مدیریت فعال یا Active Management چیست؟

3 460

مدیریت فعال یا Active Management و یا Active Investing اصطلاحی است که به یک نوع استراتژی معاملاتی گفته می‌شود و این روش توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری و یا کارگزاران مورد استفاده قرار می‌گیرید؛ به این صورت که دارایی‌های شما را با هدف کسب سود از انواع بازارهای مالی اعم از نزولی و صعودی معامله می‌کنند.

مدیریت فعال چیست؟

به طور کلی، این نوع سرمایه‌گذاری فعال توسط مدیرانی صورت می‌پذیرد که فرصت‌ها را شناسایی می‌کنند و هنگام روند نزولی بازارها وارد میدان می‌شوند تا دارایی‌های شما را مدیریت کنند و سود بیشتری برایتان به دست آورند.

به این ترتیب این مدیران شرایط سرمایه‌گذاری را با تحلیل تکنیکال و یا تحقیق بنیادی که به عمل می‌آورند،‌ می‌سنجند و از طرفی تصمیماتی می‌گیرند که موجب سرمایه‌گذاری بهتر با بازدهی بیشتر در مقایسه با شاخص کل مانند بورس یا سایر بازارهای مالی باشد. به این ترتیب پیشنهاد مدیریت سرمایه‌تان را به شما می‌دهند به امید این که با وجود روند نزولی بازارها باعث کسب سود بیشتر شوند.

حتما بخوانید: چرا خرید تتر همان سرمایه‌گذاری روی دلار است؟

بنابراین این نوع استراتژی سرمایه‌گذاری یعنی مدیریت فعال یا Active Management به‌شدت به نوع تحلیل مدیران و معامله‌گر بودنشان ارتباط دارد که بتوانند با توانایی‌های خود تصمیم‌های درست بگیرند و روندهای سهم را پیش‌بینی کنند و موجب کسب سود شوند.

این مدیران فعال یا Active Managers باید کاملاً با بازار ارتباط نزدیکی داشته باشند تا سودآوری بالاتری را به‌ دست آورند و شانس خود را برای یک معامله موفقیت‌آمیز و پرسود افزایش دهند. آن‌ها معتقدند که بازار بدون سود وجود ندارد و در هر شرایطی می‌توان از بازار سود کسب کرد.

مدیریت منفعل چیست؟

البته در مقابل اصطلاح مدیریت فعال، مدیریت منفعل یا Passive Investing وجود دارد که به معنای سرمایه‌گذاری غیرفعال یا منفعلانه محسوب می‌شود. مدیریت منفعل یعنی ساخت یک پرتفولیو یا سبد دارایی بلندمدت که این دارایی توسط مدیران فعال معامله نمی‌شود و درواقع به‌ندرت به خرید یا فروش سهام دست می‌زنند و دیدگاه بلندمدتی نسبت به سهام دارند؛ یعنی سهامی را انتخاب می‌کنند که بنیادی باشد و نیازی به تغییر سریع هم نباشد؛ مانند صندوق‌ها سرمایه‌گذاری یا ETF ها که مجموعه از چند شرکت در این صندوق‌ها وجود دارد و بسته به آینده سهم می‌توان آن‌ها را برای طولانی‌مدت نگهداری کرد.

هر چه خرید و فروش کمتر انجام شود از نظر مدیران منفعل کمتر ریسک سبد دارایی‌تان را تهدید می‌کند و اشتباه و خطا هم کمتر رخ می‌دهد. این نوع استراتژی معمولاً براساس عملکرد شاخص پیش می‌رود.

البته از آنجایی که Active Management یا مدیریت فعال هزینه و ریسک‌های معاملاتی بیشتری دارد، معمولاً هزینه‌های مدیریتی هم بسیار بالاتر از استراتژی‌های مدیریت غیرفعال است و درنتیجه دستمزد بیشتری هم دریافت می‌کنند.

از طرفی هم در بازارهای بین‌المللی بازدهی مدیریت منفعل بیشتر است به همین ترتیب تمایل به این نوع استراتژی بلندمدت هم افزایش یافته است.

گفتار پایانی!

به‌طورکلی انتخاب نوع سرمایه‌گذاری و کمک گرفتن از مدیران خبره،‌ بیشتر به تایپ شخصیتی شما برمی‌گردد که استراتژی شما برای سرمایه‌گذاری بیشتر به‌صورت ریسک‌پذیر است و یا ریسک گریز هستید پس قبل از انجام هرگونه معامله‌ای ابتدا باید با نوع شخصیت خود آشنا شوید؛ بنابراین چه به‌صورت Active Management عمل کنید و چه به‌صورت Passive Investing در کل مهم بازدهی بهتر شما و قبول کردن سود و زیان این بازارها است. البته به‌صورت ترکیبی هم از این نوع استراتژی‌ها می‌توانید بهره بگیرید و باعث بازدهی بهتر سبدتان شوید.

پرسود باشید

پرسش‌های متداول

  • آیا مدت‌زمان در مدیریت Active Management اهمیتی هم دارد؟

بله در کل بازه زمانی باید طبق خواسته شما انجام شود و اما معمولاً دیدگاه این نوع استراتژی به‌صورت کوتاه‌مدت است بین چند روز تا چند هفته متغیر است.

  • آیا نیاز است تا من در مورد هر صندوق مطالعه داشته باشم؟

بله انتخاب بهتر این است که شما هم تسلط کافی به امور دارایی خودتان را داشته باشید حتی اگر به کارگذاری خاصی این معاملات را بسپارید.

  • من شخصیت محافظه‌کاری دارم فکر می‌کنید مدیریت فعال برایم انتخاب درستی باشد؟

البته تعیین میزان ریسک به خودتان بستگی دارد، ولی شاید گزینه بهتر برای شما مدیریت منفعل و معاملات در بازه زمان طولانی باشد مثلاً بین ۳ ماه تا ۶ ماه یا بیشتر.

  • سبد دارایی بهتر است چگونه انتخاب شود؟

بهترین گزینه داشتن ۳ تا ۵ سهم است و بهتر است از تمام گروه‌ها و یا از تمام تکنولوژی‌ها به‌صورت ترکیبی برگزینید. البته مدیریت سرمایه را فراموش نکنید.

2.3/5 - (3 امتیاز)


اشتراک در
اطلاع از
guest

3 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمدکاظم‌سلطانزاده

بسیاربسیارعالی‌وپیشرفته‌است‌یعنی‌به‌وضوح‌میتوانم‌بگویم‌که‌برنامه‌های‌شماپیشرفته‌ترازدیگربرنامه‌های‌دیگراست

نادر سید رضوی

بسیار عالی و آموزنده است ، سپاسگزارم.

3
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x