کلمات بازیابی تراست والت را به کسی ندهید؛ آشنایی با کلاهبرداری‌های تلگرامی

تاریخ انتشار: 24 فروردین 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 6 تیر 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
بازیابی تراست والت را به کسی ندهید

کلمات بازیابی تراست والت، که به عنوان عبارت بازیابی یا عبارت Seed نیز شناخته می‌‌‌شوند، لیستی از 12 یا 24 کلمه است که توسط کیف پول رمزنگاری شما تولید می‌‌‌شود. کاربران از این عبارت برای بازیابی کیف پول خود، برای زمانی که کیف پول را به اشتباه جاگذاری می‌کنند و یا به آن آسیب رسیده است و یا به سرقت رفته است و غیرقابل دسترس است؛ استفاده می‌‌‌کنند.

عبارات بازیابی به چه صورت هستند؟

کلمات بازیابی اساسا یک شکل قابل خواندن از کلید خصوصی کیف پول شما است؛ که توسط انسان قابل خواندن باشد و برای امضای تراکنش‌‌‌ها و ادعای مالکیت کیف پول شما استفاده می‌‌‌شود. درست همانند ورود به حساب بانکی با اعتبار ایمیل، کلمات بازیابی تراست والت شما باید در مکانی امن و مخفی نگه داشته شوند. باید آن را روی یک تکه کاغذ بنویسید یا روی یک فلز حکاکی کرده و از رعایت ترتیب کلمات، مطمئن شوید.

عبارات Seed برای مدت طولانی، برای پشتیبان‌‌‌گیری از کیف پول‌‌‌های کریپتو استفاده می‌‌‌شده که اکنون توسط کیف پول‌‌‌های محبوب از جمله تراست والت استفاده می‌‌‌شوند.

دانلود ماهنامه اسفند ماه دامیننس

اهمیت ورود سرمایه‌گذاران نهادی به بازار کریپتو

  آیا یک هکر می‌‌‌تواند عبارت Seed را حدس بزند؟

  جواب این سوال کوتاه است؛ خیر. درواقع شانس اینکه هکر عبارت اولیه شما را حدس بزند اساسا صفر است. تنها راهی که کسی بتواند عبارت Seed شما را بداند این است که یا آن را با کسانی به اشتراک بگذارید، یا به نحوی به آن دسترسی پیدا کنند و یا اکثر کلماتی که عبارت تراست والت شما را تشکیل داده‌‌‌اند، داشته باشند.

  کلمات بازیابی تراست والت، معمولا از یک لیست خاص از 2048 کلمه ایجاد می‌‌‌شوند. این بدان معناست که عبارت 12 کلمه‌‌‌ای شما دارای 2048 کلمه است. بنابراین تقریبا غیرممکن است کسی بتواند عبارت اصلی شما را حدس بزند.

  برای اینکه کسی بتواند کلمات ریکاوری تراست والت شما را با موفقیت حدس بزند، نه تنها باید همه کلمات را بداند، بلکه باید آن‌ها را در ترتیب درستی نیز قرار دهد.

  دلیل امنیت بالا در عبارت Seed چیست؟

  با توجه به توضیحاتی که پیش از این بیان کردیم، احتمال اینکه یک هکر با موفقیت، عبارت Seed شما را حدس بزند اساسا صفراست. با این حال، اگر کسی برخی از عبارات تشکیل دهنده‌‌‌ی کلمات ریکاوری تراست والت شما را بداند، تعداد ترکیبات کاهش می‌‌‌یابد. به همین دلیل است که توصیه نمی‌‌‌شود سعی کنید تا عبارات Seed خود را تولید کنید.

  به عنوان انسان، ما در تولید کلمات تصادفی عالی عمل نمی‌‌‌کنیم و به همین دلیل است که اکثر کیف پول‌‌‌ها، مانند تراست والت، یک عبارت اولیه برای شما تولید می‌‌‌کند و از شما نمی‌‌‌خواهد که خودتان عبارت را بسازید.

  اطلاعات تلگرام در کجا ذخیره می‌­شوند؟

  تلگرام یک سیستم ترکیبی برای ذخیره اطلاعات شما دارد. به طور پیش فرض، تمام داده­‌های پیام­‌رسان شما در دستگاه‌تان ذخیره می‌شود. با این حال، می‌­توانید داده‌­ها را حذف کرده و در سرورهای تلگرام ذخیره کنید. این امر به شما امکان می­‌دهد که اختیار خود را برای حفظ حریم خصوصی در مقابل نیاز به فضای ذخیره‌­سازی داده‌­ها داشته باشید. در واقع این سرورهای تلگرام در سراسر جهان به عنوان بخشی از یک شبکه توزیع شده قرار دارند.

  روش‌های کلاهبرداری تراست ولت در تلگرام

  شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها در حال حاضر جزء بهترین بستر‌ها برای کلاهبرداری افراد سودجو و هکر‌ها به شمار میروند. کلاهبرداران با پنهان کردن هویت خود در شبکه‌های اجتماعی به صورت کاملاً ناشناس به سرقت دارایی‌های کاربران ارزهای دیجیتال می‌پردازند‌ و همین باعث می‌شود تا امکان بازپس گرفتن دارایی‌ها از ‌ان‌ها به هیچ‌وجه وجود نداشته باشد.

  تلگرام به دلیل ارزش بالایی که برای حریم‌خصوصی کاربران قائل شده ‌است، بستری جذاب برای اهداف کلاهبردارانه به شمار می‌رود به همین دلیل کاربران تلگرام دائماً در معرض خطر سود‌جویی‌ها و کلاهبرداری‌ها قرار دارند که تنها روش برای جلوگیری از آن‌ افزایش آگاهی کاربران خواهد بود.

  افرادی که با استفاده از کیف‌پول تراست والت به نگهداری از ارزهای دیجیتال می‌پردازند ممکن است در فضای تلگرام به صورت مکرر شاهد اقدامات‌ سودجویانه کلاهبرداران باشند اما خبر خوب این است که کیف‌پول تراست والت از امنیت بالایی برخوردار است و امکان نفوذ به آن تقریباً نشدنی است. کاربران تراست‌والت می‌توانند با اطلاع از روش‌هایی که کلاهبرداران برای سرقت ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند امنیت دارایی‌های خود را تضمین کنند. رایج‌ترین روش‌هایی که کلاهبرداران تلگرامی برای سرقت دارایی‌های تراست والت استفاده می‌کنند عبارتند از:

  • ادعای ارائه توکن رایگان
  برای شرکت در ایردراپ به هیچ‌ وجه نیازی به ارائه‌ی کلید‌های خصوصی به افراد دیگر نخواهد بود.

  یکی از رایج‌ترین روش‌های کلاهبرداری که تقریباً قدیمی‌ترین روش‌ کلاهبرداری ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود ادعای ارائه توکن‌های رایگان و شرکت‌ در ایردراپ‌هایی است که به هیچ‌ وجه برگزار نخواهند شد.

  کلاهبرداران برای سرقت دارایی‌های کاربران تراست‌والت در تلگرام، به درخواست کلمه‌ بازیابی کیف‌پول‌ها می‌پردازند و ادعا می‌کنند که با دریافت کلمه‌ی بازیابی قصد دارند تا به انتقال توکن‌های رایگان به کیف‌ پول کاربر بپردازند این در حالی است که برای شرکت در ایردراپ به هیچ‌ وجه نیازی به ارائه‌ی کلید‌های خصوصی به افراد دیگر نخواهد بود.

  کاربران تراست‌والت باید به این نکته توجه داشته باشند که داشتن کلید خصوصی تنها برای انتقال دارایی‌ها از کیف‌پول کارایی دارد و برای دریافت توکن از حساب‌های دیگر به هیچ وجه نیازی به ارائه‌ی کلید خصوصی و عبارت بازیابی نخواهد بود بنابراین در صورتی که شاهد درخواست این اطلاعات توسط کاربران و کانال‌های مختلف در تلگرام بودید می‌توانید از این موضوع اطمینان داشته باشید که با کلاهبرداران روبه‌رو شده‌اید.

  بازیابی تراست والت را به کسی ندهید

  • مشاوره‌های سرمایه‌گذاری

  یکی دیگر از روش‌هایی که کلاهبرداران تلگرامی برای سرقت دارایی‌های کاربران مورد استفاده قرار می‌دهند ارائه‌ی مشاوره‌های سرمایه‌گذاری است. در این روش کلاهبرداران با ارائه‌ی مشاوره‌های سرمایه‌گذاری به کاربران سعی می‌کنند تا اعتماد آن‌ها را جلب نمایند تا بعدها بتوانند اقدام‌ها سودجویانه‌ی مختلفی را انجام دهند.

  بسیاری از کلاهبرداران با ارائه‌ی مشاوره‌های سرمایه‌گذاری و جلب اعتماد کاربران به معرفی پروژه‌هایی می‌پردازند که فاقد اعتبار کافی است و برای مقاصد کلاهبردارانه ایجاد شده‌اند. کاربران با سرمایه‌گذاری در پروژه‌هایی که توسط مشاوران سودجو معرفی‌ شده‌اند عملاً دارایی‌هایی را خریداری می‌کنند که فاقد ارزش هستند و همین باعث می‌شود تا بعد از مدت زمانی کوتاه تمام سرمایه‌ی خود را از دست دهند.

  در کنار روشی که به آن اشاره کردیم برخی از کلاهبرداران تلگرامی که خود را مشاوران سرمایه‌گذاری معرفی می‌کنند ممکن است به درخواست کلید‌های خصوصی و اطلاعات مختلف کاربران بپردازند تا بدین طریق به کیف‌پول تراست والت دسترسی پیدا کنند و دارایی‌های موجود در آن را به حساب خود انتقال دهند.

  • فروش توکن‌های ناشناس

  فروش توکن‌های ناشناس یکی دیگر از روش‌های کلاهبرداران تلگرامی برای سوء‌استفاده از دارایی‌های کاربران تراست‌والت است. شاید تصور کنید کلاهبرداران برای دستیابی به ارزهای دیجیتال کاربران تنها به کیف‌پول‌ها نفوذ پیدا می‌کنند و کلید‌های خصوصی را بدست می‌آورند این در حالی است که بسیاری از کلاهبرداران از روش‌های ساده‌تر استفاده می‌کنند تا بتوانند به سرعت دارایی‌های تعداد زیادی از کاربران را سرقت کنند.

  یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای سرقت دارایی‌های کاربران تراست‌والت فروش توکن‌های ناشناس است. بهتر است بدانید تمامی افراد می‌توانند با هزینه‌ای بسیار ناچیز به ساخت توکن‌ در شبکه‌های بلاکچین بپردازند و آن را با قیمت بالا به فروش برسانند. کاربران و مالکان ارزهای دیجیتال باید قبل از خرید توکن‌‌ به بررسی دقیق آن بپردازند.

  معمولاً بسیاری از توکن‌هایی که برای اهداف کلاهبرداری ایجاد شده‌اند با تخفیف بالا به فروش می‌رسند و در مدت زمانی کوتاه فروش‌ آن‌ها به پایان می‌رسد تا بدین طریق کاربران به خرید آن‌ها ترغیب شوند.

  • فروش ربات‌های معامله‌گر

  یکی دیگر از روش‌های متفاوت برای کلاهبرداری دارایی‌های تراست والت در تلگرام، فروش ربات‌های معامله‌گر است. در حال حاضر کانال‌های زیادی در تلگرام وجود دارند که به فروش ربات‌های معامله‌گر ارزهای دیجیتال می‌پردازند که کاملاً برای سودجویی از کاربران به وجود امده‌اند. کاربران با وارد کردن اطلاعات خصوصی حساب تراست والت در ربات‌ها این امکان را برای هکرها و کلاهبرداران به وجود می‌اورند تا به راحتی به حساب فرد نفوذ پیدا کنند و تمام دارایی‌های دیجیتال را سرقت نمایند.

  نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که تقریباً تمام ربات‌های معامله‌گر که در تلگرام به فروش می‌رسند غیر قابل اعتماد بوده و با استفاده از آن‌ها نمی‌توان به کسب سود از معامله ارزهای دیجیتال پرداخت. برای معامله ارزهای دیجیتال بهترین روش ممکن افزایش دانش خود در زمینه‌ی تحلیل بازار ارزهای دیجیتال خواهد بود.

  گفتار پایانی!

  همان گونه که از ابتدای مقاله صحبت کردیم، کیف پول تراست والت توسط یکی از مطرح‌‌‌ترین پلتفرم‌‌‌های معاملاتی به اسم بایننس (Binance smart chain)، سرویس‌‌‌دهی می‌‌‌شود. شناس‌‌‌بودن و محبوبیت بایننس، قابلیت Stacking و داشتن رابط کابری ساده و امنیت خصوصی بالا در این شبکه را می‌‌‌توان از بهترین ویژگی‌‌‌های این برنامه به شمار آورد. پس از نصب کیف پول همیشه درخاطر داشته باشید تا اطلاعات موردنیاز را در جایی مطمئن ذخیره کنید. در رابطه با این مسئله، تراست والت این مرحله را برای کاربران خود اجباری کرده تا در صورت خرابی و یا از دست رفتن ناگهانی اطلاعات، موجودی خود را در یک پلتفرم جدید تراست والت ریکاوری کنند.

  سوالات متداول

  • تراست والت چیست؟

  تراست والت یک کیف پول رمزنگاری شده است که با استفاده از آن می‌توانید بیش از ۱۶۰ هزار ارز دیجیتال را در آن ذخیره کنید.

  • مهم‌ترین خصوصیات تراست والت چیست؟

  بررسی کد برای ایجاد حداکثر امنیت برای کاربران، عدم نیاز به وارد کردن اطلاعات شخصی و نگهداری از کلمات بازیابی تراست والت هر کاربر به صورت شخصی از مهم‌ترین خصوصیات این کیف پول است.

  آکادمی بیت‌پین

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  معرفی 8 مورد از بهترین کیف پول‌های استیکینگ ارز دیجیتال

  استیکینگ، روش کسب درآمد با نگه‌داری ارزهای دیجیتال در کیف پو ...

  آدرس ونیتی (Vanity)؛ آدرس ارز دیجیتال سفارشی و منحصربه‌فرد

  آدرس ونیتی، آدرس ارزهای دیجیتال شخصی‌سازی شده‌ای هستند که با ...

  5 سوال رایج درباره میلیاردرهای ارزهای دیجیتال

  سوالات رایجی که در ذهن بیشتر مردم درباره میلیاردرهای ارزهای ...

  دیدگاه‌ها 4 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. اشکان
   اشکان | 23 آذر 1402

   سلام،من کلمات رو دارم،ولی همه میگن ترتیبش اشتباهه،چکار کنم،همه ی داراییم اونجاست

   • مبین حسینی
    مبین حسینی | 23 آذر 1402

    سلام اشکان عزیز
    ممکنه که کلمه‌ای رو با اشتباه تایپی یادداشت کرده باشین. اگر دسترسی به کیف پول قبلی‌تون دارین، باز هم چک کنین که کلمات درست باشن. اگر اشتباه تایپی نباشه، دیگه مشکلی نباید باشه.

  2. حافظ فلک پور
   حافظ فلک پور | 27 آبان 1402

   سلام خدمتتون پوزش من یک مدت پیش به اشتباه واژه های امنیتی کیف پول تراست ولتمو به یک شخصی زیر یکی از پست های تراست ولت در توییر دادم با این فرض که این شخص از تیم پشتیبانی ترست ولت هست به این علت که تعداد 274 توکن TT (Thunder Core) به علت نامعلومی از دست داده بودم لذا ازش کمک خواستم چون هم اسم و هم لوگوی اکانتش شبیه به آیدی تیم پشتیبانی ترست ولت بود ولی الان اضافه بر توکنهای قبلی که ذکر کردم تعداد 38000 توکن شیبا اینو bep20 هم ازم به سرقت رفته امکان بازگردانیشون وجود نداره؟

   • مبین حسینی
    مبین حسینی | 28 آبان 1402

    سلام حافظ عزیز
    همینطور که قبلا و همه‌جا روی این موضوع تاکید شده بود، عبارت 12 کلمه‌ای کیف پول خودتون رو به هیچکس نباید بدین. حتی اگر خود شخص مدیر تراست والت اومد در خونه‌تون.
    ایجاد یه حساب کاربری با اسم و پروفایل تراست والت، کار سختی نیست و هرکسی می‌تونه انجام بده. متاسفانه شما عبارت 12 کلمه‌ای خودتون رو به سارقی که در نقش پشتیبانی تراست ولت بود دادین و اون هم کیف پول شما رو خالی کرده. هیچ راهی برای بازگشت نیست.