توکن سوزی ارز دیجیتال چیست و چرا انجام می‌شود؟

بررسی مفهموم اصطلاح توکن سوزی (Token Burning)؛
تاریخ انتشار: 10 آذر 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 27 فروردین 1403
زمان مطالعه:  5 دقیقه
توکن سوزی ارز دیجیتال چیست و چرا انجام می‌شود؟

اگر از فعالان بازار ارزهای دیجیتال باشید حتما تا کنون عبارت توکن سوزی را شنیده‌اید و با چیستی آن آشنایی دارید. اما اگر به تازگی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده باشید و به دنبال آشنایی با اصطلاحات مختلف هستید، ما در مقالات متعدد شما را با تمام اصطلاحات مهم در ارزهای دیجیتال آشنا خواهیم کرد.

توکن‌ها، ارزهای دیجیتالی هستند همانند بیت کوین و مانند بسیاری از رمز ارزها، دارایی محسوب می‌­شود. و امروزه در بیشتر مبادلات افراد مانند پول نقد و ارز فیات از آن استفاده می­‌کنند. اما به نظر شما منظور از توکن سوزی چیست؟ و آیا انجام آن کار درستی است؟ به عبارت دیگر آیا سوزاندن دارایی کار معقولی است؟ در پاسخ به این پرسش ها باید گفت بله، ظاهرا سوزاندن توکن ها کار معقولی است که چرایی آن را در ادامه نوشتار خواهیم فهمید.

در بازار ارزهای دیجیتال عملیات نابودی یا سوزاندن توکن ها و کوین ها، کار رایجی است. و برخی از شرکت‌های بزرگ صادر کننده رمز ارزها این کار را انجام می‌­دهند. که از میان آن‌ها می­توان به ارزهای دیجیتال زیر اشاره کرد:

با ما همراه باشید تا با چیستی و چگونگی این عملیات رایج آشنا شوید.

توکن و کوین چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

بیت کوین یکی از معروف‌ترین ارزهای دیجیتال است و بسیاری از افراد به واسطه خرید بیت کوینوارد بازار ارزهای دیجیتال شده‌اند. بیت کوین نمونه بارزی از کوین است که از بلاک چین بیت کوین استفاده می­‌کند. بر این اساس هر کوین، بلاک چین خاص خود را دارد و از آن استفاده می­‌کند، اما توکن‌ها، بلاک چین خاص ندارند و بر روی شبکه‌های بلاک چین دیگر ساخته می­‌شوند. برای مثال یکی از بلاک چین‌هایی که برای پشتیبانی از چند توکن ساخته شده است بلاک چین اتریوم است. پس توکن و کوین با اینکه هر دو نوعی ارز دیجیتال هستند اما دو تفاوت عمده با یکدیگر دارند:

توکن سوزی ارز دیجیتال در میان شخصیت‌های کارتونی

بستر بلاک چین

 • کوین: دارای بلاک چین اختصاصی خود است. (مانند بیت کوین، اتریوم)
 • توکن: روی بلاک چین موجود دیگری مانند اتریوم یا بایننس چین ساخته می‌شود.

کاربرد

 • کوین: معمولاً به عنوان ارز دیجیتال عمل می‌کند و برای پرداخت و ذخیره ارزش استفاده می‌شود.
 • توکن: می‌تواند کاربردهای متنوعی داشته باشد، مانند:
  • ارائه دسترسی به کالا یا خدمات: (مانند توکن‌های بازی)
  • حکمرانی در پروژه‌ای غیرمتمرکز: (مانند توکن‌های DAO)
  • ثابت کردن مالکیت دارایی‌ها: (مانند توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT)

نحوه ساخت

 • کوین: فرآیند ساخت پیچیده‌تری دارد و نیازمند دانش فنی بالایی است.
 • توکن: ساخت آن به مراتب آسان‌تر است و با استفاده از پلتفرم‌های مختلفی مانند اتریوم یا بایننس اسمارت چین قابل انجام است.

ارزش

 • کوین: ارزش ذاتی خود را دارد و به عملکرد شبکه و تقاضای بازار وابسته است.
 • توکن: ارزش آن به کاربرد و تقاضای بازار برای آن کاربرد بستگی دارد.

مثال‌ها

 • کوین: بیت‌کوین، اتریوم، کاردانو
 • توکن: یونیکس یونی‌سواپ، چین لینک، دیجیکون

در یک جمع‌بندی کلی، کوین‌ها حکم پول‌های دیجیتال را دارند و شبکه و بلاک چین خود را دارند، در حالی که توکن‌ها روی شبکه‌های موجود ساخته می‌شوند و کاربردهای متنوعی می‌توانند داشته باشند.

نکته: برخی از ارزهای دیجیتال مانند اتریوم را می‌توان هم به عنوان کوین و هم به عنوان توکن در نظر گرفت. اتریوم به عنوان یک کوین، دارای بلاک چین خود است و به عنوان یک پلتفرم، میزبان ساخت توکن‌های دیگر نیز می‌باشد.

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  توکن سوزی چیست و چگونه انجام می‌­شود؟

  زمانی که اصطلاح سوزاندن به میان می­آید، بسیاری از افراد گمان می­‌کنند منظور همان کبریت کشیدن و آتش‌زدن دارایی است. اما در اصل منظور از توکن سوزی و یا سوزاندن رمز ارزها، یعنی از بین بردن و نابود کردن آن‌ها توسط شرکت صادر کننده آن ارز دیجیتال است. و شرکت‌های مذکور این کار را انجام می­‌دهند تا از افت ارزش ارز مربوطه جلوگیری شود.

  سکه‌ای که در حال سوختن است

  چنین اتفاقی قبلا هم در بازار بورس شایع بود. به این صورت که بسیاری از سهامداران برای جلوگیری از افت ارزش سهام شرکت خود میزان زیادی از سهام را خریداری و در حساب متروک نگه‌داری می­‌کردند، پس در اصل سوزاندن رمز ارزها ترفندی زیرکانه برای افزایش قیمت ارز مربوطه است؛ چرا که به این ترتیب میزان آن ارز مانند تتر در بازار ارزهای دیجیتال کم می­‌شود و این موضوع افزایش قیمت آن را به دنبال خواهد داشت. نابودی توکن ها با دو روش معمول انجام می­‌شود:

  • خرید توکن‌ها توسط شرکت صادر کننده و نگهداری آنها در حسابی متروکه.
  • دریافت هزینه‌ای با عنوان هزینه تراکنش و خارج کردن هزینه دریافتی از گردش.

  روش سومی نیز برای این کار وجود دارد اما استفاده چندانی ندارد. آن هم استفاده از پروتکل Proof-Of–Burn است، که هزینه‌ای با عنوان ماینینگ به اعضای شبکه اعطا می‌­کند تا در قبال آن عملیات سوزاندن رمز ارزها را انجام دهند.

  توکن سوزی چه مزایایی دارد؟

  تصور کنید یک شرکت صادر کننده ارز دیجیتال توکن از هر چند وقت یک‌بار تعدادی از توکن‌های خود را نابود می­‌کند، اگر این کار مزیت و فایده ‌ای نداشته باشد قطعاً کاری بیهوده خواهد بود. بنابراین این کار مزایایی دارد که شرکت‌های مختلف آن را انجام می‌­دهند و تبدیل به یک عمل رایج در میان شرکت‌های صادر کننده ارزهای دیجیتال شده است.

  مزیت‌های توکن سوزی عبارت‌اند از:

  همان‌طور که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم یکی از اهداف مهم این کار افزایش ارزش توکن مربوطه است. برای اینکه بهتر متوجه این موضوع شوید بهتر است با مثالی آن را توضیح دهیم؛ همه ما شاهد کاهش اقلام مختلف در بازار بوده‌ایم و همچنین مشاهده کرده‌ایم که به دنبال کاهش وسیله یا کالای مذکور قیمت آن به صورت ناگهانی افزایش چند برابری داشته است. سوزاندن ارزهای دیجیتال نیز دقیقا به همین صورت است.

  • محافظت در برابر اسپم

  از دیگر مزایای نابودی توکن‌ها، محافظت توکن در برابر اسپم و حملات DDOS می­باشد. البته شرکت‌های صادر کننده توکن از روش‌های دیگری نیز برای محافظت توکن های خود استفاده می‌­کنند.

  • ارزش افزوده برای کاربران

  با توجه به افزایش خرید و فروش ارز دیجیتال، تمام شرکت‌های صادر کننده این ارزها به دنبال راهی برای افزایش تعهد کاربران خود هستند. و یکی از این راه‌ها، نابودی ارزهای دیجیتال است. زیرا همان‌طور که گفته شد این کار باعث افزایش ارزش و قیمت توکن مربوطه می­‌شود. و زمانی که ارزش توکن افزایش پیدا کند سرمایه دارنده توکن هم افزایش پیدا خواهد کرد. و همین افزایش سرمایه ناگهانی، باعث افزایش تعهد کاربر به آن توکن و شرکت صادر کننده آن خواهد شد.

  • اجماع و توافق در شبکه

  زمانی که بر طبق روند کاری ماینرها و کاربران میزان مشخصی از دارایی خود را از بین می‌­برند اجماع و توافق میان آن‌ها افزایش می‌­یابد. که این توافق باعث افزایش ارزش توکن می­‌شود و به این صورت از مزیت های توکن سوزی محسوب می­‌شود.

  گفتار پایانی

  نوشتار حاضر حاوی اطلاعاتی در زمینه نابودی و سوزاندن توکن‌ها بود. اما بیشترین مخاطبان آن افرادی هستند که توکن‌ها یا کوین‌های تعداد بالا خریداری می­‌کنند. و کار آن‌ها خرید و فروش ارزهای دیجیتال به صورت عمده و با تعداد زیاد است. زیرا فقط نابودی ارزهای دیجیتال توسط این اشخاص است که باعث افزایش ارزش ارز مربوطه می‌­شود، وگرنه سوزاندن و نابودی تعداد اندکی رمز ارز هیچ تاثیری در بازار نخواهد داشت.

  برای اطلاع از قیمت ارزهای دیجیتال و انجام معاملات مختلف در بازار ارزهای دیجیتال می‌­توانید اپلیکیشن بیت پین را دانلود و نصب نمایید، و به این ترتیب به تریدری حرفه در این زمینه تبدیل شوید.

  سوالات متداول

  • آیا سوزاندن و نابود کردن ارزهای دیجیتال فقط برای توکن‌ها انجام می­‌شود؟

  خیر شرکت‌های صادر کننده کوین‌ها نیز گاها این کار را انجام می‌­دهند.

  • آیا با نابودی توکن‌ها سرمایه ما که توکن خریداری کرده‌ایم به خطر نمی‌­افتد؟

  سوزاندن توکن شاید تعداد توکن‌های در چرخش را کاهش دهد اما به دلیل افزایش ارزش توکن های باقیمانده سرمایه شما افزایش می‌یابد.

  • کاربرانی که در زمینه خرید و فروش اندک توکن‌ها فعالیت دارند نیز باید این کار را انجام دهند؟

  این کار ابتدا به وسیله شرکت های صادر کننده انجام می‌­شود و در وهله بعدی توسط صرافی‌های بزرگ، پس کاربران کوچک هرگز چنین کاری انجام نمی‌­دهند.

  • پس از گذشت مدتی از سوزاندن توکن می­‌توان به آن دسترسی یافت؟

  خیر، توکن‌های نابود شده معمولا دیگر قابلیت دسترسی ندارند.

  • در عملیات توکن سوزی، توکن‌های در گردش نابود می­‌شوند یا توکن‌های راکد؟

  در این عملیات معمولا توکن‌های در گردشی که فروخته نشده‌اند نابود می‌­شوند و شرکت صادر کننده پیش از رکود این کار را انجام می­‌دهد.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  دیالکتیک ارباب و برده؛ دلیل برنده شدن بیت کوین در پایان داستان

  بیت کوین یک انقلاب واقعی و چندوجهی است که اکنون بیش از 14 سا ...

  اگر پول فیات منطقه آسایش شماست، بیت کوین منطقه رشد شماست

  احتمالاً پیش از این شنیده‌اید که برای دستیابی به چیزهای بزرگ ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر