رایج‌ترین روش‌های کلاهبرداری در صرافی یونی سواپ و راه‌های مقابله با آن

تاریخ انتشار: 29 دی 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 4 شهریور 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
How to Identify and Avoid Uniswap Scams

در سال‌های اخیر، ارز دیجیتال به واسطه پیشرفت تکنولوژی بلاک چین و تحول سیستم اقتصادی رونق بسیاری گرفته است. تا اواخر جولای 2021، بازار جهانی ارز دیجیتال، بالغ بر 5/1 تریلیون دلار درآمد داشته و هزاران صرافی متمرکز و غیر متمرکز در آن سهیم‌اند. شکوفایی سیستم ارز دیجیتال، منجر به احساس نیاز به یک بستر، برای تبادل دارایی‌های دیجیتال کاربران شد. این بستر به شکل صرافی‌های فعال در حوزه ارز دیجیتال نمود پیدا کرد که می‌توان به طور کلی آن‌ها را به دو شکل دسته‌بندی کرد؛ صرافی‌های متمرکز (CEX) و صرافی‌های نامتمرکز (DEX).

CEX به عنوان روش سنتی تبادل ارز، نیازمند یک موجودیت مرکزی به عنوان واسطه، برای تکمیل تبادلات ارزی بین کاربرانش است. بنابراین اعتماد به واسطه‌گر نقش اصلی را در این سیستم ایفا می‌کند. به منظور دسترسی به تبادل ارزی رایگان و کاهش مشکلات امنیتی در کلاهبرداری صرافی، DEX به کاربران معرفی شد تا بدون نیاز به در اختیار گذاشتن اطلاعات دارایی‌های خود به یک واسطه، تبادلات خود را تکمیل کنند.

یونی سواپ، پیشرو در DEX

در این بین، یونی سواپ یکی از محبوب‌ترین صرافی‌های نامتمرکز است که بر پایه بلاک چین اتریوم بنا شده. برخلاف غالب صرافی‌ها که اداره و ارزش‌گذاری تبادلات را بر عهده خریدار و فروشنده می‌گذارد، یونی سواپ مجهز به بازارسازی اتوماتیک (AMM) است.

الگوریتم اثبات اعتبار چیست؟ حتما بخوانید: نقاط اشتراک صرافی‌های کلاهبردار را بشناسید!

این قابلیت نقدینگی‌ای بر پایه ارز دیجیتال می‌سازد که بر اساس الگوریتم‌های از پیش تعیین شده، به صورت خودکار تبادلات را انجام می‌دهد. تا به این لحظه، یونی سواپ توانسته با میانگین روزانه 200 میلیون دلار تبادل، بیش از 6/1 بیلیون دلار از نقدینگی بازار ارز دیجیتال را در خود متمرکز کند. با افزایش یافتن محبوبیت یونی سواپ و جلب توجه کلاه برداران به آن، در ادامه به برخی از رایج‌ترین کلاهبرداری‌های این صرافی می پردازیم:

دانلود ماهنامه اسفند ماه دامیننس

اهمیت ورود سرمایه‌گذاران نهادی به بازار کریپتو

  انواع کلاهبرداری‌‌ صرافی یونی سواپ

  • ساخت توکن های جعلی

  خاصیت نامتمرکز بودن صرافی‌هایی مثل یونی سواپ، یکی داشتن لیستی از توکن‌های آماده است. از آن جایی که قابلیت لیست کردن توکن برای همه در دسترس است، کلاهبرداران در کلاهبرداری صرافی همواره راهی برای لیست کردن توکن‌های تقلبی پیدا می‌کنند و با فروش آن و به جیب زدن سودش، خریدار را با توکن‌های بی‌ارزش رها می‌کنند.

  Fake Tokens Imitations

  • کلاهبرداری میم کوین‌ها

  با رشد قابل پیش‌بینی میم کوین‌هایی مثل دوج کوین، فضای ارز دیجیتال با این نوع ارز و پروژه‌هایش اشباع شده است. این میم کوین‌ها الزاما جعلی نیستند؛ اما به‌طور معمول به کاربران وعده سودهای نمایی در مدت زمان کم، بر اساس آمارهای غیر واقعی می‌دهند. میم کوین معمولا در بازار و شبکه‌های اجتماعی بازخورد خوبی دارند.

  اما فراموش نکنید، اگر مایلید روی این کوین‌ها سرمایه گذاری کنید، آن قدری باشد که آمادگی از دست دادنش را داشته باشید!
  • بالا کشیدن نقدینگی

  به راگ پولز نیز معروف است. بالا کشیدن نقدینگی در کلاهبرداری صرافی‌های نامتمرکز مثل یونی سواپ زمانی رخ می‌دهد که اتریوم را از استخر‌های نقدینگی جدید خارج می‌کنند و توکن جدید به یکباره بی‌ارزش می‌شود. قربانیان این نوع کلاهبرداری دیگر امکان فروش توکن‌های جدید و بازگشت سرمایه‌شان را نخواهند داشت.

  • مهندسی اجتماعی

  از آن جایی که کاربران نسبت به استخرهای نقدینگی و توکن‌هایی که با آن وارد تراکنش مالی می‌شوند دقیق شده‌اند، کلاهبرداران به فکر راه‌های پیچیده و فریبنده‌تری خواهند بود. یکی از ترند‌های اخیر، استفاده از ابزارهای پیشرفته تبادل یا Swap در صرافی‌های نامتمرکزی مثل یونی سواپ یا پلاسما سواپ است؛ طوری که به نظر برسد جامعه‌ای متشکل از افراد تاثیرگذار، در حال سرمایه‌ گذاری روی یک توکن خاص هستند.

  الگوریتم اثبات اعتبار چیست؟ حتما بخوانید: مسیح بیت کوین کیست و چرا به این نام شهرت دارد؟

  این ابزارها به شما اجازه می‌دهند دریافت کننده مشخصی را معین کنید؛ اما از طرفی این شانس را به کلاهبرداران می‌دهد که بتوانند دریافت کننده دیگری را برای تبادل انتخاب کنند. اگر آدرس اینفلوئنسر‌ها شناسایی شود، کلاهبرداران در کلاهبرداری صرافی می‌توانند یک جا‌به‌جایی از آدرس آن‌ها به کیف پول خود انجام دهند و سود حاصل از تاثیری که آن شخص، روی جذب سرمایه گذار–برای توکنی مشخص- می‌گذارد را به جیب بزند.

  چطور باید کلاهبرداری‌ صرافی‌ها را شناسایی و با آن مقابله کرد؟

  مهم‌ترین چیز در کلاهبرداری صرافی، توجه مستمر به علائم هشدار دهنده و آنالیز دقیق آن‌ها قبل از سرمایه‌گذاری در هر بستری است. درست است پروژه‌ای که تیم راه‌اندازانش ناشناس و غیرحقیقی هستند الزاما پشتش نیت کلاهبردارانه‌ای نیست؛ برای مثال، مورد بیت کوین؛ اما غالب کلاهبرداری‌ها توسط افراد ناشناس و غیر حقیقی به سر انجام می‌رسند. اگر تیمی شفاف باشد، شما باید بتوانید به عملکرد، توانایی‌ها و تجربیات‌شان دسترسی داشته باشید.

  1. بررسی معادلات هوشند و بازبینی کد ها (smart contracts and code audits)

  پروژه‌های حقیقی، باید متشکل از کدهایی باشند که بازبینی شده‌اند، بر پایه معادلات هوشمند نوشته شده و سورس آن‌ها مشخص و عاری از هر گونه باگی است. این فاکتور‌ها توسط افراد متخصص اعمال می‌شوند تا منجر به متضرر شدن کاربران نشود. البته باید توجه داشت که این موارد مخارج زیادی را می‌طلبند، پس فقدان‌شان نمی‌تواند دلیل مبنی بر کلاهبرداری باشد. اما رعایت جوانب احتیاط ضروری است.

  1. اطمینان حاصل کردن از اعتبار سورس های مورد استفاده

  به جای جست‌وجو به دنبال توکن و یا جفت ارزها در یونی سواپ، می‌توانید از طریق منابع قابل اعتماد مثل وب سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، از حقیقی بودن توکنی که انتخاب می‌کنید، اطمینان حاصل کنید. برای مثال، در وب سایت فوق، بعد از جست‌وجوی توکن و انتخاب آن، شما را به صفحات حقیقی جفت ارزها در یونی سواپ هدایت می‌کند تا از موارد جعلی پرهیز شود. از آن جایی که بستر یونی سواپ نیاز به مجوز ندارد و هر کسی می‌تواند در آن توکن لیست تعریف کند، اغلب هشداری با مضمون خطر کلاهبرداری دریافت می‌کنید. این هشدار‌ها همواره می‌توانند برای جلوگیری از کلاهبرداری صرافی کمک کننده باشند، اما از آن‌جایی که برای جفت ارز‌های پایدار با منبع مشخص نمایش داده نمی‌شوند، خود می‌تواند علامت خطری دیگر باشد. باز هم یادآوری می‌کنیم که این هشدار‌ها الزاما به معنی جعلی بودن نیست.

  اطمینان حاصل کردن از اعتبار سورس های مورد استفاده

  اطمینان حاصل کردن از اعتبار سورس های مورد استفاده

  1. آنالیز آدرس معاملات

  جست‌وجوگرهایی مثل اتراسکن (EtherScan) می‌توانند در این موارد کمک‌کننده باشند و آنالیزهای حیاتی را برای گرفتن تصمیمات آگاهانه انجام دهند. در ابتدا به مجموع نقدینگی نگاهی بیندازید؛ مقدار (24 ساعت)، معاملات (24 ساعت)، زمان انجام آخرین معاملات و این که آیا نقدینگی افزایش یا کاهش یافته. اگر هر یک از این موارد پایین و یا در حداقل حالت خود باشند، یک زنگ خطر دیگر محسوب می‌شود.

  آنالیز آدرس معاملات

  1. بررسی اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی

  پروژه‌های حقیقی معمولا سابقه‌ای شفاف از حضور در شبکه‌های اجتماعی دارند؛ حضور مستمر و کافی، تعامل و مشارکت بالا با جامعه‌های مختلف و نظرات مثبت همه شواهدی دال بر این شفافیت‌اند. فراموش نکنید، توجه به اعضای یک جامعه معیار محکم‌تری نسبت به اینفلوئنسری است که آن توکن را ارتقا می‌دهد.

  پرسش‌های متداول!

  • آیا یونی سواپ قابل اعتماد است؟

  علی رغم جلب توجه کلاهبرداران به این بستر، یونی سواپ به واسطه بنا شدن بر پایه اتریوم امنیتی بالا و معادل یک بلاک چین اتریوم دارد.

  • تشخیص توکن‌های جعلی همیشه نیازمند بررسی موارد فوق است؟

  طبیعتا خیر، با کمی تمرین و صرف وقت در حوزه ارزهای دیجیتال، حس ششم شما در تشخیص توکن‌های جعلی و جلوگیری از کلاهبرداری صرافی فعال می‌شود.

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  سواپ ارزهای دیجیتال؛ راهی سریع برای مبادله رمزارزها

  واژه سواپ (Swap) در حوزه بازارهای مالی از پرتکرارترین جملاتی ...

  معرفی 14 مورد از بهترین نرم‌افزارهای هشدار قیمت ارز دیجیتال

  بهترین نرم‌افزارهای هشدار قیمت ارز دیجیتال به شما کمک می‌کنن ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر