چگونه از NFT های خود محافظت کنیم؟

1 1,900

NFT‌ها بعد از ارزهای دیجیتال جزء باارزش‌ترین دارایی‌ها در دنیای بلاک‌چین به شمار می‌روند. با رشد بازار NFT یا توکن‌های غیر قابل تعویض روش‌های کلاهبرداری در این بازار نیز افزایش پیدا کرده است؛ به‌طوری‌ که گاهی خبری ناخوشایند از کلاهبرداری‌های بزرگ درباره ان اف تی‌ها منتشر می‌شود.

ان اف تی ها توکن‌هایی غیر قابل تعویض هستند که با استفاده از آن برای اولین بار امکان ثبت مالکیت دارایی‌های دیجیتال به وجود آمده است. با استفاده از توکن‌های غیر قابل تعویض هنرمندان و تمامی مردم می‌توانند آثار خود را با استفاده از روش‌های رمزنگاری‌شده به‌صورت کاملاً امن به یک دارایی دیجیتال تبدیل کنند و آن را در یک بازار به فروش برسانند. در حال حاضر هنرمندان زیادی وجود دارند که با استفاده از همین روش توانسته‌اند ثروت‌های زیادی به دست آورند و به بهترین شکل ممکن آثار خود را به دست مشتریان خاص خود برسانند.

توکن‌های ان اف تی مانند ارزهای دیجیتال در معرض خطر کلاهبرداری‌ها قرار دارند.

در صورتی که کاربران با نکات مهم در رابطه با نگهداری این توکن‌ها آشنایی نداشته باشند، ممکن است به‌زودی تمامی دارایی‌هایشان در معرض سرقت قرار گیرد. این موضوع سبب شده است تا در این مطلب تصمیم بگیریم به روش‌های تأمین امنیت ان اف تی بپردازیم که البته کار چندان سختی نخواهد بود و تنها کافی است با روش‌های خاصی که در این باره وجود دارد، آشنایی پیدا کنید.

امنیت توکن‌های NFT چگونه است؟

اگر به‌تازگی وارد دنیای بلاک‌چین شده باشید، حتماً این سؤال برایتان به وجود خواهد آمد که امنیت توکن‌های ان اف تی در چه سطحی قرار گرفته است و چقدر امکان دارد که این توکن‌ها به دست کلاهبرداران و هکرها بیفتد؟ در رابطه با امنیت ان اف تی باید بدانید که این توکن‌ها به‌دلیل ساخته‌شدن روی شبکه‌های بلاک‌چین بسیار امن هستند؛ به‌طوری‌ که در سطح بلاک‌چین به‌هیچ‌وجه امکان هک و نفوذ به آن‌ها وجود ندارد. تکنولوژی بلاک‌چین به طرزی توسعه یافته است که کاربران می‌توانند با امنیت بالا به ساخت NFT‌ها بپردازند و تا سال‌های سال مالکیت خود را با استفاده از کلیدهای خصوصی حفظ کنند، اما نکته‌ای که درباره امنیت ان اف تی باید بدانید، این است که درنهایت کاربران میزان نفوذپذیری به دارایی‌های خود را مشخص خواهند کرد.

چگونه از NFT های خود محافظت کنیم؟

امنیت ان اف تی مانند ارزهای دیجیتال به روش نگهداری کلیدهای خصوصی توسط کاربران بستگی خواهد داشت. کلیدهای خصوصی عباراتی هستند که کاربران برای امضای دارایی‌های دیجیتال از آن استفاده می‌کنند.

استفاده از کلیدهای خصوصی کاربران می‌توانند این موضوع را اثبات کنند که یک دارایی دیجیتال خاص دارند و به همین ترتیب دارایی خود را به سایر کاربران انتقال دهند؛ بنابراین کلید خصوصی مهم‌ترین چیزی خواهد بود که برای حفظ امنیت ان اف تی باید از آن نگهداری کرد. نگهداری صحیح از کلید خصوصی سبب خواهد شد تا امنیت ان اف تی به‌صورت صد درصدی حفظ شود. اگر کلیدهای خصوصی به دست هکرها نیفتد، به‌هیچ‌وجه امکان سرقت ان اف تی ها وجود نخواهد داشت و کاربران می‌توانند با خیال راحت به نگهداری از آثار دیجیتال خود بپردازند.

الگوریتم اثبات اعتبار چیست؟ حتما بخوانید: کلمات بازیابی تراست والت را به کسی ندهید؛ آشنایی با کلاهبرداری‌های تلگرامی

خوشبختانه نگهداری از کلیدهای خصوصی کار چندان سختی نخواهد بود. در حال حاضر روش‌های زیادی وجود دارند که می‌توان برای نگهداری کلیدهای خصوصی و حفظ امنیت ان اف تی استفاده کرد. افراد زیادی وجود دارند که در نقاط مختلف جهان با استفاده از همین روش‌ها به نگهداری از دارایی‌های دیجیتال خود می‌پردازند؛ بنابراین جای هیچ‌گونه نگرانی در این باره نیست، اما سهل‌انگاری در حفظ امنیت کلیدهای خصوصی مشکلاتی را به وجود خواهد آورد و پای هکرها را به ماجرا باز خواهد کرد.

راه‌های حفظ امنیت NFT

همان‌ طور که اشاره کردیم، مهم‌ترین راه حفظ امنیت ان اف تی نگهداری صحیح از کلیدهای خصوصی خواهد بود؛ به همین دلیل راه‌هایی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم، روش‌هایی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توان از این موضوع اطمینان حاصل کرد که کلیدهای خصوصی به دست هکرها و کلاهبرداران نخواهد افتاد.

استفاده از کیف پول سخت‌افزاری

یکی از بهترین روش‌هایی که برای حفظ امنیت ان اف تی وجود دارد، استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری است. قبل از اینکه با این کیف ‌پول‌ها آشنا شوید، بهتر است بدانید کیف ‌پول‌های حضانتی و غیر حضانتی چیست؟ درواقع یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که ممکن است سرمایه‌گذاران NFT‌ها با آن روبه‌رو شوند، هک‌شدن کیف پول‌های حضانتی خواهد بود، اما کیف پول حضانتی چیست؟

کیف ‌پول‌ها به دو دسته حضانتی (Custodial) و غیر حضانتی (Non-Custodial) تقسیم می‌شوند. کیف پول‌های حضانتی همان‌ طور که از نامشان پیداست کیف پول‌هایی هستند که توسط شخص ثالث اداره می‌شوند. این کیف‌پول‌ها کاملاً متمرکز هستند و همین سبب می‌شود تا مشکلات زیادی در آن‌ها به وجود بیاید. کیف پول‌های حضانتی پلتفرم‌هایی هستند که اختیار دارایی‌های کاربران را در اختیار دارند.
درواقع کلیدهای خصوصی در اختیار این اشخاص ثالث و پلتفرم‌ها قرار می‌گیرند تا به نگهداری از آن بپردازند. با وجود اینکه برخی از کیف پول‌های حضانتی امنیت بالایی دارند، این امکان وجود دارد تا توسط هکرها مورد نفوذ قرار گیرند که در این صورت امنیت ان اف تی های کاربران در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

الگوریتم اثبات اعتبار چیست؟ حتما بخوانید: کیف پول سخت افزاری چیست و چرا باید از آن استفاده کنید؟

برای جلوگیری از مشکل استفاده از کیف پول‌های حضانتی بهترین راه‌حل استفاده از کیف پول‌های غیر حضانتی است. کیف پول‌های سخت‌افزاری جزء بهترین کیف پول‌های غیر حضانتی به شمار می‌روند که کاربران می‌توانند برای حفظ امنیت ان اف تی استفاده کنند. کیف پول‌های سخت‌افزاری به‌صورت آفلاین به نگهداری از کلیدهای خصوصی و عبارات بازیابی می‌پردازند؛ به همین دلیل کاربران می‌توانند از این موضوع اطمینان داشته باشند که به‌هیچ‌وجه امکان نفوذ به توکن‌ها وجود نخواهد داشت.

کیف پول‌های سخت‌افزاری دستگاه‌های کوچکی هستند که می‌توان به‌راحتی آن‌ها را حمل کرد. برای ورود به این کیف‌پول‌ها از اثرانگشت یا کلمه عبور تعریف شده توسط کاربر استفاده می‌شود. در حال حاضر قیمت این کیف‌پول‌ها از حدود ۱ میلیون و 500 هزار تومان شروع می‌شود که در مدل‌های پیشرفته‌تر کمی گران‌تر خواهد بود. از میان کیف پول‌های سخت‌افزاری مختلفی که در بازار به فروش می‌رسند، کیف‌ پول‌های لجر و ترزور جزء محبوب‌ترین و پرطرفدارترین کیف پول‌هایی هستند که کاربران می‌توانند برای حفظ امنیت ان اف تی استفاده کنند.

انتخاب بازارهای معتبر

چگونه از NFT های خود محافظت کنیم؟

MarketPlaceها که به زبان فارسی به آن بازارگاه گفته می‌شود، پلتفرم‌هایی هستند که برای خرید و فروش استفاده می‌شوند. کاربران با استفاده از مارکت‌پلیس‌ها می‌توانند کالاهای خود را به فروش برسانند و در معرض دید تعداد زیادی از کاربران و خریداران قرار دهند.

یکی از اصلی‌ترین قراردادهای هوشمند  روش‌هایی که برای فروش NFT‌ها وجود دارد، استفاده از مارکت‌پلیس‌هاست. متأسفانه بسیاری از افراد تصور می‌کنند تمامی مارکت‌پلیس‌ها از مکانیسم یکسانی برخوردارند و به یک طریق راه‌اندازی شده‌اند؛ به همین دلیل درباره شهرت آن تحقیق نمی‌کنند که همین امر سبب می‌شود در مراحل مختلف فروش NFT امنیت آن با کاهش روبه‌رو شود. در حال حاضر تعداد زیادی مارکت پلیس برای فروش NFT وجود دارد که کاربران می‌توانند برای خرید و فروش NFT از آن استفاده کنند، اما درصد قابل‌توجهی از آن‌ها از امنیت کافی برخوردار نیستند و حفره‌های امنیتی زیادی در آن‌ها وجود دارد که امنیت ان اف تی کاربران را به خطر می‌اندازد.

برای حفظ امنیت ان اف تی بهترین روش ممکن این است که قبل از انتخاب مارکت‌پلیس‌های NFT شهرتان را مورد توجه قرار دهید و بررسی کنید که آیا در میان کاربران از اعتبار بالایی برخوردارند یا خیر. همچنین بهتر است درصورت امکان به بررسی کدهای موجود در قراردادهای هوشمند پلتفرم مورد نظر بپردازید. مارکت‌پلیس‌های ان اف تی با استفاده ازتوسعه پیدا می‌کنند که بررسی آن‌ها برای تمامی کاربران امکان‌پذیر خواهد بود.

چک‌کردن URL‌ها

برای خرید و فروش NFT در مارکت پلیس‌ها نکات زیادی وجود دارد، اما مهم‌ترین نکته‌ای که وجود خواهد داشت، چک‌کردن URL هاست. شاید تصور کنید چک‌کردن URL ها کار چندان مفیدی به نظر نمی‌رسد و حتی آن را یک نوع وسواس بدانید، اما بهتر است بدانید در سال‌های اخیر بسیاری از کلاهبرداران از روش‌هایی برای کلاهبرداری استفاده کرده‌اند که با چک‌کردن URL کاربران می‌توانستند به جلوگیری از آن بپردازند، اما متأسفانه آگاه‌نبودن از این موضوع سبب شده تا دارایی‌های زیادی سرقت شوند.

در رابطه با دلیل چک‌کردن URL ها باید بدانید که کلاهبرداران برای سرقت ان اف تی ها روش‌های مختلفی را انجام می‌دهند که یکی از اصلی‌ترین و ساده‌ترین روش‌ها هدایت کاربران به صفحات و سایت‌های جعلی برای انجام معاملات است. زمانی که کاربران آدرس سایت‌ها، پلتفرم‌ها و سرویس‌هایی را که برای خرید و فروش ان اف تی به آن مراجعه می‌کنند، به‌دقت بررسی کنند، از واردشدن به صفحات ایجادشده برای کلاهبرداری جلوگیری خواهند کرد که همین سبب می‌شود امنیت ان اف تی های خود را حفظ کنند.

در صورتی که از صحیح‌بودن آدرسی که در نوار URL وارد شده است، اطمینان ندارید می‌توانید به صفحات رسمی در شبکه‌های اجتماعی پلتفرم مورد نظر خود مراجعه کنید.

محافظت در برابر ویروس‌ها

ویروس‌ها همیشه یکی از بهترین ابزارها برای هکرها و کلاهبرداران آنلاین به شمار می‌روند. با استفاده از ویروس‌ها کلاهبرداران می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سرقت دارایی‌های دیجیتال کاربران بپردازند و امنیت ان اف تی را با خطر روبه‌رو کنند. برای حفظ امنیت ان اف تی در برابر ویروس‌ها یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهید این است که از دانلود برنامه‌ها و فایل‌های مشکوک توسط منابع نامطمئن خودداری کنید. فایل‌هایی که توسط سرویس‌های P2P به‌صورت همتا به همتا ارسال می‌شوند، می‌توانند بهترین مقصد برای اجرای ویروس‌ها روی سیستم قربانیان باشند؛ بنابراین برای حفظ امنیت ان اف تی بهتر است به امنیت فایل‌هایی که از منابع مختلف دانلود می‌کنید توجه بیشتری داشته باشید.

شناسایی لینک‌های جعلی در ایمیل‌ها

ارسال لینک‌های جعلی از دیگر روش‌هایی است که کلاهبرداران برای سرقت ان اف تی استفاده می‌کنند. این پیام‌ها معمولاً از طریق ایمیل، تلگرام، توئیتر و شبکه‌های اجتماعی مختلف ارسال می‌شوند. بهترین کاری که می‌توان برای جلوگیری از این نوع کلاهبرداری انجام داد، این است که آن‌ها را شناسایی کرده و از کلیک‌کردن روی لینک‌های جعلی خودداری کنید.

کلاهبرداران می‌توانند از طریق پلتفرم‌های مختلف به‌صورت مستقیم به ارسال فایل‌هایی بپردازند که حاوی ویروس‌ها هستند؛ به همین دلیل کلیک‌نکردن روی لینک‌ها یکی از بهترین کارها برای جلوگیری از سرقت ان اف تی ها خواهد بود.

گفتار ‌پایانی!

استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری و آشنایی با روش‌هایی که کلاهبرداران برای سرقت ان اف تی ها انجام می‌دهند، سبب می‌شود تا امنیت ان اف تی به‌خوبی حفظ شود. NFT‌ها توکن‌هایی هستند که به خودی خود امنیت بسیار بالایی دارند؛ بنابراین کاربران و سرمایه‌گذاران می‌توانند با رعایت نکاتی که در این مطلب به آن اشاره کردیم، با خیال راحت به نگهداری از دارایی‌های دیجیتال خود بپردازند.

پرسش‌های متداول

  • آیا توکن‌های NFT امن هستند؟

توکن‌های NFT توسط شبکه‌های بلاک‌چین ایجاد می‌شوند و به همین دلیل امنیت بسیار بالایی دارند.

  • بهترین روش برای حفظ امنیت ان اف تی چیست؟

استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری و انتخاب مارکت‌پلیس‌های معتبر جزء بهترین روش‌ها برای حفظ امنیت ان اف تی به شمار می‌روند.

  • کدام کیف پول برای حفظ امنیت ان اف تی بهتر است؟

کیف پول سخت‌افزاری بهترین کیف پول برای حفظ امنیت ان اف تی است.

3.5/5 - (4 امتیاز)


اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سعید

بسیار عالی

1
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x