منظور از تله گاوی (Bull Trap) در بازار ارز دیجیتال چیست؟

تاریخ انتشار: 24 بهمن 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 13 اسفند 1401
زمان مطالعه:  7 دقیقه
منظور از تله گاوی (Bull Trap) در بازار ارز دیجیتال چیست؟

تله گاوی وضعیتی در معاملات است که در آن معامله‌گر دارایی را با این باور می‌خرد که قیمت آن همچنان در حال افزایش است، اما پس از رسیدن به سطوح بالاتر قیمت، شاهد کاهش شدید آن خواهد بود.

تله‌های گاوی در دوره‌هایی از عدم‌اطمینان بازار یا زمانی که اطلاعات نادرست در مورد یک دارایی خاص در گردش است، رخ می‌دهد. به آن «تله» می‌گویند، زیرا معامله گرانی که عاقل/محتاط نیستند، به این باور رسیده‌اند که قیمت یک داراییِ در حال کاهش در یک بازار نزولی، در واقع در حال افزایش است. این حس کاذب می‌تواند منجر به خسارات سنگین شود.

هنگامی که معامله‌گران به وقوع یک تله گاوی مشکوک می‌شوند، باید فوراً از معامله خارج شوند یا وارد یک پوزیشن فروش (Short) شوند. سفارش‌های حد ضرر (Stop Loss) نیز می‌توانند در این سناریوها مفید باشند.

مانند بسیاری از چیزها در معاملات، شناسایی تله گاوی دشوار است. با این حال، بهترین راه برای جلوگیری از تله‌های گاوی این است که از قبل به علائم هشداردهنده‌ای مانند یک شکست کم‌حجم توجه کنید.

در نوشتار قبلی در مورد تله خرسی صحبت کردیم و گفتیم که تله خرسی چیست و چگونه می‌توانیم این نوع تله را در بازار ارزهای دیجیتال شناسایی کنیم. در ادامه‌ی این بحث و در این نوشتار به بررسی کامل تله خرسی و روش‌های شناسایی آن می‌پردازیم. برای افزایش دانسته‌های خود در این زمینه، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

تله گاوی چگونه کار می‌کند؟

تله‌های گاوی می‌تواند منجر به ضررهای زیاد مالی برای کسانی شود که در طی یک تغییر روند محسوس خرید می‌کنند.

به عنوان مثال، تصور کنید به نمودار یک دارایی در روند نزولی نگاه می‌کنیم. پس از مدتی، قیمت به نقطه‌ای می‌رسد که شروع به تثبیت قیمت افقی (Sideways) می‌کند – که به آن محدوده رِنج می‌گویند.

در طول این مدت، گاوها و خرس‌ها در وارد نبردی می‌شوند که هر کدام سعی می‌کنند قیمت را در جهت مخالف هدایت کنند. خرس‌ها در تلاش‌اند تا قیمت را به پایین‌ترین حد خود برسانند در حالی که گاوها برای حفظ قیمت می‌جنگند.

تله گاوی چگونه کار می‌کند؟

در برخی مواقع، با برنده شدن خرس‌ها، یک شکست از محدوده رنج ایجاد می‌شود و قیمت به پایین‌ترین سطح سقوط می‌کند. با این حال، درست زمانی که به نظر می‌رسد روند نزولی در شرف ازسرگیری مجدد است، گاوها باز می‌گردند و قیمت را به بالاترین حد قبلی خود می‌برند.

بسیاری از معامله‌گران این را به عنوان معکوس شدن روند می‌بینند و با تصور اینکه روند نزولی به پایان رسیده است، شروع به خرید می‌کنند. متأسفانه، این معمولاً فقط یک حرکت موقتی است و قیمت به زودی روند نزولی خود را از سر می‌گیرد که منجر به ضررهای سنگین برای کسانی می‌شود که در بالا یا نزدیک به آن خرید کرده‌اند.

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  تله گاوی در بازار ارز دیجیتال به چه معناست؟

  تله‌های گاوی که به آن «جهش گربه مرده» (Dead Cat Bounce) نیز گفته می‌شود، به دلیل ریکاوری‌های سریع، اغلب در بازار کریپتو دیده می‌شوند.

  در کریپتو، تله‌های گاوی مشابه هر بازار دیگری کار می‌کنند. به عنوان مثال، اگر قیمت یک آلت‌کوین در چند روز گذشته به طور پیوسته در حال افزایش بوده است، ممکن است باور داشته باشید که به افزایش خود ادامه خواهد داد. مقداری می‌خرید و منتظر می‌مانید تا قیمت آن بالاتر برود تا بتوانید آن را با سود بفروشید.

  تله گاوی در بازار ارز دیجیتال به چه معناست؟

  با این حال، برعکس این اتفاق می‌افتد و شما خود را در یک پوزیشن بازنده گرفتار می‌کنید. شما یک روند نزولی را مشاهده کنید و منتظر ظاهر شدن نشانه‌های صعودی در نمودار قیمت هستید تا کف قیمت را خرید کنید، و فکر می‌کنید که دارایی را با قیمت مناسبی خریداری می‌کنید. هنگامی که قیمت عقب‌نشینی می‌کند و به روند نزولی باز می‌گردد، تله گاوی خود را به این صورت نشان می‌دهد.

  نقش روان‌شناسی در تله‌های گاوی

  در طول یک بازار صعودی، گاوها بازار را هدایت می‌کنند و همه چیز خوب به نظر می‌رسد تا زمانی چرخه نزولی آغاز می‌شود.

  هنگامی که این اتفاق می‌افتد، آنها می‌توانند در تله خرسی گرفتار شوند که ممکن است پوزیشن خود را با ضرر ببندند. با توجه به ذهنیت یک‌طرفه (به شدت خرسی یا گاوی)، سرمایه‌گذارانی که به معامله در بازارهای صعودی عادت دارند ممکن است در دام خرید در سطوح بالا و فروش در سطوح پایین بیفتند. کارشناسان بازار در این مورد پیشنهاد می‌کنند که برای موفقیت در بازارهای صعودی و نزولی، ذهنیت دوطرفه داشته باشید، زیرا این امر باعث می‌شود در طول روندهای بلندمدت سود بیشتری کسب کنید.

  تله گاوی برای چه استفاده می‌شود؟

  تله‌های گاوی هم توسط معامله‌گران روزانه و هم سرمایه‌گذاران بلندمدت شناسایی و استفاده می‌شود تا از معامله‌گران ناآگاه و کم‌تجربه در بازار سود کسب کنند.

  برای معامله‌گران روزانه، تله گاوی می‌تواند فرصتی برای شورت کردن دارایی باشد؛ زیرا قیمت به بالاترین حد قبلی خود رسیده است. سپس قیمت روند نزولی خود را از سر می‌گیرد که منجر به سود برای معامله‌گر می‌شود.

  برای سرمایه‌گذاران بلندمدت، تله گاوی می‌تواند فرصتی برای خرید دارایی با قیمت پایین‌تر باشد، زیرا قیمت پس از صعود دوباره سقوط می‌کند. سپس می‌توانند دارایی را برای روند صعودی بعدی حفظ کنند.

  چه چیزی باعث تله گاوی می‌شود؟

  عوامل زیادی باعث ایجاد تله گاوی می‌شود و یکی از رایج‌ترین آنها عدم حجم خرید مناسب در هنگام افزایش به بالاترین سطح قبلی است.

  حجم خرید ضعیف نشان می‌دهد که علاقه زیادی به دارایی در قیمت پایین وجود ندارد و گاوها به اندازه کافی قوی نیستند که قیمت را بالاتر ببرند.

  یکی دیگر از دلایل رایج تله‌های گاوی، شکستی فریب‌دهنده (False Breakout) در یک فاز تثبیت است. قیمت از یک محدوده رنج به سمت بالا خارج می‌شود، اما سپس به سرعت کاهش می‌یابد و روند نزولی خود را از سر می‌گیرد.

  نحوه تشخیص تله گاوی

  در ادامه به نحوه تشخیص تله گاوی با برخی از اندیکاتورها می‌پردازیم.

  واگرایی در اندیکاتور RSI

  RSI در سطوح بالا ممکن است نشانه‌ای از تله بالقوه گاوی یا خرسی باشد.

  نحوه محاسبه شاخص قدرت نسبی (RSI) ممکن است برای شناسایی تله گاوی یا خرسی احتمالی استفاده شود. RSI یک شاخص تکنیکال است که می‌تواند به تعیین اینکه آیا یک دارایی سهام یا ارز دیجیتال بیش از حد خرید شده است (Overbought) یا بیش از حد فروخته شده است (Oversold) یا نه کمک کند.

  RSI از این فرمول پیروی می‌کند:

  این محاسبه عموماً 14 روز را پوشش می‌دهد، اگرچه ممکن است برای سایر بازه‌های زمانی نیز اعمال شود.

  در نمونه تله گاوی احتمالی، RSI بالا و شرایط خرید بیش از حد نشان می‌دهد که فشار فروش در حال افزایش است. معامله‌گران مشتاق هستند تا سود خود را به جیب بزنند و به احتمال زیاد هر لحظه معاملات خرید خود را ببندند. در نتیجه، اولین شکست و روند صعودی ممکن است نشانه‌ای از ادامه افزایش قیمت نباشد.

  عدم افزایش حجم

  هنگامی که بازار واقعاً به سمت صعود می‌رود، باید افزایش محسوسی در حجم ایجاد شود؛ زیرا افراد بیشتری در حال خرید دارایی با بالا رفتن قیمت آن هستند.

  اگر همراه با افزایشی اندک یا بدون افزایش در حجم، شکستی رخ دهد، نشانه آن است که علاقه زیادی به دارایی در آن قیمت وجود ندارد و این رالی ممکن است پایدار نباشد. البته از نقش ربات‌ها نیز در این وضعیت نباید غافل بود.

  عدم وجود مومنتوم

  هنگامی که یک دارایی با کندل‌های قرمز بسیار زیادی، افت یا کاهش شدیدی را در قیمت تجربه می‌کند، اما پس از آن به آرامی برمی‌گردد، این نشانه‌ای از تله گاوی است.

  گرایش طبیعی بازار این است که در چرخه حرکت کند. هنگامی که به اوج یک چرخه می‌رسد، معمولاً یک دوره تثبیت است؛ زیرا گاوها و خرس‌ها برای در دست گرفتن کنترل بازار رقابت می‌کنند. این فقدان مومنتوم را می‌توان به عنوان یک هشدار اولیه در نظر گرفت که بازار در شرف بازگشت است.

  عدم شکست روند

  کاهش قیمت با روندی نمایان می‌شود که در حال تشکیل کف و سقف‌های پایین‌تر است.

  روند قیمت یک دارایی هنگام کاهش تغییر نمی‌کند تا زمانی که سقفی بالاتر از آخرین سقف تشکیل شود.

  عدم تایید یکی از رایج‌ترین اشتباهات کسانی است که در تله گاوی گرفتار شده‌اند. آنها باید بیش از هر چیزی به روند مشکوک باشند که اگر سقف فعلی از سقف قبلی فراتر نرود، در یک روند نزولی یا در بهترین حالت یک روند رنج قرار دارد. این به طور معمول یکی از بدترین مکان‌ها برای شروع خرید است، مگر اینکه دلیل خوبی برای این کار داشته باشید.

  اگرچه برخی از معامله‌گران ممکن است از ادامه این وضعیت خسته و ناامید شوند، اما بهتر است منتظر تایید باقی بمانند و با قیمت بالاتری بخرند تا اینکه تلاش کنند سریع وارد پوزیشن خرید شوند و به دام بیفتند.

  تست مجدد سطح مقاومت در بول ترپ

  تست مجدد سطح مقاومت

  اولین نشانه نزدیک شدن تله گاوی، یک حرکت صعودی قدرتمند است که برای مدت طولانی حفظ می‌شود، اما به سرعت به یک منطقه مقاومت خاص واکنش نشان می‌دهد.

  هنگامی که قیمت یک دارایی روند خود را به عنوان یک روند صعودی قوی با فشار نزولی کمی تثبیت کرد، به این معنی است که خریداران دست بالاتر را دارند.

  با این حال، هنگامی که آنها به سطح مقاومتی می‌رسند که تمایلی به شکستن آن ندارند یا نسبت به شکست آن تردید دارند، قیمت معمولاً قبل از اینکه بالاتر رود، معکوس می‌شود.

  کندل مشکوک صعودی بزرگ

  در آخرین مرحله تله، یک کندل بزرگ صعودی در نمودار ظاهر می‌شود که معمولاً بیشتر کندل‌های سمت چپ را پوشش می‌دهد.

  این به طور کلی آخرین تلاش گاوها برای در دست گرفتن کنترل بازار قبل از معکوس شدن قیمت است. همچنین ممکن است به دلایل متعدد دیگری رخ دهد:

  • بازیکنان بزرگ عمداً قیمت را بالاتر می‌برند تا خریداران عجول را جذب کنند.
  • سرمایه‌گذاران جدید مطمئن هستند که یک شکست رخ داده است و دوباره شروع به خرید می‌کنند.
  • فروشندگان عمداً به خریداران اجازه می‌دهند برای مدت کوتاهی بر بازار تسلط پیدا کنند و اجازه می‌دهند سفارش‌های فروش بالاتر از منطقه مقاومت پُر شوند.

  تشکیل یک محدوده رنج

  ویژگی نهایی تله گاوی این است که یک الگوی رنج مانند در سطح مقاومت ایجاد می‌کند.

  زمانی که قیمت یک دارایی در میان سطوح حمایتی و مقاومتی نوسان می‌کند؛ یعنی در یک محدوده رنج نوسان می‌کند.

  از آنجایی که ممکن است قیمت همچنان در حال ایجاد سقف‌های بالاتر ضعیف است، این محدوده رنج ممکن است یک محدوده کامل نباشد، به خصوص در قسمت بالایی. با این حال، شروع تله گاوی قابل مشاهده است، زیرا کندل عظیمی که قبلاً گفته شد شکل می‌گیرد و خارج از این محدوده بسته می‌شود.

  سوالات متداول!

  • تله گاوی چیست؟

  تله گاوی وضعیتی در معاملات است که در آن معامله‌گر دارایی را با این باور می‌خرد که قیمت آن همچنان در حال افزایش است، اما پس از رسیدن به سطوح بالاتر قیمت، شاهد کاهش شدید آن خواهد بود.

  • تله گاوی در بازار ارز دیجیتال به چه معناست؟

  تله‌های گاوی که به آن «جهش گربه مرده» (Dead Cat Bounce) نیز گفته می‌شود، به دلیل ریکاوری‌های سریع، اغلب در بازار کریپتو دیده می‌شوند.

  • چه چیزی باعث تله گاوی می‌شود؟

  عوامل زیادی باعث ایجاد تله گاوی می‌شود و یکی از رایج‌ترین آنها عدم حجم خرید مناسب در هنگام افزایش به بالاترین سطح قبلی است.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  همستر کامبت چیست؟‌ آموزش استخراج و دریافت ایردراپ Hamster Kombat

  بازار بازی‌های تلگرامی، داغ داغ است. نات کوین به عنوان پرچمد ...

  ارز دیجیتال TapSwap چیست؟ آموزش کامل نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ

  ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

  همه‌چیز درباره بازی Wcoin و آموزش نحوه استخراج W-Coin

  همه‌چیز از نات کوین شروع شد! بازی تلگرامی که سبک Tap to Earn ...

  دیدگاه‌ها 2 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. عبداله قهرمانی نسب
   عبداله قهرمانی نسب | 1 فروردین 1402

   بنظر من جنبه های خبری سیاسی خیلی در روند بورس تاثیر داره

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 2 فروردین 1402

    سلام دوستِ عزیز
    بله، کاملا درسته.