راستی‌آزمایی: آیا ساتوشی ناکاموتو تنها پیشگام فناوری بلاک چین بود؟

تاریخ انتشار: 30 شهریور 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 29 مهر 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
راستی‌آزمایی: آیا ساتوشی ناکاموتو تنها پیشگام فناوری بلاک چین بود؟

ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین، به عنوان پدر فناوری بلاک چین هم شناخته می‌شود، اما آیا او تنها پیشگام این فناوری بود؟ در این مقاله، به بررسی شواهدی می‌پردازیم که نشان می‌دهد افراد دیگری هم در توسعه فناوری بلاک چین نقش داشته‌اند.

برای راحتی شما عزیزان، فایل پادکست این مقاله برای شما آماده شده است. همچنین می‌توانید این پادکست را از اسپاتیفای یا کست‌باکس گوش کنید.

در سال‌های اخیر، رشد بی‌سابقه بیت کوین، خالق مرموز آن، ساتوشی ناکاموتو را به عنوان بنیان‌گذار فناوری بلاک چین هم معرفی کرده است. با اینکه مشارکت ناکاموتو در توسعه فناوری بلاک چین، از طریق بیت کوین، غیرقابل انکار است، اما نسبت دادن کل میراث بلاک چین به تنها یک فرد یا نهاد، ساده‌سازی بیش از حدِ آن است. با کمی کندوکاو در ریشه‌های بلاک چین، می‌توان چندین مبتکر و پیشگام دیگر را نیز به عنوان پیشگامان فناوری بلاک چین، یافت که هرکدام در روی هم قرار دادن آجر به آجر این بنای بلند، نقش قابل‌توجهی ایفا کرده‌اند.

پیشگامان فناوری بلاک چین قبل از ناکاموتو

برای درک کامل داستان و آشنایی با پیشگامان فناوری بلاک چین، باید تلاش‌های چندین رویاپرداز رمزنگاری و فناوری اساس کار بنیادی که راه را برای بیت کوینِ ناکاموتو هموار کردند را در نظر گرفت. این افراد ایده‌های اولیه‌ای را مطرح کردند که بعدها در توسعه بیت کوین و سایر پروژه‌های بلاک چینی مورد استفاده قرار گرفت، آزمایش‌هایی را انجام دادند که نشان می‌داد از فناوری بلاک چین می‌توان برای حل مشکلات واقعی استفاده کرد، جامعه‌ای از علاقه‌مندان به فناوری بلاک چین را گرد هم آوردند در توسعه این فناوری نقش داشتند.

به طور کلی، بدون وجود این پیشگامان فناوری بلاک چین، توسعه آن ممکن نبود و این احتمال وجود داشت که فناوری بلاک چین هرگز به وجود نیاید یا حداقل، به این سرعت توسعه پیدا نکند.

 • ویتفیلد دیفی (Whitfield Diffie): دیفی، به عنوان یکی از پیشگامان فناوری بلاک چین، سنگ بنای هر تراکنش دیجیتال امن را با اختراع رمزنگاری با کلید عمومی، بنا نهاد، بلاک چین هم از این قاعده مستثنی نیست. ایده‌های دیفی که با کمک فرد دیگری به نام مارتین هلمن توسعه داده شدند، امکان تأیید صحت داده‌ها را در سیستم‌های غیرمتمرکز فراهم می‌کرد.
 • فیل زیمرمن (Phil Zimmermann): زیمرمن به عنوان یکی دیگر از پیشگامان فناوری بلاک چین، با توسعه و انتشار نرم‌افزاری به نام حریم خصوصی بسیار خوب (PGP)، الهام‌بخش نسل‌های بعدی رمزنگاری و افراد علاقه‌مند به عرصه بلاک چین شد. نرم‌افزار PGP با تاکید بر حفظ حریم خصوصی داده‌ها در ارتباطات دیجیتالی، پتانسیل سیستم‌های رمزگذاری قوی را به نمایش گذاشت.
 • بروس اشنایر (Bruce Schneier): الگوریتم‌های رمزنگاری اشنایر، در تکامل استانداردهای رمزگذاری که پلتفرم‌های بلاک چین با تکیه بر آن، عمل می‌کنند، بسیار مؤثر بوده است. تخصص اشنایر، به عنوان یکی از پیشگامان فناوری بلاک چین، درک واضح‌تری از نحوه عملکرد لایه‌های امنیتی در شبکه‌های غیرمتمرکز ارائه می‌دهد.
 • ماکسی مارلین‌اسپایک (Moxie Marlinspike): پیگیری مارلین‌اسپایک برای تعریف چارچوب‌های رمزگذاری بهتر، ابزارهای قوی‌تری را برای اطمینان از تراکنش‌های امن‌تر و بدون دستکاری را در اختیار جهان بلاک چین قرار داده است.
دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  فناوری‌‌های بنیادی

  قبل از اینکه وایت پیپر بیت کوین در سال ۲۰۰۸ منتشر شود، چندین نوآوری وجود داشتند که به آینده امور مالی غیرمتمرکز اشاره کرده بودند؛ این فناوری‌ها، هرکدام به طور مستقل توسعه یافته بودند، اما در نهایت، در توسعه بیت کوین و سایر پروژه‌های بلاک چینی به نوعی با هم ادغام شدند:

  • شبکه‌های توزیع شده: مدل همتا به همتا که توسط افرادی مانند پل باران (Paul Baran) و لئونارد کلاین راک (Leonard Kleinrock) حمایت می‌شد، زمینه را برای تمرکززدایی فراهم کرد و نیاز به واسطه‌های متمرکز را از بین برد.
  • رمزنگاری با کلید عمومی: این روش رمزنگاری تضمین می‌کند که تراکنش‌ها می‌توانند به طور ایمن و خصوصی احراز هویت شوند و ویژگی مهمی را در اکوسیستم مالی غیرمتمرکز، تعریف می‌کند.
  • توابع هش رمزنگاری: تعریف رالف مرکل از درختان هش (یا درختان مرکل) برای تأیید محتوای بلوک‌های داده در بسیاری از سیستم‌های بلاک چینی به کار گرفته شد.
  • نقدینگی دیجیتال: قبل از بیت کوین، فناوری‌هایی مانند eCash برای متصور شدن دنیایی با پول صرفاً دیجیتالی، توسعه پیدا کردند که به کمک آن‌ها، پتانسیل رمزنگاری برای امور مالی برجسته شد.
  • بیت گلد و B-money: بیت گلدِ نیک سابو (Nick Szabo)، ایده سیستم ارزی غیرمتمرکزی را با استفاده از مکانیسم اثبات کار پیشنهاد می‌داد و ایده B-money وی دای (Wei Dai) هم بر نیاز به وجود ارز غیرقابل ردیابی و امن با کمک رمزنگاری، تاکید می‌کرد؛ B-money را می‌توان الگویی برای توسعه رمزارزهایی مانند بیت‌کوین دانست. نقش وی دای در حوزه رمزارزها به‌حدی تأثیرگذار بود که امروزه به‌احترام او،‌ کوچک‌ترین ریزواحد ارز دیجیتال اتر (ETH) را Wei نام‌گذاری کرده‌اند.
  • الگوریتم اثبات کار: سیستم تراکنش ناشناس به نام Hashcash آدام بک (Adam Back)، مکانیسم کارآمد ضد‌هرزنامه‌ای را ارائه داد که از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کرد، این سیستم اولیه، بعدها به بخش مهمی از فرایند استخراج بیت کوین تبدیل شد.

  یک میراث جمعی

  ساتوشی ناکاموتو از تمامی این نوآوری‌ها برای اختراع بیت کوین بهره برد و ترکیب همه آن‌ها را برای ارائه‌ اولین راهکار موثر ارزی غیرمتمرکز، به کار گرفت و این گونه بود که امروزه بیت کوین، به عنوان نقطه اوجی برای جمعی از تلاش‌های چندین دهه، شناخته می‌شود. دادن اعتبار تنها پیشگام فناوری بلاک چین به ساتوشی ناکاموتو، ظلم به قهرمانان متعدد گمنام و فعالیت‌های بنیادی پیشگامان فناوری بلاک چین در این زمینه خواهد بود.

  دانلود کتابچه نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال

  در این کتابچه با نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال آشنا می‌شوید. از نحوه ثبت‌نام تا آشنایی با مزایا و معایب این گونه وام‌ها مطلع می‌شوید.

   چشم انداز فعلی بلاک چین، با پتانسیل گسترده و کاربردهای چند‌وجهی آن، نتیجه دانش مشترک، آزمایش‌ها، شکست‌ها و موفقیت‌های بی‌شمار پیشگامان فناوری بلاک چین است و هم‌زمان با حرکت رو به جلوی جامعه، بد نیست که هرازگاهی به گذشته هم نگاهی بیندازیم و از هر مشارکت‌کننده‌ای به دلیل نقش منحصر‌به‌فردش در شکل دادن به جهان بلاک چین تقدیر، یا حداقل نام و خاطره‌اش را زنده کنیم. با قدردانی از مشارکت‌های متنوع پیشگامان فناوری بلاک چین، می‌توانیم محیطی از همکاری و نوآوری موثر ایجاد کرده و مرزهای آنچه را که امروزه به عنوان فناوری بلاک چین می‌شناسیم، برای آینده‌ای پربارتر گسترش دهیم.

   گفتار پایانی

   پس پرده تحقیق‌های ما برای نوشتن مقالاتی از این دست، تعهد به بیان حقیقت، روشنگری و شناخت وجود دارد. بلاک چین، مانند تمام پیشرفت‌های مهم فناوری، با لایه‌هایی از نبوغ، دهه‌ها آزمایش و مشارکت‌کنندگان بی‌شماری ساخته شده است. از آنجایی که بلاک چین روز‌به‌روز بیشتر در بخش‌های مختلف زندگی همه ما نفوذ می‌کند و به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی دیجیتال ما تبدیل می‌شود، داشتن درک جامعی از ریشه‌های آن، برای علاقه‌مندان، متخصصان و حتی افراد تازه‌وارد به این دنیا هم بسیار مهم است.

   با اینکه، نقش اصلی ساتوشی ناکاموتو در اختراع بیت کوین، غیرقابل انکار است، اما تعداد بی‌شماری از قهرمانان ناشناس هم نقش قابل‌توجهی در توسعه عناصر اساسی و فناوری بلاک چین ایفا کرده‌اند و ما امیدواریم بتوانیم با نمایش مسیرهای فکری بی‌شماری که منجر به وضعیت فعلی بلاک چین شده‌اند، الهام‌بخش افراد علاقه‌مند به این تکنولوژی باشیم تا شاید در صنعتی که به سرعت در حال تکامل است، بتوانیم درک پایه‌ای از تکامل فناوری‌های اصلی ارائه دهیم. بازبینی و روشن کردن پیچیدگی‌های تاریخی بلاک چین، به داشتن جامعه‌ای آگاه‌تر، قدرشناس‌تر و آینده‌نگر کمک خواهد کرد.

   شبنم توایی

   شبنم توایی

   علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

   مطالب نویسنده
   اشتراک گذاری:

   مطالب مشابه

   بررسی کوتاه وایت پیپر آربیتروم؛ راه‌حل لایه دوم مبتنی بر رول‌آپ خوش‌بینانه

   پروژه  اتریوم، پیش‌گام دنیای بلاک چین، با وجود تمام نوآوری‌ه ...

   آشنایی با تلگرام استارز؛ ارز درون برنامه‌ای تلگرام

   تلگرام از ارائه ویژگی‌های جدید و منحصربه‌فرد خسته نمی‌شود. ا ...

   چگونه بیت کوین و آزادی مالی را برای نسل زد (Gen-Z) تعریف کنیم؟

   بدون شک نسل زد دوستدار و عاشق تکنولوژی است. آنها که از روز ا ...

   دیدگاه‌ها
   در پاسخ به دیدگاه کاربر