ارز دیجیتال کرو دائو توکن (CRV)؛ بررسی پلتفرم مالی غیرمتمرکز فایننس

تاریخ انتشار: 2 دی 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 24 بهمن 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
ارز دیجیتال کرو دائو توکن (CRV)؛ بررسی پلتفرم مالی غیرمتمرکز فایننس

کرو دائو، صرافی غیرمتمرکز (DEX) روی بلاک چین اتریوم است که برای تسهیل تبادلات ارزهای دیجیتال، به‌ویژه استیبل کوین‌ها ایجاد شده و قابلیت‌های کاربردی بسیاری دارد.

پس از ظهور اتریوم و بلاک چین پرکاربرد آن که بر قراردادهای هوشمند استوار است، تا به امروز پروتکل‌ها یا پلتفرم‌های متعددی برای دستیابی به اهداف ایجاد انواع امور غیرمتمرکز مانند کرو دائو به وجود آمده‌اند؛ امروزه این فضای مالی غیرمتمرکز، به نام دیفای (DeFi) شناخته می‌شود. فضای امور غیرمتمرکز، در کنار تمامی چالش‌ها و فراز نشیب‌های خود، تا به امروز بخشی جدانشدنی از اقتصاد ارز دیجیتال است و برای هر فعال ارز دیجیتال، ضروری است که درباره آن دانش اولیه‌ای داشته باشد.

در این مقاله از بیت پین، به یکی از مهم‌ترین پروژه‌های حوزه دیفای به نام کرو دائو خواهیم پرداخت و پس از آشنایی کامل با هر بخش این شبکه و نحوه سازوکار آن، به جواب سؤال خود که آینده رمزارز CRV چگونه خواهد بود، دست خواهیم یافت. توصیه می‌کنیم حتماً تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا صفحه‌ای دیگر از دانشنامه آلت ‌کوین‌ها را ورق بزنیم.

کرو دائو چیست؟

کرو دائو یا Curve Finance، یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) روی بلاک چین اتریوم است که در جهت تسهیل تبادلات ارزهای دیجیتال، به‌ویژه استیبل کوین‌ها ایجاد شده است. این صرافی غیرمتمرکز بسیار محبوب در بین پروتکل‌های دیفای، دارای قابلیت‌های بسیار کاربردی مانند، بازارساز خودکار (AMM)، استخرهای نقدینگی، سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) و محور حکومتی از طریق توکن بومی خود CRV است.

کرو دائو چیست؟

زمانی که بحث از صرافی‌های غیرمتمرکز به زبان بیاید، بسیاری از فعالان با صرافی‌های به نامی؛ مانند یونی‌سواپ، سوشی سواپ و… آشنا هستند، اما، کرو دائو تفاوت‌های زیادی با دیگر رقبای خود به‌عنوان صرافی غیرمتمرکز دارد. در واقع تمرکز اصلی این صرافی غیرمتمرکز، بر روی تسهیل تبادلات استیبل کوین‌ها بوده و در کنار آن، کارمزد بسیار کم و اسلیپیج بسیاری پایینی را برای انجام معاملات فراهم کرده است.
کرو دائو، تاکنون دارای دو توکن بومی است که ارز دیجیتال CRV، توکن حاکمیتی و کاربردی این پروژه و توکن crvUSD، استیبل کوین بومی آن محسوب می‌شود. استیبل کوین crvUSD، توسط مفهوم موقعیت‌های بدهی وثیقه‌ای (CDP)، با فرایند وثیقه‌گذاری ارزهای دیجیتال، به‌صورت غیرمتمرکز ضرب یا تولید شده و پشتوانه آن دارایی وثیقه شده است.

پروژه کرو دائو، تا زمان‌نگارش این مقاله، دومین صرافی غیرمتمرکز بزرگ بازار ارز دیجیتال و بلاک چین اتریوم از لحاظ ارزش کل قفل شده بالغ بر 1.66 میلیارد دلار بوده و به دلیل پشتیبانی از زنجیره‌های بلاک چینی بسیار گسترده و قابلیت‌های بسیار متنوع، میزبان حجم معاملاتی بسیار مناسبی در کنار کاربران فعال روزانه است.

کرو دائو چگونه کار می‌کند؟

کرو دائو، به‌عنوان صرافی غیرمتمرکز بسیار کاربردی در فضای دیفای، دارای بخش‌های بسیار گسترده‌ای است و برای‌آنکه به‌خوبی متوجه آن شوید که کرو دائو چگونه کار می‌کند، بهتر است تمامی بخش‌های اصلی این اکوسیستم را بررسی کنیم.

قیمت هر ارز دیجیتال در صرافی غیرمتمرکز کرو دائو، در استخرهای نقدینگی بر اساس الگوریتمی مبتنی بر بازارساز خودکار یا AMM به‌جای دفتر سفارش‌ها (Order Book) محاسبه می‌شود. بازارساز خودکار کرو فایننس، از الگوریتم محصول ثابت (x*y=const) مانند صرافی‌های دیگر برای استخرهای نقدینگی استیبل کوین استفاده می‌کند؛ بنابراین، هنگام مبادله هر توکن، لغزش قیمت یا اسلیپیج به طور قابل‌توجهی بدون دخالت هیچ شخص ثالثی به حداقل خواهد رسید.

در بیانی ساده، با وجود استخرهای نقدینگی کرو دائو، کاربرانی که نقش ارائه‌دهنده نقدینگی این استخرها را دارند، دارایی خود را به این استخرها که توسط قراردادهای هوشمند کنترل می‌شوند، ارسال کرده و کاربران دیگر با انجام تراکنش‌های مالی یا سواپ، فرایند بازارسازی توکن‌ها را ایفا می‌کنند.

با امکان استخرهای نقدینگی و بازارسازی خودکار، هر فردی می‌تواند توکن‌های خود را برای کسب پاداش در اختیار چندین استخر نقدینگی قرار دهد و قیمت تمامی ارزهای دیجیتال و استیبل کوین‌ها در پروتکل دیفای کرو دائو با پشتیبانی از اوراکل چین لینک همگام‌سازی می‌شود. کرو فایننس، برای کاهش اختلافات قیمت در بین استیبل کوین‌های موجود در استخرهای نقدینگی، از شیوه‌های متعادل‌سازی مختلفی استفاده می‌کند تا درصورتی‌که تقاضا و عرضه برای استیبل کوینی افزایش یا کاهش شدیدی یابد، با تخفیف جزئی اعمال شده متعادل شوند.

برای مثال اگر استیبل کوین DAI به میزان زیادی در کرو دائو به فروش برسد، موجودی استخرهای نقدینگی DAI به نسبت USDC نیز افزایش خواهد یافت. پس بااین‌وجود، این پروژه با اعمال تخفیف جزئی (Discount) در فروش استیبل DAI نسبت به استیبل کوین USDC، بالانس 1:1 آن را مجدد تنظیم می‌کند. در کنار قابلیت‌های ذکر شده در بالا، توکن بومی این صرافی غیرمتمرکز، به نام CRV نیز اهمیت قابل‌توجهی در اکوسیستم این پروژه دارد که بهتر است کمی با این توکن و ویژگی‌های آن آشنا شویم.

کرو دائو چگونه کار می‌کند؟

توکن بومی CRV، ارز دیجیتالی مبتنی بر استاندارد ERC-20 روی بلاک چین اتریوم است و در اکوسیستم کرو فایننس و Curve DAO، نقش حاکمیتی را ایفا می‌کند. کاربرانی که توکن CRV را در این پلتفرم سپرده‌گذاری کنند، حق رأی در حاکمیت پروتکل به نسبت وزن دارایی قفل شده خود خواهند داشت. این توکن در کنار نقش حاکمیتی و ایجاد رأی برای تغییرات شبکه، کاربردهای بسیار گوناگونی نیز در صرافی غیرمتمرکز کرو دارد که پس از آشنایی با بنیان‌گذاران این پروژه جذاب بلاک چینی، به این موارد زیر اشاره خواهیم کرد.

آشنایی با بنیان‌گذاران و تیم پروژه کرو دائو

تا به اکنون اطلاعاتی زیادی درباره‌ تیم و بنیان‌گذاران پروژه کرو دائو منتشر نشده است و به گفته وب‌سایت این پروژه، بخش عمده‌ای از توسعه‌دهندگان، جمعی از افرادی نام‌آشنای حوزه بلاک چین هستند. بااین‌حال، از تأثیرگذارترین فرد در پروژه کرو دائو، می‌توان به میخائیل ایگوروف، برنامه‌نویس و محقق روسی اشاره کرد که تا به اکنون در فرایند توسعه این پروژه در حال تلاش است.

از دیگر بنیان‌گذاران کرو دائو، می‌توان به آندره کرونیه، بینانگذار پروژه‌های به نامی مانند Yearn Finance (YFI) و فانتوم اشاره داشت که به گفته تیم پروژه کرو دائو، در فرایند توسعه و راه‌اندازی این پروژه کمک شایانی کرده است. اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه این پروژه بلاک چینی داشته باشیم، میخائیل ایگوروف در نوامبر 2019، طبق وایت پیپر پروژه کرو دائو، خبر از برنامه خود برای راه‌اندازی این صرافی غیرمتمرکز به عموم مردم داد که پس از گذشت یک سال در آگوست 2020، شبکه اصلی کرو فایننس راه‌اندازی شد.

هدف اصلی این پروژه از آغاز تا به اکنون، فراهم‌کردن قابلیت صرافی‌های غیرمتمرکز برای استیبل کوین‌ها بوده تا در کنار کارمزد کمتر و بازدهی بیشتر، ریسک کمتری متحمل کاربران حوزه دیفای باشد.

کاربرد ارز دیجیتال CRV چیست؟

با درنظرگرفتن تمامی قابلیت‌های متعدد پروژه کرو دائو، توکن بومی CRV نیز دارای گستردگی بسیار زیادی است. این توکن در کنار قابلیت توکن حاکمیتی، می‌تواند برای استیکینگ، تأمین نقدینگی در استخرها و افزایش بازدهی مورداستفاده قرار گیرد.

کاربرد ارز دیجیتال CRV چیست؟

به‌غیراز قابلیت تأمین نقدینگی در استخرهای کرو دائو، قابلیت‌های دیگر این پروژه بلاک چینی با استیک کردن توکن CRV مهیا خواهد شد که هر فرد به‌ازای هر توکن کرو که در قراردادهای سپرده‌گذاری قفل کند، توکن کاربردی veCRV دریافت خواهد کرد. با درنظرگرفتن تمامی قابلیت‌های بالا، بهتر است نگاهی اجمالی به هرگونه استفاده یا کاربردی که از ارز دیجیتال CRV تا به امروز مهیا شده است، داشته باشیم:

 • استیکینگ: کاربران با قفل‌کردن یا سپرده‌گذاری توکن‌های بومی CRV، در صرافی غیرمتمرکز کرو دائو، می‌توانند کسب درآمد کنند. تا به امروز نزدیک به 50% از کارمزدهای معاملات در این صرافی غیرمتمرکز در بین دارندگان توکن veCRV توزیع می‌شود.
 • تأمین‌کننده یا ارائه‌کننده نقدینگی استخرها: در این استخرهای نقدینگی که به آن استخرهای نقدینگی استیبل کوین‌ها می‌گویند، می‌توانید در ازای تأمین‌کردن نقدینگی استخرها، به میزان دارایی که سپرده‌گذاری می‌کنید، پاداش به‌صورت توکن CRV کسب کنید. برای مثال می‌توانید استیبل کوین DAI، USDC یا هر استیبل کوین دیگری را به‌عنوان نقدینگی ارائه کرده و به‌راحتی درآمد کسب کنید.
 • قابلیت افزایش بازدهی (Boosting): این پروتکل دیفای، ویژگی بسیار منحصربه‌فردی به نام Boosting دارد که امکان افزایش بازدهی کاربران را تا 2.5 برابر ارتقا خواهد داد. قفل کردن توکن CRV در کنار قابلیت رای دهی، برای بازدهی بیشتر نیز استفاده می‌شود و با وجود قابلیت Gauge System، امکان آن وجود دارد که در هر قرارداد رای که مقداری توکن CRV قفل شده است، کاربران دیگری نیز مشارکت داشته و بازدهی را افزایش دهند.
 • حاکمیت یا رأی‌دهی: همان‌طور که در قبل اشاره کردیم، این پروژه با احتساب آنکه دارای یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) مختص به خود است، امکان ایجاد حق رأی و تصمیم‌گیری غیرمتمرکز را از طریق قفل‌کردن توکن CRV فراهم کرده و هر فرد می‌تواند با افزایش دارایی قفل شده در کنار کسب سود، حق تصمیم‌گیری بیشتری در شبکه داشته باشد.
دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  آینده رمزارز CRV چگونه خواهد بود؟

  اگر تمامی بخش‌های بررسی شده در صرافی غیرمتمرکز کرو دائو را تا به اینجای مقاله به‌خوبی مطالعه کرده باشید، خواهید فهمید که آینده رمزارز CRV، همبستگی بسیار زیادی با کاربردهای آن دارد و مانند هر پروژه حوزه دیفای دیگر مستعد توسعه و افزایش کاربران خود خواهد بود. این پروژه با فراهم‌کردن بزرگ‌ترین نیاز کاربران دیفای برای تبادلات استیبل کوین‌ها و کسب سود مناسب از قابلیت‌های پروتکل، تا به اینجا موفقیت مناسبی را کسب کرده است و اضافه‌شدن قابلیت‌هایی مانند سوزاندن توکن برای کاهش عرضه در گردش CRV، چشم‌انداز مناسب‌تری را برای آن به تصویر می‌کشد.

  کرو دائو، به‌عنوان صرافی غیرمتمرکز، دارای رقبای سرسختی مانند یونی‌سواپ، پنکیک سواپ یا سوشی سواپ است، بااین‌حال، امکاناتی که در این صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر استیبل کوین‌ها ارائه می‌شود، در سایر صرافی‌های غیرمتمرکز وجود نداشته و بدین جهت کرو را تبدیل به پروتکلی منحصربه‌فرد می‌کند.

  آینده رمزارز CRV چگونه خواهد بود؟

  از دیگر قابلیت‌های منحصربه‌فرد این پروژه که در چشم‌انداز آینده CRV تأثیرگذار است، وجود استخرهای وام‌دهی کرو فایننس است که با همکاری این شبکه و پلتفرم‌های وام‌دهی مانند، Aave و Compound ایجاد شده است. در این استخرها، کاربران می‌توانند با ارائه دارایی خود به‌عنوان وام، در کنار درآمد از استیکینگ، نرخ بهره نیز برای کسب سود دریافت کنند.

  کرو دائو، با پیاده‌سازی صرافی غیرمتمرکزی بسیار قوی بر پایه بلاک چین اتریوم و قراردادهای هوشمند، حاشیه ریسک کاربران را به دلیل سازوکار خود مبتنی بر استیبل کوین‌ها کاسته است، اما، با نوسانات شدید بازار ارزهای دیجیتال، استیبل کوین‌ها نیز در خطر دی پگ شدن قرار خواهند گرفت.

  با این تفاسیر، بدون ریسک خطاب‌کردن این صرافی غیرمتمرکز، می‌تواند اندکی پیش‌داوری باشد و بهتر است به نقش کلیدی و مهم استیبل کوین‌ها در سازوکار این پروژه به‌شدت توجه شود. با احتساب آنکه تمامی استخرهای نقدینگی و بخش‌های مختلف بازارسازی این پروژه بر روی استیبل کوین‌ها استوار است، با دی پگ شدن استیبل کوین هایی مانند USDT، USDC یا هر استیبل کوین دیگر، این پروژه نیز می‌تواند در معرض خطر بزرگی قرار گیرد.

  توکن CRV را از کجا بخریم؟

  برای خرید توکن بومی پروژه کرو دائو که با نماد CRV شناخته می‌شود، بهترین و راحت‌ترین گزینه، صرافی بیت پین خواهد بود. صرافی بیت پین با ارائه بهترین قیمت خریدوفروش CRV، کارمزد صفر معاملاتی و به‌روزترین قیمت لحظه‌ای CRV به تومان و دلار، خریدوفروش این توکن کاربردی را آسان کرده است.

  خرید کرو دائو | CRV

  برای خرید توکن CRV، تنها کافی است به صفحه خرید توکن کرو در صرافی بیت پین مراجعه کرده و پس از تحلیل و زیر نظر گرفتن قیمت لحظه‌ای، سفارش خود را ثبت کنید. توصیه می‌کنیم برای خریدوفروش توکن بومی کرو فایننس، ابتدا این مقاله را به‌خوبی مطالعه و پس از کسب شناخت نسبی درباره سازوکار کرو دائو، تصمیم مالی خود را نهایی کنید.

  بهترین کیف پول برای نگهداری CRV

  توکن CRV، تا به اکنون در بسیاری از بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال جهان قابل پشتیبانی است و برای نگهداری این ارز دیجیتال به‌صورت ایمن در کنار راحتی استفاده، توصیه می‌کنیم که از کیف پول‌های ذکر شده در زیر استفاده کنید:

  • تراست والت
  • متامسک
  • کیف پول Coin98
  • کیف پول سخت‌افزاری لجر
  • کیف پول سخت‌افزاری ترزور

  اگر قصد نگهداری بلندمدت این توکن را در کنار خریدوفروش فوری یا لحظه‌ای دارید، پیشنهاد ما استفاده از کیف پول صرافی بیت پین است. با استفاده از کیف پول صرافی بیت پین، در کنار قابلیت ذخیره‌سازی سخت‌افزاری ارزهای دیجیتال، دیگر نیازی به پرداخت کارمزد برای خریدوفروش نخواهید داشت.

  سؤالات متداول

  • آیا رمزارز CRV برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

  رمزارز CRV، به دلیل قابلیت‌های بسیار منحصربه‌فرد پروژه کرو دائو و کاربردهای گوناگون این توکن بومی در اکوسیستم، می‌تواند برای سرمایه‌گذاری مناسب باشد. بااین‌حال، این پروژه نیز مانند هر ارز دیجیتال دیگر، باید پس از تحلیل شخصی و باهدف سرمایه‌گذاری درستی خریداری و فروخته شود.

  • توکن کرو دائو بر روی چه شبکه‌ای است؟

  توکن کرو دائو که به نام اختصاری CRV شناخته می‌شود، با استاندارد ERC-20 در بلاک چین اتریوم پیاده‌سازی شده و تا به اکنون در شبکه‌های دیگری مانند، سولانا، آربیتروم، فانتوم، پالیگان و… قابل پشتیبانی است.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  توکن Soulbound چیست؟ معرفی کاربردهای توکن هویتی سول باند

  در دنیای رو به گسترش و تحول بلاک چین، متاورس‌ و ان اف تی‌ها، ...

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

  حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های م ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر