ارز دیجیتال سایبر کانکت (CyberConnect)؛ شبکه اجتماعی بلاک چینی

تاریخ انتشار: 19 شهریور 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 8 اسفند 1402
زمان مطالعه:  9 دقیقه
ارز CyberConnect

ارز CyberConnect یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز وب 3 (Web3) است که قصد دارد مالکیت محتوا و هویت کاربران را به آن‌ها بازگرداند.

شبکه‌های اجتماعی متمرکز مدت‌هاست که کنترل داده‌های کاربران را در دست گرفته‌اند. همچنین با محدودکردن استقلال آن‌ها، سعی دارند دست‌و‌بال کاربران را برای خلاقیت و نوآوری ببندند. پلتفرم CyberConnect با ارائه رویکرد غیرمتمرکز سعی دارد تا به کاربران در دست گرفتن دوباره کنترل زندگی دیجیتالی و محتواهایشان کمک کند. از طرفی، توسعه‌دهندگان نیز به لایه داده اجتماعی قابل‌ترکیب دسترسی پیدا کرده و در عین نوآوری، مالکیت داده‌ها توسط کاربران را تضمین کنند، اما ارز دیجیتال سایبر کانکت چگونه این کار را انجام می‌دهد؟

در این مقاله از بیت پین قصد داریم تا به معرفی پلتفرم CyberConnect و ارز دیجیتال Cyber بپردازیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

CyberConnect چیست؟

سایبر کانکت (CyberConnect) تعریف جدیدی را برای شبکه‌های اجتماعی ارائه می‌دهد؛ به عبارت دیگر؛ ارز CyberConnect در حال تعریف مجدد مفهوم شبکه‌های اجتماعی با رویکرد غیرمتمرکز خود است. این پلتفرم جدید و نوآور، امکان ایجاد شبکه‌های اجتماعی‌ای را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند که کاربران در آن مالک هویت دیجیتال، محتوا و ارتباطات خود هستند. این شبکه اجتماعی بر سه جز اصلی استوار است:

 • CyberProfile: استاندارد هویت دیجیتال غیرمتمرکز
 • CyberConnect Social Graph: امکان ارتباط متقابل بین هویت و محتوای کاربران
 • CyberWallet: کیف پول وب 3 برای جذابیت‌های یکپارچه بیشتر

ارز سایبر کانکت با فراهم کردن زیرساخت برای توسعه‌دهندگان جهت ایجاد اپلیکیشن‌های اجتماعی عادلانه و حامی کاربر، وضعیت موجود را به چالش بکشد. همان‌طور که می‌دانید، اکنون در شبکه‌های اجتماعی متمرکز مالکیت محتواهای منتشرشده نامشخص است. ممکن است محتوایی که یک نفر ساعت‌ها روی آن وقت گذاشته و نوشته، به اسم دیگری منتشر شود. اینجاست که سایبر کانکت وارد میدان شده و یک وب اجتماعی منصفانه‌ای را پیشنهاد می‌دهد که در آن خالق محتوا، صاحب ارزش آن باشد. در حقیقت، ارز دیجیتال CyberConnect می‌خواهد از سانسور و تغییر محتوا از سوی سایر کاربران یا مقامات جلوگیری کند.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  ارز سایبر کانکت در راستای حل چه مشکلاتی حرکت می‌کند؟

  ارز CyberConnect با قرار دادن مجدد کاربران در مرکز رسانه‌های اجتماعی قصد دارد مشکلات زیر را حل کند:

  • بهره‌برداری از داده‌ها: پلتفرم‌های اجتماعی امروزی با بهره‌برداری از داده‌های کاربران، سود خود را به حداکثر می‌رسانند. این در حالی است که اغلب کاربران از این موضوع بی‌اطلاع بوده و مالکیتی بر محتواهای خود ندارند. ارز CyberConnect سعی بر حل این معضل داشته و مالکیت داده‌ها را به کاربران برمی‌گرداند.
  • نوآوری کم: دسترسی به داده‌ها مانع از معرفی و ساخت برنامه‌ها و ویژگی‌های اجتماعی بهتر توسط توسعه‌دهندگان بااستعداد می‌شود. در واقع، هر چه داده بیشتری در دست باشد، افراد زیادی مشغول به استفاده از آن‌ها می‌شوند و میزان نوآوری کاهش پیدا می‌کند. ارز سایبر کانکت با ارائه داده‌هایی که خود کاربران به اشتراک می‌گذارند، نوآوری را افزایش می‌دهد.
  • دست‌کاری محتوا: پلتفرم‌های متمرکز بر اساس انگیزه‌های غیرشفاف و سودمحور، میزان دسترسی و وایرال‌شدن محتواها را کنترل می‌کنند. درحالی که در پلتفرم سایبر کانکت، ارتباط مستقیمی بین خالق محتوا و مخاطب وجود دارد که مانع از دست‌کاری محتوا توسط اشخاص ثالث می‌شود.
  • سانسور ناعادلانه: رویکرد متمرکز شبکه‌های اجتماعی، خواه یا نا خواه منجر به سانسور محتوا یا غیرفعال‌کردن برخی از حساب‌هایی می‌شود که محتواهای آن‌ها به ضرر گروه خاصی است. ارز دیجیتال CyberConnect با قرار دادن کنترل در دستان کاربران و توسعه‌دهندگان، زمین بازی را عوض می‌کند.

  معیارهای کلیدی ارز CyberConnect چیست؟

  ارز CyberConnect در حال حاضر دارای آمار چشمگیری است؛ از جولای ۲۰۲۲ تا بدین لحظه، بیش از یک میلیون و 250 هزار پروفایل در این پلتفرم ساخته شده که نشان دهنده موج اولیه پذیرش آن توسط کاربران است:

  داشبورد CyberConnect

  طبق داشبورد CyberConnect Dune، تعداد کاربران فعال ماهانه در ۳۰ روز گذشته بیش از ۳۶۲ هزار نفر است که نشان‌دهنده ارقام رشد امیدوارکننده‌ای از نظر کاربران و پذیرش سازندگان محتوا در این پلتفرم است.

  تاریخچه ارز سایبر کانکت چیست؟

  ارز CyberConnect در نوامبر 2021، توسط ویلسون وی (Wilson Wei)، ریان لی (Ryan Li)، شیو ژانگ (Shiyu Zhang) و ژیمائو لیو (Zhimao Liu) تأسیس شد.

  شرکت مادر ارز سایبر کانکت با نام Cybertino Inc.، سرمایه‌گذاری‌هایی را از شرکت‌هایی نظیر Animoca Brands، Multicoin Capital، Sky9 Capital، Draper Dragon و Lattice Capital دریافت کرد. سپس توسعه‌دهندگان نرم‌افزار شروع به استفاده از CyberConnect برای ساخت اپلیکیشن‌های اجتماعی Web3 کرده‌اند.

  این پلتفرم در سه نسخه عرضه شده است که در ادامه به معرفی نسخه‌های مختلف آن می‌پردازیم.

  معرفی نسخه‌های ارز دیجیتال CyberConnect

  ارز دیجیتال CyberConnect برای اولین بار در سه‌ماهه سوم ۲۰۲۱ به عنوان یک پروتکل گراف اجتماعی غیرمتمرکز راه‌اندازی شد. در طول ۲ سال اخیر، این پروژه نسخه‌های مختلفی را عرضه کرده است که در زیر آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

  CyberConnect V1

  نسخه V1 توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا برنامه‌های اجتماعی بسازند که از یک لایه داده مشترک از ارتباطات و محتوای کاربر بهره می‌برد. این امر باعث حل مشکلات عمده توسعه‌دهندگان شد؛ مانند مشکلاتی که در شروع به بازسازی گراف‌های اجتماعی از طریق اسکرچ (scratch) وجود داشت.

  از طرفی ورژن اول ارز سایبر کانکت، برای کاربران، ایده‌ی هویت‌های قابل‌حمل را معرفی کرد. در واقع، هویت‌های کاربران در یک شبکه اجتماعی خلاصه نمی‌شود و کاربران می‌توانند این هویت‌ها را به پلتفرم‌های مختلف منتقل کنند. با این حال، V1 محدود به شبکه اصلی اتریوم بود.

  CyberConnect V2

  در آگوست ۲۰۲۲، ارز سایبر کانکت ورژن دوم خود را منتشر کرد که معماری مقیاس‌پذیر ترکیبی را با استفاده از بلاک چین‌های EVM و ذخیره‌سازی خارج از زنجیره از طریق Arweave ارائه می‌داد. این امکان پشتیبانی از چندین زنجیره مانند اتریوم، BNB Chain و پالیگان را فراهم کرد.

  V2 با معرفی قراردادهای هوشمند EssenceNFT و SubscribeNFT، گزینه‌های کسب درآمد از کریتورها را گسترش داد. این قراردادها به مدل‌های مبتنی بر توکن مانند مجموعه‌های محتوا اجازه انتشار می‌دادند.

  CyberConnect V3

  در نهایت، ورژن سوم این پلتفرم با نام CyberConnect V3 منتشر شد که رشد و پیشرفت قابل‌توجهی نسبت به دو نسخه قبلی خود دارد. V3 تجربه زندگی اجتماعی یکپارچه‌ای را در بلاک چین‌های مختلف امکان‌پذیر می‌کند.

  • CyberAccount: یکی از نوآوری‌های اصلی این نسخه، CyberAccount است؛ یک سیستم هویت سازگار با توکن ERC-4337 که با نام CyberID شناخته می‌شود و نشان‌دهنده یک دسته منحصربه‌فرد برای حساب‌های کاربری در اکوسیستم سایبر کانکت است. CyberID یک NFT نیز به شمار می‌رود.
  • CyberGraph: یکی دیگر از اجزای اصلی ورژن سوم، CyberGraph است که به معنی مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند برای ثبت داده‌های اجتماعی در زنجیره است. CyberGraph با استفاده از میان‌افزار قابل تنظیمی، هویت کاربران را به محتوا و ارتباطات پیوند می‌دهد.
  • CyberNetwork: آخرین جز اصلی ورژن سوم سایبر کانکت، CyberNetwork است که لایه‌ای برای کاهش هزینه‌های بلاک چین ارائه می‌دهد. این ویژگی، بر محدودیت‌های مربوط به ثبت کلیه داده‌های اجتماعی در زنجیره، غلبه می‌کند.

  در واقع، CyberConnect V3 با اجزای کلیدی خود مانند CyberAccount و CyberGraph قرار است در شش شبکه EVM مستقر شده و ما را به سمت آینده وب ۳ سوق دهد.

  پلتفرم CyberConnect چگونه کار می‌کند؟

  ارز CyberConnect برای دستیابی به تمام اهداف خود با یک لایه هویتی شروع می‌کند. کاربر با اتصال یک کیف پول و وارد کردن اطلاعات اولیه و احراز هویت خود، یک حساب کاربری ایجاد می‌کند. این حساب برای ایجاد هویت دیجیتالی مستقل و غیرقابل‌تغییر آن کاربر استفاده می‌شود.

  ارز دیجیتال CyberConnect

  ورود به این حساب کاربری نیز همانند رسانه‌های اجتماعی متمرکز، با استفاده از ایمیل و رمز عبور است. پس از ورود می‌توانید اطلاعات عمومی مانند نام کاربری، تصاویر پروفایل و اطلاعات بیوگرافی را به هویت اصلی خود اضافه کنید.

  سپس CyberConnect با دردست‌داشتن هویت، شما را به یک لایه نمودار اجتماعی که پر از اپلیکیشن‌های رسانه اجتماعی است، متصل می‌کند. این لایه شامل انتقال به چندین بلاک چین و برنامه غیرمتمرکز (Dapp) است. توجه داشته باشید که نیازی به ایجاد هویت در هر یک از برنامه‌ها را ندارید؛ شما می‌توانید از هویتی واحد برای ارتباط با همه آن‌ها استفاده کنید و رفتار شما در این Dappها مبنی بر هویت اصلیتان در لایه هویت است که موقع ثبت‌نام آن را ارائه داده‌اید.

  آشنایی با اکوسیستم CyberConnect و اپلیکیشن‌های معروف آن

  ارز CyberConnect در حال حاضر دارای اکوسیستمی شکوفاست که از ستون‌های مختلف تشکیل شده است. به تصویر زیر توجه کنید:

  اکوسیستم CyberConnect

  بیایید برخی از جالب‌ترین اپلیکیشن‌های عرضه شده در سایبر کانکت را به شما معرفی کنیم:

  • Link3

  یک شبکه اجتماعی Web3 که هدف آن ایجاد جامعه‌ای برای خالقان محتوا با بیش از ۲۵۰۰ سازمان است که از آن برای پروفایل‌ها و رویدادها استفاده می‌کنند.

  • Galxe

  یک شبکه داده اعتباری که به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا از دستاوردها و اعتبارنامه‌ها از طریق NFT استفاده کنند.

  • Atticc

  یک برنامه اجتماعی برای جوامع NFT برای اتصال، ایجاد پروفایل‌ها و انجام تریدینگ.

  • Readon

  پلتفرم توزیع محتوای غیرمتمرکز با انگیزه مطالعه برای کسب درآمد و NFTهای مبتنی بر موضوع.

  • Aspecta

  پلت فرمی هویتی که حساب‌های Web2 و Web3 را برای نمایش مهارت‌ها، دستاوردها و تجربیات به هم مرتبط می‌کند.

  • CyberTune

  پلتفرم پخش موسیقی غیرمتمرکز با ویژگی‌های اجتماعی.

  • Phaver

  ابر اکوسیستم چند زنجیره‌ای برای ایجاد محتوا، ارتباطات و موارد دیگر.

  ارز دیجیتال CYBER چیست؟

  CYBER، ابزار اصلی و توکن حاکمیتی CyberConnect است که در شکل‌دهی اکوسیستم غیرمتمرکز نقش اساسی دارد. ارز دیجیتال CYBER که بر اساس استاندارد ERC-20 ساخته شده است، به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به خرید چندین رمزارز مختلف، تنها با در اختیار داشتن ارز CYBER با بلاک چین‌های گوناگون تعامل داشته باشند.

  علاوه‌براین، کاربران از CYBER برای تأثیرگذاری بر تکامل پلتفرم از طریق حکمرانی غیرمتمرکز استفاده کرده و این پلتفرم را با دیدگاه‌های خود همسو می‌کنند.

  علاوه بر حاکمیت، ارز CYBER، امکان خرید پریمیوم CyberProfile را تسهیل می‌کند، درها را به روی هویت غیرمتمرکز باز می‌کند و هزینه‌های گس فی را برای تعاملات زنجیره‌ای یکپارچه در CyberWallet پوشش می‌دهد. این کاربردها، سایبر کانکت را به هدف خود نزدیک‌تر کرده و مأموریت آن را که ایجاد شبکه اجتماعی عادلانه و کاربرمحور است، منعکس می‌کند.

  در حالت کلی، CYBER مظهر تمرکززدایی و توانمندسازی کاربر، پیشبرد حاکمیت و تعاملات یکپارچه است. در حقیقت، این ارز دیجیتال، سنگ بنای تلاش CyberConnect برای تبدیل شدن به یک شبکه اجتماعی کاربرمحور است.

  جالب است بدانید که پروژه‌ای سرگرم‌کننده به نام CyberTrek، در پلتفرم سایبر کانکت وجود دارد که کاربران را تشویق به کشف ویژگی‌های این پلتفرم می‌کند. شرکت‌کردن در این رویداد، جوایزی نظیر NFT، ارز دیجیتال CYBER و بلیط‌های قرعه‌کشی را برای کاربران به ارمغان می‌آورد؛ بنابراین، اگر می‌خواهید به صورت رایگان به کسب ارز CYBER بپردازید، می‌توانید در این پروژه شرکت کنید.

  توکنومیکس CYBER

  در مجموع ۱۰۰ میلیون ارز CYBER وجود دارد که قرار است در یک برنامه زمان‌بندی‌شده به صورت تدریجی منتشر شوند. عرضه فعلی در گردش حدود ۱۱ میلیون است و طبق ادعای این پروژه، کل عرضه آن تا سال ۲۰۲۸ در دسترس نخواهد بود. ارز دیجیتال CYBER به شرح زیر توزیع شده است:

  توکنومیکس ارز CYBER

  • تیم مشاوران: 15%
  • فروش خصوصی: 25.12%
  • خزانه‌داری جامعه: 10.88%
  • فروش عمومی: 3%
  • توسعه اکوسیستم: 34%

  آیا ارز دیجیتال CyberConnect سرمایه‌گذاری خوبی است؟

  در حال حاضر نمی‌توان پاسخ قطعی به این سؤال داد. ارز دیجیتال سایبر کانکت هنوز قدم‌های اولیه خود را برداشته است و راه دور و درازی را در پیش دارد. اکنون بسیار زود است که بگوییم آیا ارز CyberConnect سرمایه‌گذاری خوبی است یا خیر.

  اما با توجه به رویکرد متفاوتی که در حوزه شبکه‌های اجتماعی در پیش گرفته، آینده آن می‌تواند درخشان باشد. اگر به تاریخچه قیمت این ارز دیجیتال نگاه کنید، متوجه می‌شوید که علی‌رغم این‌‌که مدتی پیش ارزش آن به شدت کاهش یافت، حالا دوباره با افزایش ارزش خود سعی دارد به روزهای درخشان خود نزدیک شود.

  به‌هرحال به یاد داشته باشید که دنیای کریپتوکارنسی پر از اتفاقات غیرمنتظره است. ممکن است هر اتفاق کوچکی باعث تغییر قیمت ارز دیجیتال CYBER شود. حتماً پیش از سرمایه‌گذاری در آن با کارشناسان و متخصصان این حوزه صحبت کرده و از آن‌ها مشورت بگیرید.

  از کجا ارز دیجیتال CyberConnect بخریم؟

  یکی از حامیان اصلی ارز CyberConnect، آزمایشگاه‌های بایننس است، بنابراین جای تعجبی نیست که این پروژه ابتدا توکن خود را در صرافی بایننس فهرست کرده است. بااین‌حال، بنیان‌گذاران این پروژه متعهد شده‌اند که ارز دیجیتال CYBER را در دسترس عموم قرار دهند. ازاین‌رو، این ارز دیجیتال در صرافی‌های متعددی قابل خریداری است. برای مثال، امکان خرید CYBER در صرافی ایرانی بیت پین وجود دارد. شما می‌توانید بدون پیچیدگی خاصی از این صرافی به خرید ارز دیجیتال CyberConnect بپردازید.

  گفتار پایانی

  ارز دیجیتال CyberConnect نشان‌دهنده آینده شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز است؛ جایی که کاربران کنترل زندگی دیجیتالی خود را دوباره به دست می‌گیرند و در محیطی منصفانه و غیرمتمرکز به تولید محتوای منحصربه‌فرد می‌پردازند.

  ارز دیجیتال سایبر کانکت با ارائه ویژگی منحصربه‌فرد خود، توانسته تا بدین لحظه بیش از یک میلیون کاربر را به خود جذب کند. با وجود چالش‌های متعدد، توسعه این پلتفرم بسیار سریع است و این احتمال وجود دارد که در آینده نام آن را به‌وفور بشنوید.

  توجه: مقالات منتشر شده در آکادمی بیت پین فقط اهداف آموزشی دارند و نباید آن‌ها را توصیه‌ای مبنی بر خرید، فروش و یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفت.

  سؤالات متداول

  • ارز CyberConnect چیست؟

  ارز CyberConnect در راستای ایجاد شبکه اجتماعی غیرمتمرکزی فعالیت می‌کند که مالکیت هر محتوایی در آن متعلق به خالق محتواست و امکان تغییر و دست‌کاری در آن وجود ندارد.

  • ارز CYBER چه کاربردی دارد؟

  ارز دیجیتال CYBER که رمزارز بومی CyberConnect است، برای پرداخت تراکنش‌ها در شبکه سایبر کانکتت استفاده می‌شود. همچنین کاربران می‌توانند با در اختیار داشتن آن در روند تکامل پروژه نقش داشته باشند.

  • چه تعداد ارز CyberConnect وجود دارد؟

  ۱۰۰ میلیون ارز CyberConnect وجود دارد که در حال حاضر ۱۱ میلیون آن در گردش است.

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر