روز پیتزای بیت کوین؛ داستان پرداخت 10 هزار بیت‌ کوین، فقط برای 2 پیتزا!

تاریخ انتشار: 1 خرداد 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 2 خرداد 1403
زمان مطالعه:  4 دقیقه
کاور روز پیتزای بیت کوین

روز پیتزای بیت کوین، یکی از رویداد‌های تاریخی مهم در دنیای رمزارزها است که فعالان بازار کریپتو هر سال آن را روز ۱ خرداد (۲۲ مه) جشن می‌گیرند. این روز داستان پرداخت ۱۰ هزار بیت کوین برای تنها ۲ پیتزا و به نوعی یادگاری است برای اولین تراکنش تجاری مهم‌ترین ارز دیجیتال دنیا در قبال یک کالا!

اولین مبادله‌ی بیت‌کوین و کالا، علاقه‌مندان رمزارز در سراسر جهان روز پیتزای بیت‌ کوین را جشن می‌گیرند. شاید امروز، خرید پیتزا با پرداخت بیت‌ کوین موضوع عجیبی نباشد؛ اما در آن روزگار که هیچ فروشنده‌ای بیت‌ کوین را به‌عنوان ابزاری برای پرداختی قبول نمی‌کرد، آن معامله بسیار مهم تلقی می‌شد.

پیتزا دی

طرفداران دنیای رمزارزها، روز پیتزای بیت کوین را نمادی از رشد و تاریخچه‌ این ارز دیجیتال و یکی از مراحل مهم در پذیرش و شناخت آن می‌دانند و هر سال این روز را جشن می‌گیرند. البته نه به این خاطر که تبادل ۱۰ هزار بیت‌ کوین برای دو عدد پیتزا را به بوته‌ی نقد بکشند؛ بلکه به این دلیل که این مبادله کالا، نقطه‌ عطفی برای با ارزش‌ترین ارز دیجیتال جهان محسوب می‌شود.

خرید پیتزا، به عنوان کالایی ارزان‌قیمت و در دسترس، با بیت کوین، نشان داد که بیت کوین می‌تواند به عنوان واحدی قابل قبول برای تبادل کالا و خدمات استفاده شود. علاوه‌بر‌این، رشد قابل‌توجه ارزش بیت کوین بعد از گذشت سال‌ها هم بیانگر این است که ارزش بیت کوین، از آن زمان تا به حال، چه میزان افزایش داشته و افراد زیادی با انجام معاملات در این بازار، ثروتی هنگفت به دست آورده‌اند؛ اما اصل ماجرا از چه قرار است؟

روز پیتزای بیت کوین، چه روزی است؟

روز پیتزای بیت کوین، در تاریخ ۲۲ می ۲۰۱۰ (۱ خرداد ۱۳۸۹) اتفاق افتاد. در آن روز، لازلو هانیکز (Laszlo Hanyecz)، برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده‌ی بیت‌ کوین، در انجمن بیت کوین تاک (BitcoinTalk)، یعنی جایی که اکثر بیت‌‌کوینرها حضور داشتند، درخواستی مبنی بر خرید ۲ پیتزا در ازای پرداخت با مقداری بیت کوین مطرح کرد:

من برای تعدادی پیتزا، حاضرم ۱۰ هزار بیت کوین بپردازم؛ مثلا ۲ پیتزای بزرگ، اگر هم ماند، بقیه‌اش را روزهای دیگر می‌خورم و اصلا پیتزای مانده دوست دارم. می‌توانید پیتزاها را یا خودتان درست کنید یا از جایی سفارش داده و برایم بیاورید. من فقط می‌خواهم در ازای بیت‌ کوین، پیتزا تحویل بگیرم تا مجبور به سفارش یا درست کردنش نشوم؛ درست مانند زمانی‌که در هتل هستید، صبحانه را برای‌تان می‌آورند و خوشحال می‌شوید!

او در ادامه نوشت:

پیتزای مورد علاقه من از پیاز، فلفل‌دلمه‌ای، سوسیس، قارچ، گوجه‌فرنگی و پپرونی تشکیل شده، البته پیتزا با پنیر پیتزای معمولی را هم دوست دارم که ممکن است ارزان‌تر برای‌تان تمام شود. اگر مایل به انجام این معامله هستید، به من خبر دهید تا با هم بیشتر مذاکره کنیم.

در آن زمان، بیت‌ کوین تقریبا یک‌ساله بود و ۱۰ هزار بیت‌کوین تقریبا معادل ۴۰ دلار می‌شد. جوانی در فلوریدا با نام جرکوس (Jercos)، پیشنهاد لازلو را پذیرفت. برای تکمیل تراکنش، لازلو بیت‌ کوین‌ها را برای جرکوس فرستاد و او هم دو پیتزا از پاپا جان ( پیتزا فروشی زنجیره‌ای معروف) برای لازلو سفارش داد. سپس لازلو با آپدیت کردن نوشته خود در بیت کوین تاک، اعلام کرد که پیتزاهایی که به دنبالش بوده را دریافت کرده:

فقط خواستم بگویم که با موفقیت ۱۰ هزار بیت کوین، برای خرید پیتزا معامله کردم.

مرسی جرکوس!

روز پیتزای بیت کوین

پیتزای لازلو، پس از انفجار قیمت بیت‌ کوین، گران‌تر و گران‌تر شد و تنها پس از ۹ ماه از این خرید، قیمت هر بیت‌ کوین با یک دلار برابر و آن دو عدد پیتزا به ارزش ۱۰ هزار دلار رسیدند. در پنجمین سالگرد روز پیتزای بیت‌ کوین، ارزش آن دو عدد پیتزا به عدد شگفت‌انگیز ۲٫۴ میلیون دلار رسید و با قیمت فعلی بیت کوین، این دو پیتزا ارزشی برابر ۲۷۰ میلیون دلار (در زمان نگارش این مقاله) ارزش دارد.

لازلو که از این معامله خیلی خوشحال بود در ماه ژوئن در همان انجمن دوباره نوشت:

هر زمانی که باشد من آماده‌ام تا دوباره ۱۰ هزار بیت کوین در ازای دو عدد پیتزا پرداخت کنم. من بیت کوین زیاد دارم، اگر کسی دوست داشت به من خبر بدهد!

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  فروشنده پیتزا با ۱۰ هزار بیت کوین چه‌کار کرد؟

  جرکوس که چند ماه بعد از ماجرای روز پیتزای بیت کوین، ارزش کل بیت‌ کوین‌هایش به ۴۰۰ دلار رسیده بود؛ آن‌ها را فروخت! جرکوس خود از طرفداران بیت کوین بود و اوایل معرفی این ارز دیجیتال هم به‌وسیله پردازنده کامپیوترش، بیت کوین ماین می‌کرد؛ او چند سال بعد از فروش بیت کوین‌هایش و در زمان بالا رفتن نرخ بیت کوین طی گفتگویی گفت:

  اصلا بابت فروش بیت کوین‌ها ناراحت نیستم. خیلی خوشحالم که با این معامله توانستم بخشی از تاریخ و دنیای بیت کوین باشم! هرگز فکر نمی‌کردم داستان روز پیتزای بیت کوین تا این حد، معروف شود؛ اما حالا داستان خرید دو پیتزا در ازای ۱۰ هزار بیت کوین به ماجرایی جذاب برای مردم تبدیل شده است.

  دانستی‌های جالب در مورد روز پیتزای بیت کوین

  • لازلو برای دریافت پیتزاهایش ۴ روز صبر کرد.
  • داستان روز پیتزای بیت کوین، از سال ۲۰۱۴ مشهور شد و این نام را به خود گرفت؛ درحال‌حاضر، طرفداران دنیای رمز‌ارزها، به‌خصوص بیت‌کوینرها، هر سال روز پیتزای بیت کوین را جشن می‌گیرند.
  • گر لازلو ۱۰ هزار بیت‌ کوین‌ خود را نگه می‌داشت، امروز می‌توانست با آن‌ها حدود ۹۲٫۵ میلیون دلار خرید کند.

  در ادامه خلاصه‌ای از گفتگوی کاربران در انجمن بیت‌ کوین تاک (BitcoinTalk) را قبل و بعد از دریافت پیتزا، با هم می‌خوانیم:

  قبل از خرید:

  • فقط ۱۰ هزار؟ برای خرید پیتزا خیلی کم است! موفق باشی!
  • من اگر می‌توانستم از اروپا پرداخت کنم، برایت پیتزا می‌خریدم.
  • خود لازلو: آیا این مقدار بیت کوین برای سفارش پیتزا کم است؟ کسی حاضر نیست برای من پیتزا بخرد؟
  • لازلو واقعا گرسنه‌‌ هستی؟ یا فقط برای خرید در ازای بیت کوین این متن را نوشتی؟
  • لازلو در جواب سوال بالا نوشت: فقط فکر می‌کنم خیلی جالب است اگر بتوانم برای خرید پیتزا، بیت کوین پرداخت کنم.

  مدتی پس از خرید:

  • فکر می‌کنم ۶۰۰ دلار برای خرید پیتزا خیلی زیاد باشد.
  • پیتزای ۲ هزار و ۶۰۰ دلاری!!!!

  گفتار پایانی

  از سال ۲۰۱۴، طرفداران بیت کوین، در تاریخ ۲۲ می ۲۰۱۰ (۱ خرداد ۱۳۸۹) روز پیتزای بیت کوین را جشن می‌گیرند و جالب اینجا است که با افزایش دانش و آگاهی جامعه در مورد رمزارزها، این جشن با شور و حال بیشتری برگذار می‌شود؛ در این روز طرفداران بیت کوین، پیتزاهایی با نماد این ارز دیجیتال درست می‌کنند یا به مناسبت روز پیتزای بیت کوین، پیتزا می‌خرند.

  سوالات متداول

  • پیتزا دی یا روز پیتزای بیت کوین چه روزی است؟

  روز ۲۲ می به مناسبت اولین تراکنش انجام شده با بیت کوین، که خرید ۲ عدد پیتزا بود، پیتزا دی یا روز پیتزای بیت کوین نام‌گذاری شده است.

  • آیا فروشنده پیتزا، بابت فروش بیت کوین‌‌هایش پشیمان است؟

  لازلو طی گفت‌وگویی اعلام کرد که بابت فروش بیت کوین‌ها اصلا ناراحت نیست و حتی خوشحال است که با این معامله توانست قسمتی از تاریخ و دنیای بیت کوین باشد.

  تیم محتوا بیت‌پین

  تیم محتوا بیت‌پین

  تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  چکیده‌ای از وایت پیپر بونک (BONK)؛ انقلابی جدید در حوزه میم کوین‌ها

  ر تب‌وتاب میم کوین‌ها، ارز دیجیتال بونک در سال 2022 ظهور کرد ...

  بخشی از وایت پیپر ریپل (XRP)؛ پروتکلی منحصربه‌فرد درحوزه بلاک چین

  در حوزه بلاک چین یا کامپیوتر، الگوریتم‌های اجماع مختلفی برای ...

  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. هادی
   هادی | 28 بهمن 1401

   سلام
   بیت کوین طلای دیجیتال