راهنمای جامع ردیابی پول هوشمند در بازار ارزهای دیجیتال

توسط مبین حسینی
|
12 مرداد 1402
|
زمان مطالعه:  13 دقیقه
پول هوشمند در بازار ارزهای دیجیتال

به عنوان یک سرمایه گذار خرد، بررسی دقیق و عمیق بازار کریپتو ممکن است پیچیده به نظر برسد. با این حال، ابزارها و راه‌های زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا از دیگران جلوتر باشید و تصمیمات بهتر و آگاهانه‌تر بگیرید. یکی از این موارد، ردیابی پول هوشمند (Smart Money) است.

در بازار ارزهای دیجیتال، پول هوشمند به معامله‌گران و بازیگران نهادی اشاره دارد که درک عمیقی نسبت به بازار دارند. این معامله‌گران به اطلاعات دسترسی دارند که اغلب سرمایه‌گذاران خرد از آن بی‌بهره هستند. آن‌ها معاملات خود را با حجمی بالا انجام می‌دهند؛ بنابراین ردیابی فعالیت آن‌ها، امکان جمع‌آوری اطلاعاتی را می‌دهد که در حالت عادی مقدور نیست.

این مقاله همه چیز را در مورد پول هوشمند (اسمارت مانی)، از جمله نحوه ردیابی این گروه و دریافت اطلاعات، پوشش می‌دهد. با ما همراه باشید تا با ابزارهای آن چین، تجزیه و تحلیل احساسات بازار، تجزیه و تحلیل بلاک چین و نقش اکسپلوررهای آن آشنا شوید.

پول هوشمند چیست؟

اصطلاح پول هوشمند حرکات انجام شده توسط معامله‌گران هوشمند و بازیگران بزرگ در بازار کریپتو را با اقدامات انجام شده توسط سرمایه‌گذاران خرد یا عموم مردم مقایسه می‌کند. فرض بر این است که عوام یا سرمایه‌گذاران خرد به اندازه آنها باهوش نیستند. البته باید بگوییم این فقط یک اصطلاح هست و نمی‌توان گفت در واقعیت هم آنها افرادی باهوش نسبت به بقیه مردم هستند.

پول هوشمند به دسته‌ای از سرمایه‌گذاران اطلاق می‌شود که خاصیت اصلی آن‌ها فقط پر بودن جیب‌های آن‌ها از پول نیست. در عوض، پول هوشمند به شرکت‌ها و افراد با منابع گسترده، دسترسی به استراتژی‌های معاملاتی پیشرفته و اطلاعات بعضاً پشت پرده اشاره دارد.

Newslatter Vector

دریافت مطالب اختصاصی در خبرنامه بیت پین

  Newslatter avatar شما هم به جمع ۲۴۰۰۰ نفری خبرنامه ما بپیوندید.

  سرمایه‌گذاران نهادی و پول هوشمند در بازار ارزهای دیجیتال

  همانطور که قبلاً گفته شد، سرمایه‌گذاران نهادی واجد شرایط برای نام گرفتن به عنوان پول هوشمند هستند. چیزی که آن‌ها را متمایز می‌کند توانایی آنها در تزریق نقدینگی در بازارها است. در حالی که معامله‌گران فردی پول هوشمند اغلب به شیوه‌ای مخفیانه عمل می‌کنند، سرمایه‌گذاران نهادی اغلب این وظیفه را بر عهده دارند که نوسانات عظیم بازار را کنترل کرده و آن را کاهش دهند.

  ردیابی پول هوشمند از نمودارها

  یکی از نشانه‌های خوب برای شناسایی فعالیت سازمانی، افزایش ناگهانی حجم معاملات یک دارایی است. اگر می‌خواهید به ابزاری ساده برای بررسی این تغییرات دسترسی داشته باشید، می‌توانید از اندیکاتورهای تکنیکال مانند Chaikin Money Flow (CMF)، Volume Rate of Change (VROC) و OBV استفاده کنید.

  ردیابی پول هوشمند با استفاده از سیگنال ها و شاخص های معاملاتی

  روش دیگر برای ردیابی فعالیت‌های سازمانی، ردیابی نوسانات دارایی است. در این زمینه شاخص‌هایی مانند Volatility Index (VIX) و Average True Range (ATR) می‌توانند مفید باشند. ایده در اینجا این است که ببینیم چگونه افزایش حجم بر نوسانات تأثیر گذاشته است. افزایش شدید حجم معاملات و به دنبال آن کاهش نوسانات، نشان می‌دهد که پول هوشمند به دارایی علاقه دارد.

  راه‌های دیگر برای ردیابی پول هوشمند

  از آنجایی که همه چیز در کریپتو قابل‌ردیابی است، داده‌های آنچین می‌توانند برای بررسی تحرکات معاملاتی بزرگ کاربردی باشند. برای این کار باید آدرس کیف پول فعالان بازار را پیدا کنید و با استفاده از ابزارهایی مانند Dune Analytics، Nansen و حتی اسکنرهایی مانند Etherscan، ورودی و خروجی آن‌ها را ردیابی کنید.

  همچنین می‌توانید جریان‌های ورودی و خروجی به صرافی‌ها را نیز بررسی کنید. این بدان معناست که صرفاً به جریان‌های انبوه کریپتو که وارد یا خارج به/از صرافی‌های متمرکز خاص می‌شوند، نگاه کنید. ابزارهایی مانند Chainanlysis و Cryptoquant می‌توانند در این مورد به شما کمک کنند.

  در نهایت، می‌توانید با پیگیری اطلاعیه‌ها و بیانیه‌های مطبوعاتی موسسات برای سنجش علاقه به ارزهای دیجیتال خاص، بر نظارت بر رسانه‌های اجتماعی تمرکز کنید. این به سنجش روندها و احساسات کلی بازار یا هر ارز دیجیتالی کمک می‌کند.

  دستکاری بازار توسط پول هوشمند

  جایی که پول هوشمند وجود دارد، نگرانی‌ها برای دستکاری بازار افزایش می‌یابد. بازیگرانی با منابع مالی زیاد می‌توانند از تاکتیک‌های مصنوعی استفاده کنند تا مکانیک استاندارد عرضه و تقاضای بازار را مختل و در این فرایند بازار را دستکاری کنند. منظور این است که با انتشار سیگنال‌های نادرست، توهم ایجاد یک روند را در بازار شکل دهند.

  برخی از راه‌های دستکاری بازار عبارتند از:

  • تراکنش‌های مرتبط با نهنگ‌ها می‌توانند تحرکات قیمت را در یک دارایی خاص دستکاری کنند.
  • انجام واش تریدینگ که شامل افزایش مصنوعی داده‌های مبتنی بر حجم هر دارایی است – بدون اینکه معاملات واقعی شکل گرفته باشد.
  • استراتژی‌های پامپ و دامپ که بر دارایی‌های کریپتو با ارزش پایین تمرکز دارد.
  • جعل سفارشات، که شامل حفظ سفارشات خرید و فروش ثابت برای ایجاد تصور تقاضا یا عرضه بالا است.

  یکی از اساسی‌ترین ویژگی‌های یک دارایی کریپتویی قابل اعتماد، هولد کمتر آن توسط نهنگ‌ها است. این به نوبه خود از دستکاری بازار جلوگیری می‌کند.

  «توزیع بیت کوین روز به روز بهتر می‌شود. نهنگ‌ها اکنون تنها 25 درصد از عرضه را در اختیار دارند.»

  تشخیص دستکاری بازار توسط پول هوشمند

  همانطور که مشاهده شد، بیشتر استراتژی‌های دستکاری بازار شامل پول هوشمند است، زیرا تنها بازیگران بزرگ می‌توانند معاملات پامپ و دامپ و واش تریدینگ را انجام دهند. با این حال، استراتژی‌های ردیابی پول هوشمند می‌تواند به تشخیص دستکاری بازار کمک کند. این موارد شامل:

  • تجزیه و تحلیل آنچین از طریق ابزارهایی مانند Nansen و موارد دیگر.
  • تجزیه و تحلیل حجم معاملات از طریق اندیکاتورهای تکنیکال
  • تجزیه و تحلیل احساسات سرمایه‌گذاران از طریق ابزارهایی مانند TheTIE، LunarCrush و موارد دیگر.
  • استفاده از ابزارهای تشخیص دستکاری مانند تنظیم هشدار برای نهنگ‌ها برای دریافت اطلاعات در مورد تراکنش‌های عظیم و تحرکات نهنگ.
  • خواندن گزارش‌های نظارتی

  آیا می‌توان از مفهوم پول هوشمند در ارزهای دیجیتال استفاده کرد؟

  مفهوم پول هوشمند زمانی که در رمزارزها استفاده می‌شود، معنا پیدا می‌کند. ارزهای دیجیتال مربوط به یک دفتر کل شفاف است. هر تراکنش بدون تغییر در بلاک چین ثبت می‌شود. به این ترتیب، هر اقدامی برای دستکاری را می‌توان ردیابی کرد. همچنین، فضای کریپتو بلوغ نسبتاً کمتری از بازارهای اوراق‌قرضه و سهام دارد و به بازیگرانی با منابع مالی عظیم، یعنی پول هوشمند، اجازه می‌دهد تا بازار را در جهت خاصی حرکت دهند.

  پول هوشمند چگونه کار می‌کند؟

  در ادامه با ذکر مثالی به بررسی نحوه عملکرد پول هوشمند خواهیم پرداخت. در زیر توییتی را می‌بینید که نشان می‌دهد کیف پول‌های بزرگ Chainlink (LINK) را نزدیک به 7.50 دلار خرید می‌کند. سرمایه‌گذارانی که پروفایل‌های پول هوشمند را دنبال می‌کردند و به انباشت LINK در آن زمان پرداختند، سودی خوبی را کسب کردند؛ زیرا این توکن در مدت چند ساعت به 8.20 دلار رسید.

  خطرات تکیه بر پول هوشمند

  علی‌رغم مزایا، ردیابی پول هوشمند برای معاملات خطراتی نیز به همراه دارد.

  • عدم دقت احتمالی و قطعی
  • یک تغییر در رفتار کلی بازار، اقدامات پول هوشمند را خنثی می‌کند
  • این معاملات می‌تواند راهی برای دستکاری بازارها باشد

  اکنون که با اصول ردیابی پول هوشمند آشنا شدید، به معرفی تعدادی از ابزارهای کاربردی خواهیم پرداخت.

  ابزارهای کاربردی برای ردیابی پول هوشمند

  تجزیه و تحلیل آنچین و بلاک چین

  اولین رویکرد برای ردیابی پول هوشمند، تجزیه و تحلیل معیارهای آن چین است. در ادامه معیارهایی که باید در این بخش اهمیت زیادی دارند، نام برده شده است.

  • میزان هولد توکن مورد نظر
  • فعالیت آدرس
  • حجم معاملات

  برای ردیابی و تجزیه و تحلیل این داده‌ها به ابزارهایی نیاز داریم. نام‌های زیر در این زمینه می‌توانند مفید باشند:

  • نانسن (Nansen): یک پلتفرم تحلیلی که در ردیابی نهنگ‌ها، نظارت بر رسانه‌های اجتماعی و حتی تجزیه و تحلیل آن چین تخصص دارد.
  • دون (Dune Analytics): پلتفرمی برای ایجاد کوئری‌های سفارشی مرتبط با داده‌های بلاک چین.
  • گلسنود (Glassnode): یکی از پلتفرم‌های معتبر آن چین که می‌تواند به ردیابی معیارهای شبکه و تحرکات بلاک چین کمک کند.

  اینها تنها تعداد انگشت شماری از پلتفرم‌های موجود هستند. همچنین می‌توانید برای ردیابی جنبه‌های مختلف جابه‌جایی پول هوشمند در ارزهای دیجیتال به ابزارهایی مانند Arkham، Elliptic، CryptoQuant، Token Analyst، Whale Alert و موارد دیگر رجوع کنید.

  ردیابی پول هوشمند: معیارهایی که باید در نظر بگیرید

  اکنون کل این بحث را با ذکر فعالیت‌های خاصی که برای ردیابی پول هوشمند باید انجام دهید، ساده خواهیم کرد.

  ردیابی هولد توکن

  برخی از پلتفرم‌ها به شما امکان می‌دهند الگوهای هولد توکنی خاص را ردیابی کنید. این رویکرد به ردیابی پروژه‌هایی که در میان معامله‌گران «پول هوشمند» محبوب هستند، کمک می‌کند. نانسن یکی از بهترین پلتفرم‌ها است. بخش ویژه‌ای به نام «Token Holding» وجود دارد که به شما کمک می‌کند پروژه‌هایی را که توسط آدرس‌های بزرگ انباشت می‌شوند، بیابید.

  ردیابی فعالیت نهنگ‌ها

  نهنگ‌های کریپتو بیشترین پتانسیل را برای قرار گرفتن در دسته پول هوشمند دارند؛ بنابراین، ردیابی پول هوشمند با نظارت دقیق بر فعالیت نهنگ‌ها توصیه می‌شود. ربات توییتر Whale Alert یکی از منابع معتبرتر برای این بخش است، زیرا اطلاعات لحظه‌ای را در مورد معاملات نهنگ‌ها ارائه می‌دهد.

  در تصویر بالا مشاهده می‌کنید که بخش عظیمی از ETH در حال انتقال به یک صرافی ارز دیجیتال است. این «ممکن است» نشان‌دهنده افزایش فشار فروش در اتریوم باشد.

  ردیابی حجم تراکنش

  بررسی حجم تراکنش‌های یک دارایی کریپتو راه خوبی برای ردیابی جریان پول هوشمند است. شما می‌توانید از این معیار برای ردیابی حجم تراکنش‌های هر پلتفرم بلاک چین استفاده و علاقه بازیگران سازمانی به آن را شناسایی کنید.

  معیار Transfer Volume در گلسنود منبع خوبی برای به دست آوردن سرنخ‌هایی برای بررسی حجم تراکنش‌های بک دارایی در ساعت است. می‌توانید دوره‌هایی که در آن فعالیت و تحرکات زیاد شده است را شناسایی کنید. با این حال، استفاده از این معیار را با شاخص‌های معاملاتی دیگر به عنوان تأییدیه توصیه می‌کنیم.

  ثبت‌نام کن و ۳۰۰ هزار پپه، پاداش بگیر!

  با ثبت‌نام در بیت‌پین و احراز هویت سطح ۲، ۳۰۰۰۰۰ ارز دیجیتال پپه پاداش دریافت کنید!

  ثبت‌نام و دریافت پاداش

  ردیابی فعالیت آدرس

  یکی دیگر از تکنیک‌های خاص برای ردیابی پول هوشمند در کریپتو، یافتن آدرس‌های خاصی است که می‌تواند به بازیگران بزرگ تعلق داشته باشد. هنگامی که یک آدرس پول هوشمند دارید، می‌توانید از اسکنرها و پلتفرم‌های مختلف برای ردیابی دارایی‌ها، خریدهای جدید، جابه‌جایی توکن‌ها و موارد دیگر استفاده کنید.

  ردیابی پول هوشمند با استفاده از نقشه حرارتی انتقال: Glassnode

  اتراسکن (Etherscan) یک اسکنر قابل اعتماد برای آدرس‌های مبتنی بر اتریوم است، در حالی که برای آدرس‌های مربوط به بیت کوین، می‌توانید از Blockchain.com استفاده کنید.

  می‌توانید اکانت‌های توییتر مانند Lookonchain را نیز دنبال کنید تا آدرس‌های پول هوشمندی را که فعال‌تر از بقیه هستند، شناسایی کنید. حتی می‌توانید از پلتفرمی به نام Blockchair برای کشف آدرس‌های خاص بلاک‌چین‌های مختلف استفاده کنید.

  اتراسکن یکی از پلتفرم‌هایی برای شناسایی پول هوشمند است.

  ردیابی جریان‌های صرافی‌ها

  یکی دیگر از روش‌های اندازه‌گیری جریان پول هوشمند، ردیابی جریان صرافی‌ها است که شامل جریان‌های ورودی و خروجی می‌شود. اگر می‌بینید که حجم عظیمی از دارایی‌های کریپتویی به سمت یک صرافی حرکت می‌کنند، ممکن است نشان‌دهنده افزایش فشار فروش باشد.

  ردیابی جریان‌های صرافی‌ها برای بررسی مسیر پول هوشمند

  برعکس، اگر حجم قابل توجهی از دارایی در حال خروج از صرافی مشاهده شود، می‌تواند به نشانه‌ای از انباشت توسط پول هوشمند اشاره داشته باشد. در حالی که ردیاب‌های پول هوشمند آنچین مبتنی بر توییتر مانند Lookonchain می‌توانند این اطلاعات را ارائه دهند، می‌توانید از پلتفرم‌هایی مانند Chainalysis یا Cryptoquant برای ردیابی ورودی‌ها و خروجی‌های دارایی‌های خاص استفاده کنید.

  بررسی عمق دفتر سفارشات

  عمق دفتر سفارشات (Order Book depth) یکی از استراتژی‌های کمتر ارزیابی شده برای ردیابی پول هوشمند است. این اصطلاح مربوط به اندازه‌گیری نقدینگی موجود در بازار برای یک دارایی ارز دیجیتال مربوط به یک صرافی معین می‌شود. عمق دفتر سفارش، تمام سفارش‌های خرید و فروش فعال را برای یک رمزارز معین و برای یک قیمت مشخص اندازه‌گیری می‌کند.

  بیاید با مثالی ادامه دهیم:

  تصور کنید که دفتر سفارش یک رمزارز معین را بررسی می‌کنید که دارای 100 سفارش خرید به قیمت 100 دلار و 70 سفارش فروش به قیمت 100 دلار است؛ بنابراین، در 100 دلار، عمق دفتر سفارش 100 + 70 = 170 است.

  عمق دفتر سفارش می‌تواند ابزاری مفید برای ردیابی پول هوشمند باشد. در مرحله اول، به شما کمک می‌کند تا برخی از بزرگ‌ترین سفارشات را پیدا کنید. ثانیاً، عمق دفتر سفارشات همچنین می‌تواند به ردیابی جریان وجوه (ورودی یا خروجی به/از یک رمزارز معین) کمک کند. به عنوان مثال، اگر مشاهده کردید که سفارش‌های خرید در حال افزایش شدید هستند، می‌توانید حدس بزنید که ممکن است بازیگران بزرگ وارد شده‌اند.

  اگر می‌خواهید عمق دفتر سفارشات را برای دارایی خاص بررسی کنید، TradingView یک پلتفرم مناسب است. شما به سادگی باید جفت معاملات مورد نظر را باز کنید و گزینه‌ای به نام «Trading Panel» را بیابید. سپس صرافی را انتخاب و از این طریق دفتر سفارشات را بررسی کنید.

  بررسی عمق دفتر سفارشات

  پلتفرم‌های برتر برای ردیابی پول هوشمند در ارزهای دیجیتال

  در ادامه لیستی کاربردی از پلتفرم‌هایی وجود دارد که به شما امکان می‌دهد تلاش‌ها برای جستجو را به حداقل برسانید و به سرعت بتوانید پول هوشمند را ردیابی کنید.

  نانسن (Nansen)

  این پلتفرم بر رمزارزهای مبتنی بر اتریوم تأکید دارد و با یک رابط تخصصی «پول هوشمند»، برای ثبت فعالیت‌های آنچین یک کیف پول خاص، میزان هولد توکن، معاملات صرافی های غیرمتمرکز و تراکنش‌ها ارائه می‌شود.

  Dune Analytics

  Dune دارای داشبوردهای تخصصی است که می‌توان آن‌ها را برای ردیابی فعالیت نهنگ‌های بازار ارزهای دیجیتال و هر چیزی مربوط به پول هوشمند ایجاد، سفارشی‌سازی و بررسی کرد. برخی از محبوب‌ترین داشبوردها عبارتند از Token God Mode، تجزیه و تحلیل Sushiswap و موارد دیگر.

  Dune Analytics

  دی بانک (DeBank)

  دی بانک بیشتر شبیه یک ردیاب کیف پول است که با Dune Analytics کار می‌کند. هنگامی که کیف پول‌های با ارزش یا بهتر بگوییم هوشمند را در Dune شناسایی کردید، می‌توانید آدرس‌ها را در دی بانک کپی کنید تا آنها را به صورت جامع‌تر دنبال کنید. علاوه بر این، دی بانک – به عنوان یک داشبورد مستقل – چندین معیار برای بررسی پول هوشمند مانند واریزها و برداشت‌های آنچین را ارائه می‌دهد.

  Dune

  گلسنود (Glassnode)

  گلسنود یک پلتفرم جامع برای دستیابی به داده‌های آن چین است. با گلسنود می‌توانید به راحتی فعالیت نهنگ‌ها و جریان صرافی‌ها را دنبال کنید و حتی برای تحقیقات دقیق‌تر به هولدرهای خاص و کیف پول آن‌ها نگاه کنید.

  دانلود کتابچه نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال

  در این کتابچه با نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال آشنا می‌شوید. از نحوه ثبت‌نام تا آشنایی با مزایا و معایب این گونه وام‌ها مطلع می‌شوید.

   کریپتو رنک (CryptoRank)

   کریپتو رنک یک بخش ویژه به نام «Funds» دارد که به شما امکان می‌دهد ماهیت و اندازه سرمایه‌گذاری‌های انجام شده توسط VCها را درک کنید. توانایی ردیابی سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر در صنعت رمزارزها می‌تواند به شما در شناسایی روند بعدی بازار کمک کند.

   CryptoRank

   باید بدانید که ابزارهای تجزیه و تحلیل داده‌های بیشتری نیز وجود دارد که در صورت تمایل به کسب اطلاعات و دیدگاه‌های بیشتر، آن‌ها را آزمایش کنید:

   • آرکهام (Arkham): برای شناسایی معامله‌گران پول هوشمند
   • Whale Alert: برای ردیابی تراکنش‌های بزرگ کریپتویی
   • سنتیمنت (Santiment): برای ردیابی جزئیات دقیق‌تر مانند آدرس‌های فعال، رشد شبکه و موارد دیگر
   • لونارکرش (LunarCrush): برای ردیابی روندهای اجتماعی
   • CryptoCompare: برای ردیابی روندهای نوظهور که حتی معامله‌گران پول هوشمند نیز از آن پیروی می‌کنند

   CryptoCompare

   چگونه پول هوشمند را دنبال کنم؟

   اکنون که همه ابزارهای مورد نیاز برای ردیابی را داریم، راهنمایی مرحله به مرحله برای ردیابی پول هوشمند ارائه خواهیم داد.

   • روندهای کلیدی بازار را که می‌خواهید دنبال کنید، شناسایی کنید. بهتر است بر معاملات با حجم بالا، حرکات سریع قیمت و جریان صرافی‌ها تمرکز کنید.
   • روش دیگر می‌تواند بررسی تغییرات قیمت برای یک ارز دیجیتال معین در نمودار معاملاتی و سپس مهندسی معکوس برای یافتن دلایل با استفاده از معیارهای آنچین باشد.
   • مرحله بعدی شامل انتخاب مجموعه ابزار مناسب است. اگر می‌خواهید فقط روی معاملات نهنگ‌ها تمرکز کنید، Whale alert می‌تواند گزینه خوبی باشد. اگر می‌خواهید در دریای تحلیل آن چین غواصی کنید، نگاه کردن به کریپتوکوانت یا گلسنود می‌تواند گزینه خوبی باشد.
   • اطمینان حاصل کنید که همیشه ابزارهای اجتماعی و مبتنی بر روند مانند The TIE و LunarCrush را بررسی کرده‌اید تا یافته‌های آنچین را تأیید کنید.
   • هنگام پیگیری، توصیه می‌شود بازار یا دارایی خاص را به طور همزمان اندازه‌گیری کنید. بهترین راه برای انجام این کار بررسی جریان صرافی‌ها و تغییرات در شاخص ترس و طمع است.
   • اگر کوین‌ها یا توکن‌های خاصی را مدنظر دارید، حتی می‌توانید از اکسپلورر بلاک چین یا ردیاب‌های کیف پول مانند EtherScan یا Blockchair برای ردیابی فعال‌ترین آدرس‌ها استفاده کنید.

   قطعه پایانی پازل

   هنگامی که از خواندن معیارها مطمئن شدید، به شما توصیه می‌کنیم نمودار قیمت دارایی مربوطه را در کنار هم باز کنید و احتمالات آینده را با استفاده از شاخص‌های معاملاتی دنبال کنید. توجه داشته باشید که این یک استراتژی آزمایشی برای دنبال کردن پول هوشمند در ارزهای دیجیتال است. بسته به سطح تجربه و ترجیحات شما ممکن است تجربه شما متفاوت باشد.

   آیا ردیابی و شناسایی پول هوشمند در کریپتو یک رویکرد هوشمندانه است؟

   ردیابی و شناسایی پول هوشمند به بررسی رفتار بازیگران بزرگ با منابع مالی عظیم مرتبط است. در حالی که رویکرد ردیابی پول هوشمند برای بهینه کردن معاملات یک حرکت هوشمندانه است، خطاناپذیر هم است. معامله‌گران پول هوشمند ممکن است در سطوح و شرایط مختلف قیمت وارد بازار شوند که ممکن است با سرمایه‌گذاران خرد متفاوت باشد؛ بنابراین، در حالی که معاملات آنها را می‌توان به عنوان نقاط مرجع استفاده کرد، تقلید کورکورانه از آنها روشی درست نیست.

   4/5 - (4 امتیاز)
   اشتراک گذاری:
   دیدگاه‌ها
   در پاسخ به دیدگاه کاربر