ارز دیجیتال آرکهام (Arkham): پروژه‌ای پرحاشیه و جنجالی

تاریخ انتشار: 10 مرداد 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 8 اسفند 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
ارز دیجیتال آرکهام Arkham

تصور کنید در شهری مثل گاتهام (در فیلم بتمن) حضور دارید و افراد شرور و جنایت‌کاری سعی در برهم‌زدن امنیت شهروندان را دارند. برای جلوگیری از چنین اقداماتی، باید راهکارهای پیشگیرانه‌ای را ارائه داده و پروتکلی امنیتی در شهر برپا کنید. شناسایی افراد حاضر در شهر و داشتن اطلاعات کافی در مورد آن‌ها یکی از این راهکارهاست؛ یعنی دقیقاً همانند کاری که ارز دیجیتال آرکهام (Arkham) در دنیای بلاک چین در پیش گرفته است. به زودی با لیست شدن این رمزارز،‌ امکان خرید ارز دیجیتال ARKM در بیت‌پین، فراهم می‌شود.

منطق آرکهام کاملاً ساده است؛ برای پیدا کردن شرورترین جنایت‌کارهای آن چین باید هوشمندانه رفتار و فکر کرد. این ارز دیجیتال با الهام از ساکنان شهر گاتهام، قصد دارد تراکنش‌های بلاک چین را بررسی و هویت‌های طرفین را شناسایی کند، اما آیا این کار نقض حریم خصوصی تلقی نمی‌شود؟ حریم خصوصی‌ای که یکی از مشخصه‌های اصلی دنیای بلاک چین به شمار می‌رود!

در ادامه بیشتر راجع به رمزارز آرکهام و تغییری که سعی در ایجاد آن دارد، می‌پردازیم. برای شناخت بیشتر این ارز دیجیتال متفاوت، تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

ارز دیجیتال آرکهام (Arkham) چیست؟

ارز دیجیتال آرکهام یا به عبارتی هوش آرکهام (Arkham Intelligence)، پلتفرمی جدید و تامل‌برانگیز است که رویکرد و نظر متفاوتی در حوزه ارزهای دیجیتال دارد. این پروژه با استفاده از موتور هوش مصنوعی اختصاصی خود به نام ULTRA، تراکنش‌های بلاک چین را تجزیه، تحلیل و شناسایی می‌کند.

در واقع، آرکهام همانند دنیای واقعی، با کشف هویت کاربران، سطحی از شفافیت را در امور مالی ارائه می‌دهد که تابه‌حال در صنعت بلاک چین دیده نشده بود.

هدف آرکهام از درپیش‌گرفتن این رویکرد، شناسایی افراد شرور دنیای بلاک چین است. با دردست‌داشتن هویت این افراد می‌توان امنیت را تا حدود زیادی در این دنیا برقرار کرد. این پلتفرم طیف وسیعی از ویژگی‌ها را ارائه داده و چندین بلاک چین از جمله بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) را ردیابی می‌کند. همچنین با بلاک چین‌های اصلی مانند BNB Chain و پالیگان همکاری دارد.

علاوه بر این، آرکهام صرافی Arkham Intel را معرفی کرده است که خرید و فروش داده‌ها را برای افزایش نقدینگی در بازار اطلاعات ارزهای دیجیتال تسهیل می‌کند.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  توکن ARKM چیست؟

  توکن ARKM در اکوسیستم آرکهام به عنوان ارز بومی برای کسب درآمد کاربرد دارد. این توکن در اکوسیستم Arkham بسیار مهم بوده و کاربردهای متعددی دارد.

  ARKM ابزاری برای مبادله در صرافی Arkham Intel است. در ادامه بیشتر راجع به این صرافی صحبت خواهیم کرد. این توکن برای ارسال جوایز، پاداش بانتی هانترها (Bounty hunter یا جایزه‌بگیرها) و کارآگاهان بلاک چین که اطلاعات ارزشمندی را ارائه می‌دهند، استفاده می‌شود.

  علاوه بر این، دارندگان توکن ARKM از حقوق حاکمیتی برخوردار هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد با رای دادن در طراحی استراتژی و نحوه توسعه آینده پروژه ارز دیجیتال Arkham شرکت کنند. همچنین، این توکن برای تشویق کاربران به مشارکت استفاده می‌شود. کاربران Arkham Intelligence با ثبت‌نام در صرافی آرکهام اینتل و دعوت کاربران جدید به این پلتفرم، جوایز ARKM دریافت می‌کنند.

  توکنومیکس و اطلاعات ارز آرکهام

  توکنومیکس ARKM

  توکن ARKM از طریق عرضه اولیه کوین (ICO) در بایننس لانچ پد (Binance Launchpad)، با عرضه کلی 1،000،000،000 توکن ARKM راه‌اندازی شد.

  توکنومیکس آرکهام ARKM

  • ۳۷.۳% برای مشوق‌ها و کمک‌های مالی اکوسیستم
  • ۲۰ درصد برای مشارکت‌کنندگان اصلی
  • 5% سرمایه‌گذاران
  • ۱۷.۲% برای بنیاد
  • 5% برای لانچ پد بایننس
  • 0% برای مشاوران

  در صندوق اکوسیستم، تخصیص‌های خاصی برای پاداش‌های کامیونتی، استخرهای تشویقی مشارکت‌کنندگان، پاداش‌های DON PoS و کمک‌های اکوسیستم انجام می‌شود.

  برنامه انتشار توکن ARKM

  در شروع کار پروژه، 15 درصد از کل عرضه توکن در گردش است. برنامه آزادسازی توکن‌ها تصریح می‌کند که کل عرضه آرکهام ۷ سال پس از لیست شدن به طور کامل باز می‌شود. توکن‌های سرمایه‌گذاران، مشارکت‌کننده اصلی و مشاوران ابتدا به مدت ۱ سال قفل می‌شوند و متعاقباً در طول ۳ سال پس از پایان سال اول آزاد می‌شوند.

  تاریخچه هوش آرکهام

  با وجود این‌که اخیراً پروژه آرکهام با راه‌اندازی توکن ARKM در صرافی‌های ارز دیجیتال، سروصدای زیادی به پا کرده است، این پلتفرم در سال ۲۰۲۰ توسط میگل مورل (Miguel Morel) تأسیس شد.

  موتور تطبیق آدرس اختصاصی با هوش مصنوعی این شرکت، ULTRA، طی سه سال توسط مشارکت‌کنندگان اصلی و با پشتیبانی بنیان‌گذاران Palantir و OpenAI توسعه یافت. این موتور ستون فقرات Arkham را تشکیل داده و امکان تجزیه و تحلیل سیستماتیک و شناسایی تراکنش‌های بلاک چین را فراهم می‌کند.

  Arkham Intelligence توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری برجسته در فضای کریپتو، با حامیانی مانند Wintermute، Palantir، Tim Draper، Sam Altman (مدیرعامل OpenAI و یکی از بنیان‌گذاران ورلد کوین Worldcoin (WLD)) به خوبی مورد استقبال قرار گرفت. خرید ارز دیجیتال ورلد کوین نیز از بیت پین امکان پذیر است.

  صرافی آرکهام اینتل (Arkham Intel) و چگونگی عملکرد آن

  یکی از بحث‌های اصلی ارز دیجیتال آرکهام، صرافی آن است که بازاری برای ترید دارایی‌های دیجیتالی به شمار می‌رود. این پلتفرم شکاف بین کسانی که به دنبال هوش مصنوعی بلاک چین هستند و کسانی که از آن استفاده می‌کنند، پر کرده و اقتصاد Dox-to-Earn جذابی را ایجاد می‌کند.

  آرکهام اینتل سیستم جایزه و مزایده را پیاده‌سازی کرده است. کاربران در ازای قفل‌کردن ارز ARKM، توکن بومی آرکهام، در قراردادهای هوشمند و درخواست اطلاعات در مورد آدرس‌های کریپتویی، جوایزی را دریافت می‌کند. البته زمانی این جوایز به آن‌ها اهدا می‌شود که اطلاعات ارائه شده از سوی شبکه تأیید شوند. به این کاربران که از این طریق سعی در دریافت جایزه دارند، بانتی هانتر (Bounty hunter) گفته می‌شود. بانتی هانترها پس از تأیید اطلاعات، آن‌ها را به مزایده گذاشته و با بالاترین قیمت می‌فروشند.

  صرافی آرکهام اینتل (Arkham Intel Exchange)

  این کار به چه دردی می‌خورد؟ اگر قربانی هک کیف پول دیجیتال شده باشید و شخصی NFTهای شما را دزدیده باشد، می‌توانید با خرید این اطلاعات، کلاهبردار را شناسایی و حتی آدرس محل سکونتش را پیدا کنید. منصفانه به نظر می‌رسد، نه؟

  طبق اخبار کریپتو، Arkham Intel اخیراً به اولین کارآگاه داده‌های آن چین خود به‌خاطر ارائه اطلاعاتی در مورد کیف پول‌های Do Kwon، پس از فروپاشی LUNA و ناپدیدشدن LFG Fund، جایزه اهدا کرد.

  البته که این ویژگی، تماماْ مثبت تلقی نمی‌شود؛ چرا که افراد شرور هم می‌توانند در قالب افراد معمولی، از بانتی هانترها برای یافتن اطلاعات شخصی صاحبان کیف پول‌ها سوءاستفاده کنند. هرچند که ارز دیجیتال آرکهام حکم داده است که اگر بانتی هانترها اطلاعات شخصی افراد را به سودجویان ارائه دهند، مشمول جایزه نمی‌شوند؛ با این حال، نمی‌توان از احتمال رخداد این اتفاق چشم‌پوشی کرد.

  آیا پروژه آرکهام ضد کریپتو و حامی دولت است؟

  همان‌طور که می‌توانید تصور کنید، بحث‌های جنجالی بسیاری راجع به ارز دیجیتال آرکهام در جریان است. مأموریت این پلتفرم برای شناسایی تراکنش‌های بلاک چین و ارائه شفافیت، نگرانی‌هایی را در میان حامیان حریم خصوصی و علاقه‌مندان به رمزارزها ایجاد کرده است.

  منتقدان استدلال می‌کنند که آرکهام به‌طور بالقوه اصول حریم خصوصی و ناشناس بودن در دنیای بلاک چین را نادیده گرفته و رفتاری سازگار با دنیای ارزهای دیجیتال و وب 3 ندارد.

  از طرفی، برخی ادعا می‌کنند که ارز دیجیتال آرکهام زد و بندی با دولت دارد و در واقع دولت یا FBI حامی این رمز ارز است. هرچند که بعداً Arkham Intelligence این اتهام را رد کرده و اعلام کرد که آرکهام پروژه‌ای دولتی نیست و هیچ وابستگی به سازمان‌های دولتی ندارد.

  علی‌رغم این تکذیب‌ها، شایعات همچنان ادامه دارند و بحث‌های پرتنش در مورد نقش پروژه آرکهام در دنیای بلاک چین بسیار داغ است.

  ویژگی‌های ارز Arkham چیست؟

  این ارز دیجیتال ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که برخی افراد آن‌ها را مثبت و برخی منفی تلقی می‌کنند. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

  • کشف هویت واقعی: آرکهام به طور سیستماتیک هویت واقعی پشت تراکنش‌های بلاک چین را کشف می‌کند و به کاربران امکان می‌دهد افراد و شرکت‌های درگیر را شناسایی کنند.
  • تطبیق آدرس مبتنی بر هوش مصنوعی: آرکهام با موتور الگوریتمی خود، Ultra، آدرس‌های بلاک چین را به طور دقیق به نهادهای دنیای واقعی متصل کرده و تجزیه و تحلیل جامع را تسهیل می‌بخشد.
  • جمع‌آوری داده‌ها و بینش‌ها: این پلتفرم داده‌ها و تجزیه‌وتحلیل‌های تجمیعی را ارائه داده و بینش ارزشمندی را در مورد رفتارهایی که بازار دارایی دیجیتال را هدایت می‌کنند، به کاربران ارائه می‌دهد.
  • شفافیت و کارایی بازار: آرکهام با تولید اطلاعات در مقیاس بزرگ، شفافیت و کارایی را در بازار کریپتو افزایش می‌دهد.
  • صرافی Arkham Intel: آرکهام با ارائه صرافی خود به تسهیل خرید و فروش داده، نقدینگی و دسترسی به بازار اطلاعات کریپتو کمک می‌کند.

  مزایا و معایب ارز آرکهام

  آرکهام نیز مانند هر پلتفرم دیگری دارای مزایا و معایبی است. در جدول زیر کلیه مزایا و معایب ارز دیجیتال آرکهام را مطرح کرده‌ایم:

  مزایا معایب
  پلتفرم قدرتمند تجزیه و تحلیل نگرانی‌های حفظ حریم خصوصی
  صرافی آرکهام اینتل احتمال دخالت دولت
  حقوق حاکمیت مسائل مربوط به برنامه رفرال
  مولتی چین احتمال سوءاستفاده افراد سودجو از اطلاعات به دست آمده

  آینده ارز دیجیتال Arkham چگونه است؟

  با این‌که حرف‌وحدیث پشت سر ارز دیجیتال آرکهام زیاد است، اما حقیقت این است که رویکرد آرکهام طوری نیست که قبلاً در جامعه اتفاق نیفتاده باشد. هر بار که به اینترنت وصل می‌شوید یا وارد وب‌سایت‌ها و رسانه‌های اجتماعی مانند Crypto Twitter می‌شوید، داده‌های خود را در اختیار نهادهای متمرکزی که اطلاعات شما را به شرکت‌های تبلیغاتی می‌فروشند، می‌گذارید. در واقع، این اتفاق هر روز در زندگی روزمره ما اتفاق می‌افتد.

  بنابراین، سرمایه‌گذاران همچنان به آینده این ارز دیجیتال امیدوارند و انتظار دارند که ارزش آن تا سال ۲۰۲۵ به یک دلار آمریکا برسد.

  ایردراپ آرکهام

  Arkham Intelligence توکن‌های رایگان ARKM را در ازای دعوت از دوستان و فعالیت در این پلتفرم ارائه می‌دهد.

  مراحل عضویت در Airdrop

  برای دریافت ایردراپ آرکهام مراحل زیر را طی کنید:

  • به صفحه ایردراپ Arkham Intelligence مراجعه کنید.
  • ثبت‌نام کرده و سپس روی “پیوستن به لیست انتظار” کلیک کنید.
  • ظرف ۴۸ ساعت ایمیلی با عنوان “برنامه رفرال آرکهام” دریافت خواهید کرد.
  • سعی کنید از پلتفرم استفاده کنید و یک کاربر فعال باشید. همچنین، دوستان خود را با استفاده از لینک رفرال خود دعوت کنید. به ازای هر کاربر فعال پس از ثبت‌نام، توکن‌های ARKM به شما پاداش داده می‌شود.

  گفتار پایانی

  ارز دیجیتال آرکهام بلاک چینی است که با مکانیزم هوش مصنوعی اختصاصی خود، سعی در شناسایی تراکنش‌های بلاک چین و داده‌های آن چین دارد. این پلتفرم با شعار شفافیت در تراکنش‌ها روی کار آمده و ادعا می‌کند که پروتکلی امنیتی برای کاربران بلاک چین ارائه می‌دهد. به این صورت که داده‌های افراد کلاهبردار و سودجو را در اختیار مال‌باختگان قرار می‌دهد. در واقع نیت آرکهام خیر است و می‌خواهد امنیت را به این شکل در حوزه ارزهای دیجیتال برقرار کند، اما برخی این موضوع را نقض حریم خصوصی می‌دانند.

  حرف‌وحدیث راجع به این ارز دیجیتال زیاد است. باید منتظر ماند و دید که آیا آرکهام می‌تواند نیت خود را اثبات کرده و باعث پذیرش اصول خود را در دنیای بلاک چین شود؟ نظر شما در این رابطه چیست؟ به نظر شما آرکهام رمز ارزی مفید بوده و می‌تواند به هدف خود دست یابد؟

  مقالات منتشر شده در آکادمی بیت پین فقط برای اهداف آموزشی هستند و نباید آن‌ها را توصیه‌ای مبنی بر خرید، فروش و یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفت.

  سؤالات متداول

  • ارز دیجیتال Arkham چیست؟

  Arkham Intelligence یک پلتفرم تجزیه و تحلیل و بازار داده است که به‌منظور شناسایی تراکنش‌های بلاک چین طراحی شده است.

  • از کجا می‌توان ارز آرکهام خرید؟

  در حال حاضر شما می‌توانید از صرافی‌های ارز دیجیتال مثل بیت پین اقدام به خرید ارز دیجیتال Arkham کنید.

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  معرفی ارز دیجیتال MEW؛ میم کوینی گربه‌ای در دنیای سگ‌ها

  میم کوین MEW که از پروژه‌های بلاک چینی جدید در بستر شبکه بلا ...

  پروژه و ارز دیجیتال اتنا (ENA): پروتکلی با استیبل‌کوین USDe

  شبکه بلاک چین اتریوم تا به امروز با ارائه فضای دیفای و اقتصا ...

  دیدگاه‌ها 2 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. صالح
   صالح | 19 شهریور 1402

   ارز آرکهام کاربردی خوبی دارد که به راحتی دیگه کسی نتواند به راحتی کیف پوله کاربرو هک کند سریع با ارز آرکهام آدم کلاهبردار پیدا میشه ودارایی کاربر برمیگرده

  2. علی محمدی
   علی محمدی | 31 تیر 1402

   سلام، وقت بخیر
   میشه جریان ایردراپ این توکن رو بگید؟