ارز دیجیتال بدجر دائو (BADGER)؛ هر آنچه باید در مورد Badger DAO بدانید

تاریخ انتشار: 15 اسفند 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 19 اسفند 1402
زمان مطالعه:  9 دقیقه
ارز دیجیتال بدجر دائو (BADGER)؛ هر آنچه باید در مورد Badger DAO بدانید

بدجر دائو سازمان مستقل غیرمتمرکزی است که استفاده از بیت کوین به‌عنوان وثیقه را در تمامی برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) امکان‌پذیر می‌کند.

در طول سال ۲۰۲۰ و نیمه اول سال ۲۰۲۱، تخمین زده شد که تعداد ۱۰۰۰ بیت کوینی که در قالب مشتقات مصنوعی در شبکه اتریوم استفاده می‌شد به بیش از ۲۵۰ هزار بیت کوین افزایش پیدا کرده که نتیجه مستقیم افزایش محبوبیت دیفای بود. با ظهور دیفای در شبکه اتریوم، بلاک چین‌های دیگری مانند پولکادات، پالیگان و سولانا هم محبوبیت پیدا کردند و حالا تمام آن‌ها به‌عنوان پلتفرم‌های زیربنایی برای بسیاری از پروژه‌های دیفای عمل می‌کنند.

بدجر دائو (BadgerDAO)، پلتفرمی است که در پاسخ به پذیرش روزافزون دیفای، برای پاسخگویی به نیاز روزافزون استفاده از بیت کوین در برنامه‌های مالی غیرمتمرکز راه‌اندازی شد. اولین محصول Badger، به نام Sett Vaults، به کاربران اجازه می‌دهد تا از دارایی‌های مصنوعی BTC خود سود کسب کنند. Digg هم دومین محصول بدجر، نرم‌افزاری است که توکن DIGG را مدیریت می‌کند، ارز دیجیتالی با عرضه منعطف که با قیمت بیت‌کوین مرتبط است.

خود توکن BADGER هم، توکنی مبتنی بر اتریوم است که برای حاکمیت پروتکل و توزیع جوایز در پلتفرم Badger DAO استفاده می‌شود. اگرچه توکن BADGER در ابتدا به دارندگانش فقط اجازه می‌داد تا در مورد طرح‌های پیشنهادی رأی دهند، اما حالا کاربردش افزایش یافته است و اکنون برای توزیع جوایز به کسانی که Sett Vaults را مدیریت می‌کنند هم به کار می‌رود.

پلتفرم بدجر دائو (BadgerDAO) چیست؟

بدجر دائو (BadgerDAO)، سازمان مستقل غیرمتمرکزی است که برای پل‌ زدن بیت کوین با امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) طراحی شده و امکان استفاده از بیت کوین را به‌عنوان وثیقه در میان بلاک چین‌های مختلف فراهم و ادغام آن را در پلتفرم‌های مختلف DeFi تقویت می‌کند. BadgerDAO امکان ییلد فارمینگ بیت کوین را از طریق خزانه‌های استیکینگ خودکار ارائه می‌دهد و توکن BADGER هم، توکن بومی این پلتفرم است که به حاکمیت و کاربرد در پروتکل‌های دیفای مانند کِرو، بالانسر و Convex قدرت می‌دهد و باعث رشد جامعه در اکوسیستم دیفای بیت کوین می‌شود.

پلتفرم بدجر دائو (BadgerDAO) چیست؟

بدجر دائو بر اساس این ایده پایه‌گذاری شده که بیت کوین دارایی وثیقه بسیار کاربردی است، اما راه‌های محدودی برای وثیقه کردن BTC در حوزه دیفای وجود دارد، به این معنی که اکثر کاربران از طریق پیشنهاداتی متمرکز با دارایی‌های بیت کوین خود، از ذخیره دلاری‌شان محافظت می‌کنند یا وام می‌گیرند. با پذیرش قوی توکن‌های رپ شده (Wrapped) بیت کوین مانند wBTC و renBTC در اتریوم از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰، تیم مؤسس بدجر دائو فرصت را مغتنم شمرد و ایجاد پلی برای استیک کردن بیت کوین در امور دیفای (با چشم‌انداز فراهم کردن امکان استیک کردن BTC در سایر بلاک چین‌ها)، ابتدا در اکوسیستم اتریوم و سپس فراتر از آن را استارت زد.

بدجر دائو در سپتامبر ۲۰۲۰، توکن حاکمیتی خود به نام BADGER را راه‌اندازی کرد و آن را بر اساس برنامه زمان‌بندی انتشار از طریق انبارهای استیکینگ/تجمع‌کننده‌های بازده، به نام Setts، توزیع کرد. امروزه، Setts استراتژی‌های بازدهی متعددی را در سراسر اکوسیستم دیفای ارائه می‌‌دهد و بازدهی افزایش‌یافته را برای دارایی‌هایی که برای دوره‌های طولانی‌تر قفل شده‌اند و برای حساب‌هایی که در چندین Set قرار دارند، ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند به صورت بومی از BTC به renBTC پل بزنند، توکنی مبتنی بر BTC با تغییر الگوریتمی به نام DIGG به دست آورند، همچنین می‌توانند BTC را با توکن بیت‌کوینی دارای بهره به نام ibBTC مبادله کنند.

بدجر دائو در مارس ۲۰۲۱، پس از رشدی بیشتر از ۱ میلیارد دلار در TVL، پیشنهاد سرمایه‌گذاری مستقیم ۲۱ میلیون‌دلاری از سرمایه‌گذار‌های خطرپذیر دریافت کرد و از آن به‌عنوان پشتوانه نقدینگی خود استفاده کرد. شرکای جدید موافقت کردند که به طور فعال در حاکمیت جاری این سازمان خودگردان غیرمتمرکز شرکت داشته باشند.

پس به‌طورکلی می‌توان گفت که بدجر دائو، سازمان غیرمتمرکز خودگردانی است که روی بلاک چین اتریوم فعالیت می‌کند و زیرساختی است برای توسعه برنامه‌های کاربردی دیفای، با توکن حاکمیتی BADGER. بدجر دائو توسط جامعه خود اداره می‌شود و به اعضایش این امکان را می‌دهد تا در تصمیم‌گیری‌های مربوط به توسعه و رشد پلتفرم مشارکت کرده و رأی دهند. بدجر دائو با هدف مشارکت‌دادن جامعه در تصمیم‌گیری و هدایت اکوسیستم به جلو، ترکیبی منحصربه‌فرد از تمرکززدایی، حاکمیت جامعه و فناوری نوآورانه را ارائه می‌دهد و حالا بازیگری مهم در فضای دیفای به حساب می‌آید.

بنیان‌گذاران بدجر دائو چه افرادی هستند؟

پلتفرم BadgerDAO در سپتامبر ۲۰۲۰ توسط کریس اسپادافورا، عامر روسیچ، آلبرت کاستلانا و آلبرتو چوالوس تأسیس شد. این تیم در آن زمان، درحالی‌که زیرساخت دائوی خود را توسعه می‌داد، با dOrg، شرکتی متخصص در توسعه نرم‌افزار مرتبط با DAO هم همکاری‌هایی داشت. کریس اسپادافورا خالق تورنمنت پوکر خیریه Crypto COVID19 است، عامر روسیچ کارآفرینی باسابقه و یکی از بنیان‌گذاران Blockgeeks.com است و آلبرت کاستلانا هم یکی از بنیان‌گذاران StakeHound است. اسپادافورا و روسیچ در حال حاضر به‌عنوان بخشی از تیم عملیاتی Badger خدمت می‌کنند و کاستلانا و چوالوس نقش‌های مشاوره‌ای را بر عهده دارند.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  بدجر دائو چگونه عمل می‌کند؟

  هر فردی که در پلتفرم بدجر دائو، توکن حاکمیتی آن، یعنی توکن BADGER را داشته باشد، می‌تواند به پیشنهادهایی که توسط اعضای جامعه ارائه شده، رأی دهد. تعداد توکن BADGER بیشتر برابر با قدرت رأی بیشتر است و پیشنهادهایی که رأی کافی از جامعه جمع‌آوری کنند در پلتفرم اعمال می‌شوند. بدجر دائو چندین محصول دیفای را در پلتفرم خود ادغام کرده تا بیت کوین را به دارایی قابل‌استفاده در سراسر بلاک چین تبدیل کند. تیم توسعه‌دهنده این پلتفرم با پروژه‌های دیگر دیفای هم مانند Yearn، رِن و کِرو همکاری‌هایی داشته است.

  SETTsها

  SETTها که به‌عنوان Sett Vaults نیز شناخته می‌شوند، مجموعه‌ای از توکن‌ها هستند که کاربران می‌توانند به کمک آن‌ها بیت کوین توکن شده خود را قفل کرده و به قراردادهای هوشمند اجازه دهند تا دارایی‌های خود را برای ییلد فارمینگ مدیریت کنند. به‌عبارت‌دیگر، SETTها نسخه بدجر از جمع‌کننده‌ خودکار دیفای هستند.

  کاربران با تبدیل توکن‌ها به SETT تبدیل، در ازای آن bToken دریافت می‌کنند. برای مثال، اگر کاربران توکن BADGER را در Sett Vault واریز کنند، در ازای آن bBADGER دریافت خواهند کرد. این bTokenها توکن‌هایی سودآور هستند و سهم کاربر از دارایی‌ها را در SETT نشان می‌دهند و می‌توانند به‌عنوان وثیقه در برنامه‌های مختلف دیفای استفاده شوند. هر فردی که در SETT سپرده‌گذاری کند، بازدهی را در توکن مناسب (بر اساس پارامترهای تعیین شده در آن SETT خاص) همراه با توکن BADGER دریافت می‌کند. سپس BToken ها را می‌توان با دارایی اصلی همراه با هر درآمد (منهای کارمزد) مبادله کرد.

  بدجر دائو چگونه عمل می‌کند؟

  DIGG

  DIGG، ارز دیجیتالی غیرمتمرکز با عرضه منعطف است که با قیمت بیت کوین مرتبط است. نرم‌افزار DIGG طبق برنامه‌‌ریزی، عرضه ارز دیجیتال DIGG خود را از طریق قراردادهای هوشمند تنظیم می‌کند؛ این عرضه در پاسخ به نوسانات قیمت بیت‌کوین، کم یا زیاد خواهد شد. اگر تقاضا برای DIGG زیاد باشد، قیمت هر توکن ممکن است از قیمت یک BTC هم بیشتر شود، بنابراین پروتکل به طور خودکار عرضه DIGG را افزایش می‌دهد تا قیمت آن را مطابق با قیمت بازار BTC کاهش دهد.

  اگر تقاضا کم باشد، پروتکل به طور خودکار عرضه DIGG را کاهش می‌دهد تا اثر معکوس داشته باشد. فرایند تعدیل عرضه برای تغییر قیمت دارایی، ری‌بیسینگ (Rebasing) نامیده شده و در تمام کیف پول‌هایی که توکن‌های DIGG را نگه می‌دارند اعمال می‌شود. البته لازم به ذکر است باوجوداینکه DIGG دائماً در حال تغییر است، نسبت دارنده توکن از کل عرضه DIGG ثابت باقی می‌ماند. به‌عبارت‌دیگر، اگر یک درصد از تمام توکن‌های DIGG را قبل از رویداد ری‌بیسینگ متعلق به شما باشد، پس از ری‌بیسینگ هم همچنان صاحب همان درصد از کوین‌ها خواهید بود.

  DIGG را می‌توان مانند هر توکن دیگری در پروتکل‌های دیفای استفاده کرد و علاوه بر این می‌توان آن را در SETT ها استیک کرد تا بازدهی برای دارندگانش به ارمغان آورد.

  آنچه بدجر دائو را از سایر پروژه‌های دیفای متمایز می‌کند؟

  بدجر دائو چندین ویژگی منحصر‌به‌فرد دارد که آن را از سایر پروژه‌های دیفای (DeFi) متمایز می‌کند:

  • تمرکززدایی: بدجر دائو، سازمان مستقل غیرمتمرکزی است که در آن تصمیمات به جای احزاب مرکزی توسط جامعه گرفته می‌شود.
  • حاکمیت جامعه: دارندگان توکن BADGER در حکمرانی شرکت می‌کنند و به پیشنهادهای مربوط به بودجه، جهت‌گیری پروژه و تصمیم‌گیری در مورد توسعه و رشد اکوسیستم رأی می‌دهند.
  • ادغام برنامه‌های دیفای: بدجر دائو زیرساخت‌هایی را برای توسعه برنامه‌های دیفای فراهم کرده و آن را به بخشی حیاتی از فضای دیفای تبدیل می‌کند.
  • توکن BADGER: توکن BADGER جزء مهمی از اکوسیستم و رشد پروژه بدجر دائو است. دارندگان توکن BADGER در حاکمیت شرکت داده می‌شوند و بخشی از هزینه‌های ایجاد شده توسط برنامه‌های کاربردی نیز به آن‌ها تعلق پیدا می‌کند.
  • فناوری نوآورانه: بدجر دائو از آخرین فناوری‌های بلاک چین و دیفای بهره می‌برد.

  توکن BADGER چیست؟

  بدجر دائو توکن BADGER را برای حمایت از رشد و توسعه پروژه و نقش دادن به افراد فعال جامعه عرضه کرد. توکن BADGER، عنصر مرکزی پلتفرم است و دارندگان آن می‌توانند با رأی‌دادن در مورد پیشنهادهای جدید برای رشد و توسعه اکوسیستم در مدیریت DAO شرکت کنند. همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، بدجر دائو از طریق برنامه‌های دیفایِ ساخته شده روی زیرساخت خود به کاربران پاداش داده و دارندگان توکن BADGER بخشی از این پاداش‌ها را دریافت می‌کنند که به افزایش ارزش توکن کمک می‌کند.

  توکن BADGER چیست؟

  علاوه بر این، بدجر دائو از مکانیسم‌های سوزاندن برای محدودکردن عرضه توکن BADGER و ارتقای ارزش آن بهره می‌برد. حداکثر عرضه توکن BADGER برابر با ۲۱ میلیون است.

  فناوری پشت توکن BADGER

  هدف فناوری بدجر دائو ایجاد اکوسیستم مالی خودگردان و غیرمتمرکز است. این پلتفرم از آخرین اقدامات و پروتکل‌های امنیتی برای اطمینان از ایمنی کاربران و دارایی‌های آنها بهره می‌برد. بدجر دائو روی بلاک چین اتریوم به‌عنوان زیرساخت زیربنایی عمل می‌کند و کیف پول Badger را هم به‌عنوان راه‌حل رسمی ذخیره‌سازی توکن‌ها و دارایی‌ها ارائه داده است. معماری فنی این پلتفرم بر قراردادهای هوشمند مبتنی است و از سیستم اوراکل برای انتقال اطلاعات بلادرنگ استفاده می‌کند. ارائه‌دهندگان نقدینگی نیز بازیگران مهمی در اکوسیستم هستند که تأمین نقدینگی لازم پلتفرم را تضمین می‌کنند.

  اکوسیستم بدجر دائو

  اکوسیستم بدجر دائو (BadgerDAO) بر توسعه و ترویج برنامه‌های دیفای در بلاک چین اتریوم تمرکز داشته و هدفش ایجاد زیرساختی ایمن، قابل‌اعتماد و مطمئن برای کاربران دیفای است؛ این اکوسیستم شامل اجزای زیر است:

  • Badger Wallet: کیف پول چند زنجیره‌ای که به کاربران اجازه می‌دهد تا از برنامه‌های دیفای استفاده کرده و دارایی‌های دیجیتالی خود را مدیریت کنند.
  • Badger Vault: پلتفرمی برای قرار دادن و تولید توکن‌های دیفای، که در آن کاربران می‌توانند توکن‌های خود را در ازای دریافت هزینه‌ها به اشتراک بگذارند.
  • Badger Bridges: پل‌های بدجر ابزارهایی هستند که برای کمک به کاربران در مدیریت دارایی‌هایشان و مبادله توکن‌ها بین بلاک چین‌های مختلف طراحی شده‌اند.
  • Badger DAO: بدنه مرکزی اکوسیستم، جایی که دارندگان توکن می‌توانند در مورد پیشنهادهای رأی دهند و در مورد جهت پروژه تصمیم بگیرند.
  • Badger Developer Ecosystem: پلتفرمی که توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های دیفای خود را روی زیرساخت Badger ساخته و مستقر کنند.

  مزایا و معایب پلتفرم بدجر دائو

  پلتفرم بدجر دائو مزایا و معایب خاص خود را نیز دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

  مزایا

  • حکومت غیرمتمرکز
  • مدل امنیت غیرمتمرکز قوی
  • بازار نقدینگی
  • شفافیت
  • هزینه‌های پایین تراکنش
  مشخصات توکن BADGER
  نام بدجر دائو (BadgerDAO)
  نماد BADGER
  وب‌سایت پروژه badger.com
  وایت‌پیپر پروژه ندارد

  معایب

  • نوپا بودن فناوری
  • کوچک بودن در مقایسه با رقبا
  • نوسان بالای قیمت

  ایمنی شبکه بدجر دائو چگونه تأمین می‌شود؟

  بدجر دائو ممیزی اولیه قراردادهای هوشمند خود را توسط تیم حسابرسی Zokyo بدون هیچ مشکل مهمی پشت سر گذاشته و کمیته مشاوره امنیتی هم ایجاد کرده که متشکل از هکرهای کلاه‌سفید است؛ این هکرها به طور منظم اکوسیستم پروژه را بررسی می‌کنند. علاوه بر این، برنامه‌هایی برای ایجاد مشوق‌هایی دارد که به بازبین‌های همتای عمومی پاداش می‌دهد و برنامه پاداش‌دهی برای یافتن باگ راه‌اندازی کرده است.

  چه کیف پول‌های برای نگهداری توکن BADGER مناسب هستند؟

  برای نگهداری توکن BADGER، شما به کیف پولی امن و سازگار با استاندارد ERC-20 نیاز دارید. برخی از کیف پول‌هایی که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید عبارت‌اند از:

  • تراست والت: کیف پولی چند ارزی که از بیش از ۱۶۰۰ ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند و از نظر امنیت یکی از برترین و مطمئن‌ترین کیف پول‌های دنیای کریپتو است.
  • متامسک: کیف پولی امن و معتبر برای نگه‌داری ارزهای دیجیتال که امکان دسترسی به برنامه‌های مالی غیرمتمرکز روی بلاک چین اتریوم را فراهم می‌کند.
  • بدجر والت: کیف پول چند زنجیره‌ای که به کاربران اجازه می‌دهد تا از برنامه‌های دیفای استفاده کرده و دارایی‌های دیجیتالی خود را مدیریت کنند.

  برای استفاده و نگهداری توکن BADGER، کیف پول صرافی بیت پین نیز از سایر گزینه‌های کاربردی برای کاربران ایرانی است. با استفاده از این کیف پول، در کنار امکان خرید توکن بدجر بدون کارمزد، دارایی شما به‌صورت ایمن و سخت‌افزاری نگهداری خواهد شد.

  توکن BADGER را از کجا بخریم؟

  توکن BADGER، تا به امروز در بسیاری از صرافی‌های متمرکز و معتبر ارز دیجیتال مانند، بایننس، کراکن، بیت گت و … قابل خریداری بوده و برای کاربران فارسی‌زبان، بهترین پلتفرم و صرافی برای خرید توکن BADGER، صرافی ارز دیجیتال بیت پین خواهد بود. در صرافی بیت پین، در کنار امکان خریدوفروش این توکن، بدون کارمزد، تمامی معاملات شما در بالاترین سرعت و استانداردهای امنیتی بسیار مناسب صورت‌گرفته و تجربه خوشایندی از معاملات ارزهای دیجیتال کسب خواهید کرد.

  بیت کوین را در بیت پین به سبکی نو معامله کنید!

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  معرفی ارز دیجیتال MEW؛ میم کوینی گربه‌ای در دنیای سگ‌ها

  میم کوین MEW که از پروژه‌های بلاک چینی جدید در بستر شبکه بلا ...

  پروژه و ارز دیجیتال اتنا (ENA): پروتکلی با استیبل‌کوین USDe

  شبکه بلاک چین اتریوم تا به امروز با ارائه فضای دیفای و اقتصا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر