عرضه اولیه ارز دیجیتال یا ICO چیست؟

مزایا و معایب ICO؛

2 125

احتمالا وقتی اسم عرضه اولیه ارز دیجیتال به گوشتان می‌خورد، به یاد همان عرضه اولیه سهام در بورس می‌افتید. خب باید در این باره بگوییم که این عرضه اولیه ارز‌های دیجیتال، تا حدودی به بورس شباهت دارد؛ ماهیت هر دو تقریبا یکسان است و کارکرد شبیه به هم دارند، اما در جزئیات، به طبع متفاوت از یکدیگر هستند.

در هر زمان، عرضه اولیه، با عنوان ثبت نام امرز دیجیتال نیز شناخته می‌شود. حال سوالی که مطرح می‌شود این است؛ آیا خرید ارز دیجیتال به هنگام عرضه اولیه، امری است منطقی؟ آیا به اندازه‌ی کافی سودآوری و درآمد برای ما به همراه دارد؟ آیا این کار از امنیت کافی برخوردار است؟ آیا خرید اولیه این ارزها، سرمایه ما را تضمین می‌کند؟ با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

عرضه اولیه ارز دیجیتال چیست؟

عرضه اولیه، با نام ICO نیز شناخته می‌شود؛ همانطور که در مقدمه اشاره کردیم، عرضه اولیه ارزهای دیجیتال، با عرضه اولیه سهام در بازار بورس، تقریبا مشابه است، اما از جهاتی نیز با یکدیگر متفاوت هستند. کسانی که در دنیای بزرگ خرید ارز دیجیتال فعالیت می‌کنند، لازم است که با مفهوم عرضه اولیه آشنا باشند و از مزایا و معایب آن نیز آگاهی یابند.

پی بردن به معنای ثبت نام ارز دیجیتال در عرضه اولیه، بسیار آسان است؛ بسیاری از پروژه‌های تازه ارز دیجیتال، برای اینکه بتوانند سرمایه‌ای را برای پروژه خود مهیا نمایند، دست به عرضه اولیه سکه یا ICO می‌زنند. در چنین مواقعی، خریداران و علاقه‌مندان می‌توانند با کسب اطلاع از کارکرد این ارز جدید و پیش‌بینی آینده آن، نسبت به پیش خرید سکه‌ها، اقدام نمایند. خریداران می‌توانند یا معامله سایر ارزهای دیجیتال یا پرداخت پول‌های فیزیکی، توکن دریافت کنند. گفتنی است که برخی از انواع صرافی آنلاین ارز دیجیتال در ایران نیز امکان چنین کاری را برای مخاطبان، فراهم آورده‌اند.

مزایا و معایب ثبت نام ارز دیجیتال در عرضه اولیه

عرضه اولیه ارز دیجیتال، به طبع مزایا و معایب خاص خودش را دارد؛ کسانی که قصد دارند قدم در این حوزه بگذارند، لازم است که از آن آگاه باشند. از جمله بزرگ‌ترین معایب خرید ارز دیجیتال پیش از ورود رسمی آن به بازار، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ریسک این امر بسیار بالاست،
 • هیچگونه تضمینی وجود ندارد که بعد از اتمام پروژه، ارز دیجیتال تازه را دریافت نمایید،
 • به عبارت دیگر، ممکن است صاحبان پروژه، صرفا کلاهبردار باشند و سرمایه شما را به باد بدهند.
 • اکثر این پروژه‌های تازه، موفقیت خاصی به دست نمی‌آورند و صرفا آوازشان از دور خوش است!

عرضه‌ی اولیه، ریسک بالایی را به‌همراه دارد.

اما در کنار خطراتی که هم اکنون ذکر شد، ثبت نام ارز دیجیتال و خرید اولیه آن، می‌تواند مزایای زیر را نیز به همراه داشته باشد:

 • هیچگونه محدودیت، تشریفات یا خط قرمزی برای خرید اولیه وجود ندارد.
 • تنها دسترسی به اینترنت و حضور در صرافی ارز دیجیتال برای خرید در عرضه اولیه، کافی است.
 • اگر واقعی باشند و پروژه طبق انتظار پیشرفت کند، سوددهی و بازدهی آن بسیار بالاست.

چگونگی خرید اولیه ارز دیجیتال

وقتی که یک پروژه ارز دیجیتال تازه، قصد عرضه اولیه و به نوعی جمع‌آوری سرمایه را دارد، معمولا طرحی را منتشر می‌کند که به آن، وایت پیپر (Whitepaper) گفته می‌شود. این وایت پیپرها، به نوعی نقشه کلی راه هستند و همه چیز درباره آینده و اهداف و سرمایه مورد نیاز پروژه، میزان توکن‌های قابل نگهداری، نوع ارز قابل قبول برای خرید و مدت زمان عرضه اولیه را برای مخاطب، به صورت کامل شرح می‌دهد.

علاقه‌مندان برای خرید ارز دیجیتال به صورت اولیه، می‌توانند با مطالعه این وایت پیپرها، از همه چیز آگاه شده و با آگاهی کافی، نسبت به خرید اقدام نمایند. حال اگر سرمایه اولیه مورد نیاز پروژه‌ها به حد نصاب نرسد، تمامی ارزها، به خریدار عودت داده می‌شود. برای ثبت نام ارز دیجیتال به صورت اولیه و خرید توکن آن، لازم است:

 • متقاضیان باید از قبل، کیف پولی برای رمز ارزهایی چون اتریوم و بین کوین داشته باشند،
 • علاوه بر آن، یک کیف پول مخصوص برای نگهداری توکن مورد نظر نیز داشته باشند.
انواع عرضه‌ی اولیه ICO
انواع عرضه‌ی اولیه ICO

انواع عرضه اولیه یا ICO

خرید ارز دیجیتال به هنگام عرضه اولیه، می‌تواند از سه طریق ممکن باشد:

 • عرضه اولیه سکه صرافی‌ها (IEO)

در این نوع، ثبت نام ارز دیجیتال پروژه‌های جدید، از طریق صرافی‌های معتبر اتفاق می‌افتد. این روش بسیار مطمئن است و می‌توان از طریق آن، به اعتبار پروژه، اطمینان داشت. گفتنی است که چند صرافی آنلاین ایرانی نیز در این امر فعالیت دارند.

 • عرضه اولیه توکن اوراق بهادار (STO)

این روش نیز بسیار کم ریسک است، در این روش توکن‌های ارائه شده دقیقا شبیه به اوراق بهادار عمل می‌کنند و این بدان معناست که احراز هویت شده‌اند و از اعتبار بالایی برخوردار هستند.

 • عرضه اولیه سکه برگشت‌پذیر (RICO)

در این روش، همانطور که از نامش پیداست، سرمایه‌گذار هر زمان که خواست، می‌تواند خرید ارز دیجیتال را لغو کرده، توکن‌های دریافتی را پس داده و سرمایه خود را نیز در قبال آن، باز پس بگیرد.

 

سوالات متداول

 1. عرضه اولیه ارز دیجیتال به چه معناست؟

بعضی از پروژه‌های ارز دیجیتال نوظهور، برای تامین سرمایه، آن ارز را به صورت توکن، پیش‌فروش می‌کنند؛ به این کار، عرضه اولیه گفته می‌شود.

 1. آیا سرمایه گذاری در عرضه اولیه، به نفع ماست؟

اگر عرضه اولیه از اعتبار بالایی برخوردار باشد، می‌تواند سود و منفعت بسیاری را برای سرمایه‌گذار به همراه داشته باشد.

 1. خطرات خرید ارز دیجیتال در عرضه اولیه چیست؟

خرید ارز در عرضه اولیه، می‌تواند ریسک بسیاری داشته باشد و احتمال کلاهبرداری و از دست رفتن سرمایه در آن بسیار است.

 1. انواع عرضه اولیه ارز دیجیتال کدام است؟

عرضه اولیه سکه در صرافی‌ها، عرضه اولیه توکن به صورت اوراق بهادار و عرضه اولیه سکه برگشت‌پذیر

 1. خرید اولیه ارز در عرضه اولیه به چه صورت است؟

پروژه‌های تازه، طرح و نقشه‌ راه خود را تحت عنوان وایت پیپر منتشر می‌کنند؛ خریدار با مطالعه آن و آگاهی از شرایط، می‌تواند هر ارزی را با این توکن‌ها، معامله کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
 1. میلاد می‌فرماید

  چطوری باید خریدو فروش کنیم

  1. تیم تولید محتوا می‌فرماید

   سلام
   برای شروع خرید و فروش پیشنهاد می‌کنم که از مرکز راهنمای بیت پین استفاده کنید.
   در صورت عدم باز شدن صفحه مرکز راهنما، با فیلتر/شکن امتحان کنید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.