در پانزدهمین سالگرد انتشار بیت کوین: حضور وال استریت در بازار ارزهای دیجیتال، پررنگ‌تر از همیشه است

تاریخ انتشار: 9 آبان 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 8 آذر 1402
زمان مطالعه:  3 دقیقه
در پانزدهمین سالگرد انتشار بیت کوین: حضور وال استریت در بازار ارزهای دیجیتال، پررنگ‌تر از همیشه است

اگر اتفاقات آن زمان را به خاطر می‌آورید، نیازی نیست که دوباره برای شما بازگو شود، اما برای کسانی که خاطره‌ای از آن دوران ندارند: اواخر اکتبر 2008، روزهای فوق‌العاده زشتی از نظر پول، بازار و امور مالی بود.

شرکت‌های بزرگ، معروف‌ترین آنها Lehman Brothers، به تازگی سقوط کرده بودند یا به کمک‌های مالی نیاز داشتند. بسیاری دیگر در حال تلاش برای بقا بودند و بازار سهام نوسانات زیادی داشت. در این بین، دولت‌ها و بانک‌های مرکزی نیز در تلاش بودند تا این فاجعه را مهار کنند. در کل همه چیز در وضعیتی آشفته بود و همه نگران بودند.

31 اکتبر 2008، زمانی است که وایت پیپر بیت کوین منتشر شد – اکنون 15 سال از آن روز می‌گذرد. با توجه به اینکه بسیاری از فعالین بازار درگیر بخران های امور مالی سنتی بودند، بسیاری متوجه نشدند که انقلاب ارزهای دیجیتال آغاز شده است. به نظر می‌رسید که سیستم مالی سنتی در حال سوختن بود – اما همه مشغول چیز دیگری بودند.

مقاله ساتوشی ناکاموتو به صراحت نگفت:

جهان به یک سیستم همتا به همتا، برای جابجایی پول برای جایگزینی غول‌های وال استریت، نیاز دارد، زیرا نمی‌توان به آنها اعتماد کرد، در حال فروپاشی هستند و غیره. بلکه مردم این ایده را برداشتند و بلاک چین بیت کوین و بیت کوین را به ارز دیجیتال واقعی تبدیل کردند.

بیت کوین طلوع کرد، استخراج آن شروع شد و کم‌کم اتفاقات بی‌نظیری در امور مالی رخ داد. در ابتدا با چیزهای کوچک شروع شد مثلاً خرید پیتزا. یک وب‌سایت از مکانی برای مبادله کارت‌های Magic: The Gathering به یک صرافی بزرگ کریپتویی تبدیل شد – و سپس به طور گسترده هک شد. سایر ارزهای دیجیتال ظهور کردند و آنچه را که بلاک چین می‌توانست انجام دهد را گسترش دادند. قیمت ارزهای دیجیتال افزایش یافت – واقعاً هم افزایش یافت؛ زیرا ایدئالیست‌هایی که به دنبال ایده تمرکززدایی و حذف واسطه‌ها در امور مالی بودند، ایده‌های ساتوشی را تبدیل به واقعیت کردند و گسترش دادند. (البته شارلاتان‌های جدیدی هم درگیر داستان شدند.)

وال استریت و بقیه امور مالی سنتی توجهشان جلب شد: تلاش برای انتقال عملیات مالی متعارف به بلاک چین‌ها و معاملات «دارایی‌های دیجیتال».

اما امروز ما خود را در لحظه‌ای طعنه‌آمیز پیدا کردیم. این غول‌های مالی، به طور فزاینده‌ای، فضایی را هدایت می‌کنند که برای بسیاری طراحی شده بود تا آن را از کار بیندازد.

به عنوان مثال، داستان اصلی این روزها را در نظر بگیرید (به استثنای محاکمه در حال انجام کلاهبرداری سم بنکمن). هیجانات و شور و هیجان نسبت به بلک‌راک (بزرگ‌ترین مدیر دارایی در جهان) و برخی از همتایانش که تلاش می‌کنند ETFهای بیت کوین را در ایالات متحده لیست کنند، قیمت بیت کوین را هفته گذشته بالا برد – محصولاتی که شرط کرده‌اند معاملات آسان و سیل سرمایه‌گذاری سازمانی را به سوی بیت کوین سرازیر کنند. به نظر می‌رسد بلک‌راک و سایر ارائه‌دهندگان ETF آماده هستند – با فرض اینکه قانونگذاران اجازه راه‌اندازی این محصولات را بدهند، و دلایلی وجود دارد که فکر می‌کنیم مجبور هستند: نهنگ‌های جدید بیت‌کوین.

گرفیتی بیت کوین

همچنین، گروه CME، بورس کالای شیکاگو، در حال پیشی گرفتن از بایننس به عنوان بزرگ‌ترین صرافی مشتقات ارز دیجیتال در جهان است. به عبارت دیگر، یک کسب‌وکار با ریشه در قرن 19 و کالاهای کشاورزی مانند ذرت و گوشت خوک، و یکی از نقاط کلیدی در تمام امور مالی سنتی، در حال تبدیل شدن به یک بازیگر اصلی در معاملات کریپتو است.

با این حال، داستان فراتر از این است که وال استریت چه مقدار بیت کوین در اختیار خواهد گرفت. فعالین مالی به طور فزاینده‌ای در حال تسلط بر داستان – حداقل در جریان اصلی – در مورد بیت کوین هستند، تاحدی‌که قابل توجه است.

حرکت امور مالی سنتی به سوی بازار ارزهای دیجیتال چه معنایی دارد؟

اول از همه باید گفت که تصویب یک ETF اسپات بیت کوین و معاملات مشتقات کریپتو (که بیشتر آن شامل بیت کوین است)، به این معنی نیست که برادران وال استریت همه ارزهای دیجیتال را می‌بلعند. بیت کوین تمام بازار نیست – اگرچه ارزش بازار آن به عنوان درصدی از کل بازار کریپتو، بالای 50 درصد است.

تعداد بی‌شماری بلاک چین مانند اتریوم و شبکه‌های لایه ۲ مرتبط با آن مانند پالیگان وجود دارند که قراردادهای هوشمند را اجرا می‌کنند و توکن‌های قابل معامله خاص خود را دارند.

این یک قلمرو کاملاً غیرمتمرکز است (در آرزو، اگر نه همیشه در عمل) که، حتی برای برخی در امور مالی سنتی، راهی برای جایگزینی روش‌های معمول انجام امور مالی با نسخه‌های مبتنی بر بلاک چین است. این به طور گسترده با دیدگاه همتا به همتای ساتوشی مطابقت دارد، حتی اگر برخی از افرادی که این طرز فکر را اتخاذ کرده‌اند، چک‌های حقوقی در حد و اندازه وال استریت دریافت کنند.

چه عاشقان بیت کوین و کریپتو آن را دوست داشته باشند یا نه، امور مالی سنتی در حال ورود به این بازار است و شاید اصلاً، در حال حاضر اینجاست – اگرچه میزان مشارکت آنها به خواسته‌های قانونگذار بستگی دارد.

اما فراموش نکنیم که ساتوشی 15 سال پیش نوشت:

ما سیستمی را برای تراکنش‌های الکترونیکی بدون اتکا به شخص ثالث (اعتماد) پیشنهاد کرده‌ایم.

مبین حسینی

مبین حسینی

زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

مطالب نویسنده
کلیدواژه‌ها
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

بیت کوین در ژاپن، آرژانتین و فیلیپین به سقف تاریخی خود رسید

به دنبال رشد 7 درصدی قیمت بیت کوین در روز گذشته، این دارایی ...

اشتباه یک کاربر با ارسال 7,000 دلار بیت کوین به کیف پول ساتوشی ناکاموتو

یک کاربر بیت کوین با ارسال تصادفی تقریباً کل موجودی ارز بیت ...

آیا دیفای می‌تواند کاتالیزور بعدی اکوسیستم بیت کوین برای رشد باشد؟

اخیراً توسعه‌دهندگان بیت کوین در حال بررسی عوامل موثر برای ر ...

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر