آرپاچین؛ ارز دیجیتالی که حریم خصوصی داده‌ها را تضمین می‌کند

تاریخ: 7 اسفند 1402
زمان مطالعه:  11 دقیقه
آرپاچین؛ ارز دیجیتالی که حریم خصوصی داده‌ها را تضمین می‌کند

ارز ARPA بر پایه فناوری MPC برای محاسبات حفظ حریم خصوصی ساخته شده و در این مقاله به آشنایی با ویژگی‌ها، کاربردها و همکاری‌های شبکه آرپاچین با پروژه‌های معتبر دیگر می‌پردازیم.

در طول سال‌های اخیر، پس از عملکرد مناسب بیت کوین و اتریوم و جلب‌شدن توجه فعالان بازارهای مالی به پروژه‌های لایه دومی، فضای مناسبی برای ظهور پروژه‌های مستعدی فراهم شد که شبکه آرپاچین (ARPA Chain) را می‌توانیم به‌عنوان مثالی بارز در این زمینه به شمار آوریم.

در این مقاله قصد داریم از جدیدترین پروژه‌های لایه دومی اتریوم که به عقیده بسیاری از پروژه‌های مناسب در بولران آینده خواهد بود را بررسی کنیم. پس از معرفی پروژه بلاک چینی آرپاچین، در این مقاله، تمامی بخش‌های اکوسیستم این پروژه لایه دومی بررسی خواهد شد و هر آنچه که باید درباره ارز دیجیتال آرپاچین بدانید نیز به طور تخصصی پوشش داده می‌شود. اگر به دنبال پروژه لایه دومی مستعد و جذاب برای زیر نظر گرفتن و حتی سرمایه‌گذاری می‌گردید، این مقاله را به‌هیچ‌عنوان از دست نداده و تا انتهای آن با ما همراه باشید.

شبکه آرپاچین (ARPA Chain) چیست؟

شبکه آرپاچین (ARPA Chain)، پروژه لایه دومی اتریوم به شمار می‌رود که با فراهم‌کردن اکوسیستم بسیار غنی از محاسبات و اجماع‌های مختلف، در زمینه حریم خصوصی و امنیت فعالیت می‌کند. در واقع، این شبکه بلاک چینی، با استفاده از فناوری شبکه‌های محاسباتی چندبخشی (MPC)، حریم خصوصی، امنیت داده و اطلاعات را ممکن خواهد کرد.

شبکه آرپاچین (ARPA Chain) چیست؟

پروژه آرپاچین را می‌توانیم از پیچیده‌ترین و فنی‌ترین بلاک چین‌های امروزی بنامیم که امکان اجرای قراردادهای هوشمند، حفظ حریم خصوصی، ذخیره داده‌ها و مدیریت آنها را با پشتوانه شبکه چندبخشی محاسباتی خود و تکنولوژی‌های رمزنگاری پیشرفته فراهم می‌کند.

عوامل اصلی فناوری پشت این پروتکل برای ساخت امنیت و حریم خصوصی داده و تراکنش‌ها، فناوری اثبات دانش صفر و امضاهای BLS برای پیام‌ها و داده‌ها، در کنار شبکه محاسباتی چندبخشی است که در تسهیل تراکنش‌های ناشناس، پیام‌رسانی میان زنجیره‌ای (Cross-chain) و حل چالش‌های حریم خصوصی داده‌ها حیاتی خواهد بود.

در کنار موارد ذکر شده در فوق، شبکه آرپاچین می‌تواند به‌عنوان زیر ساختی امنیت و ایمن برای راه‌اندازی بسیار از برنامه‌های غیرمتمرکز بلاک چینی (dApps) عمل کرده و محاسبات، امنیت، حریم خصوصی و تبادل اطلاعات را در نهایت سادگی و با امنیتی بسیار بالا صورت پذیرد.

معرفی بنیان‌گذاران و تیم توسعه‌دهنده شبکه آرپا

برای معرفی بنیان‌گذاران و تیم توسعه‌دهنده شبکه آرپا (ARPA)، باید اضافه شود که این پروژه بلاک چینی توسط محقق‌ها و توسعه‌دهندگان با تجربهٔ چینی در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شده است. از تیم توسعه و بنیان‌گذار پروژه آرپا، می‌توان به فلیکس ژو، یمو ژو و مدیر اجرایی فعلی شبکه ARPA، لی ژانگ، اشاره داشت که کمک شایانی را در راه‌اندازی و پیشرفت پروژه ارائه کرده‌اند.

اگر بخواهیم نگاهی به سابقه یا پیشینه تیم سازنده شبکه آرپاچین داشته باشیم، این تیم حرفه‌ای، متشکل از افراد با سوابق و تخصص‌های مختلفی مانند، مهارت در فناوری بلاک چین، رمزنگاری، امور مالی و سیستم‌های اطلاعاتی و رمزنگاری هستند و از می ۲۰۱۸ تا به اکنون در توسعه پروژه فعال بوده‌اند. این پروژه بلاک چینی، در سال ۲۰۲۳، با تغییر نام به آرپا نتورک و معرفی قابلیت‌های جدیدی مانند SMPC، تحول بزرگی در زمینه امنیت و شبکه‌های بلاک چینی ایجاد کرده و باعث جلب‌شدن دید بسیاری از فعالین بازار و توسعه‌دهندگان نیز شده است.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  اهداف پروژه و شبکه آرپاچین چیست؟

  اهداف اولیه پروژه و شبکه آرپاچین حول محور تقویت حریم خصوصی، امنیت و مقیاس‌پذیری در اکوسیستم بلاک چین، به‌عنوان پروتکلی لایه دومی و به‌شدت فناوری محور است. ARPA که در محاسبات چندجانبه (MPC) با حفظ حریم خصوصی در بین پروژه‌های لایه دومی شناخته شده است، به دنبال رسیدگی به تقاضای فزاینده برای انتقال امن داده، ذخیره‌سازی و محاسبات در بلاک چین به وجود آمده است.

  اهداف پروژه و شبکه آرپاچین چیست؟

  علاوه بر امکانات و قابلیت‌های ذکر در بالا، این پروژه بلاک چینی، اجرای یکپارچه قراردادهای هوشمند، حفظ حریم خصوصی، قابلیت تعامل‌پذیری میان زنجیره‌ای و درعین‌حال حفظ الزامات حریم خصوصی و محرمانه بودن داده‌ها، این پروژه را به پروتکلی لایه دومی منحصربه‌فرد بدل کرده است. در بیانی ساده، این شبکه، به‌قصد فراهم‌کردن زیرساختی بسیار فنی از جهت امنیت و مقیاس‌پذیری برای راه‌اندازی انواع برنامه‌ها و پروتکل‌های مختلف از جمله، حوزه گیم، NFT، دیفای، پل‌های بلاک چینی، متاورس، کیف پول و هزاران پروتکل دیگر پیاده‌سازی شده است.

  شبکه آرپاچین چگونه کار می‌کند؟

  نحوه کار یا چگونگی سازوکار آرپاچین، همان‌طور که تا به اکنون اشاره کردیم که در جهت تحقق امنیت و حریم خصوصی است، مبتنی بر شبکه محاسباتی چندگانه یا فناوری MPC و لایه‌های مختلف پروتکل، به همراه الگوریتم‌های اجماع این شبکه خواهد بود. در این بخش، برای شناخت کلی و یادگیری ساده نحوه سازوکار شبکه آرپا، به‌تمامی بخش‌های اساسی این اکوسیستم مانند معماری چندلایه‌ای آن، اشاره خواهیم کرد که هر کدام دارای وظایف و تعاریف مختص به خود خواهند بود.

  لایه پروتکل

  لایه پروتکل زنجیره ARPA، به‌عنوان زیربنای عملکردهای اصلی شبکه است که شامل قراردادهای هوشمند برای حفظ حریم خصوصی، ذخیره‌سازی داده‌ها و مدیریت کلیدهای رمزنگاری بوده و این لایه اساسی در شبکه، مدیریت و امنیت تعاملات بلاک چین را در اکوسیستم تضمین خواهد کرد.

  در بیانی ساده، لایه پروتکل پایه و اساس شبکه ARPA است. این لایه، به‌صورت غیرمتمرکز و بدون مجوز عمل می‌کند که به گره‌ها اجازه می‌دهد تا به طور مستقل به یکدیگر بپیوندند و مشارکت قدرت محاسباتی خود را در ازای پاداش توکن ARPA ارائه کنند. علاوه بر این، لایه پروتکل به سازماندهی محاسبات چندجانبه پروتکل برای لایه محاسباتی کمک کرده و تمام فعالیت‌های گره‌های شبکه را برای محدودکردن رفتار مخرب ثبت می‌کند.

  در واقع هسته مرکزی زیرساخت این لایه، فناوری منحصربه‌فرد اثبات دانش صفر و امضاهای رمزنگاری BLS است که تراکنش‌های ناشناس، پیام‌های میان زنجیره‌ای در امن‌ترین فضای ممکن، بدون افشای اطلاعات و نقض حریم خصوصی نهادها و کاربران فراهم خواهد کرد. لازم به ذکر است که این قابلیت‌های منحصربه‌فرد به همراه چندین فناوری پیاده‌سازی شده در این شبکه، پس از تغییر نام این پروژه به شبکه آرپا در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ صورت‌گرفته است و علت محبوبیت و شنیده‌شدن اسم این پروژه بلاک چینی، ارتباط مستقیمی با این اتفاق دارد.

  شبکه آرپاچین چگونه کار می‌کند؟

  لایه محاسبات

  لایه محاسباتی که در کنار لایه پروتکل نقشی اساسی در سازوکار آرپا دارد، به طور خاص طراحی شده است تا به گره‌های ARPA اجازه دهد تا محاسبات چندجانبه را به طور جمعی انجام دهند. در واقع، لایه محاسباتی برای تأیید رمزنگاری و اثبات یکپارچگی تمام فرایندهایی که در پلتفرم انجام می‌شوند استفاده خواهد شد.

  این لایه بسیار مهم در شبکه آرپا با لایه پروتکل همکاری کرده و طبق مکانیزم مجازات گره‌های مخرب را جریمه و به اعتبارسنج‌های ارزشمند شبکه با توکن‌های ARPA پاداش دهد. این لایه نیز مانند لایه پروتکل، در جهت اجماع محاسبات چندجانبه ایمن حفظ حریم خصوصی (SMPC) فعالیت می‌کند و فضایی به‌شدت امن و مقیاس‌پذیر را برای اشتراک‌گذاری اطلاعات فراهم خواهد کرد.

  بررسی الگوریتم اجماع ARPA

  الگوریتم اجماع ARPA که این شبکه بلاک چینی را با بسیاری از پروژه‌های امروزی بلاک چینی متمایز کرده است، بسیار مهم و نیاز به بررسی خواهد بود. زیرا، درک کامل بخش‌های این الگوریتم اجماع با ذکر معماری چندلایه‌ای شبکه، ارتباط مستقیمی با درک دلایل منحصربه‌فردی پروتکل دارد. این شبکه بلاک چینی بسیار پیچیده، برای تحقق هدف و مدیریت سازوکار شبکه، از سه سیستم مجزا برای دستیابی به اجماع شبکه خود استفاده می‌کند که هر کدام نقش مهمی در تأیید، اعتبارسنجی و ایجاد اطمینان از درستی و صحت فعالیت شبکه دارند.

  اثبات صحت (Proof of Correctness)

  اثبات صحت (Proof of Correctness)، در شبکه آرپا به روشی مشابه اثبات کار (PoW) عمل می‌کند. در واقع مانند شبکه‌هایی با اثبات کار، گره‌های شبکه نقش اصلی را ایفای اجماع در شبکه خواهند داشت و گره‌هایی که به‌درستی کار خود را انجام دهند، نماینده و مستحق پاداش هستند.

  با محاسبات ایمن داده‌ها و اطلاعات در شبکه آرپاچین، اثبات صحت با نمایندگی دادن محاسبات فقط به گره‌های خاصی در شبکه صورت می‌پذیرد. در بیانی ساده، فرایند اهدای اختیار به گره‌های خاص، به‌منظور بهبود کارایی شبکه، توان عملیاتی تراکنش و امنیت اجرای کد است که به‌عنوان الگوریتم اصلی اجماع در شبکه ARPA فعالیت می‌کند.

  اثبات محاسبات (Proof of Computation)

  اثبات محاسبات (Proof of Computation)، در شبکه لایه دومی آرپاچین، مسئول نظارت بر میزان محاسباتی است که گره‌ها در شبکه تکمیل می‌کنند. این سیستم سطوح مشارکت گره‌ها را ثبت کرده و با ردیابی داده‌ها در طی فرایندهای محاسباتی چندجانبه شبکه، متناسب با تلاش هر گره، پاداش‌ها را به آنها پرداخت خواهد کرد.

  اثبات امنیت (Proof of Secureness)

  در شبکه آرپاچین، از اثبات امنیت (Proof of Secureness)، برای تأیید محاسباتی استفاده خواهد شد که خارج از زنجیره از طریق محیط‌های اجرایی مورداعتماد (TEEs) انجام می‌شوند. این ناحیه مجزا از حافظه و CPU، شبکه‌های خارج از زنجیره هستند که قدرت محاسباتی بیشتری را به شبکه اولیه اهدا خواهند کرد. اثبات امنیت کمک می‌کند تا تضمین شود که این بخش بسیار مهم در قدرت محاسباتی، محاسبات را به‌درستی و به‌موقع انجام بدهند و احتمال ناکارآمدی داده‌ها و ضربه‌زدن به امنیت شبکه به حداقل ممکن برسد.

  ارز ARPA چیست؟

  ارز دیجیتال آرپاچین که با نام اختصاری ARPA شناخته می‌شود، توکنی با استاندارد ERC-20 در شبکه اتریوم است که نقش توکن بومی و کاربردی پروتکل لایه دومی Arpa Chain را ایفا خواهد کرد. این ارز دیجیتال، باعرضه ۲ میلیارد توکن منتشر شده و تا زمان نگارش این مقاله، ارزش مارکتی بالغ بر ۸۱ میلیون دلار دارد.

  ارز ARPA چیست؟

  توکن ARPA طیف وسیعی از فعالیت‌های غیرمتمرکز را تأمین می‌کند و به‌عنوان سوخت اصلی مبادله، تعاملات بین ارائه‌دهندگان داده، تأمین‌کنندگان مدل و مصرف‌کنندگان داده را ساده می‌کند. در بیانی ساده از طریق این توکن و قابلیت‌های آن، چه شامل تحویل داده‌ها یا فروش مدل‌ها باشد، تضمین می‌شود که پاداش مناسب به هر فردی برای فعالیت اهدا شود. این توکن کاربردی، در شبکه ایمن و مقیاس‌پذیر آرپا، برای استیکینگ طبق اجماع اثبات سهام نیز کاربرد داشته و اعتبارسنج‌ها یا ارائه‌دهندگان داده، در ازای مشارکت و رفتار مناسب خود پاداش دریافت خواهند کرد.

  ویژگی‌های ارز دیجیتال آرپا

  ارز دیجیتال آرپا (ARPA)، با درنظرگرفتن قابلیت‌ها و کاربردهای بسیار زیادی در این پروتکل لایه ۲ اتریوم، دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد زیادی است که در این بخش به چندی از مهم‌ترین آنها اشاره خواهیم کرد. این ارز دیجیتال کاربردی در کنار قابلیت استیکینگ و فراهم‌کردن امنیت شبکه، به‌قصد خدمات پلتفرم برای محاسبات ایمن و اشتراک‌گذاری داده، ایفای نقش حاکمیتی و حق رأی در شبکه، استفاده به‌عنوان وثیقه برای وام‌دهی، تسهیل تراکنش‌ها و ایمن‌سازی شبکه کاربرد داشته که از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن به شمار خواهد رفت.

  توکن‌سوزی ارز دیجیتال آرپا

  در کنار ویژگی‌های بسیار کاربردی ارز دیجیتال آرپا که با یکدیگر بررسی کردیم، مکانیزم توکن سوزی این پروتکل، نشان از هدفمندی و اهمیت کنترل عرضه در گردش توکن‌ها از سوی این پروژه جذاب لایه دومی می‌دهد. در واقع شبکه ARPA، از مکانیزم سوزاندن توکن به‌عنوان بخشی از مدل اقتصادی خود استفاده کرده و حفظ ارزش بلند مدتی ارز بومی خود را تضمین می‌کند.

  در این مکانیزم سوزاندن منظم که به‌صورت کوارتر (سه‌ماهه) صورت می‌گیرد، به‌صورت شفاف و آنچین، درصدی از توکن‌های در گردش آرپا (ARPA) سوزانده شده و به آدرسی غیر قابل بازیابی ارسال خواهد شد.
  باتوجه‌به اهمیت این شبکه محاسباتی بزرگ و ترکیب تکنولوژی بلاک چین با فناوری MPC، داشتن مکانیزم اقتصادی سوزاندن توکن، در کنار قابلیت‌های منحصربه‌فرد این پروژه بلاک چینی، جذابیت سرمایه‌گذاری بر روی آن را دوچندان خواهد کرد.

  آیا ارز دیجیتال آرپا گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری است؟

  ارز دیجیتال آرپا، به‌عنوان پروژه‌ای حیاتی لایه دومی که ترکیب جدیدی از امنیت و حریم خصوصی را با ادغام فناوری‌های برتر امروزی جهان به ارمغان آورده است، می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشد.
  این ارز دیجیتال، پس از تغییرات عمده در فناوری شبکه که هم‌زمان با تغییر نام آن به شبکه آرپا رقم خورده است، توجه بسیاری از شبکه‌های بلاک چینی، محققان، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC) را به خود جلب کرده و به نظر می‌رسد که انگیزه مناسبی از سوی فعالان متوجه این پروژه جذاب و فناوری محور است.

  آیا ارز دیجیتال آرپا گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری است؟

  بااین‌وجود، آرپا با تمامی فناوری و قابلیت‌هایی که شاید در دیگر شبکه‌های امروزی یافت نشود، بسیار نوپا و نوظهور است و همان‌گونه که چرخه‌های قیمتی بلند‌مدتی بازار کریپتو اثبات کرده، میزان عیار هر پروژه یا شبکه بلاک چینی با حفظ عملکرد بلند مدتی آنها سنجیده خواهد شد. با تمام این تفاسیر، اگر ترکیب پروژه‌های لایه دومی و ارزهای دیجیتال مستعد امروزی را در کنار یکدیگر قرار دهید، بدون شک نقطه اشتراک زیادی با آرپاچین خواهد داشت و از این نظر، می‌تواند این پروژه را برای زیر نظر گرفتن در آینده، بیش از گذشته جذاب کند.

  مشخصات ارز دیجیتال آرپا
  نام آرپاچین
  نماد ARPA
  وب‌سایت پروژه arpanetwork.io
  وایت‌پیپر پروژه ARPA Network Whitepaper

  ارز ARPA را از کجا بخریم؟

  ارز دیجیتال آرپا، تا به امروزی در معتبرترین و بنام‌ترین صرافی‌های حال حاضر بازار کریپتو، قابل‌معامله و خریدوفروش است و خرید آسان و بدون کارمزد ارز دیجیتال آرپا، با وجود صرافی بیت پین امکان‌پذیر خواهد بود. صرافی بیت پین، با ایجاد بستری ایمن و بسیار سریع در جهت انجام خریدوفروش ارز دیجیتال آرپا بدون کارمزد، بهترین گزینه فارسی‌زبانان عزیز بوده و هیچ‌گونه سختی و مشکلی در فرایند خریدوفروش این ارز دیجیتال جذاب در صرافی بیت پین نخواهید داشت.

  بهترین کیف پول‌های برای نگهداری ارز ARPA

  ارز دیجیتال آرپا که با نماد اختصاری ARPA شناخته می‌شود، تا به امروز در بسیاری از کیف پول‌های معتبر و ایمن ارزهای دیجیتال برای نگهداری پشتیبانی شده و طیف گسترده‌ای از کیف پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای استفاده و ذخیره‌سازی این ارز پیش روی شما است. درهرصورت، اگر قصد خرید و نگهداری ایمن این ارز دیجیتال را دارید، لیست کیف پول‌های معتبر و شناخته شده زیر، از بهترین گزینه‌های پیش روی شما برای نگهداری و ذخیره‌سازی آرپا خواهد بود.

  کیف پول سخت‌افزاری ارز دیجیتال آرپا

  کیف پول‌های سخت‌افزاری مختلفی تا به امروزی از ارز دیجیتال آرپا برای ذخیره‌سازی پشتیبانی می‌کنند که بهترین و ایمن‌ترین آنها برای نگهداری این ارز دیجیتال به شرح زیر است:

  • لجر نانو X
  • ترزور وان
  • ترزور تی
  • کیف پول سخت‌افزاری بیت پین

  برای نگهداری ایمن و ذخیره‌سازی سرد آرپا، کیف پول صرافی بیت پین می‌تواند از گزینه‌های بسیار کاربردی شما باشد. با استفاده از این کیف پول، در کنار خریدوفروش آسان ارز دیجیتال ARPA، قابلیت خرید بدون کارمزد نیز وجود خواهد داشت و از بابت امنیت دارایی خود نیز همیشه آسوده‌خاطر هستید.

  کیف پول نرم‌افزاری ارز دیجیتال آرپا

  کیف پول‌های نرم‌افزاری امروزی که از شبکه آرپا و این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند، طیف بسیاری گسترده‌ای خواهند داشت، اما، توصیه می‌کنیم برای حفظ امنیت و راحتی انتقال این ارز دیجیتال، تنها از کیف پول‌های ذکر شده در زیر استفاده کنید:

  • تراست والت
  • متامسک
  • کیف پول imToken
  • کیف پول اتمیک

  یادتان باشد که برای دانلود و نصب این کیف پول‌های نرم‌افزاری، تنها به سایت رسمی آنها یا مراجع معتبری مانند گوگل‌پلی یا اپ‌استور مراجعه کنید. کیف پول‌های نرم‌افزاری، بیشترین خطرپذیری را در برابر حملات فیشینگ و سرقت دارایی دارند، پس در نتیجه، نصب آنها از مراجع مطمئن بسیار مهم است.

  کیف پول دسکتاپ آرپا

  برای استفاده و ذخیره‌سازی ارز دیجیتال آرپا در دسکتاپ یا لپ‌تاپ خود، بهترین گزینه حال حاضر، کیف پول دسکتاپ اتمیک والت یا متامسک خواهد بود. از طریق این دو کیف پول که دارای نسخه وب یا افزونه مرورگر هستند، امکان ذخیره‌سازی و یا انتقال آسان آرپا ممکن خواهد شد.

  سؤالات متداول

  • شبکه آرپاچین چیست؟

  آرپاچین، شبکه محاسباتی بسیار پیشرفته و ایمنی است که در جهت ایجاد امنیت و فضای حریم خصوصی به‌عنوان پروژه لایه دومی اتریوم فعالیت می‌کند. این شبکه بسیار فنی، با ادغام تکنولوژی بلاک چین و فناوری شبکه‌های محاسباتی چندگانه (MPC)، امکان دسترسی و تبادل اطلاعات را بدون افشای حریم خصوصی ممکن خواهد کرد.

  • چه برنامه‌هایی می‌توانند روی شبکه آرپاچین اجرا شوند؟

  با درنظرگرفتن آنکه شبکه آرپاچین از ماشین مجازی اتریوم و کیت توسعه نرم‌افزار SDK پشتیبانی می‌کند، قابلیت راه‌اندازی یا اجرای برنامه‌هایی مانند کیف پول، برنامه‌های غیرمتمرکز بلاک چینی، پل‌های بلاک چینی، NFT، متاورس و… در این شبکه وجود خواهد داشت.

  • چگونه می‌توانم ارز ARPA بخرم؟

  برای خرید آسان و بدون کارمزد ARPA، بهترین و راحت‌ترین گزینه صرافی بیت پین است. صرافی بیت پین با ارائه بالاترین استانداردهای امنیتی و سرعت معاملاتی بالا، بهترین صرافی ایران برای خریدوفروش آرپا خواهد بود.

  • آینده ارز ARPA چگونه است؟

  آینده ارز دیجیتال آرپا، با وجود فراهم‌کردن زیرساختی بسیار ایمن و مقیاس‌پذیر برای حفظ امنیت و حریم خصوصی برنامه‌های بلاک چینی مختلف، بسیار روشن به نظر می‌رسد. بااین‌حال، برای سرمایه‌گذاری در این پروژه، نیاز زیادی به تحقیق و بررسی چارت قیمت لحظه‌ای خواهید داشت.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر