ارز دیجیتال ویگو؛ صرافی غیرمتمرکزی روی شبکه بلاک چین فانتوم

تاریخ انتشار: 19 اسفند 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 23 اسفند 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
ارز دیجیتال ویگو؛ صرافی غیرمتمرکزی در شبکه بلاک چینی فانتوم

ارز دیجیتال ویگو (WIGO) و صرافی غیرمتمرکز آن روی شبکه فانتوم، مدت‌زمان کمی است که پس از راه‌اندازی و ارائه توکن، سروصدای زیادی را در فضاهای مجازی در بین جامعه فعال ارز دیجیتال ایجاد کرده است.

آیا ارز دیجیتال ویگو می‌تواند آینده‌ای درخشان را ثبت کرده و در بازار گاوی ارز دیجیتال سود مناسبی را برای دارندگان فراهم کند؟ اگر شما نیز از این دسته سؤالات در ذهن خود دارید و می‌خواهید درباره نحوه کار ویگو سواپ و ارز دیجیتال آن بیشتر بدانید، این مقاله برای شما بسیار مفید است. توصیه می‌کنیم برای شناخت پروژه ویگو سواپ، کاربرد آن، سازوکار شبکه و ویژگی‌های اصلی ارز دیجیتال ویگو، این مقاله را به‌خوبی مطالعه کرده و تا انتهای آن با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال ویگو (WIGO)‌ چیست؟

ارز دیجیتال ویگو یا پروژه ویگو سواپ، نوعی صرافی غیرمتمرکز در شبکه بلاک چینی فانتوم است که نقش عمده‌ای از کاربردهای دیفای را به کاربران بلاک چین فانتوم ارائه خواهد داد. پروژه دیفای ویگو، بر خلاف تصور بسیاری از فعالان بازار، فراتر از صرافی غیرمتمرکز، اکوسیستمی گسترده در فضای دیفای داشته و هر کدام نقش اساسی در سازوکار اقتصاد غیرمتمرکز آن خواهند داشت. این پروژه بلاک چینی جذاب که به‌تازگی توکن کاربردی و حاکمیتی خود با استاندارد شبکه فانتوم به نام ویگو (WIGO) را عرضه کرده است، در فضای دیفای کاربرد بسیار زیادی داشته و توانسته است فعالیت کاربران روی شبکه فانتوم را در طول فعالیت خود به‌خوبی بهبود بخشد.

ارز دیجیتال ویگو (WIGO)‌ چیست؟

پلتفرم حوزه دیفای ارز دیجیتال ویگو، در فضاهای اجتماعی به‌خصوص X، فعالیت زیادی داشته و به‌واسطه ایردراپ و اهدای پاداش به کاربران خود در مدت‌زمان کمی، موفق به جلب‌توجه مناسبی نسبت به پروژه و رویکردهای خود بوده است.

تیم توسعه و بنیان‌گذاران پروژه ویگو

تیم توسعه و بنیان‌گذاران پروژه ویگو متشکل از افراد فعالی در شبکه‌های اجتماعی هستند که باسابقه زیادی در پروژه‌های بلاک چینی، به‌صورت ناشناس فعالیت می‌کنند. از این افراد فعال در شبکه‌های اجتماعی می‌توان به آرون (Aaron)، جیکون (Jacon) و اما (Emma) اشاره داشت که با پسوند نام ویگو در شبکه اجتماعی X فعالیت می‌کنند.

این پروژه بلاک چینی در کنار پشتیبانی و پاسخگویی به سؤالات کاربران درباره پروژه از طریق رویدادهای مختلف، جامعه یا کامونیتی بسیار فعالی داشته و کاربرد بسیار زیاد، کارمزد بسیار ناچیز صرافی غیرمتمرکز و گستردگی اکوسیستم این پروژه، آن را به پروژه‌ای مستعد به دید برخی از طرف‌داران شبکه بلاک چینی فانتوم بدل کرده است.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  هدف پروژه ویگو چیست؟

  هدف پروژه ویگو، طبق گفته‌های و توضیحات رسمی پروژه، بهبود عملکرد فضای دیفای و یکپارچه‌سازی آن با نیاز روزمره هر کاربر در دنیای تکنولوژی است. پروژه ویگو برای تحقق این هدف، اکوسیستم گسترده‌ای شامل صرافی غیرمتمرکز، بازی‌های بلاک چینی، حوزه NFT، ییلد فارمینگ، استیکینگ، بازار خریدوفروش NFT را در پروژه خود جای‌داده است. در تمامی این بخش‌های مهم، توکن حاکمیتی و کاربردی WIGO نقش مهمی را به‌عنوان سوخت اصلی فراهم خواهد کرد و این پروژه ادعا کرده است که در طول زمان و توسعه پروژه، کاربردها و قابلیت‌های بیشتری را به اکوسیستم خود اضافه می‌کند.

  در نمای کلی دید و هدف اصلی پروژه ویگو، در کنار بهبود کاربرد و فعالیت در شبکه بلاک چینی فانتوم، ایجاد اقتصادی غیرمتمرکز، قابل‌دسترسی‌تر و آسان‌تر برای هر کاربر بوده و دلیل اصلی گسترده پلتفرم نیز به گفته توسعه‌دهندگان ویگو تحقق همین هدف بزرگ خواهد بود.

  اکوسیستم پروژه ویگو

  پروژه دیفای ویگو که در بلاک چین فانتوم پیاده‌سازی شده است، برای رفع هرگونه نیاز کاربران و ایجاد تغییراتی در حوزه دیفای، اکوسیستم بزرگی را تشکیل داده که در این بخش برای شناخت بهتر پروژه و کاربردهای آن، به معرفی تمامی بخش‌ها خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که به دلیل راه‌اندازی توکن این پروژه در مدت‌زمان کم و اعمالی تغییراتی در ساختار پروژه در سال ۲۰۲۳، بخش زیادی از پروتکل‌های این پروژه در حال راه‌اندازی هستند و در این بخش، تنها به بخش‌های پیاده‌سازی شده این پروتکل که تا به اکنون قابل استفاده‌اند، اشاره می‌شود.

  ویگو سواپ (WigoSwap)

  پروژه ویگو، به‌عنوان پروتکلی دیفای، دارای بخش اصلی یا قلب تپنده‌ای به نام WigoSwap خواهد بود که بخش زیادی از کاربرد و استفاده از این پروتکل، به این بخش باز خواهد گشت. این صرافی غیرمتمرکز (DEX) با امکان تبادل ارزهای دیجیتال با کمترین کارمزد، ییلد فارمینگ، قابلیت میان زنجیره‌ای (Cross- chain)، استخر نقدینگی و مکانیزم سوزاندن، از ارز دیجیتال WIGO به‌عنوان توکن کاربردی استفاده می‌کند.

  با استفاده از این صرافی غیرمتمرکز که کارمزد معاملاتی بسیار ناچیز ۰٫۱۹ درصد را ارائه می‌دهد، در کنار تبادل توکن‌های مختلف در بلاک چین فانتوم، امکان تبادل سایر توکن‌های امروزی به‌واسطه قابلیت پل‌های بلاک چینی با قابلیت میان زنجیره‌ای نیز فراهم شده است. استیکینگ توکن WIGO در این صرافی، در بخش WigoBank، ییلد فارمینگ در بخش WigoFarm و ارائه نقدینگی در بخش Liquidity صرافی غیرمتمرکز ویگو سواپ به‌صورت غیرمتمرکز قابل‌دسترس و استفاده خواهد بود.

  ویگو گلکسی (WigoGalaxy)

  ویگو گلکسی (WigoGalaxy) را می‌توانیم ترکیبی از واقعیت مجازی، متاورس و حوزه NFT در فضای بلاک چین بنامیم که بخشی از اکوسیستم گسترده ویگو است. در واقع در این فضای بلاک چینی و متاورسی، کاربران می‌توانند ماجراجویی، بازی و کسب درآمد را به بهترین نحوه در کنار یکدیگر تجربه کنند. این فضای متاورسی جذاب که امکان کسب درآمد را طبق مدل اقتصادی P2E فراهم می‌کند، کاربران به‌ازای ماجراجویی، سپری‌کردن مراحل و بازی خود، توکن cWIGO را دریافت خواهند کرد که به‌عنوان توکن کاربردی در این فضا و توکنی مشتقه از توکن اصلی WIGO استفاده می‌شود.

  پلتفرم خریدوفروش NFT ویگو

  بخش مهم دیگر از اکوسیستم ویگو را پلتفرم خریدوفروش NFT ویگو به نام بازار (Bazaar) تشکیل می‌دهد با این نام شناخته خواهد شد. این پلتفرم به‌راحتی امکان خریدوفروش NFTهای مربوط به دنیای مجازی WigoGalaxy را فراهم کرده و به فعالان حوزه NFT برای بهبود اقتصاد این فضا کمک خواهد کرد. در واقع در این پلتفرم خریدوفروش NFT، امکان معامله جدیدترین و ارزنده‌ترین کلکسیون‌های NFT، مجموعه شخصیت‌های مربوط به WigoGalaxy و سایر دارایی‌ها مربوط به این فضا با کمترین کارمزد مهیا شده است.

  لازم به ذکر است که پروژه‌هایی مانند DeTasker، WigoRun، WiLink و … در این پروژه حوزه دیفای به‌زودی راه‌اندازی خواهند شد و هر کدام به‌قصد پوشش بخشی از نیاز به امور غیرمتمرکز حوزه دیفای (DeFi) هستند.

  توکن پروژه ویگو (WIGO)

  توکن پروژه دیفای ویگو که با نماد اختصاری WIGO در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز در دسترس قرار گرفته است، نقش مهمی در سازوکار این پروژه تحت عنوان توکن حاکمیتی و کاربردی ایفا می‌کند. این توکن که در شبکه فانتوم راه‌اندازی شده، باعرضه حداکثر ۲ میلیارد کوین و ارزش مارکتی بالغ بر ۱۲ میلیون دلار در حال فعالیت است. توکن ویگو، به‌عنوان توکن حاکمیتی در سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) ویگو، نقش یا حق رأی را ایجاد کرده و کاربران می‌توانند از طریق نگهداری این ارز دیجیتال، در فرایند تصمیم‌گیری، طرح‌های پیش‌بینی‌شده و سایر پیشنهادهای مربوط به توسعه پروژه مشارکت کرده و تصمیم‌گیری کنند.

  در کنار قابلیت بالا، توکن WIGO در تمامی بخش‌های اکوسیستم ویگو که بررسی کردیم، نقش مهم و کلیدی دارد و می‌تواند برای استیکینگ، تأمین نقدینگی در استخرهای نقدینگی، ییلد فارمینگ و شرکت در فضای متاورس WigoGalaxy استفاده شود.

  کاربردهای توکن WIGO

  توکن ویگو (WIGO) به‌عنوان توکن حاکمیتی و کاربردی، در پروژه دیفای ویگو و شبکه بلاک چینی فانتوم دارای کاربردهای بسیار زیادی است و بخش زیادی از استفاده شما از قابلیت‌های منحصربه‌فرد این پلتفرم حوزه دیفای به این توکن و نگهداری از آن باز خواهد گشت. با این تفاسیر، برای‌آنکه دید کلی از کاربردهای توکن WIGO داشته باشید، به اصلی‌ترین کاربردها یا استفاده‌های این توکن اشاره می‌شود که نقش مهمی در شناخت وضعیت آینده این ارز دیجیتال خواهد داشت:

  • استیکینگ و کسب سود
  • ییلد فارمینگ و استفاده برای استخرهای نقدینگی
  • تبادل ارزهای دیجیتال در صرافی ویگو سواپ
  • استفاده برای خریدوفروش NFT و بازی‌های متاورسی پلتفرم ویگو
  • نقش حاکمیتی و ایجاد حق رأی در تغییرات پروژه
  • استفاده برای تأمین نقدینگی و کسب درآمد در ویگو سواپ

  توکنومیک توکن WIGO

  توکن کاربردی WIGO، با ذکر حداکثر عرضه ۲ میلیارد دلاری توکنی خود، طبق نقشه راه پروژه و هدف پروژه، با توکنومیک زیر به بازار عرضه شده است که شناخت توکنومیک و تخصیص توکن‌ها در آینده این ارز دیجیتال بسیار تاثیر گذار خواهد بود. طبق وایت پیپر ویگو و اطلاعات ثبت شده به‌صورت رسمی، ۸ درصد از کل عرضه این توکن به قصد تأمین اولیه پروژه اختصاص‌داده‌شده است که از این ۸ درصد، نزدیک به ۳ درصد به سرمایه‌گذاران اولیه، ۳ درصد به ایردراپ‌های کامونیتی و ۲ درصد به عرضه اولیه دکس‌ها اختصاص خواهد یافت. با کسر ۸ درصد عرضه بررسی شده در بالا، ۹۲ درصد از باقی عرضه توکن‌ها به صورت توکنومیک زیر تقسیم شده است:

  • ۸۰ درصد برای وستینگ و پرداخت بازدهی
  • ۱۰ درصد به تیم اصلی ویگو، از جمله توسعه‌دهندگان و بنیان‌گذاران
  • ۲ درصد اختصاص‌یافته به DAO پروژه ویگو

  آینده ارز دیجیتال ویگو چگونه خواهد بود؟

  ارز دیجیتال ویگو، به‌عنوان پلتفرمی مهم در بلاک چین فانتوم و به‌شدت نوپا، آینده‌ای مبهم را در بازار ارز دیجیتال به دوش می‌کشد. در واقع، شاید کمی دورازذهن برسد، اما فعالیت شبکه بلاک چینی فانتوم و ازدست‌رفتن اطمینان بسیاری از کاربران به این شبکه، در مسیر رشد ویگو نیز تأثیرگذار خواهد بود. ویگو، به‌عنوان پروژه‌ای کامل در حوزه دیفای و فراهم‌کردن قابلیت‌های متعدد، در کنار وجه تمایزی زیاد، رقبای زیادی را نیز برای خود ایجاد می‌کند که باید بگوییم با گستردگی DEXهای شبکه اتریوم و تسلط آن بر فضای دیفای، کار ویگو برای آینده بسیار دشوار است.

  آینده ارز دیجیتال ویگو چگونه خواهد بود؟

  بااین‌وجود، آنچه که می‌تواند معیار مناسبی برای پاسخ به چگونگی آینده ویگو عمل کند، عملکرد این ارز دیجیتال در بازارهای گاوی و عملکرد آن در جذب فعالیت کاربران بیشتر است. در بیانی ساده، اگر با تمامی این قابلیت‌های منحصربه‌فرد، ویگو انتخاب اصلی کاربران نباشد، شکست این پروژه مانند بسیاری از ارزهای نوظهور دو از ذهن نیست.

  ارز دیجیتال ویگو را چگونه بخریم؟

  ارز دیجیتال ویگو، تا به امروز در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز زیادی لیست شده است، اما، به‌صورت عمده توسط توکن فانتوم قابل خریداری است. برای خرید آسان توکن ویگو، اگر دسترسی به صرافی‌های خارجی ندارید و مشکلات احراز هویت برای شما کمی دشوار است، توصیه می‌شود که فرایند زیر را دنبال کنید:

  • برای خرید ویگو به راحت‌ترین روش، نیاز به مقداری فانتوم خواهید داشت.
  • به صفحه خرید فانتوم در صرافی بیت پین مراجعه کرده و به مقدار دلخواه فانتوم خریداری کنید.
  • پس از خریداری فانتوم و انتقال آن به کیف پول خود، می‌توانید آن را به‌راحتی ویگو سواپ به توکن WIGO تبدیل کنید.
  • این صرافی غیرمتمرکز نیازی به هیچ‌گونه احراز هویت نداشته و با استفاده از کیف پول‌هایی مانند تراست والت، متامسک و.. به‌راحتی قابلیت اتصال به آن را خواهید داشت.
  • با مراجعه به سایت ویگو سواپ و کلیک روی Swap Now، پس از اتصال کیف پول، به‌راحتی امکان سواپ فانتوم‌های شما با ویگو ممکن می‌شود.

  لازم به ذکر است که به دلیل نوسانات زیادی این توکن و کارمزد زیاد صرافی‌های خارجی برای معاملات ویگو، بسیاری از فعالان ارز دیجیتال از خرید فانتوم و تبدیل آن در ویگو سواپ به دلیل کارمزد بسیار کم استفاده می‌کنند.

  بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری WIGO

  توکن WIGO، تا به امروز چه در کیف پول‌های اختصاصی فانتوم و چه در بهترین و معتبرترین کیف پول‌ها برای نگهداری پشتیبانی شده و برای ذخیره‌سازی آن نیازی به جستجو و یافتن کیف پول‌های خاصی نخواهید داشت.
  بااین‌وجود، اگر ویگو (WIGO) نگهداری می‌کنید و قصد ذخیره‌سازی ایمن آن را دارید، توصیه می‌کنیم از کیف پول‌های ذکر شده در زیر برای راحتی و امنیت بیشتر بهره ببرید:

  • تراست والت
  • Fantom fWallet
  • Coin98
  • Guarda Wallet

  اگر هولدر فانتوم هستید و یا قصد دارید که با خرید فانتوم، ارز دیجیتال ویگو را خریداری کنید، استفاده از کیف پول صرافی بیت پین نیز گزینه مناسبی است. با استفاده از این کیف پول، در کنار قابلیت سخت‌افزاری دارایی شما، امکان خریدوفروش بدون کارمزد فانتوم نیز وجود دارد.

  کلام پایانی

  پروژه دیفای ویگو، پس از ظهور و پیاده‌سازی ایردراپ خود، توجه بسیاری از فعالان را به خود جلب کرده و توانست نقطه عطف مناسبی را در شبکه فانتوم ایجاد کند. بااین‌حال، اگر به ارزش بسیار کم پروژه و نوسانات آن دقت کنیم، همچنان خطراتی برای سرمایه‌گذاری مناسب دیده می‌شود. پروژه ویگو و قابلیت این شبکه بسیار محبوب، در میان تنوع ارزهای دیجیتال و گستردگی حوزه دیفای، همچنان مناسب به نظر می‌رسد و اگر این موارد را با چاشنی منطق ترکیب کنیم، به‌عنوان پروژه‌ای نوپا، نیاز به آزمون و خطای بسیار بیشتری دارد.

  در این مقاله، سعی شد که به هر چه که باید درباره این پروژه بدانید اشاره شود که به‌جرئت پوشش‌دهنده کلیت پروژه و روند پیش روی آن نخواهد بود. در واقع ارزش‌گذاری ارزهای دیجیتال در بازار نوسانی ارزهای دیجیتال، نیاز به تحقیق و بررسی زیادی داشته و عملکرد مناسب هر پروژه در چشم‌انداز بلند مدتی اهمیت دارد.

  سؤالات متداول

  • ارز دیجیتال ویگو چیست؟

  ارز دیجیتال ویگو یا پروژه ویگو سواپ، نوعی صرافی غیرمتمرکز در شبکه بلاک چینی فانتوم است که نقش عمده‌ای از کاربردهای دیفای را به کاربران بلاک چین فانتوم ارائه خواهد داد. پروژه دیفای ویگو، بر خلاف تصور بسیاری از فعالان بازار، فراتر از صرافی غیرمتمرکز، دارای اکوسیستمی گسترده در فضای دیفای بوده و هر کدام نقش اساسی در سازوکار اقتصاد غیرمتمرکز آن خواهند داشت.

  • آیا ویگو (WIGO) برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

  ارز دیجیتال ویگو، حتی با وجود قابلیت‌ها و کاربردهای بسیار زیاد در حوزه دیفای و ارزشمندی در شبکه فانتوم، به علت نوسانات زیاد و وجودنداشتن تأییدی بر توسعه و عملکرد مناسب بلند مدتی، برای سرمایه‌گذاری برای بازه بلندمدت شاید چندان مناسب نباشد.

  • ارز دیجیتال ویگو را از کجا بخرم؟

  برای خرید ارز دیجیتال ویگو، آسان‌ترین و بهترین روش، خرید فانتوم از صرافی ارز دیجیتال بیت پین و سواپ آن با ارز دیجیتال ویگو (WIGO) است. پس از خرید فانتوم در صرافی بیت پین بدون کارمزد، می‌توانید آن را در ویگو سواپ، بدون احراز هویت با ارز دیجیتال WIGO سواپ کنید.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  معرفی ارز دیجیتال MEW؛ میم کوینی گربه‌ای در دنیای سگ‌ها

  میم کوین MEW که از پروژه‌های بلاک چینی جدید در بستر شبکه بلا ...

  پروژه و ارز دیجیتال اتنا (ENA): پروتکلی با استیبل‌کوین USDe

  شبکه بلاک چین اتریوم تا به امروز با ارائه فضای دیفای و اقتصا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر