استخراج ارز دیجیتال لایت کوین چگونه است؟

توسط آکادمی بیت‌پین
|
15 دی 1401
|
زمان مطالعه:  5 دقیقه
استخراج ارز دیجیتال لایت کوین چگونه است؟

لایت کوین یکی از قدیمی‌ترین ارز‌های دیجیتال و جزء محبوب‌ترین آنها است و در حال حاضر به عنوان یکی از ۱۰ ارز دیجیتال برتر دنیای کریپتوکارنسی شناخته می‌شود. ارز دیجیتال لایت کوین برای انجام عملیات و تایید تراکنش‌های خود از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند و این دقیقا همان الگوریتمی است که در بیت کوین نیز استفاده می‌شود.

با توجه به فرایند موجود در الگوریتم اثبات کار این امکان برای افراد وجود دارد که با داشتن سخت‌افزارهای مخصوص و یا همان ماینرها در تایید تراکنش‌های شبکه و ایجاد بلاک مشارکت کنند و بابت این مشارکت ارز دیجیتال لایت کوین پاداش بگیرند.

با توجه به جذاب بودن مبحث استخراج ارزهای دیجیتال و درآمدهای بالای حاصل از استخراج ،در این مقاله قصد داریم شمارا با استخراج لایت کوین و تجهیزات مورد نیازی که برای این کار نیاز دارید آشنا کنیم.

اگر در این مقاله بتوانیم راهی برای کسب درآمد بالا و سودآوری به شما معرفی کنیم وظیفه خود را انجام دادیم پس با ما در این مقاله همراه باشید.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ (Mining) به پروسه‌ای گفته می‌شود که در آن بعد از تایید تراکنش‌ها و ثبت بلاک جدید کوین جدیدی به وجود می‌آید.

در استخراج ارز دیجیتال تجهیزات سخت‌افزاری که به آنها ماینر گفته می‌شود، مهمترین نقش را ایفا می‌کنند در واقع ماینرها وظیفه دارند یکسری مسائل پیچیده ریاضی را حل کنند. اولین سخت‌افزاری که بتواند مسئله را حل و به جواب تابع مورد نظر برسد پاداش که همان ارز دیجیتال مربوط به شبکه است؛ دریافت می‌کند.

حتما بخوانید: بیت کوین چگونه استخراج می‌شود؟ | آموزش استخراج بیت کوین

صاحبان ماینرها می‌توانند سود حاصل از دستگاه‌های خود را که به عنوان ارز دیجیتال به آنها داده شده است؛ در صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال معامله کرده و ارز دیجیتال خود را به پول فیات تبدیل کنند.

استخراج لایت کوین چگونه است؟

همان طور که در قسمت قبل نیز توضیح دادیم، ماینرها وظیفه انجام و حل یک سری از مسائل ریاضی و تابع‌های پیچیده بلاک چین را دارند و ماینری که بتواند این مسئله را زودتر از سایر ماینرها حل کند، ارز دیجیتال دریافت می‌کند.

زمان تقریبی حل مسئله و یا ایجاد یک بلاک جدید در بیت کوین تقریباً ۱۰ دقیقه است؛ اما در لایت‌کوین به صورتی تنظیم شده است که تنها دو و نیم دقیقه زمان نیاز است که مسئله حل و بلوک جدید ساخته شود.

در لایت کوین برای ایجاد هر بلاک جدید ۵۰ رمز ارز لایت کوین در نظر گرفته شده است. البته یادتان باشد این قانون کلی است که هر چند وقت یکبار شبکه پاداش‌ها را به نصف کاهش می‌دهد که به آن هاوینگ گفته می‌شود. برای لایت کوین تا به حال دو بار هاوینگ اتفاق افتاده است و بنا بر مستندات در سال ۲۰۲۳ دوباره شاهد این اتفاق خواهیم بود.

تجهیزات سخت افزاری مورد نیاز برای استخراج لایت کوین

هر چقدر سختی شبکه افزایش پیدا کند برای استخراج ارز دیجیتال نیاز است ماینرهای قوی‌تری استفاده شود.

پیش از این، حتی با داشتن کامپیوترهای خانگی نیز امکان استخراج بیتکوین وجود داشت و با کامپیوترهای خانگی افراد می‌توانستند مقدار بیت کوین چشمگیری استخراج کنند. اما در حال حاضر این امکان عملاً وجود ندارد و برای استخراج ارز دیجیتال لایت کوین و یا هر رمز ارز دیگری که که قابل استخراج باشد نیاز است، تجهیزات سخت افزاری قوی‌ای تهیه شود.

حتما بخوانید: استخراج ابری (Cloud Mining) چیست؟ آشنایی با نحوه کار آن

اگر بخواهید در رقابت حل مسئله شرکت کنید و برنده این رقایبت باشید، نیاز به نیاز به دستگاهی دارید که اصطلاحاً به آن ایسیک (ASIC‌) گفته می‌شود. پردازنده‌های ای‌سیک به طور منحصر به فرد برای استخراج لایت کوین طراحی شده‌اند. در این دستگاه‌ها از الگوریتم Scrypt برای پردازش توابع هش استفاده می‌شود.

یادتان باشد هرچند که برای استخراج بیت کوین نیز از ماینرهای ایسیک استفاده می‌شود، اما با توجه به اینکه الگوریتم مورد نیاز برای استخراج بیت کوین SHA-25 است؛ نمی توان با ماینرهای ایسیک که برای استخراج لایت کوین استفاده می‌شوند به استخراج بیت کوین پرداخت.

استخراج ارز دیجیتال لایت کوین

همانند صنعت استخراج بیت کوین استخراج رمز ارز لایت کوین نیز در حال حاضر تحت سلطه و فرمانروایی استخرهای ماینینگ است.

اگر شخصی تنها صاحب تعداد کمی از دستگاه‌های ایسیک است، پیشنهاد می‌کنیم دستگاه‌های خود را به مزارع ماینیگ متصل کند. در این حالت یک ماینر کوچکتر می‌تواند در یک شبکه با قدرت بالا کار کند و با همکاری و ایجاد یک جریان ثابت در جهت ساخت بلاک‌های جدید و حل مسائل ریاضی پاداش دریافت کند.

درآمد استخراج لایت‌کوین چقدر است؟

درآمد و سودآوری ماینرها به چهار عامل مختلف بستگی دارد: هزینه انرژی، قدرت هش ارائه شده، قیمت فعلی لایت کوین و پاداش شبکه مهمترین پارامتر هزینه انرژی است و بسته به موقعیت جغرافیایی و در هر کشوری متفاوت است؛ اما سه متغیر دیگر برای همه ماینرها و افراد مشابه هم هستند. بنابراین ماینرها ترجیح می‌دهند تجهیزات سخت افزاری خود را در مکان‌هایی که هزینه انرژی و برق نسبتاً پایینی دارد راه‌اندازی کنند و با این کار به سودآوری بیشتر کسب‌و‌کار خود کمک کنند.

اگر مبنا را ماینر جدید ASIC‌ که اخیراً توسط شرکت بیت‌مینت (Bitmaint) به بازار ارائه شده است؛ قرار دهیم با کمی تقریب می‌توانیم پتانسیل درآمد ماهانه یک دستگاه ماینر لایت کوین را تخمین بزنیم.

این دستگاه با نرخ 9,500 MH/h و توان مصرفی ۳۴۲۵ وات کار می‌کند. اگر هزینه انرژی را 0.13 کیلو وات ساعت، که تقریباً معادل میانگین قیمت برق خانگی در ایالات متحده است فرض کنیم، با کمی محاسبه متوجه می‌شویم هر دستگاه در روز ‌می‌تواند 0.25 لایت کوین درآمد داشته باشد.

در زمان نگارش این مقاله (دی ماه 1401) قیمت هر واحد لایت‌کوین نزدیک به 3 میلیون تومان است که یک چهارم آن، 750 هزار تومان می‌شود. بنابراین، با توجه قیمت برقی که گفتیم درآمد حاصل از آخرین مدل دستگاه ایسیک روزی ۷۵۰ هزار تومان خواهد بود.

مراحل استخراج لایت کوین

برای استخراج لایت کوین چند مرحله اساسی وجود دارد که نیاز است حتما آنها را انجام دهید.

 • سخت افزار مناسب تهیه کنید

برای اینکه بتوانید لایت کوین بیشتری استخراج کنید حتماً باید ماشین‌های ایسیک را تهیه کنید.

 • دانلود و نصب نرم‌افزارهای لازم

نرم افزارهای مربوطه را برای اجرای ماینرهای ایسیک دانلود و نصب کنید و مطمئن شوید که تمامی این نرم‌افزارها بر اساس الگوریتم اسکریپت اجرا می‌شوند.

 • به یک استخر ماینینگ بپیوندید

برای استخراج لایت کوین استخر F2pool به نظر می‌رسد آدرس خوبی برای جستجوی یک استخر مناسب باشد.

 • دستگاه‌های استخراج خود را پیکربندی یا کانفیگ کنید

زمانی می‌توانید لایک کوین استخراج کنید که حساب کاربری استخر خود را به یکی از سرورهای استخر متصل کنید.

 • کیف پول لایت کوین خود را راه‌اندازی کنید

به برای کسب درآمد و به بیان واضح تر جمع‌آوری درآمد حاصل از پاداش لازم است آدرس کیف پول خود را ثبت کنید بنابراین اگر هنوز کیف پول لایت کوین ندارید، اکنون وقت آن رسیده کیف پول لایت کوین خود را دانلود و راه‌اندازی کنید تا بتوانید پاداش حاصل از استخراج لایک کوین را دریافت کنید.

 • استخراج لایت کوین

به شما تبریک میگویم حالا که همه چیز تنظیم شده وقت آن رسیده استخراج لایت کوین را شروع کنید.

گفتار پایانی

به صورت کلی استخراج ارزهای دیجیتال از کلیت خاصی پیروی می‌کنند و در جزئیات با یکدیگر متفاوت هستند. در این مقاله به شرح کامل استخراج لایت کوین پرداختیم و امدواریم با این مقاله توانسته باشید به سوالات خود پاسخ دهید.

نظرات شما به هر چه بهتر شدن ما کمک می‌کند ما را در این راه همراهی کنید.

سوالات متداول

 • برای استخراج لایت کوین چقدر زمان نیست است؟

پاسخ به این سوال به این سادگی نیست و به عوامل مختلفی از جمله قدرت CPU دستگاه، پاداش هر بلاک و … بستگی دارد. در این رایطه به صورت کامل در مقاله توضیح داده شده است.

 • بهترین راه برای استخراج لایت کوین چگونه است؟

بهترین راه برای استخراج لایت کوین از طریق دستگاه‌های ایسیک و استفاده از الگوریتم اسکریپت است.

اشتراک گذاری:
دیدگاه‌ها 2 دیدگاه
در پاسخ به دیدگاه کاربر
 1. مهدی
  مهدی | 9 بهمن 1401

  با سلام آیا شما کلاسهای پایه به صورت حضوری هم دارید

  • مهران بابایی
   مهران بابایی | 11 بهمن 1401

   سلام مهدی عزیز
   متاسفانه خیر.