علت تفاوت قیمت تتر و دلار چیست؟

تاریخ: 22 آبان 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
علت تفاوت قیمت تتر و دلار

همیشه شنیده‌ایم که تتر معادل یک دلار آمریکاست و در واقع، آن‌ها به‌نوعی به هم پیوند خورده‌اند؛ بااین‌حال، گاهی شاهد تفاوت قیمت تتر و دلار هستیم.

تتر (USDT) به‌عنوان یکی از باارزش‌ترین ارزهای دیجیتال، نقش کلیدی‌ای را در دنیای کریپتو ایفا می‌کند. در مقاله «چرا برخی تتر را باارزش‌ترین ارز دیجیتال می‌دانند؟» دلیل این موضوع را بررسی کرده‌ایم. این ارز، یک استیبل کوین است، یعنی با واحد ارز دلار آمریکا، ارتباط مستقیمی دارد. در واقع، به‌جرئت می‌توان گفت که تتر همواره به عنوان یک دلار آمریکا در نظر گرفته می‌شود؛ بااین‌حال، در برخی مواقع این موضوع صدق نکرده و قیمت تتر بالاتر یا پایین‌تر از یک دلار است؛ چرا گاهی اختلاف قیمتی بین ارز دیجیتال تتر و دلار به وجود می‌آید؟

در این مقاله به بررسی تفاوت قیمت تتر و دلار پرداخته و تأثیرات این تفاوت‌ها بر بازارهای مالی دیجیتال را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

اختلاف قیمت تتر و دلار چقدر است؟

اختلاف قیمت تتر و دلار به‌قدری ناچیز است که همواره آن را معادل یک دلار آمریکا در نظر می‌گیرند. این در حالی است که در اصل این موضوع همیشه موثق نیست. هرازگاهی می‌بینیم که قیمت تتر کمتر یا بیشتر از یک USD است. در حقیقت، قیمت آن در نوسان بوده و به صورت تقریبی معادل یک دلار است و به معنای واقعی کلمه نمی‌توان آن را ۱ دلار آمریکا در نظر گرفت.

مقایسه تتر و دلار

Tether مشتقی است که نشان‌دهنده ۱ دلار آمریکا است. هر تتر توسط ۱ دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود؛ اما نمی‌توان منکر تفاوت قیمت تتر و دلار شد. این تفاوت قیمت بسیار ناچیز است و معمولاً در حد ۰.۰۰۰۰۱ تا ۰.۰۰۰۰۲ دلار است. اکنون سؤال اینجاست که دلیل این اختلاف قیمت چیست؟

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  دلایل تفاوت قیمت تتر و دلار در ایران

  در ایران، اختلاف قیمت تتر و دلار به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. برخی از این دلایل عبارت‌اند از:

  • عرضه و تقاضا
  • نوسانات قیمت ارز ریال
  • سیاست‌های ارزی دولت
  • کارمزد تراکنش در صرافی‌های ارز دیجیتال

  در حال حاضر، اختلاف قیمت تتر و دلار در ایران به طور متوسط حدود ۵ درصد است. جالب است بدانید که در بسیاری از مواقع در کشور ایران، ارزش تتر بیشتر از دلار است. در زیر دلایل این موضوع را شرح می‌دهیم.

  عرضه و تقاضا

  اصلی‌ترین علت تفاوت قیمت تتر و دلار در ایران، عرضه و تقاضا است. اگر تقاضا برای تتر بیشتر از عرضه آن باشد، قیمت تتر افزایش می‌یابد. این امر می‌تواند به دلیل نوسانات قیمت ارز، یا به دلیل افزایش محبوبیت تتر در ایران باشد.

  نوسانات قیمت ارز یکی از عواملی است که می‌تواند بر تقاضا برای تتر تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر قیمت دلار آمریکا افزایش یابد، ممکن است افراد بیشتری به دنبال خرید تتر باشند تا از کاهش ارزش دارایی‌های خود جلوگیری کنند. این امر می‌تواند منجر به افزایش تقاضا برای تتر و در نتیجه افزایش قیمت آن شود.

  افزایش محبوبیت تتر در ایران نیز بر تقاضا برای آن مؤثر است. تتر استیبل کوین بوده و ارزش آن به دلار آمریکا وابسته است. از طرفی، در حال حاضر دسترسی به تتر بسیار آسان‌تر از دلار کاغذی است. بدون مراجعه حضوری به صرافی، می‌توان از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی به صورت آنلاین اقدام به خرید تتر کرد. این امر باعث می‌شود که تتر محبوب‌تر شده و گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری و همچنین برای انجام معاملات ارزی باشد. افزایش محبوبیت تتر در ایران نیز می‌تواند منجر به افزایش تقاضا برای آن و در نتیجه افزایش قیمت آن نسبت به دلار شود.

  نوسانات قیمت ارز ریال

  متأسفانه، هر روز شاهد کاهش ارزش ارز ریال هستیم. نوسانات قیمت ارز ریال بسیار بالا بوده و همین موضوع باعث می‌شود تا اختلاف قیمت ریال با دلار و به‌تبع آن، تفاوت قیمت ریال با تتر دائماً در حال نوسان باشد. در نتیجه، نوسانات قیمت ارز ریال می‌تواند تأثیر مستقیمی بر تقاضا برای تتر داشته باشد.

  سیاست‌های ارزی دولت

  سیاست‌های ارزی دولت ایران نیز می‌تواند بر قیمت تتر تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر دولت محدودیت‌هایی بر واردات ارز اعمال کند، قیمت تتر افزایش می‌یابد.

  دولت ایران در سال‌های اخیر محدودیت‌های زیادی بر واردات ارز اعمال کرده است. از طرفی، مورد تحریم بسیاری از کشورها قرار گرفته است. این محدودیت‌ها باعث شده است که دسترسی به ارز خارجی برای افراد و کسب‌وکارها دشوارتر بوده و منجر به افزایش تقاضا برای تتر به عنوان جایگزین ارز خارجی شود. مسلم است که با افزایش تقاضا برای تتر شاهد افزایش قیمت آن نیز خواهیم بود.

  کارمزد تراکنش در صرافیهای ارز دیجیتال

  علاوه بر مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، هر صرافی برای ارائه خدمات خود به کاربران، کارمزدی را دریافت می‌کند. این کارمزد می‌تواند به صورت درصدی از مبلغ تراکنش یا به صورت مبلغ ثابت باشد.

  اگر صرافی‌ها کارمزد بالایی برای خرید یا فروش تتر دریافت کنند، این امر می‌تواند منجر به افزایش قیمت تتر شود. به عنوان مثال، اگر کارمزد صرافی برای خرید تتر ۱۰ درصد باشد، این امر به معنای آن است که کاربران باید برای خرید آن، ۱۰ درصد بیشتر از قیمت واقعی تتر پرداخت کنند. در نتیجه، اختلاف قیمت تتر و دلار در ایران می‌تواند بیشتر از ۵ درصد باشد.

  بنابراین، برای خرید یا فروش تتر باید صرافی معتبری را انتخاب کنید؛ صرافی ارز دیجیتالی که خواهان کم‌ترین کارمزد برای انجام عملیات باشد. ما در مقاله «بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی چیست؟» کلیه صرافی‌های ایرانی را از هر لحاظ مقایسه کرده‌ایم. شما می‌توانید با مراجعه به این مقاله، صرافی ارز دیجیتالی که کلیه نیازهای شما را برطرف می‌سازد، انتخاب کنید.

  دلایل تفاوت قیمت تتر و دلار بازار جهانی

  برخلاف ایران که در اکثر مواقع قیمت تتر در آن بیشتر از دلار است، در بازار جهانی این موضوع برعکس است. اغلب قیمت تتر نسبت به دلار در جهان، کمتر بوده و حدود ۰.۰۰۰۰۱ تا ۰.۰۰۰۰۲ دلار اختلاف قیمت دارند. البته که در برخی مواقع به‌خاطر نوسان دلار آمریکا یا تقاضای بیشتر به تتر، امکان افزایش ارزش تتر وجود دارد. بااین‌حال، دو عامل عمده‌ای که معمولاً باعث ایجاد تفاوت قیمت تتر و دلار در بازار جهانی می‌شوند، به شرح زیر است:

  اختلاف قیمت دلار و تتر

  هزینههای شبکه

  هزینه‌های شبکه‌های بلاک چینی که تتر بر روی آن‌ها اجرا می‌شود، می‌تواند بر قیمت تتر تأثیر بگذارد. اگر این هزینه‌ها افزایش یابد، قیمت تتر نیز افزایش می‌یابد.

  هزینه‌های شبکه به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله میزان ترافیک شبکه، پیچیدگی تراکنش و نوع ارز دیجیتالی که در تراکنش استفاده می‌شود. هزینه‌های شبکه معمولاً به صورت گس فی بیان می‌شوند.

  در حال حاضر، هزینه‌های شبکه‌های بلاک چینی که تتر بر روی آنها اجرا می‌شود، در حال افزایش است. این امر به دلیل افزایش ترافیک شبکه‌ها و همچنین افزایش پیچیدگی تراکنش‌هاست. افزایش هزینه‌های شبکه می‌تواند منجر به افزایش قیمت تتر شود.

  ریسک بازار

  اگر بازار ارز متلاطم باشد، ممکن است صرافی‌ها برای پوشش ریسک خود، قیمت تتر را بالاتر ببرند. از طرفی، احتمال سقوط ارز دیجیتال تتر به هر دلیلی ممکن است. احتمال بسیار کمی وجود دارد که به هر دلیلی شبکه تتر به‌کلی از بین برود و باعث ازدست‌دادن دارایی‌ها توسط کاربران نیز شود. گاهی همین موضوع سبب کاهش قیمت تتر و افت آن به زیر ۱ دلار آمریکا می‌شود.

  گفتار پایانی

  تتر رمزارزی معروف در دنیای کریپتو به‌خاطر ارتباطی که با دلار آمریکا دارد، حدوداً یک دلار در نظر گرفته می‌شود؛ چرا می‌گوییم حدوداً؟ چون گاهی قیمت کمتر یا بیشتر از یک دلار آمریکا می‌شود. دلایل این موضوع در این مقاله مطرح شد که عمده‌ترین آن‌ها، میزان عرضه و تقاضا، نوسانات قیمت، هزینه‌های شبکه و غیره است.

  در ایران دلایل دیگری نیز برای اختلاف قیمت تتر و دلار وجود دارد که مفصل به آن پرداختیم. بسیاری از افراد در جهان به‌جای خرید دلار، تتر می‌خرند؛ چرا که خرید آن آسان بوده و به‌راحتی می‌توان آن را فروخت. این موضوع در ایران که محدودیتی در دسترسی به ارزهای دلار وجود دارد، بسیار حائز اهمیت است و باعث ایجاد تفاوت قیمت تتر و دلار می‌شود.

  آیا دلایل دیگری را می‌شناسید که بر قیمت تتر و دلار مؤثر باشند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  چکیده‌ای از وایت پیپر بونک (BONK)؛ انقلابی جدید در حوزه میم کوین‌ها

  ر تب‌وتاب میم کوین‌ها، ارز دیجیتال بونک در سال 2022 ظهور کرد ...

  بخشی از وایت پیپر ریپل (XRP)؛ پروتکلی منحصربه‌فرد درحوزه بلاک چین

  در حوزه بلاک چین یا کامپیوتر، الگوریتم‌های اجماع مختلفی برای ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر