حساب اجاره‌ ای در ارز دیجیتال چیست و چه مجازاتی دارد؟

مجازات سخت منتظر اجاره دهندگان اطلاعات بانکی و حساب کاربری!

اگر شما هم با بازارهای دیجیتال و کریپتوکارنسی آشنایی داشته باشید، احتمالاً در رابطه با حساب‌ اجاره­‌ای ارز دیجیتال اطلاعات دارید یا این اصطلاح، حداقل یک‌بار به گوشتان خورده است. همچنین، افرادی که تا به حال حسابی در یکی از بروکرهای بازارهای مالی افتتاح حساب کرده‌­اند، در زمان ثبت­‌نام با مطالعۀ مفاد و قوانین ثبت‌نامی صرافی‌های ارز دیجیتال، بخشی را مشاهده کرده‌اند که با توجه به آن، فرد دارندۀ حساب، تمامی اعمال مجرمان‌ه­ای را که به‌­وسیلۀ حساب او صورت می‌گیرد، می‌پذیرد؛ اما این روزها پشتیبان‌های بروکر‌های ارز دیجیتال به مشتریان خود پس از افتتاح حساب و احراز هویت هشدارهایی در رابطه با حساب اجاره‌ ای، خطرات و پیامدهای ناشی از آن می‌دهند که بتوانند تا حد ممکن از فیشینگ و پولشویی توسط کلاه‌برداران جلوگیری کنند.‌

 به هیچ عنوان حساب کاربری خود را در اختیار کسی قرار ندهید و یا در صرافی‌ها، برای سایر افراد اقدام به خرید نکنید.

قیمت ارز دیجیتال

فیشینگ چیست؟

فیشینگ به معنای تخلیۀ حساب‌های بانکی دیگران با روش‌های متعدد در فضای سایبری‌‌ است. از جمله رایج‌ترین روش‌های آن در کشور ما اقدام به سرقت اطلاعات بانکی اشخاص به‌­وسیله‌ی هدایت آن‌ها به درگاه‌های پرداخت نا‌امن و غیرمعتبر است. کلاه‌برداران پس از فیشینگ برای عدم ردیابی خودشان، نیازمند حساب‌هایی هستند که به نام خودشان نباشد؛ بنابراین، دست به اجاره‌ی حساب می‌­زنند و با این کار، هیچ‌­گونه ردپایی از خود به جای نمی‌­گذارند. این روش امروزه در ایران نیز بسیار رواج یافته و در مراجع قانونی از آن به حساب اجاره­ای ارز دیجیتال یاد می‌شود. با این کار کلاه‌برداران، اشخاصی که حساب‌ها به نام آن‌ها ثبت شده است، به جرم شراکت در پولشویی، مجرم شناخته شده و مشمول مجازات‌هایی سنگین می‌شوند.

خطر اجاره­‌دادن حساب کاربری در صرافی‌های ارز دیجیتال

احتمالاً شما هم این روزها در شبکه‌های اجتماعی یا سایت‌های رایگان درج آگهی همچون شیپور یا دیوار، آگهی‌هایی با عناوین مختلف و وعده‌ی حقوق میلیونی با کار در اینترنت و مواردی از این دست را مشاهده کرده‌اید. بدیهی است که چنین آگهی‌هایی که به کسب درآمد بدون دانش و سرمایه و ثروتمند­شدن یک‌­شبه اشاره دارند، یا کلاه‌بردار هستند یا به احتمال بسیار زیاد آن عمل مجرمانه و غیرقانونی‌ است.

تعداد زیادی از این آگهی‌ها شما را به شبکه‌های اجتماعی همچون تلگرام هدایت کرده و از شما به بهانه‌­های متعدد و مختلفی همچون تکمیل ظرفیت معامله با حساب خود یا کمک به شما در معاملات در قالب تیم‌های حرفه‌ای بازارهای دیجیتال، درخواست افتتاح حساب در یک یا دو صرافی فعال در ایران را می‌دهند و اطلاعات این حساب کاربری ایجاد شده را از قربانیان درخواست می‌کنند!

حال شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که کلاه‌برداران با یک حساب اجاره‌­ای ارز دیجیتال تازه افتتاح‌­شده چگونه پولشویی می‌­کنند؟ یا واگذاری و اجاره حساب کاربری ارز دیجیتال چه خطری می‌­تواند برای شما داشته باشد؟ برای پاسخ به این سؤال به مثالی اشاره می‌کنم که درک آن ساده باشد؛

در اختیار­دادن اطلاعات حسابی که با نام شما ثبت شده است، همچون قرار­دادن کلید منزلتان در اختیار دزدان است.

حساب اجاره‌ ای در ارز دیجیتال چیست و چه مجازاتی دارد؟

روند فیشینگ و پولشویی توسط کلاه‌برداران با حساب­ اجاره‌­ای ارز دیجیتال این­‌گونه است که آن‌ها ابتدا درآمد‌های خود را که با روش‌های نامشروع و مجرمانه به دست آورده‌­اند، به حساب شما واریز می‌­کنند؛ سپس با آن، ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین خریداری کرده و آن­‌ها را به کیف پول خود انتقال می‌دهند. در این زمان، پول‌های سرقتی به حساب شما واریز شده‌­اند و نام شما وارد پیگیری­‌های قضایی می‌­شود و بنا به قانون، کسی که به­‌عنوان مجرم شناخته خواهد شد، شما هستید. از آن‌جایی که ارزهای دیجیتال ارزهایی مبنتی بر سازمان یا دولت یا شخص به­‌خصوصی نیستند و ردیابی صاحبان آن‌ها برای پلیس بسیار دشوار است، در نهایت شما به­‌عنوان شریک جرم یا حتی مجرم شناخته خواهید شد و مشمول مجازات بر طبق قانون می­‌شوید.

بر اساس قانون، افرادی که دانسته یا نداسته با در اختیار قرار دادن اطلاعات حساب خود به دیگران به آن‌ها در انجام اعمال خلاف کمک می‌کنند، به عنوان شریک جرم شناخته می‌شوند و علاوه بر تحمل حبس به پرداخت جریمه‌های نقدی نیز محکوم می‌شوند.

مجازات مجرمان اجاره‌ی حساب‌­ اجاره‌ای ارز دیجیتال

افرادی که با قرار­دادن اطلاعات شخصی و بانکی خود در اختیار کلاه‌برداران، به پولشویی و فیشینگ توسط آن‌­ها کمک می‌کنند، خواه با آگاهی از کلاه‌بردار ­بودن اشخاص فریب‌دهنده و خواه بدون اطلاع از این مسئله، مطابق قانون به جرم مشارکت در کلاهبرداری به حبس و جرائم مختلفی محکوم می‌شوند.

جرائم حساب اجاره ­ای ارز دیجیتال عبارت‌اند از:

  • استرداد تمام وجوه مورد مبادله به همراه سود بانکی آن‌­ها
  • پرداخت مالیات وجوه مورد معامله و پرداخت یک‌­چهارم یا بیست­‌و­پنج درصد کل مبلغ مورد تراکنش تحت عنوان عواید حاصل از جرم

فرد محکوم تا زمان شناسایی مجرم اصلی پرونده یا سایر تحقیقات تکمیلی می‌­بایست در زندان محبوس باشد؛ ولی در صورت پرداخت­‌کردن وثیقه‌­ای به ارزش تمام دارایی‌های مورد تراکنش قرار­گرفته، می‌تواند تا زمان برگزاری دادگاه، آزادی موقت و مشروط داشته باشد.

راه‌‌های جلوگیری از فریب‌خوردن توسط سودجویان و کلاه‌برداران

همان‌ طور که پیش‌تر گفتیم، آگهی‌های پر ­زرق‌­و­برق و اغفال‌کنند‌ه‌ی حساب اجاره ای ارز دیجیتال در سرتاسر فضای مجازی پراکنده‌­ هستند؛ چه در شبکه‌های اجتماعی و چه در سایت‌های مختلف. لطفاً به هیچ‌­وجه با دید و نگرشی مثبت به این درخواست‌های نامعتبر ننگرید! چرا که در صورت به دام­ افتادن توسط فیشینگر­ها، دردسرهایی بسیار بزرگ در انتظار شما خواهد بود.

برای پیشگیری هرچه بیشتر و نیفتادن در دام سودجویان، بهتر است ابتدا پیش از انجام هر کاری، چه بازکردن حساب بانکی و چه افتتاح اکانت در کارگزاری‌­های مختلف بازارهای دیجیتال، به مطالعه‌ی دقیق و اصولی قوانین و مفاد آن سازمان بپردازید. قضیه‌ی حساب اجاره ­ای ارز دیجیتال، در مفاد پیش‌­ثبت‌­نامی بسیاری از صرافی‌های بازارهای کریپتو­کارنسی قید شده است و مطالعه‌ی آن‌ها می‌­تواند زنگ خطری را برای شما به صدا درآورد. همچنین، برخی از پشتیبانان صرافی‌ها پس از تأیید و احراز هویت شما، با شما تماس گرفته و به شما در رابطه با این موضوع، هشدار می­‌دهند.

توصیه پلیس فتا در مورد حساب اجاره‌ ای

مطابق با گزارش منتشر شده در پایگاه خبری پلیس فتا، مجرمان فضاهای مجازی و رسانه‌های اجتماعی با انجام تبلیغات گسترده با عناوینی چون کسب درآمد در منزل، به اخذ اطلاعات کارت بانکی و هویت افراد در قبال مبلغ پول پرداخته و پس از دریافت این اطلاعات مبالغ سرقتی را به این حساب‌ها منتقل کرده و با استفاده از این روش اقدامات پول‌شویی خود را به انجام می‌رسانند.
از این رو کاربران بایستی در حفظ و نگه‌داری سیم‌کارت‌ها و حساب های بانکی خود دقت لازم را به‌کاربرده و از واگذاری اطلاعات خود به افراد دیگر خودداری نمایند. بر اساس این گزارش ضامن اصلی اقدامات مجرمانه انجام‌شده با این حساب‌ها، صاحبان اصلی کارت‌های بانکی هستند.

حساب‌های اجاره‌ای در دنیای رمزارزها چیست و چه مجازاتی دارد؟

گفتار پایانی!

این نوشتار با هدف افزایش آگاهی عمومی شما کاربران عزیز و از منابع معتبر، تولید شده است. امیدواریم که با رعایت موارد گفته شده و حفاظت از اطلاعات حساب و سیم‌کارت‌های خود، به روند کاهشی فیشینگ در کشور کمک کنید.

در این گزارش و نوشتار، سعی کرده‌ایم تا شما را از روش‌های کلاه‌برداری در اینترنت آگاه کنیم. فراموش نکنید که تمام مسئولیت اجاره حساب و سوء استفاده از آن توسط کلاه‌برداران، بر عهده‌ی صاحب حساب کاربری خواهد بود!

پرسش‌های متداول!

  • مجازات مجرمان اجارۀ حساب‌­ اجاره‌ای ارز دیجیتال چیست؟

استرداد تمام وجوه مورد مبادله به همراه سود بانکی آن‌­ها، پرداخت مالیات وجوه مورد معامله و پرداخت یک­‌چهارم یا بیست‌­و­پنج درصد کل مبلغ مورد تراکنش تحت عنوان عواید حاصل از جرم مجازاتی است که برای افراد کلاه‌بردار در نظر گرفته شده است.

  • فیشینگ چیست؟

فیشینگ به تخلیۀ حساب‌های رمزاری یا بانکی دیگران با روش‌های متعدد در فضای سایبری‌‌ می‌گویند؛ برای مثال، هدایت کاربران به درگاه‌های پرداخت نا‌امن و غیرمعتبر یکی از راه‌های رایج برای فیشینگ است.

4.3/5 - (107 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

39 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
طاها

خداییش دمتون گرم بابت این مطلب و پشتیبانی که اینو معرفی کرد
هم اطلاعاتم رو بالاتر برد هم تقریبا منو سیو مرد

Abolfazl

سلام خسته نباشید خیلی ممنون بابت این اطلاع رسانی تون این افراد داخل تلگرام امروزه زیادن همین امروز فردی به من پیام داد راجب همین مور میخاستم بگم اگه میشه برم شکایت کنم تا سر مردم کلاه نزاشتن

hamid

جواب سوال قبلیه من درمورد گم شدن ۴۵هزار دلاراز حساب اینستندولدم و پاک شدن خود به خود حسابم از گوشی . سپاس از مدیریت محترم سایت

محمد

سلام من گول خوردم چون سواد ندارم حساب صرافی و بانکی مو گرفت و حدود۱۰۰میلیون تومان پول شویی کرده حساب های بانکی من بستن الان جرم منی ک هیچ اصلاعی نداشتم چیه و باید چیکار کنم نمیدونم مجبور شدم بخاطر بیمارستان خواهرم نمیدونستم اینجوری میشه تمام پی ام هاشو دارم الان برم ب فتاح بگم جرمم چیه میشه کاری کرد یانه

امیر

سلام چیشد اخرش؟تا الان درست شد یانه چه جرمی داشت؟

امیر

سلام چیشد اخرش بکجا رسیدی

منتظری

سلام متاسفانه من مدتیه دار م این کار رو براشون انجام میدم و الان بااین مقاله متوجه شدم کلاه برداریه. مبلغ زیادی هم براشون جابجا کردم. وای سرم داره سوت میکشه .بهترین کاری که میتونم انجام بدم چیه؟

کارشناس محتوا

سلام دوست عزیز
متاسفانه با وجود اطلاع‌رسانی‌های متعدد که انجام شده، اما همچنان کلاه‌بردارها از این راه برای فریب دادن کاربران استفاده می‌کنند. برای جلوگیری از عواقب احتمالی، حتما در اولین فرصت به پلیس فتا مراجعه و طرح شکایت کنید.

امیر

سلام چیشد چیکار کردین اخرش درست شد؟

پوریا۱۲

سلام داداش خسته نباشید ، من یه مقدار ترون رو واریز کردم به حساب دوستم اما برگشت خورد و انتقال ناموفق بود ، اما الان بعد ۷ روز تازه فهمیدم از اون موقع مسدود هستم و نمیتونم برداشت کنم ، چیکار کنم درست بشه ، اصلا درست میشه ، کی درست میشه ، ممنون میشم راهنمایی کنید🙏

کارشناس محتوا

سلام پوریای عزیز
لطفا با تیم پشتیبانی آنلاین تماس برقرار کن تا به مشکلت رسیدگی بشه.
مرسی از همراهیت.

احمد

سلام من ترون خریدم از نیو سنتری برداشت میزنم نمیتونم زیاد سرمایه‌گذاری نکردم چرا نمیتونم به ترست ولد آدرس میدم پیغام نامیده نمیشه برداشت کرد مشکل کجاست لطفاً راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

aliyahyaei50@yahoo.com

۴روزه ازعابر بانکم به کیف پول صرافی ام پول ریختم اما هنوز نیومده
لطفا راهنمایی کنید

علی

سلام
لطفا فن توکن تیم های رئال مادريد و بارسلونا و بایرن مونیخ رو هم در سایت قرار دهید.
با تشکر.

یونس

سلام دوست عزیز امروز من از طریق آگهی دیوار با یک کار در حوزه ارز دیجیتال روبرو شدم به من گفتن پول از حساب خودشون میریزن بعدش خرید بزن از صرافی برامون بفرست امروز یک میلیون ریختن خرید زدم بعد از چند دقیقه شخصی زنگ زد گفت از حساب بانکی من یک میلیون اومده تو حساب شما من جا خوردم الان چیکار کنم لطفا راهی هست دوباره همون ارزا چند ساعت بعد مبلغ هشت میلیون ریختن گفتن خرید بزن من گفتم این پول رو کی ریخته و اینا دیگه خرید نزدم چون فهمیدم اینا دزد و کلاهبردارن الان میخوام بدم پلیس فتا چی میشه من واقعا نمیدونستم اولش بعد فهمیدم لطفا تو رو خدا کمکم کنید

mohsennasim666

پول رو وردار برو باهاش عشق و حال کن

مک

برای آربیتراژ گیری با توجه به اینکه تراکنشها رو بالا می‌بره قانون مالیات بر تراکنش‌های بانکی هست
اگه اداره مالیات از ما برای ورودی و خروجی های حساب بانکی مون که به صرافی های داخلی از جمله صرافی شما ختم میشه چه توضیحی بدیم؟

ایرج

والا چی بگم خسته نباشید تمام فضای مجازی پر شده از خبرهای کلاهبرداری و فیشینگ و اجاره حساب و ….فقط و فقط هم همه این اخبار برمیگرده به صیانت دنبال هیچی دیگه هم نگرد که نیست. نمیدونم گیریم که بستن خلاص🤔 این همه آدم بیکار رو چطوری میخان سازماندهی کنن🤔 شما یه استادیوم آزادی رو تصور کنین که بازی تمام میشه اگه بدون وسیله نقلیه و بلاتکلیف بخان به سمت مقصد حرکت کنن یه عده خوشحال و یه عده ناراحت،حداقل چند ساعت غرب تهران فلج میشه بخاطر از دحام جمعیت، حالا این بلاتکلیفی رو به میلیون حساب کنید در تمام کشور و همگی خشمگین و بیکار و ناامید🤔 نمیدونم چه فکری میکنن یا اصل فکر میکنن🤔 خدا به همه رحم کنه 😔

یونس یزدانی

چرا کد ایمیل برای برداشت وجه برام نمیاد.به پول نیاز دارم ۲روزه نمیشه برداشت کرد

سیاوش

سلام خسته نباشید معاملات در بیت پین منجر میشه تا مالیات هم بریدم یا واسه معاملات ارز دیجیتال مالیات تعلق نمیگیره.

احمد

با سلام، برادر محترم وبزرگوار ارز دیجیتال یعنی بدون قضاوت کارت انجام بده اگه مالیات نیم یعنی مجرم درسهای هستی که زندگی میکنیم ایا با اصل ارز تناقض نداره امیدوارم بتونید برینه باشین وخبر خوشی هم با درک مطالب دم عید دارد.

عتیق الله

عتیق الله

صالح اکبری

سلام-نظرات، اطلاع رسانی و هشدارهای امنیتی مذکور بجا و برای همه ما لازم العجراست .

میثاق

سلام اگه پیامی بیادید بالینی از طرف بیت پین باشد چی چطور مطمئن باشیم که از بیت پین هست جعلی نباشد؟

رضا

سلام اگ ارز دیجیتال که خریدیم شانسی بخوره به پول مثلا بشه ۲۰ میلیارد.موقع برداشت فتا اطلاعات اینا گیر نمیدن .خوب شانسی بوده.چقد میگیرن تا بیخیال شن

محمد

سلام میشه در مورد ماینر ابری یه توضیح بدین؟

محمد

سلام.. لطفا مشکل کسر شده از حساب منرو شخصا پیگیری کنید. من منتظرم. ممنونم.
12 تومن اتریوم بابت کار تحقیقاتی از ازمایشگاه سرن به من هدیه داده شدو چیز های دیگر امشب تا پول را نقد کردم کسر شد. لطفا پیگیری کنید. و به آرمانهایتان. آرمان گرا تر باشید ارمان

سام دلاور

سلام میشه ازطریق سهام ارز دیجیتال خرید

سام دلاور

سلام وخسته نباشید ازراهنمایهای شماممنون
هستم بسیار.بسیار برای من مفید آقا شد
خداازسرگناه افراد پلید نگذره

الیاس

سلام اگه از صرافی خارجی استفاده بکنیم؟ جرم حساب میشه یا نه

حبیب

سلام.ایا فروش ارز دیجیتال و ورود پول از صرافی به حساب ما شامل مالیات میشود واگر میشودمقدار آن چند درصد است.حسابی که فیشینگ وپولشویی نیست ومتعلق به خودمان است

علیرضا

با سلام امروزه در فضای اینستا گرام از افراد مقیم آمریکا یا انگلستان پیامهای زیادی دریافت میکنیم مبنی بر اینکه مثلا با ۵۰۰ دلار سرمایه ۵۰۰۰ دلار درآمد داشته باشید ، میشه در این خصوص توضیح دهید

39
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x