سوشال فای (SocialFi) چیست و چگونه از آن کسب درآمد کنیم؟

آشنایی با آینده شبکه‌های اجتماعی

در دنیای امروز، شبکه‌های اجتماعی به عنوان یکی از مهمترین بخش‌های روزمره بسیاری از افراد به شمار می‌روند. آمارها نشان می‌دهد بیش از نیمی از جمعیت جهان، به طور متوسط روزانه دو ساعت و نیم از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی وب ۲ استفاده می‌کنند. با ورود به دوران هیجان‌انگیز وب ۳، آیا رسانه‌های اجتماعی توانستند سطح فعلی مشارکت خود را حفظ کنند؟

در این راستا، سوشال فای به عنوان ترکیبی از سیستم مالی و فضای مجازی غیرمتمرکز، به عنوان پاسخی برای نیازهای کاربران پدیدار شده است. با توجه به توسعه بلاک‌چین و پلتفرم‌های غیرمتمرکز، سوشال فای به عنوان آخرین فناوری در پلتفرم‌ها و شبکه‌های اجتماعی به کار گرفته شده است. این ترکیب با توجه به قابلیت پیشرفت با ارزهای دیجیتال، NFT، متاورس و دیفای (DeFi)، می‌تواند کاربردی‌تر و پیشرفته‌تر از نسل قبلی شبکه‌های اجتماعی باشد.

سوشال فای چیست؟

همان طور که در بالا گفتیم، سوشال فای (SocialFi) یک مفهوم نوین در دنیای ارزهای دیجیتال است که ترکیبی از سیستم مالی و فضای مجازی غیرمتمرکز است. در این سیستم، شبکه های اجتماعی با استفاده از ارزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین به شکلی مستقل و بدون واسطه با هم تعامل دارند. این فناوری قابلیت توسعه با ارزهای دیجیتال، NFT، متاورس و DeFi را داراست و با گسترش آن، سرعت و کارایی شبکه‌های اجتماعی افزایش می‌یابد. به طور خلاصه، سوشال فای به عنوان پاسخی برای نیاز‌های کاربران ارائه شده است که توانسته است نقش مهمی در ارتقای شبکه های اجتماعی و دنیای ارزهای دیجیتال ایفا کند.

از جمله ویژگی های سوشال فای می‌توان به غیرمتمرکز بودن و عدم نیاز به واسطه مالی از طرف شرکت‌ها اشاره کرد. در سیستم سوشال فای، کاربران به صورت مستقیم در فضای مجازی با یکدیگر تعامل دارند و امکان صرفه‌جویی در هزینه‌های مالی و کاهش وابستگی به شرکت‌ها فراهم می‌شود. از طرفی، سوشال فای به عنوان یک سیستم مالی مبتنی بر بلاکچین، امنیت و شفافیت بالایی در تراکنش‌های مالی را فراهم می‌کند و می‌تواند نقش مهمی در حفظ اطمینان کاربران در اینترنت داشته باشد.

مزایای سوشال فای (SocialFi)

سوشال فای برای کاربران خود مزایای بسیاری ایجاد کرده است، از جمله:

 1. غیرمتمرکز بودن
 2. حفظ حریم خصوصی
 3. تسهیل تراکنش‌های مالی
 4. افزایش شفافیت
 5. امکان کار با ارزهای دیجیتال
 6. ایجاد فرصت‌های جدید برای کارآفرینی و سرمایه‌گذاری
 7. قابلیت اتصال به دیگر بلاکچین‌ها و پروتکل‌های دیجیتال

برخی از پروژه‌های SocialFi

SocialFi با تمرکز بر سیستم وب 3 به عنوان بستری برای ارائه برنامه‌های اجتماعی غیرمتمرکز، قصد دارد صنعت رسانه‌های اجتماعی را استفاده از سستم غیرمتمرکز، تغییر دهد. این سیستم بر رفع مسائل طراحی کلیدی در مورد جنبه‌های بستر رسانه‌های اجتماعی Web2 موجود متمرکز شده است.

برخی از پروژه‌های SocialFi

قابلیت‌های سوشال‌فای

فهرستی از قابلیت‌های سوشال فای (SocialFi) عبارتند از:

 • امکان کسب درآمد از فعالیت‌های اجتماعی
 • توزیع عادلانه درآمد بین کاربران
 • عدم وجود محدودیت در انتشار محتوا
 • استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین
 • تبدیل شدن به فرصتی برای جذب تبلیغات و تبلیغات درآمدزا
 • قابلیت استفاده از NFTها جهت جذب توجه و کسب درآمد

کسب درآمد برای تولیدکنندگان محتوا

سوشال فای، به عنوان یک برنامه وب ۳، امکان تولید درآمد برای تولیدکنندگان محتوا را فراهم می‌کند. در فضای وب ۲، معمولاً خلاقیت و هنر تولیدکنندگان محتوا از بین می‌رود و داشتن فالوئر یا اعتماد دنبال‌کنندگان نمی‌تواند به عنوان موفقیت مالی در نظر گرفته شود. اما در سوشال فای، توکن‌های اجتماعی برای پاداش دادن به تولیدکنندگان محتوا ایجاد شده‌اند و سیستم درآمدزایی عادلانه‌ای برای همه فراهم شده است. این پلتفرم، به افراد قدرتمند در این فضا اجازه نمی‌دهد که سهم بیشتری از درآمد‌ها را به دست آورند.

توکن‌های اجتماعی و پاداش‌ها

در سوشال فای، توکن‌های اجتماعی به صورت چند سطحی وجود دارند و تولیدکنندگان محتوا، هنرمندان و از این قابلیت برای ساختن برند شخصی خود استفاده می‌کنند. اما ارزش توکن‌های اجتماعی به حد زیادی به جایگاه اجتماعی فرد خالق و تعداد فالوئرهایش وابسته است. به عبارت دیگر، ارزش توکن‌های اجتماعی فردی با فالوئرهای بیشتر متفاوت است.

علاوه بر این، اینفلوئنسر‌ها می‌توانند از دنبال‌کنندگان خود بخواهند توکن‌های اجتماعی خود را نگه دارند تا با پست‌هایشان تعامل داشته باشند. در این سناریو، دنبال‌کنندگان باید برای تعامل با محتوای یک هنرمند از طریق لایک یا سپرده‌گذاری، توکن‌های اجتماعی خریداری کنند.

اینفلوئنسر‌ها همچنین می‌توانند حداقل الزامات نگهداری توکن‌های اجتماعی خود را برای دسترسی به پیام‌های مستقیم خودشان تعیین کنند و تعداد فالوئرهایی که این دسترسی را دارند محدود کنند. برای افرادی که می‌خواهند دسترسی ممتاز به محتوایشان داشته باشند، مثلاً کسانی که دنبال‌کنندگان زیادی دارند، می‌توانند یک مدل اشتراک را در توکن‌های اجتماعی خود ارائه دهند. به طور خلاصه، توکن‌های اجتماعی دارای کاربردهای بالقوه بیشتری هستند.

سوشال فای (SocialFi) چگونه کار می‌کند؟

سوشال فای به کاربران اجازه می‌دهد تا با رسانه‌های اجتماعی تعامل کرده و درآمدی را از آن کسب کنند. با استفاده از فعالیت‌های SocialFi، کاربران می‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کرده و درآمدی را از فعالیت های خود کسب کنند، از جمله ساخت و فروش NFT، تبلیغات و پخش زنده. درآمد حاصل از تولید محتوا و تبلیغات عادلانه توزیع می‌شود و هیچ شخصیت خاصی سهم بیشتری از سود را به دست نمی‌آورد. محتوای ارسالی به این پلتفرم‌ها بدون هیچگونه ممیزی یا سانسور هدفمندی منتشر می‌شود.

امکان کسب درآمد غیرفعال از طریق فعالیت‌های اجتماعی، این پلتفرم را به یک فرصت عالی برای کاربران تبدیل کرده است. NFTها نیز نمونه دیگری از فرصت‌های فناوری بلاک چین هستند که به محبوبیت کاربران کریپتو اینترنت دست یافته‌اند. با جمع‌آوری یا ایجاد آثار هنری دیجیتال و دارایی‌های بازی ویدئویی، کاربران می‌توانند درآمدزایی کنند. در طراحی یک مدل مالی برای جمع‌آوری لایک و فالوور، این پلتفرم‌ها می‌توانند بهبود یابند و نشان دهند که چگونه بلاکچین می تواند پلتفرم‌هایی مانند یوتیوب و اینستاگرام را بهبود بخشد.

گفتار پایانی!

سوشال فای به عنوان یک فضای ارتباطی و تعاملی، قابلیت‌هایی را برای تولیدکنندگان محتوا و افراد تأثیرگذار فراهم کرده است. این قابلیت‌ها از جمله ایجاد درآمد برای تولیدکنندگان محتوا، ایجاد توکن‌های اجتماعی برای پاداش دادن به تولیدکنندگان محتوا، و ایجاد ارتباط و تعامل مستقیم بین اینفلوئنسر‌ها و دنبال‌کنندگان خود هستند.

با این حال، این قابلیت‌ها همراه با چالش‌هایی نیز همراه است. برای مثال، ارزش توکن‌های اجتماعی برای هر فرد بستگی به جایگاه اجتماعی او دارد و این باعث می‌شود که توزیع پاداش‌های مالی به نحوی عادلانه نباشد. همچنین، اینفلوئنسر‌ها می‌توانند برای جلب توجه دنبال‌کنندگان خود، الزامات نگهداری برای توکن‌های اجتماعی تعیین کنند که ممکن است موجب نارضایتی و تضعیف اعتماد دنبال‌کنندگان شود.

در کل، سوشال فای یک فضای تعاملی پویا و با امکانات گسترده است که با استفاده صحیح و متعادل از آن، توانایی‌های بسیاری را برای تولیدکنندگان محتوا و اینفلوئنسر‌ها به ارمغان می‌آورد. اما در عین حال، نیاز است که چالش‌های آن نیز به دقت مورد توجه قرار گیرند تا بهترین نتیجه ممکن برای تمامی افراد در این فضا به دست آید.

سوالات متداول در مورد سوشال فای

سوشال فای چیست؟

 • سوشال فای پلتفرمی در وب 3 و جایگزین شبکه‌های اجتماعی وب 2 است که هدف اصلی آن درآمدزایی برای تولیدکنندگان محتوا است.

سوشال فای (SocialFi) در کدام نسل وب، اجرا می‌شود؟

 • پلتفرم سوشال فای (SocialFi) در وب 3 شکل گرفته است و تلاش می‌کند تا مشکلات فعلی شبکه‌های اجتماعی در وب 2 را رفع کند.
4.3/5 - (14 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

4 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد رسولی ایسینی

درود بر شما عزیزان گرامی در بیت پین، من تازه به جمع شما عزیزان وارد شده ام . فعلا در حال گذشت و گذار در باغ خوش رنگ و مفرح و فضای زیبایی هستم که شما ساخته اید. امیدوارم که دوست خوبی برای هم باشیم. ممنون که هستید و تلاش می کنید.

کارشناس محتوا ۲

سلام دوست عزیز
به جمع بیت پینی‌ها خوش اومدین.
امیدواریم که تجربه خوبی از ورود به بیت پین به دست بیارید.
به امید معاملات پرسودتون در بیت پین

پژمان کهزادی

سلام من لذت بردم از کار شما خسته نباشید

کارشناس محتوا 3

سلام پژمان عزیز.
ممنون از نظرتون.

4
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x