پرداخت با ارزهای دیجیتال چه مزایا و معایبی دارد؟

تاریخ انتشار: 13 دی 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 28 تیر 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
مزایا و معایب پرداخت با ارزهای دیجیتال

در نوشتارهای قبل در مورد درگاه پرداخت‌های ارز دیجیتال صحبت کردیم در درگاه‌های پرداخت ارز دیجتال، رمزارزها هستند که معامله و منتقل می‌شوند. اما این روش و به صورت کلی پرداخت با ارزهای دیجتال مزایا و معایبی به همراه دارد که در این مقاله از آکادمی بیت‌پین به آن می‌پردازیم.

با توجه به اینکه در سال‌های آینده ارزهای دیجیتال بخشی از زندگی روزمره هر کدام از ما می‌شود، لازم است که از مزایا و معایب پرداخت با ارزهای دیجتال مطلع باشیم. پس اگر شما هم مشتاق هستید با مزایا و معایب پرداخت با ارزهای دیجیتال آشنا شوید با ما همراه باشید.

کریپتوکارنسی یا ارزهای دیجیتال چیست؟

قبل از آنکه با مزایا و معایب پرداخت با ارزهای دیجتال آشنا شویم، خوب است بدانیم ارز دیجیتال چیست.

ارز دیجیتال که در ایران به آن رمزارز نیز گفته می‌شود، نوعی ارز قابل معامله است؛ که توسط هیچ حکومتی اداره نمی‌شود. در واقع ارزهای دیجیتال امنیت بسیار بالایی دارند اما تحت نظر هیچ حکومت و حاکمیتی نیستد. تمام رمزارزها در بلاک چین نگه داری می‌شوند و این توزیع شدگی بلاک چین یکی از ویژگی‌های مهم برای امنیت ارزهای دیجتال است. در ارزهای دیجیتال هر تراکنشی که انجام می‌شود غیر قابل بازگشت است.

یکی از موارد مهم استفاده از ارزهای دیچیتال سرمایه‌گذاری در آن است. حتما شنیده‌اید بسیاری پیشنهاد می‌کنند برای سرمایه‌گذاری بیت کوین یا اتریوم خرید کنید. اما به جز سرمایه‌گذاری شما می‌توانید از ارزهای دیجیتال برای خرید کالا‌ها و موارد مورد نیاز و خدمات خاص استفاده کنید. اما خرید و پرداخت با رمزارز معایب و مزایایی به همراه دارد.

مزایای پرداخت با ارزهای دیجیتال

 • کارمزد پایین

به صورت کلی پروسه پرداخت با ارزهای دیجتیال کارمزد پایین‌تری نسبت به پرداخت پول فیات دارد. به عنوان مثال، بپی‌پل (PayPal) ۴ درصد از تراکنش را به عنوان کارمزد دریافت می‌کند. اما در پرداخت با ارزهای دیجیتال برخلاف تراکنش‌های سنتی یا تراکنش‌های پیشین، لزوماً ما مجبور به پرداخت کارمزد نیستیم و می‌توان از بسیاری از کارمزدهای غیر ضروری جلوگیری کرد.

به صورت معمول در پرداخت‌های با ارز دیجیتال 1 درصد به عنوان کارمزد شبکه دریافت می‌شود، که این از کمیسیون دریافتی در پرداخت‌های سنتی بسیار پایین‌تر است.

 • بدون محدودیت

در حال حاضر یکی از موانع بازرگانان برای تجارت، پرداخت و دریافت پول است. به خصوص در کشورهایی که معاملات بین اللملی رسمی وجود ندارد و بانک‌های بین اللملی در آن کشور شعبه ندارند این مشکل صد چندان خود را نمایان می‌کند. اما خوشبختانه در ارزهای دیجیتال هیچ محدودیتی وجود ندارد و این ویژگی یکی از مهم‌ترین مزایای پرداخت با ارز دیجیتال است. با ارزهای دیجیتال می‌توانید از سراسر دنیا مشتری جذب کنید و با آنها معامله انجام دهید جذب مشتریان جدید یک مزیت عالی برای کار با ارزهای دیجیتال است.

 • تجربه کاربری بهتر

دسترسی به پرداخت آنلاین برای تمام کسب و‌کارها راحتی بالایی ایجاد کرده است. با پرداخت آنلاین ارتباط بین کسب وکار و مشتری بسیار آسان شده است. اما فرض کنید مشتری شما در کشور اروپایی زندگی می‌کند و شما می‌خواهید کالا یا خدمت خاصی به آن شخص بفروشید، به صورت سنتی هیچ روشی برای دسترسی و ارائه درگاه پرداخت آنلاین از طریق پول‌‎های فیات وجود ندارد.

این روش توسط ارزهای دیجیتال بسیار آسان انجام می‌شود و به صورت برعکس اگر شما بخواهید کالایی را از آمریکا و یا کانادا خرید کنید اگر درگاه پرداخت ارز دیجیتال وجود داشته باشد، دیگر نیازی به تبدیل ریال به دلار یا ارزهای فیات دیگر ندارید و به راحتی می توانید کالا و یا خدمت مورد نیاز خود را خرید کنید.

مزایای پرداخت از طریق ارز دیجیتال چیست؟

از طرفی دیگر در حال حاضر، به خصوص بعد از همه‌گیری کرونا دورکاری به‌صورت فرهنگی پذیرفته شده بین سازمان‌ها جا باز کرد و حتی بسیاری از شرکت‌ها خود را محدود به کشوری که در آن هستند نمی‌کنند و پرسنل خود را از کشورهای مختلف انتخاب می‌کنند. همچنین بعضی از پروژه‌ها را به افرادی که به صورت فریلنسر در کشوری دیگر کار می‌کنند می‌سپارند. با توجه به مزیت ارزهای دیجیتال به نظر می‌رسد، بهترین راه برای پرداخت حقوق بین کشورها، پرداخت از طریق ارز دیجیتال باشد.

معمولاً درگاه‌های پرداخت ارز دیجیتال خدمات خاصی نیز به مشتریان خود ارائه می‌دهند و این باعث انعطاف‌پذیری بیشتر آن درگاه پرداخت و همچنین تجربه بهتری برای مشتری‌ها خواهد بود.

 • امنیت در پرداخت

سیستم کیف پول‌های ارز های دیجیتال و به صورت کلی بلاک چین این امکان را برای تمامی کاربران خود مهیا کردند که با امنیت معاملات خود را انجام دهند. در بلاک چین اطلاعات افراد به صورت توزیع شده وجود دارد که این امر احتمال سرقت اطلاعات را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

 • سرعت در پرداخت

از دیگر مزایای پرداخت با ارز دیجیتال می‌توان به سرعت تراکنش‌ها در این روش اشاره کرد. به دلیل سرعت بالایی که فناوری بلاک چین دارد، پرداخت از طریق ارزهای دیجیتال بسیار سریعتر از سایر انواع پرداخت‌ها است. اگر می‌خواهید تراکنش‌های خود را با سرعت بالا یعنی در حد چند ثانیه و با کارمزد پایین انجام دهید پرداخت از طریق ارز دیجیتال اولین انتخاب شما خواهد بود.

معایب پرداخت با ارز دیجیتال

 • ریسک بالا

بسیاری از ارزهای دیجیتال ناپایدار هستند و تحت تاثیر نوسانات اقصاد قرار می‌گیرند به همین دلیل ممکن است، سرمایه‌گذاری و یا داشتن درگاه پرداخت ارز دیجیتال برای کسب و کارهای کوچک و یا افرادی که نمی‌‌توانند تحلیل درستی از وضعیت ارزهای دیجیتال داشته باشند مناسب نباشد. زیرا در این کسب‌وکارها دارایی اشخاص بر حسب ارز دیجیتال است و در صورتی که نوسانات خاصی در سیستم اقتصادی دنیا به وجود بیاید، این ارز نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. بنابراین، بالا بودن ریسک ارزهای دیجیتال یکی از معایب پرداخت با ارزهای دیجیتال است.

 • مالیات

اگر بخواهیم در مورد مزایا و معایب پرداخت با ارزهای دیجیتال صحبت کنیم یکی از موارد مهمی که حتماً باید آن را مد نظر قرار داد نکات قانونی است.

در صورت تایید حکومت‌ها برای استفاده از درگاه‌های پرداخت با ارز دیجیتال در صورتی که حتی اگر شما ارز دیجیتال خود را نیز از دست بدهید و یا ارزش آن کم شود، مشمول مالیات قرار خواهید گرفت و این یکی از معایب پرداخت با ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید.

 • عدم پذیرش عمومی

با وجود اینکه بسیاری از بازرگانان ارزهای دیجیتال را برای پرداخت معاملات خود استفاده می‌کنند، اما همچنان نمی‌توان از عمومیت پرداخت با ارزهای دیجیتال نام برد. همچنین بسیاری از افراد نمی‌توانند به پرداخت با ارزهای دیجیتال اعتماد کند که در حال حاضر شاید این مورد بزرگترین عیب پرداخت از طریق ارزهای دیجیتال باشد.

مزایا و معایب استفاده از درگاه‌های پرداخت ارز دیجیتال

از جمله مزایای استفاده از درگاه‌های پرداخت ارز دیجیتال می‌توان به تسویه تراکنش‌ها بصورت آنی و هزینه پایین تراکنش‌ها اشاره کرد. علاوه بر این در این فرآیند تنها یک واسطه یعنی پردازشگر پرداخت ارز دیجیتال دخیل است و همین موضوع باعث افزایش تجربه کاربری در استفاده از درگاه‌های پرداخت ارز دیجیتال می‌شود.

حتما بخوانید: کاربرد بلاک چین در بانکداری و امور مالی
همچنین به لطف شبکه‌های بلاکچین که نحوه کارشان کاملا شفاف است کسب‌وکارها از کلاهبرداری‌های ناشی از استرداد وجه در امان می‌مانند. این درگاه‌های پرداخت با پشتیبانی از چندین ارز دیجیتال، ریسک نوسانات بازار را نیز برای کسب‌وکارها کاهش می‌دهند.

در بعد معایب درگاه‌های پرداخت ارز دیجیتال می‌توان به این موضوع اشاره کرد که درگاه‌های پرداخت ارز دیجیتال واسطه‌هایی بین کسب‌وکارها و مشتریان هستند و بنابراین پرداخت‌ها بصورت کاملا غیرمتمرکز صورت نمی‌گیرد و چنانچه درگاه پرداخت ارز دیجیتال هک شود، کسب‌وکارها نیز وجوه خود را از دست می‌دهند.

یا اگر کسب‌وکاری بصورت 24 ساعته در هفت روز هفته مشغول به فعالیت و ارائه خدمات به مشتریان خود است پرداخت وجوه برای آن‌ها به تاخیر می‌افتد تا زمانیکه مشکل بوجود آمده در درگاه‌های پرداخت ارز دیجیتال رفع شود.

همچنین هزینه‌های درگاه‌های پرداخت ارز دیجیتال نسبت به استفاده مستقیم از سرویس‌های پرداخت بلاکچین بیشتر است؛ زیرا درگاه‌های پرداخت ارز دیجیتال به عنوان واسط عمل می‌کنند و هزینه‌های آن‌ها به کارمزد تراکنش‌های انجام شده در شبکه بلاکچین افزوده می‌شود.

نکته دیگر اینکه در بحث استفاده از درگاه‌های پرداخت ارز دیجیتال داشتن اعتماد به توانایی درگاه پرداخت جزو مهم‌ترین موضوعات است؛ اینکه پردازشگر پرداخت بتواند خدمات با کیفیت بالا، قابل اعتماد و امنی را برای جلوگیری از حملات سایبری ارائه دهد.

گفتار پایانی

مهم‌ترین دلیل برای استفاده از ارزهای دیجیتال امنیت بالای آن است. پرداخت از طریق ارزهای دیجیتال سریع، آسان و در عین حال بسیار محفوظ است؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم پرداخت از طریق ارز های دیجیتال را به عنوان روشی برای انجام تراکنش‌های خود در نظر بگیرید.

در صورتی که برای خرید و یا فروش کالا یا خدمت خاصی از ارزهای دیجیتال استفاده کرده اید و یا فریلنسر هستید و از ارزهای دیجیتال برای دریافت حقوق بهره گرفته‌اید، خوشحال می‌شویم تجربیات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

 • مزایای پرداخت از طریق ارز دیجیتال چیست؟

در این روش هیچ نیازی به استفاده از حساب‌های بانکی و اعتباری نیست و همه افراد با توجه به شغل و نیاز خود می‌توانند از این مزیت بهره ببرند.

 • آیا حتما نیاز است ارزدیجیتال را به عنوان روشی برای پرداخت بپذیریم؟

با پذیرش پرداخت با رمزارزها، می‌توانید هزینه‌های تراکنش‌های را کاهش دهید، بازار خود را گسترش داده و به اولویت‌های مصرف‌کنندگان پاسخ دهید.

تیم محتوا بیت‌پین

تیم محتوا بیت‌پین

تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

آزمون تورینگ کریپتویی؛ اندازه‌گیری قابلیت استفاده روزمره از رمزارزها

این مقاله به بررسی مفهوم آزمون تورینگ کریپتویی می‌پردازیم و ...

بررسی هاوینگ بیت کوین از نظر ریاضیات: نگاهی به معادلات و فرمول‌ها

یکی از اجزای اصلی طراحی بیت کوین، رویدادهای هاوینگ آن است که ...

یونی سواپ نسخه چهار (Uniswap V4) چیست؟ چه مزایایی ارائه می‌دهد؟

یونی‌سواپ نسخه چهار (Uniswap V4) جدیدترین نسخه از پروتکل DEX ...

دیدگاه‌ها 4 دیدگاه
در پاسخ به دیدگاه کاربر
 1. یوسف غریبی
  یوسف غریبی | 15 مهر 1402

  اگر میشه در بانک امارات متحده عربی در دبی کل داری من را به بانک دبی واریز کرد وکارت وشمارحصاب را به ایمیل من فرستاده شود

  • متینه ممتاز
   متینه ممتاز | 16 مهر 1402

   سلام دوست عزیز
   برای انتقال دارایی از بیت پین به سایر حساب‌هایی که دارین، باید خودتون اقدام کنید و پشتیبانی بیت پین اجازه این کار رو نداره.
   موفق باشید.

 2. امیرحسین محمدی
  امیرحسین محمدی | 19 دی 1401

  با سلام خدمت شما دوستان عزیز امیدوارم که تنتون همیشه سالم و جیبتون پر از پول اگه امکانش هست کارمزدهارو کم کنید خیلیه ممنون میشم پیگیری کنید

  • کارشناس محتوا
   کارشناس محتوا | 19 دی 1401

   سلام امیر حسین عزیز
   حدس می‌زنیم شما از خرید آسان معاملات خودتون رو انجام میدیدید.
   پیشنهاد می‌کینم برای معاملات گزینه پلتفرم را انتخاب کنید