متاورس دنیایی جدید برای معاملات املاک

تاریخ: 7 مهر 1401
زمان مطالعه:  7 دقیقه
متاورس دنیایی جدید برای معاملات املاک

معاملات املاک در متاورس، فناوری جدیدی است که به‌دلیل همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ و قرنطینه در میان مردم رواج یافت. محبوبیت این فناوری، به این دلیل است که به افراد این قابلیت را می‌دهد تا بدون محدودیت و طی‌کردن مسافت‌ها می‌توانند به بازدید املاک بروند.

شاید از خودتان بپرسید چگونه ممکن است؟ هدف این مقاله شرح چگونگی معامله املاک در فناوری متاورس است. برای فهمیدن چگونگی عملکرد این فناوری، بهتر است در ابتدا توضیح مختصری در مورد متاورس دهیم.

همان‌ طور که می‌دانید، متاورس واژه‌ای انگلیسی است که دو بخش مجزا دارد؛ متا Meta و Verse، واژه متا یعنی برتر و واژه ورس از Univers گرفته شده که معنای این کلمه، جهان است؛ به بیانی دیگر می‌توان گفت متاورس یعنی جهان برتر؛ جهانی مجازی که کاربران می‌توانند بدون محدودیت‌های فیزیکی به تعاملات روزمره خود بپردازند و به‌صورت آنلاین و مجازی، در فناوری متاورس نقش‌آفرینی کنند. این دنیای مجازی، جنبه‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی مانند، بازی‌های ویدئویی، فناوری واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و درنهایت بلاک‌چین را با یکدیگر ترکیب کرده و درون خود جای داده است.

متاورس قابلیت‌های گسترده‌ای دارد؛ برای مثال، کاربران می‌توانند علاوه بر معاملات املاک در متاورس واقعی و حقیقی در متاورس، در زمین‌های دیجیتالی خود پلتفرم متاورس نیز سرمایه‌گذاری کنند. حالا وقت آن است که بفهمیم فناوری‌های واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) در متاورس چگونه می‌توانند دنیای سرمایه‌گذاری در املاک را متحول کنند.

تور بازدید از املاک

تصور کنید برای بازدید از خانه‌ها مشکلات مربوط به خودتان را دارید؛ برای مثال، نبود وقت، ترافیک‌های شهری، مشغله‌های کاری و حتی وجود فرزند کوچک و مشکلاتی که شرایط رفتن و بازدید حضوری از املاک برای معامله را سخت می‌کند. املاکی که حتی ممکن است به هیچ‌گونه مورد پسند شما واقع نباشد؛ در این صورت متاورس دست به کار می‌شود.

وجود این فناوری به مردم این امکان را می‌دهد تا در خانه خود بتوانند از تمامی املاک مدنظر، تنها با یک هدست مخصوص دیدن کنند؛ بدون مشکل ترافیک، وقت ناکافی و درگیری‌های کاری. محبوبیت تورهای سه‌بعدی املاک، پیش از شیوع بیماری همه‌گیر کرونا در حال افزایش بوده و قرنطینه موجب تسریع روند پیشرفت آن شد.

با قرنطینه‌شدن بیشتر مشاغل، که آژانس‌های املاک جزء این دسته از کارها بودند، تور بازدید حضوری از خانه‌ها تقریباً غیرممکن شد. مشاوران املاک خلاق توانستند به علم این فناوری دست پیدا کنند و تورهای مجازی را که با وجود متاورس امکان‌پذیر بود، برای خریداران و معامله‌گران برگزار کنند.

تورهای مجازی، به خریداران قابلیت‌های بیشتری از تورهای حقیقی ارائه می‌دهند. فرض کنید ممکن است نکات ریز مربوط به ساخت و معاملات املاک در متاورس در بازدید حضوری، از چشم شما پنهان بمانند، اما با وجود تورهای مجازی می‌توانید نگاه دقیق‌تری به ملک‌ها بیندازید.

حتما بخوانید: 7 فناوری برتر که شکل‌گیری دنیای متاورسی را سریع‌تر می‌کنند

آژانس‌های املاک از فناوری AR استفاده می‌کنند تا صحنه‌سازی واقعی املاک و یک نمونه مجازی بی‌نقص از ملک را به خریداران خود نشان دهند. برای استفاده از فناوری VR، آژانس املاکی در انگلستان پیشگام شد و توانست یک عمارت را به‌طور کامل ارزیابی کند.

این آژانس تور مجازی برگزار کرد و توانست قابلیت صحنه‌سازی دیجیتالی را روی پلتفرم اجرا کند؛ برای مثال، قاب عکس‌های اتاق‌های دیجیتالی را افزایش و کاهش داد و براساس سلیقه مشتری، چیدمان مبل‌ها را عوض کرد.

معاملات املاک در متاورس| خرید زمین در متاورس

خرید زمین در متاورس کار بسیار پرریسکی است و باید قبل از اقدام، تحقیقات گسترده‌ای انجام دهید، اما در عین حال باید به نکاتی توجه کرد. در دنیای واقعی بدون پول نمی‌توانید هیچ ملکی بخرید، اما در دنیای مجازی و پلتفرم‌های متاورس، این قابلیت در دسترس است.

برای خرید زمین در متاورس، به کیف پول دیجیتالی نیاز دارید تا بتوانید برای پلتفرم مدنظر و مورد علاقه خود، ارز دیجیتال خریداری کنید؛ برای مثال، با ارز دیجیتالی پلتفرم مجازی دیسنترالند (Decentraland) که با Mana شناخته می‌شود، می‌توانید زمینی در ارز دیجیتالی ذکرشده خریداری کنید، اما نمی‌توانید در پلتفرم‌های دیگر مانند سند باکس (Sandbox) این کار را انجام دهید.

حتما بخوانید: زمین مجازی چیست و چگونه می‌توان آن‌ها را خرید؟

سپس عبارت بازیابی را که سیستم به شما ارائه می‌دهد، حتماً یادداشت کنید و به خاطر بسپارید؛ زیرا اگر آن را گم کنید تا ابد زمین مجازی خود در متاورس را از دست خواهید داد. شما می‌توانید به‌طور مستقیم، از طریق پلتفرم مدنظر در متاورس زمینی را تنها با یک کلیک خریداری کنید.

همچنین می‌توانید از طریق واسطه‌های دیگری که فرصت‌هایی برای خرید و فروش ارائه می‌دهند، اقدام کنید. خرید درون متاورس از گزینه دوم بهتر است؛ زیرا شما می‌توانید بفهمید در همسایگی خود چه کسانی هستند و چه امکانات رفاهی نزدیک آن وجود دارد.

متاورس دنیایی جدید برای معاملات املاکاگر می‌خواهید به معاملات املاک در متاورس بپردازید، زمینی را پیدا کنید که نزدیک محدوده قیمت مدنظر شما باشد، بهتر است از طریق واسطه‌هایی مانند، OpenSea یا NonFungible اقدام کنید. نکته مهم این است که همیشه احتمال صفرشدن سرمایه شما در املاک متاورس وجود دارد؛ پس حتماً این موضوع را هنگام خرید زمین مجازی به یاد داشته باشید. اگر قیمت املاک دنیای واقعی به صفر برسد، هنوز شما یک زمین فیزیکی دارید، ولی اگر پلتفرم متاورس جمع شود و به بیان دیگر از میان برود، شما حتی آن زمین را هم نخواهید داشت. هیچ‌کس نمی‌خواهد به شکست سرمایه‌گذاری‌اش فکر کند، اما سرمایه‌گذاری در هر چیزی همیشه خطر منحصر به خود را دارد.

خطرات احتمالی با معاملات املاک در متاورس

خطر سرمایه‌گذاری و معاملات املاک در متاورس قابل‌توجه است و همان‌طور که گفته شد، بدتر از آن از بین رفتن یک پلتفرم در متاورس است که موجب می‌شود سرمایه شما ناپدید شود. متاورس درواقع دنیای واقعی و حقیقی نیست، بلکه یک شبیه‌سازی الکتریسیته و کامپیوتری از دنیای واقعی است، اما فراموش‌کردن این موضوع در حین قدم‌زدن در پلتفرم‌های آن آسان است.

اگرچه پلتفرم‌های متاورس سعی می‌کنند با برنامه‌نویسی دقیق‌تر و هوشمندانه‌تر خود را گسترش دهند، ارزهای رمزپایه‌ای که به آن‌ها قدرت می‌دهند، چندان تلاشی برای این هدف نمی‌کنند. استخراج بیت کوین تقریباً ۹۱ تراوات ساعت برق مصرف می‌کند که بیشتر از کل کشور فنلاند (جمعیتی معادل ۵.۵ میلیون نفر) است و تقریباً می‌توان گفت ۵ درصد از مصرف برق جهان را تشکیل می‌دهد. این به معنای آلودگی زیاد ناشی از ایجاد الکتریسیته، کربن بیشتر در جو و… است.

متاورس می‌تواند یک سرمایه‌گذاری پرخطر باشد؛ بنابراین پلتفرم‌های خود را عاقلانه انتخاب کنید. سخت است بدانیم کدام پلتفرم‌های متاورس قرار است مورد حمله هکرهای بزرگ قرار بگیرند و کدام یک از بین بروند؛ به‌ویژه زمانی که تازه تأسیس شده‌اند. اگر بتوانید پلتفرم محبوب جدید را شناسایی و انتخاب کنید، به‌طور بالقوه می‌توانید مبلغ منظمی به دست آورید، اما اگر توجه نکنید، می‌توانید پول زیادی را نیز از دست بدهید.

حتما بخوانید: آموزش کامل ثبت نام در متاورس 

هنوز چیزهای زیادی برای ساختن روی پلتفرم‌های معتبر وجود دارد؛ بنابراین اجازه ندهید محبوبیت آن‌ها شما را بترساند. اگرچه در مکان‌هایی مانند، Decentraland یا The Sandbox، بازده هزار درصدی سرمایه‌گذاری خود را مشاهده نخواهید کرد، اما همچنان می‌توانید بازدهی ثابت و امن داشته باشید، دقیقاً مانند آنچه در بازار املاک و مستغلات دنیای فیزیکی کسب می‌کنید.

مزایای سرمایه‌گذاری و معاملات املاک در متاورس

ما می‌توانید درآمد کسب کنید؛ درحالی‌که تنها روی زمین مجازی سرمایه‌گذاری کردید. همچنین یافتن مستأجران تجاری آسان‌تر از آنچه تصور می‌کنید از مزایای این سرمایه‌گذاری است. مالکان زمین در Second Life دائماً زمین‌ها و املاک تکمیل‌شده خود را برای اجاره می‌گذارند و درآمدی را از اجاره املاک مجازی دریافت می‌کنند.

حتی به‌جای اجاره خانه‌ها و آپارتمان‌های مجازی می‌توانید مراکز خرید مجازی، دفاتر مجازی یا فضای رویداد مجازی بسازید و آن‌ها را اجاره دهید. در این صورت، شما یک صاحب‌خانه تجاری برای سرمایه‌گذاری‌های تجاری هستید که می‌توانید در دنیای واقعی به آن‌ها دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را لمس کنید.

هزینه‌های زمین در متاورس در مقایسه با زندگی واقعی پایین است. حتی اگر یک طراح ساختار مجازی را برای کمک به ساخت یک ملک متاورس استخدام کرده باشید، هزینه آن در مقایسه با املاک و مستغلات در دنیای واقعی چیزی نیست. شما مجبور نیستید با بازرسی اموال خود سر و کار داشته باشید.
هیچ قاعده‌ای درباره اینکه چه چیزی می‌توانید بسازید و چه چیزی را نمی‌توانید بسازید، وجود ندارد (درواقع گرانش حتی یک مشکل هم نیست؛ بنابراین بسیار جالب است). هیچ قانونی درباره این وجود ندارد که چه کسی می‌تواند چه چیزی و برای چه مدت را اشغال کند. این قضیه ممکن است کمی برای شما هزینه داشته باشد، اما شما هیچ منبع فیزیکی ساختمانی مثل، ضایعات و نگرانی‌هایی مثل، ساخت‌وساز دنیای واقعی را ندارید.

همه‌چیز از دو عنصر ساخته شده است، پیکسل‌ها و الکترون‌ها که درصورت نیاز می‌توان آن‌ها را دستکاری کرد.

گفتار پایانی!

نوآوری‌های سال‌های گذشته مانند، گوشی‌های هوشمند، رسانه‌های اجتماعی و رایانش ابری به تکامل و پیشرفت دست یافته‌اند. این امر ما را وارد می‌کند تا به فناوری‌های قابل دسترسی در سال‌های آینده فکر کنیم. شرکت‌های بزرگ فناوری در حال حاضر میلیاردها دلار برای توسعه سخت‌افزار و نرم‌افزاری سرمایه‌گذاری می‌کنند تا بتوانند زندگی در دنیای سه‌بعدی واقعی را ممکن کنند.
آینده متاورس تا حد زیادی با پیشرفت این تکنیک‌های جدید و سرعت توسعه آن‌ها مشخص خواهد شد، اما مسلم است که دیجیتالی‌شدن کسب‌وکار املاک و مستغلات به‌تازگی آغاز شده است و جسم‌های سه‌بعدی، محور اصلی حرکت و پیشرفت معاملات املاک در متاورس خواهند بود. خریداران در دنیای واقعی می‌توانند با استفاده از این فناوری، بدون ترک خانه و چهارچوب‌هایشان معامله کنند و سرمایه‌گذاران نیز می‌توانند در متاورس، روی ملک مدنظرشان سرمایه‌گذاری کنند.
براساس گزارش‌ها در سال ۲۰۲۲، فروش زمین‌های متاورس حدوداً به ۱۰۰۰ میلیون دلار رسیده است. معاملات املاک در متاورس در چند سال آینده بیشتر نیز خواهد شد. خریداران دنیای واقعی می‌توانند با استفاده از متاورس، بازدید از املاک را بدون ترک خانه خود تجربه کنند و سرمایه‌گذاران دیجیتالی می‌توانند در متاورس و زمین‌های دیجیتالی سرمایه‌گذاری کنند.

سوالات متداول

  • چگونه می‌توان به معاملات املاک در متاورس پرداخت؟

برای خرید زمین مجازی در متاورس ابتدا باید کیف پول خود را فعال کنید؛ سپس با استفاده از پلتفرم‌های استاندارد در متاورس می‌توانید یک زمین بخرید، اجاره کنید و یا با دیگر مالکان معامله نمایید.

  • مزایای خرید زمین در متاورس چیست؟

امکان معامله زمین در متاورس در زمان و مکان مختلف وجود دارد و شما می‌توانید به راحتی مستاجران و خریداران مجازی را بیابید و زمین خود را بفروشید یا اجاره دهید.

تیم محتوا بیت‌پین

تیم محتوا بیت‌پین

تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

بازی‌های سنتی بیش از هر زمان دیگری به وب 3 نیاز دارند

بازی‌های بلاک چین بازگشته‌اند و به نظر صعودی می‌رسند. این بخ ...

پروژه‌های کریپتویی متاورسی چگونه می‌توانند از اپل ویژن پرو استفاده کنند؟

هدست اپل ویژن پرو در تاریخ 2 فوریه ۲۰۲۴ برای خرید در ایالات ...

آینده صنعت بازی‌های مبتنی بر بلاک چین در بولران احتمالی بازار ارزهای دیجیتال

به نظر می‌رسد که بازار ارزهای دیجیتال در حال آماده شدن برای ...

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر