5 پلتفرم برتر لیکویید استیکینگ با بالاترین نرخ بازدهی

تاریخ انتشار: 31 اردیبهشت 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 11 بهمن 1402
زمان مطالعه:  7 دقیقه
5 پلتفرم برتر لیکویید استیکینگ با بالاترین نرخ بازدهی

استیک کردن ارزهای دیجیتال یکی از بهترین راه‌ها، برای کسب درآمد غیرفعال است؛ در این روش، شما می‌توانید با قراردادن و سپرده‌گذاری دارایی خود، ارزهای دیجیتال بیشتری به دست آورید. امروزه با رشد این حوزه، نیاز به استفاده کارآمد از دارایی قفل‌شده هم بیشتر برجسته شده است؛ به طور کلی، لیکویید استیکینگ (Liquid Staking) راهی برای استفاده از دارایی سپرده شده در بخش‌های دیگر بازار معرفی کرد. در این مطلب به بررسی 5 پلتفرم که بیشترین بازدهی را برای عملیات لیکویید استیکینگ به کاربران خود ارائه می‌دهند، خواهیم پرداخت.

اگر با مفهوم لیکویید استیکینگ آشنا نیستید، این مطلب را بخوانید: لیکویید استیکینگ چیست؟ با راه‌حلی برای مشکلات سپرده‌گذاری سنتی آشنا شوید

بعد از رویداد ادغام اتریوم (The Merge) در سپتامبر ۲۰۲۲، اتریوم صاحب دو بلاک چین موازی شد: لایه اجرا که تمامی داده‌های تراکنش‌های اتریوم را شامل می‌شود و لایه اجماع (یا زنجیره بیکن) که از شبکه‌ای از ولیدیتورها برای تایید تراکنش‌ها، تشکیل شده است.

استیکینگ در زنجیره بیکن (Beacon Chain)، به معنای ایجاد یک یا چند ولیدیتوری برای بهبود امنیت شبکه اتریوم است. ولیدیتورها تراکنش‌های جدید را تأیید کرده و تضمین می‌کنند که بلوک پیشنهادی تراکنش‌های قانونی و معتبری دارد.

برای جلوگیری از فعالیت‌های مخرب در شبکه، هر ولیدیتور موظف است ۳۲ اتر را به عنوان «استیک» در شبکه قفل کند؛ ولیدیتورها در ازای وظایف درست وظایف خود، پاداش دریافت می‌کنند، اما اگر سعی کنند به زنجیره حمله کنند، دارایی قفل شده (استیک شده) خود را از دست خواهند داد.

به طور خلاصه، استیکینگ انفرادی اتریوم، نیازمند دانش فنی برای راه‌اندازی و اجرای یک نود ولیدیتور و همچنین ۳۲ واحد اتر (ETH) است.

لیکویید استیکینگ مشتقات (Derivative)، راه بسیار ساده‌تری برای به دست آوردن پاداش از طریق استیکینگ ارز دیجیتال ارائه می‌دهد؛ در این روش هر فردی می‌تواند در استخرهای استیکینگ مشارکت کند، نیازی به اجرای نود ولیدیتور نبوده و کاربران می‌توانند به میزان دلخواه، اتر استیک کنند.

این پلتفرم‌ها، انعطاف‌پذیری بالایی هم ارائه می‌دهند که منجر به کارآمدی بیشتر دارایی می‌شود. ابتدا، در ازای واریز اتر، کاربران نسخه‌ای توکنایز شده از وجوه خود دریافت می‌کنند؛ این توکن‌ها می‌توانند در پروتکل‌های دیگر دیفای به‌عنوان وثیقه برای وام‌ها و فارم کردن استفاده شوند و برای کاربران بازدهی بیشتری به ارمغان آورند. علاوه بر این، کاربران می‌توانند اتر و پاداش به دست آمده از استیک کردن را در هر زمان و با هر اندازه‌ای برداشت کنند.

در این مقاله از بیت پین قصد داریم ۵ پلتفرم برتر لیکویید استیکینگ را که در حال حاضر بالاترین APR (نرخ درصدی سالانه) را ارائه می‌دهند، معرفی کنیم.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از خواندن ادامه‌ی مطلب، این مقاله را بخوانید: تفاوت APY و APR چیست و هرکدام چه مفهومی دارند؟

پلتفرم لیکویید استیکینگ فراکس (Frax)

پلتفرم لیکویید استیکینگ فراکس (Frax)

فراکس فایننس (Frax Finance)، ناشر استیبل کوین FRAX، با راه‌اندازی توکن sfrxETH وارد بازار لیکویید استیکینگ شد.

توکن sfrxETH به سرعت توجه فعالان بازار را به خود جلب کرد و امروزه بیش از ۲ درصد از بازار لیکویید استیکینگ را به خود اختصاص داده است. ارزش قفل شده (TVL) این توکن برابر با ۳۵۰میلیون دلار بوده و در حال حاضر sfrxETH، چهارمین پروژه بزرگ در این بخش به شمار می‌رود.

سیستم لیکویید استیکینگ فراکس از ۲ توکن استفاده می‌کند: frxETH که استیبل کوین بوده و به ETH پگ شده است. این توکن نشان‌دهنده دارایی پایه ETH است و sfrxETH هم پاداش‌های استیکینگ را نمایندگی می‌کند.

تمام سود تولید‌شده توسط ولیدیتورهای فراکس بین دارندگان sfrxETH توزیع می‌شود. کاربران با مبادله frxETH با sfrxETH، واجد شرایط دریافت جوایز می‌شوند.

این رویکرد با استفاده از frxETH در پروتکل‌های دیفای برای تولید بازدهی بیشتر، کارایی سرمایه را برای دارندگان Frax ETH بهبود می‌بخشد.

توکن sfrxETH در حال حاضر APR حدوداً ۹٫۲۵ درصد دارد و سودآورترین توکن لیکویید استیکینگ محسوب می‌شود. استیک کردن از طریق Frax Finance ساده است؛ ابتدا باید با مینت توکن‌های frxETH شروع کرده، سپس می‌توانید با سواپ آنها با sfrxETH عملیات استیکینگ را شروع کنید. اطلاعات بیشتر را در اینجا بخوانید.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  پلتفرم لیکویید استیکینگ لیدو (Lido)

  پلتفرم لیکویید استیکینگ لیدو (Lido)

  لیدو فایننس (lido Finance) با ۷۵ دردصد سهم بازار و ارزش کل قفل شده (TVL) بیش از ۱۲ میلیارد دلار، با اختلاف، بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده لیکویید استیکینگ است.

  این پلتفرم امکان استیک اتر، متیک و سولانا را از طریق استخرهای موجود فراهم می‌کند و بالاترین APR در این پلتفرم مربوط به اتر با ۶٫۴ درصد است. برای استیک کردن اتر در لیدو، کافی است کیف پول خود را به پلتفرم آن متصل کرده و ETH خود را با stETH سواپ کنید. نسبت تبدیل در این روش یک‌یه‌یک است و برای استیک ۲ اتر، ۲ توکن stETH دریافت خواهید کرد.

  شما می‌توانید هر مقدار اتر که می‌خواهید را در لیدو استیک کنید. مانند سایر پلتفرم‌های لیکویید استیکینگ، توکن‌های دریافت شده می‌توانند در پروتکل‌های دیگر دیفای برای کسب بازدهی بیشتر استفاده شوند.

  اطلاعات بیشتر در مورد این پلتفرم را در سایت لیدو بخوانید.

  پلتفرم لیکویید استیکینگ استیک وایز (StakeWise)

  پلتفرم لیکویید استیکینگ استیک وایز (StakeWise)

  استیک وایز (StakeWise) یکی دیگر از ارائه‌دهندگان استیکینگ در اتریوم است. این پروژه شامل استخر StakeWise می‌شود که در آن کاربران می‌توانند ETH استیک شده خود را با دیگران ادغام کرده و پاداش دریافت کنند.

  این استخر از شبکه‌ای از ولیدیتورها تشکیل شده است که توسط StakeWise اجرا می‌شوند و به ازای هر ۳۲ اتر که کاربران به طور جمعی در استخر واریز می‌کنند، ولیدیتوری جدید ایجاد و به شبکه اضافه می‌شود.

  جوایز ایجاد شده توسط این ولیدیتورها به نسبت سهم آنها از ETH بین کاربران توزیع می‌شود. StakeWise هم مانند فراکس با دو توکن کار می‌کند: sETH برای استیک کردن و rETH که برای پرداخت پاداش‌ها استفاده می‌شود.

  سپرده‌ها در استخر به صورت یک‌یه‌یک به seTH2 تبدیل شده و پاداش‌های استیک کردن هم با توکن rETH2 پرداخت می‌شود؛ پاداش عملیات ۲۴ ساعت پس از واریز اولیه، توزیع می‌شود.

  برای استیک کردن در StakeWise، ETH را با seTH در برنامه استیکینگ آن سواپ کنید. جزییات عملیات استیکینگ را در اینجا بخوانید.

  • هیچ حداقل مقدار تعیین شده‌ی اتری در این پلتفرم وجود ندارد.

  در حال حاضر، این پلتفرم ۱ درصد از سهم بازار لیکویید استیکینگ را در اختیار دارد و دارایی به ارزش ۱۶۴ میلیون دلار که در این پروتکل قفل شده، آن را به پنجمین پروژه بزرگ در رده خود تبدیل می‌کند.

  استیک وایز در حال حاضر APR حدودا ۸٫۸۶ درصد ارائه می‌دهد و ۱۰ درصد کارمزد از پاداش کسب شده توسط استخر دریافت می‌کند.

  پلتفرم لیکویید استیکینگ انکر (Ankr)

  پلتفرم لیکویید استیکینگ انکر (Ankr)

  انکر به دارندگان توکن اتریوم این فرصت را می‌دهد تا ETH خود را استیک کرده و در ازای آن توکن‌های ankrETH را طلب کنند.

  برای استیک کردن اتر در انکر، ابتدا باید اتر را با ankrETH سواپ کرده و پس از آن می‌توانید توکن‌های استیک شده خود را در داشبورد انکر مشاهده کنید. AnkrETH نشان‌دهنده میزان اتر استیک شده شما است و نقدینگی را برای پوزیشن استیکینگ شما فراهم می‌کند. اطلاعات بیشتر را در اینجا بخوانید.

  علاوه بر اتر، می‌توانید توکن‌های دیگری مانند میتک (MATIC)، بایننس کوین (BNB)، فانتوم (FTM)، آوالانچ (AVAX) و پولکادات (DOT) را نیز در انکر استیک کنید.

  • حداقل مقدار تعیین شده‌ای برای استیک کردن اتر در این پلتفرم وجود ندارد.

  این پلتفرم بالاترین APR را برای استیک DOT ارائه می‌کند، اما TVL استخر پولکادات آن بسیار پایین است و آن را به گزینه‌ای ریسکی برای استیک کردن تبدیل می‌کند. APR برای استیک کردن اتر در حال حاضر ۹٫۶ درصد است.

  انکر دارای ۰٫۵۲ درصد سهم بازار لیکویید استیکینگ و ارزش قفل شده ۸۵ میلیون دلاری است که آن را در رتبه هفتم در بین تمامی پلتفرم‌های این بخش قرار می‌دهد.

  پلتفرم لیکویید استیکینگ راکت پول (Rocket Pool)

  پلتفرم لیکویید استیکینگ راکت پول (Rocket Pool)

  راکت پول سومین ارائه‌دهنده لیکویید استیکینگ با ارزش قفل شده ۱٫۱۸ میلیون دلار و سهم بازار ۷٫۱۳ درصد است.

  راکت پول، شبکه‌ای غیرمتمرکز و غیرحضانتی از نودها ارائه می‌دهد که برای دارندگان rETH پاداش دریافت می‌کنند. در راکت پول، وجوه هرگز در اختیار نودها نیست و هر جریمه‌ای که توسط نودها وارد می‌شود از درآمد آنها گرفته می‌شود و نه از دارندگان rETH.

  کاربران باید حداقل ۰٫۰۱ اتریوم واریز کرده تا در ازای آن توکن لیکویید استیکینگrETH دریافت کنند؛ که تقریباً همان ارزش اتر را دارد.

  برای استیک کردن اتر در راکت پول، باید کیف پول خود را به برنامه استیکینگ آن متصل کرده و ETH خود را با rETH سواپ کنید. شما می‌توانید دستورالعمل‌های دقیق را سایت این پلتفرم بخوانید.

  راکت پول در حال حاضر APR در حدود ۵٫۱۷ درصد ارائه می‌دهد.

  گفتار پایانی

  لیکویید استیکینگ راهی موثر، مبتدی‌پسند و نسبتاً کم‌خطر برای کسب درآمد غیرفعال از دارایی‌های کریپتویی است که هولد می‌کنید.

  پلتفرم‌های لیکویید استیکینگ چندین مزیت ارائه می‌دهند: از APR نسبتاً بالا گرفته تا نیاز کمتر به داشتن حداقل‌ها برای استیک کردن با دانش فنی تقریبا صفر و امکان برداشت پول در هر زمان که بخواهید.

  برخلاف پلتفرم‌های استیکینگ سنتی، که در آن توکن‌های استیک شده قفل و غیرقابل استفاده هستند، کاربران پلتفرم‌های لیکویید استیکینگ در ازای وجوه استیک شده خود، توکن‌های معادل دریافت می‌کنند. سپس می‌توان از این توکن‌ها در دیگر پروتکل‌های دیفای استفاده و بازده بیشتری کسب کرد.

  سوالات متداول

  • برترین پلتفرم‌های لیکویید استیکینگ کدامند؟

  لیدو فایننس، فراکس، راکت پول، انکر و استیک وایز از برترین پلتفرم‌های لیکویید استیکینگ هستند.

  • مزیت‌های لیکویید اسیکینگ چیست؟

  امکان برداشت پول در زمان دلخواه، انجام فرایند لیکویید استینیگ بدون نیاز به دانش و مهارت خاص، نرخ APR نسبتا بالا و امکان استیک کردن با حداقل سرمایه در برخی پلتفرم‌ها، از مزیت‌های برتر لیکویید استیکینگ هستند.

  • بالاترین نرخ APR متعلق به کدام پلتفرم لیکویید استیکینگ است؟

  به ترتیب: انکر با 9.6 درصد، فراکس با 9.25، استیک وایز با 8.86 درصد، لیدو با 6.4 و راکت پول با 5.17 درصد، بیشترین به کمترین میزان نرخ APR را دارند.

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  آیا امور مالی غیرمتمرکز می‌تواند جایگزین پرداخت‌های سنتی شود؟

  با رشد مجدد بازار ارزهای دیجیتال و افزایش هیجانات، این روزها ...

  متافای (MetaFi)؛ حاصل دو مفهوم متاورس و دیفای

  در دنیای امروز که به سرعت در حال دیجیتالی شدن است، روزبه‌روز ...

  دایرکت دبیت چیست و چه کاربردی دارد؟ همه چیز درباره برداشت خودکار

  با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و سیستم‌های پرداخت نوین بانکی، د ...

  دیدگاه‌ها 2 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. محسن زلفی
   محسن زلفی | 1 خرداد 1402

   واقعا سطح اطلاعات برای عموم خیلی خیلی خوب هست عالیه

   • متینه ممتاز
    متینه ممتاز | 2 خرداد 1402

    سلام محسن عزیز
    خوشحالیم که از مقالات آکادمی رضایت دارین و همراهمون هستین.
    موفق باشید.