن‌های غیرمثلی با استاندارد BEP-1155، چند پلتفرم مختلف وجود دارد. از جمله این پلتفرم‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

  می‌توان از طریق سه پلتفرم فوق برای ایجاد توکن با استاندارد بپ1155 اقدام کرد. همچنین امکان خرید و فروش این توکن‌ها بر اساس ارزش بازار آن‌ها برقرار است. کاربردی بودن یا کمیاب بودن از جمله فاکتورهایی است که ارزش بازار توکن‌های غیرمثلی را تعیین می‌کند. در پلتفرم‌های نامبرده، معمولاً باید هزینه گس انتقال این توکن‌ها با رمزارز بایننس‌کوین «BNB» پرداخت شود.

  کدام تیم‌های توسعه از BEP-1155 استفاده می‌کند؟

  طبیعتاً تیم‌هایی که در زمینه تولید توکن‌های غیرمثلی فعالیت می‌کنند، استفاده از بپ1155 برای آن‌ها بسیار کاربردی عمل می‌کند. از جمله تیم‌های مشهوری که از این استاندارد برای فعالیت خود بهره می‌گیرد می‌توان تیم توسعه مایکروپتس «MicroPets» را نام برد. مایکروپتس، پلتفرمی برای طراحی و ایجاد توکن‌های منحصربه‌فرد در زنجیره هوشمند بایننس است. این تیم کاراکتر‌های مِم «Meme» مورد علاقه کاربران را در قالب حیوانات خانگی جمع‌آوری می‌کند. کاراکترهای مِم، تصاویری هستند که توسط خود کاربران در شبکه‌های اجتماعی نشر داده می‌شوند و بیان کننده احساساتی همچون غم، تأسف، شادی و… هستند. حالا مایکروپتس، این کاراکترها را با بپ   1155به توکن NFT تبدیل می‌کند!

  گفتار پایانی!

  در این مطلب متوجه شدیم که استاندارد BEP-1155 چیست و برای چه توکن‌هایی به کار می‌رود. هرکسی می‌تواند توکن‌های منحصربه‌فرد خود را ایجاد کند. شما چه بخواهید چیزی در دنیای واقعی را توکنیزه «Tokenization» کنید، و چه بخواهید یک تصویر یا مورد دیجیتالی را توکنیزه کنید، در هر صورت می‌توانید با مراجعه به بازار ان‌اف‌تی بایننس و دیگر پلتفرم‌های نامبرده برای ایجاد آن اقدام نمایید. آیا تابه‌حال برای تولید چنین توکن‌هایی اقدام کرده‌اید؟! به نظرتان چه اقلامی برای تبدیل شدن به NFT می‌توانند سودمند باشند؟! نظرات خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید تا به نتایج بهتری در این باره برسیم.

  سؤالات متداول

  • استاندارد توکن BEP-1155 چیست؟

  بپ1155 یا «BEP-1155» استانداری برای تولید توکن‌های منحصربه‌فرد «NFT» بر بستر شبکه بایننس‌اسمارت‌چین «BSC» است.

  • کاربرد استاندارد BEP-1155 چیست؟

  کاربرد اصلی این استاندارد، توکنیزه کردن اقلام دیجیتالی یا اقلام دنیای واقعی در قالب توکن‌های غیرمثلی است.

  • آیا همه می‌توانند توکن غیرمثلی با بپ1155 ایجاد کنند؟

  بله هرکسی می‌تواند برای تولید توکن منحصربه‌فرد خود اقدام کند.

  • چطور می‌توان توکن ان‌اف‌تی با استاندارد BEP-1155 را ایجاد کرد؟

  برای ایجاد این توکن‌ها می‌توان به پلتفرم‌های «Binance NFT Marketplace»، «BakerySwap» و « Juggerworld» مراجعه نمایید.

  تیم محتوا بیت‌پین

  تیم محتوا بیت‌پین

  تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  یس کوین چیست؟ آموزش استخراج و کسب درآمد از بازی Yescoin

  بازی تلگرامی یس کوین (Yescoin)، پس از جنجال بزرگ نات کوین با ...

  لیست بهترین بازی‌های تپ تو ارن (Tap to Earn) تلگرامی

  شاید تا همین اواخر، هیچکس باور نمی‌کرد که با ضربه زدن به صفح ...

  معرفی بازی بلاک چین کیوتیز؛‌ بازی کیوتی‌ها در بلاک چین‌های مختلف

  بازی بلاکچین کیوتیز، بازی ماجراجویانه است که در آن بازیکنان ...

  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. بابک حقانی
   بابک حقانی | 9 فروردین 1401

   من ابتدا به ساکن وبا تعاریف زیاد وداشتن سوژه‌ای مختلف درصدد بدست آوردن شانسم هستم وخیلی مرا جذب کرد