ارز دیجیتال فرکس شیر (Frax Share)؛ حامی استیبل کوین FRAX

توسط عارفه رهبری
|
2 بهمن 1402
|
زمان مطالعه:  8 دقیقه
ارز دیجیتال فرکس شیر چیست؟

ارز دیجیتال فرکس شیر (Frax Share با نام اختصاری FXS) یکی از اجزای مهم اکوسیستم Frax Finance است؛ یک پلتفرم مالی غیرمتمرکز (DeFi) که به دلیل رویکرد منحصر‌به‌فرد خود برای صدور استیبل کوین شناخته شده است.

استیبل کوین‌ها برای بازار کریپتو بسیار مهم هستند. آن‌ها به عنوان راه‌حلی عالی برای داشتن یک ارز باثبات در داخل بلاک چین عمل می‌کنند؛ جایی که اکثر دارایی‌ها به‌شدت نوسان دارند و فرصت‌های جدیدی را برای کاربران به ارمغان می‌آورند. از همین رو، توجه بسیاری از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال را به خود جلب می‌کنند. از سال 2020 نیز شاهد پروژه جدیدی هستیم که دو توکن به‌نام‌های FXS و استیبل کوین FRAX دارد. در این مقاله می‌خواهیم به معرفی فرکس شیر و همچنین پروژه فرکس بپردازیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

پروژه فرکس شیر چیست؟

Frax Finance یک پلتفرم دیفای است که هم یک توکن حاکمیتی به نام FXS و هم استیبل کوینی به نام FRAX صادر می‌کند. به عبارت بهتر، پروتکل فرکس شیر اکوسیستمی بر روی شبکه اتریوم است که برای استیبل کوین‌ها طراحی شده است. استیبل کوین‌ها هم دارایی‌هایی هستند که ثبات ارزهای سنتی را با تمرکززدایی ارزهای دیجیتال ترکیب می‌کنند. هدف Frax به طور خاص ایجاد پول بسیار مقیاس‌پذیر، غیرمتمرکز و الگوریتمی به‌جای دارایی‌های دیجیتال با عرضه ثابت مانند BTC است.

بنابراین، اکوسیستم Frax Finance دارای دو توکن است:

 1. FRAX: این توکن استیبل کوین است و ارزش آن همیشه ثابت باقی می‌ماند.
 2. FXS: این توکن حاکمیتی است و صاحبان آن می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های مربوط به پروژه Frax شرکت کنند.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  نحوه کارکرد پروژه فرکس شیر چگونه است؟

  فرکس تلاش می‌کند یکی از اولین پروتکل‌های استیبل کوینی باشد که از دو روش زیر برای ایجاد پول آن چینی بسیار مقیاس‌پذیر، قابل اعتماد، پایدار و از نظر ایدئولوژیکی خالص استفاده می‌کند.

  فرکس فایننس چگونه کار می‌کند؟

  • استفاده از وثیقه: Frax Share از وثیقه برای تقویت ارزش خود استفاده می‌کند. این وثیقه می‌تواند شامل ارزهای دیجیتال دیگر مانند اتر یا دارایی‌های سنتی مانند طلا باشد.
  • استفاده از یک الگوریتم کنترل عرضه: الگوریتم کنترل عرضه Frax به طور مداوم عرضه استیبل کوین FRAX را متناسب با تقاضا تنظیم می‌کند. اگر تقاضا برای FRAX افزایش یابد، الگوریتم، عرضه FRAX را افزایش می‌دهد. این کار باعث می‌شود که ارزش FRAX کاهش یابد و به ۱ دلار برسد. اگر تقاضا برای FRAX کاهش یابد، الگوریتم، عرضه FRAX را کاهش می‌دهد. این کار باعث می‌شود که ارزش FRAX افزایش یابد و به ۱ دلار برسد.

  از طرفی، Frax Finance کنترل‌کننده عملیات بازار الگوریتمی (AMO) را هم معرفی می‌کند. ماژول AMO مجموعه‌ای از قراردادهای مستقل است که یک سری اقدامات پولی را به شرط عدم ثبات قیمت FRAX انجام می‌دهد؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که AMO عملیات بازار باز را به صورت الگوریتمی (همان‌طور که از نام آن پیداست) انجام می‌دهد تا از تداوم پروتکل Frax اطمینان حاصل کند.

  آشنایی با بنیان‌گذاران Frax Share

  ایده اصلی پروتکل Frax توسط توسعه‌دهنده نرم‌افزار آمریکایی – ایرانی به نام سام کاظمیان ارائه شد. او برای اولین بار ایده یک استیبل کوین کسری – الگوریتمی را در سال 2019 مطرح کرد.

  علاوه بر سام کاظمیان، تیم موسس پروژه فرکس شامل تراویس مور و جیسون هوان است. سام کاظمیان در ابتدا این ایده را زمانی طراحی کرد که متوجه شد استیبل کوین‌ها به‌سرعت درحال‌رشد هستند؛ اما هیچ‌کدام سیاست‌های پولی الگوریتمی و وثیقه‌گذاری را ترکیب نکرده‌اند. پروژه‌هایی که سیاست پولی کاملاً الگوریتمی داشتند بدون هیچ کشش قابل توجهی شکست خورده یا تعطیل شده بودند. ازاین‌رو، سام کاظمیان و همکارانش، فرکس را به عنوان پاسخی برای سنجش اعتماد بازار به یک استیبل کوین تا حدی الگوریتمی و تا حدی وثیقه طراحی کردند.

  توکن‌های پلتفرم Frax Share

  همان‌طور که پیش از این هم به آن اشاره کردیم، پروتکل فرکس دارای دو توکن منحصربه‌فرد است. بیایید با هر یک از آن‌ها به صورت جداگانه آشنا شویم.

  FRAX

  Frax Share یک استیبل کوین کسری – الگوریتمی است. منظور از الگوریتمی بودن توکن این است که ارزش آن توسط یک الگوریتم کنترل و متناسب با تقاضا تنظیم می‌شود.

  قبل از فرکس، استیبل کوین‌ها به سه دسته تقسیم می‌شدند: وثیقه فیات، وثیقه بیش از حد با ارز دیجیتال و الگوریتمی بدون وثیقه. فراکس اولین نوع استیبل کوین غیرمتمرکز است که چهارمین دسته را به‌تنهایی ایجاد کرده و خود را به عنوان استیبل کوین کسری – الگوریتمی معرفی می‌کند.

  فرکس (FRAX) اولین استیبل کوین پروتکل فراکس شیر است که با قیمت دلار آمریکا مرتبط است. این توکن خود را به عنوان یک استیبل کوین الگوریتمی کسری توصیف می‌کند، زیرا بخشی از آن توسط وثیقه پشتیبانی می‌شود و بخشی دیگر به صورت الگوریتمی عرضه را تنظیم می‌کند.

  نسبت وثیقه و الگوریتمی بستگی به قیمت‌گذاری بازار برای استیبل کوین FRAX دارد. اگر FRAX با قیمت بالای 1 دلار معامله شود، پروتکل نسبت وثیقه را کاهش می‌دهد. برعکس، اگر FRAX کمتر از 1 دلار معامله شود، پروتکل نسبت وثیقه را افزایش می‌دهد.

  FXS

  Frax Share (FXS) توکن حاکمیتی و وثیقه در اکوسیستم Frax Finance است. ارز دیجیتال فرکس شیر نقش مهمی در حفظ ثبات استیبل کوین FRAX و تضمین موفقیت طولانی‌مدت پروتکل ایفا می‌کند. با هولد کردن توکن‌های FXS، کاربران می‌توانند در فرایند حاکمیت و تصمیم‌گیری‌های مهم مرتبط با پلتفرم شرکت کنند.

  ارز FXS

  Frax Finance در مستندات فنی یا وایت پیپر خود می‌گوید FXS برای پیونددادن بخش‌های مختلف پروتکل به یکدیگر طراحی شده است؛ بنابراین، برخلاف FRAX، توکن ناپایدار و دارای ارزش تعهدی در پروتکل است که به معنای بی‌ثبات بودن و داشتن حقوقی برای حاکمیت و تمام وثیقه‌های اضافی سیستم است.

  استخرهای نقدینگی و توکن‌های Frax Staking

  پروتکل Frax به کاربران این امکان را می‌دهد که با کمک نقدینگی به استخرهای یونی‌سواپ (UNI)، توکن‌های FXS را به عنوان پاداش به دست آورند. این استخرها نقدینگی خوبی را برای توکن‌های FRAX فراهم می‌کنند که باعث می‌شود در فضای کریپتو قابلیت بیشتری داشته و قابل‌معامله‌تر باشند. Frax با افزودن نقدینگی به جفت‌های توکن مانند FRAX/USDC، FRAX/FXS و FRAX/wETH در استخرهای Uniswap، توکن‌های FXS را ضرب و توزیع می‌کند.

  کاربرانی که می‌خواهند جزو ارائه‌دهندگان نقدینگی (LP) به شمار روند، لازم است که توکن‌های LP خود را تا سه سال در پروتکل  Frax قفل کنند.

  آینده پروژه فرکس شیر چگونه پیش‌بینی می‌شود؟

  بررسی‌های انجام‌شده درباره پروژه فرکس شیر و ارز دیجیتال FXS نشان می‌دهد که توجه کارشناسان و تحلیل‌گران به آن جلب شده و علاقه‌مندان کریپتو به آینده آن امیدوارند.

  ارز دیجیتال FXS

  برخی تحلیلگران با توجه به روند قیمتی توکن FXS، پیش‌بینی کرده بودند که این توکن تا پایان سال ۲۰۲۳ به ۸٫۱۱ دلار برسد که تحقق هم یافت. اکنون در اوایل سال 2024، شاهد قیمت 9.39 دلاری این توکن هستیم. ازاین‌رو، پیش‌بینی می‌شود که در آینده قیمت FXS افزایش پیدا کند؛ به‌خصوصی که سام کاظمیان، بنیان‌گذار فرکس شیر، در مصاحبه‌ای اعلام کرده که با وجود قوانین سخت‌گیرانه درباره استیبل کوین‌ها، قصد دارند رویکردی غیرمتمرکزی این توکن را حفظ کرده و با سیاست پولی الگوریتمی استیبل کوین قابل‌اعتمادی را برای جامعه کریپتو حفظ کنند.

  اما از طرفی، فدرال رزرو (Fed) برنامه‌هایی برای انتشار ارز دیجیتال بانک مرکزی خود (CBDC) دارد. برخی در جامعه ارزهای دیجیتال فکر می‌کنند که این یک چالش برای استیبل کوین‌ها، به‌ویژه استیبل کوین‌های دارای پشتوانه فیات، مانند تتر است. علاوه‌بر‌این، به طور بالقوه مقررات بیشتری برای استیبل کوین منتشر خواهد شد که بر استفاده از استیبل کوین‌ها تأثیر می‌گذارد. برای مثال، نهادی که پشت استیبل کوین‌های دارای پشتوانه فیات قرار دارد، ممکن است برای ادامه فعالیت‌های خود در آینده ملزم به داشتن مجوزهای بانکی باشد.

  بنابراین، باید منتظر ماند و دید که چه بر سر استیبل کوین‌ها و پروژه فرکس شیر می‌آید.

  بررسی نقشه راه پروژه فرکس شیر

  با این‌که نقشه راه پروژه فرکس شیر اهمیت زیادی برای خود پروژه و جامعه آن دارد، هنوز اطلاعات دقیقی از نقشه راه این پروژه در دسترس نیست؛ اما از منابع مختلف می‌توان اطلاعاتی درباره توسعه و آینده پروژه پیدا کرد.

  اطلاعات در دسترس نشان می‌دهد که پروژه Frax Share توسط سام حمیدی کاظمیان، یک برنامه‌نویس موفق ایرانی – آمریکایی، تأسیس شده است. این پروژه به عنوان یک ارز دیجیتال استیبل کوین با استفاده از مکانیسم Collateralized Algorithmic Stablecoin (CAS) فعالیت می‌کند.

  بررسی پروفایل فرکس شیر نشان می‌دهد که این پروژه در زمینه‌های مختلفی از جمله استیکینگ فرکس شیر، مشارکت در تصمیم‌گیری و ارائه توکن‌های دیگر فعالیت می‌کند.

  ارز دیجیتال FXS را از کجا بخریم؟

  با تمام این اوصاف، ممکن است اکنون سؤال مهمی در ذهنتان شکل بگیرد که بهترین صرافی برای خرید FXS چیست؟ توکن FXS در صرافی‌های مختلف خارجی و ایرانی لیست شده‌اند و می‌توانید برای خرید آن از این صرافی‌های ارز دیجیتال اقدام کنید.

  مشخصات ارز فرکس شیر
  نام فرکس شیر (Frax Share)
  نماد FXS
  نوع توکن حاکمیتی
  بلاک چین اتریوم
  عرضه کل 99,681,496
  سایت پروژه https://frax.finance/

  اما توصیه ما برای خرید ارز دیجیتال FXS برای کاربران ایرانی صرافی‌های داخلی است. چرا که چالش‌های تبدیل ارز و مواجهه با تحریم و محدودیت وجود ندارد و می‌توانید در سریع‌ترین و راحت‌ترین شکل ممکن ارز خود را بخرید. برای مثال، بیت پین بهترین صرافی برای خرید FXS در ایران است که می‌توانید از طریق آن، رمزارز FXS را بخرید. کافی است در این صرافی ثبت‌نام و سپس احراز هویت کنید. پس از احراز هویت پایه، با مراجعه به صفحه خرید آسان و جستجوی رمزارز FXS، آن را به راحتی خریداری کنید.

  بهترین کیف پول برای نگهداری توکن FXS

  بهترین کیف پول برای  FXSبه نیازها و ترجیحات شما بستگی دارد. برخی از عواملی که باید در انتخاب بهترین کیف پول فرکس شیر در نظر بگیرید، عبارت‌اند از امنیت، کارایی و قابلیت‌های پیشرفته. کیف پولی که هر سه این ویژگی‌ها را داشته باشد می‌تواند به عنوان بهترین کیف پول FXS شناخته شود.

  در زیر چند مورد از کیف پول‌های مناسب برای FXS را معرفی می‌کنیم که هر سه این ویژگی‌ها را دارند. شما می‌توانید با توجه به نیازها و خواسته‌های خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

  • کیف پول سخت‌افزاری: لجر
  • کیف پول نرم‌افزاری: متامسک، تراست ولت
  • کیف پول حضانتی: بیت پین

  گفتار پایانی

  Frax Share (FXS) بخشی جدایی‌ناپذیر از اکوسیستم Frax Finance است که نقش مهمی در حاکمیت، وثیقه‌گذاری، استیکینگ و تأمین نقدینگی ایفا می‌کند. با شرکت در اکوسیستم Frax Finance از طریق FXS، کاربران می‌توانند به حفظ ثبات استیبل کوین FRAX، کسب جوایز و تأثیرگذاری بر آینده پلتفرم کمک کنند.

  اگرچه استیبل کوین‌ها آینده نامشخصی دارند، فرکس همچنان یک پروژه امیدوارکننده برای طرفداران کریپتو است؛ چرا که هدف آن و همچنین استفاده از سیاست‌های پولی الگوریتمی برای ایجاد یک استیبل کوین قابل‌اعتماد باعث شده تا توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کند.

  نظر شما درباره ارز دیجیتال فرکس شیر چیست؟ آیا می‌تواند هم‌تراز با استیبل کوین تتر حرکت کند و به محبوبیت بالایی دست پیدا کند؟

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر