اینترنت اشیاء چیست و چه کاربردهایی دارد؟

توسط آکادمی بیت‌پین
|
22 تیر 1401
|
زمان مطالعه:  7 دقیقه

امروزه اینترنت اشیا (Internet of Things) به مفهومی جدید مبدل شده و تأثیرات بسیار بزرگی روی دنیا گذاشته است. به‌طور قطع هرچقدر اینترنت اشیاء رشد بیشتری پیدا کند، به همان اندازه نیز کاربردهای آن بیشتر خواهد شد. با توجه به اینکه اینترنت اشیاء روشی عالی برای هوشمندسازی جهان است، به‌طور قطع در آینده نیز با رشد بیشتری همراه خواهد شد. با توجه به اهمیت بالای این موارد، در این مطلب در آکادمی بیت‌پین به‌صورت ویژه به بررسی اینترنت اشیاء و کاربرد آن خواهیم پرداخت.

اینترنت اشیاء چیست؟

به‌طور قطع شما با اینترنت و کاربردهای بی‌نظیر آن آشنایی دارید. همین حالا که در حال مطالعه این مطلب هستید،‌ از فناوری اینترنت برای اتصال خود استفاده کرده‌اید. بیشتر افراد استفاده از اینترنت را تنها محدود به موبایل و کامپیوتر می‌دانند. از آنجا که اینترنت بیشتر در این دستگاه‌ها استفاده می‌شود، افراد از سایر مواردی که در این بخش وجود دارد به‌طورکلی غافل‌اند.

از همین رو به شما توصیه می‌کنیم حتماً با مفهوم جدیدی به نام اینترنت اشیاء آشنا شوید. این تکنولوژی سعی دارد تا اشیای مختلف را به شبکه جهانی اینترنت متصل کند تا عملکرد بهتری داشته باشند.

برای مثال اتصال یک خودرو به اینترنت می‌تواند سبب مسیریابی بهتر و بهبود حرکت خودرو شود. با توجه به جذابیت‌هایی که در اینترنت اشیاء وجود دارد، حتماً سعی کنید از این تکنولوژی عالی به نفع خود استفاده کنید.

حتی استفاده از اینترنت اشیاء به دنیای داروها نیز کشیده شده است و انواع دستگاه‌های درمانی و داروهای هوشمند در مرحله ساخت قرار دارند. به‌طور قطع اینترنت اشیاء می‌تواند دنیا را با تحولی بزرگ روبه‌رو کند؛ پس حتماً خود را برای آن آماده کنید.

مزایای اینترنت اشیاء در زندگی انسان

امروزه جنبه‌های مختلفی از اینترنت اشیاء در حال ارائه است که شما می‌توانید تأثیرات بی‌نظیر آن را بر زندگی انسان مشاهده کنید. شاید برای شما جالب باشد که حتی لامپ بالای سر شما هم می‌تواند شامل اینترنت اشیاء باشد.

هیچ‌وقت این نکته را فراموش نکنید که اینترنت اشیاء می‌تواند کل زندگی انسان را دگرگون کند.

فرض کنید یخچال خانه شما هم به اینترنت متصل باشد. در این حالت یخچال به‌راحتی داده‌های موردنیاز خود را از طریق اینترنت دریافت کرده و تنظیمات لازم را به‌صورت خودکار اعمال می‌کند.

در نظر بگیرید که یک ساعت دیواری دارید که بخشی از اینترنت اشیاء محسوب می‌شود. این ساعت به‌دلیل اتصال به اینترنت خودش زمان را متوجه شده و تنظیم خواهد شد. به‌طورکلی می‌توان این‌گونه بیان کرد که این تکنولوژی سطح کیفی زندگی انسان را تا حد زیادی بالا می‌برد. اگر شما دوست دارید یک زندگی باکیفیت داشته باشید،‌ بی‌شک اینترنت اشیاء همان چیزی است که شما به آن نیاز خواهید داشت.

اکنون که می‌دانید اهمیت این تکنولوژی چیست، IoT یا همان اینترنت اشیاء می‌تواند بر جنبه‌های بیشتری از زندگی شما تأثیر بگذارد. مزایای ویژه اینترنت اشیا سبب شده است امروزه گسترش زیادی را در این بخش شاهد باشیم؛ پس حتماً آن را جدی بگیرید.

اثرگذاری اینترنت اشیا بر صنایع

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به‌صورت ویژه بررسی کنید، اثرگذاری اینترنت اشیاء بر صنایع مختلف است. بررسی‌ها نشان می‌دهد وجود این نوع اینترنت می‌تواند بر کل زندگی انسان اثرگذار باشد؛ به همین دلیل شما می‌توانید که این اثرگذاری را به‌وضوح مشاهده کنید.

وقوع انقلاب صنعتی در اروپا سبب شد انواع دستگاه‌ها برای کار در کارخانه‌ها ایجاد شوند. اکنون نیز بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند با وجود اینترنت اشیا در آستانه انقلاب بعدی هستیم.

اگر از این تکنولوژی استفاده شود، تمامی صنایع با تحولی بزرگ و اساسی روبه‌رو می‌شوند. برای اینکه بدانید اندازه این تغییر چیست، IoT باید به‌خوبی برای شما معرفی شود. براساس بررسی‌های صورت‌گرفته در این زمینه، بیشتر دستگاه‌های صنعتی می‌توانند قابلیت اتصال به دنیای اینترنت را داشته باشند.

اگر چنین کاری اتفاق بیفتد، شاهد هوشمندسازی خط تولید کالاهای مختلف خواهید بود. در این حالت دستگاه با متصل‌شدن به اینترنت تمامی اطلاعات لازم را دریافت می‌کند و براساس آن شروع به کار خواهد کرد. درواقع نقش انسان در پروسه تولید بسیار کمتر خواهد شد و شاهد نسل جدیدی از مکانیزاسیون خواهیم بود.

آینده صنایع با اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء چیست؟

با توجه به اهمیت بالای اینترنت اشیا در آینده صنعت، بسیاری از شرکت‌های پیشرو در این زمینه وارد عمل شده‌اند تا بهترین عملکرد ممکن را از خود ثبت کنند. شرکت‌هایی که به‌تازگی وارد این حوزه شده‌اند، می‌توانند در مدت‌زمان کوتاهی به آن چیزی که دوست دارند دست پیدا کنند. امروزه اینترنت اشیاء به یک تکنولوژی برتر تبدیل شده است که شما می‌توانید به‌صورت ویژه از آن استفاده کنید.

براساس آمارهایی که بر همین اساس ارائه شده است، در چند سال آینده رشد اینترنت اشیا بیش از هر عامل دیگری اتفاق خواهد افتاد؛ پس خود را برای یک تحول بزرگ در صنعت آماده کنید. حتی برخی کارشناسان تلاش می‌کنند اینترنت اشیاء را برای قطعات کوچک نیز بسازند.

در این حالت مجموعه‌ای از قطعات به‌صورت هوشمند کنار هم کار می‌کنند که به‌طور قطع عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند. البته برای اینکه کل صنایع به این تکنولوژی سودمند دست پیدا کنند، باید مراحل مختلفی طی شود که هرکدام آن‌ها در نوع خود مهم هستند.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  بررسی اهداف اینترنت اشیا در صنایع

  اکنون که به اهمیت بالای اینترنت اشیاء در صنعت پی بردید، حتماً باید اهداف پیش رو در این قسمت را هم به‌خوبی بشناسید. همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم، فناوری IoT به معنای انقلاب چهارم برای شماست که حتماً باید درک درستی از آن داشته باشید. حال که می‌دانید فواید اینترنت اشیا چیست، IoT باید از جنبه‌های دیگر نیز بررسی شود.

  یکی از اصلی‌ترین اهداف اینترنت اشیاء در صنعت این است که بتواند هزینه‌ها را کاهش دهد. امروزه هزینه‌های زیادی در صنعت وجود دارد که درنهایت سبب کاهش سود شما می‌شود.

  به همین دلیل شما باید از ابزارهای مختلف استفاده کنید تا این هزینه‌ها را کاهش دهید؛ برای مثال هزینه استهلاک قطعات و دستگاه‌ها همواره مبلغ زیادی را دربرمی‌گیرد؛ زیرا باید برای تعمیر و سرویس‌کردن هزینه پرداخت کنید.

  اگر اینترنت اشیا در تجهیزات وارد شود، عملکرد آن‌ها نیز به بهترین شکل بهبود خواهد یافت؛ درنتیجه با کاهش استهلاک هزینه‌ها نیز پایین خواهد آمد.

  همچنین ذکر این نکته ضروری است که اینترنت اشیا می‌تواند میزان راندمان شما را بسیار افزایش دهد و توان نیروی کار را نیز چند برابر کند که این امر امتیازی بی‌نظیر محسوب می‌‌شود.

   اهمیت اینترنت اشیاء در دنیای امروز

  یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید درباره اینترنت اشیاء بدانید این است که آینده بدون شک در دستان این تکنولوژی خواهد بود. زمانی که وسایل مختلف به شبکه اینترنت متصل می‌شوند، انتقال داده‌ها به بهترین نحو ممکن صورت می‌گیرد؛ یعنی یک وسیله می‌تواند هم‌زمان دریافت و ارسال داده را به‌خوبی انجام دهد.

  این روش سبب می‌شود تا وسایل هوشمندانه کار کنند که یکی از مهم‌ترین نیازهای بشر امروز است. درواقع اشیا در این حالت به منبع بی‌پایانی از داده دسترسی پیدا می‌کنند که ابعاد مختلف زندگی فرد را تحت پوشش قرار می‌دهد.

  این موضوع را تصور کنید که همه وسایل خانه به‌صورت هوشمند عمل کنند. در این حالت نیز سبک زندگی انسان بسیار تغییر می‌کند و از کیفیت بهتری در این بخش برخوردار خواهد شد. اگر شما قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره اینترنت اشیا داشته باشید، حتماً به ادامه این مطلب هم دقت داشته باشید.

  هوشمندسازی به‌کمک IoT به غیر از محیط خانه، بر اجتماع، فرهنگ و صنعت نیز اثرگذاری ویژه‌ای خواهد داشت که باید این موضوع مهم را نیز در نگاه خود ببینید.

  نگاهی به تاریخچه اینترنت اشیاء

  با توجه به توضیحاتی که درباره اینترنت اشیاء بیان شد، بهتر است آگاهی کافی را در زمینه تاریخچه اینترنت نیز داشته باشید. شروع اینترنت اشیاء به‌طور قطع به زمان ایجاد و رشد حسگرها بستگی دارد. ایده اولیه ایجاد حسگرها و رشد آن‌ها به سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ مربوط می‌شود که توانست یک انقلاب بسیار بزرگ را در این مورد به وجود بیاورد.

  نکته مهم این است که در ابتدا اندازه پردازنده‌ها بسیار بزرگ بود که همین مورد مشکلات زیادی را برای شخص ایجاد می‌کرد.به همین دلیل رشد اینترنت اشیاء قبل از آغاز قرن بیست و یکم به‌کندی پیش رفت، اما به‌تدریج و با ایجاد تراشه‌های سبک و ارزان‌قیمت، بستر اینترنت نیز با رشد زیادی مواجه شد.

  ایجاد تکنولوژی وایرلس نیز نقش بسیار زیادی در توسعه اینترنت اشیاء داشت که باید به این موضوع نیز دقت کافی را داشته باشید. شاید برای شما جالب باشد که ایجاد پروتکل نسخه ۶ نقش بسیار مهمی در ایجاد آی‌پی‌های جدید داشت.

  بعد از اینکه مشخص شد ماهیت مقیاس‌پذیری اینترنت چیست، IoT نیز گسترش زیادی پیدا کرد و به بیشترین حد خود دست پیدا کرد. این نکته را به یاد داشته باشید که ایجاد اینترنت اشیاء شیوه‌ای عالی برای تشکیل دنیای مدرن است.

  ابعاد اینترنت اشیاء در جهان

  با توجه به توضیحاتی که درباره اینترنت اشیاء بیان شد، شما باید از راه‌هایی استفاده کنید که در این مورد بسیار مفید هستند. اینترنت اشیاء این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا به بهترین حالت ممکن از این امکان برای خود بهره ببرید. در حال حاضر شاهد افزایش تعداد اشیای هوشمند هستیم که هر روز نیز بر تعداد آن‌ها افزوده خواهد شد.

  برحسب تخمین‌هایی که تا به حال صورت گرفته است، ۷ میلیارد دستگاه در این مورد در دسترس قرار گرفته‌اند و فناوری اینترنت اشیاء در آن‌ها قرار دارد. برخی کارشناسان معتقدند تعداد این وسایل می‌تواند به ۴۰ میلیارد عدد برسد که عددی بسیار بزرگ خواهد بود.

  با توجه به شرایط خاصی که در این بخش وجود دارد، بهتر است در اولین فرصت ممکن به سراغ استفاده از این امکانات بروید.

  بسیاری از آمارها نشان می‌دهد در آینده‌ای نزدیک شاهد خانه‌های هوشمند خواهیم بود که همه‌چیز در آن‌ها براساس اینترنت اشیاء کار می‌کند.

  همچنین می‌توان دستگاه‌های پوشیدنی را هم در آینده نزدیک مشاهده کرد که تأثیر بسیاری بر آینده شما خواهد داشت.

  نقش ویژه حسگرها در اینترنت اشیاء

  زمانی که درباره اینترنت اشیاء صحبت می‌کنیم، پیش از هر چیز باید شرایط مربوط به آن را نیز بسنجیم. امروزه این تکنولوژی به‌سرعت در حال رشد است که باید اجزای مختلف آن نیز بررسی شود. حسگرها نقشی تعیین‌کننده‌ در اینترنت اشیاء دارند که حتماً باید در این مورد بررسی‌های لازم صورت بگیرد.

  تمامی سنسورهایی که در این راستا استفاده می‌شوند، ارزش و اهمیت خاص خود را دارند که باید آن‌ها را به‌صورت ویژه بررسی کرد. حسگرها مانند حواس در بدن انسان عمل کرده و اطلاعات لازم را از محیط بیرون از اینترنت دریافت می‌کنند. هر حسگر می‌تواند داده‌هایی مانند دما، موقعیت، حرکت، فشار، نور و سایر عوامل را اندازه‌گیری کند.

  با توجه به نوع هر دستگاه، سنسور مربوط به آن نیز متفاوت خواهد بود. در این حالت، شیء موردنظر اطلاعات محیطی را دریافت کرده و آن را با داده‌های اینترنت نیز بررسی می‌کند.

  در نهایت دستگاه عملکردی مشخص را انجام می‌دهد که شما می‌توانید به این موضوع نیز دقت کافی را داشته باشید. حال که متوجه شدید نقش سنسور چیست، IoT را از این جنبه‌ها نیز بررسی کنید تا به شناخت کافی از آن برسید.

  گفتار پایانی!

  در دنیای امروز تکنولوژی به‌صورت مرتب پیشرفت می‌کند؛ به‌طوری‌که می‌توان نتایج آن را در زندگی‌ها به‌خوبی مشاهده کرد و در این میان، وقوع اینترنت اشیاء می‌تواند نشان‌دهنده آینده‌ای روشن برای انسان باشد.

  زمانی که شما بتوانید اینترنت اشیاء را گسترش دهید، عملکرد دستگاه‌های مختلف نیز هوشمندسازی خواهد شد که شما می‌توانید از این شرایط ویژه به نفع خود استفاده کنید. درواقع این تکنولوژی بر قسمت‌های مختلفی اثر می‌گذارد که باید جنبه‌های مختلف آن را به شکل‌های متعددی بررسی کنید.

  پرسش‌های متداول

  • اینترنت اشیاء به چه معناست؟

  اینترنت اشیاء یا IoT نوعی فناوری است که در آن اشیای مختلف به اینترنت متصل می‌شوند و از این طریق ارسال و دریافت داده‌ها صورت می‌گیرد.

  • چرا باید اینترنت اشیاء را جدی گرفت؟

  وجود این تکنولوژی سبب می‌شود همه‌چیز به‌شکلی هوشمند دربیاید که در نتیجه آن سطح کیفی زندگی انسان تغییر پیدا می‌کند.

  • چرا اینترنت اشیاء در صنعت بسیار مهم است؟

  اگر اینترنت اشیاء در صنایع شروع به کار کند، شاهد هستیم راندمان تولید نیز چند برابر خواهد شد و هزینه‌های جانبی کاهش پیدا می‌کند.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. بهروز
   بهروز | 8 مرداد 1401

   من هم‌افکارتون رو دوست دارم