استاندارد ERC-4337 چیست؟ با حساب هوشمند اتریوم آشنا شوید

تاریخ انتشار: 7 مرداد 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 12 تیر 1403
زمان مطالعه:  10 دقیقه
استاندارد ERC-4337 چیست؟

استاندارد ERC-4337 با هوشمند‌سازی حساب‌های کاربری، سیستم پرداختِ دیجیتالی و پیچیده‌ی بدون دخالت بانک‌ها را به سیستمی ساده‌ و کاربرپسند تبدیل می‌کند.

داشتن حساب کاربری هوشمند برای داشتن قابلیت‌های جدید و سفارشی‌سازی‌شده دیگر رویا نیست! از این پس، به لطف استاندارد ERC-4337، شما می‌توانید هزینه تراکنش‌های خود را به روش‌های مختلفی پرداخت کنید و حتی به دیگران اجازه دهید که این هزینه‌ها را برای شما پرداخت کنند؛ یا با استفاده از امضای گروهی، تعداد زیادی تراکنش را با هزینه کمتر و سرعت بالاتر انجام دهید.

از نخستین روزهای پیدایش ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین، اتریوم (Ethereum) با قراردادهای هوشمند و انعطاف‌پذیری منحصربه‌فرد خود، یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین پلتفرم‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال شناخته می‌شد، این شبکه، ارزش‌آفرینی و امکانات بی‌نظیر خود را با استفاده از قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) تحت استاندارد ERC-20 به دست آورد که تعامل توکن‌ها در شبکه اتریوم را بهبود می‌بخشید.

در این میان، یکی از چالش‌های موجود برای پذیرش جهانی ارزهای دیجیتال، وارد کردن کلمات بازیابی یا Seed Phraseهای طولانی برای ورود به حساب کیف پول‌های ارز دیجیتال، بازیابی حساب و در کل استفاده از رمزارز‌ها به عنوان وسیله‌ای برای پرداخت بود؛ ERC-4337 نوعی استاندارد جدید، برای اتریوم است که برای برطرف کریدن این چالش و افزودن امکاناتی بیشتر به هوشمندی‌ها و کاربردهای شبکه اتریوم، ایجاد شده است.

پیش‌تر در مقاله‌های اتریوم چیست؟ یا معرفی قراردادهای هوشمند درباره این شبکه محبوب و جذاب و قابلیت‌هایی که قراردادهای هوشمند برای آن به ارمغان می‌آورند، به طور مفصل صحبت کردیم، حال در این مقاله از بیت پین، قصد داریم استاندارد ERC-4337 را به‌عنوان یکی از انقلابی‌ترین تغییرات در حوزه حساب‌های هوشمند اتریوم معرفی، امکانات، ویژگی‌ها و مزایای آن را بررسی و چگونگی تحول و ارتقاء کاربردهای هوشمند را با این استاندارد نوین تشریح کنیم.

استاندارد ERC-4337؛ راهکاری برای انتزاع حساب

مفاهیم پیچیده‌ای مانند قراردادهای هوشمند و ماژول‌های کاری فراگیر، در کنار فقدان قابلیت همکاری بین سیستم‌های متمرکز و غیرمتمرکز، موانع اصلی برای پذیرش رمزارز‌ها و فناوری بلاک چین بوده‌اند. شبکه اتریوم با کمک ارائه مفهومی به نام انتزاع حساب از طریق استانداردهای ERC-4337 و EIP-4337، دسترسی به هر جنبه‌ای از دنیای رمزارزها را بهبود بخشید. اما انتزاع حساب چیست؟ در مورد استانداردهای ERC-4337 و EIP-4337 چه می‌دانید؟

اتریوم در سال ۲۰۲۳، با معرفی دو استاندارد ERC-4337 و EIP-4337، پذیرش و استفاده از ارزهای دیجیتال را آسان‌تر کرد، هر دوی این استاندارد‌ها با ارائه دسترسی به حساب‌های هوشمند، به پذیرش وب 3 کمک شایانی می‌کنند، اما با وجود اینکه EIP-4337 و ERC-4337 دو مفهوم کاملا متفاوتی هستند، اغلب افراد، این دو استاندارد را یکی فرض می‌کنند.

EIP مخفف Ethereum Improvement Proposal به معنی پیشنهاد بهبود اتریوم و ERC مخفف Ethereum Request for Comment، به معنی درخواست اتریوم برای اظهارنظر است؛ هر دوی این استانداردها برای رشد اکوسیستم اتریوم بسیار مهم هستند.

پیشنهاد بهبود اتریوم، پیشنهادی اولیه برای تغییر فنی در شبکه اتریوم است و پس از تایید از طریق مدل حاکمیت زنجیره‌ای به یک ERC تبدیل می‌شود.

پس پیدایش استاندارد ERC-4337 از استاندارد EIP-4337 آغاز شده و تمایز واضحی بین این دو وجود دارد، علاوه‌بر‌این دقت داشته باشید که ERC در درجه اول بر استانداردهای مشخصات پروتکل و روش‌های توسعه تمرکز دارد. درواقع، ERC-4337، استاندارد جدید اتریوم است که حساب‌های کاربری را به قابلیت‌های هوشمند پیشرفته مجهز می‌کند و فنی‌ترین تعریف برای آن را می‌توان اصطلاحی ساده، یعنی پدیده انتزاع حساب، عنوان کرد.

استاندارد ERC-4337؛ راهکاری برای انتزاع حساب

انتزاع حساب؛ به معرفی ایده‌ها یا قابلیت‌های جدید در حساب‌های کاربری اشاره داشته و در عین حال، می‌تواند به معنای حذف یا استخراج از حساب‌های کاربری، مانند حذف مدیریت قدیمی حساب‌های کاربری باشد؛ که کاهش نیاز به استفاده از کلمات بازیابی، وابستگی به کلیدهای خصوصی و امضای فردی تراکنش‌ها را به ارمغان می‌آورد و کمک می‌کند تا حساب‌های کاربری شبیه به قراردادهای هوشمند عمل کنند.

به طور کلی، استاندارد ERC-4337 امنیت سیستم بانکی را بدون نیاز به اعتماد به بانک، برای زنجیره بلوکی به ارمغان می‌آورد.

تا قبل از معرفی استاندارد ERC-4337، ایجاد کیف پول ارز دیجیتال و استفاده از آن برای تازه‌وارادن به دنیای وب 3، فرایندی پیچیده بود، از سوی دیگر اقداماتی مانند ایمن‌سازی کلمات بازیابی و انجام تراکنش نگرانی‌هایی امنیتی را در ذهن کاربران می‌کرد و ممکن بود باعث شود تا کاربران از انجام فعالیت در این فضا منصرف شوند. اما حالا استاندارد ERC-4337، امکان تعامل برنامه‌ها و کیف پول‌های ارز دیجیتال را با قرارداد‌های هوشمند برای شبکه اتریوم فراهم می‌کند و باعث می‌شود تا کیف پول‌های گرم به امنیتی مشابه کیف پول‌های سرد دست پیدا کرده و در برابر حملات سایبری مقاوم‌تر باشند.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  مثالی ساده برای استاندارد ERC-4337

  همان‌طور که گفتیم استاندارد ERC-4337 کیف پول‌های ارز دیجیتال را به حساب‌های هوشمند تبدیل می‌کند؛ این حساب‌های هوشمند می‌توانند وظایف متعددی، از مدیریت احراز هویت چند عاملی گرفته تا شروع و حفظ اشتراک‌های کریپتویی را تنها از طریق کدها انجام دهند. معرفی استاندارد ERC-4337 امکاناتی را برای ایجاد کیف پول ERC-4337 ارائه می‌دهد؛ کیف پولی که می‌توان در آن ابزار‌های انتزاعی را نگه‌داری کرد.

  ابزارِ انتزاعی مانند احراز هویت، پرداخت و جلوگیری از پرداخت هزینه‌های مضاعف، که قابلیت‌های جدیدی را برای کیف پول‌ها ایجاد می‌کنند. در ادامه برای درک بهتر این موضوع، مثالی ساده را مطرح می‌کنیم. کیف پولی جیبی و سنتی را در نظر بگیرید؛ در این کیف پول، بخشی برای ذخیره پول نقد، بخشی برای نگهداری کارت‌های اعتباری و … و بخش‌هایی دیگر وجود دارد.

  حال تصور کنید در یک روز آفتابی لیمونادی می‌خرید و باید هزینه‌ آن را نقداً پرداخت کنید، شما کیف پول خود را باز کرده و از قسمتی که پول نقد را نگه می‌دارید، هزینه لیموناد را پرداخت می‌کنید. کیف پول خود را حسابی هوشمند یا انتزاعی در نظر بگیرید که بخشی از آن، مکانیسمی برای پرداخت دارد، این مکانیسم می‌تواند به صورت پول نقد، کارت اعتباری یا حتی کوپن برای پرداخت استفاده شود و قابلیت شخصی‌سازی هم داشته باشد. چنین مثالی نشان می‌دهد که چگونه کیف پول‌های کریپتو می‌توانند برای کاربران شخصی‌سازی شوند، پیاده‌سازی همین مفهوم در بلاک چین، منجر به ایجاد حساب‌های هوشمند می‌شود.

  پیشینه و مبدا پیدایش ERC-4337

  نکته مهم بعدی که باید در مورد استاندارد ERC-4337 و کاربردهای آن بدانید، پیشینه و مبدا پیدایش آن است. این موضوع کمک می‌کند تا درک دقیق و درستی از اهداف پیاده‌سازی ERC-4337 داشته باشیم؛ اولین تلاش برای انتزاع حساب، معرفی استاندارد EIP-86 بود که بر فعال کردن قراردادهای هوشمند برای شروع و تأیید تراکنش‌ها، تمرکز داشت.

  گام بعدی در حرکت به سمت انتزاع حساب، استاندارد EIP-2938 بود که در سال ۲۰۲۰ ارائه شد؛ این گام روی توسعه نوع جدیدی از حساب‌های سطح بالا با کمک قراردادهای هوشمند با آدرسی مشخص متمرکز شد. علاوه‌بر‌این در سال ۲۰۲۰، یک پیشنهاد بهبود اتریوم دیگری هم برای انتزاع حساب، به نام EIP-3074 معرفی شد که هدفش ایجاد قراردادهای هوشمند خوداجرا بود. EIP-196 هم بر بهبود کارایی و امنیت قراردادهای هوشمند تأکید داشت.

  هیچ‌کدام از این EIPها به ERC یا همان درخواست اتریوم برای اظهارنظر، تبدیل نشدند و در حد همان EIP یا پیشنهاد باقی ماندند، چرا که خواستار ایجاد تغییراتی در لایه اجماع اتریوم بودند. در این میان EIP-4337 با ارائه مفهوم انتزاع حساب، بدون نیاز به هیچ تغییری برای پروتکل‌های لایه اجماع، با موفقیت به ERC-4337 تبدیل شد. این پیشنهاد بهبود، شامل ایجاد لایه‌ای روی بک‌اند (Backend) موجود بود و به کمک آن امکان اجرای ERC-4337 برای انتزاع حساب در اکوسیستم‌های مختلف سازگار با ماشین مجازی اتریوم یا همان EVM فراهم می‌شد.

  دلایل تمرکز بر ERC-4337

  یکی از نکات برجسته در بحث در مورد استاندارد ERC-4337، نحوه تغییر چشم‌انداز رمزارزها و بلاک چین است؛ این استاندارد عملاً واژه کیف پول را از واژه‌نامه دنیای کریپتوکارنسی حذف می‌کند. افرادی که از خدمات بانکداری مرسوم استفاده کرده‌اند، احتمالاً در آشنایی با کریپتو با مشکلاتی مواجه خواهند شد. در این مرحله، ERC-4337 به کاربران کمک می‌کند تا تجربه کاربری مشابه بانک‌ها را در استفاده از کیف پول‌های ارزهای دیجیتال داشته باشند و با کاهش وابستگی به کلمات بازیابی، تجربه کاربری در دنیای وب 3 را بهبود می‌بخشد.

  دلایل تمرکز بر ERC-4337

  ERC-4337، فرآیندی ساده‌تر و استاندارد‌شده‌تر را برای ورود کاربران به دنیای ارزهای دیجیتال، از طریق گوشی‌های هوشمند، فراهم می‌کند. علاوه بر این، ERC-4337 بر استفاده از قابلیت‌های قرارداد هوشمند برای کاهش احتمال خطای انسانی تمرکز داشته و برای ایجاد تغییرات در زنجیره‌های سازگار با EVM، انعطاف‌پذیری بیشتری ارائه می‌دهد. استاندارد جدید اتریوم، همچنین بر بهبود امنیت شبکه اتریوم از طریق سازگاری با انواع امضا در آینده تأکید دارد.

  استاندارد ERC-4337 چه کاربردی دارد؟

  گفتیم که هدف از معرفی استاندارد ERC-4337، ارتقای حساب‌های کاربری به حساب‌های هوشمند است. این استاندارد به کاربران اجازه می‌دهد که از قراردادهای هوشمند به عنوان حساب‌های اصلی خود استفاده کرده و توابع پیچیده‌ را مستقیما از کیف پول خود اجرا کنند. برخی از کاربردهای ERC-4337 عبارت‌اند از:

  ساده‌سازی فرآیند پیچیده تنظیم کیف پول

  حذفِ نیاز به یاد سپردن یا نوشتن عبارت اولیه ۱۲ یا ۲۴ کلمه‌ای، یکی از بزرگترین دستاورد‌هایی است که با معرفی استاندارد ERC-4337 محقق می‌شود. همه ما می‌دانیم که در صورت گم شدن یا فراموش کردن این کلمات بازیابی، کاربر دیگر هیچ راهی برای دسترسی به دارایی‌های دیجیتالی خود ندارد، اما با ERC-4337، می‌توان تنها با استفاده از اثر انگشت یا اسکن صورت و چشم، در کمتر از ۳۰ ثانیه، حساب کاربری هوشمندی ایجاد کرد.

  افزایش امنیت کیف پول‌های نرم‌افزاری

  همه ما می‌دانیم که کیف پول‌های نرم‌افزاری، سیستم امنیتی آنچنان قوی ندارند و خطر هک شدن همواره این ابزارها را تهدید می‌کنند. ERC-4337 با بهبود امنیت این نوع از کیف پول‌ها، امکان استفاده از فرایند احراز هویت دو مرحله‌ای را برای تراکنش‌ها فراهم کرده و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

  بازیابی حساب کاربری

  استاندارد ERC-4337 از طریق انتزاع حساب، به شما کمک می‌کند تا در صورت گم کردن کلمات بازیابی حساب کیف پول خود، در فرآیند بازیابی با مدت‌زمانی مشخص (حدود چهار روز) به کمک گروهی از دوستان قابل اعتماد یا سرویسی تجاری، حساب کاربری هوشمند خود را دوباره به دست آورید.

  تایید خودکار معاملات تکراری

  استاندارد ERC-4337 این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا تایید تراکنش‌ها تکراری و کم‌ارزش را به صورت خودکار به حساب انتزاعی بسپارند؛ نمونه بسیار مشهودی از کاربرد این قابلیت، استفاده از آن برای گیمرهایی است که به توکن‌های خود در طول بازی بارها نیاز پیدا می‌کنند.

  توضیح فنی استاندارد ERC-4337

  فناوری دخیل در پیاده‌سازی استاندارد ERC-4337، موضوعی کاملا واضح برای توسعه‌دهندگان اتریوم است؛ این استاندارد در چهار مرحله مختلف با عملکردهای مجزا در هر مرحله، پیاده‌سازی می‌شود:
  مرحله اول شامل ارسال قصد کاربر برای انجام کاری در قالب UserOperation است.  در مرحله دوم، بر ایجاد بسته‌ای از بیت‌های مختلف UserOperation در یک ممپول (mempoo) جایگزین تمرکز دارد. ممپول جایگزین، مشابه اتاق انتظار برای تراکنش‌های تایید‌نشده است.

  دانلود کتابچه نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال

  در این کتابچه با نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال آشنا می‌شوید. از نحوه ثبت‌نام تا آشنایی با مزایا و معایب این گونه وام‌ها مطلع می‌شوید.

   در مرحله بعدی، تراکنش‌های بسته‌ای به قرارداد EntryPoint منتقل می‌شوند که به عنوان کد مرجعی برای بلاک چین عمل می‌کند. پس از این فرآیند، قرارداد در مرحله بعدی با کیف پول قرارداد هوشمند کاربر تعامل خواهد داشت و تابع validateUserOp را برای شناسایی عملیات کاربر با کیف پول قرارداد فراخوانی می‌کند. علاوه‌برآن، حساب قرارداد هوشمند باید تابع ExecuteUserOp را نیز برای اطمینان از نتیجه‌گیری تراکنش اجرا کند.

   استاندارد ERC-4337 چگونه به کاربران کمک می‌کند؟

   قابل‌توجه‌ترین موضوع در معرفی استاندارد ERC-4337، به راحتی کاربر و نقش آن در تشویق به پذیرش کریپتو و وب 3 اشاره دارد؛ در ادامه با برخی از مزایای استاندارد ERC-4337 آشنا می‌شویم.

   • ERC-4337 به جای امضای هر تراکنش به صورت جداگانه با حساب‌های دارای مالکیت خارجی، می‌تواند تراکنش‌ها بسته‌بندی‌شده را ارائه داده و با فراهم کردن امکان ارسال چندین تراکنش با هم، در زمان و گس‌فی صرفه‌جویی کند.
   • ERC-4437 می‌تواند از انتزاع حساب برای ارائه عملکرد جدیدی به نام کیف پول‌ها با دسترسی گروهی استفاده کند. به کمک این عملکرد، می‌توان از حساب‌ها یا قراردادهای تعیین‌شده قبلی برای بازیابی دسترسی در صورت گم شدن عبارت اولیه استفاده کرد. علاوه‌بر‌این، استاندارد ERC-4337 می‌تواند نیاز به وابستگی به کلیدهای خصوصی را نیز از بین ببرد.
   • استاندارد ERC-4337 به تسهیل احراز هویت چند‌عاملی هم کمک می‌کند و عملکرد یکپارچه حساب‌های هوشمند با گوشی‌ها برای استفاده از روش‌های مختلف در احراز هویت را به ارمغان می‌آورد.
   • از دیگر مزایای ERC-4337 برای کاربران، می‌توان به دسترسی آسان‌تر و خودکار به معاملات دیفای و کریپتو اشاره کرد. کاربران می‌توانند برای سودآوری بیشتر به قراردادهای هوشمند دستور دهند که وجوه بیکار را به استخرهای نقدینگی خاص انتقال دهند.
   • علاوه‌ بر تمامی موارد بالا، هر کاربر می‌تواند برای معامله NFT‌ها یا دیگر توکن‌ها، برنامه‌نویسی سفارشی داشته و صرافی‌ها و مارکت‌پلیس‌های خاص را برای بررسی ارزهای دیجیتال ارزان‌قیمت و NFT زیر نظر بگیرد.

   گفتار پایانی

   در این مقاله، درباره استاندارد ERC-4337 صحبت کردیم و گفتیم که چگونه این استاندارد، قابلیت‌های جدیدی را برای کاربران اتریوم به ارمغان می‌آورد. با استفاده از ERC-4337، کاربران می‌توانند از قراردادهای هوشمند به عنوان حساب‌های اصلی خود استفاده کرده و منطق تأیید دلخواه خود را برای انجام تراکنش‌ها و ایجاد قراردادهای جدید تعریف کنند. علاوه‌بر‌این، کاربران می‌توانند هزینه‌های تراکنش را به صورت سفارشی پرداخت یا حتی از توکن‌هایی غیر از اتر برای پوشش هزینه‌ها استفاده کنند.

   استاندارد ERC-4337، شبکه‌ای غیرمتمرکز تعریف کرده و با جمع‌آوری عملیات کاربر در تراکنشی واحد و ارسال آن به قرارداد اولیه، آن را به صورت شفاف و قابل حسابرسی در ممپولی عمومی در دسترس قرار داده و از هرگونه سواستفاده جلوگیری می‌کند.

   استاندارد ERC-4337، گام بزرگی در بهبود تجربه کاربری در شبکه اتریوم است. با این استاندارد، کاربران می‌توانند حساب‌های هوشمند خود را با قابلیت‌های منحصر‌به‌فردی طراحی کنند و از خلاقیت و نوآوری در سطح حساب خود بهره ببرند. همچنین باعث می‌شود که حساب‌های هوشمند با سایر حساب‌ها و قراردادهای هوشمند سازگار بوده و به راحتی قابل استفاده باشند. درواقع، ERC-4337، استانداردی متن‌باز و قابل توسعه است که برای پاسخگویی به نیازهای آینده کاربران در شبکه اتریوم طراحی شده است.

   سوالات متداول

   • استاندارد ERC-4337 چیست و چه نقشی در اتریوم دارد؟

   استاندارد ERC-4337، پروتکلی هوشمند است که مبتنی بر بلاک چین اتریوم ایجاد شده و علاوه بر ارائه امکانات بیشتری به حساب‌های هوشمند اتریوم، ارتقاء قابل‌توجهی برای امنیت و کارایی این حساب‌ها فراهم می‌کند.

   • چگونه استاندارد ERC-4337 هوشمندی‌های اتریوم را تغییر داده و بهبود می‌بخشد؟

   استاندارد ERC-4337 با ارائه امکانات پیشرفته و ویژگی‌های منحصربه‌فرد، به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا حساب‌های هوشمند خود را با عملکرد بهتر و منطبق بر نیازهایشان پیکربندی کنند.

   • چرا استاندارد ERC-4337 از برخی از استانداردهای قبلی در اتریوم بهتر است؟

   این استاندارد مجموعه‌ای از فرمان‌ها و قواعد هوشمند را به توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد که می‌تواند در طراحی و پیاده‌سازی قراردادها و برنامه‌های هوشمند، بهبود مهمی ایجاد کند.

   • کاربردها و مزایای استفاده از حساب هوشمند اتریوم براساس استاندارد ERC-4337 چیست؟

   برخی از مزایای مهم استاندارد ERC-4337، افزایش امنیت و قابلیت اطمینان حساب‌ها، بهینه‌سازی و پیشرفت عملکرد حساب‌ها و ایجاد ارتباط‌های پیچیده‌تر با شبکه اتریوم است.

   • چگونه می‌توانیم با استفاده از استاندارد ERC-4337 به عنوان یک توسعه‌دهنده‌ی هوشمند از اتریوم بهره‌برداری کنیم؟

   به‌عنوان یک توسعه‌دهنده‌، با مطالعه و فهم عمیق‌تر استاندارد ERC-4337 و آشنایی با فرمان‌ها و قواعد آن، می‌توان حساب‌های هوشمندی را طراحی و پیاده‌سازی کرد، به نحوی که تطابق بیشتری با نیازها و اهداف شما داشته باشند.

   شبنم توایی

   شبنم توایی

   علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

   مطالب نویسنده
   کلیدواژه‌ها
   اشتراک گذاری:

   مطالب مشابه

   توکن Soulbound چیست؟ معرفی کاربردهای توکن هویتی سول باند

   در دنیای رو به گسترش و تحول بلاک چین، متاورس‌ و ان اف تی‌ها، ...

   هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

   امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

   آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

   حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های م ...

   دیدگاه‌ها
   در پاسخ به دیدگاه کاربر