ظهور سوشال فای (SocialFi): چگونه ارزهای دیجیتال و دیفای شبکه‌های اجتماعی را متحول می‌کنند

آشنایی با آینده شبکه‌های اجتماعی
تاریخ: 15 آبان 1402
زمان مطالعه:  9 دقیقه
سوشال فای چیست

شبکه‌های اجتماعی و رمزارزها – در ظاهر اینها حوزه‌های کاملاً متمایز به نظر می‌رسند. به نظر می‌رسد یکی از آنها بر برقراری ارتباط با دوستان و ابراز وجود متمرکز است. دیگری از طریق نوآوری‌های تکنولوژیکی، امور مالی غیرمتمرکز و معاملات همتا به همتا را ممکن می‌سازد. اما یک ترکیب جذاب به نام سوشال فای (SocialFi) در تقاطع این دو در حال ظهور است که مشارکت اجتماعی را با ابزارهای بلاک چین ترکیب می‌کند.

هدف سوشال فای، آوردن قابلیت‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال و دیفای به شبکه‌های اجتماعی است تا مشکلات بهره‌برداری از داده‌ها و کنترل متمرکز، که غول‌های شبکه‌های اجتماعی امروزی را به چالش کشیده است، برطرف کند. SocialFi مشوق‌های جدید، مدل‌های مالکیت، حفاظت از حریم خصوصی و مزایای اقتصادی ارائه می‌کند که توسط ابزار رمزنگاری ارائه می‌شود که می‌تواند عمیقاً کاربران روزمره را قدرتمند سازد.

این راهنما به بررسی عمیق سوشال فای (SocialFi) می‌پردازد و نحوه عملکرد آن، نوآوران پیشرو در این فضا، و پتانسیل آن برای تغییر شکل شبکه‌های اجتماعی با بازگرداندن کنترل و ارزش به کاربران را مورد بحث قرار می‌دهد.

SocialFi چشم‌انداز جذابی را برای اصلاح شبکه‌های اجتماعی، با استفاده از مزیت شفافیت اکوسیستم‌های بلاک چین ارائه می‌کند. ارزهای دیجیتال و امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) موتورهای فنی و اقتصادی را برای پیشبرد این تحول فراهم می‌کنند. با بررسی تقاطع فرهنگ و پول قابل برنامه‌ریزی، می‌توانیم بینشی در مورد چگونگی وعده‌های سوشال فای (SocialFi) برای حل مشکلات موجود به دست آوریم. بیایید این ترکیب نوظهور مشوق‌ها، رمزنگاری و اجماع غیرمتمرکز را که مشارکت اجتماعی آنلاین را بازتعریف می‌کند، به طور دقیق بررسی کنیم.

معماری متمرکز، چالش اصلی زیربنای شبکه‌های اجتماعی سنتی

شبکه‌های اجتماعی سنتی

قبل از بررسی جایگزین‌های غیرمتمرکز SocialFi، ابتدا باید مشکلات ساختاری اصلی مدل‌های شبکه اجتماعی رایج امروزی را بررسی کنیم که تمرکز کنترل در یک نهاد خصوصی را ممکن می‌سازد:

 • پلتفرم‌هایی مانند فیس‌بوک و لینکدین، دسترسی به نمودارهای اجتماعی و محتوا را از طریق زیرساخت‌های بسته محدود می‌کنند و کاربران را در جوامع ایزوله‌ای قفل می‌کنند. این امر موقعیت رقابتی پلتفرم را به دلیل هزینه‌های بالای سوئیچینگ تثبیت می‌کند.
 • اطلاعات شخصی کاربر و پروفایل او به طور جامع نظارت و برای هدف قرار دادن تبلیغات جمع‌آوری می‌شود. پروفایل داده آنها اساساً به کالایی تبدیل می‌شود که بدون رضایت آگاهانه یا غرامت منصفانه، به تبلیغ‌کنندگان فروخته می‌شود.
 • غول‌های اجتماعی عمداً رابط‌هایی را برای به حداکثر رساندن استفاده معمول و کل زمان صرف شده برای محتوا طراحی می‌کنند. این بهینه‌سازی تعامل الگوریتمی در خدمت معیارهای تجاری است، اما اغلب ارتباطات اجتماعی واقعی و رفاه کاربر را تضعیف می‌کند.
 • محتوایی که کاربران می‌بینند توسط موتورهای جستجو شخصی‌شده، بر اساس رفتارهای گذشته تعیین می‌شود. این تنظیم الگوریتمی با ایجاد محفظه‌های اکو و حباب‌های فیلتر، ادراک کاربران را منحرف می‌کند.
 • قوانین مربوط به محتوای مناسب و هنجارها، به طور یک‌جانبه توسط پلتفرم بر اساس سیاست‌های داخلی دیکته می‌شود. این تمرکز قدرت باعث سانسور، انتشار اطلاعات نادرست و منجر به نتایج تبعیض‌آمیز می‌شود.
 • افراد پروفایل‌ها، محتوا و اثرات شبکه‌ای را تولید می‌کنند که به پلتفرم‌های پیشرو قدرت می‌دهد، اما فاقد هرگونه سهام مالکیت یا توانایی تأثیر معنادار بر سیاست‌های حاکمیتی و الگوریتم‌های کنترل‌کننده آنها هستند.
 • در حالی که پلتفرم‌های اجتماعی میلیاردها دلار از فروش داده‌ها و تبلیغاتی که توسط محتوای کاربر، کسب می‌کنند، سازندگان در مقایسه با نرخ برداشت پلتفرم، کمترین سهم درآمدی را دریافت می‌کنند.

موارد بالا نشان می‌دهد که چگونه مدل‌های اصلی شبکه‌های اجتماعی امروزی از داده‌های کاربر بهره‌برداری می‌کنند در حالی که قدرت را در شرکت‌های خصوصی، متمرکز می‌کنند. سوشال فای یک الگوی جایگزین را ارائه می‌دهد که نوید حل این مشکلات را با توانمندسازی افراد می‌دهد.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  سوشال فای (SocialFi) چیست؟

  تعریف سوشال فای (SocialFi): همگرایی ارزهای دیجیتال و مشارکت اجتماعی

  سوشال فای به طور گسترده به پلتفرم‌ها، برنامه‌ها و پروتکل‌های شبکه اجتماعی مبتنی بر بلاک چین اشاره دارد که مشوق‌های کریپتویی، تمرکززدایی و ابزارهای دیفای را در تجربه اجتماعی ترکیب می‌کند.

  اجزای فنی اصلی

  • ارزهای دیجیتال که به مشارکت پاداش می‌دهند، سهام مالکیت ایجاد می‌کنند و تراکنش‌ها را فعال می‌کنند
  • ادغام با خدمات مالی غیرمتمرکز مانند تریدینگ، وام، بیمه
  • پروفایل‌ها، محتوا، هویت‌ها، گروه‌ها، جهان‌های مجازی سه‌بعدی و توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT)
  • حاکمیت داده‌های کاربر توسط کلیدهای خصوصی و رمزگذاری خارج از کنترل شرکت، اعمال می‌شود
  • ذخیره‌سازی غیرمتمرکز داده مانند IPFS برای بایگانی محتوا بدون سرورهای متمرکز
  • شفافیت بلاک چین که الگوریتم‌های پیشنهادی قابل حسابرسی و پاسخگو را ممکن می‌سازد
  • استانداردهای باز برای هویت و تعاملات تسهیل قابلیت همکاری و قابلیت حمل داده‌ها

  راهنمای اصول و اهداف

  • به کاربران برای ارزشی که از طریق مشارکت متعهدانه ایجاد می‌کنند، به جای استخراج آن ارزش، پاداش می‌دهد
  • مالکیت فردی شبکه‌های شخصی، پروفایل‌ها، محتوا و سهام حاکمیت پلتفرم را به صورت قانونی تثبیت می‌کند
  • برای توانمندسازی معاملات و مبادله همتا به همتا، واسطه‌ها را از معاملات حذف می‌کند
  • از سانسور یک‌جانبه، ربات‌ها و شکل‌دهی محتوای مغرضانه از طریق حاکمیت غیرمتمرکز جلوگیری می‌کند
  • معماری پلتفرم را مجدداً تنظیم می‌کند تا نیازهای کاربر را به طور کلی فراتر از انگیزه‌های رشد شرکتی محدود، برآورده کند

  در هسته خود، پلتفرم‌های SocialFi از شفافیت و قابلیت برنامه‌ریزی بلاک چین‌ها، همراه با اقتصاد ارزهای دیجیتال برای انتقال کنترل و مالکیت شبکه‌های اجتماعی به جوامع کاربران درگیر به جای موسسات متمرکز استفاده می‌کنند. این نوید حل بسیاری از مشکلات مدل‌های سنتی را می‌دهد.

  نقش ارزهای دیجیتال به عنوان قلب پلتفرم‌های سوشال فای (SocialFi)

  ارزهای دیجیتال موتور اقتصادی زیربنایی را فراهم می‌کنند که مدل‌های سوشال فای را از طریق مکانیسم‌های مختلفی قابل اجرا می‌سازد:

  مشوق مشارکت

  توکن‌هایی که متناسب با تعامل کاربر توزیع می‌شوند، انگیزه ایجاد محتوا، تعدیل مؤثر، مشارکت حاکمیتی پلتفرم و سایر رفتارهای همسو با اهداف کامیونتی و پایداری را ایجاد می‌کنند.

  فعال کردن مالکیت کسری

  در اختیار داشتن توکن‌های حاکمیتی و کاربردی، نشان‌دهنده مالکیت واقعی شبکه‌ها، جوامع، پروفایل‌ها، آثار خلاقانه، NFTها و سایر دارایی‌های دیجیتالی زیربنای پلتفرم است.

  تسهیل معاملات بین کاربران

  ظرفیت‌های مبادله بدون مانع ارزهای دیجیتال، امکان انتقال مستقیم ارزش را از طریق اقداماتی مانند هدایا، تجارت اجتماعی و خدمات یکپارچه دیفای فراهم می‌کند.

  عدم تمرکز حاکمیتی پلتفرم

  دارندگان توکن کریپتو در مورد خط‌مشی‌های شبکه، ویژگی‌ها، شرایط خدمات، دستورالعمل‌های محتوا، تخصیص خزانه‌داری و سایر جنبه‌های حاکمیت اشتراکی و امتیازات مدیریت، رأی می‌دهند.

  توسعه اکوسیستم مستقل و بدون نیاز به تامین مالی

  مدل‌های توکن که به‌خوبی طراحی شده، شرکت‌کنندگان را تشویق می‌کند تا در کار مشارکت کنند، ریسک کنند و سرمایه‌ای برای رشد پلتفرم‌ها، خدمات و اقتصاد مشترک SocialFi بدون تأمین مالی متمرکز فراهم کنند.

  بدون ادغام فناوری ارزهای دیجیتال، سوشال فای (SocialFi) به جای اینکه امکان تمرکززدایی جامع اقتصادی و حاکمیتی را فراهم کند، به تغییرات تدریجی در مورد بازی‌های اجتماعی و مجموعه‌های دیجیتال محدود می‌شود. دارایی‌های کریپتویی اساساً مشوق‌ها و ساختارهای مشارکت را بازتعریف می‌کنند.

  انتقال به سمت پلتفرم‌های تحت کنترل کاربر از طریق تمرکززدایی

  یک هدف اصلی SocialFi شامل انتقال کنترل پلت فرم و اقتصاد به دست جوامع کاربر درگیر است:

  • از طریق رای‌گیری و پیشنهادات زنجیره‌ای شفاف، خود کاربران خط‌مشی‌ها، ویژگی‌ها، شرایط، قوانین محتوا و سایر حاکمیت‌ها را به جای دستورات یک‌جانبه یک شرکت متمرکز هدایت می‌کنند.
  • به‌جای الگوریتم‌های رتبه‌بندی متمرکز غیرشفاف، کامیونتی‌ها به طور جمعی به سازندگان محتوا و فرمت‌هایی که برای شکل دادن به محتوا ترجیح می‌دهند، پاسخ می‌دهند.
  • داشتن توکن‌های حاکمیتی و مشارکت اقتصادی، مالکیت را در شبکه‌ها، جوامع و برنامه‌هایی که کاربران در آن مشارکت دارند، اعطا می‌کند – نه فقط ارزش سرمایه‌گذاری سوداگران داشته باشد.
  • سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (دائو) که از طریق قراردادهای هوشمند مدیریت می‌شوند، امکان ادغام هماهنگ منابع سرمایه مانند بودجه‌های عملیاتی را فراهم می‌کنند که اعضای کامیونتی را به صورت دسته‌جمعی به دلخواه هدایت می‌کنند.
  • استانداردهای بلاک چین باز در مورد هویت، پیام‌رسانی، ارزهای دیجیتال، پروفایل‌های NFT و غیره به دارایی‌ها اجازه می‌دهد تا در سراسر پلتفرم‌ها منتقل شوند و از قفل شدن و ایجاد جوامع ایزوله جلوگیری می‌کنند.

  حفظ حریم خصوصی افراد از طریق رمزگذاری

  برخلاف وب 2، پلتفرم‌های سوشال فای (SocialFi) بدون دسترسی به داده‌های کاربر خصوصی در پایگاه‌های داده متمرکز عمل می‌کنند:

  • اطلاعات پروفایل، محتوا، لینک‌ها و فعالیت‌ها به شکل رمزگذاری شده ذخیره می‌شوند که فقط از طریق کلیدهای خصوصی که توسط خود کاربران کنترل می‌شوند قابل دسترسی است.
  • با اثبات دانش صفر (ZKP)، کاربران فقط به صورت انتخابی، جنبه‌های تأیید شده خاصی از داده‌های پروفایل را، بدون در اختیار گذاشتن چیز دیگری، افشا می‌کنند.
  • با داده‌های رمزگذاری شده روی دستگاه‌های کاربر یا ذخیره‌سازی غیرمتمرکز، پلتفرم‌های SocialFi توانایی نظارت بر رفتار کاربر برای بهینه‌سازی یا نظارت مانند شبکه‌های وب 2 را ندارند.
  • کل تاریخچه تراکنش‌ها، لینک‌ها و فعالیت‌ها به جای سرورهای متمرکز تحت کنترل خصوصی، به طور ثابت در بلاک چین‌های غیرمتمرکزِ ضد دستکاری باقی می‌مانند.

  فعال کردن درآمدزایی مستقیم برای سازندگان محتوای اجتماعی

  فعال کردن درآمدزایی مستقیم برای سازندگان محتوای اجتماعی

  قابلیت‌های بلاک چین مانند NFT فرصت‌های جدیدی را برای سازندگان محتوا ایجاد می‌کند تا به‌جای ارائه آن به پلتفرم‌های متمرکز، ارزش را مستقیماً جذب کنند:

  • طرفداران یک سازنده محتوا، می‌توانند مستقیماً پرداخت‌های خرد، یک‌بار یا تکرارشونده را به عنوان راهی برای تأمین مالی در خارج از صورت‌حساب پلتفرم ارسال کنند.
  • سازندگان می‌توانند به‌جای فروش مستقیم آثار خلاقانه، NFTهایی را که نشان‌دهنده سهام مالکیت کسری در محتوا هستند، مینت کنند و سرمایه‌گذاری مشترک و مشارکت را تقویت کنند.
  • NFTها به طور دائم اسناد و منشأ اثر را دنبال می‌کنند تا به سازندگان اصلی پاداش دهند.
  • سازندگان می‌توانند به محتوا، رسانه، تجربیات، یا خدمات دیجیتالی بیشتر در پس مالکیت NFT دسترسی داشته باشند تا جوامع انحصاری ایجاد کنند.
  • NFT ها، محتویات، خدمات و دارایی‌های توکن شده را به صورت همتا به همتا با حداقل کارمزد ممکن می‌سازند.
  • سازندگانی که برای نمایش‌های جدید، موسیقی یا رویدادهای مجازی بودجه جمع‌آوری می‌کنند، می‌توانند به جای اتکا به برنامه‌های شریک پلتفرم، NFTهای کسری را ارائه دهند.

  پلتفرم‌های پیشگام سوشال فای (SocialFi)

  برای درک بهتر سوشال فای در عمل، اجازه دهید به چند پروژه برجسته که در تقاطع تجربیات اجتماعی و کاربردهای ارز دیجیتال عمل می‌کنند، نگاهی بیندازیم:

  Hive

  یک وبلاگ‌نویسی و شبکه اجتماعی مبتنی بر بلاک چین که از توکن‌های بومی برای پاداش دادن به سازندگان محتوا و متصدیان، متناسب با واکنش‌های کامیونتی استفاده می‌کند. طراحی غیرمتمرکز آن انعطاف‌پذیری محتوا را در برابر سانسور مبتنی بر پلتفرم فراهم می‌کند.

  پلتفرم Hive

  Minds

  یک شبکه اجتماعی رمزگذاری شده منبع باز که مشوق‌های رمزارز را در خود جای داده است. کاربران برای تعامل فعال توکن کسب می‌کنند. توکن‌ها را می‌توان برای ارتقای محتوا یا پروژه‌های سرمایه جمعی استفاده کرد.

  Mask Network

  پروتکلی که به کاربران امکان می‌دهد محتوای اجتماعی رمزگذاری شده را در شبکه‌های اصلی وب ۲ مانند توییتر و فیس‌بوک به اشتراک بگذارند. پست‌های رمزگذاری شده تنها برای سایر کاربران ماسک قابل مشاهده است، همراه با فعال کردن ویژگی‌های رمزنگاری.

  Roll

  پروتکل پول اجتماعی که به سازندگان اجازه می‌دهد ارزهای دیجیتال خود را راه‌اندازی کنند که نشان‌دهنده شهرت و نفوذ اجتماعی است. طرفداران می‌توانند این کوین‌های خالق را جمع‌آوری، نمایش، و مبادله کنند تا وابستگی و حمایت خود را نشان دهند.

  Friends with Benefits

  یک جامعه اجتماعی مبتنی بر بلاک چین به عنوان یک DAO با استفاده از توکن‌های کریپتویی و NFT برای هماهنگی رویدادها و اعطای امتیازات دسترسی اداره می‌شود. آرای اعضا، خط‌مشی‌های جمعی و استفاده از منابع را هدایت می‌کند.

  چالش‌های پیش روی پذیرش شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز

  انتقال تجربه اجتماعی امروزی به مدل‌های غیرمتمرکز، با موانع مهمی مواجه است که رفع آنها نیازمند صرف زمان و آموزش است:

  • اکثر برنامه‌های کاربردی سوشال فای امروزه فاقد ثبات، قابلیت اطمینان، مقیاس‌پذیری و مجموعه ویژگی‌های لازم برای رقابت با غول‌های اجتماعی معتبر مانند تیک‌تاک یا فیس‌بوک در جذابیت و حفظ بازار انبوه هستند.
  • استفاده از عناصری مانند کیف پول‌های کریپتویی، مدیریت کلیدهای خصوصی، مالکیت NFT، هویت‌های غیرمتمرکز، حقوق حاکمیتی و غیره، خطراتی را ایجاد می‌کند که به آموزش در مورد این پارادایم کاملاً جدید نیاز دارد.
  • نوسانات شدید قیمت ارزهای دیجیتال خطرات مالی ذاتی و موانع روانی را به همراه دارد که احتمالاً علی‌رغم جذابیت ایدئولوژیک، مشارکت مخاطبان مصرف‌کننده را محدود می‌کند.
  • پروفایل‌ها، محتوا، شبکه‌ها، شهرت و آشنایی کاربران در پلتفرم‌های موجود، اینرسی عظیم را تحمیل می‌کند. غلبه بر این نیاز به پیشنهادهای ارزشمند عمده دارد.
  • مهارت‌ها و سخت‌افزار دیجیتالی مورد نیاز برای تجربه آسان پلتفرم‌های وب 3، موانعی را برای دسترسی و برابری گروه‌های جمعیتی محروم در اقتصادهای توسعه‌یافته و در حال ظهور ایجاد می‌کند.

  گفتار پایانی

  سوشال فای (SocialFi) نشان‌دهنده یک تغییر پارادایم در حال ظهور در تقاطع فناوری اجتماعی و اقتصاد است. با استفاده از شفافیت ذاتی در بلاک چین‌های غیرمتمرکز و دارایی‌های کریپتویی، هدفش این است که ماهیت استخراجی و دستکاری غول‌های شبکه‌های اجتماعی امروزی را اصلاح کند.

  مدل‌های SocialFi اگر فراتر از فاز مرزی آزمایشی فعلی خود به دقت پرورش داده شوند، پتانسیل واقعی برای کمک به شبکه‌های اجتماعی برای کشف مجدد عالی‌ترین هدف خود به‌عنوان نیرویی برای غنی‌تر کردن زندگی مردم از طریق ارتباطات قدرتمند به جای قطبی‌سازی دارند.

  هنوز مشخص نیست که آیا مدل‌های اجتماعی غیرمتمرکز می‌توانند به طور کامل غول‌های فناوری بزرگ را با مزیت‌های ریشه‌دارشان به چالش بکشند یا خیر. اما سوشال فای (SocialFi) یک آینده جایگزین ارائه می‌دهد که مشارکت اقتصادی و حکمرانی جامعه را با روش‌های جدید همسو می‌کند.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  بررسی کوتاه وایت پیپر آربیتروم؛ راه‌حل لایه دوم مبتنی بر رول‌آپ خوش‌بینانه

  پروژه  اتریوم، پیش‌گام دنیای بلاک چین، با وجود تمام نوآوری‌ه ...

  آشنایی با تلگرام استارز؛ ارز درون برنامه‌ای تلگرام

  تلگرام از ارائه ویژگی‌های جدید و منحصربه‌فرد خسته نمی‌شود. ا ...

  چگونه بیت کوین و آزادی مالی را برای نسل زد (Gen-Z) تعریف کنیم؟

  بدون شک نسل زد دوستدار و عاشق تکنولوژی است. آنها که از روز ا ...

  دیدگاه‌ها 4 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. محمد رسولی ایسینی
   محمد رسولی ایسینی | 6 اردیبهشت 1402

   درود بر شما عزیزان گرامی در بیت پین، من تازه به جمع شما عزیزان وارد شده ام . فعلا در حال گذشت و گذار در باغ خوش رنگ و مفرح و فضای زیبایی هستم که شما ساخته اید. امیدوارم که دوست خوبی برای هم باشیم. ممنون که هستید و تلاش می کنید.

   • متینه ممتاز
    متینه ممتاز | 12 اردیبهشت 1402

    سلام دوست عزیز
    به جمع بیت پینی‌ها خوش اومدین.
    امیدواریم که تجربه خوبی از ورود به بیت پین به دست بیارید.
    به امید معاملات پرسودتون در بیت پین

  2. پژمان کهزادی
   پژمان کهزادی | 1 بهمن 1401

   سلام من لذت بردم از کار شما خسته نباشید

   • مهران بابایی
    مهران بابایی | 1 بهمن 1401

    سلام پژمان عزیز.
    ممنون از نظرتون.