5 حقیقت مهمی که سرمایه‌گذاران دیفای باید بداند!

در ابتدا باید بگوییم که دیفای یا DeFi (امور مالی غیر متمرکز) می‌تواند در صنعت ارزهای دیجیتال، به صورت چشمگیری مهم واقع شود. برای نخستین بار در تاریخ کریپتو، مبادلات غیر متمرکز از محبوبیت بیشتری نسبت به مبادلات متمرکز برخوردار هستند.

امروزه خوشبختانه، منابع مالی غیر متمرکز توانسته‎‌اند تعداد قابل توجهی از سرمایه‌گذاران را به خود جذب کنند؛ به‌گونه‌ای که آن‌ها مایلند دارایی‌های خود را در مخازن نقدینگی دیجیتال، سرمایه‌گذاری کنند و از این طریق ثروت زیادی به دست آورند.

با این حال، سرمایه‌گذاران نباید فراموش کنند که بازار ارزهای دیجیتال، بازاری بسیار بی ثبات و دارای نوسان است. به همین دلیل ما 5 نکته را برای سرمایه‌گذاران آماده کرده‌ایم که با رعایت آن می‌توانند در دنیای DeFi موفق عمل کنند.

هیچ وقت نباید فراموش کنید که بازار ارزهای دیجیتال، بسیار بی‌ثبات و پرنوسان است.

خودت تحلیلگر خودت باش DYOR (Do Your Own Research):

هنگامی که تصمیم به سرمایه‌گذاری در بازار توکن دیفای را دارید، بهتر است تحقیق و تجزیه خود را در مورد پروژه مورد نظر انجام دهید و تنها به نظرات و دلایل دیگران بسنده نکنید. ممکن است این موضوع را به چشم یک توصیه ساده بنگرید، اما در دنیای دیفای این امر بسیار مهم و ضرروری است. ما قبلاً همه چیز را در مورد بازار دیفای و فناوری‌های جدید در این زمینه توضیح داده‌ایم.

توجه به اطراف و جو انجمن‌های مربوطه

به محض تصمیم‌گیری در مورد یک پلتفرم و مطالعه اسناد، نظرات کاربران را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید. پلتفرم‌ها و شبکه‌های اجتماعی زیادی مانند ردیت (Reddit)، توییتر (Twitter)، تلگرام (Telegram) و دیگر انجمن های دیفای وجود دارد که پیگیری آن‌ها کمک شایانی به شما خواهند کرد. هر پروژه می‌تواند موضوع خاص خود را در هر گفتگویی در مورد ارزهای دیجیتال، مانند بیت کوین تاک (BitcoinTalk) داشته باشد. با پیگیری موفقیت‌ها و شکست‌های یک پروژه خاص و سوابق آن، می‌توانید به راحتی تصمیم بگیرید که زمان مناسب برای سرمایه‌گذاری یا برداشت پول چه هنگامی است.

شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌ها نیز می‌توانند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما قرار دهند. بررسی کنید که آیا پروژه‌ای در سایت‌هایی مانند دیفای پرایم (DeFi Prime)، دیفای پلاس (DeFi Pulse )، دیفای مارکت کپ (DeFi Market Cap) وجود دارد یا خیر.

مراقب خطرات باشید!

مدیریت ریسک، بخشی جدایی ناپذیر از امور مربوط به پول و تصمیم گیری است. در دنیای دیفای، حتی طبقه بندی خاصی از خطرات وجود دارد که هر سرمایه‌گذاری باید آن‌ها را بشناسد. از آنجا که بازار دیفای غیر متمرکز است، یک ریسک نظارتی وجود دارد؛ به گونه‌ای که هر پروژه الزامات و قوانین خاص خود را نشان می‌دهد تا بتواند سطح عدم تمرکز را تغییر دهد.

از آنجایی که پروژه‌های زیادی برای ارائه وام و خدماتی از این دست برای ارز رمزنگاری‌شده وجود دارد، خطرات بی‌ثباتی و وثیقه نیز همراه آن‌ها همیشه هست. گاهی اوقات سیستم عامل‌ها از وثیقه‌هایی با مبالغ بالا، برای کاهش خطر نوسان استفاده می‌کنند. اگر ارزش وثیقه کاهش یابد، این امر عواقبی را در پی خواهد داشت.

خوب است بدانید که اکثر پروتکل‌های دیفای بر اساس قراردادهای هوشمند اجرا می‌شوند. این یک فناوری پیچیده است که برای اطمینان از امنیت و موفقیت آن نیاز به آزمایش گسترده و تخصص تحلیلگر دارد. لازم است مدتی پس از راه اندازی پروژه منتظر بمانید و در آن سرمایه‌گذاری نکنید تا همه چیز را از دست ندهید.

قراردادهای هوشمند دیفای

پیگیری هزینه‌های تراکنش

اکثر پروژه‌های دیفای مبتنی بر شبکه بلاکچین اتریوم هستند. بر این اساس، هرگونه معامله به مبلغی برای هزینه تراکنش نیاز دارد، که با توجه به محبوبیت این پروتکل، تراکنش دیفای بسیار گرانتر دیگر ارزها و پلتفرم های دیجیتال است. با این حال در نظر گرفتن استراتژی مناسب می‌تواند به شما در جلوگیری از قیمت بالای کمیسیون کمک کند.

چک لیست دیفای اینوستور (DeFi Investor) را دنبال کنید

  • اطمینان حاصل کنید که پروژه تقلبی نیست و توسط شرکت‌های حسابرسی معروف (به عنوان مثال کوانت استامپ (Quantstamp) و اوپن زپلین (OpenZeppelin)) تأیید شده است و هیچ گونه آسیب‌پذیری یا اشکالی وجود ندارد. اگر با قراردادهای هوشمند آشنایی داشته باشید، می‌توانید خودتان آن‌ها را بررسی کنید. پروژه‌های صادقانه همیشه کد منبع باز را بارگذاری می‌کنند. همچنین، مطمئن شوید که قرارداد روی اتر اسکن (Etherscan) یا موتور جستوجو گر بلاک‌چین دیگر است.
  • پولی را در این زمینه سرمایه‌گذاری کنید که روی آن حسابی باز نکرده باشید و بیش از حد توانتان نباشد. این قانون اصلی سرمایه گذاری است، نه تنها در رابطه با دیفای بلکه در مورد هر دارایی باید این موضوع مهم را در نظر بگیرید و دارایی غیر ضرروری خود را وارد بازار کنید. اینکه بخواهید با پول وام، قرض و بدهی سرمایه گذاری کنید، قطعا شکست میخورید و چیزی جز پشیمانی برایتان باقی نخوهد ماند.
  • به یاد داشته باشید که سبد سرمایه‌گذاری خود را متنوع کنید. ارزهای خود را فقط در زمینه DeFi یا هر ارز دیگری متمرکز نکنید. بهتر است از ارزهای خوب بازار، حتی مقدار کمی در سبد خود داشته باشید که از بازار جا نمانید.

کلام آخر

یافتن پروتکلی که تمام معیارهای انتخاب را به طور کامل برآورده کند آسان نیست. حوزه دیفای و سرمایه‌گذاری روی آن هنوز در مراحل اولیه خود است و آزمایشات و ایده‌های ابتکاری زیادی در آن وجود دارد. ایجاد شده‌اند تا به پذیرش همگانی دست یابند و برخی دیگر در آزمون زمان ایستادگی نخواهند کرد. اگر می‌خواهید در دیفای سرمایه‌گذاری کنید، به مطالعه انواع پروژه‌ها توجه کرده و بیش از توان خود سرمایه‌گذاری نکنید.

5/5 - (2 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.