ارز دیجیتال آرگو (AERGO)؛ پلتفرمی برای ادغام بلاک چین در کسب‌و‌کارها

تاریخ: 11 اردیبهشت 1403
زمان مطالعه:  10 دقیقه
ارز دیجیتال آرگو (AERGO)؛ پلتفرمی برای ادغام بلاک چین در کسب‌و‌کارها

ارز دیجیتال آرگو (AERGO) با هدف ارائه راه‌حل‌های بلاک چین به شرکت‌ها و سازمان‌ها طراحی شده تا با ایجاد پلتفرم عمومی و خصوصی، امکان استفاده آسان و انعطاف‌پذیر از فناوری بلاک چین را برای کسب‌وکارها فراهم آورد.

ارز دیجیتال آرگو، از نوآورانه‌ترین و کاربردی‌ترین بلاک چین‌های هیبریدی در دنیای ارزهای دیجیتال است که به‌صورت تخصصی به‌قصد و هدف ارائه سرویس، خدمات، قراردادهای مالی و حفظ امنیت داده و اطلاعات کمپانی‌ها در فضای بلاک چین به وجود آمده است. با ظهور تکنولوژی بلاک چین در عصر فناوری و اینترنت، بدون شک شفافیت، حذف محور تمرکز و رویکردهای نوآورانه آن برای هر پروژه یا کمپانی حوزه فناوری دلنشین و جذاب بوده است، بااین‌حال زمانی که از کمپانی‌ها و اطلاعات محرمانه آنها صحبت کنیم، قابلیت عمومیت و شفافیت شبکه‌های بلاک چین برای ارائه اطلاعات و داده‌ها کمی دردسرساز خواهد بود و در کنار آن شاید سیستم‌ها یا کمپانی‌های سنتی برای این زمینه کارایی یا رویکرد مناسبی را نداشته باشند.

دقیقاً زمانی که به این معضل بزرگ فکر کنیم، پروژه آرگو (AERGO) با رویکردها و قابلیت‌های خود به کار خواهد آمد. این پروژه با کمک فناوری بلاک چین و قابلیت خصوصی و عمومی زنجیره خود، به‌منظور پاسخ به این مشکل بزرگ ایجاد شده است که طبق ساختار هیبریدی به کمپانی‌ها و سایر پروژه‌ها به‌عنوان زیرساخت، امکان تبادل داده و اطلاعات، تراکنش مالی، ساخت dApps و سایر کاربردهای بلاک چین را در کنار قابلیت جلوگیری از افشا اطلاعات مهم بدهد. بنابراین، در مقاله امروز از دانشنامه آلت کوین‌ها، قرار است که به سراغ بررسی پروژه بلاک چین دیگری به نام آرگو (AERGO) برویم که ساختار آن با بسیاری از پروژه‌های امروزی متفاوت بوده و در کنار پاسخ به نیازهای بزرگ دنیای اقتصاد کمپانی‌ها و کسب‌وکارها، می‌تواند در آینده پتانسیل بهتری را برای رشد داشته باشد.

ارز دیجیتال آرگو روی سکو

توصیه می‌کنیم برای آشنایی با پروژه ارز دیجیتال آرگو، نحوه سازوکار آن، اهداف، کاربرد و هر آنچه که باید در باره این پروژه بدانید، با ما همراه بوده و با این پروژه جدید و کاربردی بیشتر آشنا شوید. اگر تجربه استفاده یا آشنایی اولیه را با این پروژه بلاک چین دارید، در بخش نظرات برای ما از نقاط ضعف و قوت آن بنویسید.

ارز دیجیتال آرگو (AERGO) چیست؟

ارز دیجیتال آرگو (AERGO)، پلتفرم بلاک چین منبع‌باز و تحت عنوان قابلیت بلاک چین هیبریدی است که در جهت ارائه راه‌حلی کاربردی، مقیاس‌پذیر و امن برای شرکت‌ها، ویژگی‌های دسترسی عمومی و خصوصی (بلاک چین عمومی و خصوصی) را با هم ترکیب خواهد کرد. در واقع، قابلیت هیبرید (Hybrid Blockchain) به قابلیتی اشاره دارد که به کسب‌وکارها و کمپانی‌های مرتبط این امکان را خواهد داد که از ارز دیجیتال آرگو به‌عنوان زیرساخت یا شبکه‌ای امن مبتنی بر بلاک چین، برای انجام تراکنش‌های مالی، تبادل اطلاعات، قرارداد مالی، ثبت‌اسناد، داده و.. با قابلیت بلاک چین عمومی و خصوصی به‌صورت یکپارچه بهره ببرند.

اگر کمی با انواع شبکه‌های بلاک چین از لحاظ معماری اولیه و ساختار آشنایی داشته باشید، می‌دانید که شبکه‌های بلاک چین می‌توانند کاملاً خصوصی (Private Blockchain)، عمومی (Public Blockchain) و حتی کنسرسیوم (Consortium) یا هیبریدی دسته‌بندی شوند که در دسته هیبریدی، ساختار و قابلیت شبکه‌های بلاک چین به‌صورت بلاک چین خصوصی و عمومی با یکدیگر است که به نام نیمه غیرمتمرکز نیز شناخته خواهند شد. پس همان‌طور که ذکر شد، پلتفرم بلاک چین ارز دیجیتال آرگو، نوعی بلاک چین کنسرسیوم یا هیبریدی است که باهدف و مقصود، ارائه خدمات مختلف در حوزه بلاک چین و دیفای به کمپانی‌های بزرگ ایجاد و به آنها این امکان را می‌دهد که از دو قابلیت عمومی و خصوصی این پلتفرم برای زیرساخت خود، در کنار حفظ امنیت و جلوگیری از افشای اطلاعات مهم خود استفاده کنند.

شبکه بلاک چین ارز دیجیتال آرگو که در هسته اصلی بلاک چین عمومی را با قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم و بلاک چین خصوصی را به‌صورت یکپارچه مدیریت می‌کند، بسیار مقیاس‌پذیر و سریع بوده و قدرت پردازش بیش از 10000 تراکنش در ثانیه را به همراه کارمزدی حتی کمتر از شبکه بلاک چین سولانا خواهد داشت. (0٫001 دلار)

ارز دیجیتال آرگو در یک نگاه
نام پروژه Aergo
نماد توکن AERGO
وب‌سایت پروژه aergo.io
وایت‌پیپر paper.aergo.io

مقایسه آرگو ۱ و آرگو ۲

شبکه بلاک چین آرگو، باتوجه‌به رویکرد و هدف خود برای ارائه راه‌حل‌های فضای بلاک چین به کمپانی‌ها با عملکرد هیبریدی، دارای دو نسخه آرگو 1.0 و آرگو 2.0 بوده که نسخه دوم این شبکه به‌منظور به‌روز‌رسانی قابلیت‌ها، بهبود پشتیبانی از شبکه اتریوم و ماشین مجازی اتریوم (EVM) و بخش عمده‌ای از تغییرات مهم به وجود آمده که در بخش زیر به صورت کامل مقایسه خواهد شد. برای مقایسه کلی و دقیق این دو نسخه، ابتدا بهتر است بدانید که آرگو در نسخه اولیه خود (آرگو 1)، به عنوان کیت ارائه‌کننده ابزارهای توسعه بلاک چین برای شرکت‌ها و کمپانی‌ها ارائه شد که این نسخه شامل، زنجیره آرگو، Aergo Hub (زیرساختی برای ساخت dApps) و Aergo MarketPlace بوده است.

در آپدیت آرگو 2، این شبکه بلاک چین، این به‌روز‌رسانی مهم را زیرساختی غیرمتمرکز برای حوزه Web3 نام‌گذاری می‌کند که در کنار پشتیبانی از ماشین مجازی اتریوم، زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی و زبان بومی برنامه به نام Lua، قابلیت سیستم محاسباتی، پشتیبانی از ماشین لرنینگ، هوش مصنوعی، بهبود خدمات حوزه دیفای (DeFi) و حوزه NFTها را به ارمغان آورده است. این شبکه بلاک چین در کنار قابلیت‌های بالا، در نسخه دوم خود شامل محصولاتی مانند Booost، به‌عنوان برنامه غیرمتمرکز بلاک چین با ادغام ویژگی شبکه اجتماعی و دیفای (SocialFi) و پلتفرم مدیریت توکن SilverMine است که قابلیت فروش اولیه توکن‌های اوراق بهادار (STO) را مهیا می‌کند.

این پروژه با بهبود قابلیت و رویکردهای خود در نسخه دوم، چه به‌عنوان زیرساخت برای کمپانی و چه به‌عنوان پروژه‌ای برای توسعه فضای Web3، علاقه دو چندانی را به حوزه NFT و متاورس نشان داده و در سال 2023، با کمپانی سامسونگ برای راه اندازی Samsung Members NFT همکاری کرده است. همچنین با اهداف فوق، قصد دارد که پلتفرم خریدوفروش NFT خود را با توکن‌های منحصربه‌فرد و انحصاری زنجیره خود ایجاد کند که در این بخش، توسعه و ارائه سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) برای NFTها و رویکردی اقتصادی جدید دیفای توکن‌های غیرقابل‌تعویض به نام NFTFi در دستور کار و پردازش است.

توکنومیکس ارز دیجیتال آرگو

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  ارز دیجیتال آرگو چگونه کار می‌کند؟

  ارز دیجیتال آرگو، باهدف ارائه قابلیت هیبرید و پردازش قابلیت‌های مختلف بلاک چین در زنجیره‌های عمومی و خصوصی، توسط دو الگوریتم اجماع تحمل خطای بیزانس (BFT) و اثبات سهام تجمعی (DPOS) کار می‌کند. در واقع، این بلاک چین نیمه غیرمتمرکز از قابلیت اثبات سهام به همراه تحمل خطای بیزانس، به‌منظور جلوگیری از هرگونه رفتار مخرب و امنیت بیشتر بهره خواهد بود. در زبانی ساده، با پیاده‌سازی تحمل خطای بیزانس، اطمینان حاصل خواهد شد که حتی در صورت رفتار مخرب یا ارائه اطلاعات نادرست از سوی برخی از تأییدکنندگان، زنجیره به کار خود ادامه داده و تراکنش‌ها را پردازش کند و از جهت دیگری توافق اکثریت گره‌ها یا تأییدکنندگان شبکه، نیازمندی به تأیید تمامی گره‌ها را از بین می‌برد.

  در کنار تحمل خطای بیزانس، همان‌طور که مشخص است، این پروژه با ساختار نیمه‌متمرکز و ارائه رویکردها و راه‌حل‌های بلاک چین به کمپانی‌ها، از سیستم اثبات سهام تجمعی استفاده خواهد کرد که تأییدکنندگان یا گره‌های شبکه که 13 تأییدکننده مشخص‌شده هستند، تماماً شامل کمپانی متمرکز و قابل‌اطمینان خواهند بود. در ساختار کلی ارز دیجیتال و شبکه بلاک چین ارز دیجیتال آرگو، برای همکاری (Interoperability) و یکپارچگی میان زنجیره‌های مرتبط با آرگو، از پل بلاک چین به نام Merkle Bridge بهره‌برداری می‌شود که به شبکه‌ها اجازه می‌دهد به طور مؤثر و ایمن با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و حتی برای انتقال توکن بومی AERGO، به‌عنوان توکنی ERC-20 در بین زنجیره آرگو و بلاک چین اتریوم مورداستفاده قرار گیرد.

  ویژگی‌های کلیدی ارز AERGO

  همان‌طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، پروژه بلاک چین Aergo، به دلیل پاسخگویی به نیازهای اصلی و مهم مربوط به اقتصاد و کسب‌وکار کمپانی‌ها برای تبادل اطلاعات، ثبت داده، تراکنش‌های مالی، بهبود کارایی و… به میان آمده و کاملاً بدیهی است که برای تحقق این اهداف، نیاز به ویژگی‌های مهم و کلیدی خواهد داشت. ازاین‌جهت، برای‌آنکه بتوانید با نوآوری و اهمیت این شبکه، در کنار جایگاه و کاربرد آن آشنا شوید، در بخش زیر، به مهم‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی‌های شبکه ارز دیجیتال آرگو اشاره خواهد شد که توسعه و پیشرفت روزافزون هر بخش می‌تواند در شکل‌گیری آینده این پروژه تأثیر بزرگ‌تری داشته باشد.

  ارائه بلاک چین هیبریدی

  اصلی‌ترین و مهم قابلیت یا ویژگی شبکه بلاک چین آرگو، بدون شک در ارائه بلاک چین هیبریدی (خصوصی و عمومی) خلاصه خواهد شد که اصلی‌ترین نیاز و زیرساخت برای کمپانی‌های تجاری بزرگ است. این شبکه با پشتیبانی از دو قابلیت خصوصی و عمومی در فضای بلاک چین برای کمپانی‌ها، از قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم، حوزه دیفای، NFT، کیت توسعه برای ساخت برنامه غیرمتمرکز و هزاران قابلیت دیگر پشتیبانی کرده و با وجود بنیادی نیمه‌متمرکز، در توسعه Web3 نقش مهمی دارد. در کنار موارد بالا، وجود معماری دو بخش از زنجیره خصوصی و عمومی، به کمپانی‌ها و dAppها اجازه خواهد داد که در کنار تراکنش‌های مقرون‌به‌صرفه، سریع، امنیت بالا و مقیاس‌پذیری مناسب، امنیت اطلاعات و داده‌های خود را حفظ کرده و از افشای آنها جلوگیری کنند.

  مقیاس‌پذیری

  شبکه بلاک چین ارز دیجیتال آرگو، به‌عنوان شبکه‌ای بسیار مقیاس‌پذیر و حتی مقرون‌به‌صرفه شناخته می‌شود، زیرا، با این شبکه قادر به انجام 10000 تراکنش در هر ثانیه با پرداخت کارمزدی کمتر از یک سنت خواهید بود و این بلاک چین قدرت ساخت و پردازش هر بلاک را تنها در یک ثانیه خواهد داشت. این شبکه بلاک چین با سازوکار و اجماع اثبات سهام تجمعی، از بسیاری از شبکه‌های مقیاس‌پذیر امروزی مانند سولانا نیز از لحاظ کارمزد تراکنش و میزان تراکنش در ثانیه (TPS)، عملکرد بهتری را ثبت کرده و ارائه شبکه‌ای مقیاس‌پذیر برای کمپانی‌ها و حوزه Web3 می‌تواند در فرایند تبدیل‌شدن به زیرساختی مناسب، مهم تلقی شود.

  کاربردی‌بودن برای توسعه‌دهندگان

  شبکه بلاک چین ارز دیجیتال آرگو را می‌توانیم از بهترین و کاربردی‌ترین شبکه‌های برای توسعه‌دهندگان به شمار آوریم که قابلیت پشتیبانی از چندین زبان برنامه‌نویسی در دنیای بلاک چین، این پروژه را برای این فعالان بیش از گذشته جذاب و مستعد فعالیت کرده است. شبکه آرگو، با وجود پشتیبانی از ماشین مجازی اتریوم و زبان برنامه‌نویسی شبکه اتریوم، سالیدیتی، از زبان برنامه‌نویسی اختصاصی خود به نام Lua نیز بهره خواهد برد و بسیاری از توسعه‌دهندگان می‌توانند از زبان برنامه‌نویسی SQL نیز در این پلتفرم برای بهره‌وری از قابلیت‌ها و کیت توسعه برنامه پروژه استفاده کنند.

  در کنار تمامی قابلیت‌های جذاب این شبکه برای توسعه‌دهندگان، این پروژه در نسخه دوم خود خبر از پشتیبانی از فناوری هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ را نیز داده است که ازاین‌جهت می‌تواند برای جذب و توسعه بیشتر برنامه‌های غیرمتمرکز در حوزه وب 3 بر بستر فناوری نوظهور امروزی مفید واقع شود.

  توکن آرگو (AERGO) چیست؟

  پروژه بلاک چین ارز دیجیتال آرگو، به‌قصد تسهیل فرایند پلتفرم خود اعم از پرداخت کارمزد تراکنش، قابلیت حاکمیتی و استیکینگ، توکن بومی خود را با نماد اختصاری AERGO ارائه کرده که نوعی توکن ERC-20 با استانداردهای شبکه اتریوم است. هولدرها یا دارندگان توکن بومی AERGO، می‌توانند با سپرده‌گذاری یا استیک دارایی خود در این پلتفرم، به‌عنوان پاداش بخشی از کارمزد تراکنش‌های هر بلاک را دریافت کرده و یا با این توکن بومی در Aergo DAO حق رأی یا تصمیم‌گیری درباره پیشنهادها و مشارکت‌های پروژه داشته باشند.

  این توکن بومی، باعرضه حداکثری 500 میلیون توکن AERGO به بازار عرضه شده است که تا زمان نگارش این مقاله، 445 میلیون توکن آن در گردش قرار دارد. این پروژه با ارزش مارکتی بالغ بر 59 میلیون دلار تا زمان نگارش این مقاله، به صورت زیر توزیع توکن (توکنومیکس) خود را ارائه کرده است:

  • 30 درصد برای فروش اولیه توکن ها
  • 33 درصد به منظور مشوق کامونیتی و اهدا پاداش
  • 10 درصد به عنوان رزرو
  • 12 درصد برای بازاریابی و حامیان اصلی
  • 15 درصد برای کارمندان بخش توزیع توکن

  پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال آرگو

  تا به امروز پیش‌بینی‌های قیمتی متعدد برای ارز دیجیتال آرگو منتشر شده است که بسیاری از آنها با وجود اصلاحات سنگین این ارز دیجیتال در طول هفته اخیر، معتقدند که این پروژه پتانسیل بالایی را برای رشد قیمتی مجدد و ادامه‌دار در میان‌مدت و بلندمدت خواهد داشت. طبق پیش‌بینی سایت PricePrediction، تخمین زده می‌شود که ارزش هر ارز دیجیتال آرگو تا سال 2025، تا محدوده 0٫46 دلار و تا پایان سال 2030، حتی به محدوده 2٫70 دلاری نیز برسد. بااین‌حال طبق پیش‌بینی‌های دیگر امروزی، محدوده‌های بین 0٫50 – 0٫62 دلار نیز برای این ارز دیجیتال تا سال 2025 تخمین زده خواهد شد.

  نمودار قیمتی ارز دیجیتال آرگو

  بااین‌وجود، شاید پیش‌بینی قیمت و آینده این ارز دیجیتال در طول زمان، به‌خصوص در بلندمدت، بدون درنظرگرفتن زیرساخت پروژه، داده‌های اقتصادی مربوط به فعالیت کاربران و جایگاه این پروژه در بین باقی ارزهای دیجیتال، کمی دور از باور به نظر بیاید و بهتر است بگوییم که آینده درخشان این پروژه در گرو عملکرد پویاتر و جذب سرمایه‌ای بسیار مناسب‌تر است.

  آیا ارز AERGO برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

  ارز دیجیتال Aergo، تحت عنوان بلاک چین کنسرسیوم یا هیبریدی که قابلیت بهره‌وری از فضای دیفای و Web3 را برای کمپانی‌ها و کسب‌وکارهای ایجاد می‌کند، به دلیل خاصیت و ویژگی مهم خود می‌تواند برای سرمایه‌گذاری مناسب باشد. بااین‌حال، این مفهوم به معنی وجودنداشتن انتقادات و مشکلات وارده به این شبکه و سازوکار آن نیست. در واقع، اگر بخواهیم به این پروژه به‌عنوان سرمایه‌گذاری نگاه کنیم، توجه‌نکردن به نیمه بسیار تاریک محور تمرکز در شبکه‌های بلاک چین هیبریدی، می‌تواند خطای بزرگی باشد. در واقع، پروژه آرگو، با سازوکار DpoS و وجود 13 گره متمرکز و متشکل از کمپانی‌ها با رویکرد احراز هویت، به‌تنهایی برای کسب‌وکارها و شرکت‌های بزرگ پیاده‌سازی شده است و شاید برای هر کاربران عادی، توسعه‌دهنده کوچک و کمپانی نوپا مناسب به نظر نرسد.

  در بیانی ساده، باید بگوییم که بسیاری از قابلیت‌ها و رویکردهای این پروژه بلاک چین، در راستای هدف امنیت داده مربوطه به کمپانی‌ها و نیازهای آنها در مقیاس اقتصادی بزرگ بوده و متأسفانه این مفهوم، محور بزرگی را برای وجود سانسور داده‌ها و تمرکز ایجاد خواهد کرد. با تمام این تفاسیر، ارز دیجیتال آرگو نیز راه‌حلی مناسب و مقیاس‌پذیر برای کمپانی‌ها برای پذیرش تکنولوژی بلاک چین به شمار خواهد رفت که پیشرفت آن بر حوزه Web3، دیفای و حوزه‌های کاربردی دیگر در دنیای ارزهای دیجیتال تأثیرگذار بوده و می‌تواند در گسترش استفاده از این فناوری بزرگ در تراز اقتصادی بزرگ کمک شایانی کند.

  سؤالات متداول

  • ارز دیجیتال آرگو (AERGO) چیست؟

  ارز دیجیتال آرگو (AERGO)، پلتفرم بلاک چین منبع‌باز و تحت عنوان قابلیت بلاک چین هیبریدی است که در جهت ارائه راه‌حلی کاربردی، مقیاس‌پذیر و امن برای شرکت‌ها، ویژگی‌های دسترسی عمومی و خصوصی (بلاک چین عمومی و خصوصی) را با هم ترکیب خواهد کرد.

  • قیمت ارز آرگو در آینده چه خواهد بود؟

  پیش‌بینی‌های متعددی از قیمت آرگو در آینده منتشر شده است برخی از آنها بر این باورند که ارز دیجیتال AERGO تا سال 2030، می‌تواند به قیمت 2٫7 – 3٫0 دلار نیز رشد کند و پتانسیل رشد قیمتی بالایی را داشته باشد.

  • قابلیت بلاک چین هیبریدی آرگو به چه معناست؟

  شبکه یا پروژه ارز دیجیتال آرگو، نوعی بلاک چین کنسرسیوم یا هیبریدی است که در کنار پردازش و ارائه بلاک چین عمومی، به‌عنوان زنجیره فرعی از بلاک چین خصوصی نیز پشتیبانی خواهد کرد که به‌عنوان راه‌حلی مناسب برای اقتصاد بین کمپانی‌های در بستر بلاک چین پیاده‌سازی شده است.

  • ارز دیجیتال آرگو در چه شبکه بلاک چین پشتیبانی می‌شود؟

  ارز دیجیتال آرگو (Aergo) با ذکر راه‌اندازی یا پیاده‌سازی پروژه و توکن بومی خود در شبکه بلاک چین اتریوم، از این شبکه بلاک چین پشتیبانی کرده و توکن آن با نماد اختصاری AERGO نیز توکنی با استاندارد ERC-20 است.

   

   

   

  محمد رجبی

  محمد رجبی

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

  حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های م ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر