همه چیز درباره ETF یا صندوق‌ های قابل معامله – ETF بیت کوین چیست؟

همه چیز درباره ETF بیت کوین به زبان ساده
توسط کارن آهنگری
|
8 آذر 1400
|
زمان مطالعه:  8 دقیقه
همه چیز درباره ETF بیت کوین یا صندوق‌ های قابل معامله

در بازارهای مالی و بازار سرمایه، ای تی اف (ETF) به صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفته می‌شود که شامل حجم بالایی از یک دارایی مالی مانند طلا، نفت و… است. قیمت ای تی اف همزمان با قیمت جهانی دارایی مورد نظر تغییر می‌کند. درواقع می‌توان گفت که سرمایه‌گذاران با خرید صندوق مورد نظر به نوعی خود دارایی را خریداری کرده‌اند؛ چرا که قیمت روز صندوق سرمایه‌گذاری برابر با قیمت روزانه دارای مربوط به آن است.

صندوق قابل معامله در بورس یا ETF چیست؟

صندوق قابل معامله در بورس یا Exchange-traded Fund که به اختصار به آن ETF گفته می‌شود، نوعی از اوراق بهادار سرمایه‌گذاری تلفیقی است که بسیار شبیه به یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک (Mutual Fund) عمل می‌کند و درست مانند سهام معامله می‌شوند. به طور معمول، ETFها یک شاخص، بخش، قیمت کالایی مشخص یا سایر دارایی‌های خاص را دنبال می‌کنند.

برخلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، ETFها را می‌توان به همان روشی که یک سهام در بورس خرید یا فروش می‌شود، معامله کرد. یک ای تی اف می‌تواند به گونه‌ای طراحی شود که هر چیزی از قیمت یک کالای خاص گرفته تا مجموعه‌ای بزرگ و متنوع از دارایی‌های مشخص را ردیابی کند. ETFها حتی می‌توانند برای ردیابی استراتژی‌های سرمایه‌گذاری خاصی نیز ساختاربندی شوند.

Newslatter Vector

دریافت مطالب اختصاصی در خبرنامه بیت پین

  Newslatter avatar شما هم به جمع ۲۴۰۰۰ نفری خبرنامه ما بپیوندید.

  درک مفهوم ای تی اف (ETF) یا صندوق قابل معامله در بورس

  ETF نوعی صندوق است که شامل تعدادی دارایی اساسی است – نه صرفاً یک دارایی منفرد مانند سهام. از آنجایی که دارایی‌های متعددی در یک ETF وجود دارد، می‌توانند انتخاب محبوبی برای سرمایه‌گذارانی باشد که به دنبال تنوع و کاهش ریسک هستند؛ بنابراین ETFها می‌توانند انواع مختلفی از سرمایه‌گذاری‌ها از جمله سهام، کالاها، اوراق‌قرضه یا ترکیبی را در برگیرد.

  یک ETF می‌تواند صدها یا هزاران سهام از صنایع مختلف را در خود جای دهد، یا می‌تواند روی یک صنعت یا بخش خاص متمرکز شود. ETF یک اوراق بهادار قابل فروش است، به این معنی که هر سهم این صندوق قیمت مشخص دارد و امکان خرید و فروش آسان در طول روز فراهم می‌شود.

  بیشتر ETFها به صورت غیرفعال مدیریت می‌شوند، به این معنی که مدیر پورتفوی به یک شاخص منتشر شده ارجاع می‌دهد تا تعیین کند که کدام اوراق و با چه وزنی در صندوق نگهداری می‌شود. با این حال، برخی از ETFها به طور فعال مدیریت می‌شوند – یعنی یک مدیر پورتفوی تصمیمات سرمایه‌گذاری را برای صندوق می‌گیرد.

  انواع ای تی اف (ETF)

  در ادامه به بررسی چندین نوع ای تی اف اصلی و مهم می‌پردازیم که در نزد سرمایه‌گذاران محبوبیت زیادی دارند:

  • ETF شاخص: ردیابی یک شاخص خاص مانند S&P 500 یا نزدک
  • ETF با درآمد ثابت: ارائه تقریباً هر نوع اوراق‌قرضه موجود
  • ETF بخش و صنعت: مرتبط با یک صنعت خاص، مانند نفت، دارو یا فناوری‌های پیشرفته
  • ETF کالا: ردیابی قیمت یک کالا، مانند طلا، روغن یا ذرت
  • ETF سهام: ردیابی سبدی از سهام از یک بخش خاص از بازار
  • ETF معکوس: برای سود بردن از نزول در بازار یا شاخص اصلی طراحی شده‌اند
  • ETF اهرمی: برای استفاده از اهرم برای تقویت بازده طراحی شده‌اند

  چرا باید در ETF سرمایه‌گذاری کنیم؟

  اگر به دنبال روشی مقرون‌به‌صرفه و کارآمد برای دسترسی به طیف گسترده‌ای از طبقات دارایی هستید، سرمایه‌گذاری در ETF ممکن است برای شما مناسب باشد. در ادامه برخی از دلایل کارایی و مزایای ETF برای بسیاری از سرمایه‌گذاران آورده شده است:

  • ETFها به شما این امکان را می‌دهند تا به مجموعه متنوعی از طبقات دارایی، اوراق‌قرضه و کالاها دسترسی داشته باشید.
  • ETFها معمولاً نسبت هزینه‌های عملیاتی (OERs) کمتری نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک دارند.
  • ETFها تطبیق‌پذیری معاملات اوراق بهادار منفرد را با تنوع موجود در صندوق‌های سرمایه‌گذاری ترکیب می‌کنند تا نیازهای فعالین بازار را برآورده کنند.
  • تنوع بخشیدن به سبد دارایی در ETFها منجر به کاهش ریسک برای سرمایه‌گذاران می‌شود.
  مزایای ETF چیست؟ چرا باید در ETF سرمایه‌گذاری کنیم؟

  چرا باید در ETF سرمایه‌گذاری کنیم؟

  ETF بیت کوین چیست و چگونه عمل می‌کند؟

  ETF بیت کوین صندوق‌هایی هستند که در بورس معامله می‌شوند و ارزش بیت‌کوین را دنبال می‌کند. آن‌ها به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند، بدون این که احتیاج به استفاده از صرافی ارزهای دیجیتال داشته باشند؛ در عین حال اهرمی برای قیمت آن فراهم می‌کنند.

  به سوال ETF چیست تا حدودی پاسخ دادیم؛ حال قصد داریم راجع به چگونگی کارکرد آن توضیح دهیم. (صندوق قابل معامله در بورس) یا ETF یک صندوق سرمایه‌گذاری است که قیمت یک دارایی یا شاخص پایه را دنبال می‌کند. امروزه، ETFها برای چندین دارایی و صنعت، از کالاها گرفته تا ارزها، در دسترس هستند. ETF بیت کوین نیز به همین صورت عمل می‌کند – قیمت یک سهم از صندوق قابل معامله در بورس با قیمت بیت کوین در نوسان است. اگر ارزش بیت کوین افزایش یابد، ETF نیز افزایش می‌یابد و اگر ارزش آن کاهش یابد، ای تی اف نیز همین روند را طی می‌کند. ای تی اف به جای معامله در صرافی ارزهای دیجیتال، در بورس‌هایی مانند NYSE یا TSX معامله می‌کند.

  به عنوان یک نکته مهم، اگر ETF یک دارایی مورد تایید کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا قرار بگیرد، قیمت آن افزایش می‌یابد. در واقع به دلیل افزایش تقاضا، قیمت بیت کوین هم رو به بالا می‌رود؛ به همین دلیل افراد سرمایه‌گذار و شرکت‌های مختلف مدت‌ها به دنبال تایید ای تی اف هستند؛ زیرا می‌دانند با تایید این صندوق سرمایه آن‌ها چندبرابر خواهد شد.

  مزایای  ETF بیت کوین چیست؟

  1. سرمایه‌گذاری راحت در بیت کوین بدون نیاز به یادگیری نحوه عملکرد آن و یا ثبت‌نام در یک صرافی ارز دیجیتال، پذیرفتن خطرات مالکیت مستقیم بیت کوین، می‌تواند نمونه‌ای از مزایای این صندوق باشد. به عنوان مثال، اگر بیت کوین‌ها را در یک کیف پول نگه‌داری کنید و رمز عبور آن کیف پول را فراموش کنید، بیت کوین برای همیشه از دست می‌رود. اما صندوق‌های ای تی اف فرایند سرمایه‌گذاری را ساده‌تر می‌کند و ریسک موجود را کاهش می‌دهد.
  2. داشتن تنوع در این صندوق‌ها از دیگر مزایای آن است. در واقع شما می‌توانید بیش از یک دارایی یا سهام را مدیریت کنید و در ای تی اف جای دهید. به عنوان مثال، یک ای تی اف بیت کوین، سهام اپل، سهام فیس‌بوک و موارد دیگر باشد که به سرمایه‌گذاران فرصت کاهش ریسک و حتی تنوع بخشیدن به سبد خود را می‌دهد. به طور مشابه، با معامله در یک بورس بازار تنظیم شده، ای تی اف بیت‌کوین فرصتی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند تا سبد سهام موجود خود را تنوع ببخشند.
  3. با توجه به این که بیت کوین تنظیم نشده و غیرمتمرکز است، اکثر پناهگاه‌های مالیاتی و صندوق‌های بازنشستگی جهان اجازه خرید بیت کوین را نمی‌دهند و از سوی دیگر، معامله ETF بیت کوین در صرافی‌های سنتی احتمالاً توسط sec تنظیم می‌شود و برای بهره‌وری و مالیاتی واجد شرایط است.
  معایب و مزایای ETF بیت کوین چیست؟

  معایب و مزایای ETF بیت کوین چیست؟

  معایب ETF بیت کوین چیست؟

  1. از معایب ETF بیت کوین می‌توان به هزینه‌های مدیریتی آن اشاره کرد.  ETFها به طور معمول هزینه‌های مدیریتی را برای خدماتی که ارائه می‌دهند دریافت می‌کند؛ بنابراین داشتن مقدار قابل توجهی از سهام در یکی ETF بیت کوین می‌تواند در طول زمان منجر به هزینه‌های مدیریتی بالایی شود.
  2. در حالی که ETFها قیمت یک دارایی اساسی را ردیابی می‌کنند، همچنین می‌توانند دارایی‌های متعددی برای تنوع بخشیدن به پرتفوی داشته باشند. با این حال، این نشان می‌دهد که افزایش ۵۰ درصدی قیمت بیت کوین ممکن است به دلیل سایر دارایی‌های آن به طور دقیق در ارزش صندوق قابل معامله در بورس منعکس نشود؛ بنابراین، در حالی که یک ای تی ‌اف اهرمی برای قیمت بیت‌کوین فراهم می‌کند ممکن است ردیاب، دقیقاً قیمت بیت‌کوین باشد یا نباشد.
  3. بیت کوین را می‌توان با ارزهای دیجیتال دیگر مانند اتریوم، لایت کوین، ریپل و غیره معامله کرد. یک ETF بیت‌کوین، واجد شرایط معامله با سایر ارزهای دیجیتال نیست؛ زیرا یک ارز دیجیتال نیست، بلکه صرفاً یک صندوق سرمایه‌گذاری است که قیمت بیت کوین را ردیابی می‌کند.
  4. عدم مالکیت ETF چیست؟ بیت کوین به عنوان پوششی در برابر واحدهای مرکزی و سهام عمل می‌کند. با مستقل بودن از بانک‌های مرکزی، بیت کوین راهی برای کاهش ریسک‌های مرتبط با سیستم مالی فراهم می‌کند. بیت کوین همچنین با ارائه حریم خصوصی از طریق بلاک چین از کاربران و سرمایه‌گذاران محافظت می‌کند؛ به علاوه در این سیستم، ارزش بیت کوین توسط دولت تنظیم می‌شود و این از معایب آن به شمار می‌رود.

  چرا خود بیت کوین را نخریم؟

  از اصلی‌ترین سوالاتی که ممکن است برایتان به وجود بیاید آن است که چرا به جای خرید خود بیت کوین، نحوه بورسی یا صندوق ETF را با خریداری کنیم. در نگاه اول به نظر می‌رسد که خرید بیت کوین شاید برای یک انسان معمولی معقول‌تر؛ اما برای افرادی که شرکت‌های سرمایه‌گذاری دارند، سهام ای تی اف بهترین گزینه است.

  به طور کلی دلایل متعددی برای این سوال وجود دارد؛ به عنوان دلیل اول، سرمایه‌گذاران مجبور نیستند با رویه‌های امنیتی مرتبط با نگه‌داری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال دست‌وپنجه نرم کنند. علاوه بر این، در این فرایند نیازی به پرداختن به مبادلات ارزهای دیجیتال نیست؛ زیرا سرمایه‌گذاران فقط می‌توانند ETF را از طریق صرافی‌ها و بازارهای سنتی خریداری کنند و بفروشند.

  از دیگر دلایل تمرکز روی ای تی اف بیت کوین به جای خود بیت کوین، می‌توان به این اشاره کرد که ای تی اف یک وسیله سرمایه‌گذاری است و سرمایه‌گذاران می‌توانند سهام ETF را در صورت کاهش قیمت بیت کوین در آینده بفروشند؛ اما این امر در بازار ارزهای دیجیتال ممکن نیست.

  ویژگی تخفیف یا معافیت مالی از علل است که می‌تواند شما را برای خرید این صندوق‌ها قانع سازد. از این رو در اکثر کشورها ETFها شامل تخفیفات مالی هستند و برای افراد سرمایه‌گذار که مقدار زیادی بیت کوین دارند درگیری با سازمان مالیات ممکن است خطرساز باشد و به همین سبب به ETF بیت کوین روی بیاورد.

  همچنین ETF بیت کوین در اکثر نقاط به رسمیت قانونی شناخته می‌شود و از این رو برای کسانی که به دلایل حقوقی نگران هستند، گزینه منطقی است. آن‌ها می‌توانند روی صندوق بورسی سرمایه‌گذاری کنند تا مورد حمایت نهادهای قانون‌گذار قرار گرفته باشند. به عنوان مثال، در آمریکا کمیسیون بورس و اوراق بهادار از سرمایه‌گذاران محافظت می‌کند.

  عده دیگر هم شاید نگران به ارث رسیدن این صندوق بعد از مرگ خود باشند که بر اساس این نهاد امکان به ارث رسیدن وجود دارد و از این بابت یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود.

   

  ETF بیت کوین در واقع صندوق‌هایی هستند که در بورس معامله می‌شوند و ارزش بیت‌کوین را دنبال می‌کند. برای پاسخ به سوال ETF چیست؟ باید گفت که در اکثر مواقع به جای صرافی‌های ارزهای دیجیتال، در مبادلات سنتی بازار معامله می‌شوند. آن‌ها به سرمایه‌ گذاران اجازه می‌دهند در بیت کوین سرمایه گذاری کنند، بدون این که احتیاج به استفاده از صرافی ارزهای دیجیتال داشته باشند؛ در عین حال اهرمی برای قیمت آن فراهم می‌کنند.

  دلایل عدم تایید ETF چیست؟

  دلایل زیادی برای سوال دلایل عدم تایید ETF چیست؟ وجود دارد؛ اما به طور کلی سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا تا به الان ETF ارزهای دیجیتال را تایید نکرده و دلایل مخصوص و متعددی برای رد کردن این مسئله عنوان کرده است که به برخی از آن‌ها در ادامه می‌پردازیم :

  • روشن نبودن و عدم شفافیت در بازار ارزهای دیجیتال
  • ریسک و احتمال عدم نقدینگی
  • قابلیت ویرایش و تغییر در قیمت بیت کوین
  • ورود سرمایه‌گذاران که هویت آن‌ها احراز نشده است
  • امکان کلاهبرداری و پولشویی و غیره

  تا به الان راجع به این که ETF چیست؟ مزایا و معایب آن توضیحاتی را بیان کردیم که شما را در خرید و فروش این صندوق راهنمایی کند.

  به عنوان پاسخ آخر به ETF چیست؟ باید گفت ای تی اف یک ترکیب و دارایی متنوعی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند که جذابیت و ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارد. این صندوق دارای قیمت‌های متفاوت و در حال تغییر است که به صورت روزانه درگیر معامله می‌شوند.

  ETF بیت کوین از این جهت که ریسک خیلی کمی دارد برای سرمایه‌گذاران انتخاب و گزینه مناسبی است تا بدون داشتن اطلاعات تخصصی و سخت در دنیای رمزارزها فعالیت داشته باشند. اما برای قدم برداشتن در این مسیر جدید باید منتظر بود که درباره سرانجام آن، چه تصمیمی گرفته خواهد شد و تأییدیه آن به کجا خواهد رسید.

  پرسش‌های متداول!

  ETF بیت کوین چیست؟

  به صندوق‌هایی از بیت کوین که در بورس مورد معامله قرار می‌گیرد ETF بیت کوین می‌گویند.

  معایب ETF بیت کوین چیست؟

  امکان تبادل ETF بیت کوین با سایر ارزهای دیجیتال وجود ندارد و هزینه‌های مدیریتی آن بالا است.

  5/5 - (4 امتیاز)
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر