آشنایی با مفهوم استاپ هانتینگ (Stop hunting) در معاملات

تاریخ: 12 خرداد 1403
زمان مطالعه:  9 دقیقه
استاپ هانتینگ چیست؟

استاپ هانتینگ، از رایج‌ترین مفاهیم در معاملات بازارهای مالی مانند فارکس، بورس و حتی ارز دیجیتال به شمار می‌رود که اگر تریدر یا سرمایه‌گذار کوتاه‌مدت در این بازارهای مالی باشید، نام آن همیشه برای شما آشناست. با این حال، حتی با درنظرگرفتن تکرار بسیار زیاد استاپ هانتینگ و اشاره مستقیم بسیاری از تریدرهای حرفه‌ای به وقوع این اتفاق در بازار، تعابیر متفاوتی از آن تا به امروز وجود دارد. به همین دلیل است که شاید با شنیدن این کلمه، تعاریف مختلفی در ذهن شما نقش ببندد.

در مقاله امروز آکادمی بیت پین، به‌منظور آشنایی با مفهوم استاپ هانتینگ در معاملات بازارهای مالی، به سراغ بررسی این موضوع رفته و هر آنچه را که باید درباره آن بدانید، موشکافی می‌کنیم. اگر تریدر روزانه یا کوتاه‌مدت در بازار ارز دیجیتال هستید، مطالعه این مقاله به شما توصیه می‌شود.

مفهوم استاپ هانتینگ چیست؟

مفهوم استاپ هانتینگ، به زبانی ساده به استراتژی معاملاتی اشاره دارد که عمدتاً توسط معامله‌گران بزرگ بازار یا نهنگ‌ها، به‌منظور ایجاد نوسانات شدید و فعال‌کردن حد ضرر (StopLoss) تریدرهای خرد استفاده می‌شود. 

در این رخداد، پس از نوسانات قابل‌توجه و رسیدن قیمت به سطوح مدنظر فعالان بزرگ بازار، بسیاری از معامله‌گران از موقعیت خود خارج شده و یا حد ضررشان فعال خواهد شد. معنی هانت در ترید، در تعابیری برای شکار فرصت‌های معاملاتی تریدرهای ضعیف بازار نیز خلاصه می‌شود که حاصل استراتژی پیاده‌سازی شده از سوی تریدرهای بزرگ با سرمایه قابل‌توجه است.

stop hunting

از طرفی دیگر، مفهوم هانت در ترید فارکس و ارزهای دیجیتال، ارتباط نزدیکی با شکستن سطوح نقدینگی مهم در دارایی پایه مربوطه دارد. زمانی که قیمت با قدرت باقدرت و شتاب بالایی توسط نهنگ‌ها هدایت می‌شود، با شکست سطوح نقدینگی مهم که محل تجمیع حد ضرر معامله‌گران است، فرصت‌های معاملاتی بزرگی را برای این سرمایه‌گذاران بزرگ ایجاد می‌کند.

این اصطلاح رایج در بازارهای مالی، چه در بازارهای جهانی فارکس و چه در بازار ارزهای دیجیتال بسیار رایج بوده و به عقیده برخی از تریدرهای حرفه‌ای، شناسایی آن از طریق استراتژی‌هایی مانند پرایس‌اکشن ICT و الگوهای شمعی قیمت ممکن است.

فرم شکل‌گیری استراتژی کلان و هدفمند Stop Hunting، در نوعی حرکت موقت اما قدرتمند در روند قیمت تعریف می‌شود که بر خلاف انتظار تریدرها ظاهر و ضررهای سنگینی را ایجاد می‌کند.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  چرا استاپ هانتینگ رخ می‌دهد؟

  چرایی رخ‌دادن استاپ هانتینگ در بازارهای مالی، در تمایل سرمایه‌گذاران بزرگ به هدایت بازار به سطوح قیمت مشخص خلاصه می‌شود.

  • این معامله‌گران با ایجاد سفارش‌های خرید یا فروش در نواحی مشخص، قیمت را به نواحی دلخواه خود هدایت کرده و معامله‌گران خرده‌فروش را از معاملات خارج می‌کنند.
  • این فرایند، طبق عقیده اشتباه بسیاری از معامله‌گران، با سفارش‌های بزرگ یکجا در سطوح قیمت تعریف می‌شود. درحالی‌که استاپ هانتینگ، به طور معمول توسط سرمایه‌گذاران بزرگ، از طریق تقسیم سرمایه کلان در چندین معامله کوچک‌تر پیاده‌سازی می‌شود.
  • این رخداد در بازارهای لحظه‌ای مانند، فارکس یا بازار فیوچرز ارزهای دیجیتال، به دلیل وجود اهرم، اثر بزرگ‌تر و دومینووار دارد. به صورتی که پس از اعمال ادامه‌دار این سفارش‌ها و هم‌زمانی با خروج سرمایه معامله‌گران کوچک، حرکت قیمت به سمت نواحی مربوطه سرعت بالاتری پیدا می‌کند.

  چگونه Stop Hunting را شناسایی کنیم؟

  پس از آشنایی با مفهوم Stop Hunting در معاملات ارزهای دیجیتال، شاید سؤال اصلی که ذهنتان را درگیر کرده، چگونگی شناسایی استاپ هانت باشد. در این جهت، سعی خواهیم کرد که در بخش زیر به انواع راه‌های شناسایی هانت شدن در بازار ارز دیجیتال و فارکس بپردازیم.

  شناسایی استاپ هانتینگ

  تمامی موارد زیر، در بازارهای مالی امروزی، اعم از فارکس و ارزهای دیجیتال کاربرد دارد. در نتیجه، توصیه می‌کنیم برای پیشگیری از هانت، چه از سوی نهنگ‌های ارز دیجیتال و چه سرمایه‌گذاران نهادی بازار فارکس، به موارد زیر دقت کنید.

  توجه به نواحی حمایت و مقاومت آشکار

  اولین و بهترین روش برای شناسایی استاپ هانت، توجه به نواحی حمایت و مقاومت آشکار قیمت است. در بیانی ساده، اگر در نواحی حمایتی و مقاومتی بسیار آشکار بازار، استاپ‌لاس خود را تنظیم کنید، احتمال هانت شدن شما بالاتر خواهد بود.

  نواحی حمایت و مقاومت

  دلیل وقوع استاپ‌لاس در نواحی حمایت و مقاومت آشکار قیمت بسیار ساده است. در این نواحی، به دلیل تجمیع سفارش‌های حد ضرر معامله‌گران یا نقاط ورود پولبک تریدرها، نواحی مناسبی برای ایجاد نوسانات و استاپ هانت از سوی سرمایه‌گذاران بزرگ به شمار خواهد رفت.

  توجه به نقدینگی بازار

  توجه به نقدینگی بازار هدف و دارایی پایه‌ای که قصد معامله آن را دارید، در شناسایی استاپ هانتینگ به شما کمک بزرگی می‌کند.

  هر چه نقدینگی بازار و دارایی پایه‌ای ضعیف‌تر باشد، احتمال مشاهده استاپ هانتینگ متعدد به‌مراتب بالاتر است.

  زیرا هر چه قدرت نقدشوندگی دارایی کمتر باشد، با اعمال سفارش‌های بزرگ، نوسانات بزرگ‌تری ایجاد شده و قیمت به‌راحتی دست‌کاری می‌شود. به همین دلیل است که استاپ هانت در بازار ارز دیجیتال، به‌خصوص در پروژه‌هایی باارزش مارکت کوچک، بیشتر از بازار فارکس رواج دارد.

  تعیین درست حد ضرر

  به‌جرئت، مهم‌ترین روش برای شناسایی و جلوگیری از استاپ هانت در بازار ارز دیجیتال و فارکس، مربوط به تعیین درست حد ضرر است. بسیاری از معامله‌گران بازارهای مالی، به دلیل قراردادن حد ضرر خود در نواحی نامناسب، ضررهای بزرگ‌تری را از استاپ هانت‌ها متحمل می‌شوند.

  استاپ لاس

  برای جلوگیری از این اتفاق، توصیه می‌شود که حد ضرر خود را بهینه کرده و در نواحی بسیار نزدیک به نقطه ورود و حتی دقیقاً بر روی نواحی حمایتی و مقاومتی پرایس‌اکشنی قرار ندهید. زیرا، در این صورت، شما مستعد فشار بیشتری از نوسانات قیمت هستید.

  از دیگر موارد مربوط به حد ضرر، استفاده از استراتژی‌های معاملاتی گوناگون است. در واقع، زمانی که از چندین مبنا برای حد ضرر خود استفاده می‌کنید، علاوه بر خطای کمتر، به‌مراتب کمتر از سایر تریدرها درگیر استاپ هانت خواهید شد.

  اندیکاتور نقدینگی و استاپ هانت

  اندیکاتور نقدینگی و استاپ هانت، از دیگر ابزارهای کاربردی امروزی برای شناسایی و جلوگیری از شکار حد ضرر شما است. این اندیکاتورها، در معاملات به شناسایی مناطقی که نقدینگی در آن متمرکز است، کمک بزرگی می‌کنند. 

  اندیکاتور نقدینگی و استاپ هانت

  به زبانی ساده، در نواحی که نقدینگی بیشتری متمرکز است، بدون شک سفارش‌های حد ضرر متعددتری تعبیه می‌شود. پس کاملاً بدیهی است که در این نواحی، حاشیه احتمال بالاتری برای وقوع استاپ هانتینگ یا هرگونه نوسانات شدید وجود داشته باشد.

  چگونه در دام استاپ هانتینگ نیفتیم؟

  بسیاری از تریدرهای امروزی برای‌آنکه در دام استاپ هانتینگ نیفتند، از موارد مختلفی برای شناسایی این مفهوم استفاده می‌کنند. بااین‌وجود، شاید این موارد به دلیل توصیه اکید بر ترید نکردن در محدوده‌های معاملاتی مشخص، موقعیت‌های معاملاتی مناسبی را از بین ببرند.

  در بخش زیر، جهت جلوگیری از این اتفاق، به موارد بسیار مهمی اشاره شده است. این موارد برای جلوگیری از استاپ هانت و بهینه‌سازی استراتژی معاملاتی شما اهمیت بالایی داشته و احتمال بروز استاپ هانت را کاهش می‌دهند.

  ترید نکردن بر اساس سطوح حمایت و مقاومت کلاسیک

  رایج‌ترین توصیه تریدرهای سبک پرایس‌اکشن مدرن امروزی برای جلوگیری از استاپ هانتینگ، ترید نکردن بر اساس سطوح حمایت و مقاومت کلاسیک است. این نواحی قیمت، به دلیل همه‌گیر بودن و آشنایی بسیاری از معامله‌گران، نواحی امن‌تری برای نهنگ‌ها در جهت استاپ هانت هستند.

  سطوح حمایت و مقاومت کلاسیک

  از جهاتی دیگر، هر چه این نواحی در تایم فریم معاملاتی کوچک‌تری باشند، خطر بزرگی را به دنبال خواهند داشت. زیرا، معامله گرانی که در بازه کوتاه‌مدت، موقعیت‌های خود را اعمال می‌کنند، فاصله کوچک‌تری را برای حد ضرر خود تعیین خواهند کرد.

  توصیه بسیاری از تریدرهای جدید برای این مشکل، استفاده از سبک‌های پرایس‌اکشنی جدیدتر و اعمال نقاط حد ضرر به‌صورت درصدی یا پله‌ای است.

  رسم صحیح نواحی حمایت و مقاومت

  رسم صحیح نواحی حمایت و مقاومت، برای‌آنکه به دام استاپ هانت نیفتید، بسیار ارزشمند است. در استراتژی معاملاتی پرایس‌اکشن، اگر نواحی حمایت و مقاومت را به‌درستی رسم کنید، با تعیین حد ضرر در نواحی مناسب‌تر از استاپ هانت جلوگیری می‌کنید.

  علاوه‌برآن، حتی اگر درگیر نوسانات شدید قیمت شوید، احتمال فعال‌نشدن حد ضرر موقعیت معاملاتی شما، از سایر تریدرها بالاتر است. در نتیجه، رسم صحیح سطوح حمایتی و مقاومتی پرایس‌اکشنی، چه برای سودآوری و چه برای جلوگیری از استاپ هانت اهمیت دارد.

  رصد حجم بازار

  از دیگر موارد ارزشمند در جلوگیری از تأثیر استراتژی استاپ هانت بر روی پوزیشن معاملاتی، رصد حجم بازار است. زیرا، هر چه حجم معاملات و به‌طورکلی نقدینگی کمتری را در طول بازه معاملاتی یا سطوح قیمت شاهد باشیم، اثربخشی استاپ هانت به‌مراتب بزرگ‌تر خواهد بود.

  حجم بازار بیت کوین

  از جهاتی دیگر، افزایش ناگهانی حجم نیز می‌تواند هشدار بزرگی برای آغاز استاپ هانتینگ باشد. افزایش حجم در پولبک‌های خلاف جهت و پدیدارشدن کندل‌هایی با بادی بزرگ، تماماً از موارد رایج در فرایند شکل‌گیری استاپ هانتینگ هستند.

  در نتیجه، اگر در پولبک قیمت یا نزدیکی آن به سطح مهمی که قصد انجام معامله یا اعمال حد سود/ضرر خود را دارید، به حجم معاملات و نقدینگی دارایی پایه توجه کنید، شناسایی استاپ هانت برای شما آسان‌تر می‌شود.

  توجه به روند کلی بازار

  توجه به روند کلی بازار توسط معامله‌گران، کمک بزرگی به جلوگیری از استاپ هانت می‌کند. معامله گرانی که شرایط کنونی بازار، اعم از روند کلی یا غالب، قدرت حرکت، نواحی مهم و نقدینگی را بررسی می‌کنند، نسبت به سایر تریدرها، کمتر درگیر استاپ هانت خواهند شد.

  اگر می‌خواهید کمتر درگیر استاپ هانت شوید، معاملات خود را نسبت به روند کلی بازار در بازه بلندمدت‌تری معاملات خود را اجرا کنید. زیرا، نوسانات قیمت در تایم فریم‌های معاملاتی کوچک، بسیار سنگین‌تر از تایم فریم‌های بزرگ هستند.

  گذاشتن استاپ‌لاس

  ساده‌ترین روش برای معامله‌گران مبتدی، به‌منظور جلوگیری از استاپ هانت، گذاشتن استاپ‌لاس است. شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما، بسیاری از معامله‌گران تازه‌کار، به دلیل استفاده‌نکردن از استاپ‌لاس متحمل ضرر می‌شوند.

  حتی در مواقعی، خروج هیجانی از معاملات به دلیل مشاهده نوسانات قیمت ریشه اصلی مشکل است. زیرا، نشان از برنامه‌ریزی ضعیف و عدم محاسبه ریسک از سوی معامله‌گر را می‌دهد.

  استفاده‌نکردن از اعداد رند

  به توصیه معامله‌گران حرفه‌ای، استفاده‌نکردن از اعداد رند برای استاپ‌لاس، اصلی‌ترین روش برای جلوگیری از استاپ هانت است. این اعداد، از جنبه تمایل تریدرها از نظر ذهنی برای تنظیم استاپ‌لاس، مناطق مناسبی برای حد ضرر نخواهند بود.

  علاوه بر این، سرمایه‌گذاران هوشمند، به دلیل تجمع سفارش‌ها در مناطق مهم قیمت یا اعداد رند، می‌توانند سفارش‌های خود را قبل از تحقق این نواحی تعیین کنند. به همین دلیل، توصیه می‌شود که استاپ‌لاس بر روی اعداد رند قرار نگرفته و در حاشیه چند درصد بالا یا پایین آن باشد.

  استفاده‌نکردن از اهرم بالا

  استفاده‌نکردن از اهرم بالا و مدیریت ریسک موقعیت معاملاتی، برای جلوگیری از استاپ هانت و ثبت معاملات سودده همیشه اولویت دارد. زیرا، در صورت استفاده از اهرم بالا، علاوه بر آنکه استاپ‌لاس شما نزدیک قیمت ورود قرار می‌گیرد، درصد احتمال کارنکردن استاپ شما نیز افزایش می‌یابد.

  به همین دلیل است که معامله‌گران اسکالپر یا نوسانگر، به نسبت سایر تریدرها، بیشتر در معرض خطر استاپ هانت قرار دارند. زیرا، اهرم بالا و ریسک بسیار سنگین پوزیشن، با کوچک‌ترین نوسان، نتیجه را به ضرر معامله‌گر تمام خواهد کرد.

  استفاده از بروکر معتبر

  از سایر روش‌هایی که برای جلوگیری از استاپ هانت وجود دارد، استفاده از بروکرهای معتبر است. برخی از بروکرها به معامله‌گران اجازه می‌دهند که از استاپ‌لاس‌های مخفی استفاده کرده و اطلاعاتی در این باره با سایر تریدرها به اشتراک نگذارند.

  بروکر

  علاوه‌برآن، اعتبار بیشتر بروکر و سابقه آن، در جلوگیری از دست‌کاری بازار، ایجاد نوسانات مصنوعی و انواع بازارسازی داخلی اهمیت بالایی دارد. زیرا، در کنار نقدینگی بالاتر، حفظ مشتریان اولویت بالاتری را خواهد داشت.

  سؤالات متداول

  • چگونه می‌توان یک استاپ هانت را شناسایی کرد؟

  برای شناسایی استاپ هانت، می‌توانید از اندیکاتور نقدینگی، رصد حجم و نقدینگی بازار، بررسی روند قیمت و سایر ابزارهای مرتبط با تغییرات حجم استفاده کنید.

  • برای جلوگیری از افتادن در دام استاپ هانت چه باید کرد؟

  بهترین رویکردها برای جلوگیری از افتادن در دام استاپ هانت، استفاده از استاپ‌لاس مناسب، رسم صحیح نواحی نقدینگی بازار و استفاده‌نکردن از اعداد رند و اهرم بالا هستند. 

  • نحوه توقف استاپ هانت در سفارش‌های استاپ‌لاس به چه صورت است؟

  برای توقف استاپ هانت در سفارش‌های استاپ‌لاس خود، توصیه می‌شود که این سفارش‌ها را دقیقاً بر روی اعداد رند یا نواحی حمایتی و مقاومتی آشکار قرار نداده و آنها را در زیر نواحی نقدینگی مهم (چند درصد به نسبت مدیریت ریسک) تنظیم کنید.

  محمد رجبی

  محمد رجبی

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  فاندینگ ریت چیست و چرا در بازار فیوچرز اهمیت دارد؟

  فاندینگ ریت (Funding Rate) یکی از مفاهیم مهم در بازار معاملا ...

  نات کوین برگشت! آموزش کامل مرحله جدید بازی نات کوین

  چند هفته‌ای از پایان فاز اول ایردراپ نات کوین که به صورت باز ...

  ویدیو آموزشی انتقال، خرید و فروش نات کوین در بیت پین

  در دنیای پر از عجایب ارزهای دیجیتال و بازی‌های کریپتویی، باز ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر