وکس؛ بلاک چینی اختصاصی برای تسهیل معاملات سریع‌تر، ساده‌تر و امن‌تر

تاریخ انتشار: 14 اسفند 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 14 اسفند 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
وکس؛ بلاک چینی اختصاصی برای تسهیل معاملات سریع‌تر، ساده‌تر و امن‌تر

ارز دیجیتال وکس (WAX) مخفف عبارت Worldwide Asset eXchange، بلاک چینی است که به طور خاص برای تجارت اقلام مجازی مانند اقلام کمیاب و کلکسیونی در بازی‌های ویدیویی ایجاد شده است.

صنعت بازی‌های ویدیویی خیلی گسترده است؛ بیش از 400 میلیون بازیکن هر سال بیش از 50 میلیارد دلار آیتم‌های مجازی خریداری می‌کنند. در این میان مزایایی که فناوری بلاک چین می‌تواند برای اقتصادی که در حال حاضر مجازی و مبتنی بر دارایی‌های کمیاب است، به ارمغان بیاورد، آشکار است: تمرکززدایی، تعامل‌پذیری، شفافیت و کارایی. ارز دیجیتال وکس (WAX) امیدوار است در میان اولین پلتفرم‌هایی باشد که محبوبیت بازی را با جعبه ابزار در حال گسترش بلاک چین، جفت می‌کند.

پلتفرم ارز دیجیتال وکس (WAX) چیست؟

ارز دیجیتال (WAX) مخفف Worldwide Asset eXchange بوده و بلاک چینی است که به طور خاص برای تجارت اقلام مجازی مانند اقلام کمیاب و کلکسیونی در بازی‌های ویدیویی و دنیای مجازی ساخته شده است. بلاک چین WAX به عنوان بازاری غیرمتمرکز و پلتفرم dApp عمل می‌کند که بیشتر از هر چیز روی بازی‌های ویدیویی و کلکسیون‌های مجازی متمرکز است.

پلتفرم ارز دیجیتال وکس (WAX) چیست؟

به جای اعتماد به ارائه‌دهنده یا شبکه‌ متمرکز بازی‌های ویدیویی، بازیکنان می‌توانند واقعاً دارایی‌های مجازی خود را داشته باشند و آن‌ها را با هر کسی در پلتفرم WAX معامله کنند. این کالاهای مجازی اغلب نادر هستند و نمی‌توان آن‌ها را هر زمان که توسعه‌دهنده بازی تصمیم به ساخت تعداد بیشتری از آن‌ها را داشته باشد، ایجاد کرد.

درواقع پلتفرم وکس این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا مارکت پلیس‌های مختلف ساخته و در آن‌ها کالاهای مجازی را معامله کرده، بخرند یا به فروش برسانند؛ این سیستم بر اساس قرارداد‌های هوشمند پیاده‌سازی شده و در آن هر فردی می‌تواند به صورت ایمن، پرداختی آسان را تجربه کند.

بنیان‌گذاران وکس چه کسانی هستند؟

ویلیام کویگلی مدیرعامل فعلی WAX و پلتفرم OPSkins است. جاناتان یانتیس مدیر اجرایی فعلی WAX است که در سال 1997 پیشگام محصولات مجازی بود. این دو نفر هر دو از بنیانگذاران بلاک چین وکس هستند.

تاریخچه‌ای مختصر از پلتفرم وکس

در سال 2004، بازار ثانویه‌ای همتا به همتا برای فروش اقلام World of Warcraft به صورت نقدی ایجاد شد، یک سال بعد، پلتفرم OPSkin به راه افتاد و در نهایت به بازاری پیشرو برای تجارت دارایی‌های موجود درون بازی‌های ویدیویی تبدیل شد. دو سال بعد، یعنی در سال ۲۰۱۷، عرضه اولیه کوین (ICO) وکس تکمیل شد.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  آنچه ارز دیجیتال وکس را منحصر‌به‌فرد می‌کند؟

  یکی از مهم‌ترین عوامل متمایز‌کننده بلاک چین وکس از دیگر بلاک چین‌ها، تیمی توسعه‌دهنده‌ای است که پشت آن قرار دارد؛ این تیم در صنعت خاصی که هدف قرار داده‌اند، تجربه دارند. تجارت اقلام مجازی در پلتفرم OPSkins در صنعت خود، پیشرو است و در حال حاضر به میلیون‌ها مشتری خدماتی مانند معامله و خرید را در پلتفرم خود ارائه می‌کند. OPSkins با داشتن تیم پشتیبان آگاه و با سابقه که پروتکل WAX را ایجاد کرده، حال در اکوسیستم وکس ادغام شده است.

  بلاک چین وکس با شبکه ایاس (EOS) کاملا سازگار است، به این معنی که dapp های ساخته شده روی EOS می‌توانند به راحتی روی بلاک چین وکس کپی شوند. در واقع، آن‌ها حتی مسابقه‌ای 25٬000 دلاری با هشتگ BuildOnWax# راه‌اندازی کردند که در ‌ان توسعه‌دهندگان تشویق می‌شدند تا اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز EOS خود را به WAX منتقل کنند.

  آنچه ارز دیجیتال وکس را منحصر‌به‌فرد می‌کند؟

  ارز دیجیتال وکس به منظور دستیابی به سرعت و مقیاس پذیری بالاتر از مکانیسم اجماع اثبات تفویض‌شده (DPOS) استفاده می‌کند و طی آن دارندگان توکن‌های وکس (WAXP) می توانند در ۲۱ انجمن مختلف برای ایجاد تغییرات در پلتفرم وکس رای داده و تصمیم‌گیری کنند. آنها بابت تولید بلوک‌ها در بلاک چین وکس هم پاداش دریافت می‌کنند.

  ارز دیجیتال وکس یا توکن WAXP چیست؟

  تمام معاملاتی که در پلتفرم WAX انجام می‌گیرند و همچنین قیمت‌گذاری آیتم‌ها در مارکت‌پلیس‌های مختلف، همه با کمک توکن حاکمیتی این بلاک چین، یعنی ارز دیجیتال وکس با نماد WAXP، انجام می‌گیرند. با چنین سازوکاری، امکان توکنیزه کردن و مبادلات کالاهای مجازی راحت‌تر فراهم می‌شود. در طول عرضه اولین ارز دیجیتال وکس 64,750,000 توکن WAXP به قیمت 9٫6 میلیون دلار فروخته شد. توکن‌هایی که در طول ICO مورد استفاده قرار گرفتند، توکن‌هایی با استاندارد ERC-20 در بلاک چین اتریوم بودند.

  در مجموع برابر با 1،850،000،000 توکن WAXP وجود دارد که در طول پیدایش یا اولین بلوک بلاک چین رسمی WAX تولید شده است. دارندگان توکن‌های WAXP با استاندارد ERC-20 پس از راه‌اندازی شبکه اصلی بلاک چین، می‌توانند آن توکن‌ها را با توکن‌های WAXP بومی بلاک چین جدید وکس، تعویض کنند.

  ارز دیجیتال وکس یا توکن WAXP چیست؟

  از میان کل توکن‌های WAXP، برابر با 15 درصد به‌عنوان پاداش نصیب شرکت‌کنندگان و مشاوران می‌شود، 20 درصد به بنیانگذاران و تیم توسعه‌دهنده ارز دیجیتال وکس تعلق می گیرد، حدود 30 درصد به مشوق‌های توسعه در بازار و 35 درصد هم در فروش توکن، در دسترس خواهد بود. پس تنها 35 درصد از مجموع عرضه کل توکن WAXP به فروش خواهد رسید و مابقی آن به توسعه بازار و تیم فنی آن تعلق خواهد گرفت.

  برخی قابلیت‌های پلتفرم وکس

  ارز دیجیتال وکس (WAX) متعلق به پروتکلی جهانی است که کاربران در آن می‌توانند دارایی‌های خود را در مارکت‌پلیسی مجازی و غیرمتمرکز با یکدیگر معامله کنند. پلتفرم وکس قابلیت‌ها و ویژگی‌های زیر را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد:

  • محافظت در برابر نوسانات قیمت با کمک قراردادهای هوشمند به‌کارگرفته‌شده در پلتفرم WAX
  • بی‌نیاز بودن از اعتماد داشته و تامین امنیت شبکه
  • مقرون به صرفه بودن هزینه معاملات
  • نقدینگی بالای پلتفرم در نتیجه فراهم بودن بستری برای معامله دارایی‌های دیجیتالی درون شبکه
  • امکان‌پذیر بودن استیک کردن توکن WAXP در یکی از بسترهای Scatter یا Sqrl و کسب پاداش

  چه کیف پول‌هایی برای نگهداری ارز دیجیتال وکس مناسب هستند؟

  کاربران برای نگهداری توکن‌های بومی جدید بلاک چین وکس، به کیف پول‌هایی نیاز خواند داشت که با این بلاک چین سازگار باشند. البته شما می‌توانید از کیف‌ پول های سازگار با استاندارد ERC-20 نیز بهره ببرید. برخی از کیف پول‌های مناسب برای نگهداری توکن WAXP عبارت‌اند از:

  • کیف پول متامسک (Metamask)
  • والت سخت افزاری لجر(Ledger)
  • کیف پول کوینومی (Coinomi)
  • والت سخت افزاری ترزور (Trezor)
  • کیف پول رسمی WAX (با ایجاد حساب در کیف پول رسمی وکس (WAX) می‌توانید از قابلیت استیکینگ و رای‌دهی در پلتفرم وکس بهره‌مند شوید.

  برای استفاده و نگهداری از ارز دیجیتال وکس، کیف پول صرافی بیت پین نیز از سایر گزینه‌های کاربردی برای کاربران ایرانی است. با استفاده از این کیف پول، در کنار امکان خرید توکن WAXP بدون کارمزد، دارایی شما به‌صورت ایمن و سخت‌افزاری نگهداری خواهد شد.

  ارز دیجیتال وکس را از کجا بخریم؟

  ارز دیجیتال وکس، تا به امروز در بسیاری از صرافی‌های متمرکز و معتبر ارز دیجیتال مانند، بایننس، کراکن، بیت گت و … قابل خریداری بوده و برای کاربران فارسی‌زبان، بهترین پلتفرم و صرافی برای خرید توکن WAXP، صرافی ارز دیجیتال بیت پین خواهد بود. در صرافی بیت پین، در کنار امکان خریدوفروش ارز دیجیتال وکس بدون کارمزد، تمامی معاملات شما در بالاترین سرعت و استانداردهای امنیتی بسیار مناسب صورت‌گرفته و تجربه خوشایندی از معاملات ارزهای دیجیتال کسب خواهید کرد.

  گفتار پایانی

  آینده ارز دیجیتال وکس بر توسعه بیشتر پروتکل و شبکه WAX متمرکز است. توسعه‌دهندگان توکن WAXP به عنوان بلاک چینی کاملاً کارآمد، قصد دارند با استفاده از برنامه‌هایی مانند WAX Worker Proposal System و مسابقه WAX Creator، جامعه، برنامه‌ها و کل اکوسیستم خود را ارتقا دهند.

  مشخصات ارز دیجیتال وکس (WAX)
  نام توکن وکس
  نماد توکن WAXP
  سایت پروژه wax.io
  وایت پیپر پروژه WAX Protocol White Paper

  سیستم پیشنهادی Wax Worker به توسعه‌دهندگانی که برای بهبود پلتفرم تلاش می‌کنند، پاداش می‌دهد. برنامه WAX Creator هم به افراد برای استفاده از ابزار بسیار ساده WAX Creator که امکان ساخت توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) مانند برچسب‌ها، مجموعه‌های کلکسیونی و آثار هنری فراهم می‌کند، پاداش می‌دهد. این برنامه WAX Creator تاکنون بیش از 150 هزار NFT ایجاد کرده است.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  معرفی ارز دیجیتال MEW؛ میم کوینی گربه‌ای در دنیای سگ‌ها

  میم کوین MEW که از پروژه‌های بلاک چینی جدید در بستر شبکه بلا ...

  پروژه و ارز دیجیتال اتنا (ENA): پروتکلی با استیبل‌کوین USDe

  شبکه بلاک چین اتریوم تا به امروز با ارائه فضای دیفای و اقتصا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر