هفت مشکلی که متاورس را تهدید می‌کند!

توسط آکادمی بیت‌پین
|
7 آبان 1401
|
زمان مطالعه:  7 دقیقه
هفت مشکلی که متاورس را تهدید می‌کند

متاورس فناوری‌ بزرگ ارز دیجیتال است که امروزه محبوبیت زیادی در سراسر جهان به دست آورده است. این فناوری علاوه بر مزیت‌های خود، مشکلاتی به همراه دارد و خطرات احتمالی که متاورس را تهدید می‌کند؛ به بیانی دیگر جنبه تاریک‌تری روی نیمی از متاورس سایه انداخته است.

سرمایه‌گذاران باید به برخی از چالش‌هایی که این فناوری باورنکردنی به همراه خواهد داشت، توجه کنند تا بتوانند خطرات احتمالی را کاهش دهند.

هدف این مقاله، مشخص‌کردن و شفاف‌سازی هفت مشکلی است که متاورس را تهدید می‌کند، اما بهتر است قبل از آن، به مفهوم دقیق متاورس بپردازیم.

متاورس چیست؟

متاورس مجموعه‌ای از هر دنیای مجازی است که با کمک‌گرفتن از فناوری بلاک چین ساخته شده است. شرکت‌های رسانه‌ای، ناشران موسیقی، برندهای پوشاک ورزشی و پلتفرم‌های تجزیه و تحلیل ارزهای دیجیتال، همگی در متاورس حضور دارند؛ به بیان دیگر می‌توان گفت متاورس، دنیای بسیار بزرگی است که برای همه‌چیز و همه‌کس، جا و خانه دارد.

چیزی که سبب تمایز متاورس از پلتفرم‌های اجتماعی آنلاین دیگر مانند Second Life و Minecraft می‌شود، فضای بین تمرکز و تمرکززدایی است که فناوری متاورس درون خود جای داده است. متاورس به کاربران امکان این را می‌دهد تا از یک هویت واحد و مشخص برای سفر در سراسر شبکه استفاده کرده و از طریق این فناوری، به‌سوی رشد در مناظر مجازی حرکت کنند.

حتما بخوانید:  کسب درآمد با بازی‌های متاورس رایگان 

تکرارهای قبلی فضاهای دیجیتال توسط یک شرکت واحد از طریق سرورهای موجود کنترل می‌شد؛ یعنی هر بار که کاربران فناوری آن‌ها را ترک کرده و به پلتفرم دیگری مراجعه می‌کردند، باید با هویت جدیدی به‌طور مجدد احراز هویت می‌کردند.

فناوری متاورس این مشکل را حل کرده و به کاربران اجازه می‌دهد از هویتی واحد و مشخص، برای سفر در سراسر پلتفرم و از طریق شبکه رو به رشد مناظر مجازی بهره ببرند. این یعنی وقتی به شهرها و کشورهای جدید سفر می‌کنند و هر بار به مقصد جدیدی می‌رسند، نیازی به پاسپورت و هویت جدید ندارند.

Newslatter Vector

دریافت مطالب اختصاصی در خبرنامه بیت پین

  Newslatter avatar شما هم به جمع ۲۴۰۰۰ نفری خبرنامه ما بپیوندید.

  هفت مشکلی که سبب تهدید متاورس می‌شوند

  • مسائل مربوط به حریم خصوصی کاربران

  متاورس نسخه بعدی اینترنت است و ما از فناوری‌هایی مانند واقعیت افزوده و مجازی برای غوطه‌ور شدن در دنیای دیجیتال استفاده می‌کنیم. به‌دلیل گسترده‌بودن دیجیتالی‌شدن اغلب موارد، چالش‌های حریم خصوصی نیز به وجود خواهند آمد.

  در حال حاضر هنگام مرور وب، نگرانی‌هایی درباره حفظ حریم خصوصی خود داریم. فناوری‌ای که در حال حاضر رفتار ما را به‌صورت آنلاین ردیابی می‌کند، در متاورس نیز وجود خواهد داشت و ردیابی احتمالاً تهاجمی‌تر و شدیدتر خواهد شد؛ برای مثال هدست‌های واقعیت مجازی VR شامل فناوری ردیابی چشم هستند؛ یعنی دقیقاً از تجربه همه‌جانبه کاربران و اینکه به کجا و برای چه مدت نگاه می‌کنند، آگاه هستند.

  درواقع این رؤیای یک بازاریاب است، اما برای هرکسی که نگران حریم خصوصی خود است، نگرانی اساسی به وجود می‌آورد. همچنین شرکت‌ها می‌توانند تمامی واکنش‌های فیزیکی را تحت نظر داشته باشند؛ چراکه کاربران به دستگاه‌های پوشیدنی و لمسی متصل می‌شوند که احساسات و واکنش‌های فیزیکی آن‌ها را اندازه‌گیری می‌کنند و به شرکت‌ها گزارش می‌دهند. حجم عظیمی از داده‌ها می‌تواند توسط شرکت‌ها برای بازاریابی یا اهداف نامعلوم دیگر، جمع‌آوری و استفاده شود.

  • محافظت از کودکان و نوجوانان

  به‌عنوان والدین، پیگیری کارهایی که بچه‌ها آنلاین انجام می‌دهند، بسیار دشوار است و این چالش با متاورس ادامه پیدا می‌کند. این مسئله که بچه‌ها در متاورس چه می‌کنند، مبحثی چالش‌برانگیزتر نیز خواهد بود؛ چراکه ما نمی‌توانیم دنیایی را که آن‌ها به آن نگاه می‌کنند، در هدست واقعیت مجازی خود ببینیم و هیچ فرایندی وجود ندارد که بر صفحه‌نمایش آن‌ها با استفاده از تبلت یا تلفن نظارت کند و به والدین اطلاع دهد.

  • نگرانی‌های روان‌شناختی

  خماری یک پدیده شناخته شده است. کاربران نیز می‌توانند غم و اندوه پس از VR را تجربه کنند. وقتی دنیای شگفت‌انگیزی را تجربه کرده‌ایم و مجبوریم به دنیای واقعی بازگردیم که ممکن است اغلب چیزها به کام ما نباشد، می‌تواند ما را افسرده و غمگین کند.

  هرچه تجربه‌های غوطه‌ورکننده ما باورنکردنی‌تر شوند، افراد بیشتری با این مشکل دست و پنجه نرم خواهند کرد. اعتیاد به اینترنت یا بازی در عصر حاضر یک مشکل اساسی و بزرگ برای کودکان و همچنین بزرگ‌سالان است. گرفتارشدن و گذراندن تمام وقت خود در متاورس می‌تواند مشکل بزرگ‌تری در آینده افراد و همچنین جامعه و در پایان دنیا به وجود آورد.

  •  دسترسی به نابرابری

  برای استفاده از واقعیت افزوده، به جدیدترین فناوری گوشی‌های هوشمند و گوشی‌های هوشمند نیاز است و تجربه‌های VR، محتاج وجود هدست‌هایی با فناوری بالا، گران‌قیمت و با اتصال قوی و مطمئن هستند.
  چگونه می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم همه افراد در جهان به متاورس دسترسی برابر دارند و نه‌تنها افرادی که بیشترین پول را دارند و در کشورهای پیشرفته زندگی می‌کنند؟ به بیانی دیگر آیا با این هدف ارائه شده که در دسترس تمامی قشرها قرار بگیرد؟
  با توجه به اهمیت بیشتر و افزایش این تجربیات غوطه‌ور، باید برنامه‌هایی برای افزایش دسترسی به متاورس ارائه داده شود.

  • قوانین در فناوری متاورس

  هفت مشکلی که متاورس را تهدید می‌کند

  شاید از خودتان بپرسید آیا عمل مجازی می‌تواند جرم باشد؟ متاورس چالش‌های نظارتی را به همراه دارد و مناطق خاکستری جدیدی را در بسیاری از قوانین معرفی خواهد کرد؛ برای مثال اگر شما در واقعیت مجازی هستید، لباس لمسی به تن دارید و شخصی در دنیای مجازی بدون اجازه شما را لمس می‌کند، این چه تفاوتی با یک حمله در دنیای واقعی دارد؟ ما باید با این چالش‌های نظارتی با پیشرفت فناوری، با حقوق و قوانین پلتفرم آشنا شویم تا بتوانیم از قوانین موجود، پیروی کنیم.

  • حساسیتزدایی

  بسیاری از کاربران به‌دلیل بازی‌های خشونت‌آمیزی که در VR انجام می‌دهند، ممکن است ذهنشان این الگوی خشونت‌آمیز را تقلید کرده و فرد را وادار به تکرار آن در دنیای واقعی کند. متاورس جایی است که می‌توانید کاری را که انجام می‌دهید، لمس و احساس کنید. این تجربیات غوطه‌ور بسیار واقعی خواهد بود و می‌تواند به حساسیت‌زدایی افراد به رفتارهای خود منجر شود.
  در یک بازی، اگر با اسلحه به سمت شخصی شلیک کرده یا آن شخص را خفه کنید، همان طور که گفته شد، امکان و خطر این مسئله وجود دارد که کاربران به‌دلیل حساسیت‌زدایی از واقعیت مجازی، این رفتار را در دنیای واقعی تکرار کنند.

  • هک هویت کاربران

  در دنیای مجازی، کاربران از آواتارها استفاده می‌کنند و امکان اینکه آواتارهای آن‌ها هک شود وجود دارد. به این وسیله آواتارها را هک کرده و هویت آنلاین کاربران را به سرقت ببرند. اگر این اتفاق رخ دهد، هکر می‌تواند ادعا کند که کاربر است و قابلیت این را دارد که در دنیای مجازی و واقعی نیز، زندگی کاربر را به ویرانه تبدیل کند.
  ما باید روی امنیت در متاورس تمرکز کنیم و راه‌هایی برای تأیید هویت و جلوگیری از جعل‌های عمیق بیابیم تا جرائم سایبری مرتبط با واقعیت مجازی را کاهش دهیم.

  مزایای متاورس چیست؟

  با روند رو به رشد دورکاری در جهان، افراد بیشتری برای معاشرت و تعامل آنلاین به فضاهای مجازی و شیوه‌های ارتباط دیجیتالی مانند ویدئو و کنفرانس اینترنتی، متکی و علاقه‌مند هستند.
  متاورس برای ارتقای تجربه دیجیتال موجود خود به سطح بعدی، طیف وسیعی از قابلیت‌های دنیای واقعی را برای کاربران در دنیای سه‌بعدی ارائه می‌دهد. در ادامه، برخی مزایای کلیدی متاورس بیان شده است.

  • پرداختن به چالش‌های کار از راه دور

  متاورس این قابلیت را دارد که تمام چالش‌های موجود در کار از راه دور را برطرف کند. این فناوری یک محیط مجازی برای مدیران فراهم می‌کند که در آن می‌توانند با کارمندان و درواقع آواتارهای آن‌ها ملاقات کرده و به‌کمک این فناوری با آن‌ها ارتباط برقرار کنند یا زبان بدن آن‌ها را بخوانند؛ به‌گونه‌ای که تعامل حضوری را حفظ کنند و دورکاری را به نحو احسن انجام دهند.
  علاوه بر این، کارفرما می‌تواند مشکلاتی مانند سرقت زمان در محل کار را با پیگیری تیم در داخل یک دفتر مجازی حل کند.

   ابزاری خارق‌العاده برای متخصصان مراقبت‌های بهداشتی

  متاورس فناوری مفیدی برای متخصصان مراقبت‌های بهداشتی و کادر پزشکی است که در زمان‌های گذشته به‌دلیل محدودیت‌های جغرافیایی و دسترسی‌نداشتن به تکنولوژی عصر حاضر، قادر به ملاقات بیماران نبودند.

  حتما بخوانید: چگونه متاورس سلامت را متحول کرده است؟

  فناوری متاورس توانسته این امکان را به آن‌ها بدهد تا بدون توجه به مرزهای جغرافیایی بتوانند با بیمار تعامل داشته و بینش روشنی به وضعیت سلامتی او داشته باشند.

  هیجانانگیزتر کردن بازی‌های آنلاین

  امروزه بیشتر بازی‌های متاورس با یک مدل اقتصادی یکپارچه غیرمتمرکز، برای پشتیبانی از بازی‌هایی با عنوان کسب درآمد به کار می‌روند.
  چنین بازی‌هایی به کاربران امکان خرید، فروش و تجارت دارایی‌های درون بازی را در قالب NFT ارائه می‌کنند. علاوه‌بر این موضوع، فراموش نکنید که ایده آواتارها در فضای مجازی گسترده برای بازیکنان فریبنده است.

   ارائه تجربه تورهای سفر مجازی به کاربران

  سفر ماجراجویی است، اما همه انسان‌ها به دلایل مختلف به مقصد سفر مدنظر خود دسترسی ندارند. اینجاست که متاورس وارد بازی می‌شود و به افراد این اجازه را می‌دهد تا به‌صورت مجازی از مکان‌هایی بازدید کنند که نمی‌توانند از نظر فیزیکی در آنجا حضور پیدا کنند.

  با استفاده از قدرت ترکیبی Metaverse و VR، دنیای مجازی پیشرفته‌ای در حال توسعه است که تجربه اول شخص را به مردم جهان ارائه می‌دهد.

   کسب درآمد از متاورس

  بسیاری از مردم به متاورس علاقه نشان می‌دهند. برخی از علاقه‌مندان به توسعه به‌دنبال استفاده از اکوسیستم برای ایجاد پروژه‌های خاص تجاری خود و برخی دیگر به‌دنبال فرصت‌هایی برای ایجاد درآمد هستند. خوشبختانه متاورس پتانسیل پاسخ‌گویی به خواسته‌های هر دو گروه را دارد.

  با توجه به ماهیت متن‌باز Metaverse، هر فردی می‌تواند یک پروژه مرتبط در بالای اکوسیستم بسازد؛ به این ترتیب مردم می‌توانند به‌عنوان کاربران معمولی به اکوسیستم بپیوندند و برای کسب درآمد NFT ایجاد کرده و آن را معامله کنند.

  گفتار پایانی!

  وعده‌ها و امکانات متاورس بسیار زیاد است و بیشتر شرکت‌هایی که در حال توسعه برنامه‌ها، محصولات و خدمات هستند تا به توسعه و پیشرفت متاورس کمک کنند، به کاربران در دنیای دیجیتالی، خدمت شایانی می‌کنند؛ با وجود اینکه متاورس یکی از برترین فناوری‌های سال‌های اخیر است و مزایای گسترده‌ای نیز دارد، دارای مشکلات و خطراتی است که این فناوری، یعنی متاورس را تهدید می‌کند. کاربران می‌توانند با کسب دانش در این زمینه، یعنی متاورس و خطرات احتمالی که کاربران را تهدید می‌کنند، احتمالات را تا حد ممکن کاهش دهند و موقع برخورد به یکی از آن‌ها بتوانند بهترین عملکرد را ارائه دهند.

  سوالات متداول

  • مهم‌ترین مشکلات متاورس چیست؟

  مهم‌ترین مشکلاتی که متاورس می‌تواند برای برای کاربران ایجاد کند احتمال هک شدن کاربر و دسترسی دیگران به حریم خصوصی آن‌ها است. همچنین مشکلاتی که برای کودکان و نوجوانان از نظر روان‌شناختی به‌وجود می‌آید یکی دیگر از مسکلات مهم متاورس است.

  • مزایای متاورس چیست؟

  یکی از بهترین مزایایی که می‌توان برای متاورس نام برد امکان کسب درآمد آن است. شما با کمک متاورس بدون محدودیت نسبت به زمان و موقعیت جغرافیایی خود می‌توانید به راحتی درآمد کسب کنید.

  4.5/5 - (17 امتیاز)
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها 4 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. حسین
   حسین | 26 بهمن 1401

   چطور این اموزش ببینم

  2. Morteza
   Morteza | 26 بهمن 1401

   متاورس چقدر زمان لازم داره تا به اون اهداف لازم برسه و یجورایی اکثریت افراد بتونن به این قابلیت های شگفت انگیز دسترسی پیدا کنند؟

  3. ⭐⭐⭐⭐
   ⭐⭐⭐⭐ | 13 آبان 1401

   خیلی خوبه ولی باید یادبگیرم سپاس

   • متینه ممتاز
    متینه ممتاز | 14 آبان 1401

    سلام کاربر عزیز
    ممنون از همراهی شما در بیت پین.
    بله. حوزه متاورس و ارزهای دیجیتال نیازمند یادگیری و صرف زمان است.
    به امید معاملات پرسود شما در بیت پین.