استانداردBEP-721 چیست؟ با استاندارد NFT بایننس اسمارت چین آشنا شوید

استاندارد BEP-721 را با جزئیات بیشتری بررسی شده تا ببینیم با چه پلتفرم‌هایی می‌‌توانیم با این استاندارد به تولید توکن اختصاصی پرداخت.
توسط آکادمی بیت‌پین
|
19 اسفند 1400
|
زمان مطالعه:  6 دقیقه
BEP-721

چندین استاندارد برای ایجاد توکن در شبکه‌های رمزارزی مختلف وجود دارد. این استانداردها، مجموعه‌ای از قوانین هستند که توکن‌ها برحسب آن قوانین ایجاد می‌شوند. دو شبکه‌ در پشتیبانی از ایجاد توکن‌های غیرمثلی (NFT) پیشتاز هستند. استاندارد BEP-721 مربوط به شبکه‌ی بایننس اسمارت‌چین است که نسبت به شبکه‌ی محبوب اتریوم در تولید توکن‌های غیرمثلی بهبود پیدا کرده است. در ادامه قصد داریم تا ضمن اشاره به استاندارد NFTها، موضوع استاندارد BEP-721 را با جزئیات بیشتری پیگیری کنیم تا ببینیم با چه پلتفرم‌هایی می‌‌توانیم با این استاندارد به تولید توکن اختصاصی خود بپردازیم. اگر این مهم برای شما نیز جای کنجکاوی دارد، حتماً با ما همراه شوید.

استاندارد BEP-721  چیست؟

استاندارد BEP-721 یک استاندارد NFT در شبکه بایننس اسمارت‌چین است. برای اینکه بتوانیم مفهوم این استاندارد را درک کنیم، باید ابتدا به مفاهیم زیر آشنایی داشته باشیم:

 • توکن‌ غیرمثلی «NFT»:

NFTتوکن غیرمثلی «Non-Fungible Token» به دارایی‌های دیجیتالی گفته می‌شود که منحصربه‌فرد هستند. در حالت عادی ارزهای دیجیتالی چون بیت‌کوین، لایت‌کوین، استلار و …. را می‌توان مانند پول‌های رایج با هم تعویض کرد. اما توکن‌های غیرمثلی می‌توانند دیجیتالی شده دارایی‌های واقعی مانند املاک و اشیاء باشند. البته اقلام داخل بازی‌های رایانه‌ای مانند کاراکترها، سلاح‌ها و همه و همه‌چیز را می‌توان به توکن NFT تبدیل کرده و در شبکه بلاکچین برای ارائه یا فروش قرار داد.

بیشتر بدانید: NFT چیست و چه کاربردی دارد؟ همه چیز درباره توکن غیر قابل تعویض
 • شبکه بایننس اسمارت چین «BSC»:

Binance Smart Chainشبکه بایننس اسمارت چین «Binance Smart Chain» که اختصاراً به آن شبکه «BSC» گفته می‌شود، شبکه بلاکچین اختصاصی صرافی بایننس «Binance» است. این شبکه اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز به وسیله‌ی قراردادهای هوشمند (Smart Contract) را ممکن می‌کند. هرکس می‌تواند به کمک این شبکه، توکن اختصاصی خود را تولید کرده و توسعه دهد. تولید هم ارزهای دیجیتال و هم توکن‌های غیرمثلی با انواع استاندارد NFT و غیر NFT با استفاده از این شبکه امکان‌پذیر هستند.

دانلود ماهنامه آذر ماه دامیننس

از قدرت روایات در فضای ارزهای دیجیتال تا کاربرد‌های ChatGPT در این بازار

  • استاندارد BEP-721:

  معمولاً استاندارهای توکن شبکه بایننس اسمارت چین با سه حرف «BEP» شروع می‌شود. حالا در بین استانداردهای توکن شبکه بایننس اسمارت چین، استاندارد BEP-721 به طراحی و توسعه توکن‌های غیرمثلی اختصاص دارد. به کمک استاندارد NFT، می‌توان هرچیزی را توکنیزه کرد (یعنی به حالت دیجیتالی درآورد).

  تا به اینجا متوجه شدیم که توکن غیرمثلی چیست و استاندارد NFT به چه نوع استانداردهایی گفته می‌شود. در ادامه با پرداختن به چگونگی ایجاد استاندارد BEP-721، بیشتر این موضوع را درک خواهیم کرد.

  چرا استاندارد BEP-721 به وجود آمد؟

  شبکه بلاکچین اتریوم، اولین شبکه‌ای بود که از قراردادهای هوشمند، طراحی و توسعه توکن‌ها پشتیبانی کرد. بنابراین اولین توکن‌های غیرمثلی نیز بر بستر این شبکه ایجاد شدند. استاندارد توکن شبکه اتریوم با سه حرف «ERC» شروع می‌شود. بنابراین استاندارد ERC-721 به استاندارد NFT شبکه اتریوم اختصاص داشت. اما با شلوغ شدن این شبکه و تهاجم توسعه دهندگان به سمت آن، هزینه تراکنش‌ها در این شبکه بسیار بالا رفت. همچنین زمان انجام تراکنش‌ها نیز بسیار طولانی شد. بنابراین شبکه‌های دیگری برای تولید و توسعه توکن ایجاد شدند که یکی از ان‌ها شبکه بایننس اسمارت چین بود. استاندارد BEP-721 نسخه بهبود یافته‌ی استاندارد ERC-721 اتریوم است. این استاندارد در اواخر سال 2020 مطرح شد و مورد توجه قرار گرفت.

  نکات تکمیلی برای درک استاندارد BEP-721

  تا به اینجا تا حد زیادی می‌دانیم که استاندارد BEP-721 چیست و چه کاربرادی دارد. اما برای اینکه باز هم بهتر بتوانیم به ماهیت آن پی ببریم، باید به مفاهیم زیر توجه کنیم:

  • به‌صورت کلی سه استاندارد توکن در شبکه بایننس وجود دارد که «استاندارد BEP-20» به توسعه توکن‌های مثلی مانند دیگر ارزهای دیجیتال موجود در بازار کریپتو اختصاص دارد. اما دو «استاندارد BEP-721» و «استاندارد BEP-1155» به توسعه توکن‌های غیرمثلی و منحصربه‌فرد NFT اختصاص دارند. (در ادامه تفاوت این دو را بررسی خواهیم کرد!)
  • از توکن‌های BEP-721 برای نمایش مواردی همچون آثار هنری دیجیتالی و فیزیکی، کلکسیون‌ها، کارکترها و آیتم‌های بازی‌‌های کریپتویی، املاک و دارایی‌های فیزیکی، موسیقی، ویدئو، بلیط‌های کنسرت و بخت‌آزمایی و …. استفاده می‌شود.
  • برای انتقال توکن‌های با استاندارد BEP-721 باید از ارز دیجیتال بومی صرافی بایننس یعنی بایننس‌کوین «BNB‌» استفاده شود.

  حالا که بیشتر با استانداردهای توکن‌سازی آشنا شدید، می‌دانید که استاندارد BEP-721 برای ایجاد توکن‌های اختصاصی به کار می‌رود. اگر شما یک تراک موسیقی، تابلو نقاشی یا هر چیز دیگری را دارید که می‌خواهید مالکیت آن را در شبکه‌ی بلاکچین برای خود ثبت کنید، می‌توانید آن را به کمک این استاندارد برای خود توکنیزه کنید. در ادامه به شما خواهیم گفت که برای این مهم باید به چه پلتفرم‌هایی مراجعه نمایید.

  تفاوت استاندارد BEP-721 و استاندارد BEP-1155 چیست؟

  تفاوت میان توکن‌های با استاندارد بپ1155 یا همان «bep-1155» با توکن‌های با استاندارد بپ721 یا همان «bep-721» در صدور این توکن‌ها است. به طوری‌که از استاندارد BEP-721 برای تولید توکن‌های منحصربه‌فردی که فقط یک نمونه از آن‌ها در جهان وجود دارد، استفاده می‌شود؛ در حالی‌که از استاندارد BEP-1155 برای تولید چند یا چندین کپی از یک آیتم منحصربه‌فرد استفاده می‌شود. این قابلیت، برای تولید آیتم بازی‌های کارتی بسیار کاربردی عمل می‌کند؛ چراکه در این مورد نیاز به تولید کپی‌های متعدد از یک کاراکتر واحد برای فروش آن به بازیکنان وجود دارد. یعنی از استاندارد BEP-721 می‌توان برای توکنیزه کردن یک اثر استفاده کرد. اما اگر نیاز به کپی‌های متعدد از یک دارایی NFT‌ وجود داشته باشد، می‌توان از استاندارد BEP-1155 استفاده کرد!

  برای ایجاد توکن با استاندارد BEP-721 باید چکار کرد؟

  خوشبختانه شبکه‌های بلاکچینی که برای توسعه توکن‌های NFT ایجاد شده‌اند، امکان طراحی و توسعه این توکن‌ها برای کاربران را فراهم کرده‌اند. بنابراین هرکسی می‌تواند توکن غیرمثلی خود را با شرایط خاص طراحی کرده و آن را توسعه دهد. می‌توان حتی آن را به فروش رسانده و از این راه به درآمد بالایی دست یافت. اما طبیعتاً ارزش و نرخ یک توکن NFT به کمیابی و کاربردی‌ بودن این توکن‌ها بستگی دارد. در هر صورت برای ایجاد این توکن‌ها باید به پلتفرم‌های زیر مراجعه کرد:

  با مراجعه به پلتفرم‌های فوق و مطالعه قوانین آن‌ها می‌توانید پی ببرید که مراحل طراحی و توسعه توکن غیرمثلی در آن‌ها به چه صورت است و باید چه کارهایی را انجام دهید.

  گفتار پایانی!

  شبکه اتریوم، اولین شبکه بلاکچین بود که امکان طراحی و توسعه توکن را برای جامعه کریپتو فراهم کرد. اما با شلوغ شدن این شبکه، بایننس‌کوین و کارمزدها بالا رفت. از این رو شبکه‌های دیگری برای توسعه توکن‌ها ایجاد شدند، که شبکه بایننس اسمارت چین یکی از آن‌هاست. حالا بیشتر توسعه‌دهندگان توکن‌های غیرمثلی از استاندارد BEP-721 برای تولید توکن‌های غیرمثلی استفاده می‌کنند. آیا شما تابه‌حال برای ایجاد توکن اختصاصی خود اقدام کرده‌اید؟! نظرات، تجربیات و ایده‌های خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید تا به نتایج بهتری در این باره برسیم.

  سؤالات متداول

  • استاندارد BEP-721 چیست؟

  استاندارد BEP-721، استاندارد شبکه بایننس اسمارت چین برای طراحی و توسعه توکن‌های غیرمثلی (NFT) است.

  • تفاوت استاندارد BEP-721 با استاندارد استاندارد ERC-721 چیست؟

  هردوی این استانداردها برای توسعه توکن‌های مثلی کاربرد دارند. اما استاندارد ERC-721 استاندارد توکن شبکه اتریوم و استاندارد BEP-721 استاندارد بهبود یافته توکن متعلق به شبکه بایننس اسمارت چین است.

  • تفاوت استاندارد BEP-721 با استاندارد BEP-1155 چیست؟

  این دو مورد، هردو استاندارد NFT متعلق به شبکه بایننس اسمارت چین هستند با این تفاوت که BEP-1155 امکان ساخت مجموعه‌ای از توکن‌های NFT شبیه به هم را نیز فراهم می‌کند (مانند کارت‌های بازی).

  • چطور می‌توان توکن با استاندارد BEP-721 ایجاد کرد؟

  برای اینکه بتوانید توکن‌های غیرمثلی خود را تولید کنید، باید به وبسایت‌ «JuggerWorld»، «BakerySwap» یا  «Binance NFT Marketplace» مراجعه نمایید.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر