موج‌سواری در دنیای کریپتو؛ چگونه از روندها سود ببریم

توسط شبنم توایی
|
4 آذر 1402
|
زمان مطالعه:  9 دقیقه
موج‌سواری در دنیای کریپتو؛ چگونه از روندها سود ببریم

نوسانات بازار کریپتوکارنسی، فرصت‌های زیادی را برای تریدرها ایجاد می‌کنند؛ یکی از استراتژی‌های سودآور در این بازار، پیروی از روندها یا Trend Following است.

پیروی از روند‌ها، استراتژی معاملاتی محبوبی است که سودآوری از تغییرات قیمتی و خرید دارایی به‌محض افزایش قیمت و فروش آن به‌محض کاهش قیمت را شامل می‌شود. این استراتژی به‌ویژه در بازار کریپتو بسیار مفید است، چرا که کریپتوها اغلب بسیار بی‌ثبات هستند و به چشم‌انداز طولانی‌مدت نیاز دارند.

اهمیت و مزایای استراتژی‌های پیروی از روند‌ها در معاملات کریپتویی بسیار زیاد است. اولاً، استراتژی‌های پیروی از روند به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا هم از نوسانات قیمتی کوتاه‌مدت و هم از روندهای بلندمدت سود ببرند. تریدرها با خرید یا فروش در زمان بهینه، می‌توانند با سودمندترین قیمت‌ها، نقاط ورود و خروج کم‌خطر را شناسایی کنند. تریدرها با استفاده از استراتژی‌های پیروی از روندها، می‌توانند ریسک‌های خود را به حداقل و سود خود را به حداکثر برسانند. در ادامه مفاهیم کلیدی و اصول پیروی از روندها را مرور می‌کنیم:

 • شناسایی و تجزیه‌وتحلیل روندها: سرمایه‌گذاران برای استفاده از استراتژی‌های پیروی از روندها یا همان ترند فالویینگ، باید بتوانند به طور دقیق روندها را شناسایی و تجزیه‌وتحلیل کنند. برای این کار، کافی است تا از شاخص‌های فنی مختلف مانند میانگین‌ متحرک، سطوح حمایتی و مقاومتی، کانال‌های قیمتی، تئوری امواج الیوت (Elliott Wave) و ابزار فیبوناچی ریترسمنت (Fibonacci Retracements) بهره ببرند.
 • انتخاب نقاط ورود و خروج: هنگامی که روندی شناسایی و تجزیه‌وتحلیل شد، حال نوبت انتخاب نقاط ورودی و خروجی بهینه است که شامل ارزیابی مشخصات ریسک یا پاداش در شرایط فعلی بازار است.
 • توقف‌ها و محدودیت‌ها را تعیین کنید: برای محافظت مؤثر از سرمایه خود، سرمایه‌گذاران باید سطوح توقف ضرر (استاپ‌لاس) و سود از پیش تعیین‌شده‌ای را مشخص کنند. این کار، در شرایطی که بازار برخلاف تریدر حرکت می‌کند، نقطه خروجی خودکار ایجاد می‌کند.
 • ریسک‌ها را کالیبره کنید: ریسک در معاملات کریپتو اجتناب‌ناپذیر است و استراتژی‌های پیروی از روندها باید بادقت استفاده شوند. سرمایه‌گذاران باید همیشه از ابزارهای مدیریت ریسک مانند استاپ‌ها و لیمیت‌ها استفاده کنند و هرگز بیش از ۲ درصد از سرمایه خود را در یک معامله، ریسک نکنند.

روندهای بازار کریپتو

آشنایی با روندهای بازار کریپتو

برای آشنایی با روندها در بازار کریپتوکارنسی نکات زیر را باید در نظر بگیرید:

 • تغییرات قیمتی: یکی از انواع اصلی روندهای بازار در دنیای ارزهای دیجیتال، تغییرات قیمتی است. رمزارزها تمایل دارند روی روندها، چه صعودی باشند، چه نزولی، حرکت کنند. این روندها ممکن است کوتاه‌مدت یا بلند‌مدت باشند و جهت کلی بازار را نشان می‌دهند. تجزیه‌و‌تحلیل قیمت‌های گذشته و نتیجه‌گیری در مورد روندهای آتی می‌تواند در ارزیابی جهت بازار مفید باشد.
 • تغییرات حجم بازار: درست مانند تغییرات قیمتی، تغییرات در حجم بازار ارزهای دیجیتال هم می‌تواند نشان‌دهنده روند باشد. حجم بالا معمولاً نشان‌دهنده افزایش تقاضا برای رمزارزی خاص است که می‌تواند به بالا رفتن قیمت‌ها منجر شود. بااین‌حال، حجم پایین هم ممکن است نشان‌دهنده کاهش علاقه سرمایه‌گذاران باشد و منجر به کاهش قیمت شود.
 • احساسات بازار: احساسات سرمایه‌گذاران اغلب تحت‌تأثیر اخبار و شایعات قرار می‌گیرند. اگر در بازار درباره رمزارزی اخباری مثبت منتشر شود، احساسات سرمایه‌گذاران هم ممکن است نسبت به آن رمزارز مثبت شده و افزایش قیمت را برای آن رمزارز به همراه داشته باشد و بالعکس. ردیابی احساسات بازار کریپتو و درک تأثیر آن می‌تواند ابزاری قدرتمندی برای پیش‌بینی روندهای آینده باشد.
 • تحلیل فنی: تحلیل تکنیکال، با مطالعه حرکت‌های قیمتی گذشته و الگوها و نمودارها، روشی برای پیش‌بینی جهت قیمت‌های ارزهای دیجیتال در بازار است. تجزیه‌و‌تحلیل حرکت‌های قیمتی گذشته و جستجوی الگوهایی برای نشان دادن جهت‌های آینده می‌تواند بینشی کلیدی در مورد معکوس شدن یا ادامه روند بالقوه ارائه دهد.
 • رفتار شبکه‌های اجتماعی: تجزیه‌و‌تحلیل رفتار فعالین حوزه ارزهای دیجیتال در شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های خبری و انجمن‌های ارز دیجیتال، می‌توانند به سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این حوزه کمک کند. ارزیابی رفتار شبکه‌های اجتماعی درک بهتری از نحوه دیده شدن یا نشدن رمزارزها توسط سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  طراحی سیستمی برای پیروی از روندها

  طراحی سیستمی برای پیروی از روندها یا همان ترند فالویینگ (Trend Following)، فرایندی چندمرحله‌ای است که موارد زیر را شامل می‌شود:

  مرحله اول: انتخاب بازار معاملاتی

  هنگام تنظیم استراتژی پیروی از روند، اولین قدم این است که مناسب‌ترین بازار معاملاتی را انتخاب کنید. انتخاب بازار معاملاتی، مرحله‌ای بسیار مهم است و در موفق‌بودن یا شکست‌خوردن استراتژی شما نقش بسزایی ایفا می‌کند. بازارهای معاملاتی و سرمایه‌گذاری معمولاً توسط سرمایه‌گذاران برای کسب بازده بیشتر استفاده می‌شوند؛ می‌توانند مانند سپرده یا اوراق‌قرضه کم‌ریسک باشند یا مانند بازار سهام، معاملات آتی و فارکس درجه بیشتری از ریسک داشته باشند.

  مرحله دوم: مشخص‌کردن نقاط ورود و خروج

  مرحله بعدی تعریف نقاط ورود و خروج است. این نقاط بر اساس تحلیل تکنیکال مانند خطوط روند، میانگین متحرک و سطوح حمایتی و مقاومتی تعیین می‌شوند. مشخص‌کردن این نقاط با توجه دقیق به سطوح قیمتی، می‌توان زمان مناسب برای ورود به بازار یا خروج از آن را برای ترید تعیین کرد.

  مرحله سه: ایجاد استراتژی مدیریت ریسک

  مدیریت ریسک بخش مهمی از هر استراتژی موفق پیروی از روند است. ریسک باید با داشتن استاپ لاسی به‌وضوح تعریف‌شده و با محدودکردن تعداد قراردادها یا سهام در هر پوزیشن مدیریت شود. علاوه بر این، داشتن تنوع و معامله در بازارهای مختلف هم برای کمک به کاهش ریسک ناشی از تمرکز بیش از حد مهم است.

  مرحله چهارم: پیاده‌سازی و نظارت بر سیستم

  زمانی که سیستمی برای پیروی از روند راه‌اندازی شد، باید از نزدیک نظارت شود. با بک‌تست و فورواردتست، می‌توانید عملکرد سیستم تعریف‌شده‌ را نظارت کرده و بررسی کنید که آیا سود ثابتی ایجاد می‌کند یا خیر. سیستم‌های پیرو روند ممکن است در طول بازارهای صعودی سودهای زیادی ایجاد کنند؛ پس باید به‌دقت نظارت شوند.

  طراحی سیستمی برای پیروی از روندها

  ابزارهای تحلیل فنی برای دنبال‌کردن روند

  ابزارهای تحلیل فنی، ابزارهایی هستند که به تریدرها کمک می‌کنند تا روندهای بازار را شناسایی کرده و نقاط ورود و خروج معاملات را تعیین کنند. برخی از ابزارهای تحلیل فنی که برای دنبال‌کردن روندها استفاده می‌شوند عبارت‌اند از:

  • ابزارهای تجزیه‌و‌تحلیل فنی: تحلیل تکنیکال، یکی از کاربردهای تحلیل بازارهای مالی است که برای پیش‌بینی سمت‌وسوی قیمت‌های آتی، بر داده‌ها و قیمت‌های گذشته متکی است. این نوع تحلیل، برای بررسی روندهای بازار بر الگوها، نمودارها و روش‌های آماری متکی است. تحلیل تکنیکال شامل استفاده از ابزارهای مختلف برای ثبت روندها، مانند خطوط روند، میانگین متحرک و نوسانگرها است.
  • خطوط روند: خط روند خطی است که روی نمودار کشیده می‌شود تا جهت روند قیمتی را نشان دهد. خطوط روند برای شناسایی روند و پیش‌بینی حرکات آتی بازار به کار می‌روند. این خطوط یا یک‌سری از نقاط اوج قیمتی را به هم متصل می‌کنند یا یک‌سری از نقاط کف قیمتی را! این نقاط، حمایت یا مقاومتی را در برابر روند ایجاد می‌کنند؛ از شیب خط روند هم می‌توان برای درک قدرت روند استفاده کرد.
  • میانگین‌ متحرک: میانگین‌ متحرک، یکی از شاخص‌‌های پیروی از روند است که برای شناسایی مناطق حمایتی و مقاومتی استفاده می‌شوند. میانگین متحرک بر اساس میانگین قیمت در بازه زمانی مشخصی، مانند ۱۰ روز یا ۲۰ روز به دست می‌آمده و در این دوره مشخص روی نمودار رسم می‌شود. سپس نمودار برای جستجوی الگوهای قیمتی یا نقاط حمایتی و مقاومتی استفاده می‌شود.
  • نوسانگرها: نوسانگر، نشانگری فنی است که حرکت را اندازه‌گیری می‌کند. قیمت فعلی را با طیفی از قیمت‌های گذشته، معمولاً در دوره‌ای ۱۴ روزه مقایسه می‌کند و نتیجه را روی نمودار نشان می‌دهد. نوسانگرها اغلب برای شناسایی سطوح خرید یا فروش بیش از حد مورداستفاده قرار می‌گیرند و روند قیمتی احتمالاً معکوسی را نشان می‌دهند.

  نکاتی برای استفاده مؤثر از تحلیل تکنیکال در ترند فالویینگ

  استفاده مؤثر از تحلیل تکنیکال، مستلزم رعایت برخی نکات است؛ در ادامه چند نکته برای استفاده مؤثر از این نوع تحلیل را معرفی می‌کنیم:

  • استفاده از ابزارهای متعدد: هنگام استفاده از تحلیل تکنیکال، به‌کار‌گیری ترکیبی از ابزارها برای ثبت جنبه‌های مختلف روند مهم است. برای مثال، به کمک خطوط روند، روند کلی را شناسایی کنید، از میانگین متحرک برای شناسایی مناطق حمایتی و مقاومتی بهره ببرید و از نوسانگرها برای شناسایی سطوح بیش از حد خرید یا فروش استفاده کنید.
  • اصول را فراموش نکنید: تحلیل تکنیکال می‌تواند روشی مؤثر برای شناسایی روندها و پیش‌بینی حرکت‌های آتی بازار باشد، اما مهم است به‌خاطر داشته باشید که این نوع تحلیل نمی‌تواند اصول اساسی بازار را به تصویر بکشد؛ تحلیل تکنیکال تنها بخشی از فرایند تصمیم‌گیری است.
  • تمرین: تصمیم‌گیری بر اساس تحلیل تکنیکال، نوعی هنر است که برای بهتر شدنش به تمرین مداوم نیاز دارد. سعی کنید از ابزارها و تکنیک‌های مختلف در معاملات با ارز فیات استفاده کنید تا به درک نحوه عملکرد این ابزارها در شرایط معاملاتی بلادرنگ پی ببرید.

  مدیریت ریسک در ترند‌ فالویینگ بازار رمزارزها

  مدیریت ریسک، مجموعه‌ اقداماتی است که تریدرها برای کاهش احتمال ضرر و محافظت از سرمایه خود انجام می‌دهند؛ در ادامه چند نکته برای مدیریت ریسک در ترند فالویینگ بازار رمزارزها را مشاهده می‌کنید.

  • نسبت ریسک به پاداش در سیستم‌های ترند فالویینگ: نسبت ریسک به پاداش، معیاری کلیدی برای سیستم‌های ترند فالویینگ است. این نسبت، بازده بالقوه معامله‌ای خاص را در مقابل میزان ریسک آن، اندازه‌گیری می‌کند. اگر روندی وجود داشته باشد، برای بهره‌وری از آن، نسبت ریسک به پاداش باید بالا باشد، چرا که می‌توان برای مقدار معینی از ریسک‌کردن، سود بیشتری به دست آورد. تریدرها برای دستیابی به نسبتی مناسب، می‌‌توانند از مقدار مناسب پوزیشن برای به حداقل رساندن ریسک و افزایش بازده استفاده کنند.
  • کاهش ریسک با مقدار مناسب پوزیشن و استاپ‌لاس: مقدار مناسب پوزیشن و استاپ‌لاس می‌تواند به کاهش ریسک در سیستم‌های ترند فالویینگ کمک کند. مقدار پوزیشن به تریدرها کمک می‌کند تا میزان ریسکی را که می‌خواهند در هر معامله بپذیرند، تعیین کنند. اگر معامله به سود تریدر نباشد، استاپ‌لاس، پوزیشن را می‌بندند و ضرر را محدود می‌کند.
  • استراتژی‌های متنوع‌سازی و مدیریت پورتفولیو برای ترند فالویینگ: تنوع برای استراتژی‌های ترند فالویینگ اهمیت بالایی دارد، چرا که ریسک کلی هر سبد را کاهش می‌دهد. مدیریت پورتفولیو هم باید در زمان مشخص‌کردن استراتژی برای ترند فالویینگ در نظر گرفته شود و سرمایه‌گذاران باید برای متعادل‌کردن سود و زیان، تنظیم سطوح ریسک و نظارت فعال بر پرتفوی خود تلاش کنند.

  مدیریت ریسک در ترند‌ فالویینگ

  جنبه‌های روان‌شناختی پیروی از ترند‌ها

  پیروی از ترندها، در عین اینکه به‌عنوان نوعی استراتژی معاملاتی می‌تواند سودآور باشد، جنبه‌های روان‌شناختی خاصی نیز دارد که باید به آن‌ها توجه کرد:

  پرداختن به چالش‌های روان‌شناختی رایجی که دنبال‌کنندگان روندها با آن‌ مواجه هستند:

  • منعطف بودن: دنبال‌کنندگان روندها برای موفقیت باید بتوانند سطوح مختلف ریسک را پذیرفته و مدیریت کنند. تریدرها باید در مواجهه با ضررهای احتمالی پیروی از روند‌ها، منعطف عمل کنند تا بتوانند معاملات را بدون ترس از شکست انجام دهند.
  • منضبط بودن: تریدرها باید منضبط و متمرکز باقی بمانند. تریدرها برای اطمینان از موفقیت، باید سازماندهی‌شده عمل کنند و به برنامه‌های معاملاتی و قوانینی که برای خود در نظر گرفته‌اند، پایبند باشند.
  • پذیرفتن ضرر: هیچ تریدری نمی‌تواند از هر معامله‌ای مطمئن باشد؛ زیان بخشی اجتناب‌ناپذیر از هر معامله‌ای است. دنبال‌کنندگان روندها باید جنبه پذیرفتن ضررها را داشته باشند، در صورت امکان آن‌ها را به حداقل برسانند و به سراغ معامله بعدی بروند.
  • صبور بودن‌: دنبال‌کنندگان روندها باید صبور باشند و درک کنند که سود و زیان کوتاه‌مدت بخشی از فرایند معاملات است. نتایج مثبت بلندمدت بر اساس رویکردی منضبط در معاملات ایجاد می‌شود.

  گسترش نظم و انضباط و کنترل احساسات در معاملات کریپتو:

  • داشتن انتظارات واقع‌بینانه: داشتن انتظارات واقع‌بینانه برای گرفتن نتیجه مثبت مهم است. روند قیمتی ارزهای دیجیتال می‌تواند بسیار بی‌ثبات و غیرقابل‌پیش‌بینی باشد و انتظارات غیر‌واقعی در این بازار ممکن است به ناامیدی و تصمیم‌گیری غیرمنطقی منجر شوند.
  • داشتن ذهنی باز: انجام معامله در بازار ارزهای دیجیتال، در مقایسه با بازارهای سنتی، ریسک‌ها و پاداش‌های متفاوتی دارد و به همین دلیل هم داشتن ذهنی باز و نگاهی عینی به بازار، به شما کمک می‌کند تا به جای سوگیری‌های ذهنی، بر سیگنال‌های موجود در بازار تمرکز کنید.
  • کنترل احساسات: مدیریت احساسات در زمان انجام معاملات بسیار مهم است، چرا که ترس و طمع می‌تواند باعث شود تریدرها تصمیمات غیرمنطقی بگیرند. تریدرها باید درک کنند که معامله، نوعی بازی با احتمالات است و یاد بگیرند که ضرر را با خونسردی و صبر بپذیرند.
  • داشتن برنامه معاملاتی: برنامه معاملاتی خوب شامل قوانین معاملاتی خاصی است که فاکتور احساسات را از تصمیم‌گیری حذف می‌کند. این برنامه باید شامل استراتژی‌های ورود و خروج، قوانین مدیریت پول و شاخص‌های فنی باشد.

  پیروی از ترند‌ها در بازار ارز دیجیتال

  مدیریت انتظارات و اجتناب از دام‌های رایج:

  • داشتن درک جامع: داشتن درکی جامع از بازارها و معاملات کریپتویی، قبل از انجام معاملات، مهم است. برای به دست آوردن درک کامل از پویایی بازار، برای مطالعه کتاب‌های مرتبط، مقالات و سایر منابع اطلاعاتی وقت بگذارید.
  • پایبند بودن به برنامه معاملاتی: اجازه ندهید ترس یا طمع تصمیمات شما را به دیکته کنند. به قوانین معاملاتی و برنامه معاملاتی خود پایبند باشید.
  • به‌کارگرفتن تکنیک‌های مدیریت ریسک: تکنیک‌های مدیریت ریسک باید برای به‌حداقل‌رساندن ریسک و به حداکثر رساندن سود به کار گرفته شوند.

  گفتار پایانی

  موج‌سواری در دنیای کریپتو، مهارتی است که با تمرین و تجربه می‌توان به آن دست یافت. با یادگیری اصول تحلیل تکنیکال و مدیریت ریسک، می‌توانید شانس خود را برای موفقیت در این زمینه افزایش دهید.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر