اسمارت چین بایننس در مقابل اتریوم! پروژه دیفای برتر کدام‌است؟

تاریخ: 19 آبان 1400
زمان مطالعه:  8 دقیقه

اسمارت چین بایننس (BSC) یا زنجیره‌ی هوشمند بایننس، یک هارد فورک (Hard Fork) پروتکل گو اتریوم (Go Ethereum) یا Geth است؛ به همین دلیل شباهت‌های بسیاری با بلاکچین اتریوم دارد. با این وجود، توسعه‌دهندگان اسمارت چین بایننس (BSC)، در برخی موارد پایه، تغییرات محسوسی را ایجاد کرده‌اند. بزرگ‌ترین تغییر مربوط به مکانیسم اجماع بایننس اسمارت چین (BSC) است که انجام معاملات سریع‌تر و ارزان‌تر را برای کاربران فراهم می‌کند. برای آگاهی از اهداف، بررسی کامل و مقایسه‌ی ویژگی‌های این دو پروژه دیفای تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

  • در برخی موارد این مطلب به‌جای عبارت بایننس اسمارت چین، از مخفف لاتین آن، BSC استفاده می‌کنیم.

شباهت‌های اسمارت چین بایننس و اتریوم

در نگاه اول، بایننس اسمارت چین و اتریوم، شباهت‌های زیادی به هم دارند. برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) و توکن‌های ساخته‌شده روی BSC با ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine) سازگار هستند. ممکن است متوجه یکسان بودن آدرس کیف پول عمومی خود در هر دو بلاکچین شده باشید. حتی پروژه‌های میان زنجیره‌ای وجود دارد که در هر دو شبکه فعالیت می‌کنند. با این حال، تفاوت‌های قابل‌توجهی بین این دو زنجیره‌ی هوشمند وجود دارد. اگر در انتخاب یکی از این دو تردید دارید، پیشنهاد می‌کنیم تفاوت‌های این دو را که در زیر بررسی‌شده‌اند مطالعه کنید.

ازدحام بلاکچین و اکوسیستم برنامه غیرمتمرکز (DApp)

تا ژوئن ۲۰۲۱، اتریوم میزبان بیش از ۲۸۰۰ برنامه غیرمتمرکز (DApp) در بلاکچین خود بوده است. بایننس هم به‌طور تقریبی  بیش از ۸۰۰ برنامه غیرمتمرکز را در اسمارت چین خود پشتیبانی می‌کند. این اعداد یک تفاوت قابل توجه را نشان می‌دهند. اما با توجه به این‌که اسمارت چین بایننس، بلاکچین جدیدی است، همین تعداد هم نشان‌دهنده‌ی رشد و قدرت یک اکوسیستم است.

آدرس‌های فعال نیز یک معیار مهم درون زنجیره‌ای است که باید در نظر گرفت. اسمارت چین بایننس باوجود اینکه بلاکچین جدیدتری است، در ۷ ژوئن ۲۰۲۱ حدود ۲٫۱۰۵٫۳۶۷ آدرس فعال را ثبت کرده است. این مقدار، بیش‌از دوبرابر بالاترین تعداد آدرس‌های فعال در اتریوم است.

بنابراین دلیل رشد ناگهانی و گسترده اسمارت چین بایننس چیست؟ بسیاری از این موارد به کارمزدهای کم و زمان تایید سریع‌تر این بلاکچین مربوط است. BSC احتمال دارد به دلیل افزایش محبوبیت ان.اف.تی‌ها (NFT’s) و هماهنگی توکن‌های مبتنی بر آن با کیف پول‌های ارز دیجیتال معروفی مانند متامسک (MetaMask) و تراست ولت (Trust Wallet) باشد.

اگر به معاملات این دو در تایم‌فریم یک‌روز نگاه کنیم، تفاوت بیش‌تری را متوجه می‌شویم. در BSC تعامل با قراردادهای هوشمند و انتقال وجه، مقرون‌به‌صرفه‌تر و سریع‌تر است. بالاترین تعداد تراکنش‌های روزانه در اسمارت چین بایننس، حدود ۱۲ میلیون تراکنش بوده است و در حال حاضر این تعداد ۴ میلیون تراکنش است.

در BSC تعامل با قراردادهای هوشمند و انتقال وجه، مقرون‌به‌صرفه‌تر و سریع‌تر است.

اما با توجه به نموادار زیر، می‌توان دریافت که تعداد تراکنش‌های اتریوم در تایم‌فریم مشابه، هیچ‌وقت بیشتر از ۱٫۷۵ میلیون نشده است.به‌نظر می‌رسد برای کاربرانی که نیاز به انتقال منظم دارایی خود دارند، اسمارت چین بایننس انتخاب به‌صرفه و محبوب‌تری باشد. همینطور در زمان نگارش این مقاله، تعداد تراکنش‌های روزانه آدرس‌های فعال BSC، به‌مراتب بیشتر است.

بیشترین کاربرد دیفای برنامه‌های غیرمتمرکز در اتریوم و اسمارت چین بایننس

وقتی صحبت از امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) می‌شود، به دلیل سازگاری بلاکچین‌های بایننس و اتریوم، تعداد زیادی برنامه‌ی غیرمتمرکز (DApp) مشترک بین این دو وجود دارد. توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های کاربردی یا DApp ها را به‌سادگی از اتریوم به اسمارت چین بایننس انتقال دهند. پروژه‌های جدید BSC هم در بیشتر موارد می‌توانند از کدهای متن‌باز اتریوم، مجدد استفاده کنند. در تصویر زیر پنج برنامه‌ی کاربردی (DApp) برتر اتریوم که توسط کاربران زیادی استفاده می‌شوند، لیست شده‌اند.

بیشتر موارد می‌توانند از کدهای متن‌باز اتریوم، مجدد استفاده کنند.

در این تصویر می‌توانید ترکیبی از دو بازار ساز خودکار دیفای به نام سوشی سواپ و یونی سواپ، بازی مبتنی بر بلاکچین اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) و بازار توکن‌های غیرقابل جایگزین اوپن‌سی (OpenSea) را می‌بینید. اگر به پنج برنامه‌ی کاربردی (DApp) برتر اسمارت چین بایننس نگاه کنید، شباهت‌های زیادی را می‌بینید.

بازارساز خودکار دیفای به نام سوشی سواپ و یونی سواپ، بازی مبتنی بر بلاکچین اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) و بازار توکن‌های غیرقابل جایگزین اوپن‌سی (OpenSea) را می‌بینید.

اما زمانی که در مورد بازی‌های بلاکچین صحبت می‌کنیم، به‌سادگی می‌توان گفت که اتریوم پیروز این مقایسه است. چراکه بلاکچین اتریوم، میزبان پرطرفدارترین بازی‌های بلاکچین است. اگرچه پروژه‌هایی در اسمارت چین بایننس راه‌اندازی شده‌اند که شباهت زیادی به دو بازی مطرح، کریپتوکیتیز (CryptoKitties) و اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) دارند، اما تا به‌امروز نتوانسته‌اند به‌اندازه‌ی بازی‌های کلاسیک اتریوم، گیمرها را جذب کنند.

انتقال بین شبکه‌ها

اگر توکن‌های BEP-20 یا ERC-20 را به کیف پول خود منتقل کرده باشید، ممکن است متوجه یکسان بودن آدرس کیف پول اسمارت چین بایننس و اتریوم شده باشید. درنتیجه، اگر زمان برداشت یکی از این توکن‌ها از صرافی ارز دیجیتال، شبکه‌ی اشتباهی را انتخاب کنید، به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را در بلاکچین دیگری، بازیابی کنید.

اگر به‌طور اتفاقی توکن‌های ERC-20 را به اسمارت چین بایننس واریز کرده باشید، آن‌ها را می‌توانید در آدرس BSC مربوطه پیدا کنید. همینطور اگر به‌طور تصادفی، توکنی را از BSC به شبکه اتریوم منتقل کنید، می‌توانید این توکن را هم بازیابی کنید. خوشبختانه در هر دو حالتی که گفتیم، دارایی‌های شما برای همیشه از بین نخواهد رفت و امکان بازیابی آن‌ها وجود دارد.

کارمزد تراکنش‌ها

اتریوم و BSC، هر دو از یک مدل گس (GAS) برای کارمزد معاملات خود بهره می‌برند. این مدل پیچیدگی یک معامله را اندازه‌گیری می‌کند. کاربران BSC می‌توانند قیمت گس را با توجه به میزان تقاضای شبکه مشخص کنند. اولویت ماینرها، معاملاتی است که قیمت گس بالاتری دارند. هدف هارد فورک لندن اتریوم، ایجاد تغییرات جدیدی در این مدل است. درنتیجه به‌احتمال زیاد، مشکل کارمزدهای زیاد زنجیره‌ی هوشمند اتریوم برطرف خواهد شد.

به‌روزرسانی اتریوم قرار است یک سازوکار قیمت‌گذاری جدید با یک کارمزد معین برای ایجاد هر بلاک، ایجاد کند. کارمزد معین برای ایجاد هر بلاک، با توجه به تقاضای معاملات، متغیر است و در این حالت، دیگر نیاز نیست که کاربران در مورد قیمت گس تصمیم بگیرند.

با مرور تاریخچه، همیشه هزینه‌های گس اتریوم، بسیار بیشتر از هزینه‌های اسمارت چین بایننس بوده است. بیشترین میانگین هزینه‌ی گس اتریوم در ماه مه ۲۰۲۱ برابر با ۶۸٫۷۲ دلار بوده است. البته این روند در طولانی‌مدت تغییر کرده است، اما با این وجود، هزینه‌های گس اتریوم گران‌تر است.

هزینه‌های گس اتریوم، بسیار بیشتر از هزینه‌های اسمارت چین بایننس بوده است.

برای درک بهتر این موضوع، بیایید میانگین کارمزدهای اتریوم در اتر اسکن (Etherscan) را بررسی کنیم. سه رقم بالا قیمت‌های فعلی گس اتریوم را نشان می‌دهد. در اسمارت چین بایننس و اتریوم، یک  گیگاوی (gwei) به ترتیب برابر با ۰٫۰۰۰۰۰ ۰۰۰۱ BNB یا ETH است.

واحد گس اتریوم: گیگاوی

برای جابه‌جایی یک توکن ERC-20 به یک کیف پول دیگر، میانگین قیمت کارمزد در زمان نگارش این مقاله، ۲٫۴۶ دلار است. حال اگر شما در یک استخر نقدینگی مثل یونی سواپ که دارای چندین معامله است تراکنشی انجام دهید، این مقدار تا ۷٫۵۸ دلار هم ممکن است افزایش یابد.

میانگین قیمت کارمزد در زمان نگارش این مقاله، 2.46 دلار است.

اما در طرف دیگر، در اسمارت چین بایننس فقط با کارمزد ۰٫۰۳ دلار می‌توان یک معامله را انجام داد. BSC این هزینه را ضرب کردن گس مورداستفاده برای هر معامله (۲۱۰۰۰) در قیمت گس (gwei 5) محاسبه کرده است.

در اسمارت چین بایننس فقط با کارمزد 0.03 دلار می‌توان یک معامله را انجام داد.

 

زمان تراکنش

ممکن است اندازه‌گیری متوسط زمان انجام تراکنش‌ها در شبکه‌های مختلف بلاکچین، کمی سخت باشد. درحالی‌که از نظر فنی قرار است تراکنش‌ها در لحظه و در زمان تأیید یک بلاک توسط ماینرها انجام شوند، اما در عمل این اتفاق ممکن نیست. موارد دیگری می‌توانند بر زمان انتظار شما برای تأیید و تکمیل یک تراکنش اثر بگذارند. موارد زیر، برخی از معیارهای تأثیرگذار بر این زمان هستند:

  • تراکنش‌های پیچیده‌تر در یک بلاکچین، به‌عنوان مثال، افزایش نقدینگی به استخرهای نقدینگی، نیاز به چندین تراکنش دارند.
  • اگر کارمزد مناسبی تعیین نشده باشد، ممکن است ماینرها تراکنش شما را به تعویق بیندازند. یا حتی ممکن است هیچ‌وقت آن را به‌طور کامل در یک بلاک قرار ندهند.
  • بیشتر سرویس‌ها، تنها پس از یک تعداد تأیید مشخص، یک تراکنش را معتبر می‌دانند. این تعداد تأییدهای اضافی، خطر برگشت تراکنش‌ها را در صورت رد بلاک توسط شبکه، کاهش می‌دهد.

در کل اگر به آمار گس اتریوم نگاه کنیم، می‌توان دید که زمان انجام تراکنش از ۳۰ ثانیه تا ۱۶ دقیقه طول می‌کشد. این اعداد، تنها مربوط به تراکنش‌هایی هستند که با موفقیت تکمیل‌شده‌اند و تأییدهای اضافی را شامل نمی‌شوند.

برای مثال، اگر اتریوم را به‌حساب بایننس خود منتقل کنید، باید منتظر ۱۲ تأیید از سوی شبکه بمانید. همان‌طور که در نمودار زیر می‌بینید، به‌طور تقریبی هر ۱۳ ثانیه، یک بلاک استخراج می‌شود. این کار باعث می‌شود که ۱۵۶ ثانیه به مدت‌زمان مورد نیاز برای قرار دادن ETH در کیف پول شما اضافه شود.

این کار باعث می‌شود که 156 ثانیه به مدت‌زمان مورد نیاز برای قرار دادن ETH در کیف پول شما اضافه شود.

در BSC میانگین زمان بلاک، ۳ ثانیه است. وقتی این عدد را با ۱۳ ثانیه اتریوم مقایسه می‌کنیم، به‌طور تقریبی ۴۳۰%، بهبود سرعت را متوجه می‌شویم.

در BSC میانگین زمان بلاک، 3 ثانیه است.

سازوکار اجماع

اتریوم بر پایه الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) است. درحالی‌که BSC از اجماع استیند اتوریتی (Proof of Stained Authority) استفاده می‌کند. با این وجود، این تفاوت به‌زودی از بین می‌رود، چرا که قرار است اتریوم ۲٫۰ نیز از الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده کند.

اجماع استیند اتوریتی (Proof of Stained Authority) اسمارت چین بایننس، ویژگی‌هایی از الگوریتم اثبات نمایندگی سهام (DPoS) و اجماع اثبات اقتدار (PoA) را با هم ادغام می‌کند. ۲۱ اعتبارسنج به ترتیب بلاک‌ها را ایجاد می‌کنند و در عوض، کارمزد معاملات یا بایننس کوین (BNB) را به‌عنوان جایزه دریافت می‌کنند. برای تبدیل‌شدن به یک اعتبارسنج در این شبکه، باید یک گره (نود) اجرا و حداقل ۱۰ هزار بایننس‌کوین را استیک کرد.

سایر کاربران که نماینده گفته می‌شوند، بایننس‌کوین‌های خود را برای پشتیبانی از یک کاندیدای برگزیده استیک می‌کنند. ۲۱ کاندید برتر، با توجه به مبلغ استیک شده انتخاب می‌شوند و به نوبت، بلاک‌ها را پردازش می‌کنند. تمام این فرآیند هر ۲۴ ساعت تکرار می‌شود. همچنین نمایندگان سهمی از پاداش‌هایی که اعتبارسنج‌ها دریافت می‌کنند را به‌دست خواهند آورد.

الگوریتم اجماع اثبات سهام اتریوم، یک سیستم متفاوت دارد. به‌جای این‌که اعتبارسنج‌ها توسط جامعه برگزیده شوند، از طریق برگزاری یک مسابقه برای حل یک معمای محاسباتی انتخاب می‌شوند. هرکسی می‌تواند در این مسابقه شرکت کند. اما برای این کار باید تجهیزات ماینینگ را اجاره یا خریداری کند.

هرچقدر قدرت محاسباتی بیشتری داشته باشید، به‌احتمال زیاد، زودتر از بقیه معادله را حل کرده و یک بلاک را تأیید می‌کنید. ماینرهایی که موفق به انجام این کار شوند، کارمزد معاملات و پاداش اتریوم دریافت می‌کنند.

درحالی که اجماع اثبات کار، یک روش تاثیرگذار برای ایجاد اجماع و اطمینان از امنیت شبکه است، توسعه‌دهندگان سازوکارهای دیگری را نیز به این منظور به‌وجود آورده‌اند. هدف آن‌ها پیدا کردن گزینه‌های بهتر و سازگار با محیط‌زیست است. البته این گزینه‌ها باید بتوانند امنیت بلاکچین را نیز حفظ کنند.

درنتیجه شبکه اتریوم، سرانجام قرار است الگوریتم اجماع خود را به اثبات سهام تغییر دهد. در این روش، اعتبارسنج ها اتریوم را برای ایجاد بلاک استیک می‌کنند. در مرحله‌ی بعد، اعتبار یک بلاک را تأیید و درستی آن را بررسی می‌کنند. اگر فردی بلاکی حاوی معاملات اشتباه تولید کند، ممکن است این کار کل مبلغ استیک شده‌اش را از بین ببرد.

گفتار پایانی…

مشخص است که شباهت‌های بسیاری بین اتریوم و اسمارت چین بایننس وجود دارد. این شباهت‌ها باعث شده است تا کاربران اتریوم بتوانند با حداقل تلاش، به‌سادگی به اسمارت چین بایننس مهاجرت کنند.

اما با وجود تمام این شباهت‌ها، اسمارت چین بایننس برای بهبود کارایی و عملکرد خود، تغییرات و به‌روزرسانی‌های زیادی را انجام داده است. سازوکار اجماع اسمارت چین بایننس، امکان لذت بردن از معاملات بلاکچین را با هزینه‌ی کمتر و سرعت بیشتر فراهم کرده است.

کارن آهنگری

کارن آهنگری

بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

5 کوین برتر وب 3 که باید در سال 2024 به دقت رصد شوند

در حالی که سه ماه از سال 2024 گذشته است، دنیای ارزهای دیجیتا ...

تورم و رکود؛ دو روی یک سکه

آیا تورم و رکود اقتصادی دو مفهومی متفاوت یا مکمل یکدیگرند؟ د ...

ضرر ناپایدار چیست؟ چگونه آن را در استخرهای نقدینگی دیفای مدیریت کنیم؟

ضرر ناپایدار یا Impermanent Loss زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت ...

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر