چگونه استیبل کوین‌ها ثابت می‌مانند؟

توسط کارن آهنگری
|
8 آبان 1400
|
زمان مطالعه:  4 دقیقه
چگونه استیبل کوین‌ها ثابت می‌مانند؟

استیبل کوین‌ها بخش مهمی از دنیای ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص می‌دهند. ثابت ماندن قیمت استیبل کوین، از جمله مهم‌ترین ویژگی های آن است که در قیمت ارزهای دیجیتال دیگر نیز تاثیرگذار است. در این مقاله کوتاه به چگونگی ثابت ماندن استیبل کوین خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

استیبل کوین (Stable Coin) چیست؟

استیبل کوین‌ها ارزهای دیجیتال‌ای هستند که از روش‌های مختلفی برای ثابت نگه داشتن ارزش خود استفاده می‌کنند. آن‌ها برای حفظ ثبات قیمت ارزهای فیات (قوی) با حفظ امنیت، سرعت و هزینه پایین معاملات دارایی‌های مجازی طراحی شده‌اند. این کار در ابتدا برای به حداقل رساندن تأثیر نوسان قیمت ارزهای دیجیتال در معاملات و به عنوان پلی برای هزینه‌های اصلی و ترااکنش های مالی انجام شد. در حال حاضر استیبل کوین‌ها شروع به انشعاب در بانک‌های اصلی کرده‌اند تا هزینه‌ها و دفعات پرداخت را کاهش دهند.

چهار نوع اصلی استیبل کوین وجود دارد. سه استیبل کوین متمرکز توسط ارزهای فیات، کالاها یا ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌شوند و استیبل کوین‌های غیر متمرکز برای حفظ خودکار ارزش به الگوریتم‌ها و قراردادهای هوشمند متکی هستند.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  آیا استیبل کوین بحث برانگیز است؟

  در حالی که بانکداران و مقامات استیبل کوین را یک ابزار بسیار مفید می‌دانند، پتانسیل برخی از توکن‌ها برای رقابت با ارزهای ملی باعث می‌شود که نهادهای نظارتی بسیار محتاط باشند. در واقع مفید بودن استیبل کوین‌ها بستگی به نحوه استفاده و افرادی دارد که از آن استفاده می‌کنند. در ژوئن 2019 ، فیس بوک پروژه‌ای به نام Libra Stablecoin را راه اندازی کرد. ایده این بود که یک استیبل کوین با پشتوانه پول ملی ایجاد شود که همه 2.3 میلیارد عضو شبکه رسانه‌های اجتماعی بتوانند از آن برای پرداخت استفاده کنند.

  استیبل کوین‌های بازار ارزهای دیجیتال

  استیبل کوین‌های بازار ارزهای دیجیتال

  پاسخ‌ها به چنین پروژه ای بسیار محتاطانه شامل انتقادات سختگیرانه و خشم و هشدارهایی از سوی مقامات منتخب، بانکداران مرکزی، تنظیم کننده‌ها و سازمان‌های مالی بین‌المللی در سراسر جهان بود که Libra را تهدیدی برای حاکمیت ملی و ثبات مالی جهان نامیدند.

  از سوی دیگر در ژانویه 2021 برایان بروکس، کنترل کننده واحد پول ایالات متحده، نامه راهنمایی صادر کرد که به طور خاص به بانک‌ها اجازه می‌دهد تا از شبکه‌های استیبل کوین برای تسهیل پرداخت‌ها و اجرای بلاک‌ها استفاده کنند، در حالی که اتحادیه اروپا در حال کار بر روی چارچوب گسترده تری از مقررات رمزنگاری است.

  پس باید گفت، تا زمانی که استیبل کوین باعث برهم خوردن نظم مالی جاری جهانی نشود مشکلی ایجاد نمی‌کند.

  استیبل کوین با پشتوانه فیات چیست؟

  یک استیبل کوین با پشتوانه فیات در واقع با ذخیره فیات پشتوانه هر سکه به صورت یک به یک، قیمت‌ها را در سطح خود نگه می‌دارد. برای ثابت نگه داشتن ارزش استیبل کوین آن را مورد پشتیبانی ارزهای قوی مثل دلار آمریکا، یورو، ین و… به نسبت یک به یک قرار می‌دهند. بنابراین تا زمانی که ارز اصلی ثابت بماند استیبل کوین نیز ارزش خود را حفظ می کند. در این صورت از استیبل کوین به واسطه ارز فیات، توسط بانک مرکزی کشور مورد نظر دفاع می‌شود. تتر با سرمایه 62.2 میلیارد دلاری مشهورترین استیبل کوین دارای پشتوانه ارز فیات است.

  استیبل کوین با پشتوانه دارایی چیست؟

  استیبل کوینی که با پشتوانه دارایی حمایت می‌شود، مشابه بیت کوین عمل می‌کند، با این تفاوت که پشتوانه دارایی آن فیزیکی است، به طور مثال دارایی پشتوانه می‌تواند طلا باشد.

  استیبل کوین‌های دارای پشتوانه کالا جایگزین ارزهای فیات با انواع وثیقه های ملموس دیگر، به ویژه ذخیره ارزش سنتی طلا می شوند. به طور کلی، این استیبل کوین‌ها توسط مقدار مشخصی از کالا پشتیبانی شده و در یک مکان مشخص ذخیره می شوند و اغلب تحت ممیزی‌های خارجی قرار می‌گیرند.

  استیبل کوین الگوریتمی چیست؟

  این استیبل کوین‌های پیچیده از الگوریتم ها و قراردادهای هوشمند یا افزایش یا کاهش عرضه و با استفاده از نیروهای بازار برای حفظ قیمت یکسان استفاده می‌کنند.

  پیچیده ترین نسخه استیبل کوین، استیبل کوین الگوریتمیک است که توسط  هیچ نوع وثیقه‌ای پشتیبانی نمی‌شود. در مقابل همان‌طور که از نامش پیدا است، ارزش آن توسط الگوریتم‌های تخصصی و قراردادهای هوشمند کنترل می‌شود که به طور خودکار، عرضه توکن‌ها را در بازار کاهش یا افزایش می‌دهد تا قیمت توکن با ارز فیات دنبال کننده آن ثابت بماند. اگر قیمت بازار از ارزش دلار، یورو یا هر چیز دیگری پایین‌تر بیاید، الگوریتم‌ها توکن‌ها را از گردش حذف می‌کنند.

  اگر ارزش استیبل کوین از ارزش فیات بیشتر شود سیستم استیبل کوین‌های جدیدی را به بازار می‌فرستد.

  به عبارت دیگر، هدف اساساً ایجاد یک بانک مرکزی غیر متمرکز و خودکار است که برای حفظ سطح قیمت، عرضه استیبل کوین را در صورت نیاز افزایش یا کاهش می‌دهد.

  استیبل کوین پشتیبان رمزنگاری شده چیست؟

  استیبل کوین‌ها با پشتوانه رمزنگاری‌شده از وام‌های اضافی استفاده می‌کنند تا ارزش خود را به درستی ثابت نگه دارند. استیبل کوین‌های دارای وثیقه رمزنگاری‌شده توسط سبدی از یک یا چند ارز دیجیتال دیگر پشتیبانی می‌شوند. از آن‌جا که این ارزها خود بسیار ناپایدار هستند، این استیبل کوین‌ها دارای وثیقه بیش از حد هستند و خریداران را ملزم می‌کنند که توکن‌های وثیقه خود را در قراردادهای هوشمند قفل کنند که اگر ارزش وثیقه بیش از حد کاهش یابد آن را نقد کند.

  یکی از شناخته شده‌ترین استیبل کوین‌های پشتیبان رمزنگاری‌شده، دای (DAI) است که به 1 دلار متصل شده است. با این حال، همان‌طور که MakerDAO در جریان رویداد قوی سیاه در 12 مارس 2020 تجربه شد، در آن ارزش ETH در کمتر از 24 ساعت پس از غلبه بر نقدینگی به نصف رسید، اطمینان از این که سیستم می‌تواند شرایط شدید نوسانی را تحمل کند بسیار حیاتی است.

  انواع استیبل کوین

  انواع استیبل کوین

  گفتار پایانی!

  استیبل کوین‌ها در بازار ارزهای دیجیتال، نوسان قیمت ندارند و ماهیت نیمه‌متمرکز آن‌ها کمک می‌کند تا حد زیادی از ذات واقعی ارزهای دیجیتال (نوسان نامحدود) دور شوند؛ اما نمی‌توان مزایای وجود آن‌ها را در دنیای کریپتوکارنسی فراموش کرد. ارزهای باثبات باعث شده‌اند تا بخشی از امنیت و اطمینان خاطری که در دنیای ارزهای فیات (به واسطه‌ی ثبات قیمتشان) وجود داشت، به دنیای رمزارزها هم وارد شود. سرمایه‌گذاری روی انواع استیبل کوین‌ها، یک سرمایه‌گذاری امن و مطمئن است.

  سوالات متداول

  استیبل کوین چیست؟

  استیبل کوین‌ها ارزهای دیجیتال‌ای هستند که از روش‌های مختلفی برای ثابت نگه داشتن ارزش خود استفاده می‌کنند.

  آیا استیبل کوین ها روی همه شبکه ها قابلیت خرید و فروش دارند؟

  استیبل کوین تنها در بستر اتریوم خرید و فروش می‌شود.

  استیبل کوین رمزنگاری شده چیست؟

  استیبل کوین‌ها با پشتوانه رمزنگاری‌شده از وام‌های اضافی استفاده می‌کنند تا ارزش خود را به درستی ثابت نگه دارند.

  استیبل کوین الگوریتمی چیست؟

  این استیبل کوین‌های پیچیده از الگوریتم‌ها و قراردادهای هوشمند یا افزایش یا کاهش عرضه و با استفاده از نیروهای بازار برای حفظ قیمت یکسان استفاده می‌کنند.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها 3 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. مهیار سلیمی
   مهیار سلیمی | 15 آذر 1400

   با سلام
   راجع به ارز لونا که کار تثبیت ترا و همچنین میکر که کار تثبیت دای را انجام میدهد بیشتر توضیح بدین و میخواستم بدونم طولانی مدت از قیمت ارزهای میکر و لونا کاسته میشود یا خیر . ممنون

  2. امیر
   امیر | 29 آبان 1400

   در مورد ارز ESO می خواهم بدانم،

   تشکر فراوان