سوشال فای چیست؟ همه‌چیز درباره SocialFi

آشنایی با آینده شبکه‌های اجتماعی

2 580

همیشه و در طول تاریخ، تکنولوژی پلی برای پیشرفت و توسعه برای بشر ایجاد کرده است. در سال‌های اخیر، سهم حیاتی از این توسعه به‌طور مستقیم از رسانه های اجتماعی بوده که به بازتاب جامعه تبدیل شده‌اند و بخش دیگری از پازل توسعه، در فناوری وب 3 و بلاکچین نهفته است.

سوشال فای پاسخی برای تمام مشکلات حاصل از دیجیتالی شدن جامعه و وب 3 و همچنین، راه‌حلی برای سرعت بخشیدن به روند رو به رشد شبکه‌های اجتماعی است.

اگر شما هم می‌خواهید با سوشال فای آشنا شوید و بدانید چگونه مشکلات فعلی شبکه‌های اجتماعی را حل کرده است با ما در مقاله‌ای دیگر از آکادمی بیت پین همراه باشید.

سوشال فای چیست؟

سوشال فای (SocialFi) فضایی برای تولیدکنندگان محتوا و اینفلوئنسرها است که دوست دارند بر محتواهای خود تسلط داشته باشند.

توکن SocialFi که مخفف «مالی اجتماعی» است؛ نام خود را از دو کلمه Society و Finance گرفته است و به ترکیب شبکه‌های اجتماعی و امور مالی در بلاکچین اشاره دارد.

در سوشال فای، اصول و ویژگی‌های رسانه‌های اجتماعی و امور مالی غیر متمرکز یا دیفای (DeFi)، با هم ترکیب شده‌اند. سوشال فای یک پلتفرم شبکه اجتماعی است که در بستر وب 3 فعالیت می‌کد و اولین هدف آن، ایجاد فضایی برای کسب درآمد تولیدکنندگان محتوا و اینفلوئنسرها است. در سوشالفای، بستری برای کنترل بهتر بر روی داده‌ها و آزادی بیان برای کاربران فراهم شده است. در این پلتفرم، کسب درآمد، از طریق ارزهای دیجیتال است و مالکیت معنوی محتواها، از طریق توکن‌های غیر قابل تعویق یا ان اف تی (NFT) انجام می‌پذیرد.

مزایای سوشال فای (SocialFi)

سوشالف ای برای کاربران خود مزایای بسیاری ایجاد کرده است. در ادامه برخی از مهم‌ترین قابلیت‌ها و ویژگی‌های سوشال فای را بررسی می‌کنیم.

کسب درآمد برای اینفلوئنسرها و تولیدکنندگان محتوا

یکی از معایب وب 2، نبود حق کپی‌رایت برای هنرمندان و خالقان آثارها هنری است. موردی دیگر که به عنوان مشکل می‌توان به آن اشاره کرد، این است که داشتن دنبال‌کننده‌ی زیاد همیشه به تنهایی باعث کسب درآمد و موفقیت مالی نمی‌شود و ممکن است فردی دیگر با قدرت بالاتر، همه سهم بازار را در اختیار بگیرد.

خوشبختانه در وب 3، می‌توان این نوید را داد که سعی شده سیستم درآمدزایی عادلانه‌ای مبنای این تکنولوژی باشد. در این پلتفرم، توکن‌های اجتماعی و توکن‌های درون برنامه این قابلیت را فراهم کرده‌اند.

در سوشال فای، هر کاربر می‌تواند توکن مخصوص به خود را داشته باشد و ارزش هر توکن وابسته به نفوذ اجتماعی آن شخص است. برای مثال، توکن ایلان ماسک نسبت به کاربر معمولی ارزش بالاتری دارد. در این توکن اجتماعی، سه اصل وجود دارد که باعث ارزش گذاری برای هر توکن می‌شود:

  • تنها افرادی که مالک توکن اجتماعی سازنده هستند، قابلیت تعامل با پست‌های ماسک را دارند. در این صورت، اگر قصد تعامل با پست‌های ایلان ماسک را دارید حتما باید توکن اجتماعی او را در کیف پول خود داشته باشید.
  • اینفلوئنسرها و افرادی که طرفدار زیادی دارند، می‌توانند با اشتراک‌گذاری توکن اجتماعی خود بین طرفدارانشان، دسترسی ویژه ایجاد کنند.
  • تولیدکنندگان محتوا، این امکان را دارند که اگر فالووری بیشتر از تعداد معینی توکن داشت، دسترسی ارسال پیام مستقیم به آن شخص بدهند.
  • اگر شخصی را دوست دارید این امکان به شما داده می‌شود که اگر توکن‌های زیادی از آن هنرمند مورد علاقه‌تان داشته باشید، پیام‌های شما بالای لیست به شخص نشان داده شود.

در سوشال فای اگر شخصی بخواهد با محتوای اشخاص دیگر تعاملی از جنس لایک یا اشتراک‌گذاری برقرار کند، نیاز است هزینه‌ای پرداخت کند.

داشتن هویت دیجیتال با کمک NFT ها

شاید بزرگ‌ترین دلیل وجود NFT ها هویت بخشیدن به آثار هنری دیجیتال و اعمال هر چه بیشتر قانون کپی‌رایت در دنیای دیجیتال است.

تولید کنندگان محتوا یا به‌صورت کلی، تمام کاربران در سوشالفای می‌توانند آثار خود را تبدیل به NFT کنند و مجموعه NFT را به فروش بگذارند. همچنین می‌توانند بخشی از درآمد حاصل از فروش NFT را با دارندگان توکن اجتماعی‌شان تقسیم کنند و از این طریق طرفداران خود را توسعه دهند و با گسترش دنبال‌کننده‌ها، شانس فروش بقیه ان اف تی‌ها را هم افزایش دهند.

آزادی بیان و نبود سانسور

همه ما با سانسور و حذف محتوا در وب 2 آشنا هستیم. بنابراین یکی از معایب وب 2 را می‌توان نداشتن آزادی بیان دانست.

در وب 3 سعی شده این مشکل برطرف شود؛ اما اگر ازجنبه‌ای دیگر نگاه کنیم نبود هیچ‌گونه سانسور، باعث انتشار یک سری از محتواهای ناسازگار با جامعه و یا مضر برای افراد جامعه مثل کودکان می‌شود. برای حل این مسئله، نودها و داده‌های درون زنجیره‌ای معرفی شدند. از این راه هر نود با استفاده از یک نوع پروتکل، می‌تواند برخی از برچسب‌ها را مسدود کند. اما به یاد داشته باشید این پروتکل‌ها توسطه جامعه‌ای یا دولتی خاص تعیین نمی‌شوند و کاربران هستند که برای آن تصمیم می‌گیرند.

2 چالش مهم پیش‌روی سوشالفای

همه مواردی که تا الان مطالعه کردیم و بررسی شدند به نظر خیلی کاربردی و جذاب می‌آیند؛ اما سوال اصلی که مطرح است آیا واقعا سوشال فای می‌تواند نسل جدید و آینده شبکه‌های اجتماعی باشد؟ برای به دستیابی به این اتفاق، نیاز است وب 3 بر چند چالش مهم غلبه کند:

داشتن زیرساخت مقیاس‌پذیر

کاربران این شبکه‌ی اجتماعی روزانه حدود ۲.۵ میلیارد مطلب به اشتراک می‌گذارند که حجم داده‌ای آن‌ها به بیش از ۵۰۰ ترابایت می‌رسد. این آمارها تنها بخش کوچکی از حجم داده تولید شده و آپلود شده در دنیای شبکه‌های اجتماعی است. اما آیا واقعا شبکه‌های بلاک چین قادر به مدیریت این حجم از داده هستند؟

سوشال فای چیست و دسو چه کاربردی در سوشال فای دارد؟

DeSo، لایه‌ای از بلاک چین و برای اپلیکیشن سوشال فای ساخت شده است و ادعا می‌کند مقیاس‌پذیری بالاتری نسبت به دیگر لایه یک‌ها دارد. در دسو از ایندکس‌گذاری، مدیریت سایز بلاک‌ها و شاردینگ برای رسیدن به مقیاس‌پذیری هر چه بیشتر استفاده می‌کند.

ایجاد اقتصاد پایدار

ساخت مدلی برای داشتن یک اقتصاد پایدار، دور از هرگونه استرس، سخت‌ترین بخش برای دیفای است. هم در گیم فای و هم سوشال فای، چند پلتفرم نوید پاداش‌های بالایی به کاربران خود داده‌اند، اما چیزی که ثابت شده، این مشوق‌ها برای بازه زمانی کوتاه مدتی مناسب هستند.
پیشنهاد می‌کنیم بخوانید: گیم فای (GameFi) چیست؟ کسب درآمد از بازی های بلاکچینی
در سوشالفای نیز اگر توکن اینفلوئنسر خاصی را خریده و قصد سرمایه‌گذاری بر روی آن توکن را داشته باشید و آن شخص محتوای نامناسبی منتشر کند، در عمل ارزش توکن اجتماعی اینفلوئنسر کاهش پیدا می‌کند و شما به عنوان سرمایه‌گذار متضرر خواهید شد.

گفتار پایانی!

اگر به طول تاریخ نگاه کنیم، در شروع همه‌ی تکنولوژی‌های جدید، چالش‌ها و مشکلات زیادی در مسیر رشد آن‌ها بوده است؛ اما علم ناامید نشده و به مسیر توسعه ادامه داده است. بی شک در پلتفرم سوشال فای نیز چالش‌های بسیاری وجود دارد که در این مقاله بررسی کردیم؛ اما این چالش‌ها از اهمیت سوشالفای کم نمی‌کنند و نمی‌توانند راه را برای حرکت رو به جلوی وب 3 ببندند.

سوالات متداول در مورد سوشال فای

سوشال فای چیست؟

  • سوشال فای پلتفرمی در وب 3 و جایگزین شبکه‌های اجتماعی وب 2 است که هدف اصلی آن درآمدزایی برای تولیدکنندگان محتوا است.

سوشال فای (SocialFi) در کدام نسل وب، اجرا می‌شود؟

  • پلتفرم سوشال فای (SocialFi) در وب 3 شکل گرفته است و تلاش می‌کند تا مشکلات فعلی شبکه‌های اجتماعی در وب 2 را رفع کند.
4.2/5 - (13 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پژمان کهزادی

سلام من لذت بردم از کار شما خسته نباشید

کارشناس محتوا 3

سلام پژمان عزیز.
ممنون از نظرتون.

2
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x