توکن سوزی ارز دیجیتال چیست و چرا انجام می‌شود؟

بررسی مفهموم اصطلاح توکن سوزی (Token Burning)؛

0 3,788

اگر از فعالان بازار ارزهای دیجیتال باشید حتما تا کنون عبارت توکن سوزی را شنیده‌اید و با چیستی آن آشنایی دارید. اما اگر به تازگی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده باشید و به دنبال آشنایی با اصطلاحات مختلف هستید، ما در مقالات متعدد شما را با تمام اصطلاحات مهم در ارزهای دیجیتال آشنا خواهیم کرد.

توکن‌ها، ارزهای دیجیتالی هستند همانند بیت کوین و مانند بسیاری از رمز ارزها یک دارایی محسوب می‌­شود. و امروزه در بیشتر مبادلات افراد مانند پول نقد و ارز فیات از آن استفاده می­‌کنند. اما به نظر شما منظور از توکن سوزی چیست؟ و آیا انجام آن کار درستی است؟ به عبارت دیگر آیا سوزاندن دارایی کار معقولی است؟ در پاسخ به این پرسش ها باید گفت بله، ظاهرا سوزاندن توکن ها کار معقولی است که چرایی آن را در ادامه نوشتار خواهیم فهمید.

در بازار ارزهای دیجیتال عملیات نابودی یا سوزاندن توکن ها و کوین ها، کار رایجی است. و برخی از شرکت‌های بزرگ صادر کننده رمز ارزها این کار را انجام می‌­دهند. که از میان آن‌ها می­توان به ارزهای دیجیتال زیر اشاره کرد:

با ما همراه باشید تا با چیستی و چگونگی این عملیات رایج آشنا شوید.

توکن و کوین چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

بیت کوین یکی از معروف‌ترین ارزهای دیجیتال است و بسیاری از افراد به واسطه خرید بیت کوین وارد بازار ارزهای دیجیتال شده‌اند. بیت کوین نمونه بارزی از یک کوین است که از بلاکچین بیت کوین استفاده می­‌کند. بر این اساس هر کوین، بلاکچین خاص خود را دارد و از آن استفاده می­‌کند.

اما توکن‌ها، بلاکچین خاص ندارند و بر روی شبکه‌های بلاکچین دیگر ساخته می­‌شوند. برای مثال یکی از بلاکچین‌هایی که برای پشتیبانی از چند توکن ساخته شده است بلاکچین اتریوم است.

پس توکن و کوین با اینکه هر دو نوعی ارز دیجیتال هستند اما دو تفاوت عمده با یکدیگر دارند:

 • توکن‌ها از بلاکچین خاص استفاده نمی‌­کنند، اما کوین‌ها از بلاکچین خاص استفاده می­‌کنند.
 • توکن‌ها، ارزهای دیجیتال باثبات هستند، اما کوین‌ها از نوسانات موجود در بازار تاثیر می‌­پذیرند.

توکن سوزی چیست و چگونه انجام می‌­شود؟

زمانی که اصطلاح سوزاندن به میان می­آید، بسیاری از افراد گمان می­‌کنند منظور همان کبریت کشیدن و آتش‌زدن دارایی است. اما در اصل منظور از توکن سوزی و یا سوزاندن رمز ارزها، یعنی از بین بردن و نابود کردن آن‌ها توسط شرکت صادر کننده آن ارز دیجیتال است. و شرکت‌های مذکور این کار را انجام می­‌دهند تا از افت ارزش ارز مربوطه جلوگیری شود.

این اتفاق قبلا هم در بازار بورس شایع بود. به این صورت که بسیاری از سهامداران برای جلوگیری از افت ارزش سهام شرکت خود میزان زیادی از سهام را خریداری و در حساب متروک نگه‌داری می­‌کردند، پس در اصل سوزاندن رمز ارزها یک ترفند زیرکانه برای افزایش قیمت ارز مربوطه است. زیرا به این ترتیب میزان آن ارز مانند تتر در بازار ارزهای دیجیتال کم می­‌شود و این موضوع افزایش قیمت آن را به دنبال خواهد داشت.

نابودی توکن ها با دو روش معمول انجام می­‌شود:

 1. خرید توکن‌ها توسط شرکت صادر کننده و نگهداری آنها در یک حساب متروکه.
 2. دریافت هزینه‌ای با عنوان هزینه تراکنش و خارج کردن هزینه دریافتی از گردش.

روش سومی نیز برای این کار وجود دارد اما استفاده چندانی ندارد. آن هم استفاده از پروتکل Proof-Of–Burn است، که هزینه‌ای با عنوان ماینینگ به اعضای شبکه اعطا می‌­کند تا در قبال آن عملیات سوزاندن رمز ارزها را انجام دهند.

توکن سوزی ارزهای دیجیتال چیست؟
توکن سوزی ارزهای دیجیتال چیست؟

توکن سوزی چه مزایایی دارد؟

تصور کنید یک شرکت صادر کننده ارز دیجیتال توکن از هر چند وقت یک‌بار تعدادی از توکن‌های خود را نابود می­‌کند، اگر این کار مزیت و فایده ‌ای نداشته باشد قطعاً کاری بیهوده خواهد بود. بنابراین این کار مزایایی دارد که شرکت‌های مختلف آن را انجام می‌­دهند و تبدیل به یک عمل رایج در میان شرکت‌های صادر کننده ارزهای دیجیتال شده است.

مزیت‌های توکن سوزی عبارت‌اند از:

همان‌طور که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم یکی از اهداف مهم این کار افزایش ارزش توکن مربوطه است. برای اینکه بهتر متوجه این موضوع شوید بهتر است با یک مثال آن را توضیح دهیم؛ همه ما شاهد کاهش اقلام مختلف در بازار بوده‌ایم و همچنین مشاهده کرده‌ایم که به دنبال کاهش وسیله یا کالای مذکور قیمت آن به صورت ناگهانی افزایش چند برابری داشته است. سوزاندن ارزهای دیجیتال نیز دقیقا به همین صورت است.

 • محافظت در برابر اسپم؛

از دیگر مزایای نابودی توکن‌ها، محافظت توکن در برابر اسپم و حملات DDOS می­باشد. البته شرکت‌های صادر کننده توکن از روش‌های دیگری نیز برای محافظت توکن های خود استفاده می‌­کنند.

 • ارزش افزوده برای کاربران؛

با توجه به افزایش خرید و فروش ارز دیجیتال، تمام شرکت‌های صادر کننده این ارزها به دنبال راهی برای افزایش تعهد کاربران خود هستند. و یکی از این راه‌ها، نابودی ارزهای دیجیتال است. زیرا همان‌طور که گفته شد این کار باعث افزایش ارزش و قیمت توکن مربوطه می­‌شود. و زمانی که ارزش توکن افزایش پیدا کند سرمایه دارنده توکن هم افزایش پیدا خواهد کرد. و همین افزایش سرمایه ناگهانی، باعث افزایش تعهد کاربر به آن توکن و شرکت صادر کننده آن خواهد شد.

 • اجماع و توافق در شبکه؛

زمانی که بر طبق یک روند کاری ماینرها و کاربران میزان مشخصی از دارایی خود را از بین می‌­برند اجماع و توافق میان آن‌ها افزایش می‌­یابد. که این توافق باعث افزایش ارزش توکن می­‌شود و به این صورت از مزیت های توکن سوزی محسوب می­‌شود.

گفتار پایانی

نوشتار حاضر حاوی اطلاعاتی در زمینه نابودی و سوزاندن توکن‌ها بود. اما بیشترین مخاطبان آن افرادی هستند که توکن‌ها یا کوین‌های تعداد بالا خریداری می­‌کنند. و کار آن‌ها خرید و فروش ارزهای دیجیتال به صورت عمده و با تعداد زیاد است. زیرا فقط نابودی ارزهای دیجیتال توسط این اشخاص است که باعث افزایش ارزش ارز مربوطه می‌­شود، وگرنه سوزاندن و نابودی تعداد اندکی رمز ارز هیچ تاثیری در بازار نخواهد داشت.

برای اطلاع از قیمت ارزهای دیجیتال و انجام معاملات مختلف در بازار ارزهای دیجیتال می­توانید اپلیکیشن بیت پین را دانلود و نصب نمایید، و به این ترتیب به یک معامله‌گر حرفه در این زمینه تبدیل شوید.

سوالات متداول
 1. آیا سوزاندن و نابود کردن ارزهای دیجیتال فقط برای توکن‌ها انجام می­‌شود؟

خیر شرکت‌های صادر کننده کوین‌ها نیز گاها این کار را انجام می‌­دهند.

 1. آیا با نابودی توکن‌ها سرمایه ما که توکن خریداری کرده‌ایم به خطر نمی‌­افتد؟

سوزاندن توکن شاید تعداد توکن‌های در چرخش را کاهش دهد اما به دلیل افزایش ارزش توکن های باقیمانده سرمایه شما افزایش می‌یابد.

 1. کاربرانی که در زمینه خرید و فروش اندک توکن‌ها فعالیت دارند نیز باید این کار را انجام دهند؟

این کار ابتدا به وسیله شرکت های صادر کننده انجام می‌­شود و در وهله بعدی توسط صرافی‌های بزرگ، پس کاربران کوچک هرگز چنین کاری انجام نمی‌­دهند.

 1. پس از گذشت مدتی از سوزاندن توکن می­‌توان به آن دسترسی یافت؟

خیر، توکن‌های نابود شده معمولا دیگر قابلیت دسترسی ندارند.

 1. در عملیات توکن سوزی، توکن‌های در گردش نابود می­‌شوند یا توکن‌های راکد؟

در این عملیات معمولا توکن‌های در گردشی که فروخته نشده‌اند نابود می‌­شوند و شرکت صادر کننده پیش از رکود این کار را انجام می­‌دهد.

4.4/5 - (9 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x