معرفی 8 مورد از مزایای وام‌های کریپتویی

تاریخ انتشار: 6 تیر 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 24 مرداد 1402
زمان مطالعه:  10 دقیقه
معرفی 8 مورد از مزایای وام‌های کریپتویی

در این مقاله، 8 مورد از کاربردها و مزایای وام‌های کریپتویی را معرفی می‌کنیم؛ پس اگر به دنبال راه‌های جدید و هوشمندانه‌ای برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال هستید، این مقاله را از دست ندهید.

شما درباره مزایای وام‌های کریپتویی در زندگی روزمره خود چه می‌دانید؟ آیا از موارد استفاده این وام‌ها در امور مالی دنیای امروز اطلاعاتی دارید؟ وام‌های کریپتویی نوعی روش برای تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) در امور اقتصادی هستند که امکان گرفتن وام بدون واسطه را برای کاربران فراهم می‌کنند.

تا همین اواخر، بی‌اعتمادی که در دنیای ارزهای دیجیتال وجود داشت، شک و تردیدهای زیادی را برای عوام در استفاده از این نوع دارایی‌ها ایجاد کرده بود، اما حالا، بسیاری از کارشناسان و خرده‌فروشان دیگر گاردی برای پذیرفتن مزایای قراردادهای هوشمند و استفاده از روش‌های تامین مالی غیرمتمرکز، نسبت به وام‌های سنتی ندارند. نمونه بارز این امر، در کاستی‌های صنعت وام‌دهی سنتی از گزارش ماه مه ۲۰۲۰ بانک فدرال رزرو، مشهود است. طبق این گزارش، بدهی وام مسکن بیش از ۱۴٫۳۰ تریلیون دلار است، که ۱٫۶۲ تریلیون دلار بیشتر از بدهی سال ۲۰۰۸ است؛ بدهی وام مسکن در سال ۲۰۰۸ بحران مالی جهانی را به همراه داشت.

مزایای وام‌های کریپتویی

درواقع، یکی از عوامل اصلی ایجاد بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸، همین بدهی وام مسکن در ایالات متحده بود. این بدهی ناشی از اعطای وام‌های فراوان با شرایط سخت به خریداران مسکن با توان پرداخت پایین بود. بانک‌ها و سایر موسسات مالی، این وام‌ها را به صورت بسته‌های مالی پیچیده به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی فروختند و درنهایت خطر بدهی وام مسکن را به تمام بازارهای مالی منتقل کردند.

زمانی که نرخ بهره‌ها افزایش و قیمت مسکن کاهش پیدا کرد، خریداران مسکن دیگر قادر به پرداخت قسط‌های وام خود نبودند و همین امر ضربه سنگینی به بانک‌ها و سایر نهادهای مالی وارد کرد؛ این ضربه به سرعت به بازارهای مالی دیگر کشورها هم منتقل شد و بحران مالی جهانی شکل گرفت.

امروزه وام‌های کریپتویی چشم‌انداز جدیدی را برای امور مالی غیرمتمرکز ترسیم کرده‌اند و در همین راستا، دیفای (DeFi) مبتنی بر بلاک چین، راهکاری آسان و شفاف و در دسترس برای همه ارائه می‌دهد. علاوه‌بر‌این، قراردادهای هوشمند هم امنیت و اعتماد به وام‌دهی کریپتویی را با موارد استفاده مختلف تضمین می‌کنند. پیش‌تر در مقاله‌های دیفای و امور مالی غیرمتمرکز، بلاک چین و وام دهی ارز دیجیتال، با زیربنا و سازوکار گرفتن وام‌‌های ارز دیجیتال آشنا شدیم، حال در این مقاله از بیت پین، قصد داریم ۸ مورد از کاربرد‌ها و مزایای وام‌های کریپتویی را معرفی کنیم:

مزایای وام‌های کریپتویی در چیست؟

شاید با رواج روز‌افزون استفاده از رمزارزها و انجام تراکنش‌ها با این نوع دارایی‌ها، از دیدگاه برخی، معاملات ارزهای دیجیتال دیگر سرویسی کسل‌کننده به نظر برسد، در چنین شرایطی، وام‌های کریپتویی دنیای کاملا جدیدی را پیش روی کاربران باز می‌کنند. این وام‌ها، موارد استفاده فراوانی را ارائه می‌‌دهند که همگی با کارایی و مدیریت پول فیات، مقرون‌به‌صرفه هستند. برای مثال، شما می‌توانید با متنوع کردن پورتفولیوی خود، در تامین مالی پروژه‌ای شرکت کرده یا حتی بدهی‌های فیاتی خود را تسویه کنید.

البته که تعداد بی‌شماری از راهکارهای بلاک چینی برای وام‌دهی ارزهای دیجیتال وجود دارد که هرکدام کاربرد‌ها و مزایای وام‌های کریپتویی متفاوتی ارائه می‌دهند؛ در همین راستا، ابتدا باید درباره شرایط گرفتن وام رمزارزی در پلتفرمی انتخابی خود، تحقیق کرده و اطلاعات و دانش خود را در حوزه کریپتوکارنسی افزایش دهید. در ادامه ۸ مورد از مزایای وام‌های کریپتویی را معرفی خواهیم کرد.

گرفتن وام ارز دیجیتال

گرفتن وام با ارز دیجیتال، تا حد زیادی ابتدایی‌ترین جنبه وام‌دهی رمزارزها و یکی از مهم‌ترین مزایای وام‌های کریپتویی است. به طور معمول، بازارهای مالی سنتی از تفاوت در سود پرداختی به سرمایه‌گذاران و سود دریافتی از وام‌گیرنده‌ها، تامین مالی می‌شوند. با این حال، معیارهای اعتباری سخت و الزامات وثیقه، بسیاری از افراد را از فرصت گرفتن وام محروم می‌کند.

به لطف پروتکل‌های وام‌دهی کریپتویی، کاربران می‌توانند مستقیماً با تعامل با قراردادی هوشمند به وجوه دسترسی داشته و این قراردادهای هوشمند هستند که بر فرایند دریافت وام و بازپرداخت آن نظارت دارند. در برخی موارد، وام‌گیرندگان حتی می‌توانند در مقابل وثیقه کریپتویی، ارز فیات دریافت کرده و بهره آن را پرداخت کنند. به این معنی که کاربران می‌توانند بدون فروش رمزارزهای خود، تنها با وثیقه قرار دادن آن‌ها، ارز فیات دریافت کنند و دیگر نیازی به پرداخت مالیات و کارمزد تراکنش‌ها نداشته باشند؛ کاربران ارز فیات دریافتی را می‌توانند برای نیازهای شخصی یا تجاری خود مانند پرداخت قبوض، خرید کالا یا سرمایه‌گذاری در فرصت‌های دیگر استفاده کنند.

درآمد غیرفعال

بانک‌ها و موسسات مالی برای کاهش ریسک اعطای اعتبار به مشتریان خود، نیاز دارند تا از شرایط وام‌گیرنده اطلاع داشته باشند؛ آن‌ها برای کسب این آگاهی، از موسسات اعتبارسنجی کمک می‌گیرند. موسسات اعتبارسنجی هم با تخمین درجه ریسک اعتباری مشتریان، از راه‌هایی مانند استعلام از بانک‌ مرکزی، بررسی سوابق چک‌های برگشتی، بازپرداخت وام‌ها و پرداخت به موقع اقساط، این اطلاعات را در قالب امتیاز، در اختیار بانک‌ها و موسسات مالی می‌گذارند.

یکی از معروف‌ترین و معتبرترین مدل‌های اعتبارسنجی و ارائه امتیاز، مدل Vantagescore است که عددی سه‌رقمی را برای نمایش میزان اعتبار مشتری ارائه می‌دهد؛ امتیاز بالاتر از ۷۲۰، امتیازی خوب و امتیازهای پایین‌تر از این عدد، در محدوده بد قرار می‌گیرند.

درامد غیرفعال

در سپتامبر ۲۰۲۱، یکی از این موسسات اعتبارسنجی معتبر به نام Expedian، میانگین امتیاز جهانی VantageScore را ۷۰۷ گزارش کرد؛ با اینکه این امتیاز ۱۰ رتبه از سال ۲۰۲۰ بیشتر بود، اما افراد بیشتری از پایین بودن نرخ سود سپرده، شکایت داشتند و افراد کمتری هم به پیشنهادات موجود علاقه نشان دادند. در چنین شرایطی کاملا منطقی به‌ نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران زیادی به وام‌های کریپتویی روی آورند.

درواقع، یکی از جذاب‌ترین مزایای وام‌های کریپتویی این است که هر دو طرف وام‌دهنده و وام‌گیرنده، می‌توانند از سرمایه های خود به نحو احسن استفاده کرده و به نوعی درآمد غیرفعال داشته باشند. در بیشتر موارد، هولدرها تمایلی به فروش یا نقد کردن ارزهای دیجیتال خود ندارند و از سوی دیگر هم، تقاضای برای گرفتن وام‌های کریپتویی رو به افزایش است؛ این دو دلیل انگیزه‌ای برای پلتفرم‌های وام‌دهی ارز دیجیتال ایجاد می‌کند که در ازای وثیقه گذاشتن رمزارز، وام‌هایی در قالب ارز فیات را برای کاربران و مشتریان خود فراهم کنند.

چنین فرایندی، درآمدی غیرفعالی را برای هر دو طرف به ارمغان می‌آورد که دستاوردی از دیفای برای ارائه امکانات بین مرزی، تغییرناپذیری و امنیت، با نرخ‌های بهره متغیر است. علاوه‌ بر این موارد، پروتکل‌های وام‌دهی ارز دیجیتال، نرخ‌ها را به طور شفاف بر اساس عرضه، تقاضا و حجم معاملات تعیین کرده و در نهایت، با حذف واسطه‌ها، یکنواختی و شفافیتی منصفانه را برای کاربران تضمین می‌کند.

آربیتراژ

آربیتراژ (Arbitrage)، مفهومی در علم اقتصاد است که به کسب سود از تفاوت قیمت یک دارایی خاص در دو یا چند بازار، در زمانی مشخص اشاره دارد. این اختلاف قیمت در نتیجه نبود تعادل قیمتی میان بازارهای مختلف به وجود آمده و فرصتی است برای سودآوری با ریسک پایین؛ چرا که در صورت فروش بلافاصله دارایی، معامله‌گر عملاً با ریسکی بسیار ناچیز، تراکنش خود را انجام خواهد داد.

آربیتراژ در حوزه کریپتوکارنسی هم مفهومی دقیقا مشابه علم اقتصاد دارد و تنها نوع دارایی و بازار معامله متفاوت در آن است. این مفهوم در دنیای ارزهای دیجیتال به کسب سود از اختلاف قیمت یک رمزارز در دو یا چند صرافی گفته می‌شود که در آن، افراد می‌توانند با بررسی قیمت‌های مختلف در صرافی‌های مختلف، دو صرافی، یکی با پایین‌ترین قیمت و دومی با بالاترین نرخ را یافته، ارز دیجیتال موردنظر خود را از اولی خریده و در دومی به فروش برساند.

آربیتراژ

پس آربیتراژ از تفاوت قیمت دارایی در بازارهای مختلف بهره می‌برد و با اینکه این مفهوم به دلیل ناکارآمدی بازار است که به وجود آمده، اما ابزاری عالی و کاربردی برای وام‌دهی کریپتویی است. درواقع، به همین دلیل است که دیفای برای استقراض دارایی‌ها با نرخی خاص و وام دادن آن‌ها در بستری دیگری، یا وام گرفتن از پلتفرمی با نرخ کارمزد پایین و خرید ارز دیجیتال با آن وام در پلتفرمی دیگر با قیمتی مناسب، برای آربیتراژ، عالی است.

البته صرافی‌های معتبر همیشه تمام تلاش خود را می‌کنند تا با استقراض از پروتکل‌های وام‌دهی، تفاوت‌ها را به حداقل برسانند. با این حال، حفظ نقدینگی ثابت، کار ساده‌ای نیست! به این ترتیب، آربیتراژ هنوز هم یکی از بهترین مزایای وام‌های کریپتویی به شمار می‌رود.

حفظ حریم خصوصی

طبق داده‌های شرکت خدماتی مدیریت ریسک LexisNexis، هزینه‌های انطباقی AML (هزینه‌ اقدامات ضد پول‌شویی) از زمان همه‌گیری کووید-۱۹ میلیاردها دلار افزایش یافته و این افزایش مداوم هزینه‌ها هم، صرف‌نظر از اینکه مؤسسه مالی به انجام اقدامات ضد پول‌شویی متعهد می‌شوند یا خیر، اجتناب‌ناپذیر است. در همین راستا، دیفای با ارائه راهکاری‌هایی برای افزایش امنیت، شفافیت و حفاظت از حریم خصوصی، این بخش را متحول می‌کند.

به لطف فناوری بلاک چین، کاربران می‌توانند در فرایند وام‌دهی ارز دیجیتال، بی هیچ دغدغه‌ای بابت سواستفاده از اطلاعات شخصی و با خیال راحت سابقه اعتباری، هویت، درآمد و سایر اطلاعات مالی خود را به اشتراک بگذارند و در مواقع نیاز هم به آن‌ها دسترسی داشته باشند. حفظ حریم خصوصیِ هویتِ افراد در زمان گرفتن ارز دیجیتال، یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای وام‌های کریپتویی به شمار می‌رود.

وام فلش

فلش لون (Flash Loan) یا وام فلش، نوعی وام سریع و بدون نیاز به وثیقه است که در سیستم بانکی سنتی، مشابهی ندارد و به لطف قراردادهای هوشمند و پلتفرم‌های فعال در حوزه‌ دیفای، کاربران و مشتریان می‌توانند بدون نیاز به ارائه وثیقه و ضمانت، بلافاصله پس از ثبت درخواست، وام خود را دریافت کنند. این نوع از وام‌های کریپتویی، در اصل برای توسعه‌دهندگان قراردادهای هوشمند طراحی شده‌ و کل فرآیند دریافت و بازگرداندن وام هم در قالب یک تراکنش به شبکه ارسال می‌شود؛ یعنی در یک تراکنش، وام ارسال شده و در همان تراکنش هم، همراه با کارمزد، بازپرداخت خواهد شد.

وام فلش

وام فلش یا فوری، قرضی بلادرنگ در ازای دارایی‌های دیجیتالی کاربر بوده و همین‌طور که اشاره کردیم، به طور معمول، برای توسعه‌دهندگانی مناسب است که برای اجرای عملیات بلاک چین به بودجه نیاز دارند. با این حال، وام‌گیرنده باید وام را به استخر داخل بلاک چین بازگرداند، در غیر این صورت، پروتکل وام، تمام تراکنش‌های انجام شده با مبلغ وام را باطل می‌کند.

گرفتن وام‌های فلش به دلیل ماهیت‌شان، در بلاک چین‌های مبتنی بر UTXO، مانند کاردانو امکان‌پذیر نیست. بلاک چین‌های مبتنی بر UTXO (مخفف Unspent Transaction Output)، نوعی از بلاک چین‌ها هستند که در آن‌ها هر تراکنش یک یا چند خروجی دارد و این خروجی‌ها می‌توانند به عنوان ورودی برای تراکنش‌های بعدی استفاده شوند! بلاک چین‌های مبتنی بر UTXO (خروجی خرج نشده تراکنش) مزایایی مانند سادگی، قابلیت حفاظت از حریم خصوصی و کارایی بالا در پردازش تراکنش‌ها را ارائه می‌دهند، اما با چالش‌هایی مانند ناتوانی در اجرای قراردادهای هوشمند، ذخیره‌سازی حجم زیادی از داده‌ها و پیچیدگی در تعقیب تاریخچه تراکنش‌ها رو‌به‌رو هستند.

پس با تمام این تفاصیل، فلش لون یا وام فلش هم یکی از مزایای وام‌های کریپتویی است که به آن وام آنی ارز دیجیتال هم می‌گویند و امکان دریافت وام رمزارز را در سریع‌ترین زمان ممکن برای کاربر فراهم می‌کند.

نقدینگی بدون مالیات

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، رایج‌ترین استراتژی هولدرهای ارزهای دیجیتال، ذخیره به امید سودآوری در آینده است. هولدرها در اکثر مواقع، ثروت قابل‌توجهی را در حساب‌های رمزارزی خود داشته و چنانچه به هر دلیلی بخواهند سفارشی برای فروش ثبت کنند باید مالیاتی هنگفت بپردازند. البته قوانین وضع شده برای ارزهای دیجتال، در کشورهای مختلف، متفاوت است و در همین راستا، برخی از سرمایه‌گذاران ممکن است با کمک مشاورهای مالیاتی از پرداخت مالیات اجتناب کنند. با این حال، هیچ راه درروی مالیاتی نمی‌تواند جایگزینی برای گرفتن وام، در ازای وثیقه‌گذاری رمزارز باشد.

هولدرها و در کل کاربران می‌توانند بدون پرداخت مالیات و تنها با فرایند وام‌دهی رمزارزی، کسب درآمد داشته و از سوی دیگر در صورت صعودی بودن روند قیمتی ارز دیجیتال خود، از خود بازار کریپتوکارنسی هم سودآوری داشته باشند. پس افزایش نقدینگی، بدون نیاز به پرداخت مالیات هم یکی از مزایای وام‌های کریپتویی است که به افزایش سودآوری کاربر کمک می‌کند.

معاملات مارجین

معاملات مارجین (Margin Trading)، به نوعی از معاملات می‌گویند که در آن بخشی از سرمایه‌ کاربر، توسط شخص یا نهاد دیگری به کاربران دیگر قرض داده می‌شود. در معاملات مارجین، کاربر می‌تواند با مشخص کردن لوریج (Leverage) یا اهرمی، سرمایه خود را افزایش دهد. برای مثال اگر کاربری از اهرم ۲ استفاده کند، یعنی می‌خواهد با مبلغی دوبرابر سرمایه خود وارد بازار معاملات شود؛ نیمی از این مقدار را خود کاربر تامین می‌کند و نیمی دیگر را صرافی به او قرض می‌دهد.

معاملات مارجین

به همین ترتیب، اگر کاربری از لوریج ۱۰ استفاده کند، یعنی ۱۰ درصد از سرمایه را خودش تامین کرده و ۹۰ درصد را از صرافی قرض می‌گیرد؛ البته محدوده لوریج هم در معاملات مارجین، برای هر صرافی متغیر بوده و به سیاست‌ها و نقدینگی صرافی بستگی دارد.

چشم‌انداز دیفای در چند سال گذشته در بسیاری از پلتفرم‌های غیرمتمرکز شکوفا شده و افزایش تقاضا برای وام‌های کریپتویی، دسترسی آسان به لوریج را بدون نیاز پلتفرمی متمرکز، فراهم کرده است. مسلماً، به دست آوردن لوریج با گرفتن وام در ازای وثیقه، می‌تواند به سرعت مبلغ وام کریپتویی را افزایش دهد. پس وام‌های ارز دیجیتال، می‌توانند میزان و کیفیت معاملات مارجین را بهبود بخشند و همین موضوع یکی دیگر از مزایای وام‌های کریپتویی به شمار می‌رود.

جلوگیری از لیکویید شدن

لیکویید (Liquidation)‌ یا مارجین کال (Margin Call) شدن، زمانی اتفاق می‌افتد که کاربر سرمایه کافی برای باز نگه‌داشتن پوزیشن خود نداشته باشد. در این شرایط، صرافی پوزیشن را بسته و حساب را تسویه و صفر می‌کند؛ لازم به ذکر است که سیاست صافی‌های مختلف در مواجهه با لیکویید شدن معامله‌گر متفاوت است. شاید جلوگیری از لیکویید شدن، کم‌اهمیت‌ترین کمترین مزایای وام‌های کریپتویی در دیفای باشد، اما می‌تواند در شرایط بحرانی، به دادِ کاربر رسیده و از بسته شدن پوزیشن و حتی حساب او در صرافی جلوگیری کند.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  گفتار پایانی

  وام‌های کریپتویی و مبتنی بودن‌شان بر قراردادهای هوشمند، در سال‌های اخیر، مثمر ثمر بوده و عملکردی بسیار بهتر و سریع‌تر از وام‌های سنتی را در جامعه وعده داده‌اند. وام‌دهی کریپتو موارد استفاده بسیاری دارند و می‌توانند به طرق مختلف هم برای وام‌دهنده و هم برای وام‌گیرنده مفید باشند. در این مقاله ۸ مورد از مزایای وام‌های کریپتویی را معرفی کردیم و درباره مواردی مانند درآمد غیرفعال، آربیتراژ، وام فلش، نقدینگی بدون مالیات، معاملات مارجین و لیکویید شدن صحبت کردیم.

  شما درباره مزایایی که وام‌های ارز دیجیتال ارائه می‌دهند، چه دیدگاهی دارید؟ چه مزایای دیگر می‌شناسید که این وام‌های دیفای برای امور مالی مدرن، به ارمغان می‌آورند؟

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  راهنمای کامل آموزش بازی همستر کامبت + کارت کمبو روزانه

  مدتی بعد از لیست شدن و موفقیت نات کوین، نوبت به بازی کریپتوی ...

  آموزش کامل بازی TapSwap‌ + ترفندهای سکه رایگان در بازی تپ سواپ

  ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

  همه‌چیز درباره بازی Wcoin و آموزش نحوه استخراج W-Coin

  همه‌چیز از نات کوین شروع شد! بازی تلگرامی که سبک Tap to Earn ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر