لیمیت اوردر (Limit-order) و استاپ لیمیت (Stop-Limit) چیست؟

آشنایی با ابزار حرفه‌ای ترید در صرافی بیت‌پین

6 8,135

اگر در معاملات ارزهای دیجیتال تازه‌کار باشید، حتما در هنگام معامله در صرافی‌های ارز دیجیتال مانند صرافی آنلاین بیت پین، به احتمال زیاد با دو اصطلاح سفارش محدود یا همان لیمیت اوردر (Limit-Order) و استاپ لیمیت (Stop-Limit) روبه‌رو شده‌اید. در این مطلب آکادمی ارز دیجیتال بیت پین به زبان ساده مفهوم و نحوه استفاده از این دو نوع سفارش را توضیح می‌دهیم.

سفارش محدود یا همان لیمیت اوردر (Limit-Order) چیست؟

ثبت سفارش محدود برای خرید یا فروش یک دارایی در یک قیمت مشخص است. ثبت سفارش محدود یکی از ساده‌ترین انواع سفارش در صرافی‌های ارز دیجیتال است. برای مثال اگر قیمت بیت کوین را ۵۰٬۰۰۰ دلار در نظر بگیریم و شما قصد خرید بیت کوین با قیمت ۴۰,۰۰۰ دلار را داشته باشید، می‌توانید یک لیمیت اوردر ثبت کنید. سفارش شما فقط زمانی تکمیل می‌شود که قیمت ۱۰,۰۰۰ دلار یا پایین‌تر برای این ارز دیجیتال در سفارشات فروش در دسترس باشد. اگر تمام سفارش‌های فروش در قیمت‌های بالاتر از این وجود داشته باشند، باید آن قدر صبر کنید تا قیمت به آن چیزی که مد نظر شماست برسد و سپس سفارش تکمیل می‌شود.

همین موضوع برای فروش هم صدق می‌کند. برای مثال، اگر قیمت بیتکوین را ۵۰٬۰۰۰ دلار در نظر بگیریم و شما قصد فروش بیت‌کوین‌های خود را در صرافی ارز دیجیتال با قیمت ۶۰٬۰۰۰ دلار را داشته باشید، می‌توانید یک لیمیت اوردر ثبت کنید. سفارش شما فقط زمانی تکمیل می‌شود که قیمت ۱۰٬۰۰ دلار یا بالاتر برای این ارز دیجیتال در دسترس باشد. اگر تمام سفارش‌های خرید در قیمت‌های پایین‌تر از این وجود داشته باشند، باید آن‌قدر صبر کنید تا قیمت به آن چیزی که مد نظر شماست برسد و سپس سفارش تکمیل می‌شود.

برای ثبت سفارش محدود یا لیمیت اوردر در صرافی‌ها به‌طور معمول سه قسمت وجود دارد که با پر کردن دو مورد از آن‌ها سومی به طور خودکار پر می‌شود. این سه قسمت عبارتند از:

  • قیمت (Price): قیمت مورد نظر شما برای خرید یا فروش هر واحد دارایی.
  • مقدار (Amount): تعداد واحدهایی که قصد خرید آن را دارید برای مثال اگر قصد خرید ۰.۱ واحد از یک ارز دیجیتال را دارید، عدد ۰.۱ را وارد می‌کنید.
  • کل (total): قیمت مورد نظر شما ضرب در مقداری که قصد خرید آن را دارید می‌شود کل مبلغ پرداختی (برای خرید) یا کسب شده (از فروش).

به صورت دستی یا با کلیک بر روی دفتر سفارشات در کناره‌های صفحه می‌توان قیمت لیمیت اوردر را مشخص کرد. مقدار را می‌توان هم به صورت دستی یا با کلیک بر گزینه‌های درصدی مشخص کرد. مثلا اگر ۱۰۰ درصد انتخاب شود بدان معناست که ۱۰۰ درصد سرمایه شما برای خرید یا فروش اختصاص داده شود. متغیر کل هم با وارد کردن قیمت و مقدار به طور خودکار تکمیل می‌شود اما در صورتی که آن را تغییر دهید، مقدار هم نسبت به آن تغییر می‌کند.

لیمیت اوردر (Limit-order) و استاپ لیمیت (Stop-Limit) چیست؟

سفارش استاپ لیمیت (Stop-Limit) چیست؟

استاپ لیمیت، سفارشی است که در آن اگر قیمت به نقطه‌ی X برسد، یک سفارش با قیمت Y ثبت می‌شود. لیمیت اوردر برای معاملات حرفه‌ای و دقیق بسیار کاربرد دارد و معمولاً برای کاهش ریسک استفاده می‌شود. مثلا شما یک سفارش استاپ لیمیت فروش برای بیت کوین ثبت می‌کنید و مثلا می‌گویید اگر قیمت بیت کوین به ۵۰٬۰۰۰ دلار یا بالاتر رسید، یک سفارش فروش با قیمت ۵۵٬۰۰۰ دلار ثبت کن.

استفاده از استاپ لیمیت

احتمالا در تحلیل‌ها دیده‌اید که می‌گویند اگر قیمت از فلان سطح عبور کند، یک رشد شدید تا فلان قیمت خواهد داشت. برای مثال، می‌گویند اگر قیمت بیت کوین از مقاومت ۴۰٬۰۰۰ دلار عبور کند تا ۴۵٬۰۰۰ دلار رشد خواهد کرد. یا اگر به زیر ۳۸٬۰۰۰ برسد، سقوط شدیدی در انتظار خواهد بود، پس توقف ضرر یا استاپ لاس خود (Stop Loss) خود را در ۳۸٬۰۰۰ قرار دهید.

اما اگر شما در هنگام عبور قیمت از مقاومت (هنگام صعود) یا رفتن به زیر حمایت (هنگام نزول)، خواب باشید یا دسترسی به اینترنت برای خرید نداشته باشید چه؟ اگر قیمت سقوط کند و نتوانید سریعاً اقدام به فروش کنید چه؟ اگر نتوانید در زمان اوج قیمت بفروشید چه؟ اینجاست که استاپ لیمیت به کمک شما می‌آید.

به سادگی می‌توانید طبق تحلیل خود، سفارش خرید یا فروش در قیمت مشخصی را تعیین کنید به صورتی که وقتی قیمت به نقطه X رسید یک سفارش با قیمت Y برای شما ثبت کند.

با این حال استاپ لیمیت علاوه بر کاهش ریسک می‌تواند ریسک‌هایی را هم برای معامله‌گران همراه داشته باشد که البته به دلیل تحلیل اشتباه است.

برای ثبت سفارش محدود یا لیمیت اوردر در صرافی‌ها به‌طور معمول، چهار قسمت وجود دارد. این چهار قسمت عبارتند از:

  • استاپ (Stop): نقطه‌ای که اگر قیمت به آن برسد، سفارش (خرید یا فروش) ثبت می‌شود.
  • لیمیت (Limit): قیمت سفارشی که در زمانی که قیمت به نقطه استاپ رسید، ثبت می‌شود.
  • مقدار (Amount): تعداد واحدهایی که قصد خرید آن را دارید مثلا اگر قصد خرید ۰.۱ واحد از یک ارز دیجیتال را دارید، عدد ۰.۱ را وارد می‌کنید.
  • کل (Total): قیمت مورد نظر شما ضرب در مقداری که قصد خرید آن را دارید می‌شود کل مبلغ پرداختی (برای خرید) یا کسب شده (از فروش).

مثلاً اگر بخواهیم وقتی قیمت بیت کوین به ۴۲٬۰۰۰ دلار یا بالاتر رسید، سفارش خریدی با قیمت ۴۴٬۰۰۰ ثبت شود، استاپ را ۴۲٬۰۰۰ و لیمیت را ۴۴٬۰۰۰ تعیین می‌کنیم.

یا اگر بخواهیم وقتی قیمت بیت کوین به ۴۰٬۰۰۰ دلار یا پایین‌تر رسید، سفارش فروشی با قیمت ۳۸٬۰۰۰ ثبت شود، استاپ را ۴۰٬۰۰۰ و لیمیت را ۳۸٬۰۰۰ تعیین می‌کنیم.

استفاده از استاپ لیمیت

گفتار پایانی!

تمرین کردن و کسب تجربه به شما کمک می‌کند تا به خوبی نوع سفارشی که باید ثبت کنید را تشخیص دهید. همچنین در صورتی که برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها قصد استفاده از این دو نوع سفارشی که توضیح دادیم را ندارید، توصیه ما استفاده از سفارش مارکت (Market Order) است که در آن صرافی به طور خودکار بهترین قیمت برای تکمیل سریع سفارش را تعیین می‌کند.

سوالات متداول!

  • چه زمانی باید از سفارش استاپ لیمیت استفاده کرد؟

سفارشات استاپ لیمیت، به عنوان ابزاری برای مدیریت ریسک، بسیار ارزشمند هستند و برای جلوگیری از ضرر و زیان قابل توجه باید از آن استفاده کنید.

  • استاپ لاس یا حد ضرر در معاملات خرید چه زمانی استفاده می‌شود؟

استاپ لاس یا حد ضرر در معاملات خرید زمانی به کار شما می‌آیند که شما معامله‌ای را باز کرده‌اید و رمزارزی را خریداری کرده و تحلیلتان این بوده که آن رمزارز رشد می‌کند؛ اما برخلاف تحلیل شما، به هر دلیلی بازار آن رمزارز ریزش کرده و شما متضرر می‌شوید.

4.3/5 - (26 امتیاز)


اشتراک در
اطلاع از
guest

6 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهدی

سلام با تشکر از توضیحات جامع و کاربردی شما 🌹🌹🌹

کارشناس محتوا ۲

سلام مهدی عزیز
خوشحالیم که از مقالات بیت پین رضایت دارید.

عرفان

ممنون عالی بود من یک سال با بیت پین کار میکنم عالیه بیت پین همیشه هم پاسخگو هستن دمشون گرم عالی ♥️ عرفان از شمال هسطم

سامان

لطفا آموزش ویدیویی اسن موارد رو بذارید

شهرام چوبینه

با سلام.. در مورد توضیحاتی که میفرمایین نمیشه نظری داد. چون اموزش استاپ لیمیت و استاپ لاس و غیره بود .. اما در بازارهای مالی پایبند بودن به روش معاملاتی و روانشناسی خود در ضرر و سود و مدیریت سرمایه چیزیهایی هست که میتونه بیشترین کمک و بکنه…… نظر شخصی

میثم

نظرتون درست اما گفتنش اینجا بی معنی نبود؟

6
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x