معنی اصطلاح نهنگ در بازار ارز دیجیتال چیست و به کسانی گفته می‌شود؟

توسط کارن آهنگری
|
1 آبان 1400
|
زمان مطالعه:  6 دقیقه
نهنگ‌ها توانایی منحصربه‌فردی دارند که اساساً بازار رمزنگاری را برای منافع خود دست‌کاری می‌کنند.

در دنیای ارزهای دیجیتال اصطلاحات بسیار زیادی وجود دارد که در پس هر کدام معنا و مفهوم بسیار زیادی وجود دارد.

برخی از این مفاهیم مانند نهنگ ارز دیجیتال، اصطلاحی در دنیای ارزهای دیجیتال است که به افراد یا اشخاصی گفته می‌شود که مقادیر زیادی بیت‌کوین در کیف پول دیجیتال خود دارند.

وال‌ها یا نهنگ‌ها دارای ارزهای دیجیتال کافی هستند تا بتوانند ارزش ارزها را دست‌کاری کنند. درنتیجه این اصطلاح به افرادی که می‌توانند تاثیر مثبت یا منفی قابل توجهی در بازار ارزهای دیجیتال داشته باشند اطلاق می‌شود. در این مقاله با همراه باشید تا با اصلاح نهنگ ارز دیجیتال بیشتر آشنا شوید.

آشنایی با نهنگ در دنیای بیت کوین

دارندگان بزرگ بیت کوین، نهنگ نامیده می‌شوند زیرا حرکات آن‌ها آب‌هایی را که ماهیان کوچک‌تر در آن شنا می‌کنند را مختل می‌کند.

طبق قانون 80-20 (که به‌عنوان اصل پارتو نیز شناخته می‌شود)، 20 درصد بالای دارندگان بیت کوین بیش از 80 درصد ارزش بیت کوین در ایالات‌متحده را دارا هستند.

بنا بر به گفته بیت‌اینفوچارتس (BitInfoCharts)، تنها سه کیف پول بیت کوین دارای 3.07٪ از کل بیت کوین در گردش تا سه ماهه دوم سال 2021 با ارزش حدود 27.8 میلیارد دلار بوده و 100 کیف پول برتر حدود 18٪ از کل بیت کوین به ارزش 150 میلیارد دلار را در خود جای داده است.

نهنگ‌ها به دلیل تمرکز ثروت می‌توانند برای بیت کوین مشکل ایجاد کنند، به‌ویژه اگر در حساب کاربری بی‌حرکت باشد و نقدینگی را کاهش دهد که به‌نوبه خود می‌تواند نوسان قیمت را افزایش دهد.

خوب است بدانید 40 درصد از کل بازار بیت کوین در اختیار هزار نفر است که از تعداد آن‌ها خبر می‌دهد.

اگر نهنگ مقدار زیادی بیت کوین را به‌طور همزمان جابجا کند، نوسانات بیشتر می‌شود. اگر فروشنده در حال تلاش برای فروش بیت کوین است، کمبود نقدینگی و حجم معاملات زیاد می‌تواند بر قیمت بیت کوین فشار نزولی ایجاد کند.

زیرا سایر شرکت‌کنندگان در بازار این معامله را می‌بینند و همچنین سعی می‌کنند بفروشند و باعث فروش فوری می‌شود.

از آنجا که دارندگان بزرگ رمز ارزها می‌توانند دارایی‌های خود را در مقادیر کمتر در مدت طولانی‌تری بفروشند تا از جلب‌توجه آن‌ها جلوگیری کنند.

آن‌ها می‌توانند با ایجاد تحریف در بازار، قیمت را به‌طور غیرمنتظره افزایش یا کاهش دهند. نهنگ‌ها شرایطی را برای گمانه‌زنی در بین ماهی‌های کوچک ایجاد می‌کنند که می‌تواند منجر به یک چرخه معیوب شود که در آن قیمت‌ها به طور ربطی معامله شود. اصلاح نهنگ ارز دیجیتال چنین حکایتی را در پس خود دارد.

Newslatter Vector

دریافت مطالب اختصاصی در خبرنامه بیت پین

  Newslatter avatar شما هم به جمع ۲۴۰۰۰ نفری خبرنامه ما بپیوندید.

  دسته‌بندی دارندگان بیت‌کوین بر اساس دارایی BTC

  در تصویر زیر، القاب دارندگان بیت کوین را به نسبت موجودی در کیف پولشان می‌بینید.

  القاب دارندگان بیت کوین، از نهنگ تا میگو!

  القاب دارندگان بیت کوین، از نهنگ تا میگو!

  نمونه‌هایی از نهنگ‌های بیت کوین

  با توجه به این واقعیت که 100 کیف پول حاوی 32 درصد از کل بیت کوین است، آیا می‌توان دانست که این نهنگ‌ها کی هستند؟

  بیت کوین نام مستعار است، به این معنی که نام صاحبان حساب مشخص نیست، اما دفتر کل آدرس‌ها و معاملات را نشان می‌دهد. بنابراین، ما می‌توانیم با قاطعیت در مورد هویت برخی از نهنگ‌های بیت کوین اطلاعات داشته باشیم.

  ساتوشی ناکاموتو

  رمز و راز ساتوشی ناکاموتو تا به امروز به‌طور کامل حل نشده است. اما اخیراً داستان او چند پیچ ​​و تاب داشته است.

  یکی از نامزدهای احتمالی برای ساتوشی ناکاموتو، کریگ رایت، تاجر استرالیایی است که ادعا کرد این ارز دیجیتال را با کمک دوستش دیو کلیمان اختراع کرده است.

  در سال 2019، رایت توسط املاک کلیمان به دلیل نیمی از 1.1 میلیون بیت کوین خود شکایت کرد. جزئیات این پرونده پیچیده است و بیشتر توسط رایت و ناکاموتو ساخته شده است، اما اگر رایت 1 میلیون بیت کوین داشته باشد، مطمئناً یکی از سه نهنگ بیت کوین برتر خواهد بود.

  دوقلوهای Winklevoss

  کامرون و تایلر وینکلووس که توسط آرمی هامر در فیلم شبکه اجتماعی (The Social Network) به بازی گرفته شدند، از طرفداران اولیه بیت کوین بودند. گزارش شده است که آن‌ها بیش از 100،000 بیت کوین دارند و آن‌ها را در لیست سه نهنگ برتر قرار می‌دهد.

  تایلر وینکلووس: باهوش ترین افراد بی سر و صدا در حال خرید بیت کوین هستند

  تایلر وینکلووس: باهوش ترین افراد بی سر و صدا در حال خرید بیت کوین هستند

  تیم دراپر

  تیم درپر سرمایه‌دار آمریکایی و بنیان‌گذار شرکت Draper Fisher Jurvetson، دانشگاه Draper، Draper Venture Network، Draper Associates و Draper Goren Holm است.

  Draper سرمایه‌گذاری‌هایی در Baidu، Hotmail، Skype، Tesla، SpaceX، AngelList، Twitter، DocuSign، Coinbase، Robinhood، Ancestry.com، Twitch و Cruise Automation انجام داده است.

  همچنین از اولین خریداران بیت کوین بود و تقریباً 42000 بیت کوین به قیمت شش دلار خرید و آن‌ها را در صرافی که در حال حاضر متوقف شده است، ذخیره کرد.

  در ژوئیه 2014، دراپر با خرید تقریباً 30،000 بیت کوین توقیف شده از وب‌سایت بازار جاده ابریشم از حراج خدمات مارشالز سرویس (Marshals Service) ایالات‌متحده توجه زیادی را به خود جلب کرد. دارایی‌های فعلی وی او را در 15 درصد از کل سرمایه‌گذاران بیت کوین قرار داد.

  بری سیلبرت

  بری سیلبرت مدیرعامل و بنیان‌گذار گروه ارزهای دیجیتال است که در بیش از 75 شرکت مرتبط با بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده است.

  گروه ارزهای دیجیتال همچنین مالک کوین دسک (CoinDesk) است که منبع اصلی اخبار بیت کوین است. سیلبرت در حراج دولت آمریکا با دراپر (Draper) حضور داشت و طبق گزارش‌ها 48000 بیت کوین در این روند ضبط کرد.

  باید گفت تعداد نهنگ های بیت کوین بسیار زیاد است اما تعداد زیادی از نهنگ های ارز دیجیتال به سبب ماهیت غیر متمرکز بیت کوین ناشناس مانده‌اند و از این هویت مخفی خود نهایت بهره را می‌برند.

  چگونه نهنگ‌ها بازار ارزهای دیجیتال را دست‌کاری می‌کنند؟

  به‌طورمعمول، نهنگ‌ها سفارش فروش گسترده‌ را روی معامله‌هایی قرار می‌دهند که کمتر از سایر سفارش‌های فروش در بازار هستند.

  این امر پس از سقوط قیمت‌ها و واکنش زنجیره‌ای وحشت، بی‌ثباتی را در بازار افزایش می‌دهد. چنین امری تنها زمانی تثبیت می‌شود که نهنگ‌ها سفارش‌های فروش بزرگ خود را از بازار خارج کنند. هنگامی‌که آن‌ها وحشت کافی ایجاد کردند.

  بنابراین، در این حالت قیمت در جایی قرار دارد که نهنگ‌ها می‌خواستند که با آن بتوانند رمز ارزهای بیشتری را در قیمت موردنظر خود جمع‌آوری کنند. این تاکتیک به‌عنوان “دیوار فروش” شناخته می‌شود.

  تاکتیک دیگری که توسط نهنگ‌ها استفاده می‌شود، انجام کارهایی است که مخالف دیوار فروش است. این کار به‌منظور افزایش مصنوعی قیمت ارز دیجیتال انجام می‌شود.

  در این تاکتیک، نهنگ‌ها سفارش‌ها خرید عظیمی را در بازار با قیمت‌های بالاتر از آنچه در بازار وجود دارد، در بازار قرار می‌دهند که باعث می‌شود داوطلبان قیمت پیشنهادهای خود را افزایش دهند.

  بنابراین آن‌ها برای پر کردن سفارش‌های خرید خود، دست به فروش می‌زنند. اگر این تکنیک به‌درستی اجرا شود، می‌تواند منجر به “ترس از دست دادن” در بین سرمایه‌گذاران کوچک‌تر شود.

  با این‌حال، این تاکتیک به سرمایه قابل‌توجهی نیاز دارد که برای موفقیت در فروش دیوار مورد نیاز نیست. اگرچه این تاکتیک‌ها در بورس‌های تحت کنترل، غیرقانونی است، اما در دنیای معاملات رمزنگاری خلأیی در این زمینه وجود دارد،.

  این تاکتیک‌ها هنوز کار می‌کنند و گاهی اوقات نهنگ‌ها می‌توانند بازار را دست‌کاری کنند. برای آنکه بتوانید پیش‌بینی از وضعیت بازار داشته باشید باید به این تکنیک‌ها نیز مسلط باشید.

  حدود 6.7 درصد بیت کوین‌ در گردش جهان متعلق به صرافی‌هاست.

  گفتار پایانی!

  به گزارش اینوستوپدیا (Investopedia)، نهنگ بیت کوین اصطلاحی است که به افراد یا اشخاصی اطلاق می‌شود که مقدار زیادی بیت کوین در خود دارند.

  حدود 1000 نفر دارای 40 درصد از بازار هستند. نهنگ‌ها می‌توانند ارزش ارزها را دست‌کاری کنند و با توجه به نوسانات بیت کوین، آن‌ها به‌طور فزاینده‌ای در کانون توجه قرار می‌گیرند.

  تلگراف اخیراً گزارش داده است که طبق داده‌ها، حدود 13 درصد از کل بیت کوین یا حدود 80 میلیارد دلار در کمی بیش از 100 حساب شخصی قرار دارد.

  این گزارش می‌افزاید که 40 درصد بالای کل بیت کوین (تقریباً 240 میلیارد دلار) در اختیار کمتر از 2500 حساب شناخته‌شده، از مجموع تقریباً 100 میلیون، است.

  سه دارایی بزرگ بیت کوین 3.07 درصد از کل بیت کوین در گردش را شامل می‌شود و ارزش آن در سپتامبر 2021 تقریباً 27.8 میلیارد دلار است.

  نهنگ‌های بیت کوین مانند سایر دارندگان بیت کوین ،دارایی‌های اکثریت هستند. حرکت آن‌ها تأثیرات زیادی بر بازار بیت کوین دارد، چه از طریق افزایش نوسان، چه ازنظر نقدینگی و چه ترکیبی از هر دو.

  بزرگ‌ترین نهنگ‌های بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو مخترع بیت کوین، دوقلوهای وینکلواوس و سرمایه‌گذاران خطرپذیر مانند تیم درپر و بری سیلبرت هستند.
  5/5 - (1 امتیاز)
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر