آشنایی با شبکه و ارز دیجیتال جاسمی (Jasmy)؛ اینترنت اشیا در دنیای کریپتو

توسط عارفه رهبری
|
9 خرداد 1402
|
زمان مطالعه:  8 دقیقه
شبکه جاسمی و ارز دیجیتال JasmyCoin چیست؟

در حال حاضر، داده‌ها به کانون اصلی اینترنت تبدیل شده‌اند و بسیاری از شرکت‌ها به خاطر منافع خود سعی در دسترسی به این داده‌ها را دارند. اغلب این داده‌ها مربوط به اطلاعات شخصی و خصوصی کاربران اینترنت است؛ اطلاعاتی که کمتر کسی می‌خواهد آن‌ها را با دیگران به اشتراک گذارد.

بلاک چین و داده‌‎های کاربران در این دنیا نیز جزو مواردی است که دسترسی به آن‌ها می‌تواند حریم خصوصی را نقض کند. اینجاست که شبکه جاسمی به میان آمده و سعی دارد با ارائه کنترل بیشتر به کاربران، از داده‌های آن‌ها محافظت کند.

در این مقاله به این می‌پردازیم که شبکه جاسمی چیست؟ ارز دیجیتال جاسمی (JASMY) چه کاربردی دارد و چگونه امنیت داده‌های کاربران را برقرار می‌کند؟ با ما همراه باشید تا پاسخ این سوالات را به شما ارائه دهیم.

برای خرید ارز دیجیتال جاسمی می‌توانید اینجا کلیک کنید.

شبکه جاسمی چیست؟

جاسمی (Jasmy) از دو جزء اصلی پروژه جاسمی و ارز دیجیتال JASMY (یا JasmyCoin) تشکیل شده است که عبارت‌اند از:

 • پروژه جاسمی
 • ارز دیجیتال جاسمی

ارز دیجیتال جاسمی را می‌توان زیرمجموعه پروژه جاسمی دانست. در زیر بیشتر راجع به آن‌ها صحبت می‌کنیم.

Newslatter Vector

دریافت مطالب اختصاصی در خبرنامه بیت پین

  Newslatter avatar شما هم به جمع ۲۴۰۰۰ نفری خبرنامه ما بپیوندید.

  پروژه جاسمی

  جاسمی یک شبکه بلاک چین است که برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۶ در توکیو مفهوم‌سازی و در ۲۶ اکتبر ۲۰۲۱ در صرافی ژاپنی BITPoint منتشر شد. این پروژه توجه ویژه‌ای به اینترنت اشیا (IoT) و متاورس داشته و هدف اصلی آن ارائه امنیت داده‌ها و توانمندسازی اشتراک‌گذاری آن‌هاست.

  پروژه Jasmy به اپلیکیشن‌های دنیای متاورس مستقر در شبکه خود، امکان داشتن یک پل مبادله مستقیم داده را فراهم می‌کند. در نتیجه، کاربران نه‌تنها می‌توانند کنترل بیشتری بر داده‌های خود داشته باشند، بلکه از داده‌های خود کسب درآمد نیز کنند.

  علاوه بر این، این برنامه یک راه‌حل ذخیره‌سازی غیرمتمرکز بهینه‌سازی شده برای اکوسیستم متاورس ارائه می‌دهد. با ظهور وب3 و افزایش شفافیت داده‌ها، جاسمی پتانسیل بالایی برای ایجاد یک شبکه اصلی در متاورس دارد. در واقع، این احتمال با وجود تیم قدرتمند شبکه جاسمی قوت می‌گیرد.

  ارز دیجیتال JASMY

  پلتفرم جاسمی فقط یک توکن بومی به نام JASMY دارد. ارز دیجیتال JASMY توکن اتریومی بوده و اولین کریپتویی است که به‌صورت قانونی در صرافی‌های ارز دیجیتال ژاپن روی کار آمده است؛ این موضوع در کشوری که قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای کریپتو دارد، اتفاق بسیار بزرگی به شمار می‌رود. این ارز دیجیتال به‌عنوان راهی برای پرداخت توسط ارائه‌دهندگان خدماتی که مایل به استفاده از داده‌های شخصی یک فرد برای اهداف بازاریابی یا تبلیغاتی هستند، استفاده می‌شود.

  توکنومیکس JasmyCoin

  سایر موارد استفاده از JasmyCoin عبارت‌اند از:

  • پاداش و انگیزه دادن به بازیکنان در بازی‌های جاسمی
  • خرید Mystery Blind Box Foundry Heroes
  • خرید متاورس و دارایی‌های درون بازی مانند قهرمانان، سلاح‌ها، مواد مصرفی یا زمین
  • استیکینگ در استخرهای نقدینگی برای استخراج نقدینگی و کسب توکن به‌عنوان پاداش
  • دسترسی به داده‌های موجود در رک سرورهای جاسمی با نگه‌داشتن JASMY
  • مشارکت در مکانیسم حکمرانی جاسمی از طریق رأی‌گیری. این موضوع به جامعه جاسمی اجازه می‌دهد تا به‌عنوان یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) فعالیت کند.
  • ارائه پاداش به اعضای شبکه جاسمی به دلیل مشارکت در اکوسیستم متاورسی آن

  جاسمی چگونه کار می‌کند؟

  حالا که متوجه شدیم شبکه جاسمی چیست، نوبت آن است که راجع به چگونگی عملکرد و سازوکار آن را بیشتر بدانیم. بخش قابل‌توجهی از پروژه جاسمی قصد دارد مالکیت داده‌های شخصی افراد را دوباره به دست آنان بازگرداند. این پروژه چندین ویژگی و فناوری‌های کلیدی دارد که به آن برای رسیدن به هدف‌هایش کمک می‌کنند:

  نحوه کار پروژه جاسمی

  ذخیره‌سازی متادیتا (Metadata)

  با کمک اینترنت اشیا، فناوری رمزگذاری و فضای ذخیره‌سازی توزیع‌شده، کاربران می‌توانند با خیال راحت کد، متن، اطلاعات، تصاویر، فیلم‌ها و صدا را برای استفاده در متاورس ذخیره کنند. سیستم پرونده بین سیاره‌ای (IPFS) این امکان را از طریق یک قفل کننده داده‌های شخصی و ذخیره فایل‌ها میسر می‌کند. این مکانیسم، داده‌ها را بین کاربران در یک شبکه همتا به همتا توزیع می‌کند.

  شناسه هویت

  شبکه جاسمی یک راه‌حل هویت غیرمتمرکز، منحصربه‌فرد، تغییرناپذیر و خودکنترل ارائه می‌دهد. این ویژگی به کاربران امکان دسترسی مستقیم به داده‌های خود و هویت مجازی روی زنجیره را فراهم می‌کند. به یاد داشته باشید که یک سیستم مبتنی بر بلاک چین، کلید هر پروتکلی برای ایجاد هویت‌های دیجیتال است که ضرورت ذخیره‌سازی داده‌ها را نشان می‌دهد.

  دنیای بازی‌های همه‌جانبه

  پروتکل Jasmy، ایجاد و ذخیره‌سازی شخصیت‌ها، تجهیزات، پوسته‌ها و سایر دارایی‌های بازی متاورس را در قالب NFT امکان‌پذیر می‌کند. کاربران می‌توانند این دارایی‌ها را در اختیار داشته و آن‌ها را در بازارهای ثانویه NFT و ارزهای دیجیتال معامله کنند.

  دستگاه‌ها و تجهیزات اینترنت اشیا

  یکی از جنبه‌های کلیدی متاورس ماهیت همه‌جانبه بودن آن است. این امر باعث می‌شود تجهیزات اینترنت اشیا و واقعیت مجازی (VR) برای تجربه کاربر مهم باشند. فناوری‌های اینترنت اشیا، ماژول‌های حسگر، واقعیت افزوده (AR) و دستگاه‌های VR همگی می‌توانند با پروتکل Jasmy استفاده شوند.

  ویژگی‌های JasmyCoin چیست؟

  پروژه جاسمی در درجه اول برای اینترنت اشیا طراحی شده است؛ به‌عنوان‌مثال، در دستگاه‌های مختلف مثل خودرو، لپ‌تاپ، تلفن‌های همراه و ترانسپوندر بیوچیپ در دسترس است؛ ولی ویژگی‌های این شبکه ویژه چیست؟ در واقع، شبکه جاسمی چه مزایایی دارد؟

  مزایای JasmyCoin

  بهبود تجربه کاربری

  بسیاری از سازمان‌ها از داده‌های سیستم اینترنت اشیا برای افزایش کارایی پلتفرم‌های خود و عملکردشان استفاده می‌کنند. اگرچه هدف سیستم اینترنت اشیا بهبود تجربه کاربران و برطرف کردن انتظارهایشان است، اما قیمت بالایی دارد. بااین‌وجود، احتمال نقض حریم خصوصی با Jasmy به طور قابل‌توجهی کم می‌شود.

  ذخیره‌سازی امن داده‌ها

  پروتکل غیرمتمرکز استفاده شده توسط شبکه جاسمی، فضایی دموکراتیک و مؤثر ایجاد کرده است؛ داده‌ها از دستگاه‌های اینترنت اشیا جمع‌آوری و در رک سرور (Server rack) ذخیره شده و توسط سیستم امنیتی مؤثر محافظت می‌شوند. علاوه بر این، جاسمی، داده‌ها را بر اساس معیارهایی مانند کمیت و کیفیت اطلاعات دسته‌بندی می‌کند. این مقیاس از «داده‌های کوچک» که به تکه داده ذخیره‌شده در یک دستگاه تا داده‌های سطح «پلاتینوم» اشاره دارد، استفاده می‌کند.

  کاهش هزینه‌ها برای امنیت اطلاعات

  در شبکه جاسمی، ارائه‌دهندگان خدمات می‌توانند هزینه برقراری امنیت اطلاعاتشان را کاهش داده و سطح کیفیت خدمات خود را بیشتر کنند. همچنین، می‌توانند از اطلاعات نگه‌داری شده توسط کاربرانی که به سازمان وابسته نیستند و در حال استفاده از این پلتفرم هستند، استفاده کنند.

  شبکه Jasmy از چه فناوری‌هایی استفاده می‌کند؟

  جاسمی از برخی مفاهیم فردی در کنار اکوسیستم خود برای تمرکز بر فرایند غیرمتمرکز و تحقق دموکراسی داده استفاده می‌کند. در زیر بیشتر توضیح می‌دهیم:

  تکنولوژی های شبکه جاسمی

  Edge Computing: پلتفرم Jasmy از یک مدل محاسباتی غیرمتمرکز مبتنی بر اینترنت اشیا برای پردازش داده‌های خود استفاده می‌کند. به‌این‌ترتیب که داده‌ها به‌جای مرکز شبکه، در لبه‌های بیرونی آن و میان گره‌های جدید توزیع می‌شود. توزیع داده‌ها می‌تواند خطر ازدست‌دادن آن‌ها و هک‌شدن را کاهش دهد. همچنین سرور ایمن‌تری را به دلیل قطع اتصال محلی دستگاه فراهم می‌کند. سپس سرور‌های لبه شبکه و مرکز آن به حفاظت امنیتی شدید و رمزگذاری سنتی مجهز می‌شوند. لازم به ذکر است که هر لبه می‌تواند به طور مستقل کار کرده و اجازه مقابله راحت‌تر با آسیب‌پذیری را به معماری سرور بدهد.

  IPFS: شبکه و ذخیره‌سازی Jasmy بر اساس فناوری غیرمتمرکز مانند بلاک چین و IPFS عمل می‌کند. IPFS یک سیستم اشتراک‌گذاری فایل همتا به همتا (p2p) است که به‌منظور قراردادن پیوندهای IPFS در یک بلاک چین و ذخیره مقادیر بیشتری از داده‌ها استفاده می‌شود.
  یکی از اجزای مهم فناوری بلاک چین مورداستفاده، تغییرناپذیری داده‌هاست. داده‌ها باید به طور پیوسته در بلوک‌های غیرقابل‌تغییر نوشته شوند. همچنین، از دیگر جنبه‌های فناوری بلاک چین، استفاده از الگوریتم تأیید به‌جای شخص ثالث مرکزی است که اعتبار داده‌ها را تضمین می‌کند.

  JasmyNet: جاسمی‌نت مفهومی منحصربه‌فرد متعلق به خود شبکه جاسمی است. این مفهوم، در واقع یک محیط شبکه است که فقط شرکت‌های عضو و مجاز را شامل می‌شود. JasmyNet محیط شبکه‌ای ایمن را برای اعضای خود فراهم می‌کند تا از آن برای نوشتن داده‌ها، کلید‌ها، هش‌ها و سایر رکوردها در بلاک چین استفاده کند. شرکت‌ها می‌توانند خدماتی را با استفاده از قرارداد هوشمند ارائه داده یا خدمات جدیدی را بر اساس داده‌های مشترک در شبکه توسعه دهند.

  آیا JasmyCoin برای سرمایه‌گذاری خوب است؟

  به‌عنوان پروژه‌ای که برای دنیای اینترنت اشیا ساخته شده، انتخاب جاسمی برای تمرکز بر دموکراسی داده از طریق فناوری بلاک چین بسیار هوشمندانه و استراتژیک است. این پلتفرم در حال ساخت اکوسیستمی است که قابلیت حاکمیت بر داده را برای همه تضمین می‌کند. امروزه که نقض داده‌ها و تجاوز به حریم خصوصی به‌وفور اتفاق می‌افتد، این موضوع بسیار مهم و ضروری است.

  علاوه بر این، شبکه جاسمی به همکاری‌های خود در داخل و خارج از ژاپن ادامه داده است. در پایان سال ۲۰۲۲، شبکه Jasmy نسخه ارتقا یافته‌ای از Jasmy Secure PC خود را راه‌اندازی کرد که خدمات اصلی به همراه SKC و SG و همچنین رابط کاربری بهبود یافته‌شده‌اش را باهم ترکیب می‌کند.

  Jasmy همچنین در حال توسعه توکن فن خود با نام Sagan Tosu برای NFTهای بلاک چین است و برنامه‌هایی برای ایجاد یک موتور هوش مصنوعی برای نقشه راه ۲۰۲۳ خود دارد. اعلام این خبر منجر به افزایش قیمت ۱۴ درصدی آن شد. همچنین، این شبکه، Jasmy Grant را به‌منظور تأمین بودجه‌های جامعه جاسمی برای کمک به ساخت اکوسیستم قوی‌تر معرفی کرده است.

  بااین‌حال، Binance.US در ماه مارس ۲۰۲۳، ارز دیجیتال JASMY را از فهرست خود خارج کرده و دو ماه بعد این پروژه را به منطقه نوآوری خود منتقل کرد. این کار باعث شد تا این توکن نزدیک به ۱۰۰ درصد از ارزش خود را به دلیل ادامه بازار نزولی از دست بدهد؛ بنابراین، هرچند در حال حاضر سرمایه‌گذاری روی این پروژه ریسک بزرگی است، اما الان بهترین زمان برای ورود به این پروژه و سرمایه‌گذاری در آن است؛ چرا که علی‌رغم این شکست‌ها، تیم جاسمی به خانواده خود اطمینان داده که تلاش زیادی جهت دستیابی به موفقیت‌های بیشتر خواهد کرد. با این حساب، تا زمانی که چنین تیم قدرتمندی پشت این پروژه فعالیت دارد، جاسمی همچنان می‌تواند سرمایه‌گذاری خوبی به شمار رود.

  گفتار پایانی

  همان‌طور که در ابتدای مقاله هم گفتیم، اینترنت و ارزهای دیجیتال در تمام جنبه‌های زندگی ما نفوذ کرده و انتظار می‌رود فناوری‌های مرتبط با بازار کریپتو آینده اینترنت را رقم بزنند. با این حساب، شبکه جاسمی و دارایی‌هایی مانند ارز دیجیتال JASMY که مبتنی بر اینترنت اشیا هستند، می‌توانند نقش بزرگی در شکل‌دهی به نحوه حضور ما در اینترنت داشته و ارائه‌دهنده قدرت کنترل روی داده‌هایمان باشند.

  آیا شبکه جاسمی می‌تواند تمام سختی‌ها را پشت سر گذاشته و به‌عنوان یک شبکه موفق و بی‌نظیر ظاهر شود؟ به نظر شما این شبکه تا چه حد می‌تواند امنیت داده‌های ما را تضمین کند؟ خوشحال می‌شویم نظرات خود را با ما به اشتراک گذارید.

  سوالات متداول

  • شبکه جاسمی چیست؟
   شبکه جاسمی با توکن بومی خود با نام ارز دیجیتال JASMY، قابلیت ذخیره‌سازی، مبادله داده‌ها و کنترل آن‌ها را ایجاد می‌کند.
  • چه تعداد JasmyCoin وجود دارد؟
   حداکثر عرضه این ارز دیجیتال ۵۰ میلیارد بوده که ۴٫۷۵ میلیارد آن در گردش است.
  • چه کسی JASMY را ایجاد کرده است؟
   JasmyCoin توسط Jasmy Corporation ایجاد شده که توسط مدیران سابق سونی از جمله رئیس جمهور Kunitake Andō اداره می‌شود.
  4.3/5 - (6 امتیاز)
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر