با نزدیکی به پایان سال، رویدادهای مهم بازار کریپتو در سال 2023 که باید با دقت رصد شوند

توسط مبین حسینی
|
10 آبان 1402
|
زمان مطالعه:  5 دقیقه
با نزدیکی به پایان سال، رویدادهای مهم بازار کریپتو در سال 2023 که باید با دقت رصد شوند

با نزدیک شدن به آخر سال 2023 و فصل تعطیلات، انتظارات در دنیای ارزهای دیجیتال، برای پدیده سالانه معروف به «رالی بابانوئل» افزایش می‌یابد. سوابق تاریخی نشان می‌دهد که اغلب در میان این دوره از جشن‌ها، پویایی بازار تمایل به تغییر دارد. با این حال، سال 2023 سالی متفاوت برای بازار ارزهای دیجیتال بوده است و عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند در چند ماه آخر سال بر روند قیمت‌ها تأثیر بگذارد.

افزایش سرمایه‌گذاری نهادی

قیمت ارزهای دیجیتال در پایان سال‌های 2020 و 2021 به‌طور قابل توجهی افزایش یافت که ناشی از افزایش خوش‌بینی سرمایه‌گذاران خرد و علاقه سرمایه‌گذاران سازمانی بود. در این زمان، نگرش موسسات مالی بزرگ و هج فاندها به بیت کوین شروع به تغییر کرد و به آن، نه تنها به عنوان یک دارایی سوداگرانه، بلکه به عنوان پوششی در برابر تورم و ذخیره بالقوه ارزش نگاه می‌کردند. شرکت‌های بزرگی مانند Square و MicroStrategy بیت کوین را به ترازنامه خود اضافه، و این تغییر تصویر را بیشتر تقویت کردند.

علاوه بر این، بیت کوین به سقف تاریخی خود رسید و احساسات مثبتی را در سراسر بازار برانگیخت. علاوه بر این، علاقه سرمایه‌گذاری نهادی زمانی برجسته شد که کسب‌وکارهایی مانند تسلا خریدهای بیت کوین در مقیاس بزرگ را به صورت عمومی اعلام کردند. علاوه بر این، معرفی تعدادی ETF و صندوق ارزهای دیجیتال، به سرمایه‌گذاران نهادی راه راحت و آشناتری برای دسترسی به بازار داد.

شرکت‌ها با ارائه خدمات کاستودی (نگهداری) که برای حفاظت از دارایی‌های دیجیتال ضروری هستند، به سرمایه‌گذاران نهادی که به دنبال گزینه‌های ذخیره‌سازی امن برای دارایی‌های ارزهای دیجیتال خود هستند، راهی امن معرفی کردند.

دانلود ماهنامه آذر ماه دامیننس

از قدرت روایات در فضای ارزهای دیجیتال تا کاربرد‌های ChatGPT در این بازار

  blackrock

  علی‌رغم برخی نوسانات، این مسیر به طور کلی در سال 2022 صعودی بود. زمانی که موسسات مالی سنتی در شک و تردید بودند، شروع به ارائه انواع خدمات کریپتویی مانند وام، معاملات و خدمات نگهداری کردند. بازیگران نهادی، به‌ویژه شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و صندوق‌های تخصصی که در جستجوی فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدید هستند، نیز تشخصی دادند که امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن‌های غیر قابل تعویض (NFTs)ظهور کردند و در حال تغییر زمین بازی هستند.

  در سال 2022، علی‌رغم زمستان کریپتو، توسعه در بخش کریپتو 5 درصد افزایش یافت که نشان دهنده علاقه پایدار به این فناوری است. علاوه بر این، یک نظرسنجی در سال 2022 نشان داد که 91٪ از سرمایه‌گذاران نهادی، مشتاق سرمایه‌گذاری در «دارایی‌های توکن شده» هستند و این امر تقاضای قوی در این بخش را نشان می‌دهد.

  فصل آینده ممکن است شاهد هجوم سرمایه‌های نهادی حتی بزرگ‌تری به حوزه کریپتو باشد که نمونه آن نهادهایی مانند مایکرواستراتژی است که با خرید 1045 بیت کوین دیگر برای خزانه رو به رشد خود، میزان دارایی‌های کریپتو خود را افزایش می‌دهد. همچنین، تحقیقات EY-Parthenon نشان می‌دهد که بیشتر سرمایه‌گذاران نهادی به ارزش فناوری بلاک چین و دارایی‌های کریپتویی اعتقاد قوی دارند و آنها را به سوی برنامه‌ریزی در مقیاس قابل توجهی، برای سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دیجیتال طی دو تا سه سال آینده، سوق می‌دهد.

  علاوه بر این، علاقه فزاینده‌ای در میان سرمایه‌گذاران برای مشارکت در دارایی‌های مالی توکنایز شده وجود دارد، که موسسات را وادار می‌کند تا فرصت‌هایی را برای توکن‌سازی دارایی‌های خود در پاسخ به چشم‌انداز مالی در حال تحول بررسی کنند. با ادامه بلوغ و کسب مشروعیت این صنعت، محصولات مالی جدیدی که به طور خاص برای سرمایه‌گذاران نهادی طراحی شده‌اند، می‌توانند ظهور کنند و ورود آنها را به بازار تسهیل کند – که برای نمونه می‌توان به احتمال تصویب ETFهای اسپات بیت کوین اشاره کرد.

  وضوح نظارتی

  در سال 2020، با رونق گرفتن بازار ارزهای دیجیتال، به ناچار توجه قانونگذاران در سراسر جهان، به این حوزه جلب شد. برخی از کشورها با اعمال ممنوعیت‌های کامل به این فناوری پاسخ دادند، اما برخی دیگر استراتژی سنجیده‌تری را اتخاذ کردند و فرآیند توسعه چارچوب‌های نظارتی را برای کنترل دامنه به سرعت در حال گسترش دارایی‌های دیجیتال، آغاز کردند.

  در سال 2021، تحولات نظارتی ایالات متحده – به ویژه آنهایی که به جایگاه SEC در مورد ارزهای دیجیتال مربوط می‌شود – در روایت جهانی پیرامون ارزهای دیجیتال، مرکزیت پیدا کرد. این صنعت به دلیل بحث‌های مداوم در مورد مقررات ارزهای دیجیتال و فشار برای تایید ETFهای بیت کوین تحت فشار قرار گرفت. به طور همزمان، در نتیجه سرکوب چین در استخراج و معاملات ارزهای دیجیتال، تغییرات و بحث‌های قابل توجهی در مورد تمرکززدایی در بازار صورت گرفت.

  محیط نظارتی ارزهای دیجیتال در سال 2022 شروع به تکامل کرد. پس از بحث‌های اولیه، تعدادی از کشورها چارچوب‌های قانونی دقیقی با قوانین حاکم بر ارزهای دیجیتال، عرضه اولیه کوین (ICO) و پلتفرم‌های دیفای ایجاد کردند. در همان زمان، جنبش جهانی برای ایجاد ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) رشد کرد و بسیاری از کشورها ارزهای دیجیتال خود را معرفی یا آزمایش کردند.

  امسال، چشم‌انداز جهانی ارزهای دیجیتال، با تحولات قابل توجهی روبرو شده است. به عنوان مثال، کمیسیون بورس و اوراق بهادار تایلند با هدف تحریک سرمایه‌گذاری‌های دیجیتال و تقویت رشد بازار، آماده است تا محدودیت‌های سرمایه‌گذاری خرده‌فروشی مربوط به ICO را کاهش دهد.

  در همین حال، اتحادیه اروپا با وضع چارچوب نظارتی بازارهای دارایی‌های کریپتویی (MiCA) در آوریل 2023، اقدام قاطعی انجام داد و دوره جدیدی از مقررات جامع کریپتویی را در منطقه آغاز کرد.

  جولای 2023 رویدادی مهم برای این صنعت رخ داد، زمانی که حکمی از سوی قاضی ایالات متحده آنالیسا تورس، مطابقت ریپل با قانون مربوط به فروش XRP در صرافی‌های عمومی را تأیید کرد، که نشان‌دهنده یک پیروزی حقوقی قابل توجه برای بخش ارزهای دیجیتال در برابر قانون‌گذاران ایالات متحده است. با این حال، او تصریح کرد که ریپل با ارائه XRP به هج فاندها و خریداران نهادی، قوانین اوراق بهادار را نقض کرده است.

  در ماه سپتامبر، چهار عضو کنگره ایالات متحده برای تایید فوری ETF اسپات بیت کوین، بر گری جنسلر، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار، فشار وارد کردند. همزمان با این رویدادهای مهم و نوسانات شدید قیمت، ما شاهد افزایش احتمال راه‌اندازی ETFهای بیت کوین در ایالات متحده هستیم. این نقطه عطف بالقوه، چشم‌انداز ایجاد چارچوب‌های نظارتی واضح را روشن می‌کند، و صنعت ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاران را برای ایجاد مسیری ساختاریافته‌تر و تعریف‌شده‌تر، امیدوار نگه می‌دارد.

  تلاقی هوش مصنوعی و وب 3

  همگرایی فناوری وب 3 و هوش مصنوعی تغییرات چشمگیری در فضای ارزهای دیجیتال در ماه‌های رو به پایان سال 2020 ایجاد کرد. تحلیل‌های پیش‌بینی‌کننده و الگوریتم‌های معاملاتی مبتنی بر هوش مصنوعی، محبوبیت یافتند و سرمایه‌گذاران نهادی و فردی را قادر ساخت تا انتخاب‌های مبتنی بر داده در بازار بی ثبات ارزهای دیجیتال داشته باشند. با استفاده از این فناوری، تجزیه و تحلیل بازار بهبود یافت و به سرمایه‌گذاران اجازه داد تا نوسانات قیمت را پیش بینی کنند و از تاکتیک‌های معاملاتی خود در طول دوره‌های صعودی، حداکثر استفاده را ببرند.

  رابطه بین وب 3 و هوش مصنوعی (AI) در سال 2021 قوی‌تر شد. برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) مبتنی بر هوش مصنوعی رواج بیشتری یاقتند و راه‌حل‌های نوآورانه‌ای در زمینه‌هایی مانند NFT و دیفای ارائه کردند. بازار در نتیجه این ادغام مومنتوم صعودی گرفت، که ییلد فارمینگ، مینت و معاملات NFT را موثرتر کرد. ابزارهای تجزیه و تحلیل احساسات مبتنی بر هوش مصنوعی نیز نقش مهمی را ایفا کردند و بینشی در مورد احساسات و روندهای بازار ارائه و به سرمایه‌گذاران در تصمیم گیری آگاهانه کمک کردند.

  تلاقی هوش مصنوعی و وب 3

  در سال 2022، شاهد بلوغ ادغام هوش مصنوعی و وب 3 با پروژه‌هایی مانند Aave بودیم که از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای ساده‌سازی فرآیندهای وام‌دهی استفاده می‌کردند، و Rarible از هوش مصنوعی برای ارائه مدیریت NFT استفاده می‌کرد. این ابتکارات تراکنش‌های امن، خودکار و بدون نیاز به اعتماد را به نمایش گذاشت و اعتماد سرمایه‌گذاران را افزایش داد.

  تلاقی هوش مصنوعی و وب 3 آماده است تا بار دیگر این فصل کریسمس را بازتعریف کند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی بیشتر توسعه خواهند یافت و امکان تصمیم‌گیری فعالانه در معاملات و نظارت بر داده‌های بازار را در لحظه فراهم می‌کنند. پیش‌بینی می‌شود که فناوری‌های وب 3 از مدل‌های سرمایه‌گذاری خلاقانه و رویه‌های تصمیم‌گیری، به‌ویژه در حوزه‌های سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAOs) و سیستم‌های حکمرانی مبتنی بر هوش مصنوعی پشتیبانی کنند.

  گنجاندن محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی در رمزارزها به شکل NFT و تجربیات واقعیت مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند نیروی محرکه‌ای در بازار، در ماه‌های آینده باشد. این اشتیاق می‌تواند به سرازیر شدن نقدینگی جدید در بازارها و توسعه صنعت کمک کند.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر